Back To Top
“Kudüs mitingi”nden, “Kudüs mitingi”ne!

“Kudüs mitingi”nden, “Kudüs mitingi”ne!

 - Son Güncelleme: 11.02.2020 Salı 07:58
- A +

zaman İstanbul’da “Kudüs mitingi” yapılabilir miydi? 

Yapılırdı yapılmasına da, katılım ne ölçüde olurdu?

1980’de yapılan Kudüs mitingi için Konya seçilmişti. Bu seçim isabetli idi. Konya’da gelmiş geçmiş en büyük mitinglerden biri gerçekleştirildi. Konya provokasyon için de elverişli bir seçimdi… Nitekim, bir hayli provokatif malzeme ortalığa döküldü.

Bu sene 40. Yılında olduğumuz Erbakan hocanın öncülük ettiği Konya mitingi, İsrail’in Kudüs’ü “ebedî başkent” olarak ilan etmesi üzerine düzenlenmişti. İsrail’in bu tasarrufu, o zamanın Demirel hükümeti tarafından sert karşılık bulmuş, Kudüs Konsolosluğu kapatılmış, ilişkiler maslahatgüzarlık seviyesine düşürülmüştü. 28 Ağustos’daki bu gelişmenin ardından, hükümeti dışarıdan destekleyen MSP Konya’da Kudüs’ü kurtarma mitingi düzenledi, 9 gün sonra…ve 6 gün sonra da 12 Eylül darbesi oldu…

“Kudüs mitingi, 12 Eylül’ün gerekçelerindendi” desek yanlış olmaz. Bu bizzat Kenan Paşa’nın ağzından ifade edilmiştir.

İşe bakın, Kudüs başka bir darbenin de gerekçelerinden olmuştu: 1996’da Sincan’da yapılan Kudüs gecesi, 28 Şubat tanklarının balans turu atmasına yol açmıştı. Bu etkinlik Refahyol hükümetinin, alaşağı edilmesi için malzeme olarak kullanılmıştı.

1980’deki Kudüs Mitingi’ni sadece darbeciler eleştirmedi, CHP bloku, laik blok da şiddetle eleştirdi.

Sincan’daki Kudüs gecesi için de aynı şey sözkonusu idi…

“İrtica” CHP literatüründen ne zaman çıktı? “Kudüs” ne zaman girdi?

Dünkü manzaraya bakınca bu soruyu sormadan edemedim.

1980 darbesinden sonra o zamanın 4 Halkçı Parti milletvekili İsrail’i ziyaret etmiş, Kudüs’e giderek, Başbakan Simon Peres, Başbakan Yardımcısı Yitzak Şamir ve Cumhurbaşkanı Chaim Herzog tarafından kabul edilmişlerdi…

İstanbul’daki Kudüs mitingi, farklı siyasi partileri bir araya getirdi… İlk bakışta sevindirici bir durum bu. Türkiye’de ABD’den hiza tutanlar, İsrail’le omuz omuza olanlar azalmış görünüyor. Gerçekten böyle mi? ABD böyle savsaklanabilir mi? İsrail böyle kolayca ihmal edilebilir mi?

Kimseye samimiyet testi uygulayacak değiliz elbette.

Eğer Kudüs mitingi Millet ittifakının bir hamlesi ise, mühim müttefiklerin biri yoktu ortalıklarda. HDP siyaseten de olsa, bu mitinge katılmayı uygun görmemişti. Onlarda ABD’den beklenti yüksek. Suriye’deki gelişmeler sırasında defalarca gördük. Tabii İsrail siyasi kürtçülüğün bölgedeki tek hâmisi. Türklerle Arapların arasına ikinci İsrail olarak bir terör devleti yerleştirmek, belki de asrın projesi…

Kudüs’ün siyaseti birleştiren bir sembol olması elbette arzu edilir. Kitlelerin ittifakı böylece siyasilerin ittifakına dönüşebilir.

Kudüs konusunda atılacak adımlar, yalnız içeride değil, Türkiye dışında da ciddi yankı bulacaktır. Türkiye’nin atacağı adımlar, İsrail’i en çok rahatsız edecek adımlar olacaktır.

İlk Kudüs mitinginden 40 yıl sonra yapılan bu Kudüs mitingi, Türkiye’deki değişimin yönü hakkında bir hayli ipucu veriyor. Hadi hayırlısı!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
zeynel çelikbilek 12 Şubat 2020 20:17
Evvelen KARAR'ı tebrik ederim. GYY'nine muhalif hatta KARAR'ın genel politikasına aykırı bir yazıyı okuyucuya sundukları için. Mehmet Bey, Millet İttifakı dedikse o kadar da değil. HDP'nın ağababaları İsrail ile ortak, meclistekiler de sırtını nereye dayadıklarını deklare etmiştiler. Mili çıkmış Milli Görüş Kudüs Mitingi düzenledikçe İsrail palazlanıyor. Görüş2ün mili hepten aradan çıktı. Merhum Erbakan gitti de kurtardı mi bilemem.
Mustafa ALSANCAK 12 Şubat 2020 00:29
3)Ne hikmetse bizim hükümet olur olmaz konularda Kudüs için de Kudüs bizim KIRMIZI CİZGİMİZMİS. KENDİ SİKİNTİLARİMİZ VE SURİYE BATAKLIĞINA DALMIŞ OLMAMIZ YETMİYORMUŞ GİBİ YARİN BİR BAKARSINIZ TURK ASKERİNİ KUDÜSU KORUMAK İÇİN FİLİSTİN'E GONDERMEYE KALKMALARİNDAN KORKULUR İNSAN ETRAFA SERPİLMİŞ OLAN ONLARCA ARAP DEVLETİNİN FİLİSTİNLİLER İÇİN NE YAPTIKLARINI MERAK EDİYOR. ELİN SURİYESİNDE BAŞIMIZA AÇTIĞIMIZ BELALARIN HADDİ HESABI YOKTUR. HER ALLAH'.İN SABAHİNDA SEHİT HABERLERİNİ OKUMAK SİNİRLERİMİZİ MAHV ETMEKTE.BU KORKUNÇ GİDİSİ DURDURACAK CESARETLİ BİR BABAYİĞİT CİKMAYACAK Mİ? ESAD ACIMASIZ .
Mustafa ALSANCAK 11 Şubat 2020 23:54
1)Yani şu Filistin halkı için taa Yasser ARAFAT'in mücadeleci yıllarında başlayarak her fırsatta yanlarında olmaya çalışılmıştır. Bilhassa Seneler öncesinde çök sosyalist solun en sivri ucunda toplanmış olan pek çok genç Filistinli gençlerle omuz omuza verip İsrail'le mücadele ettiler Hatta anarşinin tavan yaptığı 1980 öncesi sağ sol çatışmaları sürerken meşhur gazeteci Cengiz ÇANDAR 7 ODTU ki öğrenci GENCİ FİLİSTİN KAMPLARİNA FİLİSTİNE DOĞRU YOLA ÇIKTIKLARINDA NİZİP'TE BİZİM JANDARMA İLE CATİSMAYA GİRDİKLERİNDE 7 genç de ölmüştu. Zaten Filistin İDEALİ İÇİN ORADA OLEN TURKLERİN MEZARLARİ VAR.
Muhtefi.. 11 Şubat 2020 19:57
Coook.POLITIK bir.yazi..cooook..Ic siyaset kokuyor. Buram,buram...*Siyasal Islam* temsilcileri mi sadece var Kudus derdinde olan.baska insanlar Muminler yok mu .?...Asil uzulmemiz gereken Ic Siyaset.ustu konular deyip Mezhep,Mesrep,Fikir ,parti,purtu demeyip TEK YUREK olamayisimiz..Buna uzuldum..Kainatın Sahibi Boluk,pörçük Yureklere Yardim etmez.Görüldüğü gıbı ...icsiyaset ise olabilir. Biraz oy tırtıklamak.!..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 17:49
Yan komşun İbrahim Kiras’ı okuyun.Filistin topraklarında 39 devrimci yatıyor sizler ne yapıyordunuz o günlerde devrimci taşlıyordunuz itiraf et içlerinde sen varmışsın?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 21:16
1
Zihniyet olarak var zaten ama eminim fiziksel olarak da vardir
Murat Doğrusöz 11 Şubat 2020 17:24
Chp,özellikle bürokratik iktidar gücünü(ordu,yargı,v.b.)kaybedince Erbakan sempatizanı!Başörtü aşığı!İslam savunucusu!oldu.KK,Erbakan Hoca anma günlerini kaçırmıyor!Başörtülülerle kanka!İslam değerlerine İslamcıları kıskandıracak ölçüde saygılı! ve siyasete referans! gösteriyor.Şüphesiz,HİDAYETİN KİME NASİP OLACAĞI BİLİNMEZ.Ama dünün İslam Düşmanı Partisinin ve yöneticilerinin birden 180 derece dönmesi çok ilginç!Kaldı ki bu dönüşü yapanların,Müslümanlara yaptıkları o faşist uygulamalardan özür dilememesi,pişmanlık belirtmemesi daha da ilginç.TAKİYYE ve RİYAKARLIK tarifi nasıldı???
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 17:00
0
AKP Gelecek bir seçimi kaybetmiş olsa bile iktidarı bırakacaklarını boşu boşuna beklemek olur. İşte gördük İstanbul belediye başkanı seçimlerini bin bir uydurmalarla iptal ettirmişlerdi.Fakat halk ikinci defa sandığa gitmeye zorlandığında zavallı Binali Yıldırım’ın Perişan edilmesine sebebiyet vermişlerdi. Devamlı bay Kemal’i ağızlarından düşürmüyor sn AKP GENEL BAŞKANI ERDOĞAN. Bakarsınız yarın işler tersine dönerse alaycı konuşmaları kabullenmeyen halk AKP’ye elveda borusu çalabilir. Millet hayat pahalılığı ile inim inim inliyor. Suriye bataklığı bakalım ne dertler açacak başımıza.
KARAR OKURU Mürsel 11 Şubat 2020 16:15
" İstanbul’daki Kudüs mitingi, farklı siyasi partileri bir araya getirdi… İlk bakışta sevindirici bir durum bu. Türkiye’de ABD’den hiza tutanlar, İsrail’le omuz omuza olanlar azalmış görünüyor. Gerçekten böyle mi?" işte bu paranoya ve fanatizm! Ortada; doğru zamanda doğru bir iş için doğru bir tavır var.Yarın aksi olursa elde tapu gibi belge oldu. Akp ters köşeden gol yedi.Danışman ve akıl hocalarına baksın.Mesela; Derin devlet sevici ve övücü cübbeliye..
karar 11 Şubat 2020 17:15
3
cübbeli nihayet israille yanyanamı düştü
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 16:07
Deniz gezmisler taa 1969'da Filistin de, israile karsı silahlı mücadeleye giderken,bugün ki islamcıların büyük abileri ellerinde Abd bayraklarıyla, Amerikan filosunu karşılamak için birbirlerini eziyorlardı. 1980 sonrası, siyasal islam, kudüs meselesini, sömürmeyi aklına getirmiştir ancak. Bir kaç stk dışında Kudüs e yardım edecek hic birsey yapmadınız, ancak konuyu sömürdünüz. En son mavi marmarada bu stklara bile sahip cıkmadınız. Cunku umrunuzda degil.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 19:16
4
Önce Tarihi ve Gerçekleri öğren de gel.Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Kemalizm Müslümanları silindir gibi ezmiştir.1950'li yıllara kadar bırakın İsami bir yapılanmayı,K.Kerim okunmasına dahi hoşgörü olmamıştır.Müslümanların kayda değer ilk bağımsız siyasi hareketi N.Erbakan'ın Milli Görüş hareketidir.Bu hareket de,her zaman Filistinlilerin yanında,Abd'nin karşısında olmuştur.Bu süreç içinde de Abd yanlıları,Chp ve Kemalistler hep Erbakan Hocanın karşısında olmuş,O'na yapmadıkları zulüm kalmamıştır.Şimdiki göstermelik saygıları!!! da RİYAKARLIKTIR,TAKİYYEDİR
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 11:08
Türkiyede cumhur ve millet ittifakı var millet ittifakı iyi parti chp sadet partisidir, cumhur cepheside akp ve mhp dir. Haliyle millet ittifakının kudus mitinginde mhp akp ve hdp davet edilmeyecek. milliyetçi partilerden mhp cumhur ittifakını iyi partide chp yi tamamen bloke etmiş durumdalar. Hdp ise her kim demokrasi insan hakları barıştan taraf ve yana olursa onlarla birlikte yol alır. türkiyenin bütün partileri milliyetçilik tabağından beslenir mhp ve iyi parti siyasetleri ab ülkelerindeki yabancı düşmanı partilere benzer kürt karşıtı bir milliyetçilik üzerinden sürdürürler.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:02
2
MHP ve akp de davet edildi HDP de şimdi biz bu katılmayanları nasıl değerlendirelim
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:24
0
Cumhur ittifakına da davet gitmiş ama onlar katılmamayı tercih etti. M.Destici ise bir yazılı destek göndermeyi tercih etti.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:57
Amerika Erdoğanı niye seviyor biliyor musunuz? İstediği gibi beynini okuyup yönlendirebiliyor da o yüzden. Tam istediği profil. 20 yıldır Filistin meselesinde Erdoğan kaç milim olumlu ilerleme sağlamış bakalım. Yok. Hepsi hamasi nutuk. Çok bağırmış, çok tehditler savurmuş ama netice YOK. Peki 20 yılda Filistin ne kaybetmiş, çok şey. Erdoğan ne YAPABİLMİŞ. Hiçbirşey. Gıyabi cenaze namazı kılmışız hep. Ama çözüm yok. Çünkü gücümüz yok. Aslan kesilip kedi siyaseti izliyoruz. Erdoğan gerçekten çok zayıf aslında, anlayın artık.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:31
7
Amerikanın Erdoğanı sevdiğini nereden yumurtladın?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 18:04
2
Bu gün Akşener güzel bi söz söyledi.MIKROFON KABADAYILARI.Gercekte tiss. Hep hamaset yaparlar
HACI MURAT 11 Şubat 2020 10:45
Rahmetli Korkut Özal 12 Eylül Darbe Mahkemelerinde Konya'daki Kudüs Mitingine katılmasından dolayı sigaya çekilince,"Bu gün o miting yeniden yapılsa gene katılırım" cevabını vermiş.Böyle okumuştum bir yerde.İşte dünya hayatı böyle bir şey,gelir geçer.Ama geriye insanın salih amelleri,dik duruşları kalır. İnsana fayda verecek olan da budur.
muhammed 11 Şubat 2020 09:55
40 yıldır küdüs mitingleri düzenleniyor...sonuç...sıfır..lafla peynir gemisi...arkasında saf tuttuğunuz t.c. nin başında şimdi en radikal İslamcılar var...fark?...sıfır...İsrail le tüm diplomatik ilşkiyi kesebiliyor musunuz?..ayrıca hdp nin miting de olmamasını eleştirmiş beyefendi.bunu türk muhafazakar ve milliyetçilerinin yıllardır dilene doladığı 2. İsrail alkırdısına bağlamış.Kürt siyasal haklarına ikinci İsrail demek çirikin bir sitasal ahlaksızlık.bu zihniyete göre ortadoğudaki tüm devletler 2. İsrail olmalı.Önce t.c. devletine bakın.kaçıncı İsrail..?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:27
Bu mitingi eleştireceğine her milli konuda hamasi nutuklar atan fakat sözden bir türlü icraata vakit bulamayan iktidar partisi neden bu miting de yoktu eleştiremiyorsunuz hangi akla hizmetle meseleyi HDP neden yoktuya ve ümmetin meselesi olan bir konuyu millet ittifakına indiriyorsunuz bizim inancımızda davete icabet sünnettir HDP de katılmamış suçlu akp katılmamış ise makbul bu nasıl bir aydın olma sebebi sonra 1996 CHP liler şimon perezi ziyaret etmişler peki ne yaptı akp şimon perezi TBMM'de ağırlayıp alkışlamadımı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 08:08
Aceleye gelmiş bir yazı; Atatürk’e hakaret ve iftira yok. Sayın yazarın ilk fırsatta bunu telafi edeceğinden de şüphem yok.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 15:55
4
İftira ve hakaret deyip geçeceğine bir Falih Rıfkı oku, bir komünistlikten istiklâl mahkemesi tarafından 10 yıl hapse mahkum olup her nasılsa 1. yıl affedilip inkılapçı kesilen şevket Süreyya Aydemir oku. Onlar da farklı şeyler yazmıyor. Kendini alim zanneden cahiller...
sosyalist ali yaşasa idi ÖNCELİKLE somada ,heslerde olurdu.yolsuzluk yapanlarla aynı yolda yürümezdi.açlıktan ölenin hesabını sorardı.aynı fikirde olmasa da haksızlığa uğrayan herkesin yanında olurdu.kendi ülkesindeki adaletsizliklerden bahseder gidermeğe uğraşırdı.elbette sınırlar dışına da çıkardı.ama sınırların içine ısrarla girmeyenlerden olmazdı.M.D tanır mısınız aliyi..
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 07:03
Çok şükür, bugünü de gördük. Hem siyasi yelpazenin bir tarafından hem de sayın yazardan. Hep olumlu ve yapıcı adımlar atısın, yazılar yazılar yazılsın... Hadi hayırlısı...
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 04:24
BU MİTİNK STK LARLA ORTAK DÜZENLENSE İDİ DAHA GÖRKEMLİ OLURDU. Ama yinede gözler MEMUR SEN İLE HAK İŞİ ARADI.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:28
6
Boşa arandı onlar kul ve köle oldular yeter herhalde anlayana
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:32
Bu yazınızda Atatürk’e bir eleştiri koymamanız beni hayrete düşürdü.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 10:19
8
Kemal artık hakettiği yere tarihin derinliklerine gömülmeli
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 14:09
7
Birini tarihe gömecek olanın ondan daha bilgili, kültürlü, uzak görüşlü olması beklenir. Başkalarına sırtını dayamış, ondan güç bularak başkaları hakkında fütursuzca konuşmaya veya yazmaya cesaret eden, kullanışlı aptal olduğunun dahi farkına varamayan, vardıysa dahi başkalarını da kendi zekasıyla eş zanneden, insana ve tarihe saygısı olmayan tetikçi aptallara ne deseniz boş. Öyle gelmiş, böyle gidecekler...
Karar Okuru 11 Şubat 2020 00:30
Ak parti yoktu ortalarda.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 01:35
8
Bir AK Parti bir de HDP yoktu. AK Partiye yakışmadı.
KARAR OKURU 11 Şubat 2020 09:03
3
HDP, Türkiye partisi olabilse temcit pilavı gibi ırkı, Kürtçülüğü bırakıp “insancıl ve herkesin hakkının peşinde” bir politika uygulayabilse bu ülke çok daha farklı olabilir, çok gelişme kaydederdi. O Kürtçülüğü, kışkırttıcılığı arttırdıkça nihayetinde diğerlerinin “eli armut toplamıyor”, benzer “tool”lar onlarda da var; Türkçülüğün, Ümmetçiliğin dozunu artırıyorlar. Sırtını sınırların ötesindekilere” dayadığını söyleyenlere içerden destek azalır. Gittikçe azalıyor. Dışardaki desteğin demokratik siyasete çok yararı olmuyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN