Back To Top
Malazgirt: Bitmemiş şiir

Malazgirt: Bitmemiş şiir

 - Son Güncelleme: 19.08.2019 Pazartesi 10:03
- A +

Yahya Kemal’in bitmemiş şiirlerinden biridir Malazgirt.

“Ta Malazgirt’e çıkar var oluşun.”

Şiir bitmemiştir ama Yahya Kemal tarihî bir dönüm noktası olarak Kabul ettiği Malazgirt zaferi üzerinden bir vatan ve millet tasavvuru oluşturmuştur; yani fikir kıvamını bulmuştur. 

Mütefekkir şair, bir yer tayini, bir kimlik ifadesi için Malazgirt’i esas olarak almış ve o zaferin kahramanı Alp Arslan’ın tebcil eden bir şiir yazmıştır: Alp Arslan’ın Ruhuna Gazel.

Bu şiir esasen gazel değil, kaside olmalı idi. Yahya Kemal klasik kasidenin en az 15 beyit olduğunu bildiği için 5 beyitlik şiire gazel demeyi tercih etmiş.

Şiirin redifi olan “savlet” kelimesi atılma, saldırma, hücum anlamına gelir. Yahya Kemal İstanbul’u Fetheden Yeniçeriye Gazel şiirinde de bu kelimeyi kullanmıştır:

Son savletinle vur ki açılsın bu surlar

Fecr-i hücum içindeki tekbir aşkına

Şiirin redifi olarak bu kelimenin seçilmesi ile, her beytin sonunda tekrarlandığı için savaş sırasında sürekli tazelenen hücum hissettirilmek istenmiş olmalıdır.

Alp Arslan’ın Ruhuna Gazel,

İklîm-i Rûm’u tutdu cihangîr savleti
Târih o işde gördü nedir şîr savleti

Beytiyle başlar. Cihanı, dünyayı tutan; cihana hükmeden kahramanın hücumu Rum iklimini, ülkesini; yani Anadolu’yu kaplamıştır…Tarih işte o zaman aslan saldırışının ne olduğunu görmüştür, Alp Arslan’ı tanımıştır. 

Titretti Arş ü ferşi Malazgird önündeki
Çûş u hurûş-ı rahş ile şemşîr savleti…

Malazgirt önündeki atların aşırı coşkunluğu ve kılıçların saldırışı yeri göğü titretmiştir.

On yılda vardı sâhil-i Kostantaniyye’ye,
Tekfûrlar diyârını teshîr savleti…

Tekfurlara boyun eğdiren hücumun tesiri Kostantiniye kıyılarına on yılda ulaştı. Basılı nüshada ikinci mısra “Yer yer vatan diyârını teshîr savleti” şeklindedir ki, bu durumda vatan diyarını yer yer kendine çekme, fetih saldırışları on yılda İstanbul kıyılarına ulaştı şeklinde anlaşılabilir.

Ey şanlı cedd-i ekberimiz, âb-ı tîgının,
Bî-hadd imiş güneş gibi tenvîr savleti…

Ey şanlı büyük ceddimiz, Alp Arslan; senin kılıcının suyunun nur saçma kudreti, güneş gibi sonsuz imiş!

Tasvîr eder mi böyle şehinşâhı ey Kemâl,
Şimşekten olsa şi’rde tâbîr savleti?..

Ey Kemal, şiirde ifade kudreti şimşekten olsa bile, böyle bir şahlar şahını tasvire gücü yeter mi?

Yahya Kemal’in bir millet, vatan tasavvuru ve medeniyet tasviri olan Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiirinde Malazgirt merkezi yeri işgal eder.

Taa Malazgirt ovasından yürüyen Türkoğlu
Bu nefer miydi? Derin gözleri yaşlarla dolu,

Süleymaniye Camii’nde bayram namazı sırasında ön safta oturmuş er kıyafetli, tekrar alınan Tekbîr’i vecd ile dinleyen saf simalı asker, bu yüce eserin yapıcısı veya mimarı olan kişi midir?

Evet, bu millet timsali yüce eserin yapıcısı, mimarı işte o saf simalı askerdir, millet ferdidir, vatandaştır…

Bu asker timsalini Alp Arslan olarak görebiliriz.  Alp Arslan Malazgirt’te Cuma namazından sonra, askerlerine hitap ederken burada kendisinin de onlardan biri olduğunu, tek sultanın Allah olduğunu söyler. Bu savaşta bir er olarak şehid olmak arzusuyla hareket ettiğini göstermek için ölümünde kefeni olacak beyaz bir elbise giyer, okunu yayını bırakır, yakın döğüş silahı olan kılıcını alarak savaşa katılır, düşmana böylece “savlet eder”...

Malazgirt bitmemiş bir şiirdir, sürekli yazılan, sonsuza kadar yazılmaya devam eden bir şiir...

***

19-21 Ağustos günlerinde Türkiye Yazarlar Birliği, Malazgirt Belediyesinin ev sahipliğinde ve Tarih Kurumu ile Alparslan Üniversitesi’nin destekleriyle 4. Tarihi Roman ve Romanda Tarih Bilgi şöleni düzenliyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 20:38
Millet iradesine bir darbe daha: Secimle gelen 3 belediye baskani gorevlerinden alindi, yerlerine kayyumlar atandi. Bitmeyen adaletsizlikler ve haksizliklar, bitmeyen siirlerden cok daha onemli Sayin yazar. Biraz da bunlar hakkinda yazin.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:50
Yine çoşku! Komutanın eline silah alıp, meydana inmek kabile savaşında olur. Çatışmada binlerce insanın sevk ve idaresini kim yapmış, çeşitli birliklerin komutanlarına çatışmaların akışına göre alacakları pozisyonları kim emretmiş. Tam Ortadoğu tipi tarihi masala çevirme işi. Sanki birkaç yüz kişi çarpışıyor. Askere moral ve şevk vermek için yapılmış simgesel davranışları masallaştırmanın alemi var mı? Komutan cephede çatışan değil aklı çalışan olmak zorundadır
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:37
Boş hamaset tutmuyor. Moğol istilaları da böyle tarih mi yazdı? Geldikleri gibi gittiler. Arkalarında medeniyet adına dişe dokunur bir şey de bırakmadılar. Tabi farklı olarak Türkler Pers medeniyetinden yararlanarak, Selçuklu ve Roma medeniyetinden yararlanarak Osmanlı’yı kurabildiler. Ancak dişe dokunur bir medeniyet kurulamadı. Abartmamak gerek
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:56
bos hamaset bos isler
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:43
Tarihi anlatirken gercekle ilgisi olmayan hikayeleri birakin. Tarih masal degildir; bilim dalidir. Alp Arslan askerlerle birlikte savasmamistir. Yakindaki bir tepeden savasi izlemis, emirler vermistir. Malazgirtte savasan Selcuklu ordusunun yarisindan fazlasi Tacik askerlerdi...Sehitlik diye bir kavrama inaniyor musunuz gercekten? Savasta hayatini kaybeden bir asker - gunahlari ne olursa olsun - cennete gidip 70 bakire kizla ilelebet gununu gun mu edecek sizin inanciniza gore? Katiller, pedofiller, zalimler savas ciksin da sehit olalim diye dua etsin o zaman.
takip'ciniz 19 Ağustos 2019 08:35
0
00.43 ne kadar basite indirgediniz , zafer ayrı şehit ve şehitlik başka birşey. tabiiki savaşta ölen herkes şehit olmayabilir, fakat Malazgirt, sonuç itibarıyla bir zaferdir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN