Back To Top
Millî Mücadele’yi Maraş’ın kurtuluşu üzerinden okumak

Millî Mücadele’yi Maraş’ın kurtuluşu üzerinden okumak

 - Son Güncelleme: 13.02.2020 Perşembe 08:20
- A +

Dün Maraş’ın kurtuluşunun 100. Yıldönümü idi…

Bir asır önce Fransızlar, Maraş’ı mağlub olarak terk ettiler, 12 Şubat 1920... Gerçi askerlerin ne kadarı Fransız, o ayrı mevzu; ön safta Ermeniler ve sömürgelerden devşirilmiş askerler, tabiî müslüman sömürgelerden toplanan askerler de var.

Millî Mücadele’yi Maraş’ın kurtuluşu üzerinden okumak, inkılâp tarihi kitaplarının uydurmalarını kavrayarak yakın tarihle ilgili daha sağlıklı sonuçlara varmamızı sağlayacaktır. Öyle bir kurtuluş ki, daha ortada ordu yok. Bir şehrin kendini kurtarma iradesinin dört dörtlük sonucu Maraş’ın kurtuluşu.

Şiar şu: “Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olmaz!”

İki sembolik hadise Maraş’ın kurtuluş hikâyesinde mutlaka hatırlanmalı. Sütçü İmam’ın hamamdan çıkan Müslüman hanımların örtüsünü açmak isteyen Fransız askeri Ermenileri infazı ve Rıdvan Hoca’nın minberde hutbe yerine söylediği kaleye çekilen yabancı bayrağı ile ilgili bayraklaşan sözleri: “Kalesinde yabancı bayrağı dalgalanan bir beldenin halkı esir demektir. Esirlere cuma farz değildir!”

Her gidişimde, Ulucami avlusundan Maraş Kalesi’nin bulunduğu tepeyi defalarca hayretle seyrederim. Kolaylıkla tırmanılır bir sarplıkta değil, meğer ki iman kuvveti ola! Maraşlılar bu sarp tepeyi cuma ibadeti yerine tekbirlerle tırmanmış, ay yıldızlı bayrağı da o itminan ile göndere çekmiş olmalılar.

Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışını cumaya tesadüf ettirme düşüncesine Maraş’ın cuma kıyamı ilham vermiştir desek, yanlış olmaz.

Maraş’ın kurtulduğu gün, 12 Şubat 1920’de, aynı zamanda 1. Londra Konferansı toplanıyor. İngiliz Başvekili Loyd Corc’dan başka Yunanlıları destekleyen yok. Fransızlar ve İtalyanlar İzmir’in Türklere iadesini istiyorlar. Maraş’ın mücadelesi sürerken İstanbul’un Harbiye Nezareti Batı Anadolu’daki gayri nizami Kuva-yı Milliye’nin iaşe ve ibatesini sağlıyor, kışın gocuk dağıtıyor.

Aynı günlerde İstanbul Hükümeti’nin Mustafa Kemal Paşa’nın rütbe ve unvanlarının kaldırılması kararı, mahkemeden dönüyor. İstanbul’da Toplanan Meclis-i Mebusan’a Erzurum Milletvekili Mustafa Kemal mazeret beyan ederek katılmıyor. Padişah’ın rahatsızlığından ötürü katılamaması üzerine “geçmiş olsun” telgrafı çekiyor: “Millî Meclis’in açılışına gelmenizi engelleyen rahatsızlığınızdan çok üzüldük. Allah mübarek vücudunuzu her çeşit belâlardan korusun…” Padişah da cevaben memnuniyetini bildiriyor…

İstanbul Meclisi Misak-ı Millî’yi, 100 yıl önce bu ay kabul ediyor. İngilizler Anadolu ile İstanbul’un gittikçe genişleyen bu müşterekliğinden rahatsız oluyor ve Meclis-i Meb’usan’ı basarak bazı vekilleri Malta’ya sürüyor…İstanbul’la Anadolu’nun Millî Mücadele’yi müşterek yürütme eğilimi böylece baltalanıyor; hükümete, padişaha baskı yapılarak Anadolu aleyhine kararlar alınıyor. İstanbul’daki Meclis kapanınca, Ankara’da Meclis toplanması gerekli hâle geliyor. Meclis 23 Nisan 1920’de toplandığında, Maraş kurtulalı iki aydan fazla olmuştur… 

Maraş’ın kurtuluşunun destanı zamanında yazılmış. Bazı mısralarına İsmail Habip Sevük’ün Yurttan Yazılar’ında rastladım. Fakat tamamını bulamadım. Maraş’ın kurtuluşunun hikâyesi, romanı yazılmalı. Filmi çekildi ama bu yeni bir film çekmek için engel değil. Her dönemde tekrar tekrar anlatılması gereken bir destan bu. Maraş’ın şehidlerini anarken, bu vesile ile Maraş’ın kurtuluşunu anlatan Sahibini Arayan Madalya filminin senaryosunu yazan Tarık Buğra’yı, filmin yönetmeni Yücel Çakmaklı’yı ve has bir Maraşlı olan yapımcısı Ahmet Bayazıt’ı rahmetle yad ediyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. 14 Şubat 2020 12:24
Her Millette var bu lakirdilar..Mesela Ruslar Ortodoks,,Kahramanlari ateist Komunist..Caddeler,Sokaklar isimleri,Muzeler,Anitlar ile dolu ,Bizler ise Cehalet,Soylentiler uzere fikir beyan ediyoruz. :))..Her dusuncede varlar.Oysa ilim sahibleri *bilen degil Anlayanlar*..Normlara gore NORMAL davranır..1 yaşındaki bebek bile Akilli telefon varken,Tuşlu telefonları yere atıyor. :))))...Kisaca Bu Millete Hizmeti Geçen tum Gecmislerimize Rahmetler olsun. Cikarsiz,Samimiyetle Edecek olanların yolu acik olsun.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 23:53
Allah sizden razı olsun, sizin gibiler varken küffara gerek kalmıyor, fitneye gerek kalmıyor.
Abdullah 13 Şubat 2020 23:16
Özellikle Kemalistlerde bitmek tükenmek bilmeyen Osmanlı düşmanlığı var. Sizin beğenmediğiniz Osmanlı olmasayaydı müslüman dünyası Kızılderilerin maya ve İnkalar’ın akıbetini yaşardı. Haçlılar bugün nasıl müslümanları yok ediyorsalar işi o zaman bitirecektiler. Varlığınızı Osmanlı’ya ve büyük milletimizin kahraman ordusuna borçlu olduğunu bilin biraz utanın ve Osmanlı düşmanlığı yapmaktan vaz geçin
Kamil 13 Şubat 2020 21:12
100 senedir zeka, dürüstlük ve cesaret hasletlerinin üçünü birden taşıyan bir lider çıkaramamaları, siyasal İslamcıların içlerinde sonsuz bir ukde olarak kalmıştır, kimse darılmasın..
Abdullah 14 Şubat 2020 06:28
1
Biz 100 senede 3 lider çıkardık siz 1000 senede bir tane çıkaramadınız
Mustafa ALSANCAK 13 Şubat 2020 18:22
Sayın Maraşlı yorumcu arkadaşın yorumuna iyice kulak verilmesi beklenir. Herhalde Maraş halkının yaşamış olduğu acılı periyodu dışarıdan gazel okuyanlar şurdan burdan duydukları ile bir değer biçemezler. En doğru olayları anne babalarının anlattıkları olayları dinledikten sonra oralarda neler olduğunu bilmeleri daha akılcıdır diye düşünüyorum. Herkesin aynı şeyleri yerinde ve bilge kişilerden öğrenmeleri de kolay bir yol değildir.Çok tarih bilgisi ile donanmış olan İlber beyin izahat zenginliğine itibar etmek gerekir.Hiçbir luzumsuz ayrıntıya girmeden olayları anlatış tekniği güven vermektedir
musto 13 Şubat 2020 17:34
Vatanın,her metre karesini kurtaranlardan Allah razı olsun mekanları cennet olsun.Savaşın kaybedileceği anlaşılınca teşkilatı mahsusa üyeleri vatan severler müdafa i hukuk cemiyeti kurdular.İlk başarılar Urfa Antep Maraş ve diğer illerde yaygınlaştı.Rauf Orbayın Maltaya sürülmesi ile Bekir Sami bey batıdaki cemiyetin başına geçti Karadenizde Topal Osman ve arkadaşlarının gayri müslüm halk üzerindeki baskısı işgal güçlerini rahatsız etti.Padişah İngilizlerin onayı ile İttihat karşıtı Atatürk'ü asayişi sağlaması için gönderdi.dağınık cemiyetleri bir araya getirip top yekun kurtuluşu başlattı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 16:17
Sayın melek! yazar, siz böyle devam edin; geçmişi hallaç pamuğu gibi atıp didik didik etmeye, geçmişin yaralarını kanatmaya, acılarını deşmeye, insanların kusurlarını bulmak için can atmaya... Kabahat, sizi savunanda, şizofrenik ve kötü olmadığınızı, ruhunuzun tedaviye, daha fazla sevgi ve ilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünende. Nasılsanız öyle görünüyorsunuz demekki...
Hasan Akseki 13 Şubat 2020 16:06
Sayın Doğan, merak ediyorum; Maraş'ın, Sütçü İmam ve arkadaşlarının başlattığı mücadele sonucunda Fransızlardan kurtarıldığına gerçekten inanıyor musunuz? Teşkilat-ı Mahsusa diye birşey duydunuz mu? Anadolu ve İstanbul'un müşterekliğinden sadece İngilizler mi rahatsız oluyordu, Padişah rahatsız olmuyor muydu? İstanbul Meclisinin Malta'ya gönderilen "bazı" mebusları Kuva-yı Milliyeciler olmasın sakın? Ağustos 1920'de Padişahın İstanbul hükümeti hangi belgenin - anlaşmanın altına imza attı?
Mustafa ALSANCAK 13 Şubat 2020 15:30
Sayın yazar yatıp kalkıp usanmadan içinde yaşattığı ve rüyalarında bile kurtulamadığı Atatürk karşıtlığını her eline alıp Büyük Türk, medarı iftiharımız Atatürk hakkında döşendiği hücumları bitmek bilecek gibi değil. Sanki perişan duruma düşürülmüş olan milletin İstiklal Savaşını Atatürk ve Silah arkadaşları sürdürmemiş gibi bir izlenim bırakma peşinde olan eski köktendincilerin peşinde koşanlar yabancı devletlerin memlekete girip Padişahı da kuklaya çevirip millet ıstırap içinde kıvranırken şükür etmek gerekir ki Atatürk ve silah arkadaşları Milleti harekete geçirip düşmanları def etmişlerdir
Umut Emiroğlu 13 Şubat 2020 14:01
2-Daha önceki bir yazında övdüğün İskilipli Atıf Hoca, işgalci askerlerin yaptığı terbiyesizlikler sebebiyle halkta galeyan oluşmaya başlayınca; "işgal ordularının yaptıkları şeylere takılmayın, bu devirde onlar mehdi ordusu gibidir. Asıl başı ezilmesi gereken Ankara'dakidir" demiştir. Ve bu yüzden keser ve sap dönünce vatana ihanetten asılmıştır. İdamı şapkadan filan değildir. Şapkaya muhalefeti sebebiyle kovuşturmaya uğramıştır. Ama idamı hakedilmiş bir cezadır. Şimdi bu tür kişileri öven bir zihni arka planla sen milli mücadeleyi yorumlayamazsın.
Murat Doğrusöz 13 Şubat 2020 15:40
5
Masal değil,Tarih'le konuş.1-Kemalistlerin hain padişah'tan kaçarak Samsun'a gidip Kurtuluş savaşını başlattı demelerine rağmen,M.Kemal Samsun'a Padişah'tan kaçarak değil,bizzat devam eden Kurtuluş Savaşı'na destek için gönderildi iddiasına! ne diyorsun? 2-Ankara İ.M. zabıtlarını okudun mu?O zabıtlar'da Atıf Hoca'nın şapka kanununa muhalefet'ten idamını yazıyor.Mahkeme'de bahsettiğiniz,aşağılık Hain!!! iftiralarına Atıf Hoca'nın o muhteşem savunmalarını oku,yapılan faşizan muammeleyi öğren de gel
Umut Emiroğlu 13 Şubat 2020 16:54
4
Murat Doğrusöz, Ankara İ.M. zabıtlarını ya sen okumamışsın ya bir kısmını okumuşsun ya da piyasada bu isimle gezen tezviratları o diye okumuşsun. İskilipli Atıf şapka sebebiyle yargılanmıştır. Evet bu bir haksızlıktır. Nitekim, bu yargılama Giresun Mahkemesinde olmuş ve neticesinde ceza almamıştır. Ama idamı, milli mücadeleye karşı çıkışı, hatta hakareti sebebiyledir. Bu karşı çıkışının gerekçesi bir şuur filan değil, dönemin şeyh-ül islamının (yanılmıyorsam Mustafa Sabri) fetvası ve padişahın tavrını kesin doğru addetmesidir. Samsun meselesine gelince; Mustafa Kemal elbette padişahın izni ve
Murat Doğrusöz 13 Şubat 2020 20:51
2
U.Emiroğlu 16.54'e;Önce net olarak orjinal zabıtların olduğu belgeyi veriyorum.Ahmed Nedim,ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİ ZABITLARI 1926,Sayfa 109-115.Burada Mahkemenin son bölümlerini göreceksin.Bu bölümlerde Atıf Hoca'nın,Şapka Devriminden 2 sene önce yazdığı Frenk Mukallitliği ve İslam Kitabı için nasıl suçlandığını,Alçakça bir üslupla isnat ettikleri hainlik suçlamasına, Atıf Hoca'nın o muhteşem cevaplarını ve Hukuk!!! adına nasıl bir cinayet işlendiğini,faşistlik yapıldığını net olarak göreceksin.Tereddüdün olursa yaz,doğruları ve gerçekleri birlikte açığa çıkaralım
Murat Doğrusöz 13 Şubat 2020 21:17
1
U.Emiroğlu;Yaşım epey olduğundan dolayı,tecrübüme istinaden,acizane nasihatte bulunayım.Ne olursa olsun,varsa Vicdanınla savaşma.Yalanlarla,yanlışlarla karşındakileri kandırabilirsin!Ama Vicdanını kandıramazsın,Vicdanını kandırmaya çalışan kişi iflah olmaz,Vicdanı O'nu kemirir,bitirir.Beni İ.Atıf Hoca zabıtlarını okumamakla itham etmişsin,Oysa açıkladığım orjinal belge çok açık gösteriyor ki,zabıtları sen okumamışsın.Buradakileri kandırabilirsin,bol beğeni! alabilirsin,ama varsa Vicdanınla ne yapacaksın???
Umut Emiroğlu 14 Şubat 2020 18:00
0
Murat Doğrusöz 20:51; bahsettiğin Ahmed Nedim- Ankara İ.M. Zabıtlarına baktım. İnşallah ikimiz de sözlerimizde samimiyizdir. Bu zabıtlar, zaten benim söylediğim konu. Yani İskilipli Atıf'ın şapka devrimine muhalefeti sebebiyle olan mahkeme ki evet bu bir eziyettir. Fakat bu mahkemeden ceza almamıştır. Kendisinin idamına sebep olan mahkeme, milli mücadeleye karşı çıkması ve hatta halka, işgal ordularının o devirde mehdi ordusu gibi olduğunu söylemesidir. İdamına sebep olan suçla ilgili değil bu zabıtlar. Alakasız bir konuya girmişsin. Kaldı ki bu zabıtları kitaplaştıranlar niye mahkemenin sonuc
Umut Emiroğlu 14 Şubat 2020 18:16
0
Murat Doğrusöz 21:17; Vicdan konusuna gelince... işgalci bir orduyu öven hatta mehdi ordusu yerine koyan birisine verilmesi gereken ceza ne olmalıdır?
Murat Doğrusöz 15 Şubat 2020 00:51
1
18.00 U.Emiroğlu;Ankara İ.M.zabıtlarına bakıp bakmadığını bilmem ama,zabıtları okumadığın kesin.1-Zabıtlarda kocaman Ankara İstiklal Mahkemesi diyor,yani Giresun İ.M. ile ilgisi yok.2-Zabıtta,Atıf Hoca'nın idam kararı verilmiş.Bu mahkemenin Giresun İ.M. ile ilgisinin olmadığını,okuduğunda embesil bile anlar.3-Mahkeme zabıtlarının büyük bölümünde,hakimler ile Atıf Hoca arasında Şapka karşıtı kitabının yayınlandıktan sonra dağıtılıp,dağıtılmadığı tartışmaları yaşanıyor.Yani esas iddia ŞAPKA KARŞITLIĞI.4-İ.M.nin mesnetsiz,alçakça bir üslupla öne sürdüğü iddialara Atıf Hoca'nın cevapları balyoz gi
Murat Doğrusöz 15 Şubat 2020 01:28
1
18.16 U.Emiroğlu;Atıf Hoca hiç bir zaman işgalci bir orduyu övmemiştir.İddianamede de böyle bir iddia yoktur.Atıf Hoca'yı Giresun İ.M.de beraat etmesine rağmen,apar topar Ankara'ya getirtip,idamına daha önceden karar vermiş olan Ankara İ.M. yargıçları!mahkeme sırasında alçakça bir üslupla,Atıf Hoca'ya hainlik suçlaması getirseler de,Atıf Hoca'nın ispatlarıyla mors olmuşlar,iğrenç faşist davranışlar sergilemişlerdir.Samimiyetten bahsediliyorsa,Zabıtları oku,Vicdanın rahatsız olmazsa,açıklamanı yap,rahatsız olmadığın iddianı cevaplamam şartıyla,özür dileyeceğim
Umut Emiroğlu 15 Şubat 2020 15:24
0
Murat Doğrusöz, bu konuyla ilgili son yazım. Esasen benim söylediğimi tekrar edip bir de bana embesil imasıyla hakaret ediyorsun. Hakikati kabule meylin varsa bu hakaretinden doğan hakkımı helal edeceğim. İskilipli, Giresun İ.M.'de yapılan ilk mahkemesinde şapka devrimine muhalefetten ceza almadı. Ardından (sanırım 2 yıl sonra), bu sefer vatana ihanetten yargılandı. Bu yargılamada da (o tutanaklarda da görüldüğü üzere) şapkaya dair bahisler de açılmış. Ama mahkemenin konusu bu değil. Senin söylediğin tutanaklar işin tamamı değil, ayıklama var. Adamın idam sebebi şapka değil, milli mücadele sır
Murat Doğrusöz 15 Şubat 2020 18:53
1
Umut Emiroğlu;YALAN VE YANLIŞLARLA DÜNYAYI ELDE EDECEĞİME,DOĞRULAR İLE TEK BAŞIMA KALMAYI YEĞLERİM.Öfkemi dizginleyebilen biri değilim.Hak edene,hak ettiği kelimeleri kullanmaktan hiç çekinmem.Son yorumumda sizin için,belirttiğim belgeyi okumadığınızı iddia ettim,ispat için de okusaydınız,bu belgenin Giresun İ.M. belgesi olmadığını görürdünüz anlamında 'embesil anlardı' dedim.Yoksa zannım,sizin araştıran,zeki ve vicdanlı biri olduğu yönünde.Onun için hakkınızın geçtiği kanaatinde değilim.Polemiğe devam etmek yersiz,Ama acizane Atıf Hoca'yı biraz daha araştırmanı,filmini seyretmeni öneririm
Marasli 13 Şubat 2020 13:57
Evet marasliyim. Yazınız için sagolun. Lakin yazmasanız daha isabetli olurdu. Ben bir çok kaynak okuyarak maraş kurtuluşu hakkında hâlâ tatmin olamazken. Siz bunu sevmediğiniz bir kesimin tarih bilgisine rövanş olarak kullanmisssiniz. Kardeşim beni azda olsa tatmin eden tarih İlber hocanın anlattigidir. Ne hamaset, ne kaçık milliyetçilik, ne çarpıtma var adamda. tarih bildiğini sanan, ömründe Soysal meyda fareligi dışında bilgi edinmemiş hergeleler susun. Çünkü susmanız daha hayırlı. Cahillere karşı hoşgörülü olamıyorum benim kusurum da bu...
Murat Doğrusöz 13 Şubat 2020 15:28
6
En büyük UKALA kendini bir halt zannedip,başkasını cahillikle suçlayan ZIR CAHİLLER'dir.Bu zavallılar doğruları ve gerçekleri geniş olarak araştırmak yerine,dar bir bakış açısıyla her şeyi kendilerinin bildiğini zannederler,eğitimde de en zor bu,UKALALAR ile uğraşmaktır.Hani 100 Tl'ye yüzme öğreten Hocaya,yüzme bildiğini zanneden bir ukala gelip,bana yüzmeyi kaça öğretirsin demiş.200 Tl cevabını alınca.Nasıl olur?Bilmeyene 100,bilene 200 Tl oluyor deyince.Seni önce yanlışlarından kurtarmak lazım,onun için sana 200 Tl demiş.Vıdı vıdı yapacağınıza M.Doğan'ın yanlışı ne ise onu söyleyin,öğrenelim
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 20:56
2
Mehmet Bey, tarihi kendi carpik dunya gorusune uyduran, gecmiste olup bitenleri eksik yalan yanlis anlatan, bazen Turanci, bazen cihatci, bazen de Turk - Islam sentezcisi kisvesine burunen onyargili bir insan. O'nun makalelerini okumanin tek faydasi var: bu ulkede bazi insanlarin ruh halini anlamamiza yardimci oluyor.
Murat Doğrusöz 14 Şubat 2020 09:26
1
20.50;M.Yazar'a saydırmışsın!döktürmüşsün!başka yalan,iftira da kalmamış.Ama o koca yazısının içinde bu yanlış,bu yalan,bu iftira diyecek bir şey bulamamışsın.Senin gibi Karar''da cirit atıp,Akp eleştirici Karar yazarlarına yaşa,bravo çeken taife,M.Doğan gibi Chp ve Kemalistleri eleştirenleri kendi evinde itibarsızlaştırmaya,boğmaya çalışıyor.Bunu yaparken de her zamanki gibi demagoji,yalan,iftira yolunu seçiyorlar.Sunulan belgelere cevap veremeyip,mesnetsiz itham ve iftiralarla,organize algı oluşturmaya çalışıyorlar.TEKRAREN;demagoji ve iftiraları bırakın,M.Doğan yazısında yanlışlar ne???
Umut Emiroğlu 13 Şubat 2020 13:48
1-Şu matematik bir gerçektir ki İstanbul Hükümeti ve devrin padişahı milli mücadeleye karşıydılar. Nitekim, işgale izin veren Mondros ve Sevri imzalayanlar da kendileridir. Benim memleketim, düşmana halk direnişiyle (Yiğitler Ordusu) ilk kurşunun 31.5.1919'da atıldığı Ödemiş. Ve biz biliriz ki İstanbul'dan vatansever subaylarca gizlice kaçırılan (Mondros'a göre işgalcilere teslim edilmesi gereken) silahların halka ulaşımını engellemediği için Ödemiş Kaymakamı Padişah tarafından görevden alınmıştır. Ne desteği?!
mehmet 15 Şubat 2020 16:36
0
1-Sen Nablus meydan muharebesini ve Mondros'un neden imzalandığını bilmiyorsun değil mi? Ders kitaplarında, tarihin en başarılı geri çekilme hareketi olarak lanse edilen ve kısa geçilen bu hezimetin sebebi, 7.ordunun diğerlerine haber vermeden ricat etmesi(komutanı M.Kemal), bundan açılan boşluktan saldıran İngilizlerin sağ ve soldaki 4. ve 8.orduları arkadan kuşatmasıdır.
mehmet 15 Şubat 2020 16:41
0
2-Suriye cephesinin çökmesiyle Şam’da Victoria Oteli’ne gelen M.Kemal, General Chauvel’in kumandasındaki düşman kuvvetleri Şam'a gelince, 30 Eylül’de Riyak’a çekildi. Gazetecilere: “O gece şunu anladım ki, bütün kıta ve cephelerde kumandanlık kalmamıştı. Binâenaleyh delice denecek bir emir verdim: Şam ve Riyak’daki kuvvetler şimâle doğru hareket etsinler.” Yani istikamet kuzey, herkes başının çaresine baksın! Suriye’nin kaybı, Anadolu’nun da işgaline zemin hazırlamıştır.
mehmet 15 Şubat 2020 16:54
1
3- 4.orduda görevli General C.R.Atilhan 7.ordu komutanının(m.Kemal) habersiz geri çekilmesi için şehit olan mehmetçikler üzerine yemin ederek ''kasıt'' var diyor.Suriye cephesinin çökmesiyle Mondros imzalandı. Haleb’in 40 km kuzeyinde kamp kuran M.Kemal, General MacAndrew’ya teslim oldu, sonra serebst bırakıldı. General kendisine bir otomobil tahsis edip uğurladı.
mehmet 15 Şubat 2020 17:13
0
Adana’dan padişaha çektiği meşhur telgrafta yenilgiyi kabul edip bir an önce anlaşma imzalanması tavsiyesi ile birlikte içinde kendisinin de bulunduğu isimlerden bir hükümet kurmasını teklif etti. Padişah, hala itimat ettiği yaverinin dediklerini -bir tanesi hariç- yaptı; ancak kendisini harbiye nazırı tayin etmedi. Kemal Paşa, İstanbul’da Suriye bozgununun müsebbibi olmakla itham edildi ise de, padişah eldeki tek tük İttihatçı olmayan subaylardan biri olarak gördüğü yaverini himaye etti.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 23:33
0
U.E. çok haklısın!!! 1.Dünya savaşına Osmanlı Devletini,İ.T. cemiyetiyle birlik olup Padişah soktu!cephelerde ricatları Padişah yaptı!Bunların sonucu İstanbul'u İtilaf devletlerine Padişah işgal ettirdi!Osmanlı Devletini Mondros ve Sevr noktasına Padişah getirdi!Padişah Mondrosu göbek atarak!imzaladı.Ama Anadolu'daki Kurtuluş ateşini başlatan,gizlice yardımları gönderen Kemalistler!!!idi.M.Kemal Samsun'a Padişah'tan kaçarak gitti ve Kurtuluş Savaşı böylece başlamış oldu!!!Yalandan kim ölmüş ki,Kemalistler etkilensin
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 12:55
9.28, o fetvayı veriyor. Aradan bir ay geçince yine aynı şekilde haince bir fetva daha veriyor. Bunlara rağmen kendisine dokunulmuyor. Ama o rahat durmuyor, kitleleri isyana teşvik etmeye devam ediyor. İsyanlarda parmağının olduğu ortaya çıkınca bu defa idam ediliyor. Yeni yönetimin hepsini asmak gibi bir niyeti olmadığı için hainlik eden 150 kişiyi sürgün ediyor. Atıf hocanıza da ilişilmiyor ama rahat durmuyor..
Halil 13 Şubat 2020 10:53
Son yüzyılın uydurulmuş tarihine inananlar hiç bir hakikat kırıntısına tahammül edemiyorlar.Bazı yorumlar bunu gösteriyor.
Karar Okuru 13 Şubat 2020 12:25
10
Bir fikrin olmadan tarihimize uydurulmuş diyebiliyorsunuz. İstanbul Osman Devletinin başkenti ve 5 yıl İngiliz işgalinde kalmış olması uydurulmuş mu, meclisin basılması uydurulmuş mu, milletvekillerinin sürgün edilmesi uydurulmuş mu, Padişahın İngilizler tarafından etkisiz hale getirilmesi uydurulmuş mu? Bunları sayın yazar yazıyor.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 10:30
Harika bir yazıydı hafıza yenilediniz.var olunuz.lutfen Maraş'ın romanının yazılmasına ve filminin çekilmesine öncülük ediniz filmini Semih Kaplanoğlundan izlemeyi çok isterim.Saygilarimla...
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 14:29
0
Hocam sizi yakından takip ediyorum aslında ben size göre karşı mahalledenim.Sosyalisyt,sol bir gelenekten geliyoruz ailece ama sizi okudukça resmi tarihin tam bir hikaye olduğunu anlıyorum.bize öğretilen bandırma vapuru,hikayesi,padişahın tüm sulalesine omurboyu yetecek kaşıkçı elmasini almadan aç sefil bir şekilde ölmesi,vb.seyler beni oldukça etkiledi.Ben bizim tarafın tüm tarih kitaplarını neredeyse okudum lütfen bana farklı tarih kitapları önerebilir misiniz, deniz baris ,kocaeli
Murat Doğrusöz 14 Şubat 2020 16:25
1
Cumhuriyet tarihi yalanlarının daha %1'i açılmadı.M.Kemal Samsun'a Padişahın fermanıyla,Kurtuluş Savaşına Destek için gönderildi gerçeğini dahi kabullenemiyorlar.M.Kemal,bu göreviyle ilgili Saray ile yazışmasını 1921 başına kadar devam ettirmiştir(Atatürk ile İlgili Arşiv Belgeleri;Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Yayınları No:1)Bu kitap gerçekleri net olarak açıklayan,çok önemli bir belgedir.Birde İstiklal Mahkemelerinin cinayetleri ve faşistlikleri,İskilipli Atıf Hoca'ya yapılan zulüm İ.M.zabıtlarından muhakkak okunmalıdır(Ahmed Nedim,ANKARA İSTİKLAL MAHKEMESİ ZABITLARI 1926,Sayfa 109-115)
mehmet 15 Şubat 2020 16:27
0
14:29 Filistin-Suriye Cephesinde Kahramanlar ve Hainler- Cevat Rıfat Atilhan. Bu kitabı bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim. Filistin cephesinde savaşmış bir generalin hatıratı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 09:55
Demekki sayın yazar İster Fransız ister Yunan a karşı olsun milli mücadele iyi birşeymiş. Bunu sende kabul et.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 08:43
İçerik bakımından her yeri yanlış olan bu yazı için ne denebilir?.. Eğri boyunlu devenin yanıtını burada biz de kullanabiliriz: Yazının neresi doğru ki?!.. Sayın yazar, bu yazınızı birkaç kez okuyarak tutarsızlıklarınızı, çelişen savlarınızı kendiniz bulunuz!.. Sayın Doğan, Türk ulusundan utanmıyor olabilirsiniz, ama Allah'tan korkun!..
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 09:48
5
Topu taca atıyorsun. Tutarsızlık ve çelişkileri sen söyle. İddia eden iddiasını ispatla mükelleftir. Bekliyoruz..........
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 18:15
0
08.43 hala bekliyoruz. Merak ettik doğrusu hadi çabuk yazın.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 07:01
Türkler 8. asırda İslamı benimsediler. O gün bugün Müslüman olan bu büyük millet ne yazık ki 12 asır boyunca kutsal kitabını anlayamadı. Oysa Hıristiyan, Yahudi, Brahman, Budist vs inanç sahibi herkes Yaratanın mesajını kendi dilinde anlıyordu. Ne zamanki o Büyük Adam Kur’an’ı Türkçeye çevirtti, o gün bugün Kitabımızı biliyoruz. Allah razı olsun. Bunun değerini kitapsızlar bilemez. İşte bu yüzden Atatürk’ü sevmez bu millet düşmanları. İstanbul başta olmak üzere, Fransız listesindeki Maraş dâhil her yerde O’nun sayesinde ezan okunabildiği için sevmezler. Amma ne yapsalar tarihten silemezler.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 09:35
15
12 Asır boyunca kendi kitabını anlayamadı demek bu millete hakarettir ve gerçek de değildir. Mustafa Kemal Kuranı tercüme ettirdi ama hükümlerini de rafa kaldırdı. Niçin tercüme ettirdiğini de K. Karabekirden okuyabilirsiniz.
mehmet 13 Şubat 2020 13:11
9
M.Kemal'in Yunan harbi dışında askeri başarısı yoktur.Maraş, Antep gibi yerlerin halkı kendi örgütlenip savaşmıştır.Tıpkı Ege'de ki Çerkes Ethem, Demirci Mehmet, Yörük Ali gibi.Ama Ege'de kikuvvai milliye çeteleri düzenli orduya katılmaya zorlanarak fesh edilmiş, düzenli ordu da savaşmadan Polatlı'ya kadar çekilmiştir.Bursa'nın tek kurşun atılmadan terkedilmesi şiddetli tartışmalara sebep olmuştur. 15.05.1921 de İtilaf devletleri Türk-Yunan savaşında tarafsızlık ilan etmiştir.Yani Yunanlıları İzmir'e çıkartan İngilizler sonra yenilmesini seyretmiştir.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 14:20
3
13.11 Mehmet Kardeşim;Psikolojik hastalara tedavi için,psikiyatrik ilaçlar azar azar verilir.Birden verdiğinde Hasta büyük olasılıkla kaybedilir.Daha Kurtuluş savaşının nereden,nasıl başlatıldığı gerçeğini anlatamadan,ilacı boca etmişsin.Daha İngiliz ilişkileri,samanlıkta saklanıp 2.adam olan sahte kahramanlar,İslam'ı Türkiye'den silmek için yapılanlar,v.b. tüm gerçekler,hainlere ve gafillere sindire sindire sunulmalı.Yoksa 100 yıl boyunca beyni yıkanmış mankurtları kurtarmak mümkün olmaz
mehmet 15 Şubat 2020 16:12
1
14:20 Kardeş daha Mondros'u imzalattıran Filistin Cephesi'nden bahsetmedim. Ortadaki 7.ordu komutanının habersiz geri çekilip 4.ve 8.orduyu imha noktasına getirmesi.. 4 yıldır İngilizlere aman vermeyen ordu içerideki gizli eller tarafından yenilgiye zorlandı. Miralay Ömer Lütfi Bey, bazı komutanların “Tek çare İngilizlerle anlaşmaktır! Başka hiçbir çıkar yol kalmamıştır” diyerek General Allenby ile anlaştığını söylemektedir. İddia vahimdir hem de tarihin örtülmeye ve gizlenmeye çalışılan bir bölümünü açığa çıkarmaktadır.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 05:22
Aşağıdaki yorumları okumadan önce az önce yorum yazdım yayınlanırsa.ama yorumları okuyunca ne kadar benzer şeyler düşünmüşüm anladım.yani bu yazar boşuna yaziyo.zeki ve bilgili karar okurunu bu yazarın yazdıkları zerre etkilemiyo. Ak troller haric
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 12:25
6
Pişkinlik ve takiye üstadı fetö'yü bilirdik,ama Chp'li ve Kemalistler onları aratmıyor.Baksana adamlar! M.Doğan yazısına,Karar'da Kemalist refleks bekliyor,M.Doğan'a destek verenlere,troll ithamında bulunuyor.Sağır sultan bilir ki M.Doğan hayatı boyunca,Cumhuriyet Tarihi yalanlarını ortaya çıkarmak için mücadele etmiş birisi,okuyucuları da bu konuda BİLİNÇLİ MÜSLÜMANLAR.Burada cirit atan,kaybettikleri ZULÜM GÜCÜNÜ tekrar elde etmek için,saftorikleri avlamaya çalışan Chp'li ve Kemalistler yerli!!! M.Doğan yazısındaki gerçekleri onaylayanlar TROLL! öyle mi?Erbakan Hoca'nın tabiriyle HADİ ORADAN
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 05:20
Kurnaz yazar Marasin kurtuluşunu yazarak yine yapmak istediğini yapıyor.bunu yazıp aslında kurtuluş savaşında Mustafa kemalin o kadar da etkisi yok bak maraş kendi kendini kurtardı hatta Mustafa kemale destek oldu.hatta padişah efendimiz sayesinde oldu her şey demeye getiriyo.hay senin başına Mustafalar düşsün.cin fikirli basit softa ıdeolojik saplantili yazar.yazar mi.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 11:47
8
Bravo,Zor gelse de,Gerçekleri okumaya ve görmeye başlamışsınız.Kemalistler,Cumhuriyet Tarihini yalanlarla doldurdular ve Milleti kandırdılar.En büyük yalanlarından biri de'M.Kemal,hain! padişaha rağmen,kırık,dökük Bandırma vapuruyla İstanbul'dan kaçarak Samsun'a çıktı ve KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞLATTI!!!Oysa M.Kemal Samsun'a Padişah tarafından KURTULUŞ SAVAŞINA DESTEK İÇİN GÖNDERİLDİ.Gönderildiğinde de Kurtuluş Savaşı Maraş,Antep ve diğer yerlerde zaten başlatılmıştı.İstemeseniz de bu GERÇEKLERE ALIŞACAKSINIZ!
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 05:00
saldırmayın M.D ye KEMALİSTLER.aynısınız.bak şimdi m.d de sinirlenecek senle birlikte.sevan nişanyanı okuyun.yanlış cumhuriyeti.internette bloğuna gidin milli mücadele ve diğer yazılarını okuyun.a başladınız şimdiden tezvirata adamın özel hayatı şu bu.adam melek değil.fikir dedim fikir.bilgi dedim.deneyemezsiniz bile.m.d bile sizle aynı şeyleri söyleyecek.aynısınız.,llkokul düzeyi bilgilerle fikir üretilir mi sizce.bilgisiz bilinç olur mu...
Ermeni çocuğu! 13 Şubat 2020 10:31
6
Doğru. Türkiye’nin son 120 yılını objektif olarak anlamak isteyen Sevan Nişanyan’ı okumalı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 02:30
Yazar burada Maraş'ın Milli Mücadele'nin tamamını bir şekilde açıklayacağını ya da temsil ettiğini sanmamızı istiyor. Bunun için de Milli Mücadele içerisinde Maraş'ta olup bitenin Milli Mücadele'nin tamamına teşmil edilebileceğini iddia ediyor. Öyle ya, Sütçü İmam dururken Miralay İsmet Bey de kim oluyor!? Vahidettin padişahken Maraş kurtulabildiğine göre Türkiye'nin geri kalanı da kurtulabilirdi, Atatürk'e ne gerek vardı!? Düzensiz güruhlar Fransızları perişan ettiklerine göre Yunanlıları da denize dökebilirlerdi! Vs.
Marasli 13 Şubat 2020 13:49
2
Yazarin duruşuyla sizin duruşunuz arasında hiç bir fark yok. İkinizde iki uçtan yazıyorsunuz. Bir kahraman bir hain. Akıl neredesin ey akıl
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 18:30
0
Akıldan bahsedenin mantık bilmesi lazım. Yazar iki terkip safsatasından birine başvuruyor. Parçayı bütüne teşmil ediyor. Halbuki otomobilin tekerleklerinin lastikten olması nasıl ki otomobilin tamamını lastikten mürekkep yapmıyorsa, Maraş hadisesi de İstiklal Savaşı'nın genel karakterini belirkeyici değildir. Gazali'nin dediği gibi "Mantık bilmiyenenin ilmine güven olmaz."
Karar Okuru 13 Şubat 2020 02:22
Bravo, Milli Mücadeleyi Atatürk'ü başlatmadı diyerek üstü örtülü eleştirmek isterken birden fazla gerçeği ikrar etmişsiniz. Osmanlı başkentini İngilizlerin işgal ettiğini, Meclisi basarak onu yok saydığını, vekilleri Malta’ya sürebilecek kadar Osmanlı Devletini kontrol edebildiklerini, Padişahın çaresiz olduğunu ve Türk Milletinin kafir devletlerin işgalini kabul edemediğini ve kendi kaderini kendisinin tayin edebileceğini anlamışsınız. Atatürk, milletin içindeki isyanı bütün ülkeye yaymış ve parçalanmış devletin ismini değiştirerek Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağladığını anlatmışsınız.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:27
15 ay Maraşta askerlik yaptım.Çanakkalede İngilizlerden,Maraşta ise Fransızlardan nefret ettim.Bizim birlikte yaşadığımız Ermenileri, Arapları sonrasında da öz kardeşlerimiz Kürtleri bizlere karşı savaştırdılar. Dünyanın neresinde bir sorun varsa bu iki milletin fesat siyaseti oradadır.Irkçılık yapmıyorum gerçekleri söylüyorum.Maraş kurtulalı 100 yıl olmuş.Kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ruhları şad olsun.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 03:47
13
Kabahati hep baska ulkelerin ustune atarak tarihten ders alamazsiniz. Devlet Kurtleri asimile etmeye calisti. Anadillerinde okuma yazmayi yasaklayarak kimliklerini yok etmeyi amacladi. Askerde gece dersi vardi benim zamanimda. Bir onbasi masanin ustune cikip elindeki kitaptan okurdu: "Kurt diye bir millet yoktur. Bunlar dag Turkleridir. Dagda, karin ustunde kart-kurt diye ses cikardiklarindan bunlara Kurt denmistir, vs" Bu da mi Ingilizlerin, Fransizlarin kabahati? Cihan Harbinde tarafsizken Talat Pasa Osmanliyi savasa soktu. Kimse Osmanliyi savasa zorlamadi. Hem savasa kendi isteginle katil,
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 07:24
1
Sizin öz kardeş saydıklarınız onun bunun iğvası ile bize saldırdılarsa, bu durumda onların aklı, bilgisi ya da ahlakı konusunda bizim neler düşünmemiz gerekir?
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:16
İnkılap Tarihi derslerinde hiç bir zaman ordu Maraş'ı kurtardı denilmedi. Halkın kendisinin kurtardığı, bu onurun sahibi olduğu hep ifade edilmiştir. mehmet bey çarpıtmalarına devam ediyor yine. Geçen de şehit dediğin Atıf hocanızın imzasıyla yayınlanan, Anadolu'ya Yunan uçaklarıyla atılan fetvalarını tekrar okudum. Sen de bir kez daha oku sayın yazar. Belki niye idam edildiğini daha iyi anlar, kalemini bozgunculuk için kullanmaktan vazgeçersin.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 09:28
6
Dediğin gibi bir fetva vermiş olsa o tarihte idam edilir miydi? Vatan hainlerinin cezası daha önce verilmişken sadece idam yılı bile sizin yazdığınızın yanlış olduğunu ispat eder.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 13:55
2
01:16;İnkilap Tarihi derslerinde,Kurtuluş Savaşı için 'KURTULUŞ SAVAŞI M.Kemal'in Samsun'a çıkmasıyla başlatımıştır!!! denildi.İşte yalanın da büyüğü bu.M.Doğan açık ve net doğruları ve gerçekleri yazıyor.Ama sizler bugüne kadar yalanlar ve yanlışlarla avunduğunuzdan gerçekler rahatsız ediyor.Ama ne olursa olsun doğrularla hareket edin,Doğrular ve gerçeklerden kaçmak,aydınlıktan kaçmak gibidir.Aydınlıktan da yarasalar kaçar,onlar da hep KARANLIKTA KALMAYA MAHKUMDUR
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:04
Anadolunun Türkleşmesini Karamanoğulları üzerinden okumak,osmanlı devletinin kuruluş yılı kabul edilen 1299 da varsayılan osmanlı ailesi daha kahya idi,moğal ardıllarıyla karamanoğlu savaşıyordu,selçuklu hakanı konya tahtındaydı,trakyaya bile ilk isfendiyaroğulları çıkmıştı,osmanlı hakkında 600 yıllık devlet,en uzun hanedan bunların hepsi fasaryadır.Ne oldu şimdi osmanlı hanedanının değeri mi düştü
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:00
masal anlatmakta ustunuze yok. Kurtulus Savasi Yunanistan'a karsi verilmis bir savastir. Bu benim sozum degil, Cumhurbaskanimiz soylemisti yillar once. Ingilizler, Fransizlar Cihan Harbinden sonra isgal ettikleri yerlerden cekilmislerdi. Tarih bir bilim dalidir ama bu ulkede milliyetci propaganda olarak kullanilmaktadir. Hep Turkler magdur olmus, hep dusmanlar kotuluk etmis, biz feth etmisiz onlar isgal etmis ve hep biz hakliyimisiz. Tarih boyunca 1 kez bile haksizlik etmemisiz, vs vs...
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 03:33
0
Lutfen yorumumu eksiksiz yayinlayin. Bir cumleyi sansurlemissiniz. Bu gazetede "gavur" kufurunu kullanan yazarlar, yorumcular varken benim kufur, hakaret icermeyen bir cumlemi sansurlemenize bir anlam veremedim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN