Back To Top
Neden bu suskunluk?

Neden bu suskunluk?

 - Son Güncelleme: 28.05.2019 Salı 08:35
- A +

Millî Eğitim Bakanı orta öğretim sistemi ile ilgili programını, projesini- her ne ise- açıkladı.  

Orta öğretim hayata atılmanın eşiği, yüksek öğretime hazırlık dönemi. Milyonlarca çocuğumuz, gencimiz orta öğretim kademesinde. Beklentileri yüksek. Önlerinde devasa bir sınav var. Hep bu sınav için şartlandırılmışlar. İlk öğretime başlandığı anda hedef belli: Üniversite’de mezuniyetten sonra çok para getirecek, en azından iş garantisi olan bir bölüm kazanmak. Şimdi adı dershane olmayan bir yapılanma var ve çocuklar paralel olarak o hedef için buralara da gönderiliyor. Aileler çocuklarının geleceğini garantiye almak istiyorlar.  

Ve işte asıl imtihanın eşiğinde okuyanlar için yeni düzenlemeler yapılıyor.  

Bu durumda ne olması beklenir? Bu konunun enine boyuna konuşulması, tartışılması, eleştirilmesi veya övülmesi.  

Övecekler övmüyor, eleştirecekler eleştirmiyor. Bunda bir gariplik yok mu?  

“Aslolan objektif değerlendirme” mi dediniz? Objektif değerlendirme bunlarsız olur mu? Hakikat şimşekleri nasıl çakacak?  

Öğrencilerin bir şeyler söyleyecek hali yok. Varsa da onlara söylenen şu: Ders sayısı azaldı! Öğrenci psikolojisi bundan hoşlanır. Tatiller çoğalsın, dersler azalsın, sınavlar kolaylaşsın! 

Ya veliler? Türkiye’de öğrenci velilerinin mevzu ile ilgili tepki verdikleri pek görülmüş bir şey değil. Servis konusunda gösterdikleri hassasiyetin yüzde biri bile böylesine ciddi konularda ortaya konulmaz.  

Sendikalar? Türkiye’de yüzbinlerce üyesi olan “eğitim” sendikaları var. Sesleri solukları çıkmıyor. Onlar konuşmayacak da kim konuşacak? (Gerçi Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer fikir beyan etti, hamamın namusu böylece kurtulur mu bilmem!). Muhalif sendikalar suskun, muvafık sendikalar lâl. 

Sizce bu hayra alâmet mi? En alâkasız konularda sesini yükseltenler dahi konuşmuyor. Bir tek söyledikleri “din ve ahlâk dersleri devam ediyor”. Bunun cevabı var ve bakan açıklıyor: Anayasa mecbur ediyor! 

Yani şunu söylüyor: Anayasa mecbur etmese bu dersleri kaldırırdım! Muhalifler bununla tatmin oluyor, gerisi onları ilgilendirmiyor. 

Belki de işin püf noktası bu: Bu sitem değişikliği değil halkla ilişkiler çalışması. (Piar desem daha memnun olurlardı, yani ki “public relations”un kısaltması PR. Biz yine de HİÇ demeyi tercih ediyoruz). Muhafazakârlar hükümet bizden, ne yaparsa iyidir, rakiplerimize koz vermeyelim derdinde. 

Onlar da böylece bağlanmış. Daha ötesi, Tayyip Bey’in lehde birkaç cümle etmesi sağlanmış. Daha ne öyleyse?  

Zamanlama muhteşem (hatta süper!) İstanbul seçimlerine kilitlenen bir medya cihazı var.  

Kariyer, akademi, aktivite, kariyer ofisi… 

Kişisel gelişimcilik bakanlığı fethetmiş! Bir yaşam koçluğu, yok. Kariyer ofisinde böyle koçlar beslenebilir!  

Yüze yakın eğitim fakültesi var, hiçbirinden ses çıkmıyor; ilaç için bir eğitim uzmanı hoca konuşmuyor. Şimdi konuşmayacaklarsa ne zaman? 

Sendikalar işin içinde olmadan, eğitim uzmanlarının katılımı sağlanmadan bu konuları mesele edinenler haberdar edilmeden sistem nasıl değişiyor? Diyen neden yok? 

Sistemin iyiliği kötülüğü değil, asıl bu önemli. Konuşulacağı yerde konuşmamak, tartışılacağı yerde tartışmamak. Öyle de olur, böyle de biz işimize bakalım, rahatımız bozulmasın demek.  

Bu suskunluk bizim bekâ meselemiz. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Melih 28 Mayıs 2019 18:38
Orta doğu akıl ve bilim açısında çökmüş durumda
Halil Kalesiz 30 Mayıs 2019 11:30
0
Tuttun kaldırdın da engel mi oldular efendi? Bu memlekette yaşanmaz diyenler memleketi yaşanmaz hale getirenler değil mi?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 15:56
Bazıları kafasını din kültürü dersine (din dersi değil) takmış durumda. Devlet dini görünmez hale sokarsa uçacağımıza inanıyorlar. Fobilerini yıkmaları şart ki sağlıklı çözüm önerebilsinler.
Melih 28 Mayıs 2019 18:46
3
Din kafasında olanlar hepten uçuyor. Ayakları bir türlü yere basmıyor
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 14:52
Bütün okullar imam hatibe dönüştürülerken nerdeydin? Neydi o suskunluk.
selman 28 Mayıs 2019 14:46
Mesela bir taşı karşınıza alıp konuşsanız, taş anlar mı sözden? peki bir afedersin hıyar, onunla konuşmanın bir faydası var mı? Yok. Kim ne konuşsun. Bu ahmaklık sistemine giden yolda sizin katkınız neydi acaba?
karar okuru 28 Mayıs 2019 14:11
matematik fizik kimya edebiyat felsefe mantık okumayan öğrenci olurmu baş ders dınbilgisi yazıklar olsun 1960 yıllarında eğitim çok daha iyi durumdaydı 1960 yılların derslerı kıtapları okutulsun ilk orta lısede bugünden daha iyi olur hocalar öğrencıler 4 işlemi öğrenemeden mezun oluyorlar diyorlar liseden
İbrahim Erdoğan 28 Mayıs 2019 13:37
Kimde eleştirebilme cesareti kaldı ki?.. Cesaret edenler ya hapiste ya da işsiz!..
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:33
Belki artık insanlar eğitimden ümidini kestiği için konuşmaya da gerek görmüyordur. Her sene eğitim sil baştan içimiz dışımıza çıktı.
Ahmet karaali 28 Mayıs 2019 12:33
Bu adam milli eğitimi mahvedecek. Yeni nesiller pozitivist eğitim sisteminden geçirilerek ateist ya da deist yapılacak. Herkes suskun! yazıklar olsu
Habele-Hubele 28 Mayıs 2019 18:36
0
Ahmet Karaali ne anlatıyorsun sen? Din dersi göre göre ateist veya deist olmak mümkün, senin dediğin değil.
Mevlüt 28 Mayıs 2019 12:12
Ders: Zorunlu din dersi Konu:Dinde zorlama yoktur Anlatabildim mi hocam. 40. Yıldır sizinle aynı zihniyette olanlar yönetiyor Milli eğitim Bakanlığıni, ve siz yine sanki yönetimde engeller var gibi yazılar yazıyorsunuz. Allah iyiliğinizi versin, başka ne diyeyim ki size?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 12:00
Bu ülkede konuşmak artık yasaktır. Biz sırası geldiğinde Allahın huzurunda konuşacağız. Konuşunca eve polis geliyor.
Karar Okuyucusu 28 Mayıs 2019 14:03
2
17 yıl bu zihniyet iktidarda, hala geçmişle yüzleşme numarası. Allah aşkına bu adamın "Batılılaşma İhaneti" adlı kitabını okuyan var mı? Güya o kitapla meşhurlaştı. Benim 15 yaşındaki torunum yazar. Bunlar çakma tarihçi, çakma ilahiyatçı, çakma edebiyatçı. Bir takım güçlerin ülkeyi kültürsüzleştirme projesinin ayakları.
Karar Okuyucusu 28 Mayıs 2019 14:43
1
Demokratik hukuk devletinde konuşulur.
Abdullah hasan 28 Mayıs 2019 11:31
Dediğiniz gibi bu suskunluk neyin nesi? Müslümanlar konuştukları kadar konuşmadıklarının da hesabı olduğunu bilmezlermiki?.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 11:13
Basit, anlaşılır,net ifadelerle bir eğitim modeli geliştirmek lazım. Ortalama bir lise öğrencisi bile ne dendiğini anlamalı. Kimsede kafa karışmamalı. Üniversite sınavlarına lise not ortalaması belirli düzeyin altındakiler girmemeli.Ortaokul düzeyinde mesleki eğitim verilmeli.5+3+3 modeline dönülmeli.Anadolu ve fen liselerine alan sınavıyla öğretmen alınmalı.Öğretmen liseleri yeniden açılmalı ve sadece öğretmen yetiştiren bölümlere öğrenci gönderebilmeli.Sosyal bilimler liselerinde sayısal sınıfları açılmalı.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 13:51
0
Yazarın kasdettiği de sanki biraz bu. Gereksiz yere hala yeni uygulamalar eklenip karmaşaya devam ediliyor
MUHAMMET APAYDIN 28 Mayıs 2019 10:49
Eskiden böyle önemli kararlar & "reformlar?" millî eğitim şûralarında tartışılırdı. Şimdi ne oldu bizlere? Yoksa İstanbul "boğaz"ında boğuluyor mu ekâbirlerimiz?
CEVDETT 28 Mayıs 2019 10:35
HEPSİ REİS NE DİYECEK DİYE BAKIYOR ONA GÖRE POZİSYON BELİRLİYOR.
Takipci 28 Mayıs 2019 09:24
Konusmak yassah hemserim. Korku daglari sarmis...
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 06:23
Eğitim sen konuşuyor. “Meb’ e soruyoruz! Ortaöğretim tasarımı ile ne amaçlanmaktadır.” başlığıyla eleştirilerini sıralamış.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:21
Din ve Ahlak Bilgisi, Din Bilgisi ve Ahlak Bilgisi gibi iki ayrı ders olarak verilse daha verimli olur.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:18
"Suskunluğumuz asaletimizdendir" mi acaba?
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 04:15
Cocuklara iyi bir egitim vermek icin - liselerde ogretmenlik yapmis bir vatandas olarak - tavsiyelerim sunlardir: 1) Ogrettigi konuyu bilen, cocuk psikolojisi hakkinda egitim gormus ogretmenler yetistirmek. 2) Siniflarda ogrenci sayisini 25in altinda tutmak. 3) Ogrencilerin guruplar halinde calismasina zemin hazirlamak. 4) Fen derslerinde deneylere agirlik vermek. 5) Tarih dersini tarafsiz bir bakis acisiyla anlatmak, arastirmaci yeteneklerini gelistirmek. 6) Ortaokul ve lisede birer yil "Insan Haklari" dersi koymak. 7) Cocuklarin ogrenim becerilerini gelistirecek yontemler kullanmak.
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:25
muvafık sendika okullara idareci atamakla meşgul, idarecilik sınavına giren üyelerinin çoğu sınavı kazanamadığı için çok düşünceli...
HARRANLIYIM 28 Mayıs 2019 23:06
0
Sendika üye sayısını hormonlu artırma, makamlara gelebilmek için yönetici atama yönetmeliğinde değişiklik yapma, maaşlara değil ama (müdür, müdür yardımcısı, şube müdürleri hep kendi arkadaşları ya) ek derslere zam yaptırmaya çalışma dışında mübareklerin bir gayreti görülmüyor. Siyeset yapmaktan, sendikacılık yapmaya fırsat bulamıyorlar çok meşguller eğitim sorunlarıyla dertlenmeye zaman mı var......
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 02:16
Köşeler sizin. Sizler konuşun. Biz bir şey deyince içeri davet ediyorlar
Faysal Çimengülü 30 Mayıs 2019 11:48
0
YALANDAN KİM ÖLMÜŞ ??? İşte konuşuyorsun? Ama sen ve senin gibiler hakkı söyleme için hiç ağız açar mı?
MAHZUN MUHAFAZAKAR 2 28 Mayıs 2019 02:08
“Oğlum Kurban Bayramı yaklaşıyor, yakınlarda bir imam bul, kendisine vekâlet ver, bizim kurbanımızı kesiversin.” diye tembih eder. Evren, ertesi akşam yine yemekte damadına sorar, “Ne oldu oğlum, kurban işini hallettin mi?” Cevap Evren’i şoke edecek mahiyettedir: “Hayır baba. Bugün cumartesi, noterler kapalı, onun için imama vekâlet veremedim. “Evren, damadının din konusundaki bu cehaletinin din derslerinin mecburi olması için önemli bir gerekçe olduğunu bizzat kendisi anlatır.”
musto 28 Mayıs 2019 11:55
1
Tevatür değilse Türk milletinin kaderi damatların elinde. Başkan seçerken mümkünse damadı olmayanı seçelim.
Hüsnü Yeşermez 30 Mayıs 2019 11:52
0
Aynaya bakarak yazmışsın efendi. sağ ol.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 1 28 Mayıs 2019 02:08
En alâkasız konularda sesini yükseltenler dahi konuşmuyor. Bir tek söyledikleri “din ve ahlâk dersleri devam ediyor”. Bunun cevabı var ve bakan açıklıyor: Anayasa mecbur ediyor! Peki anayasa niçin mecbur ediyor? Din derslerinin zorunlu hale gelmesinde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in damadının din konusundaki bilgisizliği sebep oluyor. 12 Eylül’den sonra Kenan Evren devlet başkanıdır ve Kurban Bayramı yaklaşmaktadır. Evren, eşi vefat ettiği için kızı ve damadıyla yaşamaktadır. Bir akşam yemeğinde damadına,
KARARLI KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 01:55
Övecekler övmüyor, eleştirecekler eleştirmiyor. Bunda bir gariplik yok mu? AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, seçimlerden 48 saat sonra, yaptığı açıklama ile hem seçim sonrası iktidara yakın medyanın AK Parti’yi de zor durumda bırakacak spekülatif haberlere sert tepki gösterdi. Zavallı İslamcı medya plaza gazeteci ve tv cileri ağalarına bile yaranamadılar.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 28 Mayıs 2019 01:39
Yüze yakın eğitim fakültesi var, hiçbirinden ses çıkmıyor; ilaç için bir eğitim uzmanı hoca konuşmuyor. “Gülistanı kargalar istila edince bülbüller susar.” Mevlana
KARAR OKURU 28 Mayıs 2019 00:41
Ümitsizliğin sessizliği bu Mehmet bey. Konuş konuş fayda vermiyorsa, iktidar bildiğini okuyorsa susarak konuşur millet. Sizin gibi konuşanlardan da bir çözüm önerisi bekliyoruz. O da yok. Mesela sizce ne yapılmalı? Çözüm önerilerinizi yazsanız da görsek. Tamam baştakiler ne yapacaklarını bilmiyorlar da eleştirenler biliyor mu? Ben hiç çözüm önerisi sunanı görmedim.
Oysa,ta 1888'de Fransa'nın başbakanlarından Clemenceau( Klemanso) şöyle seslenmekteydi insanlara/insanlığa: -Konuşulan ülkelerde zafer,susulan ülkelerde utanç vardır!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN