Back To Top
Öldüren cenaze!

Öldüren cenaze!

 - Son Güncelleme: 09.01.2020 Perşembe 14:46
- A +

Ölüm, tabiî bir hâldir, tabiî olarak ölmeyenler için dahi!

Kasım Süleymanî yer yüzünde şimdilerde her türlü terörizmin kaynağı olan ABD tarafından katledildi. Her ölüm üzüntüye yol açar. Böyle ölümlerin üzüntü derecesini yükseltmesi, hatta zirveye tırmandırması da tabiîdir. Ama nereye kadar? 

* * *

Kasım Süleymanî’nin cenazesi kaç kişinin ölümüne yol açtı? Hâlâ gerçek rakam belli değil. Çünkü bir hayli yaralı varmış, içlerinde ağır olanlar da vardır elbette. Ülke İran, cenaze izdihamı, defnin bir türlü yapılamadığı bir kesafette. Böyle bir cenaze manzarasını dünyanın başka bir yerinde görmek mümkün değildir.

İslâm aleminde ölümle ilgili tutumlarda buna en zıt yerde duran Suudiler, yani vehabilik. Böyle gösterişli cenazeler onlarda görülmez. Kabirleri belirsizleştirmek esastır. Arabistan’da Peygamberimizin kabri dışında hiçbir kabir bırakılmamıştır. Biz ara yerdeyiz, cenazeye, kabirlere ehemmiyet veririz. Büyük ölülerimizin gösterişli kabirleri vardır. Fakat bunlar, İran’daki türbelerle kıyaslanamaz.

* * *

Şiilik, âdeta matem kültü üzerinden yürür. Hz. Hüseyin’in hunharca şehid edilmesi, doktrinde neredeyse akidenin üstünde bir konumda görülür. Caferilik sünnî mezheplere en yakın olanıdır ve Osmanlı uleması beşince mezheb olarak kabul edilmesini tartışmıştır.

Akidedeki yakınlık, tarih yorumunda ortadan kalkar.

* * *

Şiilik, tarih yorumu üzerinden okunursa, ancak anlaşılabilir. Onlar, Peygamber soyundan yöneticilere mahsus bir İslâm devletinde ısrar ederler. Peygamberin ilk halefi, ev halkından, yani “ehlibeyt”den, Hz. Ali olmalıdır. Bu böyle olmamış, Müslümanlar Hz. Ebubekir’e biat etmiştir. Hz. Ali de onun yöneticiliğini onaylamıştır. Daha sonra Hz. Ömer ve Hz. Osman halife olmuşlardır. Nihayet, Hz. Ali Halife olmuşsa da İslâm devleti onun soyundan yöneticilerle devam etmemiştir.

Emeviler’in saltanat yönetimi sünnî ulema tarafından beğenilmese ve eleştirilse de yok sayılmamıştır. Devlet yönetiminin/yöneticiliğinin kutsallığı meselesi işin esasıdır. Devletle kutsalı birleştirmek, ne derecede doğrudur? Devlet, Müslüman toplumu iyiliği emredip kötülüğü nehyederek ayakta tutabilir, ötesi su götürür.

Şöyle düşünelim: Şiiliğin savunduğu gibi Peygamberin ilk halefi Hz. Ali olsa idi ve onun soyundan yöneticilerle sürse idi, bu durumda İslâm devleti bir kutsal hanedan devleti olurdu. Dinin bir soyla birleşmesi, devlet yönetiminin kutsal bir soya tahsisi doğru bir şey olabilir miydi?

H H H

Eğer ilahî irade böyle tecelli etse idi, yapılacak bir şey yoktu. Fakat tarihi seyir böyle olmamıştır ve Hz. Ali’nin hilafetinden sonra da böyle bir kutsal hanedan yönetimi sözkonusu olmamıştır.

İyi ki olmamıştır!

Kerbela vak’ası, Hz. Hüseyin’in katli bütün Müslümanları hâlâ hüzünlendirir. Keşke böyle bir olay cereyan etmese idi. Olan olmuştur, olanı olmamış üzerinden bugüne taşımak bundan akidenin üstünde bir muhteva oluşturmak, işte şiilik tam olarak budur. İşte bu muhtevadan ötürü Süleymani’nin cenazesi şii matem kültünün bütün törenleri ile sürmüş ve en az elli cana mal olmuştur.

* * *

Ölüm üzerinden bir sistem kurmanın sonucu, Irak’ın belli bir bölgesini (Necef, Kerbela) ucu bucağı belirsiz bir kutsal mezarlığa dönüştürmüştür.

Şiilik müntesipleri, Hz. Ali, Hz. Hüseyin ve imamların kabirlerine komşu olmakta yarışmaktadır. Geçmişte zor olan bugün kolaydır, Amerika’da ölen biri dahi, bir gün içinde bu muazzem mezarlığa ulaştırılabilmekte ve böylece maddî gücüne göre kutsal mezarlıkta yerini almaktadır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 10 Ocak 2020 08:56
2)Salon alkışdan yıkılıyordu. Humeyni İran’a gitmesine gitti ama özgürlükmüş ve demokrasiyi yerleştirecekmiş gibi atılan palavraları unutup gitmişlerdi. Kadınları cendereye sokar gibi yüzlerini ve gözleri peçelerle kapamayı kararlaştırmışlardı Ayatola Humeyni ve onun müritleri. Bu Arada paçayı kurtaran İran’ı terkedip Avrupa’ya kapağı atmaya bakıyordu.İskandinavyaya gelenler hemen üstlerindeki İran rejiminin zorladığı giysileri çöp kutularına atıp kısa kısa giyinmeye başladıklarında meğer ne kadar da güzel kızları varmış İran’ın demiştik. Pek çok insan aileleri ile kiliselere gtmeye başlamıştı
Mustafa ALSANCAK 10 Ocak 2020 08:38
Ne hikmetse Iranlilar tarih boyunca kültür ve sanata büyük önem verdiklerini biliriz.Bu AYATOLYALARIN İstibdadı altında nasıl yaşayabiliyorlar ki diye merak EDERİZ. Paris’te Bir akşam İranlıların çok önemli bir toplantıları olacağı kulaktan kulağa anlatılıyordu. Toplantıya o zamanın Almanya dışişleri bakanı da gelip aydınlatıcı bir konuşma yapacağı söyleniyordu. Neyse salon tıklım dolu ve Avrupa’nın sayılı Dışişleri bakanları da gerçekten ortadaydılar Herr Genscher uzun bir konuşma yapıp salonda bulunan Ayatola Humeyniyi gösterip demokrasi kahramanı yarın İran’a gidecek.Özgürlük ve demokrasi
Haksızlık etmeyelim. Böylesine milyonları aşan bir kalabalık katılım İslam ülkelerinde olabilir insanların galeyana geldiklerinin bir ispatıdır Oysa öldürülen Suleymaninin binlerce insanı havaya uçurmak için organizasyon yaptığını dünya alem biliyordur .İslami cenaze törenlerinde disiplinli bir sıraya giriş olmadığı için en çok bağıran onsiraya gelmek için önlerinde ne varsa ezip geçerler.80 kişinin pisi pisine olmuş olmaları da skandaldır. Bakalım bundan sonra kimlerin cenazeleri kilinacaktir. Şimdilik silahlar dinlenmede.Amerikan başkanına güven olmaz. Aklı eserse Tahrani bombalatir. ..
Ali beyt soyundan gelenler; Fatımi Muvahhidin ve Safevi devletlerini kurdular.Ama bu saltanat aali beyte yaramadığı gibi devletleri de adil ve parlak olmadı.Çünkü bir koltukta iki büyük karpuz taşınmıyor.Yani hem tam dindar hem iyi bir siyasetçi olunmaz.Peygamberler ve bir iki istisna hariç.Bu sebeple İlahi kader aali beytin yüzünü iktidar yönünden güldürmemiştir.Onları, hayal kırıklığına uğratan reis ve valilik yerine, aktap ve imamlara reis ve baş yaptı.( Mealen S.Nursi).
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 14:08
Yazarın bir çok yazısını ağır şekilde eleştirdiğim oldu. Ancak bir cenaze merasimi yapılacak diye onca insanın ölmesini eleştirmesi ve tarihimize kısa bir atıf yapması neden bu kadar eleştirildi anlamak zor. Ayrıca halife seçiminde Ali’nin onayı var diyor. İslam devleti hanedan devleti olmaktan o tarihte o tercihle bir tür seçimle çıkmış. Aile de peygamberle aynı kutsal duruma neden getirilsin? İlave olarak devletin yöneticisi neden kutsal olsun? Buna neden karşı çıkılıyor ki?
Muhtefi. 09 Ocak 2020 12:37
Hocam bu konular beni cooook aşar. Sizleride cok aşar.! *Akil elbette onemli fakat Aşk lazim*..Hz Ali k.v.sefaatlarini dileniriz..dilimizi cok dikkatlice tutmak gerekir.Alemi Ahirette Rezil.olmak var..!..Allah.Muhafaza.. Elbette iran pers ırkçılığı maske yapmış, yapıyor Hanedan i Ehl i Beyti. Bizlere ise her zaman Meveddet yakışır. Ehl i Beyte ..âcizane..
Bir Türk 09 Ocak 2020 11:58
Emperyalist Amerikanın Orta doğuya ve Irak'a çöreklenmesinden daha acı olan İran'da bir cenaze merasiminde 80 kişinin ölmüş olmasıdır. Böyle bir ülke nasıl emperyalistlerle mücadele edebilir? Zaten öyle bir derdi de olmadığını da görüyoruz.
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 10:23
Öldüren cenaze değil APTALLIK! ve CEHALET,İMANSIZLIK,YOBAZLIK,OTORİTERLİK,MENFAATÇİLİK vs vs
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 10:00
Koyu bir Sünninin, Şia eleştirisi.
Hermes 09 Ocak 2020 09:57
Size bir şey söyleyeyim: Iranlılar(Şiiler), Hz. Ali'nin efrad-ı İyalini koruyacaklarına dair söz verdiler, davet ettiler ama Yezide karşı koruyamadılar veya korumadılar, sözlerinde durmadılar, malum Kerbela faciası oldu. O gün bu gündür Şiiler dövünüp dururlar, kendilerini paralarlar, adeta kibrit çaksan parlayacak kadar gergindir herbir Şii, Hz. Ali'nin emanetlerini koruyamamanın verdiği "suçluluk" duygusu genlerine işledi özellikle İranlıların..Kendilerini zincire de vursalar, ağıtlar da yaksalar, suçluluk duygusuyla dünyayı da yaksalar, yaptıklarını topyekün Şii camiasına ödetiyor Allah!!!.
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 09:06
Tamam iyiki olmamistir da emevi hanedanligi ne ki ? Muaviyenin soyunun yillar boyu kutsal hanedan soyu olarak devam etmesi daha mi iyi oldu. Sunni muslumaniz oyle gorduk dedemizden tamam ama bugun olaylari degerlendirince sii ler biat etmemis ama sunniler biat etmistir. Bugun dini uygulamar acisindan O mezheb oburunden iyi veya kotu demiyorum. Ama hz peygamberin torununu olduren adamlarin kurdugu devleti sunniler kuzu kuzu kutsamis . Siiler ise lanetlemis. Takiyyeci sunniler.
KARAR OKURU 11 Ocak 2020 10:54
0
Tanımak ayrı kutsamak ayrıdır, Sünnilikte kutsama yoktur. Hatta saltanatın Muaviye yanlış olduğu belirtilir, insana Yezit demek ise bir hakarettir.
Karar Okuru 09 Ocak 2020 08:45
Hocam yaziniz icin tesekkurler. Konuyu gercekten efradini cami agyarini mani cok guzel anlatmissiniz. Tebrik ederim. Turk munevverlerine tarih boyunca hakim olan bu rasyonaliteyi (akla uygun, mantikli) seviyorum.
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 06:45
Aşırı duygusal bir millet Iranlılar. Adam ölmüş zaten. Binlerce insanın da kanına girmiş. Yeri belli. Mehdi gibi bir beklentisi olan toplum. Bizde de var bu tarz.Ana Kaynakta mehdi diye bir sey yok. Hristiyan yahudi gelenegi islama yamanmış. Nerede cemaat orda organize isler.
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 12:03
0
06:45, aynen, bağnaz fanatik hristiyanlıkın hüküm sürdüğü Filipinler ve kimi latin Amerika ülkelerinde de Paskalya bayramlarında, kendilerini İsa gibi çarmıha gerçekten gerdirip, kendinden geçmiş binlerce insan eşliğinde sokaklarda taşınan kişilere bile rastlarsınız. Şiilerin Kerbela törenlerini de aynı katagoride görmek gerek. Yani İslami olmayan sapkın bir adet .
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 13:57
0
Duygusallıktan ziyade bir kültür, bir yaşam tarzı haline gelmiş. Kenan ülkesini arayanlar gibi olmuşlar. Oysa yaşadığınız yer o ülke, cehenneme çevirmenin ne alemi var...
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 02:58
“Yeryüzünde şimdilerde her türlü terörizmin kaynağı olan ABD” derken biraz dini bağnazlık olmuyor mu sayın yazar? ABD diye bir ülke tarih sayfasında yokken de müslümanlar birbirinin kanına girmiyormuydu? Üç Halife’nin suikasta Kurban gitmesinin arkasındada mı ABD vardı?
Karar Okuru 09 Ocak 2020 11:45
0
Bu Ortadoğu'muzda genetik bir zeka sorunu olduğunu düşünmek için çok sebeb var. Hani bir cenazede bile fürusuzluktan birbirini öldüren bir zihniyetin dışarıda şeytan araması anca islam coğrafyasında olur.
KARAR OKURU 09 Ocak 2020 13:05
0
Tarihte o kadar geriye gidene kadar, daha dün Kasım Süleymani ve yanındakiler Irak’ta ne yapmaya gitmişler, Iran’ın bombaladığı Irak’ta kim ölmüş kimse bakmıyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN