Back To Top
Tarihi seçelim mi seçmeyelim mi?

Tarihi seçelim mi seçmeyelim mi?

 - Son Güncelleme: 04.07.2019 Perşembe 10:01
- A +

Millî Eğitim’in “Orta öğretim tasarımı” üzerine düşünmekten, yazmaktan vaz mı geçtik?

Asla ve kat’a ! Hele de Türkiye’de Maarif Davası kitabının müellifi, büyük düşünürümüz Nureddin Topçu’nun vefat yıldönümüne yakın günlerde, bu konu vaz geçilmezimiz.

Şöyle diyenler oluyor: “Sanki CHP’li bir Milli Eğitim bakanını eleştirir gibi yazıyorsun!”

Mevcut bakanın hangi partinin bakanı olduğu değil, ortaya koyduğu “eser” beni ilgilendiriyor. Bizim partininki iyi, karşı partininki kötü anlayışı ile bir yere varılmaz. Yalnız şunu söyleyelim: Eğer mevcut bakan CHP kabinesinde yer alsa ve böyle bir “orta öğretim tasarımı” ile karşımıza çıksa idi, ne olurdu?

Kıyamet kopardı!

Şimdi sütre gerisinde bekleyenler, ağızlarını bıçak açmayanlar dört koldan hücuma geçerdi.

Elbette orta öğretim tarihsiz olmaz!

Bu talep CHP’liler tarafından ileri sürülmeyebilir; çünkü onların varlık zemini olan “inkılâp tarihi”ne bu ‘tasarım’da halel gelemiyor!

Öğretim neden yapılır? Çocukları bilgi hamalı yapmak için mi?

Bilgi şöyle veya öğrenilir. Hele şimdi bilgiye ulaşmak çok kolay. Hatta bilgi bombardımanı altındayız, kendimizi saptırıcı bilgilerden korumamız gerekiyor.

Çocukları bizim çocuklarımız yapmak için okuturuz; önce milletine, vatanına bağlı insanlar olmasını isteriz. Tarih şuuru bu işin esası. Sadece bu mu? Çocuklarımız iyi fertler, güzel ahlâklı insanlar olmaları için okula göndeririz. Aile, şehir, ülke, dünya çocuklarımızın durakları olur. Kendisini ailede idrak etmeyen, şehirde ve ülkesinde de edemez ve dünyalı da -yani insan da- olamaz!

“Bilgi maarif sisteminde teferruattır desek” biraz abartmış oluruz! Doğru bilgi, sağlıklı bilgi, bunun üzerine inşa edilecek fikir, yorum yine sistemin doğru kurulması ile mümkündür.

Çocuğumuz her şeyi bilir, kendini bilemez! Milletini bilemez! Vatanını bilemez! Dinini bilemez! Ülkesinin kültüründen bihaber yetişir. Kimliksiz, kişiliksiz bir nesne olarak kaybolur gider.

Öğretim sistem öyle veya böyle bir kimlik inşa eder. Bu kimlik inşasında dil ve tarih belirleyicidir. Din, dille ve tarihle birlikte belirleyicilik kazanır. Eğer bu görmezden gelinirse toprağından, kültüründen beslenmeyen, varlık zeminlerinin farkında olmayan, her türlü tesire açık bir nesil yetiştirilmek isteniyor demektir. Böyle bir neslin ülkesine, milletine hayrı olmaz, kendine olur mu? Bu ayrı bir bahis!

Orta öğretimdeki yeni düzenleme (bu bir “düzenleme”dir, “tasarım” denilerek başka bir hava verilmek istenmiş) duyurulduğunda “tarih seçimlik” denilmişti. Tarih ve felsefenin lisenin bütün sınıflarında olmadığı, bunun yerine tarihle alâkalı (tarihimsi!) bazı derslerin ihdas edildiği anlaşılıyor. Programa parlak başlıklar koymak sonucu değiştirir mi? Bütünü kapsayan temel bir tarih ve felsefe-mantık öğretimi olmadan orta öğretim hedefine ulaşamaz. “Küresel politikalar, 20. Yüzyılda Türkiye, Güç egemenlik uluslararası ilişkiler” vs. gibi aktüel olarak cazip görünen derslerin inkılâp tarihi derslerinin bir devamı gibi uygulanması ile karşı karşıya kalınabilir.

“Şimdi okullar tatil, bu konulara kafa yormanın zamanı değil” diyenler olabilir. Biz de diyoruz ki, bu konular asıl “tatil”de konuşulmalı, tartışılmalı. Okullar açılınca neyi tartışacağız ki? (Bu konuda yazmaya devam edeceğiz)

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdullah GARİB 04 Temmuz 2019 16:45
S.A Sayın Mehmet DOĞAN hocamıza düşünceleri katılarak Acizane belirtmek isterim. Bir insanın tarih, edebiyat, din ve mantık bilmesi şarttır. Çünkü tarih;olaylardan ders almayı, edebiyat duygu ve düşünceyi en iyi ifade etmeyi, din; kitleleri etkilemeyi ve maneviyatı, mantık ise; doğru düşünmeyi sağlar. Bu bilgilere sahip olan bir birey kendini gerçekleştirmede önemli bir adım atmış demektir. Selam ve dua ile
30 yıldır M.Egitimi Sn.yazar ile aynı zihniyette olanlar yönetiyor. Ve bu süre içinde sistemi bilmem kaç kere değiştirdiler, baktılar yapamıyorlar, parti dışından ithal bakan getirdiler. Oda yapamıyor. Şimdi size bir soru, yabancı ülkelerden her türlü bakan ülkemize geliyor, Ama hiç bir ülkenin milli eğitim bakanı gelmiyor. Neden acaba, başka sorun yok. Tanık sizin.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 14:17
Tarih dersleri seçmeli değil zorunlu olacak. Bakan Bey bizzat açıkladılar.
Gazete okuru 04 Temmuz 2019 14:16
Yazarın eleştirisi haklı ancak eğitim sistemimizin neresi doğru ki. Orta öğretimdeki sınıf geçme sisteminde öğrencinin sınıfta kalması için aptal olması lazım. Hiç bir şey öğrenmeden mezun ettiğimiz çocuklardan binlercesi ÖSS sınavlarında sıfır çekiyor. Bari eğitimi iyi yapabilsek, iyi insan yetiştirebilsek o da yok. Öğretmen düzelmeden insan kalitemiz asla yükselmez. Yıllardır okulları büyük paralarla teknoloji çöplüğüne döndürdük. 15-20 milyar dolar yatırdığımız malum projenin eğitimimize ne katkısı oldu. Keşke o paraları öğretmenin niteliğini yükselmek için harcaya bilseydik...
eğt 04 Temmuz 2019 11:52
meehmet doğan hoca doğru yerden bakıyor... türk dili ve edebiyatı derslerinin sayısı da 10.sınıftan itibaren azalıyor, hayret....
DoğrucuDavut 04 Temmuz 2019 11:42
Çocuğa ideoloji aşılamak yerine düzgün temel bilimler öğretin, matematik, fizik, kimya...Özgür düşünceyi, başkalarına saygılı olmayı, yalan söylememeyi, soru sormayı öğretin. Sonra tarihi hurafeden, iyiyi kötüden kendi ayırır zaten. İş, Milli Eğitim Bakanında bitmiyor, Talim ve Terbiye Kurulunda bitiyor. Bakın bu kurulun başkanı ve üyeleri kim, içlerinde bir tane temel bilim eğitimi alan var mı? Öğretmen kalitesinden kitaplardaki öğretim yeterliliğine kadar her şeyin sorumlusu bu kurul, ama nedense kimse bahsetmiyor, hep arka planda.
takip'ciniz 04 Temmuz 2019 14:25
0
okul müdürleri veya yardımcıları ÖĞRETMEN OLMAK ZORUNDA OLMAMALI,,,,öğretmenin kalitesi ne ki müdürünün kalitesi olsun,,,(sözüm bir kısım yöneticilere ve bir kısım öğretmene)
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:45
Sorun Milli Eğitim’de tarih dersinin seçmeli olup olmaması değil, sorun bu ülkede tarihi olaylar seçilerek propaganda kitapları yazılması.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 05:20
2000'den önce uygulanan eğitim müfredatıyla öğrenciler hem tarih hem coğrafya hem bilinç açısından yeterli şekilde yetiştiriliyorlardı. Son yıllarda her şey bozuldu, eğitim oyuncağa dönüştü.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 10:10
1
Sadece Atatürk’ün altı oku ogretiliyordu biz de okuduk. Bir de her şey ogretiliyordu deneyelim bari. Yoksa her şey altı oktan ibaret mi
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 04:44
1.2.3.sınfta okuma alışkanlığı ve 4 işlem yeterli. Etkinlik ve sanatsal eğlentiler müzik aletlerinden birini çalabilme gibi... Ve de şiir ezberi...
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:47
1
Niye şiir ezberletiyorsunuz çocuklara? Şiir okumak yetmiyor mu? Sevdikleri şiiri isterlerse ezberler çocuklar. Niye zorluyorsunuz?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 03:02
Once iyi bir insan nasil olunur, ahlak nedir, namus nedir, vicdan nedir, adalet nedir, esit vatandaslik, insan haklari ne demektir, vatandaslari etnik kokenlerine, dinlerine, mezheplerine gore ayirmak, bu sebeplerle nefret etmek, haksizlik yapmak neden bu ulkeye yapilabilecek en buyuk kotuluktur, bunlari ogretmek lazim cocuklara. Cunku bu yazdiklarimin bilincinde olan vatandaslarin millete de vatana da buyuk faydasi olacaktir.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 20:00
1
09:48..."Namus" derken yalan konusmamak, sahtekarlik yapmamak, verdigi sozu tutmak gibi seylerden bahsediyorum. Biliyorum bizim kulturde namusun odak noktasi kadinlar, kizlar; erkeklerin egemen oldugu bir toplum cunku. Erkek zamparalik yapar, namussuzluk sayilmaz. Kadin evlilik disi iliskiye girerse guya ailesinin namusu kirlenir. Hatta bu is cinayete kadar gidebilir. "Namusumu temizledim pisman degilim" diye savunma yaparlar mahkemede. Benim namustan kastim o degil.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 09:48
0
Namusuma el uzattılar diye çok can gitti bu ülkede. Namus insan hayatından daha mı değerli?
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 02:21
Fen Lisesi gibi okullarda üst düzey öğrencilere başarı bursu verilmeli. Bunun için lgs başarı dilimi belirleyici olabilir. Çünkü ekonomik özgürlük önlerini açacaktır. Hocam fikrinizi merak ediyorum. Bunu Sayın Bakanımızla paylaşmanızı istirham ederim. Basına yansıyan;bazı derecelik öğrencilerin ekonomik durumları çok zayıf... Teşekkürler.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 11:07
0
İmam hatip açmaktan vakitleri yok. Bilim üretene değil daha iyi üfurene burs veriyoruz artık. Bakanlık kendine baksın önce.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 02:13
Sayın Hocam,öğretmenler yeniden ele alınmalı. Eğitmelik ve dünyadaki yeni sistemler konusunda... Ve yaşam kaliteleri artırılmalı. Meslekleri ile ilgi kaynaklara ücretsiz ulaşabilmeliler. Bu konuda sizden yazı bekliyorum. Öğretmen değilim öğrenci velisiyim.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 00:51
"Cocuklari bizim cocuklarimiz yapmak icin okuturuz; once milletine, vatanina bagli insanlar olmasini isteriz"...iste bu ulkenin belini buken zihniyet budur. Bu zihniyet yuzunden acik fikirli, ozgur dusunceli nesiller yetistiremiyoruz. ille de milliyetci yetistirecegiz cocuklari diye beyinlerini yalan, yanlis, eksik bilgilerle dolduruyoruz. Oysa milliyetcilikle vatanseverlik ayni sey degildir. Milliyetciligin temeli IRKCILIKTIR. Milliyetci olmamak memleketini sevmeye engel degildir. Milliyetci tarih anlatimi bilimsel degildir; propagandadan ibarettir. Tarih bilim dalidir; gerceklerle ilgilidir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN