Back To Top
Vatanperver’in yerini S-400 tutar mı?

Vatanperver’in yerini S-400 tutar mı?

 - Son Güncelleme: 17.06.2019 Pazartesi 09:00
- A +

Hikâyenin tamamını anlatmaya gerek yok, Patriot hava savunma sistemini biz Suriye’de iç savaş çıkınca duyduk. Müttefiklerimiz bizi Suriye’ye karşı korumak için galiba Maraş’ta bu füze sistemlerinden konuşlandırdılar. Sonra da Suriye meselesi farklı bir mahiyete büründürüldü, bu sefer de söküp gittiler.

Patriot’un Türkçe’si “vatanperver”. Yeni dille “yurtsever” diyelim istersiniz. Güçlü bir hava savunma sistemi. Türkiye gibi stratejik bir mevkide bulunan bir ülkenin savunmasını güçlü tutması şart. Savunma gücü saldırma gücü olmadan çok da işe yaramaz.

Çirkin (ve saldırgan) ABD, ittifak, stratejik ortaklık filan tanımıyor. Daha doğrusu onun bölgemizde tek gerçek müttefiki ve stratejik ortağı var: İsrail! ABD siyasetinin İsrail odaklı ve öncelikli olduğundan şüphe yok. Zaten bu gerçek sürekli ilân edilip duruyor. Bizim bildiğimiz bütün ABD başkanları ağlama duvarına muhatap edildi, görüntü olarak da siyonist devlete desteklerini teyid ettiler.

Tamam; Türkiye Devleti güçlü olsun, ülkesini savunsun, vatanperverlik onların da hakkı! Bu hak İsrail’i tehdit edecek seviyeye gelmemek şartıyla! Türkiye’nin son yıllarda bu tehdidi aşan bir yola girdiğini görmemek mümkün değil. Tabii büyük müttefikimiz bunu biliyor ve tedbirlerini alıyor. Suriye’deki PKK uzantısı örgüte binlerce tır yardım gönderilmesi bunun Suriye iç savaşında kullanılacağı anlamına mı geliyor?

Diyelim ki öyle. Tramp “İŞİD’in işi bitti” demedi mi? Öyleyse yardım neden sürdürülüyor? Türkiye sürekli tehdit ve taciz altında olmalı! İsrail’in güvenlik sınırı Türkiye’den başlıyor.

ABD Siyonist devleti güçlendirici desteğini neden sürdürüyor?

Güvenlik bakımından İsrail bütün dönemlerin en iyi konumunda. Etrafında hiç bir güç onu tehdit edecek durumda değil. Siyonist devletin “Müslüman” Arap müttefikleri de işin artısı. Suriye’deki durum Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirmesi için gerekçe oluşturdu. Patriot talebi ABD ve NATO içinde çözülemedi. Türkiye önce Çin’den hava savunma sistemi almak istedi. Bunun önüne geçildi. Sıra şimdi Rusya’dan alınacak hava savunma sisteminin engellenmesinde.

ABD Savunma Bakan vekili bir mektupla Türkiye’ye Amerikan tehdidini resmen ifade ediyor. Bu mektup 1960’lardaki başkan Johnson’un mektubu ile kıyaslanmak isteniyor. Johnson o zaman Türkiye’ye “NATO silahlarını Kıbrıs’ta kullanamazsın”, demişti. İsmet İnönü de elinden bir şey gelmediği için “yeni bir dünya kurulur, Türkiye de bu dünyada yerine alır” diyebilmişti. Batı ittifakının Sovyet tehditi ile sınırlı olduğu o zaman kafamıza dank etmişti.

Şimdi yeni bir dünyanın eşiğinde miyiz?

Belki yeni bir dünya kurulmadı daha. Fakat eski dünya sisteminin bu şekilde devamı da mümkün görünmüyor. ABD İsrail bagajından kurtulabilse, güç dengeleri üzerinde daha fazla söz sahibi olabilir. Fakat bunun kolay olmadığı ortada. Türkiye için mesele kilit bir önem kazanıyor. Bir asır önce müttefikler Osmanlı devletini Almanya’ya ittiler adeta. Sonra anlaşıldı ki, Osmanlı devletini parçalama planı üzerinde ittifak etmişler. Şimdi hava savunma sistemi üzerinde sürdürülen tartışma o zaman İngiliz tersanelerinde yapılmakta olan savaş gemileri üzerinden yürütülüyordu. Sonunda İngiltere bedeli ödenmiş savaş gemilerini vermedi.

F-35 konusu ile âşikar bir benzerlik var. Şimdi ABD’nin en görünür tehditi, F-35’ler üzerinden. İmalat ortağı olduğumuz, bedelini ödediğimiz uçaklar ABD’de rehin.

Türkiye’ye hakkı verilmezken İsrail en az 9 adet F-35’i envanterine almış ve kendi iddialarına göre, ilk defa savaşta kullanmışlar! Türkiye’nin F-35’e sahip olmasının İsrail için tehdit oluşturduğu bizim görüşümüz değil. Siyonist devlet Türkiye’nin F -35’e sahip olmasını tehdit olarak algılıyor. Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda, Türk firmalarından boşalacak üretim alanını İsrail firmalarının doldurabileceği belirtiliyor.

Burada, hava savunma sistemi krizinin esasında F-35 krizi olduğu söylenebilir. Türkiye’nin İsrail’i tehdit etmeyecek konumda tutulması gerekiyor. İsrail Türkiye’ye saldırırsa, bunun önlenememesi ve fakat Türkiye’nin bir karşılık verme gücünden yoksun bırakılması işin esası.

Vatanperver’in yerini S-400 tutabilir; fakat saldırı gücü olmayan bir ülkenin böyle bir savunma sistemine ihtiyacı olar mu? O ayrı bir bahis!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Haziran 2019 08:06
Sunu bilmek gerekir ki kendi göbeğini kendin kesecen dışarıya ne kadar bagimlisan o kadar ozgursun biz türk milleti olarak her turlu fedakarlığa raziyiz basimimizda dürüst bir siyaset adamıyla 10 sene daha kemer sikariz ama dürüst siyaset o zaman ne dışa bağımlı oluruz nede özgürlüğümüz kısıtlanır
Mehmet Ay 17 Haziran 2019 22:37
17 yilda bu iktidar, kendi milli sanayimiz ile F35 ile S400 leri neden üretmedi. Fabrikalar kursaydi bunlari kendi imkanimizla üretirdik.
Ömer Yarış 17 Haziran 2019 15:31
Savunma sistemi ile saldırı gücü aynı değil sayın Doğan. Saldırı gücü bahsi diğer. Ve mutlaka olmalıdır. israil savunma sistemleri almıyor veya üretmiyor. Saldırı sistemleri üretiyor. Fırat ve Nil arası topraklar ideolojisinin temeli. Yani vaadedilmiş topraklar Anayasalarının da temeli.
Muhtefi. .. 17 Haziran 2019 14:56
İSLAM TOPRAĞINDA. Bütün Muslumanlar Bila Istisna Sorumludur Herseyden.! Toplumun Sorumluluguna FARZ. Bireyin Sorumluluğuna FARZ I AYN denir. Hiç şüphesiz Hesabı, Kitabı var Mahşerde. .lamı cimi yok. !...Herkes Sorumluluguna göre mesuldur. DÜŞMANIN SİLAHINA KARSI KOYMAK ICIN CAGIN SARTLARINDA SILAHLANMAK FARZDIR. ..ama gevşegiz, savsakliyoruz ...lay lomlardayiz. Patriotmus, falanmis, falanmis. BARIŞ KILIÇLARIN GOLGESİNDEDİR. .Kimin Kılıcı keskin ve Maharetli ise Barış onunladir. ..!!!...çoook geç kalınmış bir proje. !..
Ahmet Cengiz Karagöz 17 Haziran 2019 11:27
Bilgi olmadan fikir beyan etmeyin. Patriotlar envanterden çıkarılmak üzere olan geri bir hava savunma sistemi. Türkiye'nin en büyük zaafiyeti hava savunması. S400'ler seyyar sistem kara ve hava gücümüzün harekat alanında aktif olduğu coğrafi mekanda düşman kimse onun harekatını tahdit eder. F35 birden ziyade ülkenin üretimine katkıda bulunduğu bir sistem. Biri yedek parça vermezse uçamazsınız. Milli uçak şart. Daha önemlisi etkili mühimmat taşıyan otonom küçük uçaklar filoları daha etkili. Yazdıklarınız milli menfeatleri değil, güdümlü menfeatlerin sözcülüğünü yapmaktan ibaret.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 10:26
Sizin gibilere üzülüyorum Rabbim sizlere hidayet etsin
karar 17 Haziran 2019 09:28
çok çok seneler evvel rahmetli Erbakan füzelerin ülkemiz için önemine ne kadar çok vurgu yapmıştı.şunculuk bunculukla övünüp mangalda kül bırakmayanlar taşa toprağa yatırım yapmaktan müteahhitleşenleri doyurmaktan asıl olanları arkaya atıp unutmuşlar.
N.Öztürk 17 Haziran 2019 07:24
Gerçekleri bırakıp hislere göre dış politika yapılırsa varacağımız nokta bu olur. Hatırlayın, biz Suriye ile aramızı niye bozduk ? Ve şimdi niçin Suriye'deyiz. Rus uçağını niye vurduk, önce bununla övündük ve akabinde Rusya ile aramızı düzeltmek için ne taklalar attık. Sonuç: 5 milyon Suriyeli mülteci ve 800 KM.lik sınır güvensizliği.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 06:29
Kime karsi kullanacagiz bu S-400 sistemini? Kim bize hava saldirisi yapabilir? Suriye mi? O ulkenin boyle bir gucu yok. Hele parca parca olmusken delilik olur bize saldirmak. PKK veya Suriyeli Kurtler mi? Onlarda fuze yok. Yunanistan mi? Bizimle topyekun savasa girmez. Israil mi? Bu da mumkun degil. Siz ne derseniz deyin biz Israille muttefik bir ulkeyiz; hep de muttefik kalacagiz. Her halukarda Israille sinirimiz bile yok bizim. Rusya da olamaz. Rusya Nato ulkesine saldirmaz. Saldiracagi ulkeye S-400 sistemi satmaz.
İbrahim DİRİ 17 Haziran 2019 02:02
Bu ülkenin %90 nı abd karşıtı,devrimcisi,ülkücüsü,islamcısı üstü kapalı,bazen açık abd ile örtülü savaşta olduğumuzu söylüyorlar.Türkiye batı ittifakına CHP ile(1948) yöneldi,menderes ile natoya girdik,2002 de ırak tezkeresine en çok desteği erdoğan verdi,abd ye okumaya ve iş bulmaya gidenlerin ezici çoğunluğu solcu.Bu tabloda neyi göremiyorum! üst mahallede probaganda olsun,oy getirsin diye söylediğime alt mahallede inanıyormuyum yoksa.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 01:41
F-35'i dünyadaki tek savaş uçağı sanıyorsunuz.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 18:48
0
geçenlerde abd de yapılan bir tatbikatta, bir tane f35 yedi tane F15 i imha etti. vurulan f15 pilotları "f35 in etrafımızda olduğundan haberimiz bile yoktu vurulduğumuzda" dedi. f15 ler hava hava muharebesinde bizim elimizdeki f16 lardan daha yetenekli bir uçak. yani, evet f35 dünyadaki tek uçak değil ama görünmezlik teknolojileri açısından tek uçak. yarın yunanistan f35 leri filosuna kattığı zaman bu yazdıklarınızı tekrar hatırlarsınız.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 01:39
Patriot’lar 1990’larda Saddam’ın İsrail’e fırlattığı Scud füzelerine karşı kullanıldı. Farklı modeli tabiki.
Karar Okuru 17 Haziran 2019 01:22
İsrail elinde nükleer gücü bulunduruyor. Her saldırandan da toprak koparıyor. Bulaşmamak lazım. İran bir denesin görelim.
KaRaR oKURu 17 Haziran 2019 01:10
Anlattiklatiniza göre Türkiyenin ne savunma ne de saldırı gücü var. Ciddi bir savaşta avlanacağız. 17 yıldır ne yapıyoruz o zaman. Tırıvırı mi yapıyor bu hükümet. Baksanıza nefret ettikleri bir İsmet İnönü duruşunu bile sergileyemiyorlar. Şimdi de orduyu terhis ediyorlar. Bu hikayeyi yüz yıl önce görmüştük. Ordu terhis edilince bütün Balkan coğrafyasını kaybettik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN