Back To Top
Ahmet Davutoğlu neden ihraç ediliyor

Ahmet Davutoğlu neden ihraç ediliyor

 - Son Güncelleme: 11.09.2019 Çarşamba 10:07
- A +

AK Parti’nin eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarını “işledikleri hangi günahlar” sebebiyle ihraç kararı aldığı günlerdir merakla bekleniyordu. Nitekim AK Parti’nin ihraç etme gerekçelerini maddeler halinde yazdığı tebligatlar Sayın Davutoğlu ve arkadaşlarına ulaştı.

***

2001 yılında “Erdemliler Hareketi” olarak yola çıkan Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Abdüllatif Şener ve Sayın Erdoğan’ın diğer yol arkadaşları Fazilet Partisi’nden “Parti içi demokrasi olmadığı için” kopmuşlar ve “asla diğer partilere benzemeyeceğiz” iddiasıyla kurmuşlardı AK Parti’yi…

AK Parti’nin kuruluşundan bir ay önce Milliyet Gazetesi’ni ziyaret eden ve bir mülakat veren Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Altan Karapaşaoğlu ve Murat Mercan’ın “Partinizden neden ayrıldınız?” sorusuna yanıtları “parti içi demokrasi yoktu” oldu. Bu sorunun sadece kendi partilerinde değil Türkiye’deki bütün siyasi partilerde olduğunu söylediler:

“Geçmişte bir lider parti adına karar veriyor, söylediği çözüm oluyor ve tartışılmıyor. Tam Nazi tipi bir anlayış. Biz de bunu yaşadık. Bütün partilerde tek adamlık var. Biz lider partisi yerine ortak aklın öne çıkacağı bir parti olacağız.” (Milliyet, 15 Temmuz 2001)

Bir ay sonra partilerini “ortak akıl mekanizmalarının işlediği bir parti” ve tüzüklerini de “lider sultasına asla meydan vermeyecek” bir tüzük olarak tanıttılar.

“Parti içi demokrasi, bireyin ve azınlık görüş sahiplerinin hukuku ve demokratik yarışma hakları sağlanarak geliştirilecektir” sözü AK Parti’nin tüzüğündeki yerini hala koruyor.

Ancak AK Parti’nin içinde “ortak akıl” mekanizmasını oluşturan, AK Parti’nin başarılarının altında imzaları olan o Erdemliler Hareketi’nden neredeyse kimse kalmadı.

Nitekim AK Parti, AK Parti’de başdanışmanlık ve uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı yapan ve iki yıl da başbakanlık yapan ve istifa ettirilmek zorunda bırakılan Ahmet Davutoğlu’nu ihraç etme kararı verdi.

Peki, Sayın Davutoğlu hangi gerekçelerle kesin ihraç istemiyle Merkez Yürütme Kuruluna sevk edilmiş? AK Parti’nin sayın Davutoğlu’na yönelttiği suçlamalar şunlar:

* 30 Haziran’da Elazığ’a gittiniz ve dediniz ki: “AK Parti birtakım trol örgütlerinin etkisi altına girmişse soru sorması gereken biz, cevap vermesi gereken partiyi bu gruplara teslim edenlerdir.”

Bir seçimde beka kaygısından bahsedip, diğer seçimde İmralı ile temasa geçmeye çalışmak veya bunu meşru görmek milletin vicdanından kopuştur.”

“Bugün AK Parti’nin ‘AK’ kelimesiyle ifade edilen temiz siyasetin yeniden keşfedilmesi gerekmektedir. Adalete ihtiyaç var. Adalet son dönemde öylesine çifte standart gösterdi ki, insanların adalete, hukuk sistemine güveni sarsıldı.”

“Tüm uyarılarımıza rağmen çarpık parlamenter sistemden, çarpık Başkanlık Sistemine geçildi.”

“Devlet yapısıyla aile ilişkileri ayrılmalıdır. Devlet hiyerarşisinde birinci derecede akrabalar olmamalıdır.”

23 Ağustos’ta Sakarya’ya gittiniz ve dediniz ki: ‘Kimse ümmeti tekeline alamaz. Ümmetten kastedilen yalılarda oturup Türkiye’yi dizayn etmeye çalışanlarsa biz o topluluktan değiliz.”

* 22 Nisan’da verdiğiniz mülakatta dediniz ki: “Gerçek basın özgürlüğü demokrasimizin bağışıklık sistemidir. Bunu yok etmek usulsüz ve baskıcı metotlarla basında tekelleşmeye yönelmek Türkiye’nin zihin kapasitesini daraltmaktır.”

* 30 Temmuz’da verdiğiniz röportajda dediniz ki: “Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın elindeki güç Türkiye’nin temel yapılarına zarar veriyor. Ülkedeki siyasi kurumlar zayıflıyor.”

* 28 Ağustos’ta TV5’te katıldığınız programda dediniz ki: “Hz. Ömer’in adaletini söylemekle adalet gelmez.”

AK Parti işte bu gerekçelerle Sayın Davutoğlu’nu partiden ihraç etme talebiyle disiplin kuruluna verdi.

18 yıllık iktidarın ardından oy kaybederek konumunu ancak MHP desteğiyle sürdüren AK Parti gerçeği ortada iken “AK Parti’de işlerin iyi gittiği” söylenebilir mi? Dolayısıyla Sayın Davutoğlu’nun eleştirilerine, tavsiyelerine bakıldığında “partisine gerçekten haksızlık etmiş, partisinin itibarını zedelemiş” denilebilir mi?

Aklın gereği, “ya Davutoğlu’nun eleştiri ve uyarıları doğruysa” diye düşünmek değil midir? 

Sayın Davutoğlu’nun ihraç edilme gerekçelerinden olan “Tüm uyarılarımıza rağmen çarpık parlamenter sistemden, çarpık Başkanlık Sistemine geçildi” sözünün altını önemle çizmek istiyorum.

Doğru. Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi taslağı kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra teklif Meclis’te komisyondayken Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sistem hakkındaki endişelerini içeren 19 sayfalık bir rapor iletti.

Aydın ahlakına sahip bir akademisyen olan Davutoğlu’nun yeni sistem hakkındaki eleştiri ve endişelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmesi elbette ki kıymetlidir. Ama gönül isterdi ki raporu vermekle kalmayıp kamuoyuna da açıklasaydı…

***

Tarihten bir yaprak… 18 Nisan 1960 tarihinde Demokrat Parti iktidarı CHP hakkında bir Tahkikat Komisyonu kurulmasını, ardından da bu komisyona “olağanüstü yetkiler”  verilmesini istemişti. Tahkikat Komisyonu 1960 Darbesini yapanlar için en önemli gerekçelerinden biri olacaktı. 28 Nisan tarihinde Meclis Komisyonunda görüşmesi yapılırken Demokrat Parti Balıkesir Milletvekili ve Genel İdare Kurulu üyesi Sıtkı Yırcalı çıktı ve “Bu teklif anayasamıza ve hukuk sistemimize külliyen aykırıdır. Bu yalnızca anayasaya aykırı değil, adil sistemimize de uygun düşmez.”  dedi ve oylamada ret oyu kullanacağını ilan etti.

Sıtkı Yırcalı ertesi gün gazetelerin manşetlerindeydi. Milliyet Gazetesi hadiseyi “Fevkalade Yetki’yi Encümen kabul etti. Sıtkı Yırcalı ‘teklif anayasaya ve hukuka aykırıdır’ dedi” başlığı ile manşetine taşımıştı. (Milliyet, 29 Nisan 1960)

Ben de Sayın Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında hazırladığı raporu ve sistem hakkındaki endişelerini ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmalıydı diyorum. Fakat siyasi bakımdan bu kadar kolay mıydı? Ak Parti, yeni sistemi kendi yetkili kurullarında bile tartışmadan Meclis’e sunmuş, birçok milletvekili imza için sıraya girmişti.

Ak Parti’de parti içinde müzakere ve tartışma imkanı olsaydı, önerilen sisteme eleştiriler dikkate alınıp düzeltmeler yapılabilseydi parti için de ülke için de daha iyi olmaz mıydı?

Bugün, Davutoğlu’nu ihraç etmek yerine onun “manifesto” denilen açıklamasındaki eleştirilerini ele alarak yetkili kurullarda görüşmek AK Parti için de ülke için de daha iyi olmaz mıydı?

Velhasıl kelam… 

AK Parti’nin uzunca süredir kendisine “çeki düzen ver, kurucu ayarlarına dön” diyen tabanı Sayın Davutoğlu’nun ihraç edilme gerekçelerini okuduğunda, bir de Davutoğlu’nun eleştiri ve uyarılarını hatırlarsa ne düşünecek?

Sahi AK Parti tabanı ne düşünür?

Şöyle veya böyle, bütün tarihimizde ilk defa bir parti, kendisini Genel Başkanlığına ve ülkenin Başbakanlığına layık gördüğü bir siyaset adamını ihraç ediyor!.. Resimlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte meydanlara astığı, “güçlü cumhurbaşkanı, güçlü başbakan” sloganlarıyla meydanları inlettiği eski genel başkanını ihraç ediyor...

Tarih ne düşünür?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 23:49
Ahmet Davutoğlu yolsuzluk konusunda hassas bir politikacıdır,gorev yaptığı zamanlarda ,,düsmanlari bile, onun,hirsizligini yolsuzluğunu cevresini akrabalarını ,zenginlestirdigini, devlet kademelerine doldurdugunu iddia etmemistir,edemezlerde.yayınladığı manifestoda,cok önemli konulara parmak bastı,ama hiç bir akp li yetkili.o manifestoya cevap vermedi veremedi,demekki hoca,bunların kuyruklarına basmış olmalıki.ihrac etmeye kalkıştılar
VATANDAŞ 13 Eylül 2019 01:00
Tarih mi utanir yada tarihi bu kadar tahripkar kullanan AKP mi utanir? Yaziklar olsun. Verdigim oylar icin utaniyorum
muzaffer sevil 11 Eylül 2019 22:24
Politikalarıni begenmediginiz bir partide hala neden duruyorsunuz ki! ıstifa etmezseniz ihraç ederler.
Ali Kumaş 11 Eylül 2019 19:30
Pelikan Dosyasını oku...çapsız..!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 18:10
Ağla biraz.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 17:56
İktidar ortaklarından Bahçeli, yeni kurulacak parti(ler) için, "ölü doğmaktan başka şansları yok" dedi. İktidarın diğer ortağı Erdoğan da, "boş çuval gibi devrilecekler" demişti. Madem ölü doğacak, madem boş çuval, onların derdi sizi niye bu kadar gerdi ?
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 17:51
Yıllarca destek verfiğim Ak Paryi artik sona yaklaştı.Gönlümüz artık Babacan,Davutoğlü ve Gül üçlüsünde.
Hakkı Söyler 11 Eylül 2019 13:42
Adalet ve Kalkınma Partisi olmaktan vazgeçtiler,Ak dediler,en hızlı Ak kirlendi
Muhalif 11 Eylül 2019 13:34
Tayyip Erdoğan yeni bir parti kurmak için partisinden ayrılırken gerek kendi partisi ve gerekse diğer partilerinin eksik ve kusurlarını mükemmel şekilde tespit etmişlerdir.İlk dönemlerinde bunlarla ilgili de iyi icraatlarda bulunmuşlardır.Lakin günümüze gelindiğinde adaletten ,hukuktan ve vicdandan kopmuş bir parti haline gelmiştir.Güç Tayyip Erdoğanı zehirlemiştir.
VATANDAŞ 13 Eylül 2019 01:01
0
Kesinlikle katılıyorum
Recep 11 Eylül 2019 11:48
Ne demişti Rahmetli Demirel "Dün Dündür, Bugünde bu gündür" dün dert Erbakan hocayı alaşağı etmekti bu gün ise Koltuğu korumak" Siyasette herşey mübahtır
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:57
17
Dün Erbakan'ı alaşağı edenler bu gün Erdoğan'ı alaşağı etmeye çalışıyor da diyebiliriz...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 13:54
0
Karar okuyucusuna;Hayır diyemeyiz ...Alakasız argüman safsatası ...
hüseyin aydın 11 Eylül 2019 11:37
KRAL ÇIPLAK DEDİĞİ İÇin
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:18
Erite erite akp’yi bitiriyorlar. Son bir yılda Akp üyelerinde bir milyona yakın azalma olmuş. Avrasya araştırma şirketinin son anketinde CHP, AKP’yi geçmiş bulunuyor. Akp, bana Tansu çillerin DYP’sini hatırlatıyor artık.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:04
Yeni Şafak yazarı, İbrahim Tenekeci, bugünkü AKP’yi tanımlarken “Yokluğu bölüşen insanlar varlığı paylaşamaz hale geldi.” diyor. “Parti” ölü soyuculardan, ganimet akbabalarından geçilmiyor. Ben olsam başlığı şöyle atardım : Akçeli işlerde Türkiye siyasetinin EN TEMİZ insanlarından olan SEROK AHMET, sen niye hala oradasın ?
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:42
İdam etmediklerine hapise koymadıklarına şükredin.
Özkan 11 Eylül 2019 10:26
Gerçekten tebrik ederim sizi hala Ak parti tabanının okumadığını anlamamışsınız...
hüseyin 11 Eylül 2019 09:45
Abdullah Gül, “Partinizden neden ayrıldınız?” sorusuna yanıtları “parti içi demokrasi yoktu” DEMİŞ vaybe. peki bu kadar demokrasi tutkunu idiyse temel K. neden iş tutmuş. Hey gözünü sevdiğim koltuk gitti şimdi bunun adı demokrasi oldu.yazıklar olsun.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:41
0
Siz de bizim kadar AKP içerisindeki ifade özgürlüğünün adım adım yok edilişine ve sonunda bir kişi partisi haline geldiğine tanık oldunuz herhalde. Yani iş sabahtan akşama değil süreç içinde oldu ve bir de baktınız ki ortada AKP değil RTE Partisi var.
rrr 11 Eylül 2019 09:23
Erdoğan sizi gülün cumhurbaşkanından ayrıldığı gün ağzınıza bir parmak bal çalarak kandırdı. şimdi geçmiş olsun hiç bir şey yapamazsınız silinip gideceksiniz
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:13
Sayın editör erken geç öten horoz eleştirisi çok mu ağır geldi neden yayımlamıyorsunuz? Teşekkürler!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:06
Taban ne düşünür? Geçti Bor'ün pazarı sür eşeğiniNiğde'ye.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 08:58
Merak etmeyin, akp tabanı (çoğunluk itibarıyla) böyle bir düşünce yapısına sahip değildir. Biatçi topluluk
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:39
5
Akp tabani biatci topluluk dogru sizin gibi aksam baska sabah baska degil sevgili liderleriniz gibi
Murat K. 11 Eylül 2019 08:21
Ak partide liderin sözünün aksini söyleyebilecek ya da en ufak ucundan düzeltme yapabilecek kimse kalmadı. Lider ne söylemişse bunu gökten gelen vahiymiş gibi algılayanlar var. Hatta bir çok yerde lidere kutsallık izafe edenler var. Bu durum partiyi yükseğe taşımaz. Tam tersine partiyi küçülme sürecine götürür.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:35
11
Ak partide lider tek basina karar almaz kurmaylariylada bir karar aldimi musade ette kendi vekilleri ve taraflari biat etsinler yahu.... sanki sen biat etmiyosun komutan taaruz desin asker simdi olmaz desin
müslüm 11 Eylül 2019 07:45
AKP de demokrasinin olmadığını ,demokrasinin bir araç olduğunu lideri söylüyor.AKP de artık kimse sesini çıkaramaz.Türkiyeye ileri demokrasiyi getireceğiz diyenlerin geldiği durum Tek Adam Demokrasisi.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:36
Ne oldu AKP’ye parti içi demokrasiyi kim bitirdi? Erbakana etme bulma budur işte.
karar okuru 11 Eylül 2019 13:09
0
birileri hatırlatma babında "men dakka dukka "diyordu.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:30
Aziz Milletimiz onları vicdanindan ihraç ederken; açabildiği kadar sinesi açmış Hocamizi bekliyor Müsterih olun Ser bildiklerimizi hayra tebdil eden biri var Veselam
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:25
Hoca takılmış ak sayfa ak gönüller diye ama kaskara kesilmiş kalpler simsiyah olmuş yüzler ve karanlık bir dünya ve yaşanılan kasvetli ve depdebeli bir hayat siz hayatın bütününü karartanlara diyorsunuz ki beyaz olun sade olun şeffaf olun bunları tüm Türkiye'nin boyalarını alıp beyaza boyasaniz aklasmaz çünkü kalpler kararmış
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 05:56
Oh be bı haınden fıtnecıden daha kurtulduk der .ne dıyecek
ali 11 Eylül 2019 05:51
"Geçmişte bir lider parti adına karar veriyor, söylediği çözüm oluyor ve tartışılmıyor. Tam Nazi tipi bir anlayış. Biz de bunu yaşadık. Bütün partilerde tek adamlık var. Biz lider partisi yerine ortak aklın öne çıkacağı bir parti olacağız" sayın gül ve ekibinin bilmediği şey şuki sayın erdoğanın taaa il başkanlığı dönemlerinde demokrasi gibi bir kaygısı yoktu.belkide bunu kendileride biliyordu ama nedense başlattıkları harekatın başına sonradan erdoğanı getirdiler.o dönemde gül kendisi parti kursa daha çok oy alabilirdi milletin güle olan teveccühü daha fazlaydı.
ta'kipciniz 11 Eylül 2019 11:33
0
Aynen katılıyorum,,,
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 01:58
Ahmet Hocanın arkasındayız. Devam
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 05:41
4
Babacan ne olacak?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 23:56
Asıl sorulması gereken, Ahmet Davutoğlu neden ihraç edilmeyi bekledi.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 01:50
4
Neyi bekleyecekti. O zaman da niye ihraç edilmeden ayrıldı derdiniz.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 02:32
2
1.50, Fener türbininde Trabzon tezehuratı yapılmaz.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:34
1
01.50 ha yani onun icin ayrilmadi aferin kadasim tebrikler
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:42
1
KO 02:32, türbin döner durur, bu aralar çok ta moda döneklik. Tribünde oturanlar da seyreder, geviş getirir, vır-vır, vır-vır... Mıy, mıy, bikbik...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 11:47
0
Ülke işlerine takın tutma mantığıyla ve körlemesine yaklaşırsan varacağın yer fanatiklik ve tek adam rejimi olur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN