Back To Top
AK Parti’nin cevabı böyle mi olmalıydı?

AK Parti’nin cevabı böyle mi olmalıydı?

 - Son Güncelleme: 09.08.2019 Cuma 09:32
- A +

AK Partin’in, CHP tarafından Meclis’e sunulan “Siyasi Etik Kanun Teklifi”ne yaklaşımının nasıl olacağını merak ediyordum. 

Biliyorsunuz CHP “Belediye başkanlarının yakınlarını, akrabalarını belediyelere atamalarını ve belediye başkanlarının belediye iştiraklerinden ikinci bir maaş almalarını” ve yine “Milletvekillerinin ve bakanların kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlarda ve sendikalarda yönetim  kurullarında görev almalarını” engelleyen iki ayrı kanun teklifi vermişti.

***

MYK toplantısı sonrasında açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gazetecilerin “CHP’nin Siyasi Etik Kanun Teklifini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu şöyle cevapladı:

“Herhangi bir odağın, partinin, kurumun siyasi etikle ilgili laf etmesi için kendi siyasetindeki toksinleri atması lazım. Bunun başlangıcı olarak CHP önce İş Bankası hisselerini Hazine’ye devretsin ve biz de siyasi etikle ilgili söylediklerini ciddiye alalım. Önce herkes kendi evinin önünü süpürsün.” (7 Temmuz)

Doğrusunu söylemek gerekirse Sayın Çelik’in verdiği cevabı oldukça garipsedim, tuhaf buldum.

Neden yadırgadım?

Çünkü AK Parti’nin 2001 tarihli ve halen geçerli olan parti programında şunlar yazıyor:

“Siyasetin ve siyasetçinin yeniden saygın ve güven veren bir konuma getirilmesini hedefliyoruz. Siyasetin dürüst ve liyakati esas ana bir yapıya kavuşturulması, siyasi finansmanın denetlenebilir ve şeffaf olması ülkemizdeki siyaset kurumunun en temel ihtiyacıdır. Siyasetin kirlenmesini önleyen yasal düzenlemeler yapılacaktır. Siyaset bir rant aracı görüntüsünden kurtarılacaktır.” 

Topluma “ilkeli ve ahlaklı bir siyasi faaliyet yürütmeyi vaat eder” diyen ve “siyasetin kirlenmesini önleyecek yasal düzenlenmeler” yapacağını taahhüt eden bir partinin bu meseleye yaklaşımı böyle mi olmalıdır?

AK Parti’nin, on sekiz yıllık iktidarları döneminde  Siyasi Etik Kanununu” çoktan çıkartmış olması gerekmez miydi?

* 6 Nisan 2006 tarihinde dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin’i yanına alarak bir basın açıklaması yaptı. Sayın Çiçek dedi ki:

“Siyasi Etik Yasası hakkında iki ayrı teklif hazırladık. Temiz siyaseti hedefliyoruz. Temel meselemiz budur. Meclis’ten çıkartmak zor olmayacaktır. Askıda bırakmayı arzu etmiyoruz.”

Sayın Çiçek’in açıklamaları medyada hatırı sayılır bir şekilde haber ve televizyon programlarına tartışma konusu oldu. Ancak sonrasında ses seda çıkmadı. Yanlış hatırlamıyorsam hazırlanan “Siyasi Etik Yasası Teklifi” basın açıklamasıyla sınırlı kaldı Meclis’e gitmedi.

AK Parti’nin Meclis’te çoğunlukta olduğu 2006 yılında “Siyasi Etik” yasalaşmış olsaydı bugün “Siyasi Etik Yasamız” 13’üncü yaşında olabilirdi.

2007 yılında AK Parti milletvekili ve dönemin Anayasa Komisyonu Başkanvekili olan Ayhan Sefer Üstün’ün öncülüğünde (ilk imzacı) 20 milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına “Açıklık, saydamlık, hesap verilebilirlik, tarafsızlık, dürüstlük, objektiflik ilkeleri teminat altına alındığında ve kamu yararına uygun işlediğinde tüm hizmetler daha etkili ve verimli olacaktır. Siyasette de dürüst, güvenilir ve adil hizmetler siyasete olan güveni artırır” diyerek “Siyasi Etik Komisyonunun” kurulması için kanun teklifi sunuldu. (19 Ocak 2007)

2007 yılında AK Partili milletvekillerinin TBMM Başkanlığı’na sundukları teklif orada kaldı.

1 Nisan 2016 tarihinde Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde yine Ayhan Sefer Üstün ve Naci Bostancı’nın öncülüğünde (ilk imzacılar) AK Partili 97 milletvekilinin imzasıyla yasalaşması için TBMM Başkanlığı’na “Siyasi Etik Kanun Teklifi” sunuldu.  Teklifin gerekçesinde şu sözlere dikkatlice okuyalım.

“AB Bakanlığı temsilcisi; Siyasi Etik Kanununun yasalaşmasının Vize Serbestisi Diyaloğu açısından önem arz ettiğini, yolsuzlukların önlenmesine ilişkin olarak Vize Muafiyeti Yol Haritası kapsamında yer alan “Yolsuzlukla Mücadeleye İlişkin Ulusal Strateji ve Eylem Planı ile GRECO tavsiyelerinin uygulanmaya devam edilmesi” yükümlülüğü çerçevesinde bu teklifin AB’ye katılım sürecinde ülkede temiz siyaset ortamının sağlanması için gerekli aşamalardan birisi olduğunu ve bu teklife katıldıklarını ve kanunlaşmasını desteklediklerini vurgulamıştır.”

TBMM kanun teklifinin görüşülmesi için alt komisyonlara sevk etti ve sevk edildiği yerde kaldı. Sonrası malum.

2016 yılında Meclis’ten geçmiş ve yasalaşmış olsaydı bugün üç yıldır sahip olduğumuz bir “Siyasi Etik” kanunumuz olacaktı.

Ve bugün siyasal yozlaşmaya sebep olan “Nepotizm” hastalığı gündemimizde olmayacaktı.

2007 ve 2016 yılında TBMM Başkanlığı’na AK Partili milletvekilleri tarafından sunulan “Siyasi Etik Kanun” teklifleri ile bugün CHP’nin belediye başkanlarını da kapsayan kanun teklifleri metninde yer alan maddeleri arasında çok büyük farklılıklar olmadığını söyleyebilirim.

Bunu neden söylüyorum CHP’nin hazırladığı kanun teklifinde yazan maddeleri AK Partililerin rahatlıkla imzalarını atabilecekleri destekleyebilecekleri bir metin.

Dolayısıyla AK Parti ve MHP iktidar ortağı olarak “Siyasi Etik Kanun Teklifi”ni kimin hazırladığına bakmadan CHP’nin hazırlamış olduğu ve Meclis’e sunduğu kanun teklifine katkıda bulunmaları gerekir.

Değilse kamunun yararına olan bir meseleye neden destek vermediğini topluma anlatamaz. Töhmet altında kalır.

Kaldı ki AK Parti “vizesiz muafiyetini” sağlamak istiyorsa bir an önce “Siyasi Etik” kanununu Meclis’ten çıkartması gerekiyor.

Bunu şundan söylüyorum.

Çok değil, iki hafta önce iktidara yakın medyada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’nin Türkiye’den “Vizesiz Avrupa” için istediği 6 kriterin yerine getirilmesi için kurmaylarına talimat verdiği, Ekim ayında açılacak Meclis’in bir numaralı gündem maddesinin bu kriterlerinin olacağı haberleri yer aldı. (29 Temmuz 2019)

Dolayısıyla sadece bu sebeple bile CHP’nin hazırlayıp Meclis’e sunduğu teklif AK Parti iktidarı için büyük bir şans.

AK Parti, daha önce kendisinin hazırlayıp yasalaştırmadığı tekliflerle birlikte CHP’nin teklifini alarak partiler arası bir çözüm geliştirmelidir. Yoksa yolsuzlukla mücadele etmeyen, etik kuralları engelleyen bir parti eleştirisine maruz kalmaktan kurtulamaz.

AK Parti temiz toplumu hedefleyen bu konuda kendisine yakışan yerde konumlanmalıdır.

Temiz toplum idealine ulaşmak, ancak ve ancak siyasetçilerin ve kamu görevlilerinin şeffaflık ve etik ilkeler çerçevesinde çalışmalarıyla mümkündür.

Bu yönde gereken yasalar çıksın, bütün siyaset kurumları kendi evlerinin içini ve önünü temizlesinler.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 05:33
Siyasi etik yasası ve Yolsuzlukla mücadele yasası olsun. Bir günde 29 ayrı yerde Orman yangınları oluyor. Yangınlara kimsenin sesi çıkmıyor. Ama mesele kaz dağları olunca, Ağaçlar kesiliyor diye kıyamet koparıyorlar. Halbuki Dünya Ülkeleri yer altı madenleri ile zengin oluyorlar. Belliki birileri Kaos istiyor bu ülkede... İşin içinde CHP olmaz diye düşünüyorum. Öyle ise Akp karşıtlığım olsada bu doğru değildir... üzülürüm yanii...
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 02:15
Zenginler var bu ülkede ve sonradan görmeler var. Bunlar ikiside tehlikeli. İhaleler, İşlemsiz para transferi, düzmece rakamlar, Daha nelerr sayabilirim ancak Siyasi etik yasası ve Yolsuzlukla mücadele yasası olsa, Bunların Artık bu düzenin değişmesindeki ilk büyük adım olacak. Bu Hükümetin yolsuzluk Çarkın sonu demek oluyor. Akp bunu istemez . Bahanesi hazır Nedir O ? CHP İş bankası haklarını hazineye yanii Damat’ devretsin, Yıllardır Söz veren Erdoğan, Avrupa Vize muafiyeti için 72 kriter arasında Siyasi etik yasası ve Yolsuzlukla mücadele yasası olduğunu biliyor.
Mustafa ALSANCAK 10 Ağustos 2019 18:05
İnsaf insaf ki insaf derken insanın dudakları uçuklayacak diye korkarım."KEŞKE CHP SAMİMİ OLSA" diye şüpheci bir yaklaşım sergileyen yorumcu arkadaşa şunu sormak gerekir:ADAM GİBİ BİR TEKLİFLE GELİYORLAR.AKP OLARAK KENDİLERİNE GÜVENİYORLARSA KENDİ GÖRÜŞLERİNİ DE AÇIKLASINLAR.AMA BÖYLE BİR TEKLİF YASALAŞIRSA AKP"NİN SONRADAN GÖRME ZENGİNLERİ PANİKLEYECEKLERDİR.ONLAR PARA MUSLUKLARININ KAPANMASINA RAZI OLABİLİRLER Mİ SANIYORSUNUZ. A. DAVUTOĞLU DA BAŞBAKANLIĞINDA BUNA BENZER BİR TEKLİFLE GELDİĞİNDE SAKIN HA DEYİP MECLİSE GELMEDEN AKP ZİRVESİNDE ÇÖPE ATMIŞLARDI.BÖYLE BİR ŞEY YASALAŞIRSA YÖNETİCİ
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:59
Bu ülkede Adalet yok.. Yolsuzluk başını almış gitmiş, Mülteciler ülkeye alınır, millete sormuyor. Kaz dağları maden aranır , mültecilere 38 milyar dolar harcanır. ABD ile Suriye , anlaşma detayını, Herkes milettin parasını , devlete hizmet adı altında,, akraba , eşi dostuna, çifte, maaşlar bağlar .. Sonra milletin anası ağlar... Ben bu Akp ve Erdoğan’a nasıl güveneyim. Din, bayrak, Vatan, kısvesi altında milletin duygularını sömürerek ( Seçim zamanı Oy topla ) Sonra mağduruz, Kandırıldık) hikayeler altında , Ye babam Ye ... milletin Devletin malı deniz ,, ye babam ye ,
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:32
Ömer Çelik'in cevabı, klasik bir AKP kıvırması. Minderden kaçan yalancı pehlivanın sığ ve yalan bahaneleri.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 22:10
Keşke CHP siyasi etik kanun teklifinde samimi olsada bizde oyumuzu nihayet sosyal demokrat bir partiye verebilsek....
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 11:28
1
Adam teklifi veriyor işte. Samimiyet kriteri olarak daha ne arıyorsun? Evet desin diğer partiler, çıksın kanun. Bu kadar basit. O zaman görülür kim samimi kim değil.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 21:30
Ben de AK partiyi yadirgamanizi yadirgadim.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 21:15
Bu yağma düzenini geçmişteki yapılan yanlışlarla savunmak ta tam bize göre.Yanlışa yanlış demeyi öğrenmeden her gelen yağma düzenini devam ettirecektir.Savunanlarında bu düzende ezilen tarafta olması daha da korkunç ve acıklı durum.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 19:53
Berber yürüyorlar aynı yollarda.Siyasi etik yasasıyla kayırmacilıği önlemek siyaseten ve ahlaken uyuyan devi uyandırmak olur.Temiz toplum oluşursa sorgulanırlarsa ayakta kalabilirler mi?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 18:25
AKP den şeffaflık bekleyen yazınız beni çok güldürdü. Kurda ,lütfen kuzuları yemeyin demek gibi birşey. Çitleri sağlamlaştırmak gerek.Bu iktidarın böyle bir şansı yok.Aksırıp tıksırıncaya kadar yemelerini izlememiz gerekiyor.Vakti gelip hep birlikte aç kaldığımızda midelerinden çıkarıp yeni bir sözleşme yaparız :)
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 18:13
Pardon ya, Ak partinin siyasi etik yasasına olumlu yaklaşacığını mı zannediyordunuz?! Bal tutan parmağını yalar zihniyetine sahip siyasetçilerden akçeli işlere girmemesi beklenemez.
EMEKLİBİR VATANDAŞ 09 Ağustos 2019 15:46
ARTIK BİRHİKAYESİ KALMAYAN BİR PARTİDENDAHA NE BEKLİYORDUNUZ?HİÇ ŞAŞIRMADIM DOĞRUSU,
Mustafa ALSANCAK 09 Ağustos 2019 15:35
Ne acayiptir böyle işkembeyi kübradan sallamak.İktidarda olan partinin memleket dathındaki yüzlerce yolsuzluk e yandaşlara kıyak haleler vermiş oldukları çarşaf çarşaf gazetelede meydana çıkarılırken bazı yorumcular sayın Elif hanımın başında taşımakta olduğu türbanın AKP sayesinde mümkün olabildiğini yazmaları çok eğlenceli olmuş.Sanki bir hazine bulmuş gibi kadın doktorları türbanlı ve tesetürlü olarak operasyon salonlarına girmeleri neye yarar ki?Her şeyden önce hyjenik değildir. Önemli olan belediyelerdeki yolszlukların önüne geçmektir.AKP buna hiç razı gelir mi?İstanbul arka bahçeleri.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 23:31
8
Sen doktormusun 1. 2. inanç lara saygılı olmayı öğren sana ne işine bak
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 14:28
Ülkemin ve insanlarımızın ,toplumun yararınaysa neden çıkarmıyorlar.Neden bahane uyduruyorlar.Bütün eksikler bir bir giderilirse düzgün adil bir toplum oluruz.Bir yerden başlamak lazım.Topluma şifa verecekse tatili bile yarıda keserek yapmak lazım.Gelişecek,güven artacaksa hemen yapmak lazım.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 09:18
0
Kurt sürüyü bitirince yapacaklar.
Mustafa ALSANCAK 09 Ağustos 2019 14:05
İnsan şaşırıp kalıyor. Bu Merve KAVAKÇI sülalesi ne kadar yaygın bir şelaleymiş . Her tarafı Ahtapot gibi sarmışlar. Bir zamanlar Nazlı ILICAK MERVE KAVAKÇININ ELİNDEN TUTUP MECLİSE GETİRMİŞTİ Kİ RAHMETLİ EVEVİT RESTİNİ ÇEKİP PROVAKATÖRLERİN MECLİS OTURUMUNA KATILMALARINI ENGELLEMİŞTİ. Ne olduysa aradan uzun seneler geçmiş olmasına rağmen Merve KAVAKÇI AKP TARAFINDAN tekrar PİYASAYA SÜRÜLDÜ VE UZAKDOĞU ÜLKESİ Malezya’ya Büyükelçi tayin edildi. Bu Kadının diplomatlıkla ne gibi bir bağlantısı olabilir ki diye düşünmeden de yapamıyoruz.
Süheyl CALISKANOGLU 09 Ağustos 2019 13:51
2023'te bunlardan kurtulacagiz,belki de 2020'de neden olmasin bu gidisle!..Halkimiz bunlari unutmayacak,cezalarini bir kalemde kesecek..
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:48
5
Akıllı olun hemen uçmyin. Hala %52 cumhur ittifakı var.ip dağilmak üzere,hdp doğudan çok batıdan oy aliyor.Chp bagajından dolayı %24 bandını gecemiyor. kolayciliga kacmayin.Ekremi kendini ispat etmeden başkanlığa adaylığını korsaniz ezilir gider.Belediye farklıdır genel seçim farklıdır.Bir ilde belediye başkanının değişmesi o ili ilgilendirir. Ama genel seçim herkesi ilgilendirir ve insanlar rahatinin bozulmasını istemez.Belediyelerde 40 günde bunları yapanlar 5 yıl iktidarda kalsalar hepimizi sürerler diye dusnebilirler.Evdeki bulgurdan da İstanbul'dan da olmayin.Tabi bildiğiniz gibi önce en
adem kıral 29 Ağustos 2019 01:36
0
15 ..48 .ip değil iyi parti senin gibiler anlamaz dağılmak söyle dursun iyice güçlenecek çok sevinme aksenerde cumhur başkanı olacak bunu unutma tüm ülkenin varlıklarını gasbedenler ve göz yumanlar yargıda hesap verecekler yaz bunları
Mustafa ALSANCAK 09 Ağustos 2019 13:48
Hiç mümkün mü AKP’nin Etik yasasına razı olması? Partinin hangi ucundan tutarsanız tutun yolsuzluk ve torpil mekanizmasını saat gibi işletiyorlar. Daha dün tesettürü içinde yüzü gözünü göstermeyen kadınlarbir bakıyorsunuz son model jeep direksiyonunda hava atıyorlar. Bu değirmenin suyu nereden geliyor diye sorduğunuzda kaçamak cevaplarla geçiştiriyorlar. Ömer Çelik AKP içindeki yolsuzluk ve adamkayırma rezilliklerini düşüneceğine Atatürk’ün İş Bankasında Chp’ye Vasiyet ettiği birkaç hisse senedini diline dolamış. İş Bankasından gelen paralar Türk Dil Tarih Kurumuna aktarılıyor. .
Yorumcu 10 Ağustos 2019 23:30
2
Sen varken devletin teftiş kuruluna gerek yok
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:38
Siyasi etik kanunla degil icinde sindirilerek olmali, bu malzeme ile olur mu, olmaz malzemede sorun var.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 12:27
Kendi ahlaksızlıklarini hükümete temizleyecek ve sonrada ak partiyi suçlayacak bırakın bu ağızları da yapılacak bir şey var o da her partinin kendi tüzük ve yönetmelikleri ile halledebilirler. Ahlakı yasayla koruyamazsiniz.
Deniz ÇİLESİZ 09 Ağustos 2019 11:20
Elif hanım siz Etiklikten bahsediyorsunuz Ak Parti bu zamana kadar neden böyle bir karar çıkarmamışmış ve verilen cevaba çok şaşırmışsınız şu an siz başınızdaki türbanınızla özgür bir kadın olarak çalışabiliyorsanız bu Ak partinin bu zamana kadar çıkartmadı dediğiniz Etiklik sayesinde Ak parti gelene kadar bırakın bu şaşıran düşünür tavırlarınızı ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünüz günleri hep hatırlatmak zorunda bıraktığınız için asıl ben size çok şaşırıyorum.Ama şu an etiksiz ortamımızda türbanlı özgürce konuşabilen bir bayanken başarılarınızın devamını diliyorum.
Şahin 09 Ağustos 2019 17:05
1
Türban ile yolsuzluk ne alaka? Ha Türban takan kesim yolsuzluk yapıyor diyorsanız anlarım sizi.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 18:31
2
2010 yılına kadar yapılanların verilen mücadelenin arkasında oldum.Sol cenahta yer almama rağmen.Varılan nokta bu olmamalıydı.Artık mide bulandırıcı halleri izliyoruz.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 19:54
3
Bakalım bu türban sömürüsünü ne kadar uzatacaksınız?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:53
Güzel ahlskı ahlaksızlsrdan öğrendim diye veciz bir söz vardır. Etik mevzusuna CHP ancak böyle bir katkı sunar.
KORKUT DAŞDEMİR 09 Ağustos 2019 10:47
Akp nin bu konudaki tepkisine hala şaşırmanız dan, olumlu gelişmeler olabileceği konusunda ümit taşıdığınız anlaşılıyor. Ama malesef bu ülkede gücü ele geçiren değişiyor. Hangi yönde olduğunu söylemeye gerek var mı?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:15
Sorun İslamcılıkta değil mi? Vatandaş fikrine hep mesafeli durmuş bir ideolojiden bahsediyoruz. Vatandaş yerine ümmet/müslümanlar var. İslamcı standartlara göre bu grup da taş çatlasa ,%40'tır. Geriye kalanlar zaten zımmi, gayrimüslim, dinsiz vb. olduğundan onlar zaten ümmetle eşit olamazlar. Kısacası İslamcıların birçoğu sizin yolsuzluk, torpil dediğiniz şeyi hak görür.
yasin aydoğan 09 Ağustos 2019 10:05
Teşekkürler Çakır hanım. insan olmanın geri doğru olanı söylemek ve yazmaktır..
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 09:53
Elif Hanım, CHP'nin İş Bakası hisselerine sahip olmasını etik buluyor.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 12:57
2
Peki Hükümet El koyduğu bankalardan elini çekecek mi? Reza Zarrab ve Halkbank skandalı ne çabuk unutuldu! Amaç Iş bankasını da boşaltmak olmasın!?
Demircan 09 Ağustos 2019 22:32
3
Ya arkadaşlar CHP işbankası hisselerinden bir gelir elde etmiyor. Sadece yönetim kurulunda Atatürke ait hisseleri temsil ediyorlar. Hisselerin geliri TTK ve TDK arasında paylaştırılıyor. Şu söylenebilir.iş bankası kredi verirken CHP üyeleri kredi verilmesinde etkin olmuşmudur. Olmuştur peki şimdi ki iktidar da devlet bankalarında kredi vermekte etkin değilmidir. Tencere dibin kara senin ki benden kara durumu.
Mustafa Cumhur Küçük 09 Ağustos 2019 09:44
AK Parti 17 yıldır kadrolaşma yapmadı. İlk onyıl eski kadrolu yöneticilerle çalışmak zorunda kaldı, sonraki 7 yılda da göreve getirdiklerini geçici veya sözleşmeli olarak çalıştırıyor. Yarın iktidar değişse Yönetim kademesinde bir tane Ak Partinin görevlendirdiği adam kalmayacak. Bakın İSKİ de yöneticiler kendiliğinden istifa etti. Etik davranış işte budur. Oysa AK parti iktidara geldiğinde eski CHP li bürokratlarla çalışmak zorunda kaldı. Aynı şimdi ABD de olduğu gibi İktidar ayrı söyledi Bürokrasi ayrı iş yaptı. Yani hocam CHP ne hazırlarsa hazırlasın bu memleketin yararına olmaaaaaaaz.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 09:19
Milleti gazlayıp durmayın, burası tipik bir ortadoğu ülkesi ve hep böyle kalacak, yok CHP gelirse, yok AKP gelirse, yok Davutoğlu gelirse, yok şu gelirse yok bu gelirse torpili kaldıracak, adamcılık bitecek, demokrasi gelecek,gelişmiş ülke olacağız, hepsi hikaye. Bunlar yapılacak olsaydı 100 yıldır yapılırdı zaten . Ellerini tutan mı var?
CEVDETT 09 Ağustos 2019 09:21
SON SEÇİM HARİÇ, OYUNU DAİMA AK PARTİYE VERMİŞ BİRİ OLARAK KİRLERİNDEN ARINMAMIŞ, KİRLERİNİN ÜZERİNE YATMIŞ BİR PARTİYLE ARTIK İŞİM OLMAZ.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 15:52
1
CHP den bahsediyorsunuz sanırım.Benim isim de olmaz.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 16:08
0
Son seçim hariç oyumu hep CHP ye verdim ben de yav bırak bu jargonu artık.Git oyunu ver
Mustafa Cumhur Küçük 09 Ağustos 2019 09:01
Sayın Hocam CHP nin olduğu yerde temizlik ve etik diye bir şey olamaz. Bakın belediyelerde 90 gün içinde nasıl bir kadrolaşma yapıldı. Mehmet Moğultay döneminde atanan Hakim ve Savcıların sayısı sayılamayacak kadar çok. Kılıçdaroğlu döneminde SSK ya yerleştirilen personelleri siz benden daha iyi bilirsiniz de ben bir örnek vereyim, Bir yıl içerisinde Seydişehir SSK hastanesine sekiz tane Tuncelili hemşire atandı. Ben şuralı buralı olduğundan yazmıyorum. Adam kayırmanın nasıl yapıldığını göstermek için söylüyorum. AK partinin tek eksiği bu. 17 yıllık iktidarında kadrolaşma yapamadı.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 15:02
5
Bütün kurumlarda ki Fetöcüleri temizleyen temizleyen bitiremiyoruz. Bu atamaları akp yapmadı da, kim yaptı?
KARAR OKURU. Hasan Tekin 09 Ağustos 2019 20:56
2
Yaaa bunlar halaaa A haber izliyorlar A habere göre dünya bizi kıskanıyor Doğru söylüyorlar Kıskanan hiç bir ülkede Yönetenler microsoft un kurucusundan daha zengin değiller
İşin aslı öyle değil... 09 Ağustos 2019 22:50
3
15.02, Bu adamlar 40 yıldır Amerika tarafından desteklenerek, Türkiye'de Batıcı Kemalistler marifetiyle kadrolaştı. Milli Görüşü parçalayıp, AKP'yi de kendilerinin kurduğunu sanıyorlardı ki, kazın ayağının öyle olmadığını geç anladılar. Başta AKP'ye verdiği desteği geri çektiler. Ama AKP tarafından devlet kadrolarından dışlanmasına mani olmadılar. Nihayet 15 Temmuz gecesi kanlı darbe girişiminde bulundular. Millet Fetöye değil demokrasiye sahip çıktı. Gerisi malum. O gün bu gün Fetöcüler ve Batıcılar AKP düşmanı oldu...
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 08:56
Akp kurulduğunda seçim otobüsünde çaldılar diye başlayan bir müzik çalışmasını millete dinletiyordu onyedi senedir ne çalanın ne de çaldıranin mahkemeye verildiğini gördüm demagoji yapmaya gerek yok CHP geçmişte şunu yaptı kardeşim bir önerge verdi mi CHP verdi evet veya hayır de ne karıştırıyorsun sap ile samanı zaten yetkide salahiyette sende iş bankası için bir kanun çıkartır kamulastirirsin sen asıl meseleye bak topu taca atıp eski milli takım gibi oyunu uzatmaya çalışma harbimisin degilmisin bilelim
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 08:48
Elif Hanım, hala ortada bir parti varmış gibi yazıyorsunuz. Bak kardeşim, AK Parti diye bir parti yok, tek adam var. Çelik, onun sözcüsü. Ve Erdoğan siyasi etik yasasına asla izin vermez. Davutoğlu'na yapılan saray darbesinin en önemli gerekçesi, Davutoğlu'nun siyasi ahlak düzeyinin onlara çok ağır gelmesidir. Davutoğlu’nun stratejilerini, Suriye politikasını vs tartışabilirsiniz ama akçeli işlerdeki ahlak düzeyini asla.
Karar Okuru 09 Ağustos 2019 09:48
13
Rahmetli Bülent Ecevit içinde aynı şeyler söylenirdi. Ancak bu ülkenin başına ne belalar açtığı, Kimlerle kol kola girdiği şimdi şimdi anlaşılmaya başladı.
Adı geçen parti de milli hafızada kendine yakışan yeri almış Siyasiler ülkelerini yağma hasanin böreği olarak göremezler Eğer öyle görüyorlar ise bir dahaki seçimlerde millet de onları görmeyecek
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 06:42
Yani gırtlağına kadar kirlenmiş. Her gün es dost yakın haberleriyle yüzümüzü kızartan ama kendilerinin pişkin pişkin birşey olmamış gibi davranan bir partiden çok şey bekliyorsunuz. Çünkü bunlar iyice kirlendi ve toplumu da kirlettiler. Akabe fiilen bitmiş. Bitkisel hayat yaşayan bir partidir.
mualif 09 Ağustos 2019 03:56
Akp ülkeden kaçarken Bize ne miras bırakacak ? 1- 6 milyon Şeriatçı Suriyeli 2- Yıkık bitik bir ekonomi 3- Tahrip edilmiş Kamu Kurumları 4- Gereğinden 20 kat fazla Cami-İmam-Hatip 5- Sayıları 3 milyonu bulan Atatürk düşmanı Aktrol Mikrop 6- Bahçeli
Karar Okuru 09 Ağustos 2019 09:53
9
Yorumunuza cevap yazmak istemiştim ancak Kullandığınız isim Muhalif olunca gerek kalmadı. Ne oda olsa Muhalif. Başka bir şey beklemek haksızlık olacaktı.
yeliz koray 09 Ağustos 2019 03:44
Kocasını Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü, kardeşi Merve Kavakçı’yı Büyükelçi, kardeşi Elif Kavakçı’yı Emine Erdoğan’ın moda tasarımcısı, yeğeni Mariam Kavakçı’yı Cumhurbaşkanı danışmanı, Kız kardeşi Gülham Kavakçı’yı Cumhurbaşkanı danışmanı, kavakçı ailesi ballı aile oldu yedikçe yiyorlar ülkenin kaymagını
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 03:36
Ak parti bu işleri yapamıyor.Büyük etik sahibi sayın Davutoğlu, parti kurup derhal CHP ile işbirliği yapmalıdır.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 02:12
Zehirli bala parmağını banan müptelası oluyor. Kim engelliyor ? Her istediğini yaptıran engelliyor kim ise o. Cevabı bilinen sorular...
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 00:41
Çok güzel özetlemişsiniz... Ancak Reisin bu konuda "partiye il başkanı olacak adam bulamazsınız" diyerek siyasi etiksizliğe nasıl katkıda bulunduğunu niye yazmadınız... Hatırlamadınız mı? Yoksa...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN