Back To Top
Belediyelerde ‘tartışa tartışa uzlaşma’ dönemi

Belediyelerde ‘tartışa tartışa uzlaşma’ dönemi

 - Son Güncelleme: 17.04.2019 Çarşamba 08:44
- A +

Öyle görünüyor ki, önümüzdeki dört buçuk yıl boyunca medyada sıkça “Belediye meclisi toplantılarında kavga çıktığı, arbede yaşandığı”, ya da “Belediye meclisi üyelerinin, diğer partili belediyeleri kilitledikleri ve engelledikleri” yönünde haberler yer alacak.

Nitekim, 31 Mart seçimleri sonrasında “ilk haber” Ankara’dan geldi:

“Mansur Yavaş’ın Meclis toplantısında kavga çıktı.” (14 Mart, Ensonhaber.com)

“Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde arbede.” (14 Mart, Sabah)

Peki, Millet İttifakı’nın çiçeği burnunda Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın gerçekleştirdiği ilk toplantıda neden arbede yaşandı?

Mansur Yavaş, göreve geldikten sonra belediye şirketleriyle ilgili olarak “şirketlerin birçoğunun tasfiyesi” için talimat verdiğini, bundan sonra "belediye ihalelerinin kendisi tarafından yapılacağını, zira mevcut sistemde ihale verilen şirketlerin aldıkları ihaleleri başka şirketlere verdiğine'' dolayısıyla belediyenin zarar ettiğini açıkladı.

Sonra...

Sayın Yavaş’ın, katıldığı Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilk meclis toplantısında, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tarafından “Belediye Başkanı’na ait olan bütçe belirleme yetkisi, Belediye Meclisi’ne devredilsin” önergesi verildi.

Bu yetki kanunen belediye başkanına ait.

Mansur Yavaş, “Temsil yetkisi benim elimden alınıp üç meclis üyesine verilmek isteniyor, bu bir yetki gaspıdır” diyerek önergeyi reddetti ve sosyal medya hesabından “25 yıldır Belediye Başkanınca kullanılan yetkiyi şimdi Belediye Meclis’ine almak istediler, reddettim” açıklaması yaptı.

Sayın Yavaş’ın, belediye şirketleri hakkında “tasfiye kararı verdim” demesi ne kadar hukukidir, yasaldır, süreç nasıl ilerler, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz elbette.

Benim dikkatimi çeken asıl husus, Belediye Meclis üyelerinin verdikleri, 31 Mart seçimlerine kadar geçerli olan, sorun teşkil etmeyen, “Belediye Başkanı’na ait olan yasal bütçe belirleme yetkisi, Belediye Meclisi’ne devredilsin” önergesidir.

Ya da 31 Mart seçimin hemen ertesinde, kanunda açıkça “yetkileri devredilemez” hükmü olmasına rağmen, önerge için ilgili bakanlıktan görüş alınmış olmasıdır.

***

Yazının başında da dile getirdiğim gibi, önümüzdeki süreçte buna benzer haberlere sıkça rastlayacağız.

Hatırlatmakta fayda var, Ankara Belediyesi’nde yaşananlar, 31 Mart seçimleri sonrasında yaşanan “ilk hadise” ancak, ilk kez yaşanmadı.

Bakalım...

***

Beş yıl önce...Yer Hatay... Tarih 17 Nisan 2014. Yani 30 Mart yerel seçimlerinden on yedi gün sonra.

Medyaya “AK Partili Meclis üyeleri, Hatay Belediyesi’ni kilitledi” başlıklı bir haber düşer.

2012 yılında kanunlaşan, 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile Büyükşehir statüsüne kavuşan Hatay Büyükşehir Belediyesi için il genelinde hizmet verecek personel ve bütçeye ihtiyaç vardır. Seçimlerin akabinde gerçekleşen belediye meclisi toplantısında, AK Partili meclis üyeleri, ihtiyaç duyulan personel ve bütçeyi reddeder.

Oysa AK Partili meclis üyeleri, Hatay’ın Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a yabancı değiller. Lütfü Savaş 2009 ve 2014 yılları arasında AK Parti’nin Antakya Belediye Başkanlığını yapmış bir isimdir. 30 Mart 2014 seçimlerine bu kez CHP adayı olarak giren Savaş, 41.01 oyla yeniden Hatay’ın belediye başkanı seçilmiştir.

Bu süreçte, “Lütfü Savaş’a meclis freni”, “belediyecilik hizmetinde meclis üyeleri engeli” gibi pek çok haber yer alır.

Yıl 2019.  Lütfü Savaş 31 Mart’ta Millet İttifakı’nın adayı olarak girdiği seçimde, aldığı yüzde 55.16 oy oranı ile üçüncü kez Hatay’ın belediye başkanı olarak seçildi.

Sayın Savaş’ı aradım ve kendi partisinden olmayan Meclis Üyeleri ile nasıl çalıştığını ve oyunu nasıl artırdığını sordum. Savaş’ın cevabı şu oldu:

“Sabırla, azimle mücadele ettim. Bu Büyükşehir Yasası’nın güzel yanları da var, muğlak olan, belirsiz olan, düzenlenmesi gereken yanları da. Belediye’yi halka açtım, şeffaflaştırdım. Hatay’ın sivil toplum kuruluşları ile yakın çalıştım. Muhtarları topladım ne yapmak istediğimi anlattım. Halka dokundum, toplumun desteğini aldım. Ve bir şekilde uzlaşmayı sağlamaya çalıştım.”

Sihirli cümle “uzlaşma” sağlamak.

Belediye başkanı başka bir partiden, belediye meclis üyeleri başka partilerden. Dolayısıyla, belediye başkanı yapacağı her icraat için meclisin onayını alacak. Mecliste uzlaşma arayacak. Uzlaşma nasıl olacak? Tartışarak.

Yetkilerin önemli bir bölümü belediye başkanlarında, bir bölümü ise belediye meclislerinde. Yetkiler paylaştırılmış durumda.

Örneğin, yapılacak park, asfalt gibi her türlü işlemde başkanın imzası yeterliyken, belediyenin amblemi konusunda yetki belediye meclisinde bulunuyor. Bölgede yapılacak imar ve benzeri düzenlemelerde başkan tek başına karar veremiyor, kararın belediye meclisinden çıkması gerekiyor. Ancak belediye başkanının hukuksuz bir imar kararını yargıya götürme yetkisi var.

Neden anlatıyorum bunları? Şundan: Önümüzdeki süreçte belediye meclislerinde, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri arasında yaşanan tartışmalara sıkça tanıklık edeceğiz. Ancak bunun kötü bir şey olmadığını söyleyebilirim. Ortaya çıkan sonuç partileri zorlayacak olsa da bundan karlı çıkacak olan halk gibi görünüyor.

Zira, yerel yönetimlerden nihai olarak beklenen, vatandaşın memnuniyeti ve katılımını temel alan bir yönetim anlayışına sahip olmalarıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 22:11
İlk günlerdeki uzlaşmazlıklarda Erdoğan'ın topal ördek deyimi etkili olabilir. Ancak bir şekilde ulaşmayı sağlamak zorundalar. Her iki taraf da gereken fedakarlığı yapmak zorundadır ve daha şeffaf olacaklardır.
Ne güzel iş... 17 Nisan 2019 20:47
Millet CHP'yi seçince demokrasi kazanmış oluyor, AKP'yi seçince diktatörlük oluyor... Ne güzel iş...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 20:14
Birine 500 tl veriyorsunuz diyorsunuzki bununla 300 tl kik malzeme eh 25lirada kendine al sonuçta istediğiniz malzeme geliyor diyorsunuzki 175 lirayı ver ama cevap şu oluyor efendim ben malzemeyi ..ya aldırttım ado bu iş için 250 tl aldı malzemede 300 değil 400 tl tuttu siz şimdi
Denizci Alperen 17 Nisan 2019 14:11
Mansur başkan kuru gürültüye papuç bırakmaz , eninde sonunda Ülkücü bir Büyükşehir Belediye Başkanı nedir görecekler , onun kültüründe ihaleyi devlet kurumu eliyle yapmak , yememek daha da önemlisi tüyü bitmedik yetimin hakkını kimseye yedirmemek var , Çünkü kendisi tok iken komşusu aç yatan bizden değildir hadisi gereğinde hayatta tutunamayan komşuları var yani Ankaranın yetimleri , öksüzleri , işsizleri ,evlenecek gençleri ve genç kızları var şehremini olarak bunları dikkate alacak mafyavari tipleri değil
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 20:43
3
14.11, Sahte senetçiden mi bahsediyorsun.
Muhalefet hem hırsızlık yapıyor hem mağdur rolüne giriyor... Ayıp yahu...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 13:04
Ortadoğulu islam toplumlarının refah ve huzur İçin çok yol var. Bu toplumlarda biri çıksın bizi beslesin anlayışı var. Gençler buralarda vakit kaybetmek istemiyor
karar okuru 17 Nisan 2019 12:22
Diyarbakır BŞB başkanlığına atanan Kayyum belediye başkanının makamını ne olur tv den izleyin.Tabiiki yandaş medya bunu vermeyecektir.İzlemek isteyenler internetten izlesin lütfen.Pes doğrusu dedim ben.Adamcağız kendine küçük bir saray kuruvermiş.Israf haramdır diyen müslümancığa bakarmısınız.Ya sizde hiç vicdan yokmu hiç adalet duygusu yokmu be birader.Vallahi bunu görünce o arkadaş adına ben utandım.Allah(cc) ve Hz Muhammed (sa) size böylemi davranın diyor. Gerçekten utandım.
KARAR OKURU 1 17 Nisan 2019 11:55
25 yıldır Belediye Başkanınca kullanılan yetkiyi şimdi Belediye Meclis’ine almak isteniyor bizdeyken iyi sizdeyken olmaz vay be ne milli irade ama
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:27
8
Madem Melih yanlış yapıyordu Mansur düzeltsin... Neden Melih'in yanlışına sahip çıkıyor... Şeffaflık seçimi alan kadar mıydı?...
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 11:35
Hay kaleminize saglik tartisilmayan halkin kulagina gitmeyen her duzenleme biraz sakincalidir.Çoğulculukta tartsima ve uzlasma menfaatimizedir.
Başkanı halk seçti de meclis üyelerini kim seçti? Halk sadece muhalefeti seçince mi demokrasi oluyor? Aynı şeyin tersi olsa CHP li meclis üyeleri ne yapardı? AKP li başkan "Belediye şirketlerini fesh ediyorum, ihale yetkilerini tek başıma kendimde topluyorum" dese CHP il meclis üyeleri "Aferin başkan ne güzel yapıyorsun" mu derlerdi.
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 14:15
0
Her durumun tersi olabilir, örneğin eğer İstanbul’u 3000 oy farkla Binali alsaydı YSK Millet ittifakının itirazlarını kabul edermiydi?
engin TAŞ 17 Nisan 2019 09:26
Elif hanım, 14 mart değil 14 Nisan
20 yılda Melih Gökçek Ankara'yı Parsel Parsel sattı Eğer ülkede adalet ve hukuk olsaydı Melih Gökçek'in 20 yılda yaptığı bütün yolsuzluklar incelenir ve hakkında soruşturma açıldı ve Melih Gökçek Twitter hesabından pişkin pişkin Yorum yapmaya devam ediyor dünyanın herhangi bir hukuk ülkesinde Melih Gökçek bunları yapsaydı 50 yıl hapis cezası alır ve hapse konulurdu ancak Türkiye gibi geri kalmış 3. sınıf orta doğu ülkelerinde yapanın yanına kar kalıyor maalesef
Karar Okuru 17 Nisan 2019 03:10
Cumhurbaskani muhalefet belediyeleri calistirtmayacagini acikca kac defa ifade etti. Sanki muhalefet belediyelerin hizmet alaninda kendi secmenleri de ikamet etmiyor gibi, muhalefet olan vatandas da bu ulkenin vatandasi degilmis gibi. Halka verilecek hizmeti engellemenin yapilacak ilk secimde sonuclari olur.
İYİ PARTİ HARUN 17 Nisan 2019 01:05
artık chp ve millet ittifakının belediyelerinde yandaş haram zadelere ihale yok bu harika bir gelişme kul hakkı yeme dönemi bitti yandaşlar aç kalacak anlaşılan yaşa mansur başkan iyi yoldasın halkın malını parasını haramzadelere yedirme gökçek zamanında zengin olmuş yandaşlarda incelenmeli.
musto 17 Nisan 2019 01:02
Nasıl anlaşma olacak en tepeden onlar topal ördek biz istemesek çalışamazlar çoğunluk bizde ya bize uyacaklar uymazlarsa meclis gücümüz olmazsa devlet gücümüz ile hizaya getiririz.Belediye şirketlerinin her birisi MATRUŞKA gibi açtıkca neler neler çıkacak.
Başkanı da, meclis üyelerini de halk seçti. Büyükşehir kanununda her ikisinin yetkileri belli. Başkan meclis üyelerinin yetkisine saygı duyacak. Yetki gasbı yapmaya kalkmayacak. Başkan diyor ki ihaleleri tek başına ben yapacağım. Neden? Nedenini HDP seçimden önce açık açık söylemişti. Muhalif tosuncuklar işin bu tarafına hiç değinmiyor.
musto 17 Nisan 2019 11:40
0
Daha ilk gün başkanın yetkilerini gaspetmek için önergeler vermek bunlar başkanı korkutmak için atılan adımlar fazla derine inme sana adım attırmayız şu osmanlı başak şehir vb kulüpler bunlara aktarılanlar için Taşa...lı savcılara çok büyük işler düşüyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN