Back To Top
Bir sonraki ‘yargı reformu strateji belgesinde’ görüşünceye kadar kalın sağlıcakla...

Bir sonraki ‘yargı reformu strateji belgesinde’ görüşünceye kadar kalın sağlıcakla...

 - Son Güncelleme: 01.06.2019 Cumartesi 08:56
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’den yani devletin en tepesinden “Biz bu reformları AB dayattığı için değil, milletimizin ihtiyacı olduğu için hayata geçiriyoruz” sözleriyle açıkladığı ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin hukuk devletinin güçlendirilmesi, hak ve özgürlüklerin korunup geliştirilmesi, etkin bir adalet sisteminin oluşturulması gibi olumlu hükümler içermesine rağmen beni heyecanlandırmadığını söyleyebilirim.

Sayın Erdoğan’ın AB’nin birkaç gün önce yayınladığı “Türkiye’de ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı gibi konularda ciddi kötüleşme var” raporunun akabinde açıkladığı yargı reformu konusunda “AB dayattığı için değil” demesini tabanını rahatlatmak amacıyla siyaseten söylenmiş bir söz olarak görmüyorum.

Çünkü, bir ülkenin “adalet”, “hukuk”, “demokrasi”, “temel hak ve özgürlükler” gibi alanlardaki sorunlarını “dışarıdan dayatmalarla” çözüme kavuşturması mümkün değildir.

Bir ülkede demokrasinin geçerli olması, hukukun üstünlüğü ilkesinin hâkim olması, temel hak ve özgürlük alanlarının genişlemesi ve adaletin tesis edilmesi ancak bu kavramların içselleştirilmesiyle, hazmedilmesiyle ve bu kavramlara gerçek anlamda inanılması ve talep edilmesiyle mümkün olabilir. Yoksa dışarıdan dayatmalarla bir adım ileri, üç adım geri gider geliriz. Altmış yıldır devam eden bir demokrasi serüvenini nasıl açıklayabiliriz?

Bir türlü düzelmeyen yargı sorunu başka nasıl izah edilebilir?

Kabul edelim ki bu ülkenin vatandaşları olarak hepimiz; Kürtleri, dindarları, laikleri, Alevileri, milliyetçileri, solcuları olarak rövanş duygularını bir kenara bırakarak “demokrasi”, “adalet”, “hukuk”, “temel hak ve özgürlükler” gibi evrensel ilkeleri içselleştirmemiz gerekiyor. Tarihimizde büyük gerilimlere yol açmış olan “din siyaset asker” ilişkisini sağlam bir yere koyabilmek için “laiklik” kavramını özgürlükçü demokrasi temelinde tanımlayarak bu değerlerin etrafında buluşmamız gerekiyor.

Yoksa bu ülkede demokrasinin rayına oturması ve hukukun üstünlüğünün hakim olması kolay olmayacak... 

Değilse bugün AK Parti iktidarı, yarın başka siyasi partiler, geçmiş iktidarlar dönemlerinde olduğu gibi “yargı”, “adalet”, “demokrasi” gibi alanlardaki sorunları çözmeyi hedefleyen şahane hükümlerin yer aldığı şu kadar temel perspektifli, şu kadar maddeli, şu kadar faaliyetin yer aldığı “taslakları, reform paketlerini, strateji belgelerini” açıklamaya devam ederler.

Bu strateji belgeleri, reform paketleri açıklandığı gibi kalır...

Açıklanan “2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan hükümlerin 17 Nisan 2015 tarihinde açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan maddelerin 2009 tarihli “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan maddelerle neredeyse birebir aynı olduğunu söyleyebilirim.

 * AK Parti iktidarı 2015 yılında açıkladıkları yargı reform paketini de “Milletimizin memnuniyetini esas alan bir yargı için” sözüyle açıkladı ve bu adımın yargıya olan katkılarını şöyle sıraladılar: 

* Yargı bağımsızlığı ve özellikle tarafsızlığını daha güçlendirecek, yargıdaki hesap verilebilirlik ve şeffaflık artacak,

 * Yargının daha etkin çalışmasını sağlayacak,  özgürlükleri koruyan ve geliştiren bir yaklaşımı hakim kılacağız, düzenli aralıklarla yargıya güven ve memnuniyet anketleri yapacağız,

* Ceza adaleti sistemimizde yeni yaklaşımımız “mağdur odaklı” olacaktır,
 * Makul sürede yargılamayı mümkün kılacağız, ideal yargılama sürelerini aşan davalar için denetim ve uyarı sistemi getiriyoruz,
 * Hukuk eğitimdeki sorunların çözümünü ulusal politika haline getirmiş bulunuyoruz, yargı etiği konusundaki uluslararası alanda genel kabul görmüş temel prensipleri “Bangalore Yargı Etiği İlkeleri”  HSYK Tarafından 27 Haziran 2006 gün ve 315 sayılı karar ile tavsiye edilmiştir.

Şimdi önceki gün açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan hükümlere bakalım:

  * Hak ve özgürlüklerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlayacak, yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını ve şeffaflığını geliştirecek,
  * Savunma hakkının etkin olarak kullanılmasını sağlayacak, adalete erişimi kolaylaştıracak, ceza adaleti sisteminin etkinliğini artıracak.

Şu soru sizin de aklınıza geliyordur... 2015 yılında açıklanan yargı reformu strateji belgesinde yazan hükümler uygulanmış olsaydı bugün yeni bir yargı reformu paketinin açıklanmasına gerek kalır mıydı?

Kalmazdı...

Yargı daha etkin çalışmış ve yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmış olsaydı, yargılamalar makul sürede yapılmış olsaydı ve ceza adalet sisteminde hukukun üstünlüğü ilkesi geçerli olsaydı...

 * Cumhuriyet Gazetesi Davası’ndaki hukuksuzluklar ayrı bir tartışma konusu. Ancak on bir ay delilsiz ve mesnetsiz bir şekilde cezaevinde yatan ve Anayasa Mahkemesi’nin gecikmeli de olsa tutukluluğunu hukuksuz bularak “hak ihlali var” kararı verdiği gazeteci Kadri Gürsel, davet üzerine kendi iradesiyle gittiği Adliye’de kelepçelenir, beş saat sonra da tahliye edilir miydi?

* Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Kadri Gürsel’le ilgili olarak verdiği “kelepçe takılması kabul edilebilir değil” tepkisine sevinelim mi üzülelim mi bilemedim!

*  Bilemedim çünkü, çok değil daha birkaç önce Adalet Bakanı Sayın Gül, Ankara’da yaptığı toplantıda  bütün hakim ve savcılara “yargı kurumu pardon demeyecek” uyarısında bulunmuştu. Yargı 11 ay hukuksuz bir şekilde cezaevinde tuttuğu, AYM’nin “hak ihlali kararı var” dediği yargılamanın sonunda da “pardon” diyeceği Kadri Gürsel’e bütün kamuoyunun gözüne baka baka kelepçe taktı. Sayın Gül’ün uyarılarının üzerinden daha altı ay geçmemişken birde...

 * Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuyla gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala 600’e güne yakın zamandır daha mahkeme, hakim ve savcı bile görmeden içeride yatabilir miydi?

Bizim ülkemizde kanun sorunu yok. Yargının bağımsızlığını tarafsızlığını, mahkemelerde adaletin hakim olmasını sağlayacak yasalarımız, düzenlemelerimiz, mevzuatlarımız AB birliği ülkelerindeki kanunlardan çok da farklı değildir.

Sorun şu ki uygulanmıyor. Mevcut kanunlarımız uygulandığında ülkemizde yargı sorunu diye bir şey kalmaz. Yargımızın bağımsız ve tarafsız olacağını emreden kanunlarımız olmadığı için bu sorunları yaşıyoruz değiliz. Bilakis kanunlarımız yargının bağımsız ve tarafsız olduğunu da adaletle hükmetmeleri gerektiğini de söylüyor.

AYM Başkanı da Yargıtay Başkanı da HSK başkanı her fırsatta yargıçların adaletle hükmetmelerini tavsiye ediyor... Ama buna rağmen bir şey değişmiyor...

Onun için yazımın başında, yeni strateji belgesi açıklandığında heyecanlanmadığımı söyledim. Dilerim uygulamada evrensel hukuk ve özgürlükçü demokrasi yönünde gerçek ilerlemeler kaydedilir de de hepimiz heyecanlanırız.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2019 10:55
kanun çıkarmakla iş halloldu sanıyor ak partili hükümetimiz :) Acıkta ürün satmak da yasaklandı bi ara, ama gezin bütün semt pazarlarını, manavları, açıkta peynir, zeytin, salça, çerez....herşey satılıyor, toz toprak içinde.. Denetlemediğin sürece çıkardığın kanun ne iş görecek.. O kelepçeyi takana gerekeni yapmadığın sürece, 10 kez hırsızlık, gasp yapanı bile yine Denetimli Serbestlik hakkı verip serbest bıraktığın sürece mesela..nasıl olacak :(
Ferhat Demir..... 03 Haziran 2019 10:33
Kutlarım Sayın Çakır.....
KARARCI 02 Haziran 2019 22:21
Hükümetin yerinde olsam böyle bir reformu bir daha gündeme getirmem, böylece Elif hanım da yazmamış olur
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 20:21
Turkiyede hukum giymeden hapiste tutulan 60bin kisi var. Bunlarin pek cogu aylarca hatta bazen yillarca hapiste bekliyor suclulugu kanitlanmamis olmasina ragmen. Bu vakte kadar buna sebep olmus iktidar mi bu sorunu cozecek?
Mustafa ALSANCAK 02 Haziran 2019 12:55
Siz istediğiniz kadar yeni stratejilerle düşünme ve görüşleri serbestçe ifade etme özgürlüklerinin önündeki kısıtlayıcı kanun maddelerini kaldırıyoruz diye müjdeler verseniz de her şeyden önce vatandaşın eleştirisini kabul etmeyen otoritenin her önüne geleni mahkemeye verme hastalığından kurtarılması gerekir. İddianamesi bile hazırlanmadan aylarca cezaevinde yatanlar var. Hakim baskı altında kalmadan vicdanının sesini konusturmasi gerekir.Politik baskı hakimleri yanlış kararlar vermeye zorlamamalidir. Önemli olan kanun çıkmasından ziyade pratikte nasıl halka yansımasıdır.
Manda surusu 02 Haziran 2019 12:49
Bbc ye verdigi bir mulakati izlemistim. Buradaki profille tam zıt bir goruntu ve fikir sahibi idi. Boyle tipler halkin huzuna cikartilmamali. Boyle tipleri halkin huzuruna cikartir bir de ustune hak hukuk insanlik derseniz aslanlarin onunde kacan manda surusunden bir farkiniz olmaz
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 03:13
Adalet mülkün temelidir. Adalet ete kemiğe bürünmeli. Adalet ancak birleştiridir.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 21:00
Eski zamanlar da bir şarkı vardı, “ Tiyatro, tiyatro, tiyatro....” diye başlayan. Muhtemelen Ajda Pekkan söylerdi.
bir zamanlar... 01 Haziran 2019 22:27
0
palavra, palavra, palavra... ajda söyledi. dalida nın paroli, paroli, paroli … şarkısının aranjmanıydı... sözler merhum fikret şenes hn. aitti...2015 şubatında vefat etti...
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 19:39
Türkiye adil yargıya AKP paketleri ile erişemez. Umutlanabilmemiz için olmazsa olmaz hamle, AKP'nin paketlenip, sandığa yerleştirilmesi. Bunu 24 Haziranda tekrar deneyeceğiz. Türkiye'nin zencileri olarak İstanbul aşamasını bir halledelim, gerisi için umutlanabiliriz.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 18:42
Soylenenler onemliymis gibi yazip koca bi yaziyi telef etmissiniz.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 17:45
Kaleminize sağlık çok güzel yazmışsınız
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 17:19
Ben seni neyin heycanlandiracagini cok iyi biliyorum Varmusin?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 19:46
0
Terbiyesizlik etme.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 16:00
Mülkiyet ve seyahat hakkına saygı duyacaklarını beyan etmişler bu reformla. Bahçeli’de destek vermiş. Yani milletin malına mülküne el koyuyorlarmış bunca zaman. Batının yüzyıllar önce garanti ettiği şeyleri biz daha yeni yapacağız.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 14:44
Bu ülkede hak hukuk adalet fırsat eşitliği düşünce özgürlüğü nadiren varmış gibi bir hisse kapıldık bazen ama gerçekte hiç bir zaman olmadı,buna dair hiç bir umudum da kalmadı.Kendi çocuklarının bu karanlık ortamda yaşamasını istemeyen,varsa fırsatı soluğu vakit kaybetmeden yurtdışına almalıdır,gerçekler bu kadar acı net ve yalın maalesef
KARAR GAZETE HABERİ 01 Haziran 2019 13:52
DİYARBAKIR'ın Çermik ilçesinde, halı sahada rezervasyon saati nedeniyle yaşanan tartışmada 14 öğretmeni gözaltına aldırdığı iddia edilen Çermik Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kıran, Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı oldu.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 15:55
0
Bu zamanda Ali kıran baş kesenlere rağbet ediliyor. Avrupada böyle bir olay olabilir mi? Eskiler davul dengi dengine çalar derler..
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 13:39
Bu ülkede milli eğitim reformlarıyla yargı reformlarının kaderi hep aynıdır.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 12:49
Dün Fatih Altaylı yazdı. Yandaş yazarlardan biri iktidarı eleştiren muhafazakar yazara ağır hakaretler içeren bir yazı ile saldırıyor. Yazar da tazminatı boşver ama yazıya erişim engeli getirilmesi için avukatına yetki veriyor. Hakimin avukata cevabı: Biz Sayın Yazarı çok severdik ama davaya ihanet etti benden onun lehine karar beklemeyin.
ali namlı 01 Haziran 2019 12:36
Hıncal Uluç , maalesef okuyucu yorumlarına yer vermiyor ;kendi çalıp kendi oynuyor yani bir bakıma okuyucuyu adam yerine koymuyor ! Sizin aracılığınızla burdan teessüflerimizi iletiriz! Diyeceğim şu ki bu günkü yazısını okudum ve hayretler içinde kaldım ! Bunca yıllık tecrübeli bir yazar nasıl böyle düşünebiliyor ! Kendisini kınıyorum!
ali namlı 01 Haziran 2019 12:11
''Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,görünür rükbei aklı eserinde '' veya ''lafla peynir gemisi yürümez ''.Bir söz daha var : En iyi kanunlar kötü uygulayıcıların elinde en kötü sonuçları verir ; en kötü kanunlar da iyi uygulayıcıların elinde en iyi sonuçları verir ''
Yargısiz 01 Haziran 2019 11:51
Binlerce kişinin KHK ile ihraç edilmesi yargı sorunu olmadığından sn yazar üzerinde durmamış...zaten gerek te yok...
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:44
Ne karşılığında sağlandığını millet olarak bilmesek de Metin Feyzioğlu'nun desteğinin alınmış olması, bu yargı reformunun önceki göstermelik yargı reformlarından farklı olduğunu göstermez mi Elif hanım ? Sonuçta koskoca Barolar Birliği Başkanı :)
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:29
Türkiye'de yaşananları görünce, yargı, hukuk, adalet sisteminin güc karşısında işlevini yapamadığını düşünüyorum. Herşeye siyaset hakim durumda.
vay ki vay 01 Haziran 2019 11:11
Yargı Reformu açıklanınca çok şükür dedim..ama sonradan anladım ki KHK mağdurlarını pek ilgilendirmiyor.. ünlü 28 şubat süreci, 22 yıl önce başörtüsü ve islami yaşamaları üzerinden mağdur olanlar hala haklarını alıp itibarlarını kazanamamışlar ki davalar hala devam ediyor.. vay ki KHK ile ihraç olanların haline..
karar 01 Haziran 2019 11:08
"Açıklanan “2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan hükümlerin 17 Nisan 2015 tarihinde açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan maddelerin 2009 tarihli “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan maddelerle neredeyse birebir aynı olduğunu söyleyebilirim. "aklı olan bunları gördükten sonra inanacak bir şey bulabilir mi?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 11:03
Eğer dış güçler vatandaşına karşı adil ol ve adalet dağıt diye dayatıyorsa Allah öyle dış güçlerden razı olsun.
karar 01 Haziran 2019 11:03
"Açıklanan “2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan hükümlerin 17 Nisan 2015 tarihinde açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan maddelerin 2009 tarihli “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan maddelerle neredeyse birebir aynı olduğunu söyleyebilirim. "aklı olan bunları gördükten sonra inanacak bir şey bulabilir mi?
TEKLİF 01 Haziran 2019 10:58
Davacı filminin devamı çekilebilir. Memlekette malzeme bol. Davacı- Soma, Davacı- Ergenekon’a Giriş, Davacı- Ergenekon Kıyamet, Davacı- Ergenekon’dan Çıkış Yok, Davacı- Ergenekon Dipsiz Kuyu, Davacı- Ergenekon Fiyasko, Davacı- Khk…………………..∞
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 10:00
Artık hiç bir söylenene inanmıyorum, hatta tersi olacak diye düşünüyorum, İmar yasasını para toplamak için çıkardılar, sonra bunlara kim izin veriyor diye kızdılar...
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 08:59
Kısaca" Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
Yüksel dinçer 01 Haziran 2019 08:47
ülkemizde bilinçli bir şekilde insanları iki kutba ayırırsanız hakim veya savcı iktidarın hoşuna gitmeyen bir karar vermesi halinde yerinde ve mevkiinde alınacağını bilmesi sonucunda adaletli karar verme şansı varmı?.yazınızın tamamına katılıyorum elinize sağlık
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 08:42
Bende sizin gibi hiç heyecanlanmamıştım, düşüncelerimize tercüman oldunuz, elinize , dilinize sağlık
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 20:34
2
Sizi ancak imamoglu heyacanlandirir
KARAR''lı Okuyucu 01 Haziran 2019 06:49
Bir arapça sözde denir ki:"Kellim kellim lâ yenfa' "Yani:Konuş konuş,fayda yok.Bunu biz 'yargı reformu'paketine uyarlayalım:"Reform reform lâ yenfa'veya"paket paket lâ yenfa'"Anladınız ama,biz yine anlamayanlar da veya anlamak istemeyenler de olabileceğini varsayarak,anlamlarını verelim:"Reform reform fayda yok,""Paket paket fayda yok".Uyulmadıktan ve uygulanmadıktan sonra neye yarar.Doktorun yazdığı reçeteye uymazsan ve uygulamazsan iyileşebilir misin???Daha havanda çok su döveriz.Daha çok boşa kürek çekeriz.Daha çok avunuruz,oyalanırız.Daha çok .... ...
Abdurrahim Karakoç 01 Haziran 2019 04:35
Yoksa hırsızlar mı çaldı hâkim beğ? ! Hem davacı pişman, hem de davalı.. / Bu yolda tükettik çulu, çuvalı./ Sabret makamından çalma kavalı,/ Sürüler ekine daldı hâkim beğ.
Abdurrahim Karakoç 01 Haziran 2019 04:31
Canım ta burnuma geldi hâkim beğ. Keşife-meşife, damgaya, harca/ Kanımız kurudu harca da, harca../ Sayenizde avukatlar yıllarca,/ Fakiri yoldu da yoldu hâkim beğ. Mübaşir itekler, kâtip zavırlar/ Değişti bizde de göya devirler/ Yüz yıl önce adam yiyen gâvurlar/ Tapucuyu aya saldı hâkim beğ. Kabahat sizde mi, kanunlarda mı? Şaşırdım billâhi yolu yordamı../ Kızma sözlerime alam kadanı/ Sıkıntıdan içim doldu hâkim beğ. Mülkün temeliydi adalet hani? ... / Bizim hak temelde saklı mı yani?/ Çıkartıp ta versen kim olur mâni?/
Yüksel dinçer 01 Haziran 2019 08:55
0
harika bir örnek eğer alıntı'ise kişinin ismi yazmak emeğe saygı gereğidir.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 23:58
0
Abdürrahim karakoç üstadın hakim bey şiiri.yorumcu arkadaş onun adı ile yorum yapmış.
Abdurrahim Karakoç 01 Haziran 2019 04:34
Gene tehir etme üç ay öteye / Bu dava dedemden kaldı hâkim beğ./ Otuz yıl da babam düştü ardına/ Siz sağ olun, o da öldü hâkim beğ. Kırk yıl önce; yani babam ölünce/ Kadılıklar hâkimliğe dönünce/ Mirasçılar tarla, takım bölünce/ İrezillik beni buldu hâkim beğ. Yaşım yetmiş iki, usandım gel-git/ Bini buldu burda yediğim zılgıt/ Eğer diyeceksen: bana ne, öl git!/ Oğlumun bir oğlu oldu hâkim beğ. Sekiz evlek tarla, bir geverlik su/ Yüz yılda höküme bağlanmaz mı bu?/ Kazanmasam da hu, kazansam da hu! /
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 04:19
Elif hanim siz zaten mükemmelde olsa bir kulp bulup zaten elestirecektiniz Isinze geldi zaman Erdogan yarginin isine karisiyor yargidaki carpikliklar cogu kanundan kaynakli olmadigini yargiclarin önce bir zihniyet devrimine ihtiyaci var tepkiye göre karar veren bazende bilerek sirf hükümete kilik olsun diye sizin yaptiginiz Taninmis bir kisiye herkesi ortasinda eline telofan Alan ceksin diye kelepce takip sizin gibi düsünenlerinde ekmeyegine yag sürüp Bakin bakin türkiyenin geldigi nokta burasi diye hükümete karsi cekilmis bir algi oparasyon olmasin sakin Elinize biraz vicdan
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:40
0
Yalan mı. Hepsi gerçek.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 10:54
1
He he size göre herşey algı operasyonu ya Allah aşkına ayaklarınız yere değsin
MAHZUN MUHAFAZAKAR 01 Haziran 2019 04:19
2015 yılında açıklanan yargı reformu strateji belgesinde yazan hükümler uygulanmış olsaydı bugün yeni bir yargı reformu paketinin açıklanmasına gerek kalır mıydı? Eve mobilya alırız bir odaya koyarız, üstlerine örtü alır örteriz ve çok hatırlı misafir dışında da odaya hiç girmez kilitleriz. Tipik Türk davranışları işte……….
TEZAT 01 Haziran 2019 04:12
Açıklanan “2019 Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan hükümlerin 17 Nisan 2015 tarihinde açıklanan “Yargı Reformu Strateji Belgesi”nde yer alan maddelerin 2009 tarihli “Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan maddelerle neredeyse birebir aynı olduğunu söyleyebilirim. BENİM OĞLUM BİNA OKUR, DÖNER DÖNER YİNE OKUR.
KARARLI KARAR OKURU 01 Haziran 2019 04:05
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz bu reformları AB dayattığı için değil, milletimizin ihtiyacı olduğu için hayata geçiriyoruz” diyor. Bunu söylemenize gerek yok sayın cumhurbaşkanı. Biz zaten Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı, Kanun-ı Esasi’yi ve Meşrutiyeti de aynı duygu ve düşüncelerle ilan etmiştik. Kim bize bir şey dayatabilir ki, kimin haddine, gök kubbeyi yere indiririz.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 03:36
Sağolun Kavala'yı da andığınız için. Bu adam ve bunun gibi binlercesinin içerde olduğu bir ülkede yargı reformu, bla bla bla... Bu paketi aciklayana da adalet bakanina da adalet dilemekten başka duam kalmadı.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 03:30
Milletin memnuniyetini esas alan yargı? Bu lafın neresini duzelteceksin ki..yargının görevi adaleti tesis etmektir, birilerini memnun etmek değil. Attıkları güya pozitif adım bile sakat:-((
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 03:24
Gün geçmiyor ki,güzel ülkemde bir hukuk skandalı yaşanmasın.Daha yeni,bir duruşmada aynı kişi hem hakim,hem müşteki.Hem şikayetçi,hem de hakim.Böyle bir olay Muz Cumhuriyetinde bile olmaz.Vallahi benim hiç umudum yok.
Karar Okuru 01 Haziran 2019 03:18
Sayin cakir, uygun kanunlarin var olup ve fakat uygulanmamasinin sebebi yarginin siyasilesmis olmasidir. Butun hakimleri ve savcilari bir siyasi partinin elemani olan adalet bakani eleyip atamaktadir. Boyle bir duzen de hakim ve savcilar kendi vicdanlari ile kanunlari uygulayip tarafsiz olabilir mi?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 02:58
İslam beldelerinde adalet bugün itibariyle çok zor. İslam beldelerinde adaletin hakim olduğu bir ülke var mı? Dünya da en çok mülteci durumuna düşen müslümanlardır.
Engin SFCA 01 Haziran 2019 02:33
onu begenme bunu begenme ALLAH askina bir sizlermi durustsunuz ve herseyi bilirsiniz? insanlari yargilamak kimseye dusmez bir gunde etrafimizda olup bitenleri gorseniz lakin sizlerin gorevi baska
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:25
1
asıl sizin görmeniz lazım olup bitenleri..Siz görmediğiniz için bu hale geldik.. Herşeyi beğeniyorsunuz iktidarın yaptğı fakat hiç beğenmediğinizi duymadık..
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:42
1
Neymiş görevimiz. Virüsler hep sağlıklı bünyeye saldırmak ister. İmamoğluna saldıran çirkin karakterli güruh da aynı virüsler gibi.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:53
Cumhurbaskani hepimizin kardes oldugunu soyledi dun sabah. Ogleden sonra da Istanbul'da oy hirsizligi yaptilar dedi.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 07:01
0
Habil ile Kabil’de kardeşti. Onlar gibi kardeşiz işte
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 08:43
0
Hemen inandinmi ki sen?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 09:41
0
Tıbben paranoyak deniyor ama millet anlayamıyor bunu.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:31
Türkiye’de mahkemeler adi hırsızlık, cinayet, boşanma, tecavüz davalarıniçin var. Devletle vatandaşın menfaatlerinin çakıştığı alanlarda, mahkemeler sadece devletin menfaatini vatandaşa empoze etmek için va.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:24
Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek suçundan iki sene, mahkeme gününe kadar hükümsüz tutuklu kalma uygulaması devam edecek mi? Yoksa iki sene değil de bir sene mi tutuklu kalacak vatandaşlar. İyileştirmeden kasıt o mu? Savcıları ve hakimleri salt devletin menfaatini koruyan yetkililer olmaktan çıkarıp, evrensel hukuku uygulayan kişiler haline getirecek mi bu reform?
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 01:21
Ülkenin başı, ülkedeki özgürlükleri radyonun sesini ayarlar gibi ayarlıyor. Reis ne kadar uygun görürse o kadar özgürüz. Dikkat edin önerdiklerinin hiçbirini anayasa ile garanti altına almıyor. Yargıç ve savcılara bağımsız karar verebilmelerini sağlıyacak iş güvenliğini Anayasa ile garanti etmiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi, 17 yıllık iktidarından sonra milletimizin beklentilerini karşılamak için yargıda reform yapacakmış. Demekki adında adalet olan parti, 17 sene sonunda adalet falan getirmemiş. Hukuk devletini yok etmiştir. Ekonomik durumda bir kalk
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 00:59
Onceki strateji belgesinde söylenenlerin tam tersi olmuş. Demek ki bu strateji belgesinin de tam tersinin olmasını beklemek gerek.
musto 01 Haziran 2019 00:33
Ülke sıkılmış sıkılmış içinden değerli mineralları alınmış posa olarak atılmış bıçak kemiğe dayanmış ortaya hukuk reformu adı altında bir şeyler açıklanıyor yazık değilmi toplumun hak ve hukuğunu savunan insanları 5 yılın altında cezalandır itiraz edecek mercileri yasakla cezaevine doldur. Geleceğin toplum savunucularına göz dağı ver.
KARAR OKURU 01 Haziran 2019 00:12
Allah razı olsun AKP başkanından; vicdanlı insan doğrusu. İMAMOĞLU’nun mazbatasının iç edilmesine gönlü razı olmadı. Seçim propagandasını “tersinden yardım” üzerine kurdu. İMAMOĞLU için çalışıyor. Biliyorsunuz, YSK , seçimin iptali için hırsızlığa dair bir görüş bildirmedi;çünkü tespit ve kanıt yok. Erdoğan , OYLARI ÇALDILAR, diyor. KADİR GECESİ’nde bile söyledi. Bu belgesiz, kanıtsız iddiayı, kimsenin inanmadığını bile bile tekrar ettiğine göre, amacı, İMAMOĞLU’nu başkan yapmak;gasp edilen mazbatasını geri vermek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN