Back To Top
“Bize dahi hain denilirse…”

“Bize dahi hain denilirse…”

 - Son Güncelleme: 28.08.2019 Çarşamba 09:28
- A +

Siyasi tarihimiz liderlerimizin birbirlerine karşı “ihanet ve hain” suçlamalarıyla doludur. İttihat ve Terakki’ye göre Hürriyet ve İtilafçılar haindi. Atatürk’e göre Terakkiperver Fırka’yı kuran isimler “en hain dimağlar” idi. Halbuki bu isimler Millî Mücadele’de yan yana ve aynı safta savaştığı silah arkadaşlarıydı.

Yine Celal Bayar ve Adnan Menderes’le İsmet İnönü arasındaki 1950’li yılları zehirleyen korkunç kavganın sebeplerinden biri karşılıklı yapılan “ihanet, vatanı satmak, vatanı bölmek” gibi suçlamalardı. İnönü, damadı Metin Toker’in kaleme aldığı hatıratında o günleri ve “Bahar Havası” adı verilen dönemin nasıl bozulduğunu kendi penceresinden anlatır. Bir parantez açmak istiyorum. İnönü ve Menderes’in birbirlerine karşı kullandıkları dil ve yaşanan siyasi polemikler nezaket üslubu içerisinde kalmış olsaydı bugün çok daha farklı bir Türkiye’ye sahip olabilirdik. Çünkü Türkiye’de çok partili demokratik hayata geçişin ilk tecrübesi olan 1950 seçimleri ve CHP lideri İnönü ve DP lideri Menderes arasında yaşanan polemikler ve birbirini ölçüsüz şekilde suçlamalar, ülkemizdeki siyasi hayatın şekillenmesinde ve yeni tanıştığımız demokrasinin kaderinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Hızlıca bugünlere gelecek olursak… Merhum Erbakan Hoca’ya göre de, 2001 yılında Fazilet Partisi’nden ayrılarak AK Parti’yi kuran Abdullah Gül, Tayyip Erdoğan ve arkadaşları haindi.

Uzak ve yakın siyasi tarihimizin birbirini “ihanetle ve hainlikle” suçlayanlarla dolu olduğunu görüyorsunuz. Tarihe göz atıldığında pek çok hazin örneklerle karşılaşmak pekala mümkün.

Bütün siyasi tarihimizde görülen bu sağlıksız psikolojinin bugün AK Parti içinde ortaya çıktığına şahit oluyoruz. 

Dört beş yıl öncesine kadar bırakın kendi yol arkadaşlarını “hainlikle” suçlamayı muhalefet partilerini “hain” olarak yaftalamanın doğru olmadığını söyleyen, bu yaftalamaya şiddetle karşı çıkan AK Parti bugün kendi “dava arkadaşlarını” ihanet etmekle suçluyor.

AK Parti’nin iktidar olup da muktedir olmadığı o yıllarda 2012 yılında (CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile terör sorunun çözümüne yönelik bir araya geldiği gün) TİM Genel Kurulu’nda konuşan dönemin Başbakanı Erdoğan, demokratik siyasete inanan her partinin diyaloğa açık olması gerektiğini işaret ederek şöyle söylemişti:

“Kapıları kapatmakla bir yere varılmaz. Siyasette küslük olmaz, köprüleri atmak olmaz. Hasmane duygular içine girmek, rakiplerini düşman olarak, hain olarak yaftalamak olmaz.” (7 Haziran 2012)

Bir örnek daha verelim.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı İhsan Arslan HAK-PAR’ın kongresine katıldıkları için kendilerini “vatan haini” olmakla itham eden MHP lideri Devlet Bahçeli’ye şu yanıtı vermişlerdi:

“Kendileri gibi düşünmeyenlere hakaret etmeyi, vatan haini ilan edip tehdit etmeyi alışkanlık haline getirenlerin üslubuna aynıyla cevap verme seviyesizliğine düşmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.”  (28 Ekim 2010)

Gördünüz mü? 2010 yılında da 2012 yılında da takdire şayan bir tutum içinde olan ve çizgisini bozmayan AK Parti var.

Neden?

AK Parti’de o dönemler ortak akıl mekanizmaları işliyor. AK Parti o dönemlerde kadro hareketi olarak yol alıyor.

Son beş yıldır ise “kutlu hareketi” beraberce omuzladığı ve ülkeye hizmet aşkıyla yola beraberce çıktığı ve büyük başarılarının altında imzası olan “dava arkadaşlarını” trenden atmakla, trene bir daha almamakla suçlayan bir AK Parti vardı.

Son birkaç aydır ise direkt olarak onları “hainlikle ve ihanetle” itham ediyor.

Şimdilerde 18. Yaşını kutladığı bugünlerde, 18 yılın ardından, AK Parti’yi beraberce kuran, ağır sıkıntıları beraberce yaşayan ve büyük başarıların altına imza atan Abdullah Gül’ün, Ahmet Davutoğlu’nun, Ali Babacan’ın “hain” olduğu keşfediliyor! Hain oldukları öğreniliyor!

Ne sebeple?

AK Parti’de emeği olan bu isimlerin suçları partilerine “kurucu ilkelerini” hatırlatmak, dostane uyarılarda ve samimi eleştirilerde bulunmak. Ahlaki ve vicdani kriterlere geri dön çağrısında bulunmak…

AK Parti dava arkadaşlarının tavsiyelerini dinlemek ve nerede hata yapıyoruz muhasebesini yapmak yerine onları “davaya ihanet” ve “davayı terk” etmekle suçluyor. Ve Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın isimleri AK Parti tabanında “makam verilirken her şey çok güzeldi” gibi söylemlerle itibarsızlaştırılmaya çalışıyor. 

Hainlikle suçlanan ve AK Parti’nin kurumsal hafızasından silinmeye çalışılan, başbakanlık yaptığı dönemleri yok sayılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sakarya’da yaptığı konuşmaya bakalım mı:

“Biz ne dedik? ‘Siyasi kurumsallaşmada hatalar var’ dedik. ‘Ehliyet ve liyakat geriye atıldı’ dedik.

‘Kutuplaşma arttı’ dedik. ‘Kriz yoktur diyerek krizi unutturamazsınız’ dedik. ‘Düşünce özgürlüğü içerisinde herkes fikirlerini açıkça ifade edebilsin’ dedik. ‘FETÖ taktikleriyle kimse kimseye kumpas kurmasın’ dedik. ‘Akrabalar kayırılmasın’ dedik. ‘Mülk bir grubun elinde birikmesin’ dedik.”

Görüldüğü gibi Sayın Davutoğlu’nun partisine söyledikleri bunlar. AK Parti’nin bugün cami cemaatinden dahi oy kaybetmesinin nedenleri de bunlar. Sayın Davutoğlu şöyle devam ediyor:

“Bize ‘bunlar olmuyor’ demediler. Bize ‘hain’ dediler, ‘ihanetle’ tanımladılar söylediklerimizi.”

AK Parti bu sorunları düzeltmek, yeniden ahlaki ve vicdani kriterlere dönmek yerine kurucu ilkeleri hatırlatan dava arkadaşlarını “hainlikle” suçlamayı tercih ediyor.

Peki bu isimlere “hain” suçlaması yapılınca AK Parti tabanının tamamı “bunlar hainmiş” mi diyecek?

Mesela 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün şu sözlerine bakıp muhasebe etmeyecek mi:

“AK Parti’nin kurucu ilkelerinden yolunu çeviren ben miyim? Elimdeki 30 km öteyi gösteren dürbün ile baktığımda gördüğüm engeli, engebeyi işaret ettiğim için suçlanmam haksızlık değilse nedir?” (18 Nisan 2019)

Gelin, AK Parti’de başbakanlık müsteşarlığı ve uzun yıllar bakanlık yapmış, yine AK Parti iktidarının kamu reformu politikalarında imzası olan Prof. Dr. Ömer Dinçer’e kulak verelim:
“AK Parti’de liderlik yapmış Sayın Gül ve Davutoğlu uzaklaştırılınca veya halkın gözünde itibarsızlaştırınca parti ne kazanacak? Sayın Erdoğan daha mı güçlü olacak? Bütün başarıların tek sahibi Erdoğan’dır onun bu isimlere ihtiyacı yoktur deniliyorsa bu insanlarla uğraşmanın ne anlamı var?” (Bilirken Susmak, Alfa Yay., Sh 109)

Sayın Davutoğlu’nun Sakarya’da yaptığı konuşmadaki şu sözlerinin altını ayrıca çizdim ve yazının sonuna bıraktım. Davutoğlu şu soruyu soruyor: 

“Bu hareket için koşturan bizlere ‘hain’ denilirse, bu hareketin dışında olanlar kendilerini nasıl huzurlu hissedebilir?”

Toplumsal ve siyasal kutuplaşmanın geldiği yerin oldukça vahim olduğu ortada. Siyasal bir parti olan AK Parti’ye oy vermeyenin hain olarak yaftalandığı bir süreçten geçtiğimiz ve bu duruma AK Parti tabanının dahi tepki gösterdiği ortada. Dolayısıyla söylemeliyim ki AK Parti’ye oy verenler de dahil toplumun büyük bir kesiminin bu soruya yanıtı aynı olacaktır.

Peki 18 yıl önce güzel başlayan bir hikâye nasıl oldu da bu hale geldi?

Soru şu:

On sekizinci yaşını, kuruluş ilkeleri yönünde devam etmiş olsaydı yüzde altmışların oyunu almış bir parti olarak kutlaması mümkün iken, 18 yılın sonunda masasında “cami cemaatinden” dahi oy kaybettiği gerçeği ile nasıl karşı karşıya kaldı?

Kuruluşundaki ilkelere sadakat gösterdiği için mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
misafir 02 Eylül 2019 20:28
ak partide erdoğan yusufsa babacan gül ve davutoğlu yusufu kuyuya atan kardeşler gibi görüyor cami cemaati.
KARAR OKURUM 30 Ağustos 2019 16:42
Bizde haine hain derler. Hainler itham eden hain demesin diye ithamcıya hain der. Asıl sen hainsin der beriki. Ne var ki bunda! Ortada hıyanetin sübûtuna delalet eden deiliden başka değil. Mesele kim hain, onu bulmak. Ama kesinlikle bir hıyanet var.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 18:24
1
Doğru sööyle, dooğru söyle, kim iş birlikçi kim haain. Yürek varsa doğru sööyle, kim haaindir bu beldede.
Okur 30 Ağustos 2019 10:43
18 yılda hangi büyük başarılar. Vesayet gitti vesayet geldi. ifade hürriyeti, ekonomi:? On yıldır kimsenin sağlığı, huzuru kalmadı. Asgari şartlara razı, şükreden, ne denirse inanan, yüksek beklentileri olmayan, partizanlığı meslek haline getiren bir homojen millet/seçmen yaratıldı (yüzde elliyi hiç hesaba almadılar, tukalar). Karnı doyurulan, devletin ekmeğini yiyen (bunu da gel anla, sanırsın devlet onların ve candan veriyorlar), milli, yerli, muhafazakar millet olarak dizayn ediliyorlar. Herkes birbirinden korkuyor. Eleştirene kırk katı mı kırk satır mı deniliyor:) Bittik,hastayız topyekun!
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:15
Ak Partinin bundan sonra seçim kazanması mümkün değil.İtirazı olan son seçime baksın.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:45
2
Son seçime bakiyorum akp %42 MHP ,%10 o da eder 52
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 08:28
Hukuksuzluklar yapılırken ses çikaramayan davutoğlu babacan abdullah gül ne olduda ayaklandılar yoksa akp den kaçan oyları bunlar alarak tayyibin yola devam erişimini sağlamayı düşünüyor yok artık sağ bir partimi Allah korusun bu millet hertürlü zulmü sağ partilerden gördü.
Ali Bozdoğan 29 Ağustos 2019 05:57
Yorum yazınız Elif hanım siz kendinizi boşa hırpalıyorsunuz. Halkımız kimlerin yanlış yaptığını çok iyi bilir. Uyarmasınıda bilir.Bey efendiler parti içinde kalıp davaya hizmet etselerdi.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 22:53
Cami cemaatini de dışladılar. Son göründü. Yakındır.
Kamil 06 Eylül 2019 10:21
0
Pardon 22.53 bos konusma lutfen
İbrahim kahraman 28 Ağustos 2019 22:22
Bu partinin ilimiz kurucularından olmam ve işin mutfağında hizmetleri bulunmam sebebiyle yazınızı dikkatle okudum ve çok yerinde tesbitler olarak değerlendirdim.3Y yi azaltıp ortadan kaldırma iddialı bir hareketin bu hale gelmesini üzülerek takip ediyor ve EYVAHHH diyoruz
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 22:01
Sn RAHMETLI INÖNÜ,MENDERES DÖNEMİNİ İİİ ARAŞTIRIRSANIZ DAHA İYİ OLUR. BEN TÜRKEŞIN.1967 ÜLKÜCÜSÜYÜN 1959 DA RAHMETLİ İÑÖNÜNÜN RAHMETLİ MENDERESE "SENİ BENDE KURTARAMAM DEMİŞTİ" BU SÖZ KULAĢIMDA DURUYOR. NEDE SÖYLENMIŞTIR.BU SÖZ. İNCELEYİN, 1957 1959.YILI.BIZ.FATIHDE.OTURUYORUZ. RAHMETLİ MENDERES.ISTANBUL.MİTİNK TOPLANTILARINI.FATİHDE YAPARDI..ASILMAK İÇİN İPE GÖTÜRÜLÜRKEN NEREDE.IDI.O.TOPLULUK..IŞTE.BÖYLEDİR. YINE AYNISI GÖRÜLEBİLİRMİ ? SAYGILAR
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 21:53
Anadolu insanı kimin kimlerle olduğunu çok iyi biliyor Elif hanım rahat ol. Birgün İngilterede birgün Almanyada olan onların emriyle hareket edenlerin bu ülkeye ne faydası olur.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:48
6
CHP nin iktidar olmaması için istemeden de akp ye oy vereceğiz.Chp ye güvenilmez.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 20:45
Burda yazar bütün yazıyı hala oy verme niyeti olan "camii cemaatini " parti kuranlar lehine konsolide etmek için yazmış.Camii cemaatine siz hala A.K.P.'ye mi oy veriyorsunuz gibi gizli bir tema var.
Kartal Vakur 28 Ağustos 2019 19:27
İnsan kendini basıl bilirse başkalarınıda öyle görürmüş, Şuna emin oldumki, asıl hainler sürekli başkalarını hainlikle suçlayanlardır, Nokta
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 18:04
Erdoğan, Bahçeli ve Perinçek ile ittifak kurarak partisine ve ülkesine büyük bir kötülük yapmış oldu.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:50
1
CHP,HDP,ip le ittifak kursaydi yaşasın başkan derdiniz.Kürt siyasetine de çok guvenmeyin.benden söylemesi.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 17:43
Düzeltmek için didinmeyi bırakın. Bırakın çöksün. Başka türlü anlamaları mümkün değil Elif Hanım. Size de o kadar para aksa belki siz de terk edersiniz ilkeyi milkeyi :)
cumhur 28 Ağustos 2019 17:32
"Yalan dolan ile devran sürmeyi biz ne bilek begim böyükler bilir"A.Karakoç.Yalan ile iman bir arada bulunmaz!
Kaan 28 Ağustos 2019 17:25
Kelimeleri,cümleleri kullanırken içinin boşalmaması lazım.Gerçekten kullanacağın zaman ne diyeceksin? Bu sözcükleri rastgele kullanırken kendine dönebileceğini ve vebali olduğunu düşünmek lazım.Güzel gören ,güzel düşünen, güzel söyleyen,güzel örnekleri olan herzaman kazanır.Bizde kazanırız.Tarih iyileri hatırlar.Bizde tarihin iyilerinin arasına adımızı yazdıralım.....
Erzincanli 28 Ağustos 2019 16:40
Iktidar hevesi ortadaki pastayi kapmaya calismak gibi bir seydir. Eyer o pastaya goz dikenler olursa onlari bir seyden anlamayan halka (milliyetcilik haric) hainler diye sikayet edersiniz.Ya tutarsa.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 16:12
HAMASET YAPMAYA GEREK YOK. PARTİDEN AYRILANLARIN BİR ÇOĞU FETÖ BASKISI YÜZÜNDEN AYRILDI. FETÖ BU GÜCÜ VE CESARETİ NEREDEN ALDI. İSTEDİĞİ HER ŞEYİ VERENLERDEN. KUKLACI ELİNDE İPLERİ; FETÖ, CHP, HDP VE YENİ PARTİ KURACAKLARI İSTEDİĞİ GİBİ OYNATIYOR. ESKİ BİZANS ENTRİKALARI HİÇ BİTMİYOR. DÜŞMANIM DÜŞMANI DOSTUM DİYENLERE SON SÖZÜM ŞUDUR. DÜŞMANIMIN DOSTU, DÜŞMANIMDIR
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 22:47
0
Her olayda komplo arayan zihniyet hırsızın hiç mi suçu yok.
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 02:47
0
feto nun bu ulkede hangi partiyi oynattigini biraz dusunsen anlarsin biz 20 yilfir feto diyoduk sen daha 5 yildir diyosun herkes bu ulkede yanilip sasirmiyo sen kafani yorma bu islere
Mustafa ALSANCAK 28 Ağustos 2019 16:08
Bir de şunu görmekteyiz ki senelerdir her şeyi tek başına karar veren sayın Cumhurbaşkanı Bir de baktı ki sağdan soldan çatlak sesler gelmeye başlamış. Dün Erdoğan’ın önünde yere kapanan Davutoğlu, Ali BABACAN ve BİLHASSA ABDULLAH GÜL BİLE İNSAN HAKLARINDAN VE BASIN ÖZGÜRLÜĞNDEN DEM VURMAYA BAŞLAMIŞ.Oysa daha düne kadar AKP’nin çıkardığı tüm yasaları Noter hızı ile beş dakikada Beşiktaş hızıyla Sayın Erdoğan’a buyurun başbakanım diye yollayan kendisi değil miydi? Şimdi kalkmış velinimeti Erdoğanı yerden yere vurma cesareti gösteriyor. Rizeli Erdoğan bu sivri uçlu konuşanları affetmeyecektir.
Mustafa ALSANCAK 28 Ağustos 2019 15:57
Hain diyorlar deyip geçmemeliyiz ki bu senelerce aynı politika ve bir gaye yolunda birlikte Yanyana çalışmış iyi ideoloji arkadaşları arasında anlaşmazlıklar başgösterince HAİN DAMGASINI KULLANMAK BİR ALIŞIKlık HALİNE GELMİŞTİR.İşin esasına inecek olursak bu gibi hakaret içeren yakıştırmaları ben sadece bizim ülkemiz insanlarının ağızlarından çıktığına tanık olmaktayım.Başka bir Avrupa ülkesi insanında böylesine yaralayıcı bir deyim kullanıldığını göremezsiniz. Bir nevi belki de kelime hazinesinin zayıf olmasından kaynaklanan bir zayıflık da olabilir.
Halil 28 Ağustos 2019 15:05
Günün siyasilerini konuşurken sözü sahabe-i güzine getirip laubali üslupla onların hatalarını(!) sıralamak neden bazılarına hoş geliyor bilmem ki?
Çerkez Ethem 28 Ağustos 2019 13:24
İhanet ve Hain suçlamaları, herzaman istisnasız, t.c. de kaybedenler içindir. Kaybeden herzaman suçludur, kolpa sistem 100 yıldır böyle. Güç kimin elindeyse O karar verir, kimin hain ve ihanet ettiğine. Adalet girmez bu işlere! Eski dostluklar sadece çıkarlar çatışması olmadıysa dilegetirilir ve anılır! Eğer Olmuşsa zaten çoktan birtaraf hain/ihanetçi damgası yemiştir istisnasız! Kim girerse sisteme sonuç hep aynı, güzel başlar, the end hazin biter! Kolpa sistemin genetiğinde, nekadar kolpacı, okadar istisnasız uzun gücü elinde tutar! Beklentileri aşmayan elit/politikacılar hep aynı..
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 11:26
Ben bu olayı devrim kavramıyla acikliyorum. Gerçi devrim sizin mahalle jargonunda yok ve olanda devrim değil ama, her devrim önce kendi çocuklarını yer.
MEHMET AFŞAR 28 Ağustos 2019 11:06
ELİF Hanım yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum AK Partinin hataları ile olan kısımlarına. Davutoğlunun Sakaryadaki konuşmasından alıntılar yapmışsınız peki 'Hendek olaylarındaki terörle mücadeleyi anlatırsam bazıları insan içine çıkamaz' diyor Davutoğlu ,bukadar önemli bir durum varsa niye bugüne kadar konuşmamışta bugünlerdemi aklına gelmiş. Yüzlerce şehit verildi onlarca insan evinden oldu keşke sayın Davutoğlu bunları zamanında yapsaydı iş parti kurma öncesine geldiğinde bunları anlatmasaydı.....
musto 28 Ağustos 2019 10:38
Sizler anlamadığınız bilmediğiniz akçeli işlere burnunuzu sokmaya kalktınız liyakatla ülkeyi yönetseydiniz reis size bir şey dermiydi sizin niyetiniz üzüm yemek değil bağcıyı döğmek. Bakın damatla hazinenin başına geçtiler varmı kimseden şikayet ülke güllük gülüstanlık yönetiliyor lütfen ayak bağı olmayın bize'de bu mutluluğu çok görmeyin.
Hermes 28 Ağustos 2019 10:08
Tebrikler, güzel yazı. Sorun şuursuz kalabalıklar. Kötü ve taassup bir cemaate dönüşmüş gibi AKP. Düşüncem: 2000lerde A.N.Sezerin reddettiği derin devletin KHKsine bakınız, 2013 sonrası olanlarla bağ kurunuz. Bence 2013'te Derin devletle anlaşma şu: cemaati bitir seni dünya lideri yapalım :)). Güzel bir kız gördüğünde şekil değiştirip Peugeot'ya benzeyen ama kız gidince dağılan hurda araba reklamı gibi, bizi şişirdiler, balon tıslıyor...Müslümanı müslümana zulmettiren bu derin devletin AKP'yi de bitirme planını olmadığını düşünmek bence aptallık. Derin devletin arkasında ise ABD var...
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 10:04
Bacım, dinbazların en iyi bildiği şey takıyyedir. Erdoğan, bugün gördüğün zattır. Kendisine geçmişini hatırlatmanın bir faydası yok. Ondan da bir kibir üretir, ben neymişim be, nasıl da kandırmışım, diye.
karar okuru 28 Ağustos 2019 09:57
cesur yazar
mecnun yıldız 28 Ağustos 2019 09:30
peygamberimizden sonra bugünlere gelene kadar hala islamda muhalefetin nasıl olacağına dair ne doğru dürüst bir belge nede birkaç kırıntı hariç yaşanmış bir örnek yoktur. Bu konuda alimler tarafından ortaya konmuş bir eser duyan bilen varsa söylesin. Bizim fıkıhçılarımız hala "ma i müstamel" i tartışıyorlar. Tıpkı melekler dişimi erkekmi tartışması yapan hırıstiyanlar gibi. Daha absürt dini tartışmalara örnek vermedim.Kıymetli dostlar islamda yönetim ve bu yönetime muhalefet nasıl oluru çözmedikçe hiçbir islam devleti, parti,tarikat,cemaat,vakıf ,dernek vs. gibi yerlerde ne huzur olmaz.
karar okuru ben 28 Ağustos 2019 08:55
Doğru yazmışsınız ne demeli....Ama biz okuyup biz anlayacağız, onlar okumayacak okusa da troller dislike yapacak yani gene anlamayacaklar..
Elif Hanim bütün bu söylediklerinizde yüzde yüz haklısınız. Ancak vatandaşimiz bir de samimiyet testi yapıyor. Bütün bu zevat Tayyip Erdogan'in yaptığı hatalara zamaninda karşı gelmediler ve hep idare etme ve golgesinde kalmayi, ben de bir şahsiyetim dememeyi seçtiler. istifa etselerdi belki işler bu raddeye gelmeyecek ve bunların da halkin gözünde değeri büyük olacakti. Hele Davutoğlu hiç konuşmasın. Çünkü o kukla olmayı tercih etmişti. Hatası büyük. Millet onu affetmez.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 08:48
10
Davutoğlu kukla olsaydı Binali Yıldırım onun yerine getirlir miydi. Bu ne cahilce bir yorum ya da bu ne pelikanca bir trollük. Siz ne de demokrat ne de hukukçusunuz beyefendi.
KARAR OKURU murat 28 Ağustos 2019 09:01
1
Bence seçilmiş belediye başkanları ve Başbakan Davutoğlunun azledilmesi fakat buna ses çıkarılmaması bu çöküşün başlangıcı oldu... yani Davutoğlu ve malum belediye başkanlarının baş kaldırması gerekirdi.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 28 Ağustos 2019 09:28
2
Goreve gelirken ve görevden alindiginda kimin iradesiyle ve nasil gelmis ve alınmıştı ? Son konuşmasında ne demisti hatirliyor musunuz? Giderken bile Reisin kulu kölesi olduğunu ima etmemis miydi? En son konusmasinda aynı görüşte olmadığı halde istifa etmedigini belirtmiyor mu? Balık hafızalı anlayış ve kavrayış yoksunu olmayan biri bunu rahatlıkla anlayabilir. Ayrica ben trol değil tam aksi gorusteyim. Bunu yazımdan anlamadiysaniz pes doğrusu.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 08:17
DÜŞÜNÜYORUM DA İHANET EDENLER KİM.? İstanbula kim ihanet etti.imar yasası değişikliğine kim karşı çıktı. KAMU İHALE YASASI İLE HAKSIZ,PALAZLANMAYI ÖNLEYECEK ŞEFFAFLIK YASASINA KİM KARŞI ÇIKTI?NEPOTİZMİ ÖNLEYEN YASAYA KİM KARŞI ÇIKTI. Partili yönetim kurulu üyelerine mal beyanı yasasına kim karşı cıktı.daha çok,yüzlercesi.saymakla bitmez.
Deli Emin 28 Ağustos 2019 07:53
İslamcılar ve türevi cemaat, tatikatcılar olsun (bende dahil) Devlet Nedir,Nasıl ve Hangi Nitelikte Adamla Yönetilir. Devletin değişen şartlar içinde nasıl dönüşerek var olacağını bilmeyen tipler 17 yılda kendine dönüştürdü.. Şimdi bu kafaların birbiri ile didişmesini görüyoruz. Tamam, laiklerde zamanın ruhuna uygun trans-formel-lasyonel devlet üretemediler. Ama devleti yıkmadılar. Devlet Kurum ve kuralları ile vardır. Tek kişinin TEOGU, MİLLİ MARŞIN BESTESİ, 3 ÇOCUK İSTERİM, YARGI MİLLETİN SEÇTİĞİNE UYACAK isteği ile yönetilmez. Bakın Merkal devleti ve milleti için görevi bıraktı.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 06:55
Bir zamanlar namaz kılanlara irticacı derlerdi.Devlet dili olmuştu.Sabah akşam irticacı yaygarası...Şimdi de hain söylemi modada.Bu kelimede içi boşaltılıp iyice değersizleşince tedavüle başka bir şlogan girer.Bu iş böyle devam eder gider.Bir taraf kavun yerken bir taraf için şalak yemeye devam.Sonuç:Hayal kırıklığı...Umutsuzluk...Bıkkınlık...Kandırılmak
Muzaffer 28 Ağustos 2019 09:31
1
Bahsettiğin bir zamanlar da benim bütün sülalemdeki kadınların başı örtülü ve büyük çoğnluğu namaz kılardı. Şimdilerdeki gibi 5 kişiden biri değil, namaz kılanlar çoğunluktaydı.Kimseye irticacı dendiğini duymadım. Okurken lise üniversite dahil hiçbir kız öğrenciden ben örtünmek istiyorum da engel olunuyor lafını işitmedim. Dini bayramlar şimdilerdeki gibi tatil olarak düşünülmez büyük coşkuyla kutlanırdı.Aile reisi bayram namazından gelmeden o evde bayram başlamazdı. Ama bir konuyu çok kaşırsan bazı öğrencilerin o yönde hareket etmesini istersen sorun varmış gibi görünür. Örneğin kravat takmak
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 22:41
1
Sadece ve sadece namaz kıldığı için ne zaman kime irticacı denmiş. atmayalım lütfen.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 06:14
Kimse hain olmayabilir....Partinin iktidar imkanlari elinde iken parti ici demokrasi delege yapisi vb konularda calişma yapilmagi zaman bu tip olaylar kuracaklarsa kendi partilerinde de olur..Kimse sudan cıkmış ak kaşik degil...50 + 1 saglamak icin hainlil vb kavramlar kalkar merak etmeyiniz..Ama yazik oluyor...
HARUN 28 Ağustos 2019 05:00
Zafer Allahındır Ali imran 123. Hz ömer halid bin velidi görevden asker zafer halidden bulunmasın diye aldı.bugun kendi arkadaşlarını satanlar yarın davayı da satar
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 08:29
2
Aynen akp nin kurulusu orneginde oldugu gibi.
KARAR OKURU murat 28 Ağustos 2019 08:57
1
Bugün herkez her zaferi Erdoğan dan biliyor. O zaman Erdoğanın kendini azletmesi gerekir 1. Birinci cümleniz ile ikinci cümle arası alaka yok 2. Satanlar kazanir kim ne kazandi 3. Hürmetlerimle...
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 10:06
3
Ömer, Velid bin Muğire'nin oğlu Halid'i, zalim olduğu, kadına çok düşkün olduğu, esirlere haksızlık yaptığı için görevden aldı. Ebubekir halife iken, Ömer, Halid'i, aynı gerekçelerle azletmesi için talepte bulundu. Ebubekir almayınca, kendisi aldı. Olayın o tekrar ettiğiniz şehir efsanesi ile bir alakası yok.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 11:14
1
Satıcılar kim ?, bence biat edilmesini isteyenlere....
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 12:43
1
Velid bin Muğire'nin oğlu Halid, teslim olanları bile öldüren, tipik bir zalim cahiliye Arap savaşçısıdır. Bir insan Müslüman olur olmaz, kırk yıllık kültürünü de değiştirecek değil ya. General Halid iyi bir savaşçıydı ama zalimdi. Ömer onu hiç sevmedi. Ebubekir halife iken, Ömer, Halid'i azletmesi için talepte bulundu. Ebubekir, Halid’i Medine’ye çağırdı, şikayetleri aktardı, dikkatini çekti ama görevden almadı. Ömer halife olur olmaz, Halid’i kovdu. HARUN, azil olayının bize ezberlettikleri, bahsettiğin şehir efsanesi ile bir alakası yok.
Kazım Can 03 Eylül 2019 07:17
0
Bazıları cahilce konuşup Halid bin Velid hakkında atıp tutuyorlar. Halid, Velid bin Muğire’nin oğlu olabilir. Oğul başka baba başka. Hz İbrahimin babası tam bir müşrik idi. Hz Nuh’un oğlu ona iman etmemişti. Ayrıca Hz Ömer iman ile şereflenmeden önceki hayatı hakkında kendisi şikayet eder.
Abdi 28 Ağustos 2019 04:17
Çok güzel ifade etmişsiniz... teşekkür ederim...
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 02:33
Çok değerli profesör,ilim ve irfan sahibi muhterem Ahmet Davutoğlu,bir an önce partisini kurarak kutlu yürüyüşünü başlatmalıdır. Kendisi ilk seçimde Cumhurbaşkanımız olacaktır. Böyle akıl ve stratejik derinlik sahibi, damarlarında yüksek ahlak dolaşan çok değerli bir devlet adamına sahip olmak bizi ziyadesiyle bahtiyar eyleyecektir.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 01:39
ağustos ayında 29 kadın öldürüldü bu ülkede, çocuklarının gözleri önünde , eller titremeden, vicdan kanamadan can aldılar caniler. siz tatildeyken oldu cinayetlerin çoğu. 15 gün aradan sonra arayıp yazdığınız tek konu bu mudur yani, pes vallahi. kabataşta 80 deri yelekli manyak, türbanlı bacımı yerde sürüklediler, idrar yaptılar üzerine safsatasını savunan akıl, bu rezil cinayetler için iki satır bişey yazaydı bari...
misafir 28 Ağustos 2019 10:24
2
tabi tabi.davutoğlu gelince emevi camisinde namazda kılarız artık.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 01:28
Başkasının günahı veya günahkâr olarak ateşe koşmak işte budur. İftira ve gıybeti Allah'tan(cc)korkmadan siyâsete malzeme yapmak hangi müslümanlıkta var. Siyasal dincilik(İslâm demiyorum çünkü İslâm'ın önüne gelen her sıfat batıldır) bir akıl hastalığı mıdır? Ne dersiniz?
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 00:58
İktidarın kendi tabanının her bir ferdini hain olarak yaftalayacağı günler yakındır. Hainsiz duramazlar, illa bir düşmana ihtiyaçları var. Peki muhalif taban? Onlar zaten hain canım.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 00:38
Tüm olumsuzluklar 2012 den sonra mı ortaya çıktı hanımefendi. Elinizi vicdanınıza koyunuz lütfen.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 00:06
Pelikancilar altin devirlerini yasiyor bugunlerde. Reis bile "ihanet' kelimesini kullandiktan sonra kim tutar pelikancilari. Boyle devam etsinler, halki iyice sogutsunlar. Degisime katkida bulunuyorlar farkinda olmadan.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 11:21
1
Davutoğlu başbakanlığı elinden alınırken direnseydi sesini çıkarsaydı o zaman ona hak verilirdi makamda iken bunları dile getirebilirmiydi koskocaman hayir .Simdi konusuyor ama tesiri yok.basbakan iken kendi istifa etseydi şartlar degisirdi.
KARAR OKURU 28 Ağustos 2019 18:46
0
11:21...Sen Davutoglu'nun yerinde olsan ne yapardin? Nasil direnirdin? Yaz da bilelim. Sesini cikarsa ne olacakti ki? Yine ihanetle suclanacakti. O gunlerden bugune durum daha da kotuye gitti. Simdi artik tek adam rejimi var. Hukukun kirintisi bile kalmadi. Bahceli AKPyi kendi cizgisine getirdi. Eski AKPlilerin yeni bir parti kurmasi ulke icin hayirli bir adim olur.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 12:08
1
Davutoğlu istifa etmiyorum şu kadar vekille ayrılıyorum deseydi lider derdim.Korkaklar tarih yazamaz. Gül de babacan da aynı. kumaslarinda liderlik yok. 5yildir konuş babam konuş,akademik eleştiriler,karından konuşmalar,honurdanmalar Türkiye'ye lider lazım yeni parti değil.Lider bulunduğu zaman parti de olur halk peşinden de gelir .
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN