Back To Top
Bu kadar yalnızlıkta bizim de payımız yok mu?

Bu kadar yalnızlıkta bizim de payımız yok mu?

 - Son Güncelleme: 16.10.2019 Çarşamba 08:28
- A +

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Konseyi Devlet Başkanları 7. Zirvesi’ne katılan liderler, toplantı sonrasında yayınladıkları bildiri ile Barış Pınarı Harekatı’na destek verdiklerini açıkladılar. Türk Konseyi, ülkemizin YPG ve IŞİD gibi terör unsurlarına yönelik başlattığı operasyona şu sözlerle destek verdi:

“Türk Konseyi, Barış Pınarı Harekatı’nın terörizmle mücadeleye, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasına, yerlerinden edilmiş Suriyelilerin ana vatanlarına güvenli ve gönüllü geri dönüşleri için şartların oluşturulmasına katkıda bulunacağına olan umut ve inançlarını beyan etmektedir.” (15 Ekim 2019)

Günlerdir ülkemizin ekonomisini “felç etmekle”, “mahvetmekle” ve “çökertmekle” tehdit edeceğini söyleyen ABD Başkanı Trump’ın ekonomik yaptırım (ekonomik yaptırım listesi ayrıca tartışma konusu) kararını imzaladığı gün Türk Konseyi’nden gelen destek mesajı elbette ki çok kıymetlidir.

Ancak ülkemizin haklı olduğu bu mücadeleye sadece Türk Konseyi’nin destek veriyor olması  yeterli değil. Gönül isterdi ki Avrupa ülkelerinden de aynı minvalde destek mesajları gelsin.

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde yuvalanan terör odaklarına karşı verdiği mücadelede Avrupa ülkelerini de yanında görsün.

Soru şu: Türkiye bu operasyon için desteğini aldığı Türk Konseyi gibi Avrupa ülkelerinin de desteğini alabilir miydi?

Hiç kuşkusuz ki Türkiye’nin yanında olacak, destek verecek, uluslar arası platformlarda ülkemizin bu mücadelede haklı olduğunu dillendirecek Avrupa ülkeleri var olabilirdi. Ama sayısı az ama çok…

Batı ile aramızı bu kadar açmamış, Batı’dan bu kadar uzaklaşmamış olsaydık, özellikle 2017 referandumunda Avrupa’da propaganda yapacağız diye AB ile sert polemiklere girmemiş olsaydık.  Türkiye AB yönünde reformlar yapmaya, özgürlük alanlarını genişletmeye yönelik adımlar atmaya devam etseydi. Yapılan uluslar arası endekslerde Türkiye hukuk, demokrasi, adalet gibi alanlarda çok aşağılara gerilememiş olsaydı. Dışarıda, kuvvetler ayrılığı, hak ve hürriyetler gibi evrensel hukuk değerlerini benimseyen bir Türkiye algısı olsaydı…

Bugün Türkiye’nin yanında yer alan, destek açıklaması yapan kimi Avrupa ülkelerini görebilir, Türk Konseyi gibi, Rusya gibi onlarında isimlerini sayabilirdik.

Evet sayabilirdik. Avrupa  ülkelerinin tamamının Türkiye karşıtı olduğunu söylemek gerçekçi olmaz. Sonuçta AK Parti iktidarlarında 2002’den 2010’a kadar devam eden AB desteği vardı. Bakın 2017 yılında TSK’nın Sincar’ı vurmasının ardından Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ile yaşadığımız gerilimin ardından bir televizyon kanalına konuşan dönemin AB Bakanı Ömer Çelik şöyle demişti:

“Politik kurumlar gibi değilse de sadece eleştiren thinkthank kuruluşu gibi hareket edenlerde var. Ancak Türkiye’nin Avrupa’da dostları da var. Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine ilişkin konuşmalar da yapıldı.” (26 Nisan 2017)

Sayın Çelik, “Türkiye’nin Avrupa’da dostları da var”, “Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine ilişkin konuşmalarda yapıldı” açıklamasını iktidara en yakın olan televizyon kanalında (A Haber) yaptığını söyleyelim.

Evet, Türkiye karşıtı Avrupa ülkeleri olduğu gibi Türkiye dostu Avrupa ülkelerinin de var olduğu muhakkak.

Türkiye’nin Avrupa’da dostları olmasaydı, bütün Avrupa ülkeleri ülkemize karşı art niyetli olsaydı… 2004 yılında AB müzakere süreci başlayabilir miydi?

Hatırlayın… 2004 yılında Avrupa Parlamentosu’ndaki 45 üye ülke ellerindeki birçok dilde  “evet” pankartlarıyla Türkiye lehine oy kullanmışlar, 45 ülke Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerinin başlamasını sağlamıştı. (15 Aralık 2004)

Türk Konseyi, Barış Pınarı’na destek açıklaması yaptı. Çünkü, Türk Konseyi’nin içinde yer alan ülkeler ülkemizle iyi ilişkiler içinde, bir dayanışma duygusu da var.

Madalyonun öteki yüzüne bakalım: Diyelim ki Batı kötü, AB ülkeleri Türkiye’yi Müslüman olduğu için sevmiyor…

Peki, Arap ülkeleri sınırında teröre karşı mücadele veren ülkemize neden destek vermiyor? Arap Birliği neden Türkiye’nin yanında değil?

Hatta tarafsız bile değil!

Sert tepkiler vermek yerine bu çelişkili durumu düşünmemiz ve gerçekçi bir şekilde Arap Birliği neden Türkiye’nin yanında değil sorusunu sormamız ve sahici cevaplar vermemiz gerekiyor.

Çünkü vereceğimiz sahici cevaplar nerede hatalar yapılıyor, sorularının da yanıtları olacaktır.

Ve, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı operasyonlarında destek görürken Barış Pınarı Harekatı’nda neden bu kadar yalnız olduğumuz üzerine düşünmeliyiz…

Avrupa ülkeleriyle aramız bu kadar açık olmasaydı, Batı’dan bu kadar uzaklaşmamış olsaydık  bugün Türkiye’nin eli daha güçlü olmaz mıydı?

Ne dersiniz? Bu kadar yalnızlıkta, ülkemizin hatalı politikalarının biraz da olsa payı yok mu?

 

Ne yapmalı?

Israrla diplomatik bir dille bu operasyonla mültecilerin kendi topraklarına güvenli dönüşünün temin edileceğinin amaçlandığı, bölgedeki tüm unsurların barış içerisinde yaşamalarını sağlamak için gerekli koşulların oluşturulacağı anlatılmalı.

Bölgede yuvalanmış ve sınırımızı tehdit eden PKK, YPG ve IŞİD gibi terör unsurlarının sadece askeri operasyonla ortadan kaldırılmayacağını askeri operasyondan sonra da terör örgütlerini var eden unsurları bitirecek siyasi bir çözüm önerisinin olacağı ortaya konulmalıdır.

Sonuçta Barış Pınarı “işgal operasyonu” diyenlere hemen Afrin’de sağladığı örnek insani durum gösterilmeli. Türkiye’nin  Afrin gibi elinde oldukça güçlü bir örneği ve tecrübesi var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizim ne yaptığımız ortada. Cerablus’ta Türkiye mi var? El Bab’ta Türkiye mi var? Şu an Afrin’de Türkiye mi var?” sözlerinin daha güçlü bir şekilde Batı kamuoyunda söyleneceği zeminler oluşturulmalıdır.

Ve elbette ki Türkiye’nin ana muhalefet lideri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Afrin’de ve İdlip’te yaşananlar. Sivil toplum örgütleri Suriyelilere o kadar güzel hizmetler veriyorlar ki. Tabi  onlar bizim askerlerimizin sağladığı güvenlik sayesinde. O çalışmalardan haberdarım” sözünü referans vererek… (11 Ekim 2019, Karar Gazetesi)

Çünkü, kara propagandalara maruz kalındığı bir dönemde  en azından içerisinde birlik beraberlik içeresinde olduğunu ortaya koyması lazımdır. Bunun için de Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu sağduyulu yaklaşımı çok iyi bir örnektir. Hükümet dış dünyaya birlik ve beraberlik mesajını verebilmesi için böyle sağduyulu mesajları görünür kılması gerekmektedir.

Ve elbette ki böyle sağduyu alanlarını çoğaltmak, dış politika ve milli mesele konularının iç politikada araç olarak kullanılmamasıyla mümkün olabilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 11:13
Avrupadan destek yok ta sanki araplardan destek cok..hayal goruyonuz avrupadan destek beklemekle ocaklarina incir agaci dikerken olmicak duaya Amin demek gibi ham bi hayalden ibaret.biraz tarih okuyun ,osmanlinin ayagini kaydiranlardan destek beklmek serap gormenin alameti.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 23:03
Türkiye ırkçı diyen zevata öneri.Madem öyle, Irak ve Suriyenin bi yerinde kursunlar devlet.Esat'ta bir tarafta. Mübadele yapalım. Türkiye'de ne kadar Kürt ve Arap varsa Kürtler yeni devlete Araplar'da Esat'ın tarafına gitsin. Biz de Türkmenleri alalım.Bitsin bu işkence.Hem devlet isteyip hemde Türkiye'nin kaymağını yemek İstanbul ve İzmir gibi yerlerde fink atmak olmaz.Hadi var mısınız.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:48
Aman aman kaşıkçının hesabını sormasaydık yalnız kalmazdık iyi mi olurdu
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:32
Haklıysak ki çok haklıyız neden alkış beliyorsunuz ki? Bundan aşağı yukarı 1 asır önce de tüm dünya, envai beşer haksız görüyorken haklı davaya sahip çıkıldı ve mücadele edildi. Hatırlatayım dedim, unutanlara
Bir okur 16 Ekim 2019 19:28
Bu iktidarın ilk önceliği iktidarının devam etmesidir. Gerisi ıvır zıvırdır. Herkesin artık bunu artık anlamış olması gerekir. Yerel seçimler öncesi terörist başının mektubunu yayınlatıp, teröristten destek bekleyen yönetim şimdi ne yapıyor. Türk halkının şunu bilmesi lazım. Dünyadaki bir çok ülkeye posta koymakla, efelenmekle büyük ülke olunmaz. Büyük ülke bilim ve teknoloji üretmekle olur, milli gelirini 30-40 bin dolara çıkarmakla olur, insana verilen değer ile olur...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 18:23
Turk Cumhuriyetlerinin diktatorleri bir araya gelip harekata destek vermis. Duygulandim...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 21:55
1
araplarin demokratik secimle gelmis liderleri de karsi cikiyorlar
İbrahim Erdoğan 16 Ekim 2019 16:57
"Milli mesele konularının iç politikada bir araç olarak kullanılmaması"mı!.. Bunu kim gözetecek?.. Umut var mı?.. Allah selâmet verir inşaallah!..
Okur 16 Ekim 2019 16:24
Sayin Çakır, gerçekten çok güzel özetlemiş bu Suriye konusunu ve gerçekten biçimde hatalarımız var. Artık Türkün Türk’den başka dostu olmadığını gördük ve Katar hariç tüm Araplar bize düşman oldular ve İsraile dost oldular. İşte görün yolların hatası nelere mal oldu. Türkiye büyük bir devlet Amerika da Rusya da vız gelir tırıs gider. Hükümetini hatasını düzeltmeye çalışan Kahraman Ordumuza Allah’dan başarılar dilerim.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 15:00
Hadi hepsini anladıkta şu Filistin'e ne ettik sayın yazar, onu da bir açıkla. Demek ki neymiş, duygularla değil, akılla yönetecekmişsin ülkeyi (yorumu neden yayınlamıyorsunuz beyler)
Osman Ates 16 Ekim 2019 12:36
"Türkiye’nin Afrin gibi elinde oldukça güçlü bir örneği ve tecrübesi var." demişsiniz. Lakin nufusunun tamamına yakını Kürd olan Afrin'de Turkiye girdikten sonra okullarda Türkçe ve Arapça öğretildiğini ama Kurdce'nin yasaklandığını da yazmamışsınız.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 23:35
1
Ya niye karindan konusuyorsun! Biktim artik bu kürtcülük zirvalarindan.
musto 16 Ekim 2019 11:39
100,yıllık tarihimize bakıyorum ne kurtuluş,savaşımızda ne 2 dünya harbinde ne Kıbrıs'ta,bu kadar öngörüsüz ve beceriksizce yönetilmedik.Bu gün gösterdiğimiz çabayı komşuları parçalamak isteyenlere karşı Irakta, tezkereyi geçirmemekle yapmış olduğumuz direnişi gösterebilseydik geldikleri gibi giderlerdi.Anadolu da bir,ölüm olduğunda ağlamak için Ağıtçı,kadınlar çağrılır ağıtlar söylenerek birlikte, aslında kendi dertlerine ağlarlar. Ne DEYİMDE ne AĞLAYIM ÖLÜ bizim OLMAYINCA böyle KÜRT, TÜRK, ARAP sonumu GELİR ONAR, BİNER ÖLMEYİNCE. Amerika ve Batı bizlerin ölümlerine işte böyle ağlıyor.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 11:31
Hadi hepsini anladıkta şu Filistin'e ne ettik sayın yazar, onu da bir açıkla. Demek ki neymiş, duygularla değil, akılla yönetecekmişsin ülkeyi.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 22:59
0
21:38 yalan değil, adamlar tarafsızız dediler, ne demek tarafsız olmak.Biz Türkiye'nin yanındayız diyemediler. Pkk ile bizi bir tuttular. Onları Pkk mı savundu bu güne kadar.Bizim savunduğumuz kadar Araplar bile savunamadı hatta son dönem sattı hepsi Filistin'i. Yazık çok yazık.
candaroglu 16 Ekim 2019 21:38
0
Filistin ile ilgili olan o haber yalan cikti.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 11:27
Doğrudur, bu kadar birbirine düşman ülke size karşı birleşiyorsa, sizde de vardır bir şey.Ama yalnızlık bazen iyidir. Kafanı dinlersin.Dostun kim düşmanın kim görürsün.Kendini inandırdığın yalan dünyanın farkına varırsın.Ayrıca dememişmiydi bir Ulu Türk Bilgesi "değerli yalnızlık" diye.Bu sayede, Türkiye'yi kuranlara yapılan haksız ithamlarını görür umarım Fesli ajana inananlar.Onlar yoklukta devlet kurdu, bunlar varlıkta yıkacaklar.Geçte olsa şu milletin adına Türk milleti deyip, Ümetçilik adıyla Arapçılık yapmaktan vazgeçer mi Reis, kim bilir belki bu yalnızlık ona vesile olur.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 13:01
0
adına Türk milleti dediğimiz "şu" millet hangisi? uygurlar dahil mi? tc vatandaşı kürtler dahil mi? ateist tc vatandaşları dahil mi? hristiyan tc vatandaşları dahil mi?
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 16:52
0
13.01, Lozan anlaşmasına göre gayrimüslimler dahil değil...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 19:59
0
Turkiye Cumhuriyeti Devletine gore "Turk" bir Irkin adidir. Devlet musluman halklarin anadil egitimini yasaklayarak, kimliklerini unutturmaya, asimile etmeye yani Turklestirmeye calismistir. Gayrimuslumlere de tum vatandaslik hakki vermemis, ikdebir tehdid etmis, mallarini mulklerini yagmalamistir. Bu bir projeydi. Amac gayrimuslumleri goce zorlamak ve homojen bir Turk milleti yaratmakti. Sonucta ulkede nufusun binde biri kadar gayrimuslum kaldi ama Kurtlerin cogu asimile edilemedi.
Türk oğlu ! 16 Ekim 2019 22:38
0
Şu Kürtçü'lere bir soru.Türkiye kurulduğunda Irak İngizlerin, Suriye de Fransızların elindeydi ve yıllarca yönettiler.Her yerden çekilirken devletcikler kurarken buralardan çekilirken neden Kürt devleti kurmadı bu İngiliz ve Fransızlar.Türkiye engellemiş olamaz, böyle bir gücü yoktu zatten.Kaldı ki o kadar Arap ve İslam alemine rağmen İsrail'i kurdu bu adamlar.Evet cevap verin neden bu gün canhıraş savunuyor gözüktükleri Kürtler'e Irak veya Suriye'de bir devlet kurmadılar.Yoksa o toprakları başkalarına mı düşünüyorlar mesela Ermenilere.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 10:23
AKP gerilimden beslen bir parti. Bütün politikası kendi tabanını konsolide etmek üzerine kurulu. İç politikada muhalefete, dış politikada diğer ülkelere “Eyy” çeke çeke bu yalnızlığa gelindi. Reis kendi tabanının eridiğini görünce bir şeyler yapması gerektiğine kanaat getirdi. Şu anda seyrettiğimiz son tangodur.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 09:43
Elif hanım, niye bazı şeyleri hep anlatmak zorundayız acaba? Yahut size şöyle sorayım: Sisi 5000 kişiyi öldürmesini hangi haklı gerekçe ile anlattı da makbul adam konumunda? Çin Uygur kampında işkence fantezilerini nasıl anlatıyor batıya? Suudlar gazeteciyi bildiğin kesti hepimizin malumu, Trump umursamadı bile. Nasıl anlattılar gazeteci kesmenin haklılığını. Diyeceğim şu, suçlu ve zavallı değiliz; kimseye birşey anlatmak zorunda da değiliz. Tek kalacakmışız, 80 milyon sabah akşam batıya guguk gibi ötsek de anlamak istemedikten sonra nafile. Safları sıklaştırın şu zamanda Elif hanım.
Mustafa 16 Ekim 2019 09:26
Eğer sadece türk konseyi bu hareketa destek veriyorsa bu batının ikiyüzlülüğünü gösterir. Türkiye her türlü açıklamayı yaptı. Hala diplomasi eksikliğinden bahsediyorsa bu sizin yetersiz bakış açınız, basiretsizliğiniz yada Erdoğan düşmanlığından kaynaklanan körlüğünüz ile alakalıdır.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 13:44
3
Bu yorum da sizin diplomasiden hiç bir şey anlamadığınızı gösteriyor. ‘Batı iki yüzlü biz haklıyız‘ cümlesi ile nereye varılır?
karar okuru 16 Ekim 2019 09:19
hipnozlanmış insanlarla bir yere varamayız
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 08:12
Asena döktürmüs yine.. Sen haklilik yanini es gec nasil destek alabilirdik yada nasil destek alabiliriz diye basini duvarlara vur. Asena hanim dün suriyenin neredeyse tümünü almis isid e hic dokunulmadi ama, sende yandan hic rahatsiz olmamistin simdi niye savas pisikoloji uzmani kesildiniz basimiza
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 00:16
Kurt kafaya koydu kuzuyu yiyecek, sen "Kuzunun hiç kabahiti yoku mu?" diyorsun. Niye Ki?...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 09:11
1
Demesin mi? 2017'de kavga etmedik Avrupa ülkesi birakmadik. Seçmenleri yönlendirmek ićin iç siyaset malzemesi etmek için keskin söylemler kurmadik mi?
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 13:25
1
Önce herkesle kavga et, sonra kimse beni sevmiyor de.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 14:53
2
9.11, Senin gibi bazı kuzular da Kurt haklı diye düşünmeye başlar... 2017 Seçimlerinde AB ülkelerinde bütün muhalefet istediği gibi toplantı yaptı, muhalefeti geçin PKK aleni propaganda yürüttü...
Serap 16 Ekim 2019 00:06
Elif hanım....Avrupalıların Türkiye'ye niye destek olmadığını iyice anlatmışsınız da...Avrupalıların ilkönce AKP yada Türkiye'ye niye destek verdiğini yazmamışsınız..AB ve ABD nin Ortadoğu'yu karıştırırken,savaşa sürüklerken birtane ekonomisi biraz eh düzgün giden Türkiye'ye ihtiyaçları vardı,ama Türkiye daha düne kadar hayal edemediğimiz yükselişe geçince,kendi yolunu çizince,ABD ve AB deden bağımsız yoluna devam edince,işte o zaman Sürüden kaçan "siyah koyun" olduk.İnsanlar aç komşusuna bir tabak yemek verir,ama o komşunun evinde birgün mangal kokusu gelince,işte o zaman bir kıskançlık gelir
Moshe 16 Ekim 2019 07:09
0
Turkiye yukselise mi gecti? GSMH 2009 un gerisine dustuk. 1-2 yil devam ederse ulke 2002 deki duruma dusecek. Issizlik, borc, egitim durumu, pisa da durum ne? demokrasi ve hukuk taki gerileme. Belkide baska bir ulkeden bahsediyorsun.
Kadim 16 Ekim 2019 08:32
8
Serap Hanım bu dediğinizi Elif hanım da görüyor ama onun mazereti var. Şu an ki kamplaşmada tuttuğu yer ışığı kırıp yönünü şaşırtıyor. Biraz bekleyelim düzelir.
Süheyl CALISKANOGLU 16 Ekim 2019 08:38
3
Serap Hanim,Sabah,sabah beni cok güldürdünüz(!)"Türkiye daha düne kadar hayal edemedigimiz "yükselise'gecmis-mis!..Ülkeyi icine soktuklari agir ekonomik buhran ve disarida basimiza actiklari agir belalarin da üstesinden gelemeyecek olduklarinin farkina vardikca,bu fevri tavir daha da azginlasacak..Ne hale geldi ülke?
Kız Serap kimin parasıyla senin babanın parası olmadığı kesin bu yenilen borçla kendini kalkınmış sanan insan elin parasıyla gelin güvey oluyorsun ama bunu anlayacak beyinden yoksunsun senin gibileri ne tazıkki ülkenin geleceğine yön veriyor
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN