Back To Top
“Dinleri var işlerimiz gibi, işleri var dinimiz gibi”

“Dinleri var işlerimiz gibi, işleri var dinimiz gibi”

- A +

KARAR gazetesi pazartesi günkü ‘İslam alemini utandıran liste’ manşeti ile, İslam coğrafyasının içinde bulunduğu içler acısı tabloyu gözler önüne serdi. (20 Mayıs) 

Mevzu şu: ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki İranlı akademisyen Şeherzade Rahman ve Hüseyin Askari 2010 yılından bu yana İslam dinindeki ahlaki ve toplumsal ilkelerin baz alındığı “İslamilik Endeksi” başlıklı bir araştırma yayınlıyorlar. 2018 “İslamilik Endeksi”nde maalesef ilk 40’ın içinde hiçbir İslam ülkesi yer almıyor.  

Bu çok ilginç bir paradoks değil mi? 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 153 ülke arasında listede ilk sırayı Jacinda Ardern liderliğindeki Yeni Zelanda aldı. “İslamilik” endeksinin 2’nci sırasında İsveç, 3’üncü sırasında ise Hollanda var. Sonraki sıralama ise İzlanda, İsviçre, İrlanda, Danimarka, Kanada, Avustralya ve Norveç şeklinde devam ediyor. 

Çok şaşırtıcı değil mi? İslam ülkelerini kapsaması gereken “İslamilik Endeksi”nde Batılı ülkelerin ilk sıralarda yer almasını tezat bulabilir ve bu konuda bir bit yeniği olduğunu düşünebilirsiniz. Dahası, İslam düşmanı ABD’nin “İslamilik Endeksiyle” Müslüman toplumlara ayar vermeye çalıştığı komplosu da aklınıza gelebilir.  

Ancak meseleye önyargılarla yaklaşarak toptan reddetmek veya komplo teorileri kolaycılığına kaçmak yerine endekste İslami olarak gösterilen değerlerin Müslüman toplumlarda geçerli olup olmadığı gerçeğiyle yüzleşmek daha dürüst ve akıllıca olmaz mı?  

“İslamilik Endeksi”nin birinci sırasında mesela Suudi Arabistan değil de Yeni Zelanda yer alıyorsa ikinci sırasında mesela Mısır değil de İsveç yer alıyorsa ve bu bir tenakuz ise Müslüman toplumlar bu çelişkinin sebepleriyle yüzleşebilmelidir.  

Evet, İslamilik endeksinin ortaya koyduğu tablo muazzam bir çelişkiyi barındırıyor.   

Öncelikli olarak şunun altını çizmekte fayda var; araştırmanın “İslamilik” başlığına bakarak yanılmayın. Çalışma, Müslüman toplumlardan hangisinin daha iyi bir şekilde İslam şeriatı ile yönetilip yönetilmediği meselesini araştırmadığı gibi ibadet ve itikat konularında da bu  toplumların durumlarını incelemiyor. Ayrıca bu araştırma sadece İslam ülkelerini de kapsamıyor.  

“İslamilik Endeksi”, ülkelerin yönetiminde ve toplum hayatında “adalet”, “liyakat”, “fırsat eşitliği”, “insan hakları”, “fikir hürriyeti” gibi İslam’ında temel öğretileri arasında yer alan ilkelerin Müslüman toplumlarda ne ölçüde geçerliği olduğunu inceliyor. Kuran’ı Kerim’i, güvenilir hadis kaynaklarını, Peygamber efendimizin yaşamını ve uygulamalarını referans alan bu araştırmada İslam ülkelerinden hiçbiri listenin bırakın ilk 10’unu ilk 40’ında dahi yer almıyor.  

HER ŞEYİN BAŞI ADALET 

Başta “adalet” olmak üzere İslam’ın toplumsal hayat için belirlediği ilkeler hâkim olsaydı, bugün İslam ülkeleri hukuksuzluğun, yolsuzluğun, rüşvetin, gelişmemişliğin, eğitimsizliğin, ekonomik adaletsizliğin kötü örnekleri durumda olmazlardı.  

İslam ülkelerinde yolsuzluk, rüşvet sanki yaygın değil de yolsuzlukla mücadelede dünyanın saygın bir kuruluşu olan Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 1995’ten bu yana her yıl yayınladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’nde İslam ülkelerine çamur atıyor! 

İslam ülkelerinin yöneticileri, siyasetçileri, bürokratları yolsuzluğun “y”sini, rüşvetin “r”sini bilmedikleri halde sanki uluslararası araştırma kuruluşları operasyon çekiyor! 

Müslüman ülkeler dünyanın en güvenli, en huzurlu, en yüksek yaşam standartlarına sahip de sanki uluslararası araştırma kurumları Müslüman ülkelerin durumunu kasten berbat gösteriyor! 

ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYUP SORALIM 

Rüşvet ve yolsuzluk İslam dininde büyük günahlar arasında sayılmasına rağmen neden İslam ülkelerinde yolsuzluk ve rüşvet bu kadar yaygındır? Dünyada nüfus çoğunluğu Müslüman olan 57 ülkenin neredeyse tamamı neden geri kalmış ülkeler arasında yer alır? 

İslam dininin ilk emri “oku” olmasına rağmen Müslüman toplumlar neden hâlâ eğitimsizdir?  

Açlık, yoksulluk, eğitimsizlik, gelişmemişlik İslam ülkelerinin değişmez kaderi midir? 

İslam’ın temel ilkeleri olan adalet, ahlak, ilim gibi konularda Hollanda, İsveç, Kanada, Yeni Zelanda gibi Batılı ülkeler neden ilk sıralar da yer alıyor?   

Bu sorunun cevabını büyük şair ve mütefekkir merhum Mehmet Akif’de bulabiliriz...  

Birinci Dünya Savaşı’nın başlarında siyasi bir görevle Almanya’ya giden ve üç ay kalan merhum Mehmet Akif Ersoy’a seyahat dönüşünde sorarlar: 

“Avrupa’yı nasıl buldunuz?” 

Büyük şair ve mütefekkir üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen bugün hâlâ güncelliğini koruyan şu çarpıcı cevabı verir: 

“Dinleri var işlerimiz gibi, işleri var dinimiz gibi.” 

Batılı toplumlar daha ahlaklı idareciler tarafından yönetiliyorsa ve daha huzurlu ve daha güvenli bir ülkede yaşıyorlarsa buradan şöyle bir sonuca varılabilir: Bu toplumlar daha ahlaklı idareciler tarafından yönetilmeyi hak ediyorlar... Çünkü bütün toplumlar layık oldukları şekilde yönetilirler.  

Hasıl-ı kelam İslam ülkelerinin bugünkü hali pür melalinin büyük ölçüde müsebbibi olan yöneticiler bu durumdan rahatsızlık duymazlar. Kulaklarının üstlerine yatarlar. Müslüman toplumlar ekonomide, hukukta, adalette, eğitimde yüksek standartlara sahip bir ülkede yaşamayı talep etmedikleri sürece İslam ülkelerinin içinde bulunduğu utanç verici bu hal değişmez. Bu haldeyken Müslümanların geri kalmışlığını ortaya koyan araştırmaları suçlamak ve bu konuda bir takım çifte standartlara yaslanmak kendi kendimizi kandırmaktan başka bir anlam taşımaz. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 16:01
İslam Toplumları iki asırdan beridir, batılı işgalci sömürgeci kâfirler tarafından gizli veya açık şekillerde işgal altında maalesef. Böyle olunca, İslam ülkelerinin içinde bulunduğu içler acısı durumun sebebi zaten kendileri...!!! Bugün İslam ülkelerinde hukuk sistemi batılıların, adalet yoksa, sebep batılıların kanunlarıdır. Müslümanlar bu kanunları isteyerek almadılar. İşgalciler, kendi atadıkları adamları vasıtasıyla dayattılar...!!! Mesela Türkiye öyle olmadımı !? Ekonomi, ve ahlak gibi konular da bununla bağlantılı zaten...!!!? Yılbaşına, doğumgünü pasta mum üflemesine kadar h
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 12:55
Hay dillerinin dert görmesin,Allah razı olsun. Ne güzel özetlemişsiniz konuyu.
batı 23 Mayıs 2019 11:36
bizim toplumumuzun halk tabakasını, bürokrasiden koruyacak bir hukuk sistemimiz yok
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:53
Merhum Ziya Paşa ne demiş, Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz! Kıyamet alametlerinin birçoğu zuhur etti. Kadına, mala, çocuğa, makama, gayrimeşru zevklere, yemeye, içmeye, güce vs. tapar hale geldik. Arzi ve semavi belalar daha öncekilerin başına geldi, bizim garantimiz yok! Birçok şeyi ısrarla davet ediyoruz, Allаh muhafaza..
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 22:49
Ailelerimiz bize dini anlatırken, bir müslümanın derede suda sürüklenen bir elmadan bir ısırık aldığı için, dere boyu giderek o bağı ve sahibini bulup hakkını helal etmesi için yalvarmasını anlatırdı. Biz Müslümanlığı bu hali ile sevmiştik. Oysa şimdi rüşveti, hırsızlığı, adam kayırmayı dinin emri gibi anlatanları gürüp okuyunca, ya bizim ailelerimiz bu dinden değildi ya da şimdi bunu yazanlar ve yapanlar bu dinden değil diyesim geliyor ve hatta diyorum.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 22:16
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 21:21
Biraz haklısınız biraz haksizsiniz elif hanım.bu konu çok tartışılır.nereden baktığınıza gorede değişir.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 18:33
Söze gerek yok sürekli yaşanıyor.Solcuyum diyen avrupaya kaçıyor.Dindarım diyen avrupaya kaçıyor.Ülkücüyüm diyen avrupaya kaçıyor.Kürdüm diyen kaçıyor.Türküm diyen de kaçıyor.Neden bu insanlar İrana kaçmıyor.Zalim Arabistana,Mısıra kaçmıyor.Adalet, güzellik,güven, doğruluk, dürüstlük her insanın arzusudur.(Bir imam Hatipli olarak torpil yaptırmadığım için bürokrasiden görmediğim zulüm kalmadı).Akifden bugüne ne değiştiki ;arpa boyu yol alamamak çok kötü.Yönetim değişiyor sistem değişmiyor.isimler yerdeğiştiriyor Güçlüler ve zayıfl
soguz 22 Mayıs 2019 17:23
böyle süslü laflara inanmayın arkadaşlar. yazarın o saydığı ülkeler masum milletleri inim inim inletmişler ülkeleri soyup soğana çevirmişler sömürge imparatorlukları kurarak hayatlarını müreffeh bi şekilde idame ettirmişler ve ettiriyorlar. oralarda öyle gözüktüğü gibi değil. islam ülkelerinin şanssızlığı bazı görünür kısmıyla bir islami hayat var ama kuranın emrettiği ana esas temel uygulamalar yok. onlar uygulansa sorun olmayacak. suud vs yöneticilerinin kim olduğunu oraya hangi batılı ülkeler tarafından getirildiğini bilmeyen yok. mümkün
KARAR OKURU YASIN 22 Mayıs 2019 16:25
Bu sıralamaya bir Müslüman ülkenin girebilmesi için aşağıdaki kuralların/ilkelerin hakim olması gerekir. Laiklik. Kuvvetler ayrılığı. Tarafsız ve bağımsız güçlü bir medya. Devlette liyakatın öne çıkması. Her düşüncenin ve fikrin yaşam hakkı. İnsan haklarına verilen önem. Sendikaların ve sivil toplum kurumlarının güçlü bir biçimde toplumsal hayatımızdaki varlığı. Siyasi iradeden bağımsız adil ve tarafsız bir yargı sistemi. Çağını yakalamış bir eğitim sistemi. Bir bakmışsınız ilk 10 a girmişiz... inşallah diyelim
ömer 22 Mayıs 2019 14:29
Telase mahal yok, Adaleti karsiliksiz sevenler ve isteyenler!!!. Eger Rabbimiz böyle asalaklari gözümüze sokmasaydi görebilecekmiydik????. Vardir bir muradi c.rabbülalemin,in. Bak okumaya basladik.Ben bunda büyük hayirlar hissediyorum en azindan artik davranislar sorgulaniyor. Elif kardesim kalemine kuvvet devam böyle...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:00
Sorun islamda dinin kendisinde diyen arkadaslara bir ateist olarak soruyorum o zaman hristiyan likta problem yok mu diyorsunuz? Inancin , Allahla kul arasinda veya bireyin kendiyle kalbi arasinda birsey oldugunu anlamaliyiz. Adam ahirete inanmak istiyorsa inanabilir. Ama dindarlar dinin apanini genisletmek istediklerinde problemler olusuyor. aile hayatindan hukuka siyasete kadar inancin alanini genialetmeye calismak sikintili. Benim inancim inancsizlik mesela buna da kimse karissin istemem.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:54
Müslüman ülkelerin İslamla alakası yok, şaşırdık mı, hayır. Zira Hz. Peygamber de ahir zamana dair hadislerinde bu günleri haber veriyordu. Güneş batıdan doğacak, müslümanlık mühtedi batılıların omuzlarında yükselecek. İyi müslüman olmanın ilk şartı iyi bir insan olmaktır. İnsan olmayı başaramayan müslüman da olamaz, istediği kadar namaz kılsın, oruç tutsun.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:17
0
Çok haklısınız kardeşim. Eskiden, bir dindar müslümanın olmazsa olmaz özelliği, temiz, dürüst, ahlaklı ve iyi bir insan olmasıydı. Hak etmediği tek kuruşu kabul etmez, içinde insan sevgisi barındırırdı. Şimdi öyle mi ? Şimdi dindar müslüman denilince, akıllara hemen, kimbilir hangi devlet şirketlerinin yönetim kurulunda onbinlerce lira maaş alıyor ? Kimbilir çocukları devletten ne ballı ihaleler alıyor ? Yakınları kimbilir hangi belediyeden çalışmadan maaş alıyor ? soruları geliyor.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:47
Ana dili olan Türkçe'yi okuyup,anlamak ta sorunlu olan,Türk Milletine sen kakıp Arapça ibadeti dayatırsan...Ortaya ; Hurafe,menkıbe,fal,büyü,uydurmaca,kandırmaca...Din maskesi altın da çıkar.Bu durumun hayata yansıması ortada.
karar okuru ben 22 Mayıs 2019 14:45
0
şu zihniyet bi bitmedi..
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 18:42
3
12.47 tıp eğitiminde niçin latince hakim hiç düşündün mü?
E.K 22 Mayıs 2019 12:35
Bu arastirmayi yapanlara gercekten tesekur ederiz...Ilginc ve faydali...Akp'yi her elestireni iflah olmaz dinsiz laik diye nitelendirip saldiran ve Akp'nin islamin temsilcisi olduguna inananlar da umariz bu indeksi gormustur... Bal bal demekle agiz tatlanmaz imis..Akp'nin lider kadrosu hic durmadan Islami kendi siyasi cikarlari icin kullandilar... Yetmedi Islam adina iki tarafa ayar vermeye calistilar.. Ezanlarin desisini artirmakla, belediyelerde toplu iftarlarla, buyuk camiler acmakla olmuyormus demek ki..! Esitlik, adalet, ozgurluk, hukukun ustunlugu... yani bizde olmayanlar..
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:36
İptal kararı sonrası herkes koro halinde, ak parti milyarlarca dolarlık rantı kaybetmemek için istanbul seçimini iptal ettirdi dediler.Aynı insanlar ak parti belediye kaynaklarından yandaşlara aktardığı milyar dolarlar kamuoyunca bilinmesin diye seçimi iptal ettirdi dediler. Ak Parti yetkililerinden her iki iddiayla ilgili hiç ses çıkmadı.Oysa ortalığı ayağa kaldırmaları gerekirdi bu büyük iddialar karşısında. Toplum, artık şundan emin, ak partinin istanbulu yönetmek ve istanbullunun sorunlarına çare bulmak gibi derdi hiç olmamış, onun ilgili olduğu sadece
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 16:09
0
Çok basit bir örnek: Ispark ın yıllık cirosu 130 milyon, karı 1 milyonmuş. Personel maaşından başka hiçbir gideri olmayan Ispark herhalde sadece oturduğum caddeden 1 milyon kar ediyordur.
Huzur Islam'da diyenler Solugu Gavur Kafir Sapik dedikleri Hristiyanlarin Yasadigi Avrupa ABD ve Avustralya Yenizellanda da aliyorlar.Islam ulkelerinden kacan Muslumanlar Batidada daha Radikal oluyorlar.Bu ne celiski...Avrupa ya Fasizmi bu ikiyuzlu muslumanlar getirecek.3 5 yil sonra bunu daha iyi gorulecek....
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:18
Müslüman ülkelerin halkları, Allah'ın kendilerine en büyük hediyesi olan akıllarını ve vicdanlarını kendileri kullanmak yerine imamlarına, şeyhlerine, şıhlarına, liderlerine ipotek ettirmeye devam ettikleri sürece, Yeni Zelandalıya, Almana, İsviçreliye, Avustralyalıya imrenmeye devam edecekler ...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 23:16
0
“Kimlik bunalımı” işte sorunun adı bu.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:15
Yazılarınızı ilk kez okuyorum ama o kadar önemli bir gerçeği ele almışsınız ki... Her yerde dile getirdiğim islamın yaşanılmaması hususu. Hz Muhammed 'in dini bizim yaşadığımız din değil. Okurlarınıza tavsiyem Turhan Bozkurt'un "Atatürkün Islama Hızmetleri"kitabını okumalarıdır.
Yeni KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:08
Elif Hanım, hayal edin bir, dinimiz aynı kitapla Arabistan'a değil Almanya'da tebliğ edilseydi, günümüzde neler, ve ne kadar farklı olurdu? Önce kelimeler farklı olurdu, ve Arapça yerine Almanca. Cami yerine başka bir kelime ve mimarisi farklı bir yapı olurdu. Hayal edin, daha başka? Örneğin adımız Arap yerine Alman adı mı olurdu. Ya ahlâk? Aynı kitaptan, Araplar başka, Almanlar başka mı kültür yaratırdı? Ya Çin'de olsaydı? Yüzde kaç benzerdi bugünkü yaşanan kültüre?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:58
Lütfen iftira atmayalım,kim demiş dinleri işlerimiz gibi? Bizim işlerimizde zulüm var, Haksızlık var, iftira var,tehdit var,adam kayırma var,aldatma var, çalma var, ısraf var. Onların dinlerinde kaç bab bunları yapın diyor.?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:04
0
Dinleri yapın demiyor ama onlar din adına yapıyor. Hıristiyan tarihini bi okuyun bence. Ayrıca orada kastedilen lakayt olmalarıdır
adsiz 22 Mayıs 2019 14:15
0
Akif,in zamaninda belki bu kadar degildi ve getürkt daha literaturda yoktu ne dersiniz?????
KARAR OKUDUM 22 Mayıs 2019 11:19
Din Bilimleri Enstitüsü var memlekette. İlim Yayma Cemiyeti var. Tarikat şeyhine ALİM deniyor. Bilim (ya da ilim) başka hiç bir dilde böyle kullanılmaz. Örneğin, religious studies derler, SCIENCE demezler. Sonuç: Temel bilgi ve becerilerden (basit aritmetik, Türkçe'yi doğru konuşmak ve yazmak gibi) yoksun insanların çoğalması. Bir de OECD'nin "The Share of People Who Lack Basic Skills" raporunu okuyun, Türkiyemiz kaçıncı sırada.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:03
Ahlak sıralamasındaki ülkeler Yeni Zelanda ile başlıyor. İlk 5 sıradaki ülkede din istatistiklerine bakın Google'dan. Nüfusun yüzde kaçı hangi dine inanıyor, hangi mezhepten, yüzde kaçı inançsız vesaire.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:58
Bence kolaycılığa kaçıyor ve suçu Müslüman ülkeleri yönetenlere ve Müslüman topluma atıyorsunuz. Oysa sorunun asıl kaynağı olan dini ve dinciliği kaçırıyorsunuz. O gıpta ettiğiniz ülkelerin hiçbiri kendilerini dini veya dindar ülke olarak tanımlamıyorlar dinleri ne olursa olsun. Bu ülkede de Atatürk aynı sistemi getirmeye çalıştı ama toplumun mayası uygun değildi. yani hayıflanacak üzülecek bir şey yok neye müstehaksak onu yaşıyoruz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:58
Dinin yalnızca Allah'la kul arasında olmadığı Katolik geleneğin olduğu ülkeler az gelişmiş, Protestan geleneğin olduğu ülkeler ise çok gelişmiş. Belki de gelişmeye yönelik kültürü haiz oldukları için Protestanlık onlardan çıktı.
hakan 22 Mayıs 2019 10:12
O bahsedilen yöneticiler islam kültürüyle yetişiyor hırsız rüşvetçi ve yalancı oluyor. Siz sadece yöneticileri suçluyorsunuz bu nasıl oluyor ? islam toplumundan bu çeşit yöneticilerin çıkması tamamen islamla ilgilidir gerçek islam budur. İslamda gücü ele geçirmek için söylenenlerin hepsi doğru ama insan olmak paylaşmak ve güzel şeyler için söylenenlerin hepsi göz boyama bunu herkes biliyor.
Müslüman toplumların gerçek İslam'ı yaşamaması asıl nedendir.Ahlak ı ilk sıraya koymadan şahsi ibadetlerle iyi müslüman olunduğu anlayışı, müslüman görmediğinin hakkının yenilebilecegini , devlet malının (İslam devleti olmadığı için) çalınabileceği gibi çarpık anlayışla devam edersek daha da kötüye gideriz.Bakis açımız insan eksenli olmalı.İslam egitimi anlayışımız çağın 1400 yıl gerisinden geliyor.Taklitten ileri götürülemeyen, hayatın içine sokulmayan lafta Müslümanlıkla bu kadar oluyor işte...
İNSAN, SADECE İNSAN 22 Mayıs 2019 09:33
Sanıyorum gazetenizi AKP trollerinden sonra yeni ortaklarının trolleri de bastı. Vatan Partisi gençleri AKP nin din perdesi altındaki uygulamalarından bıkan muhafazakarlara, geri kalmanın sebebi "din" demeye gelmişler. Hukuksuzluk diyemezler çünkü hukuk onlara terk edildi. "Yargı altın çağını yaşıyor" ya!
KARAR OKURU S.A.Albayrak 22 Mayıs 2019 09:56
0
Onlara bu fırsatı verenler dini kullanarak devleti sömürenlerdir.İslam a ve müslüman adına zarar verenlere hakkımız helal değil. Artık birileri çıksın ve desin ki..İnsan hak ve özgürlükleri politikamızdır,herkese eşit mesafede olacağız.Biz de onları destekleyelim.Başa gelen cebimi nasıl doldururum bu koltukta ne kadar uzun kalabilirim derdinde.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:31
Güzel bir yazı, okudum, hiç yazılarını zı begeneceğim aklıma gelmezdi
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 07:51
Mezarlık içinde zikir çeken hurafe dolu bir toplum haline gelmişiz dolayısıyla bizlerin bir defa temel akidede sıkıntılarımız var iken örnek bir müslüman toplum olmamız mümkün değildir
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 07:01
17 yıl sonra gelen bu günah çıkarma. Neden 16 yıl sonra gelmedi de şimdi geldi?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 05:50
Eleştirmek bir edep işidir. En edeplisi de özeleştiridir. Yapıcı eleştiri iyileştirir,tedâvi eder. Alınganlığa gerek yok. Ders çıkarlım. Çok güzel bir yazı,teşekkürler!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 05:21
Son zamanlarda hadisleri okuyorum. Islam ulkelrinde yapilanlarla hic bir celiski yok. Baslik ise islamcinin islamciya propogandasidir. Bahs edilen ulkeler dinden uzaklastiklari icin iyi yasiyorlar. 2000 yil oncesinde ne oldugunu degil uzayin derinliklerini merek ediyorlar.
erkaya29 22 Mayıs 2019 09:15
3
Dinden uzaklaştıklarını nereden çıkardın? Bahsedilen ülkeler Avrupa ülkeleri, Küba değil.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:04
Özeleştiri yapmak gereklidir ama attığınız manşet oryantalisttir ve inandırıcılığınızı kaybettir. Yanlış olan pratikleri elbette eleştirirsiniz ama İslam ülkeleri kendi siyasi tarihlerinden dolayı önemli siyasi sorunlara sahip diye bundan İslam alemi utanacak değil. Bir Afrika gazetesinin Afrikadaki yaygın sorunlara yönelik bir araştırmayı 'Afrikanın utanç karnesi' diye paylaştığını hayal edin. Yanlış uygulamaları tek tek eleştirirsiniz ama utanç yanlış bir tutum.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 16:07
0
Çok dışlıke almış ama şöyle bir örnek vereyim mesela. Emperyalizm bir müslümanın ülkesini çok kötü bir durumda bırakmış ise veya bir müslümanın ülkesinin başında zalim bir diktatör varsa bundan müslüman niye utanç duysun. Değişim için elinden geleni yapar ama utanç da duymamalı.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:55
Aslında değil. İslam ülkelerinden kaçan göçmenler soluğu Avrupa’da alıyor. Bazıları hala eşine kara çarşaf giydirip iki metre önünden yürüyor Paris sokaklarında. Gerçek İslamı en İslami ülkelerde özgürce yaşıyorlar. Ne akıllıca değil mi? Tam işi bilicen işe gitmeyecen şark kurnazlığı. Biz de islami olamayan islamcı ülkemizde, islamcılara biraz daha islami olun diyormuşuz meğer bunca yıl.
asena 22 Mayıs 2019 04:13
2
iranda suudide kadınların hakları yok esir muamelesi görüyorlar suudi arabistanda kadınların sinemaya gitmesi yasak iranda saçının bir teli görüneni şeriat polisi kırbaçlıyor türkiyede ki akp li kadınlarda şeriat istiyorlar bilmiyorlarki laiklik onlara seçme seçilme hakkı tanıdı hala cariyelik ve kölelik istiyorlar zavallılar
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:17
1
Birakin Turkiye'de de seriat olsun, herkes anlasin hanyayi konyayi.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 02:54
“adalet”, “liyakat”, “fırsat eşitliği”, “insan hakları”, "ilim" ,“fikir hürriyeti” gibi İslam’ında temel öğretileri arasında yer alan ilkeler diyerek algı yönetimi yapmayın lütfen .. doğruları söyleyin.bu değerler islam dininin yakınından dahi geçmez.. zaten sözünü ettiğiniz araştırma dahi sizin yanıldığınızı ortaya koyuyor.. kendinizi kandırıyorsunuz eyvallah .. ama biz okuyucularınızı kandırmayın
KARAR''LI ADAM 22 Mayıs 2019 14:10
2
Biraz değil fazla atmışsınız.İslam'la(Kur-an ve Sünnet)müslümanları ve müslüman coğrafyaları karıştırmışsın. İslâm'ın dediģi başka,müslümanın yaptığı başka.Bu gün maal'esef müslümanların çoğunlukta bulunduğu ülkelerin başındaki idarecilerin bir çoğu,zalim ve diktatör.Örnek:S.Arabistan,Mısır ....vs.Bunlara bakarak İslâm hakkında olumsuz yargıda bulunmayınız.Evet İslâm adaleti emreder,liyakati önceler,ilmî farz kılar,insan haklarını(yani kul hakkı)vazgeçilmez kabul eder.Keşke hakkıyla İslami değerleri hayatımızda uygulayabilsek
MAYHOŞ SÖZLÜK 22 Mayıs 2019 01:15
Abi bizi bu ölçüler bozar. Adalet, bizde bir yazar adıdır. Liyakat, Ankara’da dayım var benim. Fırsat eşitliği, eşitliği bozmak için fırsat kollarım, güçlü bağlantılarım var benim. İnsan hakları, böyle bir dersi lisede göstermişlerdi bize okul idaresi zorunlu seçmeli ders olarak zorla seçtirerek. Fikir hürriyeti hakkımı kullanıp fikirsizliği tercih ediyorum başım ağrımasın.
musto 22 Mayıs 2019 01:13
Diyarı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm Dolaştım mülki islamı bütün viraneler gördüm Ziya paşa 500 yıl 150 yıl önce neysek bu günde aynısı neden bize kim mani oluyor.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 22 Mayıs 2019 00:45
“İslamilik Endeksi”, ülkelerin yönetiminde ve toplum hayatında “ADALET”, “liyakat”, “fırsat eşitliği”, “insan hakları”, “fikir hürriyeti” gibi İslam’ında temel öğretileri arasında yer alan ilkelerin Müslüman toplumlarda ne ölçüde geçerliği olduğunu inceliyor. İktidar partisinin isminin yarısının “adalet”olması “İslamilik Endeksi”nde yukarı sırada yer almaya yetmiyor demek ki?
kuvvayı milliyeci 22 Mayıs 2019 00:38
Sayın Elif Çakır Bundan 3 sene önce AKP Genel Başkanı Erdoğan kürsüye çıkıp Ben Dindar ve dindar bir nesil istiyorum demedi mi yani Düşünsenize Bir ülkenin başındaki insan insanları kategorilere ayırıyor kendi kafasındaki gençliği üretmeye çalışıyor Dindar ve Kindar bu ülkede Dindar mı bilmiyorum ama AKP nin gençliğinin Kindar Troll ve asık suratlı olduğuna eminim
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:23
Siyonizmin temeli cennetin neredeyse garanti olduğuna inanmaları sayılı birkaç gün dışında ateş bize dokunmayacaktır demeleridir böylece goyimlere karşı günah bir hiç olmuş istediği adaletsizliği fütursuzca işler hale gelmişlerdir acaba diyorum bu zihniyet bizdede yer tuttuda kendimizi doğru yoldamı sanıyoruz
asım can 22 Mayıs 2019 00:11
Geçen gün Haberlerde izledim Hollanda'da peçeli çarşaflı ve kafası takkeli kişiler pankart açmışlar Hollanda'da şeriat istiyoruz diye slogan atıyorlardı yani gerçekten görüyorsunuz Madem şeriat istiyorsun git İran'da Suudi Arabistan'da yaşa gitmişsin Avrupa ülkelerine özgürlüğü ve Demokrasiyi bulmuşsun altında son model devletin verdiği arabayla geziyorsun çocuk maaşı alıyorsun euroları cebe indiriyorsun Ondan sonra bir de çıkmışsın Hollanda'da şeriat istiyorsun zaman Yallah İran'a git.
İNSAN, SADECE İNSAN 22 Mayıs 2019 09:24
0
Hollandayı hukuk devleti yapan, insanların fikrini ifade etme haklarına gösterdiği saygıdır. Devleti yöneten güç sahipleri kendileri gibi düşünmeyenlere insan muamelesi yapmazsa asıl o zamani görürsünüz. E görüyoruz zaten anlatmaya gerek yok.
asım can 22 Mayıs 2019 13:19
0
kardeş konu Hollanda'nın hukuk devleti olduğu değil Arap ülkelerinden Hollanda'ya Avrupa ülkelerine gelip oralarda rahat yaşayıp devletin verdiği maaş la geçinip altında son model arabalarla gezip çocuk maaşı alıp euroları cebe indirip Ondan sonra bir de Avrupa'nın göbeğinde şeriat istiyoruz deyip Hristiyan insanlara kafir Haçlı dinsiz demeleri Olay bu işte bu tam bir nankörlük bu tam bir geldiği yere ihanettir bu yaptıkları.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:07
Sorun İslamda değil,gerçek dindarlarda da değil.'DİNBAZ' denilen bir güruh var.Başka bir iktidar da da başka bir olguyu pazarlarlar.Devletin dini adalet olmalı.Önemli olan vicdanlı, adaletli olmak.İnsanlar inançlı insanlara güvendiler ama.Onlar layık olamadı.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:53
8
Sorun İslamı, Kur’an’ı (kutsal kitap olarak) alıp her şeyi onunla çözmeye, açıklamaya çalışmanızda. Avrupa İncil’i pek ciddiye almaz. Niye alsın. Hz. ibrahim 800 sene yaşadı diyor kitapta. Kutsal kitapla devlet yönetilmez.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:16
2
Hz İbrahim 800 sene yasadi diyen bir kitap yok. Yorumcu uydurmuş
Turgay 22 Mayıs 2019 19:33
0
175 yaşına kadar yaşadı kendisi 100 karısı 90 yaşında iken çocuk sahibi oldu yerseniz tabi. Tevrat'ttan alınma.
KARAR OKURU 21 Mayıs 2019 23:50
bugüne kadar her zaman İslam Merhamet dini dediler Adalet dini dediler ancak İslamı temsil ettiğini söyleyen partiler cemaatler er zaman hak kediler zulüm yaptılar insanları ayrıştırıcılar ötekileştirilen ellerine fırsat geçti mi ezdiler ve ezmeye devam ediyorlar sorun İslam'da mı yoksa islamcılarda mı
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 03:50
1
İşid’te merhamet edip yatırıp koyun gibi kesti kafaları.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 20:34
0
Isid deme Reis kizar sonra; daes de. hatta daha iyisi "ofkeli musluman gencler" de.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN