Back To Top
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın kıyamet kopartan sözleri

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın kıyamet kopartan sözleri

 - Son Güncelleme: 20.02.2019 Çarşamba 09:28
- A +

Erzincan’da din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “sigara haram olduğunu milletimize anlatmalıyız” sözleri kızılcası olmasa da sosyal medyada hatırı sayılır bir kıyameti koparttı.

Başkan Erbaş’ın kamuoyunun tepkisini çeken açıklamasının tamamı şöyle:

“Dünyada ve ülkemizde yıllarca ‘haram’ denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Ülkemizde 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır.” (16 Şubat)

Kıyametin kopmasına sebep, her yıl sigaradan hayatını kaybeden 115 bin kişinin hayatının değersizliği değil elbette. Sonuçta İslam dininin korumayı hedef aldığı (akıl, din, mal, hayat, nesil) beş değerden ve hatta en önemlilerinden birisi hayatın korunmasıdır.

Dolayısıyla Diyanet’in “hayatı koruma” ilkesine bağlı olarak, insan sağlığını ciddi tehdit eden “nikotin bağımlılığı” konusunda duyarlılık göstermesinden daha doğal bir şey olamaz.  Peki, Diyanet’in 100 bin imam-müezziniyle, 20 bin kadrolu 20 bin geçici Kur’an Kursu öğretmeniyle, bin 250 müftüsüyle, 5 bine yakın uzman vaiziyle hükümetin yürüttüğü tütün ile mücadele politikasına destek vermek istemesi kamuoyunun takdirini alması gerekirken neden tepki çekti?

Çünkü Diyanet kurumu, açıklama yapması, tepki göstermesi ve müdahil olması elzem ne kadar konu başlığı var ise kulağının üstüne yatıp havaya bakıp ıslık çalıyor.

-  İnsanları dinden soğutan sözde hocaların ve din adına ahkam kesen bilumum zevatın saçmalamalarına neden itiraz etmiyor Diyanet? “Kız çocuklarınızı okutmayın, küçük yaşta evlendirin” diyenlere neden söz söylemiyor? “Kadınlar çalışmamalı, evlerinde çocuk bakmalı” diye sözüm ona fetva verenleri niye uyarmıyor?

FETÖ’den zarar gören dini değerler: Devlet bütün kılcal damarlarına kadar sızan, yerleşen Fethullahçı terör örgütünden arınıyor. Yerinden oynayan kurumlarını yeniden yerine oturmak için devlet çaba sarf ediyor. Ya FETÖ’nün İslam dinine verdiği zarar ne olacak? Dahası gençlerinin zihinlerinde İslam ve din konusunda yaptığı tahribat ne olacak? 17 -25 Aralığın üstünden beş yıl, 15 Temmuz kanlı darbesinin üstünden iki yıl geçti. Diyanet, toplumun zarar gören dini duygularının tamiri için nasıl çalışmalar yaptı mesela? Mesela, dindar kadroların iktidarda ve Diyanet’in çalışma alanının bu kadar rahat olduğu bir dönemde gençler neden deizme yönelir? Böylesi vahim bir konu hakkında Diyanet İşleri Başkanı’nın gençlere  “böyle şeyler yapmayın ama” tadında “Deizm enteresan bir tuzaktır. Arkadaşlarınızı bu konuda uyarın gençler” demekten öteye söyleyebileceği daha esaslı şeyler yok mu?

Şimdi soralım FETÖ kimin suçu: Diyanet kurumu, toplumun dini beklentilerini kuşatabiliyor olsaydı, insanlar Allah’ı, Peygamberi, Sahabeyi, İslami kavramları istismar ve tahrif eden, Mehdici, Mesihçi “merdiven altı” sapkın, gizemli  yapıların cemaatlerin peşine giderler miydi? Diyanet İşleri Eski Başkanı Ali Bardakoğlu’nun dediği gibi “İlahiyat fakülteleri İslam dini alanında bilgi üretme, ülkenin din alanındaki sorunlarını çözüp ele almanın yollarını bulma, insanları dinin aydınlık ve çağlar üstü mesajlarıyla aydınlatma, entelektüel bir dini düşüncenin oluşmasına öncülük” etmiş olsalardı bugün ülkemizin FETÖ diye bir sorunu olur muydu? Yarın başka bir FETÖ’nün olmayacağının garantisi nedir? Beş yıldır FETÖ’nün bu ülkeleye yaşattıkları “büyük bir facia” değil midir? Diyanet İşleri’nin 200 bine yakın kadrosuyla “millete” sigaranın haram olduğunu anlatacak olması elbette takdire şayandır ancak daha milleti aydınlatacağı daha elzem konular, yapacağı çalışmalar yok mu?

Mehmet Görmez hocamızın başkanlığı döneminde tam da “entelektüel bir dini düşüncenin” oluşmasına katkıda bulunacak Diyanet Yayınları Projesi vardı. Osmanlı’nın son dönemlerinde  fikir hayatımızı yeniden ihya etmeye çalışan, Ebul’ula Mardin, Sava Paşa, Seyyid Bey, Cevdet Paşa, Mansurizade gibi İslam müfekkirlerinin eserleri, biyografileri yayınlanacaktı. Mesela projenin ne durumda olduğuna ilişkin Başkan Erbaş keşke bir açıklama yapmış olsa...

Din siyasete hiç bu kadar hoyratça alet edilmemişti: Geçmişte de politikacılar dini siyasete alet ettiler, yarın da etmeye devam edilecektir. Fakat “bizim partimizin adayına vereceğiniz oy ruz-i mahşerde beraat (kurtuluş) belgeniz olacak” diyen siyasetçimize kadar dinin siyasete alet edilmesinin örnekleri, politikacıların dindar seçmenin oyunu alabilmek için dini argümanları kullanmakla sınırlıydı. Belki de hadisenin vahimliğinden, akaidi sınırları zorlamasından dolayı, ilk defa Diyanet kurumundan medet umuldu. Çıksın itiraz etsin, tepki göstersin, en azından ‘bu kadar da olmaz’ desin diye beklendi. Heyhat! Ne Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ne de diyanet camiasından bir tepki geldi.

Samimiyetle soruyorum:

Ortalık din istismarcılarından geçilmiyor. Dinin televizyon kanalları için reyting malzemesi yapılması “sigara” kadar önemli değil midir? Televizyon kanallarında, kendilerini ilahiyatçı olarak tanıtanların, ağlak ses tonu ve mistik fon müzikleri eşliğinde İslam dinini gizemli, mistik, esrarengiz bir şekilde sunuyor olmalarının “sigara” kadar önemi yok mu? Sigara insan hayatına zarar veriyor, televizyonlarda din üzerinden şov yapanlar, programlarda sorulan akıl saçması sorular dine zarar veriyor.

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez hocamızın şu ifadesini “neden” diye sormak istiyorum: “İstismarın en kötüsü, en çirkini, en aşağılık olanı din istismarıdır. Sahte bal satanlarla ilgilendiğimiz kadar sahte din tüccarları ile ilgilenmiyoruz.”

Neden?

-Diyanet mesela neden ülkemizde İslam müfekkirlerinin yetişmesine öncülük etmez? İslam ülkelerinin sorunlarını çözmeye öncülük etmez?

Diyanet İşlerimiz bir haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik karşısında neden hemen konumlanmaz?

Bütün bunlar Diyanet kurumunun itibarını artıracak hususlar... Diyanet teşkilatını sahalarda sigaranın haram olduğunu da anlatırken görmek isteriz; haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, dinin siyasete alet edilmesine ve din diye hurafe pazarlanmasına itiraz ederken de...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 14:19
Sigara haram yasakla kozgoca devletin gücü yetmi yormu aynısekilde içki ülkeden yok et dini birülke derler işlerine geldimi yani kısaca para tatlı geliyor desene şuna atatürke küfür eder 10 sene alır Allaha küfür ederler salarlar nedinden neimandan bassetiyonuz magaş 2 bin 20 side var. Sorarim burda adalet nerde konuştun mu susturur lar satan yaşıyom da. Denmes adalet sorarim sise nerde hergeçen çebini doldurma pesin de Allah sahitim daha elektirik su sölemedim bu inasanlar hicmi birikim yapmiyacak kundaktaki cocugun bile nafakasini kestiniz 100 lira yardim etme kardesim Allah rızazı içinde al
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:39
Bence hükmet İnternetteki çocuklara, gençlere zararlı siteleri kontrol altına almalı, TV deki dizi., programlarda ki yanlış olanları denetlemesi..çocuklar ellerinden telefonu bırakmıyor, whatpadd diye bir uygulama var.. Burada hikayeler yayınlanıyor, okuyanlar çocuklar özellikle,, hikayelerde ateistlik, Eşcinselliği, cinselliği yaşama, domuz etinin yenmesi, dinin önemli olmadığı empoze ediliyor...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 14:34
0
Olangaribe olur meraketmeyit garibinde Allahı vardır
KARAR OKURU 10 Ağustos 2019 10:28
Ben ve benim gibi düşünenlerin kaygısısını dile getirdiğiniz için teşekkür ederim... Maalesef 2 çocuğum ortaokulda, biri düz, diğeri imam hatipte... Düz ortaokulda ki kızım deist, ataist, Eşcinselliği, lbgt(yanlış yazmış olabilirim) biliyor... Dine karşı soğuk, diğer dinleri İslama eşit görüyor,.. (bunda muhakkak bizimde payımız vardır).. İmam Hatip gönderdik namazını kılsın, kuranı öğrensin.. 2 sene oldu hala namaz bilmiyor... Evde kılmak istemiyor... Daha bir sürü çocuk belki böyledir... Maddiyatçı, bencil,
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 14:27
0
Allahutalayardim etsin heryere sızmıslar din. Duşmanları bunları buduruma getirene kadar uyuyorlardı. Bastakinler ramasan ayi geldimi musluman olurlar geri kalan aylarda gevur olurlar coksordurum dayiz allah yardim cimiz olsun uyuyolar uyaniyolar samdiyolar saten icimise te sizdilar nerde patlak verecek bakalam allaha emanet olun Allah yar ve yardimcimiz olsun
ali namlı 20 Mayıs 2019 18:42
Diyanetin çok önemli işleri var ; siyasi iktidarın eteklerini topluyor ,ne yapsınlar yani !
Minerva'nın Baykuşu 21 Şubat 2019 10:36
"Diyanet olmasaydı acaba Deizm Agnostisizm Skeptisizm ne aşamada olurdu?" doğru sorudur. Mehmet Görmez önemli bir isimdir de ne yani onun olmadığı 2 yılda mı gençler bir anda Deist oldu? Bir anda "negatif" özgürlükçü iktidara karşı bireysel alana önem vermekte "KARAR" kılmıştınız. Şimdi niye aniden "Nerede bu Devlet/İktidar" demeye başladınız? Cevabı basit: suret-i haktan görünerek kusur arıyorsunuz.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 14:26
0
Enbuyuk kusur ülkemizde görene görmeyenede mevlam göstere
Minerva'nın Baykuşu 21 Şubat 2019 10:27
Gazete yazısıyla "grand-narrative"ler derceylemeye kalkarsanız böyle olur. Bir DEİZM bühtanını sizler güya çaktırmadan hükümete, alenen çakarak Diyanete hamletmiş, o muhteşem "put-kırıcılığınızdan" İlahiyatları da nasipsiz bırakmamış olabilirsiniz. Hem ona buna oğluna kızına çocuğa kadına karışma diye bireyselliği kışkırt ulula hem de "niye gençlerin deist olmasını engelleyemiyorsunuz" de. CEP TELEFONLARINI gücünüz yetiyorsa kendi çocuklarınızın elinden alın, saç kesimine karışın bakalım da sonra "devletlülere" ekşiyin. Hani her şey si
şükrü bay 21 Şubat 2019 06:35
Keşke, bu yazıyı 15 yıl önceden yazsaydınız. Geç de olsa iyi.
Muhalif 20 Şubat 2019 23:28
Elif Hanım, dünya görüşümüz farklı olsa da yazınızdaki düşüncelerinizin altına imzamı atarım. İslamı sadece namaz kılmaktan ve içki içmemekten ibaret olmadığını iddia eden zevata söylenecek söz yok mu? Kul hakkı üzerinde neden durulmuyor? Saygılar.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 20:02
Bu kadar lafın üzerine bir sigara tüttürülür
karar okuyucusu 20 Şubat 2019 18:58
islam müteffikerlerin yetişmesi diğer cemaatlerin mamalarının kesilmesi demektir
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:26
Yazım için güzel bir konu seçmişsiniz, Teşekkürler. Çok güzel bilgilendiriçi ve diyanet açısından da bir vizyon kazandırma yönlü.. Çoğu kurumumuz da olduğu gibi diyanet de kendini, çalışma alanın da en azından uzmanlık atfettiği işe yönelik yeni stratejiler geliştirmelidir..
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:00
Asıl mesele bu değil.Aslında bu sözlerin normal bir ülkede bir dinin iç meselesi olması gerekmez mi?Ne kadar da kıymet atfediyoruz değil mi?Bunu DİB’nın söylemesinde bir mahzur yok.Mahzur kurumların toplumu dönüştürme ve yönlendirme kapasitelerinin yanlış yapılanması ve algılanmasında.Biz bilim-ekonomi-sağlık penceresinden olaya bakmazsak olacağı budur.Hata ne DİB de ne de hükümette.Külliyyen yanlış bir toplum düzeni üzerinde yüzüyoruz.Toplum olarak Reset lenmemiz lazım.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 17:36
Ülkede dine zararı diyanet işleri dahil bütün dernek vakıf ve tarikat ve cemaater dahil siyasi partiler hepsi eşit derecede sorumludur. Bu ülkenin islami kalmasında en az diyanetin katkısı var. O da % 20 civarı bugün gelinen noktada herkes istediği gibi yazıp konuşabilir yazabilir. Netice de bu ülkede yüzyıldır sahada bu toplumun manevi değerlerini yükseltmek için çaba sarfeden samimi müminlerin hakkı yenmemeli
E.K 20 Şubat 2019 17:07
Guzel bir yazi. ...Bir cok hakli noktaya deginmis...Diyanet ile ilgili elestirilerine katilmamak mumkun degil....Gulen cemaatingin ulkeye verdigi zararin hesabi yok?... Biraz gariban memur, subah, yazar topladilar.... Peki, bu din tuccarinin bu hale gelmesinde, ulkede parale l bir yapi olusturmasinda payi olan, goz yuman, yardim eden siyasiler niye hukuk onunde hesap vermiyor?... Niye bu insanlar meydanlarda nutuk atiyor?..
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 16:54
Burada iki tip AKP muhalifi yorumcu var... Biri mankurtlar onlara sümüklü ne emrederse sadece onu yaparlar. Diğeri de deist ve ateistler. Bunlar da her fırsatta AKP'yi bahane edip İslam'a saldırmayı marifet sanıyor...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 19:19
0
Islamciyi anlatmak islama saldiri ise islamci dusunsun. Hirsizlik yapmayin kimse "islama saldirmaz".
trol savar 20 Şubat 2019 20:24
1
yani diyorsunki akp li olmayanların söz hakkı ve yaşam hakkı yok diyorsun öylemi ak trolcügüm herkes sizin gibi reaya olmak zorundamı akkurt
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 20:46
6
Bir grup sozcu tayfası :)) her konuda akpartiyi elestirmeye programlanmislar.. adam 1300 yilinda japon cin savasini anlatsa bunlar konuyu yine ak partiye getiriyor
Özgür Dinç 20 Şubat 2019 16:26
anlaşılan sen sigara içiyorsun
Zor tercih! 20 Şubat 2019 15:51
Diyanet işleri başkanının bu açıklaması Ak partiye oy getirir mi?Alanın ne senin Fıkıh mı?Niye Seçime bir ay kalmış zamanda tartışmalı konular hakkında hüküm veriyorsun!Hiç bir zaman Ak partisi zararlı alışkanlıklarla mücadele ederken dini argüman kullanmadı şimdi halkı kutuplaştırmanın anlamı ne?
Zeynep 20 Şubat 2019 18:04
0
Niye doğru olana doğru demek bu kadar zor sizin için.yazılanın hepsi doğru,kabul edin
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:16
0
Kutuplaştırmadan rahatsız olan birinin en çok iktidara muhalif olması gerekir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:08
Diyanet İşleri Başkanı sade suya tirit bir açıklama yapmış.Dikkat çekip gündem değiştirmek istiyor herhalde Kur'an-ı Kerimde haram olan şeyler açıkça yazıyor.
EMG 20 Şubat 2019 14:55
Sigara haramdır demekle Diyanet sadece bugünki ekonomik krizin çözümünde bir katkı için rol alıyor. Günde bir paket sigara ayda 350 TL. Enflasyonla mücadelede iyi bir tasarruf. Sigaranın çoğu yurtdışından geliyor.(%80) Böylece ithalat azalır vs. İçki de haram ama diyanet niye tekrar tekrar hatırlatmıyor. Çünkü yerli üretim fazla. (%90) Ekonomi zarar görür. Diyanet iktidarların işine gelmeyen çalışmalar yapamaz. Bu kuruluş amacına aykırı. İslam fıkhının da dışına çıkamaz inandırıcılığını kaybeder. Tüm faaliyetlerine bu gözle bakın işi ç
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 16:52
5
EMG, Boş konuşuyorsun. Diyanet faiz, zina, içki haramdır diyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:25
0
EMG, madalyonun tek tarafını yazmışsın. Sigara satışı azaldıkça devletin geliri de azalacak. Erdoğan, sigaraya ödediğimiz paranın % 86'sına el koyuyor. Sigara için verdiğimiz her on liranın, sekiz lira altmış beş kuruşu vergi.
bre doğan 20 Şubat 2019 14:44
Bakın kardeşim, dini bilginin 4 kaynağı vardır: kitap, sünnet, icma ve kıyas. sigara doğal olarak ayet-i kerimelerde ve hadis-i şeriflerde geçmez. bütün alimlerin görüş birliği anlamına gelen icma-ı ümmet de oluşmamıştır. kıyası da bilginler usulüne göre yapabilir. yani bir şey tıbba, sosyolojiye, ekonomiye vs. göre kötüdür veya zararlıdır o yüzden haramdır diye kıyas olmaz. bilinen haramlara-helallere nispetle, illetini ( Şerîat sahibinin hükmü istinat ettirdiği; varlığına hükmün varlığını, yokluğuna hükmün yokluğunu bağladığı, zahir
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:44
Sigaradan alkolden alinan vergilerle mass ödenmesi konusuna hic girmez uyaniklar... para nerden geliree gelsin önemi yok sadece harcarken dikkat edin. Islam v2.0
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:43
Ne zaman ki siyaset diyanetten elini çeker, işte o zaman asli görevine rücu edeceğine inanıyorum. Geçmişine bakarsak başarılı çalışmalarının olduğunu anımsayabiliz. Şu anda halkın azımsanmayacak bir kesiminin bu kuruma çok pozitif baktığını söylemek isterdim ama maallessef öyle yansımıyor. Biz yine de İnşallah diyelim, yarınlara umutla bakalım..
mustafa karaca 20 Şubat 2019 14:15
DİB sigara haramdır söylemi rahatsız etmiştir insanımızı..onun yerine sigaranın zararlarıı milletimize anlatmalıyız deseydi daha iyi olurdu..hatta bildiğim kadarı ile şafi mezhebine göre tütün nimetten sayılıyor..DİB uzun süredir itibarını kaybetti..hutbelerde siyasi bir dil kullanıyor..dediğiniz gibi fetö konusunda darbe girişiminden sonra yalandan bir toplantı yapıp " fetö yüce dinimizin içini boşaltıyor dediler..günaydın derler adama..işid konusundada 3-5 yıl hiç bir şey yapmadılar..5000 vatandaşımız işide katıldıktan sonra zayıf uyarılar
Yüksel dinçer 20 Şubat 2019 14:07
güzel bir yazı olmuş ama dini kullanmak ve bundan menfaat sağlamak variken. kimse bunda elini çkmez
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:00
Vatana ihanet, masum insanları katletmek, insanları gözetlemek, bağış paralarını ABD seçimlerinde harcamak... Bunlar asıl haram olanlar da yavru mankurtlarin işine gelmez.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 13:40
Deveye sormuşlar niye boynun eğri, demiş ki nerem doğru. Devrim devrilmeden hiç bir şey olmaz.
Gönül 20 Şubat 2019 12:54
"Nahl Suresi, 116. ayet: Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal,buna haram demeyin. Çünkü Allah'a karşı yalan uydurmuş olursunuz.Şüphesiz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa ermezler."Sigara konusunda fetva vermek ne haddine. Hasbelkader siyaseten atanmış kişinin dinimizce haram olan birçok konuda başını kuma gömerken, D.vakfınca halktan toplanan paraların çarçur edildiğini, yurtdışında satın alınan malikanelere, görevlilerin makam araçlarında görgüsüzce saltana sürmelerine, günümüzde rüşvetin yolsuzluğun irtikabın israf
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 19:29
0
Nahl 116 ayetinin indiği ortamı ve kapsadığı konuyu iyi araştırmak gerek. Eti yenen hayvanların bir kısım yerlerini kadınlara haram sayıyorlardı. Bazı hayvanların doğurmalarına ve yaşlarına göre etlerini haram sayıyorlardı. Ayet bu dur umu düzeltti. Sonra ayetler bütünlüğü içerisinde "temiz, iyi, yararlı olanların helal; zararlı ve kötü olanların haram olduğunu " genel olarak açıkladı. Kuran pek çok yerde bize "aklımızı kullanmamızı emreder. " 114. Artık, Allah'ın size verdiği rızıktan helâl ve temiz olarak yeyin, eğer (gerçekten) yaln
Mehmet 20 Şubat 2019 12:20
Sigaranın haramlığına İlahiyat mı? yoksa Tıp mı ? karar vermeli. Neticede Kur'an da açıkça haram edilmemiş. Mezhep imamları da sadece mekruh olduğunu söylemiş. Haram olduğunu söyleyenin gerekçesi nedir. Evet sigara sağlığa zararlı. Ancak sağlığımıza zararlı bir çok madde var. Özellikle gıda maddeleri. Tarım ilaçları, ürünün genetiğinin değiştirilmesi vs. Ayrıca hava kirliliği, obezite vs. vs. sayda say.
Zor tercih! 20 Şubat 2019 16:34
2
Tşk ler kardeş güzel yorum!Yalnız bu sigara bağımlılığa,insanlar devlet eliyle düşürüldüler.Tekelin ürettiği sigaralar o zaman yaşamıyormuydu bu başkan!Bu haram helalle düzelecek bir şey değil Gençleri koruyalım devlette bunu yapıyor!
musto 20 Şubat 2019 11:50
Osmanlı borçlarından dolayı tütün işleme ve satışını reji,idaresine vermişti. binlerce vatandaş kaçakcılık yüzünden idam edilmiş veya hapsedilmiş Atatürk tekel idaresini kurdu bunlarda geldi ne var ne yok sattı. Osmanlı şeyhül islamlarının, hiç birinin sigara haramdır fetvası verdiğini duymadık okumadık.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:51
2
Osmanlı monarşist padişahlarının birçoğu şarap içip tütün içerlerdi yoksa sarayda zaman nasıl geçecek
BORA 20 Şubat 2019 11:52
Ne anlatıyosun sen yaa? Tamamen boş lakırdı. Diyanet her Cuma hutbesinin ardından, daha önce cemaatin yaptığı işlerin aynısını yapmak için (öğrenci evleri, okuma salonları, yurtdışında okul,kuyu açma vs) himmet istiyor milletten. E ne oldu? Ne anladık bu işten?
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 11:46
Elif Hanım ve AKP liler; "AKP'nin İstanbul B.B.B. adayı Binali Bey, İstanbul'a geldikten sonra Eyüp Sultan Camii'ni ziyaret etti. Daha sonra türbe önünde önünde yapılan duada Eyüp Sultan Camii İmamı Metin Çakar, Binali Bey için oy istedi." SORUYORUM. Cami de Bir Siyasi Parti için OY İSTEMEK HAK YEMEK ve HARAM DEĞİL mi? Yarışa EŞİT Şartlarda Katılması Gereken Adaylar Arasında AYRIM Yapmak HAK YEMEK ve HARAM Değil mi? Oy Verecek ve İsteyeceksen, MİLLETİN VERGİSİ ile MAAŞ ALDIĞIN CÜBBENİ Çıkart, Öyle OY İste. Ya SİZCE. Saygılarımla
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:41
Bazı şeyler fikir özgürlüğüdur. Kadınların çalışmaması ve çocuk bakması gerektiği benim de görüşüm.
sigarayı içkiyi ürettiren AKP iktidarıdır Sigaradan içkiden aldığı vergilerle imamının öğretmeninin memurun emeklinin maaşını ödeyen de AKP dir Diyanet İşleri Başkanlığı eleştirecek s önce içkiye sigaraya satış ruhsatı veren AKP eleştirisi Tabii ki eleştiremez eleştirdiği an ipi çekilir bu sebeple sigara içen insanlara haram fetvası veriyor iyanet İşleri Başkanı'nın Cesareti varsa yüreği yoksa Erdoğan'a desin Sen niye Sigaradan ve içkiden vergi alıp Benim maaşımı ödüyorsun de iyi versin bakalım
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:12
11
11.34, AKP yeni bir devlet kurmadı. Var olan devleti yönetiyor. Diyanete paranın gitmesini istemiyorsan duman çekme, içki içme...
Troll Kardeş benim Sigara içtiğimi nereden biliyorsun Ben sigara içmiyorum içki de içmiyorum ve AKP ye muhalifim AKP yi de sevmiyorum ve Sevmeyeceğim de sen AKP ye muhalif olan herkesin Sigara içip içki içtiğini mi zannediyorsun işte tipik bir AKP li dinci kapağı Herkesi kendi gibi bilirmiş12:12
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:53
5
12.48, Sigara içmiyorsan, sigaradan alınan vergiden sana ne? Onu sigara içenler söylesin...
karar okuru 20 Şubat 2019 15:02
6
Romayı da AKP yakmıştı. Unutmuşsun da...
e.d. 20 Şubat 2019 11:30
doğru olan örneği yanlış yerde kullanıp peçeleme yapmışsın. sayende herkes diyanete saydırmış...
Dr. 20 Şubat 2019 11:22
17 yıldır biz dindarız diyen parti (AKP) iktidarda... 17 yıl önce şans oyunları sayısı 3-4 tane, bugün ise 8-10 tane. Dağıtılan haram para (kendilerinin tabiri) miktarı altın değerinden hesap ile onlarca kat fazla. Şimdi bu haram şans oyunlarını mevcut iktidar pazarlıyor. Halk dindarların eliyle harama ortak oluyor. Erdoğan ve Diyanetin gık sesi çıkmıyor. Buradan biri çıksın bu durumu izah etsin. Bunu yapan ne kadar müslüman ? Bizi yönetenler ve halka fetva verenler nasıl müslüman? Hacım senden başlayalım...
Mesela Sayın Diyanet İşleri Başkanı'mız Ankara'da bir üniversite öğrencisine polis tarafından yapılan tacize Özlem Zengin'in ''Telaşın neden olduğu yanlış bir hareket .''sözü konusunda da bir fetvası olacak mı ya da Hayrettin Hoca buna ne der?Kadınlar için aynı emniyet/güvenlik faalyetleri için yeterli miktarda kadın polimiz mi mevcut değil?Diğer taraftan muhafazakar kadın yazarlarımızın bu konuda söyleyecekleri yok mu da bu iş gazetecci olarak Çiğdem Toker'e,siyasetçi olarak HDP MİLLETVEKİLLERİNE Mİ KALDI?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:06
AKP ve siyasal dincilerin kullandığı sömürdüğü iki kavram vardır Bir 28 şubat 2 10 5 Temmuz bu iki kavramı o kadar çok sömürüyor lar ki 10 kelimelerinden 9'u bunlarla alakalı Çünkü halkı başka türlü unutamıyor lar ya dinle uyutacak lar c 28 şubatla ya da 15 Temmuz'la cambaza bak misali
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 11:02
Elif Hanım; Yazınız da SİGARA Haramdır Mesajı, Bana İnanın Diyanet İşlerinin BOŞ BELEŞ PARA Aldıklarını Kanıtlıyor. Sigaraya Gelene Kadar Başka Hangi Konular da HARAM - HELAL DEDİLER? Sorum Şu DİNİ Kullanan SİYASİLERE yaptığınız Haram Dediler mi? Binlerce Asker - Polis - Sivil - Bebeklerin KATİLİ İmralı Canisi İle İMRALI' da + Canileri ile OSLO da Görüşme ve HDP ile Dolmabahçede Anlaşma İmzalayanın AKP Olmasına Rağmen CHP yi HDP ile Ortak Diye Yalan Söylemeye Neden Haksızlık Yapıyorsunuz Demeyerek Neden Sessiz Kaldılar. Saygılarımla
Hahahahajaj 20 Şubat 2019 10:57
Elif cakir in sinirine bakilirsa sigara iciyor :))
Şu liderlerinin hasta pkklilari ziyaret ettik dedigi halde , kaleminden baska silahi olmayan kimseyi katletmeyen hasta kadri misiroglunu ziyaret etti diye linc edilen adam mı ?
M.T.K 20 Şubat 2019 10:49
katılmadığım bir iki görüşün haricinde güzel yazı. lakin Diyanet en başta ülkeyi yönetenlerin yaptıklarının dinde yeri olmadığını, laikliğin islam karşıtı bir din olduğu, kemalizmin putperetslik olduğunu, TAĞUT'ların yaygınlaştığını, partilerin dinleştirildiği, liderlerin ilahlaştırıldığını, haksızlığın, adaletsizliğin, zina, içki, kumar, faiz, lgbt nin bataklık olduğunu, devletin bunlara bulaşmaması gerektiğini ilk önce vurgulaması gerekirken kalkıp gündem değişmek ve liderlere yaranmak adına işler yapması diyanetin kuruluş amac
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:05
6
Sigara içmeyin demek, Erdoğan’a yaranmak mıdır? Ya hu akıllı olun biraz. Bazen şaşkın ördek gibi nerenizle dalacağınızı şaşırıyorsunuz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:40
bundan yirmi 25 sene önce siyasal islamcılar ve Dinciler diyanet işleri ile İslam'a vurulmuş bir darbe Diyanet İşleri'nin masonlar tarafından kurulmuş bir teşkilat olduğunu söylerken AKP iktidarıyla beraber diyanet işleri başkanlığına öyle bir payeleri biçiyorlar ki dokunulmaz kutsal Diyanet ne diyorsa Doğrudur pay eseb içmeye başladılar nereden nereye Hani Diyanet eskiden dinsizdi şimdi dinci mi oldu Hayır AKP nin eline geçince sömürü aracı oldu olay bu kadar basit
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:44
Diyanet işleri kul hakkı yiyiyor. Bütçeden aldıkları ödenek 80 milyonun parası. Oysa diyanet kendi görişünde olanlara hizmet ediyor. Yani diyanetimiz siyaset ile kol kola omuz omuza.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:07
13
Verdiğin para kadar konuş. Önce demokrasi nedir onu öğren. Seçmen kimin yöneteceğine karar verir, nasıl yöneteceğine değil. Beğenmiyorsan seçmezsin...
Çerkez Ethem 20 Şubat 2019 10:43
Sayın yazar, Kurulduğundan beri misyonu insanları uyutmak, çürük sisteme iyi köle zihniyetini aşılamaktan başka birşey yapmayan bu kurumdan beklentileriniz bu kurumun tabiatına aykırı ! Kurulduğundan beri, hergün konuştukları dinin, okudukları kitabdan yönetime/yöneticilere bir kelime söylemiyen ve çürük sistemi/yöneticileri ve onlara çalışanları kutsallaştıran bir kurumdan tabiatlarına aykırı davranmasını beklemek ya bu kurum hakkında hiçbirşey bilmemek yada eşyanın tabiatına aykırı davranacığına inanmaktır !
ÖTÜKENLİKURT 20 Şubat 2019 10:40
Bu ülkede kapısına kilit vurulması gereken ilk kurum YÖK değil, Diyanet işleri başkanlığıdır. Bu kurumun İslam dinine faydası değil, zararı vardır! Hele başkanı ziyaretine gittiği deli Kadir kadar zararlıdır! Bu ülkede cennete giriş vizesini bırakın, kişilere Allahın vasıflarını taşıdığı açıklandı!Diyanet ses çıkardı mı! Dini vakıfta erkek bebelere tecavüz edildi,Diyanet ses çıkardı mı?Yanmaz kefene ses çıkarmayan Diyanet bence külliyen gereksizdir! Kapatılmalıdır. Deizm o zaman azalır! Vesselam...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:38
Dindar olan iyi olur ön yargısını Feto boşa çıkardı. İslami bünyeye aktığı yılan zehiri bunyeyi komaya soktu. Bilinç yok nabız atıyor sadece. Diğer tarafta beleş cennet acentaları gibi çalışan diğer tarikat ve cemaatleré ne demeli. Yeni türeyen ve kalvenizme rahmet okutan vehabi selefi yobazliga ne demeli. Bir taraftan göya bagimsiz ama menfaate bulanmis siyasi Akp islamciliginin en mumtaz temsilcisi haline gelmiş diyanet. Samimi ve bağımsız müslümana yer bırakmadılar.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:25
Anlaşıldı Elif Hanım bugünkü bu yazısıyla AKP ye göz kırpıyor alttan alta diyor ki Bakın ben size muhalif gibi görünüyorum ama ben de sizdenim en de İslamcı yim aynı kafa yapısında nız sakın beni harcamayın beni tukaka etmeyin demek istiyorsan ki Diyanet'in Boğazına kadar harama batmasını eleştirmiyorum Elif Hanım Türkiye bütçesinin örtülü ödenekten milyonlarca lira diyanete aktarılıyor Elif Hanım nedense bunu eleştirmiyorum ve eleştirmek istemiyor Elif Hanım maalesef sizde muhalif görünümlü AKP sempatizanı sınız
Din çalışmayı sa'y etmeyi üretmeyi emrederken DİYANET IŞLERİ bize dilenciliği va'z etmekle kalmayıp dilenciliği Kurumsallastiriyor. Her cuma hutbe de hatip önce yardım adı altında minberde zillet ile dilenci gibi yalvararak para istiyor. 58 yasindayim Her hafta bu zillete yardım adı altinda şahid oluyorum. Lütfen minberi bu zillete alet etmesinler. Yardim için başka alanlar (vakf etme)oluşturulmalı.
belamlar 20 Şubat 2019 10:15
Mü'minler, bel'am'a karşı uyanık olmak zorundadırlar. Bel'am, "Allah (cc) admı kullanarak" insanları aldatanların ortak ismidir. Şahısperestlik hastalığı tedavi edilemediği müddetçe, bel'amların tuzakları ortadan kaldırılamaz. diyanet bir belam teşkilattır güce ve paraya tapar zalime biat ederler mazluma sahip çıkmazlar lüks içinde yaşayan belamdır bunlar
belamlar 20 Şubat 2019 10:11
Ancak Bel'am, dünyevî çıkar ve hesaplar için Allah'ın dinini tahrif eden bir ilim ve din adamını küfür sistemlerine ve ZALİM yöneticilere yaranmak maksadıyla Allah'ın hükümlerini çiğneyen ve asıl gayesinden saptıran kimseleri temsil etmektedir. TÜRKİYENİN BELAMIDA D.İ.B dir
serkan aydogdu 20 Şubat 2019 10:04
Diyanet İşleri Başkanı Madem harama o kadar çok düşünüyor önce Diyanet işlerinde ki israfa dur desin kendisinin altında milyon liralık araba var devlet bütçesinin yarısı diyanete gidiyor boş boş oturan ve hiçbir işe yaramayan imamlara her ay milyonlarca lira maaş ödeniyor Ekmek elden su gölden yaşayıp duruyorlar Bir de Haramı eleştirecek s mecliste 550 çeşit yemek veriliyormuş onu eleştirsin kamuda yapılan yolsuzlukları rantı eleştirisini bakanın Kolundaki milyon dolarlık saati eleştirisini üşveti Haramı kul hakkına eleştirisini yetim malını yiyenl
KaRAR OKURu 20 Şubat 2019 11:11
2
itibardan ve ultra lüks keyif imkanlarından tasarruf olmaz...hangi manyak verdiyse fetvayı
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:06
10
Haramı duyan dumancıların kimyası bozulmuş...
zeynel 20 Şubat 2019 10:02
BENDENİZ 75 YAŞINDA.YAŞIMI BELİRTİYORUM Kİ ALINMASIN YAZARIMIZ. YORUM....AFERİN KIZ...
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 09:32
Tayyip Beyin 8.3.2018 de Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın Tanıtım Programında Yaptıkları Konuşma; "Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada, farklı bir asırda, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 asır, 15 asır öncesi hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız, böyle bir şey yok." Demesi Hakkında NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? Sizde İSLAM' ın GÜNCELLENMESİNİ İSTİYORMUSUNUZ?
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 10:45
0
Elif Hanım ve Diğer Yorumcular; Sizler de Tayyip Beyin Bu DÜŞÜNCESİNE Katılıyor musunuz? Sizlerde Tayyip bey Gibi İSLAM 14. - 15. Asır Öncesi HÜKÜMLER ile Yönetilemez mi? Yine YÜREKLİCE Soruyorum; Tayyip Bey Size ve Partiniz AKP ye Göre İslam' ın 14. - 15. Asır HÜKÜMLERİNDEN Neler DEĞİŞTİRİLMELİ?
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 09:25
Haram ve Helal Olayını Anlamamız için Sadece İSLAM - MÜSLÜMAN ÜLKESİ Diye Bilinen Ülkelere Bakmamız Yeterli Olacaktır DİYORUM. Hangi AVRUPA Ülkesi Kendi ÜRETTİĞİ LÜKS Otomobiller - Uçaklar - Yatlar - Katamaranlara BİNİYORLAR. Hangi Batı - Batıl Diye Kötülenen Ülkelerde Vatandaşları ÇÖPLÜKTEN Yiyecek Topluyor. Hangi Ülkenin DİN Adamı (Diyanet İşleri Karşılığı) ZIRHLI MERCEDES' e Biniyor. Okul Çağındaki Çocuklar Temel Eğitimleri için ÖĞRETMENLERİ Yokken, DİN İŞLERİNE 120 Bin Kadro Verilmesine SESSİZ KALINIYOR. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 09:03
Rakamlarını Verdiğiniz Diyanetin Personeli Yaklaşık 120 Bin. Ülkemizde 6 - 7 - 8 - 9 - Vb yaşlarda Daha GELİŞİM ÇAĞINDAKİ Çocuklarımız Almaları Gereken TEMEL EĞİTİM den ÖĞRETMEN Eksiğinden Dolayı MAHRUM Olmaları HARAM DEĞİL mi? Babaları - Dedeleri Evlerinin Yakınında Sıcakta ve Soğukta Fazla YOL YÜRÜMEDEN Namaz Kılsınlar Diye DİYANETE PERSONEL Kadrosu Verenler. Bu SABİ Gelişme Çağındaki Çocuklarımızı Kilometrelerce Yol YÜRÜTEREK EĞİTİM ALMALARI HARAM Değil mi? Hangisi ÖNEMLİ? Diyanete Kadro Yerine, MEB e Kadro Verilmesi Gerekmez mi? Saygıl
karar okuru 20 Şubat 2019 10:28
7
Tamam kardeş. Kapatalım tüm camileri de eğitimin finans problemini kökten çözelim. Sen de rahatla...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:56
0
Çok haklısınız Menderes bey : leventte 5 dakika mesafede 2 cami var,sürekli gelen cemaati her vakit için ikisin de de 12 kişiyi geçmez,hele sabah namazlarında cemaat 5 kişiyi geçmez, bu kadar yakın 2 camiye ne gerek var : bu arada babam sürekli camiye gittiği için bilirim,sabah vakti zamanında camide olmayan imamlar var geçmişte bir tanesi en sonunda müftülükçe cezalandırıldı ,ne yapsınlar lojmanda sıcacık yataklarından çıkmak sabah kuşluk vakti çok zor :))
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:57
O kadar kayıtdışı ,sigortasız çalıştırılan insan var,işgücünün 3 de biri kaçak,bu kul hakkına aykırı değil mi ,niye susar diyanet? Yılbaşını kutlamayın der de ,vergi kaçıran, kaçak eleman çalıştırana sessiz kalır: bu ne riyakarlık .... O yüzden diyanet bana samimi gelmiyor artık ...
karar okuru 20 Şubat 2019 10:37
3
Arkadaş sen diyaneti ekonomi bakanlığıyla karıştırıyorsun. Bunlar laik ve dindışı devletin camiden sorumlu bakıcıları. Öyle her konuda konuşturmazlar adamı. Bak sana bile yaranamadılar...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:56
elif hanım fetönün hainliklerine dikkat çekince coşmuş yavru mankurtlar.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:21
1
ne istedilerde vermedik diyenler kimdi hocam Gözlerimiz yaşlı gel bu hasretlik bitsin diyenler kimdi onları da söyle Troll kardeş Çekinme söyle
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:13
6
10:21 fetoyu 1980den beri teror orgutu ilan edemediniz ak partiye nasip oldu.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:56
Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla demekten vazgeçelim. Cumhurbaşkanın her seçim öncesi namaz kılarken veya Kuran okurken çekilmiş görüntüleri yayınlanır. En son referandumdan önce de evde torununa Kuran öğretirken çekilmiş resimleri yayımlandı. Bu durumda alt kadronun berat belgesi dağıtması, Esenyurt Belediyesi düşerse Kudüs düşer, Mekke düşer demesi gayet normal.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:51
Kadroya bak, 200 bin imam kadrosu ile topyekun gençler dinden uzaklastiriliyor. Genç ne yapsın, hal diliyle yaşayan mümin göremeyince bunların inandıkları şey boş, ama kainatı bir yaratan var deyip deizme kayıyor. Akıl yürütme ile Allahın varlığını kabulleniyor. Sizler lojmanlarinizda şimdilik beleş beleş oturun. Yarin bu akıllı gençler büyüyecek ve başınıza maalesef bela olacak.
veysel 20 Şubat 2019 08:38
Merdiven altı gazete ve gazeteciler, kendi bireysel çıkarları için hakikatleri yazmanayan gazeteciler, hak ile batılı bir birinden ayıramayan gazeteciler, her konuda ahkam kesen köşe yazarlarından , bildikleri ve bilmedikleri her konuda yazan , hüküm veren köşe yazarlarından bu milleti kim kurtaracak
turgut 20 Şubat 2019 08:23
eyvallah elif hanım yüreğine kalemine sağlık bu kadar güzel anlatılır.söyleyecek başka söz bulamıyorum allah razı olsun sen ve senin gibi yazarlardan
Peyami 20 Şubat 2019 08:22
Diyanet’in rahatsızlık veren cemaat tarikatlardan farklı bir zihniyetin hakim olmadığının ve halkın da öylesine tavırlı olmadığı bir hususu zikredeyim. 4-6 yaş grubuna Kuran hafızlığı! Halbuki hayata dair pek çok temel açı iyi ve güzel olanı emreden dinin amacına hizmetmiş sayılır, çevreye insana sevgi pratikleri içinde hiç soyut olmayan kavramlar olan bir çocuk evi olsa. Böyle olacaksa niye diyanet açsın ki diyebilirsiniz. Bence men açsın zaten.
evin 20 Şubat 2019 07:50
polisin taciz ettiği başörtülü bacımız hakkında yazmanızı bekliyoruz...üstelik kanıtı olan gerçek bir olay...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 20:27
0
kesinlikle
Ali İhsan Kolaçine 20 Şubat 2019 07:52
Sayın Çakır herkesin bildiği mevzuları ya bilmemezlikten geliyor ya da gerçekten çok naif. Diyanet bir devlet kurumu ve devlet memuru çalışanlardan oluşuyor. Yani geçimini sağlamak için devlete kapak atan insanlar. Bu kurumda fazla anlam ve misyon yüklemek beyhude. Bizde diyanet cami hizmetlerini gören personeli devlet kontrolünde isdihtam eden bir kuruluştur. Buna ek olarak diyanet her zaman siyasi iktidarın oyuncağıdır. Kimin haddine liderin fikrine muhalif görüş beyan etmek. Şu anda sigara haram diyorlarsa bu reisin sigaraya karşı tutumundan dolayı. DIB daha ön
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 07:30
F gülen 30 yıl önce sigara haram demişti adamları sigara içen talebeleri yurtlarından kovarlardı. Diyanet şimdi onların yaptığına soyunıyor sn yazar yapacak bir şeyleri herhalde kalmadı. Bu ümmetin yarısı sigara içiyor haram demek çok ağır ,sonra tütün mamulleri serbest.Diyanet ali Bardakoğlu,ve görmez dönemine göre o dediğiniz düzeyin çok gerisinde ....
Peyami 20 Şubat 2019 08:25
1
Bir haram yaygın olunca haramlıktan çıkmalı diyorsunuz. E tabi Türkiye’de indirilen değil uydurulan din geçerli. İmar affı helal olabilir mi? Ama yaygın. Usulsüzlük helal değil ama yaygın. Adamına göre adalet yaygın. Haliyle hakperestlerle muhafazakarlar arasında mezhep değil din farkı var.
HACI MURAT 20 Şubat 2019 06:29
"...takdire şayandır ancak daha milleti aydınlatacağı daha elzem konular, yapacağı çalışmalar yok mu?" Bu cümlede iki kez "daha" kelimesinin geçmesi fazla değil midir?Aynı şey iki defa "daha" kelimesini kullanmadan denilemez miydi?
HACI MURAT 20 Şubat 2019 06:23
Yazıyı okuyan,Diyanet'in sigara dışında hiç bir şeyle meşgul olmadığını zanneder.Öte yandan kim demiş kız çocuklarınızı küçük yaşta evlendirin diye?Gerek Medeni Kanun,gerekse din, kızların en erken ne zaman evlenebileceklerine dair bir sınır getirmiştir.Bir hocaya bu konuda bir soru sorulursa dinin koyduğu sınırı söylemesi suç mudur?Bazılarına kalsak kadınların 30 yaşından önce evlenmesini erken sayıyor.Sağlık açısından da 30 yaşından sonra doğum yapmak riskli görülüyor.Bunun ideali kaç Allah aşkına?
Peyami 20 Şubat 2019 08:32
2
Hacı Murat, diyanet dediklerinden çok demediklerinden sorumludur. Ensar Vakfında yaşananlara ne dedi? Meclis’e kanun teklifi olarak gelen reşit olmayan kızların evliliğine ne dedi? Adaletsizliğin arşı titrettiği adamcılığın başını alıp gittiği bu güne dair tek bir hikmetli sözü var mı? Sizler kendi cürmü için değil, cürüm sahiplerini muhafazanız dolayısıyla da iyiliği kalbinde barındırmayanlarsınız.
Abdullah hasan 20 Şubat 2019 09:30
1
Diyanet sorulduğunda bireysel olarak konulara görüş bildiriyor, görüş bildiren hocalara katıldığını veya katılmadığı da bildiriyor, kişler kendi düşünceleri yönde açıklama çıkmadığı için duymazdan geliyor fakat en büyük suskunluğu toplumsal olaylarda haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe, dinin siyasete alet edilmesin de yapıyor.
Neyzen 20 Şubat 2019 06:10
1990 larda güya tevhidi ve radikal takılıp,geleneksel halk islamı anlayışını hor gören Islamcı olarak,Cuma namazlarını TC imamı arkasında kılmaz başka yerde kılardık. Uzun süre oldu şimdide AKP dindarlığına muhalefet için Cuma Namazına gitmiyorum. Yalan,iftira,hırsızlık,talan,tehdit,hak gaspı ile birlikte namaz,oruç ve gösteriş hacı ile yeni bir AKP li islamı üretildi. Bundan tiksinen müslümanlara da siz DEİST oldunuz diyorlar. Ali Erbaş hazretleri de sigara haram diyor muş. Gençler nefret ediyor bunlardan haberleri olsun.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:44
0
AKP nin bu ülkeye ve gençlerine verdiği en büyük zarar (kötülük) inançlarından uzaklastirmasidir. Bu aç kalmaya benzemez, nesiller boyu travma olarak devam eder. Affedilir değil.
Turgay 20 Şubat 2019 09:51
0
AKP'nin bu ülkeye yaptığı en büyük iyilik din ile uyutulan toplumların başına neler geldiğini gençlere göstermesi olmuştur.Şimdilik Tayyip aşkı ile iktidarını sürdürebilen dinciler iktidardan düştükleri andan itibaren meşhur söylemle 1000 yıl sürecek iktidarsızlığa mahkum olacaklar. Bütün mesele bu günleri atlatabilmekte.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:00
2
8.44, Geç bu palavraları... Avrupa'da AKP yok. Ama Avrupa'da inançlı insan da yok.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 16:26
1
Nerden biliyorsun Avrupada inancli insan olmadigini,hasa ALLAHmi kesildin?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 06:03
Elif hanim Polis gözaltisu sirasinda yasanan olayla ilgili yazmanizi bekliyoruz. Yoksa sizin icinde kullanisli olan olmayan basörtülü mü var?
ADİL VE CESUR 20 Şubat 2019 04:17
Ülkemizde en az din istismarı kadar Atatürk istismarıda yapılmaktadır.
Peyami 20 Şubat 2019 08:35
0
Çok adil ve cesur bir yorum. Atatürk istismarı müslümanların ilim ve takvada ilerlemesine yol açan eziyetlere vesile olurken, din istismarı gözümüzün önünde kadınların tacizine mazeret üretecek muhafazakar zalimlerin pıtrak gibi çoğalmasını sağladı. Bir üçüncü yol olmalı. Yoksa ilki müslümanların tercihi olsa daha iyidir.
Karar Okuru 20 Şubat 2019 02:57
Bu yazılanlar için geçti borun pazarı demekten bşka laf yok.Ama bu kafanın varacağı yerin hiç farkında olmamış olmayı da pek anlamam. Ne bekleniyor. ne umuluyordu hala anlamış değilim. Demokrasi kelimesinin bile anlamını idrak etmemiş ama yeni öğrenmiş çocuğun ağzındaki gibi içeriği sallanan şekilde kullanan bir anlayışdan ne beklenir ki. Sonunda utangaç ağızlı pişmanlıklar ya da tam tersi pişkinliklerden başka bir şey de kalmadı zaten. Hak edilen bu kadar katlanılacak bunun yakında getireceği yokluklara ve artan yoksulluğa.
Karar Okuru 20 Şubat 2019 02:54
Bir de niye tarikat yurtlarinda tecavuze ugrayan cocuklarin tarafinda olmaz, hakkini savunmaz ve susar?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:02
5
Sen oralarda mı kaldın?...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 02:44
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı dinin siyasete alet edilmesine ve din diye hurafe pazarlanmasına itiraz ederken görmek için daha çok beklersiniz. O daha buyuk konularda, iç ve dış siyasetle ilgileniyor, yurt dışı seyahatlerde rol alıyor, korucular eşliğinde zırhlı, buz dolablı luks Mercedes le dolaşıyor. Bir Diyanet isleri baskanı acaba ölümden, şehitlik mertebesine yükselmekten niye bu kadar korkar. Papa bile bir küçük araba ile dolaşıyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 02:42
dedigine diyecegine bin pisman ettiriyorsunuz lah size
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 02:16
Maalesef bana göre fesli Mısıroğlu nu ziyaret edecek kadar politikanın içine ve emrine girmiş, Türkiye’nin tarihinde gördüğü en bölücü, ayrıştırıcı bir diyanet işleri başkanımız var. Onun için Sn. Ali Erbaş ve Diyanet kurumu bahsettiğiniz konularda havaya ıslık çalmaya devam edecektir. Eskiden diyanet işleri başkanlarımız nur yüzlü, çok iyi konuşan, bilgili, muhterem, saygın kişiler olurlar, tüm vatandaşlara mesaj verirlerdi.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:05
7
Atatürk'ün aslı da fesliydi. Sonradan değişti..
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 01:53
Sayin yazar, genclerin deizme yonelmesi vahim bir olay degildir. Degisik bir inanca "vahim" demektir vahim olan. Islam'dan baska bir inanca sayginiz yok mu? Hicbir dine inanmayip sadece Allah'a inanmak, insanlari dinlerin ve mezheplerin ayirimciligindan kurtarir. Din tuccarligi ortadan kalkar, siyasetciler dini kullanarak guc ve mevki sahibi olamaz, insanlari ayirarak birbirine dusman edemezler...Nesi vahim bunun?
karar okuru 20 Şubat 2019 10:59
0
Allahı reddedip resullerine yalancı demek her müslüman için vahimdir. İsteyen müslüman olur istemeyen ne isterse o olur.Dinsiz olan Allaha değil ilaha inanabilir. İnsanları ayırmak ve sömürmek her kötü kişinin işidir. Kimse müslüman hıristiyan siyasetçi deist partici diye baştan suçlu ilan edilemez.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 23:05
0
Dini, siyasi amaclarina alet edenler, halkin inanclarini somurerek para, mevki, guc sahibi olanlar, baska dinden olanlara ayirimcilik yapan, "gavurdan dost olmaz" diye halki kiskirtanlar deistler, ateistler, agnostikler degil, dindarlardir (siz isterseniz dinci deyin ayni kapiya cikar).
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 01:14
Elif Hanım sigara içiyor musunuz bilmiyorum ama Diyanetin cıgara fetvasına fena içerlemişsiniz... Diyanet size göre bazı şeyleri ihmal ediyor diye sigara için böyle güzel bir duruş sergileyemez mi? Not: Şu Ali Bardakoğlu, Diyanet işleri başkanlığı yapmadı mı? Kitabındaki Diyanetle ilgili güzel fikirler emekli olduktan sonra mı aklına geldi...
Peyami 20 Şubat 2019 08:35
1
Diyanet sigaraya karşı durmasın demiyor kimse. Ev yanıyor, önce çocuklar mı yoksa koltuklar mı kurtarılır diyor.
sabır! 20 Şubat 2019 00:35
Elif hanım,İstanbul da yaşıyorsunuz.Tahmin ediyorum bayanlarında gidip cuma namazı kılabileceği büyük camiler vardır.Gerçekten bir kaç ay cumayı ve vaazlarını hutbeyi kaçırmadan dinleyin.Camilerde siyasetin adı bile yok!Bunu En az 5- 6 yıldır fetö cüler siyaset yapılıyor cumaya gitmiyoruz gibi sözlerle istismar ediyorlar.Gerçek değildir doğru değildir.Bunu geneli için söylüyorum.Ama bir meczubun biri çıkar istismar eder böyleleri geçmişte de vardı.Ata ite tapmıyoruz deyip görevden alınan 30 yıl öncesi din görevlilerini bilirim.
Peyami 20 Şubat 2019 08:45
2
Sabır merhaba. Ben de Cuma’ya gidiyorum. Her hafta siyaset yapılıyor. Ya sabır diyip geçiyorum. Sadece Cuma’lar değil üstelik, başka vakitlerde de siyaset yapılıyor. Ya siyaset ya kuşlar böcekler. Muhafazakarların dini ile Kemalistlerin dini arasındaki fark Müslümanlar adına daha iyi sonuçlar doğurmadı. Her ikisi de liderine tabi.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:53
2
Hangileri bu bayanlarin cuma namazini kilacagi camiler? Almanya'da bayan bir imam varmis; bu konuda gorusun ne? Bayanlar sehit olur mu? Olurlarsa cennette giderler mi? Cennette haremlik selamlik var midir?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:53
2
Peyami; Allah bir demek, faiz haram demek, sünnete uyun demek, gavura benzemeyin demek, çoluk çoğunuza sahip çıkın demek, vatanı sevin demek dinin siyasetidir zaten. Yani hoca Cuma hutbesinde mandolin dersi verecek değil...
musto 20 Şubat 2019 00:28
Sigara zararlı kapatsaydın onun için'mi amerikaya, sattın amerikan,tütünüyle zehirleniyoruz bıraksaydın kendi tütünü'müzle, zehirlenseydik.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:09
0
Musto, Diyanete mi diyorsun?.
musto 20 Şubat 2019 10:24
0
Diyanet başkalarının suçunu aklısıra örtbas etmek istiyor.
sabır! 20 Şubat 2019 16:10
2
musto hala tütün üretiliyor.Devlet almıyor. Tüccar alıyor.Sigarada Amerikadan gelmiyor. Türkiye de üretiliyor.
musto 20 Şubat 2019 17:43
0
Ya sabır,amerikaya,tütün vergisini, artıracağımızı söyledik vergiyi sıfırladık kaç ton tütün, ithal ediyorsun sen önce onu söyle bir kaç kasabada, ürettiğin tütünü bana örnek gösterme.
sabır! 20 Şubat 2019 21:06
1
Hala kafan almıyor. Bir paket sigaranın maliyeti En fazla 2 lira bunun yüzde 70 i vergidir. vergi sıfırlanmış değil!
musto 20 Şubat 2019 21:50
0
Ya sabır sanamı inanalım Sn. Cumhur başkanımız, ne dedi ey amerika, demir çelik ürünlerimize koyduğun vergiyi, kaldırmazsan bizde ithal ettiğimiz tütüne, beş yüz milyon ,dolar, vergi, koyacağız amerika ,vergileri kaldırmadı biz aldığımız vergileride, sıfırladık.
sabır! 20 Şubat 2019 23:01
2
ABD yi Türkiye mahkemeye verdi kazandı.Trump,Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye hazırız diye demeç veriyor.sen geçmişe takılıp kalıyorsun! 2017 tütün ihracı 350 milyon dolar ithalat 400 milyon dolar bunun neresine 500 milyon dolar vergi koyacaksın uydur uydur yaz!
sabır! 20 Şubat 2019 23:17
0
2017 sigara ihracatı dahil edilince 1 milyar dolar sigara ve tütünden gelir sağlanmıştır.Türk ekonomisine zarar söz konusu değil!
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 00:27
Düşüncelerimin açık ifadesini sizin yazinizda buldum. Tesekkurler
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 00:06
Diyanet şu an bağlı olduğu yerin borazanlığını yapıyor, daha ne yapsın
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN