Back To Top
En büyük, en görkemli adalet sarayları inşa edilirken…

En büyük, en görkemli adalet sarayları inşa edilirken…

 - Son Güncelleme: 17.01.2020 Cuma 08:06
- A +

Beştepe’de düzenlenen “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısında” konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, adalet konusunda önemli gelişmeler kat ettiklerini söyledi, bunu şöyle açıkladı:

Adalet hizmetlerinde, mevzuattan altyapıya, ceza infaz kurumlarından yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına kadar önemli gelişmeler kat ettik. Hakim ve savcı sayımızı 2019 yılı sonu itibariyle 20 bin 629’a yardımcı personel sayısını 138 bine çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırarak ve 256 adet sarayı inşa ederek yargının işini kolaylaştırdık.”

En modern, en ihtişamlı, en büyük, en güzel adalet saraylarının 18 yıllık AK Parti iktidarları döneminde yapıldığı konusunda, muhakkak ki AK Parti’nin hakkı AK Parti’ye teslim edilecektir. Bunda kimsenin şüphesi yok.

AK Parti iktidarlarının hanesine artı olarak yazılan bu büyük ve ihtişamlı adalet saraylarıyla birlikte hatırlanacak daha önemli bir şey vardır.  O da bu dönemde yaşanan adalet sorunları…

2019 yılı değerlendirme toplantısı sonrasında gazeteciler Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e adaletin 2019 yılı değerlendirmesini sormuşlar mıdır acaba, bilmiyorum. Zira Sayın Gül 2019’un ilk ayında “2019 yılının yargıya güven yılı” olacağını vaat etmişti.

Buradan ben mi sorsam acaba?

***

Mesela şu konu Adalet Bakanı ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun dikkatini çekiyor mudur?

18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde göreve başlamış genç hakim ve savcıların henüz Yargıtay’a üye olmadıklarını ya da pek azının oraya yükseldiğini biliyoruz. Tabloya bu açıdan baktığımızda ortaya şöyle bir fotoğraf çıkıyor: Genç hakim ve savcıların çok fazla tutuklama isteklisi oldukları, haklı haksız yaygın tutuklamalar yaptıkları, çok şiddetli cezalar verdikleri, bu kararların bir çoğunun da Yargıtay’daki tecrübeli hakimler tarafından bozulduğu…

Hatırlamakta fayda var. İlk dereceli mahkemeler Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Şahin Alpay hakkında yazdıkları yazılar ve konuşmaları nedeniyle “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları vermişlerdi. İstinaf mahkemeleri bunları onaylamıştı.

Ama Yargıtay 16. Ceza Dairesi ağırlaştırılmış müebbet cezalarını bozdu, ya beraat veya tahliye gerektirecek ceza az cezalara işaret etti.

Yeni mesela ağır ceza mahkemeleri Cumhuriyet Gazetesi yazarları hakkında “terör örgütlerine yardım” suçundan ağırlaştırılmış mahkumiyet kararları verdi. Yargıtay bu mahkumiyetleri bozdu, beraat ve tahliye gerektiğine kararlar verdi.

Bir hukuk sisteminde mahkemelerin verdiği kararlar siyah beyaz kadar farklı olur, bir uçtan başka bir uca savrulabilir mi? Aynı dosya, aynı kişi hakkında bir mahkeme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verirken bir yargı sistemi aynı dosya, aynı kişi hakkında bu kez tahliye, beraat kararı verebilir mi? Yargının alt kademesiyle üst kademesi arasındaki hukuk farkı ile bu tablo arasındaki hukuk farkı dikkat çekici değil mi?

Şunu yazmak lazım tabii ki, iktidar Yargıtay’ın hakim ve savcı kadrosunu değiştirmek için 6 yılda tam 4 kez kanun çıkardı, yüksek yargı kadrolarını da yeniden yapılandırdı. Yine de kıdemli hakimlerden seçmek zorunda kaldı yeni üyeleri…

Bu ‘yeniden yapılandırma’ çok önemlidir fakat ayrı bir konu.

Yoğun eleştirilere konu olan tutuklama kararları, yüksek yargıdan, AYM’den, AİHM’den dönen kararlar yine ilk derece mahkemelerine ait.

***

Yargı sisteminde mahkemelerin verdikleri kararların bir uçtan başka bir uca savrulmasının son örneği 15 Temmuz EDOK Davası’nda yargılanan eski Korgeneral Metin İyidil oldu.

Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muhabere Eğitim Destek’in eski komutanı Metin İyidil 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandı. 26 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan KHK ile TSK’dan ihraç edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin kritik ismi olarak gösterilen İyidil’in yargılanacağı davanın iddianamesi tam bir yıl sonra hazırlanabildi.

Eski korgeneral Metin İyidil, 7 Ağustos 2017 tarihinde ilk kez 3 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 22.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkeme karşısına çıktı.  Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi İyidil’i “anayasal düzeni ihlale” yani darbeye  teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. (28 Nisan 2018)

İyidil’in dosyasını uzun uzun yazmaya gerek yok. Ankara 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç unsuru olarak gördüğü gerekçelerin hiçbirini İstinaf Mahkemesi suç saymadı.

Mahkeme İyidil hakkında “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası vermişti, İstinaf mahkemesi beraat kararı verdi ve tahliyesine de hükmetti!  Şu kadarını söyleyeyim, mesela mahkeme eski korgeneralin 15 Temmuz gecesi darbeci subaylarla yaptığı yüz yüze ve telefon görüşmelerini “darbenin içinde biri” olarak değerlendirmişti… İstinaf ise İyidil’in bu görüşmeleri  darbeye destek olmak değil aksine darbeye kalkışanları vazgeçmeye veya darbeyi bastırmaya yönelik bir çaba olarak değerlendirdi.

Mahkeme İyidil’in darbeci askerleri polise teslim etmemesini, darbecileri korumak olarak değerlendirirken, darbe bastırılıncaya kadar direnmiş gibi rol yaptığını söyleyen tanıkların ifadelerini kabul ederken, İstinaf İyidil’in askerleri polise teslim etmemekle 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanununun 92. Maddesine uygun hareket ettiğine kakar verişti.

Özetle yerel mahkemenin kara dediği ne varsa İstinaf ak olarak kabul etmiş, bazı Yargıtay kararlarını da emsal göstermişti.

Sonra yeni bir gelişme oldu, Savcı’nın itirazıyla, eski Korgeneral Metin İyidil hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkarıldı. Yargı kararlarında bu değişiklik 48 saat içinde olmuştu.

***

Aynı dosya, aynı iddialar, aynı deliller ve aynı yargı sistemi. Mahkeme ağırlaştırılmış müebbet veriyor İstinaf beraat ve tahliye…

Ve Hakimler ve Savcılar Kurulu İyidil hakkında berat ve tahliye kararı veren İstinaf hakimleri hakkında inceleme başlattı.

HSK hangi kararlardan dolayı hakimleri incelemeye alır? Hiç haksız tutuklamadan, beratla sonuçlanan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarından dolayı hakimler hakkında ‘inceleme’ başlattı mı?

Bir uçtan diğer başka bir uca savrulan bir yargı kararı daha hukuk tarihine geçmiş oldu…

Soru şu: Burada mahkemelerden biri algıya, konjonktüre bakmış karar vermiş, birisi dosyaya bakmış karar vermiş… Ama hangisi?

İki karardan birisi hukuki, diğeri siyasi? Ama hangisi?

Mahkemelerden hangisinin kararı doğru? Ağırlaştırılmış müebbet mi? Beraat ve tahliye mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru 20 Ocak 2020 15:55
Hakimlik ve savcılık yazılı sınavlarına girip de, 97-95-90-88-85-80 puan alan ama torpili olmayan yetenekli ve liyakatli adaylar,mülakatla elenirken,siyasi iktidarın sırf kadrolaşmak amacıyla 70 puan alma şartını kaldırarak yazılı sınavdan 42-43-44-45........ gibi düşük puan alan eğitimi yetersiz,vasfı düşük, ama siyasi iktidar tarafından TORPİLLİ olup,MÜLAAKATLA HAKİM VE SAVCI YAPILANLAR,verdikleri kararlarla vatandaşın YARGIYA GÜVENİNİ zedelemeye sebep olmuşlardır.Yargının siyasallaşması kabul edilemez..Çözüm: MÜLAKATLA YAPILAN HAKİM SAVCI DEĞİL, LİYAKATLA SEÇİLMİŞ HAKİM VE SAVCI OLMASI
KARAR OKURU 18 Ocak 2020 00:34
Saray yapmış yapsan yapmasan ne! Wikipedia AYM kararıyla ancak açılabildi. Rezillik.
Isterse dunyanin en buyuk adalet sarayi yapsin neye yararki o saraylarda adalet olmadikca? Ayni zamanda 60 binlik cami degilde 60 milyonluk cami bile yapsa ama milleti ac biraksa neye yarar? Millet bu bu gosterislerden nefret ediyor.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 22:23
4
Millet aç mı? 2019 da 2milyon967 bin sıfır araba satılmış dün aciklandi..portekizin nüfusu 3 milyon ya..millet aç değil ama müsrif.bir evde 5 cep telefonu ve faturası ,kapanmayan bilgisayar ve TV.sarj aleti,onlarca ayakkabı ve giysi,kafeler,avmler ağzına kadar dolu bir çaya 3 lira verenler ekmek pahalandi diyor.Allah izan cersin.
Vatandaş Ade 17 Ocak 2020 18:08
Binlerce insanı solcu,fetocu diye kamuda işten at sadece listede ismi olsun.Suclama yok,kanıt yok sadece KHK listesinde adın var.Mahkemeye gidemezsin sonra Avrupa baskısı ile bir KHK komisyonu kur.Binlerce başvuruya bir komisyon baksın.Basvurullara kablumbaga hızı ile baksin.Ustune bu insanlara"Ağaç kökü yesinler."de.Sonra Adaletten bahset.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 17:55
karar okuru,mesleğe kabuledilen hakim ve savcı adaylarının bir kısmıyazılaı sınavdan 70 puan alma şartı kaldırıldığı için liyakata göre değil de torpile göre mülakaatla mesleğe kabul edilmişlerdir.Yazılı sınavdan bile 70 alamayan mesleki bilgileri yetersiz,eğitim durumları vasat olması ,verilen kararları tartışmalı hale getirmiş,toplumun büyük çoğunluğunun yargıya olan güvenini zedelemiştir.Yargıdaki bu durum endişe vericidir.Toplumun adalete güveninin azalması,devletine olan güveni de zedelemiştir.Sonuç sınavda yüksek puandan sıralayarak,mülaat sistemi kaldırılarak hakimlerin seçilmesidir.
Adaletin sarayı var kendisi yok.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 16:15
Görkemli adalet sarayları adaletin yokluğunu gizlemek için yapılıyor. Yani göz boyama
Sadece Okur 17 Ocak 2020 15:35
Mahkemelerden hangisinin kararı doğru? Ağırlaştırılmış müebbet mi? Beraat ve tahliye mi? Sizce? Ne yazmak kolay ne de söyleyebilmek.
KARAR OKURU veli 17 Ocak 2020 15:31
Burada mesele şudur ; İstinaf mahkemesinin verdiği beraat ve tahliye kararını inceleyecek mercii Yargıtay'dır..istinaf savcısı beğenmediği bu kararı Yargıtay'a temyize götürebilir.. Hal böyleyken istinaf savcısının verilen hükmü temyiz edip, yeniden tutuklama talebini Yargıtay'a yapmalıyken istinafın bir başka dairesine itiraz etmesi ve bu dairece yeniden tutuklama kararı verilmesi hukuka CMK'ya açıkça aykırıdır..hukukumuzda böyle bir yol yoktur..Yargıtay'ın yetkisi bir alt mahkeme tarafından kullanılmıştır..istanbul'da da ağır cezanın kararı aynı şekilde değiştirilmişti..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:40
Melih Gökçek büyük makam odası ile daha iyi belediye başkanı olunacağını sanıyor. Aynı kafa. İşine gelmeyen karar veren hakim ve savcıları HSK eliyle anında sürersen istediğin kadar büyük bina yap. Sanki kararları binalar veriyor.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 11:29
Her şeyimi kaybettim... çok sevdiğim işimi, arkadaşlarımı, kişiliğimi,köyümü, öz güvenimi, yaşam sevgimi,ibadet isteğini.. Fetö nefretim üst seviyede.. Bir dönem yukarıdan aşağıya herkesin övgüler dizdiği yapıya iltisak, irtibat ve üyelik gerekçesiyle anamdan emdiğim süt burnumdan geldi.Anamda, babamda yaşadıklarımdan dolayı kahroldum. Dün mesleğimde en başarılı, liyakatli bir insan olarak değerlendirilirken, şimdi.... Vatan sağolsun, devletim sağolsun,Allah devletimize zeval vermesin, hainlerin oyunlarını başlarına çevirsin. Başka bir şey demiyorum.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 14:02
6
Senin durumunda olanları bilen halk suskun, pısırık, lakayıt. Gidip zalimin tarafında duruyorlar. O yüzden bu milletin başına birşey gelecekse bu suskunluk yüzünden gelecek. Artık üzülmenin anlamı yok. Çocuklara yazık olacak sadece, onlar için iyi bir gelecek diliyorum.
Karar okuru 17 Ocak 2020 11:05
Hukuk, adaletin durumu, güzellikler, çaresizlikler, çarpıklıklar, daha çok yazılar yazılmalı, hatalar, verilen hasarları yazmalı, yukarıdan bakınca belkide göründüğü gibi değildir. Maddi adaletin gerçekleştiği günlerin gelmesi dileğiyle.. Mutlu olmak için doğruluk yeter.
Ehl-i İrfan 17 Ocak 2020 10:52
Demirtaş’ın kitaplarının İBB tarafından satışa konması, sözde tiyatro gösterisinin ön bayan katılımcılarının salondan medyaya fotoğrafı tamamlayan bir gelişmeydi. “İBB Demirtaş’ın kitaplarını da satmaya başlamış!! Yavaş yavaş, alıştıra alıştıra, tiyatro ile kitap ile şiir ile türkü ile yavaş yavaş alışacaksınız. Bir gün şehitleri hatırlayıp ‘Ben neyi alkışlıyorum’ben bu terör seviciliğine neden duyarsız kalıyorum"dediğinizde avuçlarınızla yüzünüzü kapatacaksınız ama geç olacak...”Sayın muharire ....
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 13:22
8
Seçim zamanı Demirtaş'ın HDP'sine oy vermeyin mesajı getirmek üzere teröristbaşı bebek katili Öcalana'a özel elçi yollayanlara ve kardeş Öcalanı devletin televizyonuna çıkaranlara söyleyecek sözün yok mu?
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 13:28
4
Bu ne biçim İRFAN?
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 22:27
0
CHP ve HDP birlesmelidir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 10:41
Adalet dağıtmayan saraylar oldukça, adalet isteyen halk Sarayı basar, kelle ister. Tabiat kanunu diyelim buna.
Karar Okuru 17 Ocak 2020 10:10
Çok emeğiniz var! Hararet ile destek oluyordunuz! Eserinizle gurur duymak yerine bu eleştiri niye. Yanlıştan duyulan mahcubiyet pek rastlanmaz!
Sorgulayan 17 Ocak 2020 10:06
Diriliş Ertuğrul'un ilk bölümlerini severek son bölümlerini dehşetle ve ibretle seyretmiştim. Son bölümlerini seyretmemin amacı topluma hangi mesajları vereceklerini bilmek içindi. Artık dizi seyretmiyorum. O dizide gördümki; ilk başlarda kurulan kadılı mahkemeler sonlara doğru kadısız hale gelmişti. Kadısız mahkemede Bey'in verdiği karar kılıçla baş koparmaktı. Toplumda bu diziyi seyredenlerin çoğunluğu baş koparmayı korkarımki içselleştirdi. Toplum uyguluyor ve zihninde canlı tutuyor... Çeşitli metodlarla beyin yıkamaya devam ediyorlar. Beyni yıkananlar şimdi mahkemelerde karar veriyor...
okur 17 Ocak 2020 09:41
ADALETLİ OLDUĞU sürece DİNSİZ devlet ayakta kalır ,ADALETSİZ DİNDAR devlet ayakta kalamaz
Raşit 17 Ocak 2020 06:27
Aynı mantıkla gidersek güzel okul binaları yapalım Eğitimdeki sorunlar hallolsun.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 06:00
Elif Hanım, yazınızı bir soru ile bitirmişsiniz. Cevabını sokakta oyun oynayan çocukların bile bildiği soruları niçin soruyorsunuz ki? Bu arada yazınızda oldukça fazla yazım hatası olduğunu belirteyim. Kim düzeltecekse bir el atıversin...
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 10:08
1
Bence de yazım hatası çok.Özne yüklem uyuşmazlıkları var.Yazar meramını kısa cümlelerle anlatmayı denese hataları azalır.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 04:03
Bazı şeyleri görün artık.Belediye odaları valilik binalarından mahkemeler kurtarıldı,yerine bağımsız kararlar verebilmeleri için bağımsız binalar yapıldı.Ne yazık ki bağımlı kafalar bağımsız olamadı.Bu şok daha on yıl sürer..
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 03:39
Onu içerde tutan irade öyle istediği için orada kalacak desinler. Bunu bir yerlerden hatırlıyorum. Mahkeme yapmaya gerek yok. Boşu boşuna mahkeme masrafı da yapmasınlar. Artık tuz kokmuş.
Naçare (Çaresiz) 17 Ocak 2020 12:27
6
Ne çare dostum, ne çare Kim yardım eder, naçare Et kokarsa tuzlarsın Tuz kokarsa, ne çare.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 03:12
Keşke bütün bunlar rüya olsa da uyanacak, ben artık dayanamıyorum.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 22:29
0
2028kadar devam sonra uyanacagiz
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 03:03
Feto sanığı Korgeneral Güvenç de tutuksuz yargılanıyor ve beraatını istedi. Kendisi darbe başarılı olsaydı TRT nin başına geçecekti. Adı daha öncede FETÖ nun alakalı olduğu Uludere’de 34 kişinin öldüğü bombalamasında adı geçmişti. Artık Feto dan kimlerin yatttığını, kimlerin kaçtığını, kimlerin beraat ettiğini halk açıkça görüyor. Allah kimseyi haksız yere yatırmasın.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 03:02
256 adet saray...himmm mevzu kapanmıştır dağılın!
CAHİL KUL 17 Ocak 2020 02:18
Adalet saraylarla değil, insan onurunu önemseyen vicdanlı yargıçlarla dağıtılır.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 18:23
1
Hay yüreğine sağlık.... Eğer yargıç vicdanını kaybetmişse ve her türlü tazyike karşı bağımsız karar verebiliyorsa, isterse çadır olsun, o çadır daha evladır...
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 02:13
Saraylar adalet dağıtsa imparatorluklar çökmezdi....
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 01:14
Yeni adelet sarayı yapıyorlar adelet yok. Yeni hava alanı yaptılar uçak kalkışa kadar hava alanında bir saat tur atıyor. Yol yaptılar pahallığından geçen yok. Köprü yaptılar geçmeyenler de ödemek zorunda. Saray yaptılar Beyaz Saray, Backingham Palace, Elysee Palace yanında cüce kalır. Her yere üniversite açtılar kalitesi lise düzeyinde. Yaptıkları şeylerin bırakın ekonomiye katkısını torunlarımızı dahi borç içine soktular.
Rasim 17 Ocak 2020 06:40
1
İşte yapılan bu yanlışlara itiraz edenlere de her şeye karşı çıkılıyor deniyor. Halbuki yanlış yapıldıkça karşı çıkılır. Örneğin Hidro elektrik santrallerine belli bir süre sonunda filtre takılması kararına kimse karşı çıkmadı. Ama o süre bittiğinde tekrar filtre takma için süre uzatılmak istendiğinde karşı çıkıldı. Ülkenin menfaatine olan hiçbir şeye kimsenin itirazı olmaz.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:48
DÜNYADA İMTİHAN AHİRETTE HESAP BUNUN İÇİN VAR! “HSK hangi kararlardan dolayı hakimleri incelemeye alır? Hiç haksız tutuklamadan, beratla sonuçlanan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarından dolayı hakimler hakkında ‘inceleme’ başlattı mı?”YAPAN,YAPTIRAN,GÖZ YUMAN,SESSİZ KALAN KİM VARSA....
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:44
Hukuk katliamı
KARAR OKURUYUM 17 Ocak 2020 00:35
Modern devasa adalet sarayları yapmakla bütün işler düzeliyor mu? Çankaya Köşkü yerine, Aksaray yapılınca ülke yönetim işleri düzeldi mi? Yoksa daha da geriye mi gitti? jeep e Murat 124 motoru taksan ne olur? Kurum binaları değil, içindeki ruh önemlidir. Koca Osmanlı 24 Milyon km2 yi Topkapı Sarayı'ndan idare etti, ihtişamlı Dolmabahçe Sarayı'ndan idare edilirken yıkılmaya yüz tutmuş, zayıf bir halde idi. Ağacın büyüklüğü ve kalınlığı değil içinin kof ve çürük olmaması önemlidir.
KARAR OKURU 17 Ocak 2020 00:35
O yazdıklarınız hukuk hatası değil,tam bir rezalet.hukuk batmıssa ülkede batmış,tek adam rejimi ve kuzey koreye benzeyen bir ülke,bunlardan nezaman kurtulursak ülke o zaman nefes alacak.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN