Back To Top
İstediğimiz böyle bir Türkiye mi?

İstediğimiz böyle bir Türkiye mi?

 - Son Güncelleme: 23.04.2019 Salı 22:08
- A +

Pazar günü yaşanan çirkin olay ülkemizin tarihine bir utanç ve bir kara leke olarak geçti.

Ülkemizin ana muhalefet partisinin lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın göbeğinde, devletin kulağının dibinde, gözünün önünde, alçakça bir saldırıya uğradı. Üstelik vahşet, devletin elinin, kolunun, gözünün olduğu yerde; Türkiye-Irak sınırında şehit düşen Yener Kırıkçı’nın cenaze töreninde başladı.

Devletin saatlerce müdahale edemediği linç girişimini bütün ülke canlı olarak izledi:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önce cenaze namazının kılınacağı camide tepki sloganlarıyla karşılaştı. Namazın akabinde ise Kılıçdaroğlu’nun etrafı kalabalık bir güruh tarafından sarılarak, “Kahrolsun PKK” sloganları eşliğinde yumruklanmaya başladı. Linçten kurtulmak için sığındığı evde “yakılsın bu ev” sesleri altında iki saate yakın mahsur kaldı.

Ankara valisinin, emniyet mensuplarının, jandarmanın, bakanların, bakanların koruma polislerinin olduğu bir yerde evin etrafında ki kalabalık dağıtılamadı.

Evin etrafını saran gözü dönmüş güruh, devletin savunma bakanının  eline aldığı megafon ile garip bir şekilde “Değerli arkadaşlarım mesajınız alındı” sözüyle teskin edilebildi de...

Sayın Kılıçdaroğlu zırhlı bir araçla çıkartılabildi.

***

Sayın Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin yakılmasını isteyen, “yakılsın bu ev” diye bağıran bir kadındı. Bunu söyleyen kadın belki de bir anneydi...

Anneler merhametli olur... Anneler sağduyulu olur... Bir kadının hele de bir annenin “yakılsın bu ev” diyecek kadar gözü dönmez.

O kadının, o annenin Kemal Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin yakılmasını isteyecek kadar gözünün dönmesine sebep olan nedir?

Dahası, o köylüleri Kılıçdaroğlu’na karşı vahşice saldırtan sebep nedir?

Diyelim hükümetin, güvenlik politikaları, terör politikaları beğenilmiyor.

İyi de CHP iktidarın ortağı değil?

Ne bugünkü politikaların -ki beğenilmiyorsa ve yanlış bulunuyorsa- sebebi CHP’dir, ne de merhum şehit Yener Kırıkçı’yı Türkiye –Irak sınır hattına teröristlere çatışmaya gitmesinin kararını veren Kemal Kılıçdaroğlu...

Peki, o halde Çubuklulu “köylülerin” Kılıçdaroğlu’na linç saldırısında bulunmalarının, Kılıçdaroğlu’nu “düşman” görmelerinin sebebi nedir?

PKK terör örgütü ile ilişkilendirilerek “Kahrolsun PKK” diye slogan atılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok değil daha iki yıl önce PKK’nın suikast girişimine hedef olduğunu hatırlatmakta fayda var. ( 26 Ağustos 2016)

İki yıl önce PKK’nın saldırısına uğrayan bir liderin bugün PKK ile ilişkilendirilmesi ancak bizim ülkemizde mümkün olabilir...

O halde sebep ne diye soruyorsunuz değil mi?

Sebep, kutuplaşma; ülkenin bir bıçakla kesilmiş  gibi kutuplaşmış olması. Bugün öfke ve kutuplaşma, önüne çıkan her şeyi bir vampir gibi yutuyor.

Siyasette yaratılan kutuplaşma ortamı, her türlü kışkırtmaya zemin oluşturuyor. Bu öfke hali, ülkenin bu kadar sert bir şekilde ikiye bölünmüş olması, toplumun oturtulduğu gerilim fay hattı ülkemizi öngöremediğimiz sonuçlara sürükleyebilir.

Pazar günü yaşanan dehşet siyasette yaratılan bu gergin ortamın ortaya koyduğu bir tabloydu.

Siyasetçilerin söylemlerinde kullandıkları dil, benimsedikleri, onayladıkları siyaseti de yansıtır. Kullandıkları nefret, öfke, kin, ayrıştırma söylemi sadece kendileri ile sınırlı kalmaz. Siyasetçiler topluma en fazla etkileri olan kişilerdir.

Düşmanlaştırma, ayrıştırma, hedef gösterme, siyasetçinin söyleminde kalmaz. Toplumda birileri çıkar iş edinir. Nefret söyleminin içinde bizatihi şiddet vardır. O yüzden siyasetçiler bir yandan düşmanlaştırıp, ötekileştirirken, bunun sadece bir propaganda olarak kalmayacağını, sonrasında yol açacağı tahribatları düşünmeleri gerekir. Çünkü, siyasetçilerin kullandığı  ayrıştırma, ötekileştirme, düşmanlaştırma dilinin, toplumu militanlaştırıp, nefret suçuna doğru yöneltme ihtimali yüksektir.

Kutuplaştırma ve düşmanlaştırma söyleminin toplumu yozlaştırdığını ve demokratik düzeni ve hukuk devleti ilkesini tahrip ettiğini söyleyebiliriz.

İkiye ayrılmış, sürekli  gerilim fay hattında olan bir ülkenin varacağı yer, Allah korusun,  kaostur. Toplumu birbirine düşman etmenin acılarını yaşamış bir ülkeyiz. Geçmiş acılardan ders alınmalıdır.

CHP’yi düşmanlaştırmak, marjinalleştirmek bu ülkeye bir fayda sağlamaz. Bu ülkenin “hukuk”, “adalet”, “demokrasi”, “hak ve özgürlükler” gibi alanlarda hala çözülmeyi bekleyen sorunları var.

CHP’nin toplumun taleplerini ve gündelik ihtiyaçlarını siyasi karar mekanizmalarına taşıyan bir parti olması bu ülke için bir kazanımdır.

Açıkça yazmakta fayda var. Uzlaşmacı kimliğe ile barışçıl bir tavra sahip olan  Kemal Kılıçdaroğlu’nu terör örgütleri ile ilintilendirmek büyük haksızlıktır.

CHP’nin başına geldiği günden bu yana CHP’yi toplumun değerleriyle buluşturmak için çaba sarf eden bir siyasetçi olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de başörtüsü zulmünün sona ermesinde, muhafazakar genç kızların ve kadınların eşit vatandaşlık haklarına kavuşmasında Kılıçdaroğlu’nun katkıları oldu, partisinin eski reddedici tavrını değiştirdi.

Her fırsatta bu ülkede “hukukun üstünlüğünün” sağlanması gerektiğinden ve “katılımcı demokrasiyi” güçlendirmek gerektiğini söyleyen bir CHP lideri olduğunu kabul edelim.

Türkiye’nin hukuk devleti olmasında, demokrasi rayına oturmasına ve ülkemizin sorunlarının çözümü için katkıda bulunabilecek bir siyasetçidir.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan vatan düşmanı olmaz, vatansever olur, ülkesini düşünen bir siyasetçi olur.

Uzlaşmacı kimliği ile barışçıl tavrı ile sadece CHP için değil Türkiye için de bir kazanım olduğunu düşünüyorum...

Bu ülkenin tarihinde yeterince kardeş kanı, ayıp, utanç vardır. Geçmişin ayıplarına, utançlarına yenilerini eklememeliyiz.

Bilinmelidir ki, Kılıçdaroğlu’na atılan yumruk bu ülkenin demokrasisine, bu ülkenin hukuk devleti ilkesine atılmıştır. Atılan o yumruk hepimizedir.

İki saat sığındığı bir evden zırhlı araçla çıkartılması hepimizin ayıbıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
yk 25 Nisan 2019 14:42
Gözü dönme yok bilinçli eylem var. Herkes medya yoluyla meşhur olma peşinde, insanlar adını duyurmak için her yola başvuruyor. Psikologlara sorun. Kötülük yapan bir bedel ödemiyor. Tevrat, İncil, Kuran "bir tek canlıyı incitmeyeceksin" diyor. Müslümanım demekle Müslüman olunmuyor. İslam: Barış demek. İslam olan yerde kötülük olmaz. Hint filozofları temel felsefesi "Zor hayvana yakışır, ahimsa insana" (ahimsa: sevgi, hoşgörü, canlıyı incitmeme) Hayvani vahşet, sapıklık toplumun her yerinde trafikte, kadına, çocuğa.Toplumsal ucurum ucundayız. Ülke i
MİSAFİR 24 Nisan 2019 12:39
Yüreğine ve kalemine sağlık, ancak bu kadar basit ve net anlatılabilir bu konu. Kalp gözü kapalı olanların hoşlanmayacağı türden ama vicdanlı olanları etkileyecektir kuşkusuz.
murat yayla 24 Nisan 2019 11:29
karaleke arıyorsan mankurt kafana bak1
dede korkut 23 Nisan 2019 21:58
Elif hanıma yazılanların onda birini Hakan Albayraga yazın asla yayınlamıyo.hatta tamamen engelliyor.Üstelik yazılarının hiç birisi türkiye gerçeklerine dokunmuyo.şahane bi yazı olmuş teşekkürler
ahmetmehmet 23 Nisan 2019 21:30
Bu yazıya (ve bunun gibi yazılara) Türkiyeliyim diyen herkesin ihtiyacı vardı. Elinize sağlık... Öte yandan şunu belirtmeden geçemeyeceğim: Ülkeyi -esasen milletten aldığı yetki olmamasına rağmen- Bahçeli yönetiyor. Buradan hatırlatıyorum: AKP bu gidişe dur demezse MHP, AKP'yi yutacak... Son seçimler bu bakımdan bir işaret fişeğiydi. Ve eğer AKP, MHP ile aynı siyaseti yapmaya devam ederse korkarım ki, bu ülkenin gerçekten bir beka sorunu olacak....
Mehmet Alkan 23 Nisan 2019 20:27
Yazınız tek kelimeyle mükemmel olmuş ve doğruları yazmışsınız .Doğru tespitler yapılmış onun için takdir ettim.
KARAR ONURU 23 Nisan 2019 18:54
Elif hanım harikasiniz.Bu ülkenin kemal kılıçdaroğlu gibi bir barış adamına ihtiyacı var oyle ki pkk lilari bile cezaevinde ziyaret ediyor.harikasin Elif hanım!!! Bu arada aynaya bir bak.
HACI VAK VAK 24 Nisan 2019 04:07
56
Megri megri turkusunu söyleyen CHP mi idi
Sermet Ilgaz 23 Nisan 2019 18:26
Oy alacam diye PKK 'ya, FETO'ya, DHKPC'ye mavi boncuk dağıtıp bir de o cenazeye gitmek provokasyonun zirvesidir. Hiç başka yerde aaamayın provokasyonu.
HACI VAK VAK 24 Nisan 2019 04:05
43
Ne istediniz de vermedik diyen kim CHP mi
aydın 23 Nisan 2019 17:28
eyvallah
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 14:45
Sanırım bizler değil ama o reisinizin istediği yere gidiyoruz allah sonumuzu hayır eylesin. Sayın Davutoğlu zaten gerekli cevabı verdi ve Ahmet Davutoğlu ülke elden gider diyor katılıyoruz Ahmet beye
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 14:02
Biz islamciligi Erdogandan ogrendik. Artik unutmayiz da bir daha. Dava ugruna nelerin yapilabilecegini gorduk. bu vatanin evlatlarinin gelecegi de, insanlarin inanc hurriyetleri de etnik aidiyetetleri de hice sayabiliniyor bu dava adina onu gorduk. Gidilen istikamet neresidir onu da tunelin sonunda isik goremedigimizden bilemiyoruz ve cok endiseleniyoruz.
KARAR OKUMAZI 23 Nisan 2019 13:51
Anne babalarının kıymetlisi, nişanlıların sevdiceği bayrağa sarılmış, ebediyete uğurlanıyor ama bir bakıyorsunuz; böyle büyük bir acı ve kayıp dekora dönüştürülmüş. Şehit ve yakınları ikincilleştirilmiş. Bambaşka işler, küçük pespayelikler birbirini izliyor, politik fırsatçılar sahneye fırlıyor falan. Yazıklar olsun. Lakin AK Partililer saldırıya uğradığında bu böyle olmamıştı. Bekir Bozdağ’a, Taner Yıldız’a –AK Parti iktidarında!- saldırıldığında yazık ki muhalefetten kınayanların sayısı pek azdı. CHP genel başkan yar
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 20:29
20
Taner yıldız 2 saat (hemde ankaranın dibinde) bir evde mahsur kaldı da haberimiz mi olmadı?
Bilgin 23 Nisan 2019 13:44
Evvela, tek kişinin ayıbını hepimize havale etmeniz ayıp. 10 evladı olan bir baba haset ve kin duyduğu komşusuna her öğün küfür ederse, o çocuklardan biri birgün illaki o komşunun kafasını kırar. O üslüp zaten benim gücüm yetmiyor siz yapın demektir. Bu liderlik değil mafyacılıktır. Bu tavırdan cesaret alanlar, idam sehpası önünde adamın adını zikretmediler mi? devlet yönetimi başka bir şey. Biz buna layık değiliz. 23 nisanı kutlamaya hakkımız yok. TCni eski yerine oturtmadan.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 13:35
Endonezya da Pakistan da yasanabilecek, etnik köken karalamalari, din tekellesmesi ve siyaset kiyimi yasiyoruz. Bunu da devleti bugun temsil edenler yapiyor. Ama adim adim gelindi buraya , ahlaki yozlasma yok sayildi ekonomik gelisim dava beka derken. once, yalanpar iftiralar erbakan konusmasin diye acilan milyarlik davalar yok sayildi .ergenekon davalarindaki hukukin aracsallastirilmasi , kabatastaki yalanlar, somada vatandas tokatlamalar, es baskanliklar gormezden gelindi . Halbuki Kanatlandik ucuyorduk az kalmisti.
Sen şimdi kendini gazeteci zannediyorsun değilmi,ben sen kendini kişiliğini satacak kadar aşağılık bir insansın bunu billl istedim. Şimdi yazına gelince evet bu ülkede kutuplaşma yaratılmıyor zaten insanları ötekileśtiren bir siyasi güruh vardı..mesajla 28 Şubat'ta yapılanları ve imamhatipleri kapatmaları ve bu ülkede darbeyi davet eden siyasileri ve bu ülkeyi muhafazakarlar yönetemez diyenleri, sandıkta demokrasi olmaz diyenleri ve daha nice niceleri say say bitmez.halkın Cumhurbaşkanına hakaret edeceksin,dil uzatacaksn.cumhurbaşkanı kendini savununca kutupla
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 13:09
O ev yakılsın diyen kadın hakkında bir işlem yapıldı mı? Bu konuda net bir bilgi yok..
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:49
2 saat nedir ? ben onu anlamıyorum. Ankara'nın göbeğinde polislerin hazir bulunduğu , basinin olduğu bir cenazede 2 saat boyunca kalabalıklara müdahale edememek nedir? Beceriksiz bir içişleri bakani ve valilik mi var? yoksa kötü niyet mi var? Hem içişleri bakanının ne kadar kötü niyetli bir insan olduğu ortadayken , hem de bu kadar beceriksiz olabileceklerine inanmak istemediğinden çünkü gerçekten de 2 saat müdahele edememişlerse vay halimize)
Rasim 23 Nisan 2019 19:30
21
Bakanlardan biri o evde mahsur kalsa idi o kalabalık 5 dakika içerisinde öyle bir dağıtılırdı ki...
İbrahim Taşkın 23 Nisan 2019 12:47
Bu ülkede, her şeye rağmen gerçekleri ifade etme cesaretinizden dolayı sizi ve gazetenizi tebrik ediyorum. Maalesef üç-beş oy için ülke kutuplaştırılıyor ve Anadolu insanı birbirine düşman haline getiriliyor. Bu tavır devam ederse gerçekten beka sorunu haline gelecek. ''Tefrika girmeden bir millete düşman giremez, toplu vurdukça sineler onu top sindiremez.''
Karar Okuru 23 Nisan 2019 12:37
Dinamitlenen bir arada yasam kulturumuzdur. Sanki ulke bolunsun diye cabaliyor birileri. Kemal Kilicdaroglu'na bir gecmis olsun demeye bile dili varmayan liderler var.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 12:17
Bahçeli küçük balık olarak büyük balığı yemeye çalışıyor. Ama bu sefer beceremeyecek... Bu hamleleri görmüyor mu Reis zannediyorsunuz...
Has Parti 23 Nisan 2019 11:45
Sayın yazar nefret söylemi yerine korkudan 'kutuplaştırıcı dil' yazarak bu durumdan kurtulmak sizce mümkün mü? Bu dil nefret dili, cumhurbaşkanı, Devlet Bahçeli, Süleyman Soylu bu dili kullanıyor, nefret dili bu....Hadi biraz cesaret.
karar okuru 23 Nisan 2019 11:30
Hanımefendi, size bundan sonra sözcü'de yazmanızı öneriyorum; çünkü hep aynı yerden bakıyorsunuz. Olayı herkes eleştiriyor, sağduyulu hiç kimse kabul etmiyor, etmemeli de. Daha fazla kaşıyarak, "Ankara’nın göbeğinde, devletin kulağının dibinde, gözünün önünde" gibi ifadelerle köpürtmenize hiç gerek yok, lütfen hadiseye benzin dökmeyin. Biraz da sağduyulu bakın, sağduyu telkin edin. Farkında mısınız hep aynı yere vuruyorsunuz?
Ahmet Kaya 23 Nisan 2019 10:41
Keşke Taner Yıldız,Bekir Bozdağ'a saldırdıklarında da aynı sert tepkileri verseydiniz.Bu olaylar sonrası CHP lilerin tepkilerini de hatırlatsaydınız.Ama sizin için gerek yok,değilmi?Çünkü bu ülkede bir tek Chp lilere saldırı olduğu zaman demokrasi hatırlanır.Bu geçmiştede böyle şimdi de.Bu saldırılar olduğu zaman muhalefet yaltakcısı yazarların hangisi sizin gösterdiğiniz tepkileri göstermiştir acaba.Ben size söyleyeyim onların tepkisini ''oh iyi olmuş''
Karar okuru 23 Nisan 2019 10:28
Elif Hanım, belli ki sizde bizler gibi Ak Parti'ye kızgın ve kırgınsınız. 31 Mart seçimlerinde roller değişti. Sayın Erdoğan'ın birleştirici, bütünleyici, kucaklayıcı üslubunu Kılıçdaroğlu aldı. Kılıçdaroğlu'nun ötekileştirici, ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı üslubunu da Erdoğan aldı. İstanbul ve Ankara'nın kaybedilmesi Ak Partinin kendini sorgulaması, hatalarıyla yüzleşmesi açısından bir fırsattır. Kendinden olmayanı, farklı düşüneni, kendine oy vermeyeni, her olumsuzlukta terörist ilan etmek abesle iştigaldir. Vatandaşa terörist demiy
Mehmet Aktaş 23 Nisan 2019 10:27
Kantarın topuzunu kaçırmışsınız Elif Hanım. Toplum psikolojisinden habersizmiş gibi, galeyana gelen kalabalığa 'güruh' diyorsunuz. Çok ayıp. Unutmayın; cahil de olsalar o insanlar bizim insanımız.
talebe777 23 Nisan 2019 13:45
46
adamı bıraksalar linç edecekler, ötekisi yakın diyor, siz yazara kantarın topuzunu kaçırmış diyorsunuz, şu müthiş hassasiyete (!) bakın! tam da güruh kelimesinin hakkını veriyor "o cahil insanlarımız"
BURSALI KARARLI 23 Nisan 2019 15:38
2
Tabiiki bizim insnlarımız hatta ''Değerli kardeşlerimiz.mesaj vermek ve tepki göstermek için gelen sade vatandaşarımız.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 15:43
65
Az bile demiş. İnsanlığın yüz karaları
musto 23 Nisan 2019 10:23
Sabah bahceliyi dinledim sonra kılıçdaroğluna meşum saldırı sağduyulu açıklama ertesi gün içişleri bakanı açıklaması biz başka bir olaymı izledik madımak olayı gerçekleşmek üzereydi halk kendiliğinden galeyana gelmiş onlarca akrabanın şehit cenazesine katıldım acımızı paylaşmaya gelenleri saygı ve minnetle karşılarız ocağımıza ateş düşmüş kin ve nefretle kayaları atacak ne güç nede onu yapacak irade olur. Bize senaryo yazmasınlar bal gibi bir operasyon yaptılar.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:05
İnançlı birisi olarak yapılan saldırıyı hoş görmüyorum.Ancak CHP nin ve Kılıçdaroğ'nun değiştiği daha kucaklayıcı bir yolda olduğuna inanmıyorum. Onların bahsettiği özgürlük ve demokrasi tariflerinin içinde islama ve islami bi hayat tarzına karşı her zaman bir mesafe vardır. Bu onların fabrika ayarlarında mevcuttur. Onların özgürlük ve demokrasi anlayışı batılı içende kesinlikle islam bulunmayan bir hayat tarzı içindir.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 15:47
25
Maşallah siz çok kucaklayıcısınız.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:01
Mahzur diye yazılmaz elifciğim mahsurdur o. Kuşatılmış anlamında
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 15:44
8
E büyük harf olacak
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 22:30
0
İnançlı bir insan bir insana saldırmayı linci tasvip etmez.
Karar Okuru 23 Nisan 2019 08:45
Kendi yetersizliğinden kaynaklanan yoksunluk ve yoksulluk ile boğuşan, o nedenle maddi manevi doyumsuz bir kitle var. Bu kitlenin öfkesi yıllardır iktidarın yanında. Hatta tek önemli ortak nokta. Saldırganlık bu öfke ile beslenir. Bir yönü içeriği beklenmez o an ne konsa nasıl kışkırtılsa öyle saldırır. Fetö ve PKK ile sarmaş dolaş olanları hatırlamaz. Ama hiç alakası olmayanlara alakası olanların kışkırtması ile şuursuzca saldırır. Bu ülke dikiş tutmaz hiç bir şeyde güvende değil. Donanımlı gençler için vakit kaybı
talebe777 23 Nisan 2019 13:46
29
gidebilsek... :/
Karar Okuru 23 Nisan 2019 19:30
41
Aslolan karar vermektir. Karar verince arkası gelir etrafta eğitimli genç tanıdık kalmadı hepsi gitti
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 08:23
Bu Turkiye bizim mutlu olabilecegimiz umut vaadeden Turkiye degil. Bana ulkemi geri verin. Nefretin olmadigi herkesi kucaklayan dil bundan sonra kazanan olacaktir
evin 23 Nisan 2019 07:32
muhafazakarlar ve kürtler kendi küçük çıkarları için gezi eylemlerinde yanlış tarafta yer aldı. gezide direnişçiler haklıydı ve muhafazakarlar ile kürtlerin de desteğini sonuna kadar hak ediyorlardı, ama bu destek gelmedi...bu iki grup şimdi ne halde düşünün bakalım...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:16
Bahçeli’nin olduğu yerde sorun bitmez çünkü ülke yönetmek gibi bir derdi falan yok, iktidar bir an evvel Bahçeli ile yollarını ayırmalı hemen
Bozok kartalı 23 Nisan 2019 10:07
54
Evet çok doğru bir teşhis çünkiü %5 lik bir partiyi bahçeli söylemlerini kullanarak hem kendilerine zarar veriyorlar hemde mhp yi bütüterek kendilerini iyice mhp ye mahküm ediyorlar
Engin SFCA 23 Nisan 2019 05:27
hayirdir sansurmu uyguluyorsunuz? Sayin Tasgetiren ile hanim Elife yazdiklarimi neden yayinlamiyorsunuz?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:17
1
Sanırım benzer noktalara değindik. Çelişkilerini göz önune sermek ve eleştirilen kutuplaştırma dilini ve daha kötüsü yalan malzeme tedarikciligini belirtmek istedik.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 03:04
CHP’nin kutuplaşma diye bir derdi yok. Kutuplaşma bir konuda farklı düşünmekten kaynaklanır. CHP bu ülke bölünsün, PKK haklıdır falan demedi. Sorun oy uğruna cahil halkı yalanla kışkırtıp halkın bir kesimini düşmanlaştırma. Suçlu belli. Sebep belli. Sorup durmayın sorun ne? Sebep ne? Herşey belli. Sizin işiniz tespitte bulunmak. CHP bu ülke için kazanımdır falan demişsin. CHP bu ülkenin kurucu partisi. Ne kazanımı? AKP gibi sonradan türemedi CHP. O Çubuk’takiler biraz yontulsa, iktidardakiler nefret dilini bıraksa asıl kazanım odur.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 11:07
13
Senin dil de aynı
Turgut DEMIR 23 Nisan 2019 03:01
Elif Hanım sanırım istedikleri de bu gibi görünüyor malesef.Balıkesir'de Haydar Baş'a saldıranlar bizzat devletin polisleriydi.Olay gürültüye gitti;mecliste soru önergesine cevap bile vermediler.Neyi konuşuyoruz biz?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:48
33
Çok yazık, yarın hakkın divanına varınca, Süleyman’dan alır hakkın karınca...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 10:59
23
07:48, o karinca hakkini bu dunyada Suleyman'dan almadikca bir halt olmaz bizde. Birakin artik hakkin divaninda hakkini arama teranelerini, hukukla, devletle, sosyal iliskilerle ilgili hic bir konu dini referans ile ifade edilemez, edilmemeli. Suclu adaletin kilicindan korkacak, mazlum da adalete guvenin huzurunu yasayacak, bu kadar basit.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 02:53
Evirip çevirmeden, bin dereden su getirmeden, ''ama'', ''biraz da'' filan demeden damardan girip bu kadar açık, bu kadar içten, bu kadar cesur bir yazıyı yazan kalemi tutan el öpülür başa konur. Saygı, tebrik ve takdirlerimi sunarım. Sizin bunlara ihtiyacınız yok biliyorum, ama yazmak ve söylemenin zor olduğu zamanlarda biz bu duygularımızı paylaşmazsak size ve Karar'ın cesur yazarlarına haksızlık etmiş oluruz.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 02:50
kutuplaştıran kişiden hiç bahsetmiyorsunuz?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 02:01
Zillet,İllet,Hain,İşbirlikçi...Söylemleri,siyasilerin zehirli dili olarak insanları böldü.Yazılı,görsel,sosyal medya da,bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanı birbirine düşman etti. Daha dün yapılan sokak röportajın da, Vatandaşın biri "...Sucuk alacaktım alamadım. Kılıçdaroğlu kazandı.İstanbul da her şeye zam yaptı."diyor...3 çocuk diyerek niceliğe önem verileceğine,niteliğe önem verilseydi, bu cehalet olmazdı.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:51
Bahceli bir kene gibi AK Parti'nin kanini emiyor. Baskanlik sisteminin basimiza bela ettigi bu ilkesiz siyasetciyle yapilan ittifak giderek AK Partiyi eritecektir. Bahceli bu saldirinin azmettiricisi olmakla yetinmeyip hala "bu vatandas sana niye vurdu" diyerek sanki bu olayin suclusu Kilicdarogluymus gibi gostermeye calisarak atese korukle gitmekte bir sakinca gormemektedir.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:52
83
O konuşunca bile huzurum kaçıyor, sesinden, nefretinden, düşüncelerinden ürperiyorum.. Herkes Cumhurbaşkanına fabrika ayarlarına dön diyor, yani bu adamı bırak diyor, ama nerde, başta ittifak ( ürünü ) bakanlarını almalı görevden..
Bozok kartalı 23 Nisan 2019 10:17
51
evet aynısını bir diğer yorumcuya biraz benzr olarak yazdım biran evvel bu ırkçı ve faşist partiden kurtulunmalı diye düşünüyorum biz bunları 80 öncesi bu kutuplaşmayı yaşadık ve ülke zarar gördü şimdi daha kötüye gidiyor ülke yazık olur
Bu ülkede terör örgütlerini sevindiren, şehit cenazelerinde yumruklanan bir ana muhalefet partisi Genel Balkanı var. Böyle bir ülkenin başka düşmana ihtiyacı yok...
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:17
Bu sözünüze katılıyorum ''Bilinmelidir ki, Kılıçdaroğlu’na atılan yumruk bu ülkenin demokrasisine, bu ülkenin hukuk devleti ilkesine atılmıştır. Atılan o yumruk hepimizedir.'' Asıl sorumlu yumruğu atan değil, yumruğun atılmasına zemin hazırlayan cahil vatandaşları kendi emelleri için kullanan kışkırtıcı dil kullanan koltuk sevdalısı siyasilerdir. Her bir vicdan sahibi kişinin, yeri ve zamanı geldiğinde oyuyla bu siyasetçilere gereken dersi vereceğine olan inancım tamdır.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 01:06
Tebrik ediyorum Elif Hanim çok hakkaniyetli bir yazı olmus ellerinize sağlık...
Karar Okuru 23 Nisan 2019 00:54
Elinize dilinize saglik Elif Hanim. Guzel yazmissiniz, vicdanla yazmissiniz. Benim korktugum kullandigi argumanlar ile toplumda kutuplasmayi tirmandiran iktidarin kendisinin bile gun gelip mahalle kavgasini kontrol edemeyecegidir. Politika yapma sekillerini degistireceklerine dair benim hic umudum yok. Demiri sogutmayi birakin atesi koruklemeye devam ediyorlar. Cumhurbaskani'nin Kemal Kilicdaroglu'na yapilan saldiri ile ilgili tavri sizi tatmin ediyor mu?
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 00:39
Bütün bu kutuplaşmanın sorumluları bellidir. Bu şiddet eyleminde bulunan şahısların da kimlere güvenerek bu işe kalkıştığı da bellidir. Bir yanda epey bir zamandır uzlaşmacı tavrıyla Türkiye siyasetinde soluk olmaya çalışan bir Kılıçdaroğlu var, diğer yanda hala, bu şiddete rağmen ateşe odun taşıyan Bahçeli var. Tabii bir de bir süredir Bahçeli'nin ateşine odun taşıyan AKP. Allah sonumuzu hayretsin.
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 00:20
Tabiki deyil yanlız sayın taner yıldıza yumruklu saldırı yapılıp burnu kırıldıgında demokrati tepki diyen chp ve yönetimi bu gün sızlanmaya hakkı yoktur
KARAR OKURU 23 Nisan 2019 07:53
15
Her ikisini de korumak, demokrasiyi korumak, Güvenliği sağlamak hükümetin görevi..
musto 23 Nisan 2019 10:02
36
Şükredin bahceli gerçek ülkücüleri meydanlardan çekti yok etti çoluk çocuk çapulcu bir gurup bıraktı onlarla idare ediyorlar. akp meydanı boş buldu astığı astık kestiği kestik bahceliye dua edin önünüzü açtı meydanları size bıraktı istediğiniz gibi at koşturun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN