Back To Top
Sandığa 48 saat kala umumi manzara

Sandığa 48 saat kala umumi manzara

- A +

Sandıkların kurulmasına sayılı saatler kaldı. Öyle görünüyor ki, anket şirketleri bu seçimlerde de büyük bir yanılgı yaşayacaklar. Çünkü, devletle ihale, iş, memuriyet gibi bağlantıları olmayanlar dahi gerçekte ne düşündüklerini söylemeye çekiniyorlar. Herkesin bir gerçek görüşü var bir de resmi görüşü. Hüzün verici bir tablo ancak durum böyle. AK Parti ve MHP dışındaki bir partiye oy verecek olan seçmen göğsünü gere gere oy vereceği partinin adını zikretmiyor. Tehlikesiz olanı, kendisini koruyacağını düşündüğü iki parti isminden birisini veriyor. AK Parti ve MHP dışındaki partilerin mitinglerine gitmekten imtina edenler var. Oy kabininde dahi kayda alındığını düşünenlerin ve buna inananların olması vahim bir durum. Bu toplum bu hale gelmemeliydi elbette.

Buna rağmen bir buçuk aylık seçim sürecinde dinlediklerimden, kulak misafiri olduğum konuşmalardan 8 maddelik bir toplum analizi ortaya çıkardım.

1- Öyle görünüyor ki, CHP’nin “umutsuz” seçmen kitlesi yerlerini AK Parti’nin “kırgın” seçmen kitlesine devrediyor.

Yani...

CHP 2011 seçimleri sonrasında sandığa küstürdüğü, isimleri ‘tatilciye’, ‘boykotçuya’, ‘umutsuza’ çıkan ne kadar seçmeni varsa bu kez sandığa götürürken, AK Parti seçmen kitlesinin bir kesimini Saadet Partisi’ne kaptırırken, bir kesimini ise sandığa götüremeyecek görünüyor.

AK Parti tabanındaki bu kesim sandığa hiç gitmeyecek, çünkü AK Parti’nin bugün verdiği aile fotoğrafından, kullandığı dilden, dahası bugün AK Parti’nin “adalet”, “hukuk” ve “özgürlükler” gibi alanlarda yaşanan ciddi sorunların sorumlusu haline gelmesinden rahatsız olduğu için bu partiye oy vermeyecek ama eli başka partiye de oy vermeye gitmeyecek.

2- AK Parti tabanı bizatihi Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden ziyade 16 Nisan’da referandumda vefa oyu kullandı. Taban, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde ‘kuvvetler ayrılığı’, ‘yargı bağımsızlığı’, ‘denge denetim’ gibi ciddi hukuki sorunlar olduğunu ancak bu sorunların uyum yasalarıyla birlikte düzeltileceğine inandı. Fakat, referandum sonrasında fiili olarak işleyen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hukuk devleti ilkesine zarar verdiğini gördü. AK Parti tabanındaki sandığa gidecek bir kısım seçmen ise, siyasi mühendislik yaparak, AK Parti ve MHP’nin sistemde eksik bıraktığı dengeyi şimdi “Meclis’te AK Parti’ye oy vermeyeceğim, ama  Cumhurbaşkanlığı’nda Erdoğan’a vereceğim” diyerek kurmaya çalışıyor.

3- Muharrem İnce miting meydanlarında gösterdiği performans ile ilk defa CHP kitlesinin sınırlarını aşıp, toplumun başka kesimlerine de ulaşmış gibi duruyor. İnce’nin miting meydanlarına çıkması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk defa bir rakip aday karşısında zorlandığı fotoğrafını çıkardı. Yani seçim meydanlarında ilk defa CHP, AK Parti için ‘ezip geçeceği’ kolay bir lokma  gibi durmuyor. Toplum, ilk defa polemiklerin, salvoların altında kalmayan, savunmada durmayan bir CHP gördü. Mesela Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üst perdeden yaptığı bir had bildirme kipi ile “Bana bak Muharrem” çağrısına İnce’nin verdiği “Eee baktım ne olacak?” cevabı en sıkı AK Partililerin bile yüzünü gülümsetiyor. Muharrem İnce ile birlikte hani şu özlemini duyduğumuz, yüzümüzü gülümseten, siyasete sevimlilik de katan “Erbakan- Demirel” atışmaları vardı ya, işte o günlere dönmüş gibiyiz.

Tamam... İyi güzel... Fakat... Muharrem İnce’nin hazır cevap olması, Erdoğan’ı zorluyor gibi durması, adeta miting meydanlarında siyasi stand up yapması sandığa oy olarak yansır mı?

İnce, polemikçi yönünü ağırbaşlı devlet adamı profiliyle destekleyemedi. İnce siyasetten öte devlet yönetmeye talip. CHP lideri olsa bu polemikler yeterli bulunabilirdi ama Cumhurbaşkanı adayı olarak etkili eleştiri kadar alternatif yönetim modeli de sunmalıydı.

İnce’nin dindar kesimin kaygılarını gidermeye yönelik mesajları iyi bulunsa da yeterli bulunmuyor. İnce henüz dindar kesimin “CHP gelirse” diye başlayan kaygılarını tam anlamıyla giderebilmiş değil.

Mesela, nasıl bir yönetim mekanizması kuracak? Ne olacak?

Tamam, yapacağım diyor, sorunları çözeceğim diyor, ama nasıl çözecek?

4- Bu seçimlerin en büyük sürprizini HDP yapabilir. HDP,  AK Parti ve MHP’nin getirdiği “ittifak sisteminde” kendisine yer bulamadı. Öyle görünüyor ki, AK Parti ve MHP bu sistem ile HDP’yi devre dışı bırakacaklarını ve ittifak içerisine giremeyen HDP’nin baraj altı kalacağını ve böylece HDP’nin alacağı en az 60-70 milletvekiline kolaydan sahip olacakları hesabı yaptılar. Ama siyasi partilerin siyaset yapmak yerine siyasal mühendisliğe yeltenmeleri, bilinçli siyasal seçmeni de adeta bir siyasal mühendise dönüştürdü. Ve ortaya “stratejik oy kullanma” diye bir şey çıktı. Ve HDP’yi tek başına aktöre dönüştürdü. Bu seçimde, HDP doğal seçim performansının çok ötesinde bir destek bulabilirse kimse şaşırmasın.

5- Saadet Partisi ilk kez baraj tehlikesi ile karşı karşıya değil. 2011 yılından bu yana AK Parti’den rahatsızlık duyan fakat Saadet Partisi’nin baraj sorunu nedeniyle de verdiği oyların boşa gideceğini düşünen dindar kesim bu kez alternatifsiz değil. Ayrıca Saadet Partisi’nin bu seçimlerde artıracağı oy oranı “adalet”, “hukuk”, “ötekileştirme” konularında ve dinin siyasete bu kadar hoyratça alet edilmesinden rahatsızlık duyan kesimi ortaya koyması hasebiyle de önem arz ediyor.   

6- Saadet Partisi’nin CHP ile yaptığı ittifakın, her ne kadar dindar kesimde rahatsızlık yarattığına yönelik sistematik operasyonel haberler ile algı oluşturulmaya çalışılsa da, AK Parti’nin baraj sorununu çözmediği gibi, MHP ile getirdikleri “ittifak sisteminin” başka bir şeye olanak vermediğinin de farkındalar.  Ayrıca toplum artık gerilim, korku  siyasetinden yorulmuş bıkmış durumda. Toplumda CHP-Saadet Partisi ittifakının toplumsal uzlaşmaya katkı sağlayacağına dair bir inanç var.

7- İYİ Parti çok güçlü bir rüzgarla çıktı. Ancak bu seçim sürecinin ortaya koyduğu tablo, İYİ Parti’nin süreci milletvekili adayları üzerinden yürütmesi. Yani yerelde yürüyen bir parti görüntüsü var. Seçim meydanlarında Genel Merkez’in etkisi pek yok gibi. Adayların bulundukları yerlerdeki gücü parti genel merkezin gücünü aşmış gibi. Bir de buna Akşener’in pırıltısını, arkasındaki rüzgarı Muharrem İnce’ye kaptırması var elbette. 

8- 24 Haziran seçimlerinin ortaya koyacağı önemli gerçek ise şu. 24 Haziran gecesi sandık sonuçlarının ortaya koyduğu tablo, toplumda yeni bir siyasi rüzgara ihtiyacın var olup olmadığını söyleyecek.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Necmeddin Gül 25 Haziran 2018 16:15
Şimdiki manzara?
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 14:36
Safsatadan bıktık. Icraata bakarız biz. Akıllı bir toplumuz. Yine akp çıkacak sandıktan biiznillah. Allah diyene, namaz kılana, mazluma yardım edene, vizyonu ve misyonu olana, akıllıya basiretliye, gerçek bilgeye bizim sevgimiz ve oyumuz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 12:21
güçleri bu ülkeyi abluka etmek için sanki hiç ittifak etmemiş gibi sizin gibi duygularıni aşamayanlar ancak böyle bir yazı yazabilir. Elbete AKP nin tenkit edilir çok yönü vardır. Ancak şimdı sırası mı?
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 12:17
Elif hanım, 1)Bu ülkede chp resmi ideolajisi sanki hiç yetmiş seksen yıl müslümanlar üzerinde bir zülüm ve istibdat rejmi yaşanmamış. 2)1980 yılindan bu yana pkk denilen aşşağılık terör örgütü sanki binlerce insanımizın -bunların bir kısmi bebek -kanını dökmemiş. Bugüne kadar bu örgütün siyasi uzantısı olarak dökülen kana ortak olmamış bir hdp yok. 3)Kırk yıldan bu yana bu milletin maddi ve manevi duygularını sömürerek büyümüş ve 15 Temmuz gecesi ikiyüzelli insanımızın kanını akıtarak ihtilale soyunmuş fetö terör örgütü sanki
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 09:41
Sayın elif hanım insanlar çekiniyor diye yazdığınız görüşünüze hiç katılmıyorum. Ben Batman'da yaşayan bir seçmen olarak kesinlikle alanda ben şu parti ve adaya oy vereceğim diye çekinen çok az bir kesim var bunlarda daha çok ak parti ve Sayın Erdoğan seçmenleri... Ve hatta bunu net söyleyebilirim ki hala ak parti adayları kargaşa ve kavga olmazsın diye bir çok mahalleye korkudan gidemiyorlar. Ve bir seçmen olarak yapay rüzgarlarla şişirilmiş parti ve adayların hayali bile sayın erdoğanın yaptıklarına ulaşamadı.şuna katılabilirim evet bölgede aday
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 03:51
Şöyle bir imkan olsa kim hangi partiye oy veriyorsa onun tarafından yönetilseydi nasıl olurdu acaba?Aslında bu ülke çok daha kaliteli siyasetçileri ve toplumu hakediyor...çok üzgünüm iki Türkiye'yi rahatlıkla besleyecek canım ülkemin durumu iyi değil..tarafgir olmaya gerek yok..bizler onlar...hangimize fayda sağlıyor? Biz bize benzeriz..birbirimizden hiç farkımız yok..hep kavga hep kavga yazık...
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 00:03
Bir seçmen olarak değerlendirmem. 1-Halkın ekonomik sorunlar, tarım ve hayvancılık ,adalet,liyakat,ahlaki gerileme ,dış politika sıkıntıları gibi önemli meseleler de eleştirileri var. 2-Kutuplaştırıcı eylem ve söylem istemiyor 3-Tayyip Bey in Cumhurbaşkanlığının de vamını istiyor. 4-AK Partinin tek başına devamını istiyor(yukarıdaki eleştirilerinin dikkate alınarak) 5-CHP nin geçmiş eylem ve söylemlerinden dolayı bu partiye güvenmiyor. 6-Saadeti mecliste görmek istiyor. 7-Muhalefetten olumlu muhalefet istiyor. 8-FETÖ ,PKK DAİŞ ile sonuna kadar
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 23:07
Bence Ak partiye oy verecekler açıkça söyleyenimiyor,öyle saldırılıyor ki,saçma saldırı be tepkilerle karşılaşacağıma sessiz kalırım daha iyi deniyor ama sandıkta da görürsünüz siz diyor içinden,”aklını kullan”diyor adam,eskiden koyun derlerdi şimdi yumuşatmışlar,biliyorlar koyun deyince,cahil deyince neler olduğunu,aklını kullan diyor.. aklımı kullanıyorum ve eskiye dönme riskine bile girmiyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:49
Terör örgütünün partisine destek için sıraya giren partilere bir şey dememişsin. Ama milletin gördüğünü göremeyecek kadar basiretiniz bağlanmış.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:33
Oldukça yanlış bir yorum. Çünkü isteyen istediği gibi hangi partiye oy vereceğini söyleye biliyor en azından benim olduğum yerde. Size de böyle ortamlarda bulunmanızı tavsiye ederim.
PATAVATSIZ 22 Haziran 2018 21:57
eskiden iyi olup şimdi olmauan şeyleri sayın demdim: sanki ben bu ülkede yaşamamışım gibi eskiden de olan konuları yazmışlar:sonra koyunda ben oluyorum:)
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:37
2
Eskinden toplumda ahlak ve dürüstlük vardı. Küçüğe sevgi büyüğe saygı vardı. Otobüste, minibüste yaşlıya, kadına yer verme vardı. Farklı siyasi görüşler; kalp kırmadan vatan haini demeden dostça siyasi sohbetler vardı. İktidarı vatan haini, fetöcü, dış güçlerin iş birlikçisi suçlamalarına muhatap olmadan eleştirme rahatlığı vardı. Güçlü yerine haklının safında durma vardı.
karşıyakalı 22 Haziran 2018 20:31
yazar ak parti kaybetsinde ülke batsada olurcuların yanında izlenimi vermiş.veya niyetini söylemiş.ülke ihanet=darbe=parçalaMa ittifakı kazansında islam=müslüman yok olsada olur der gibi.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:31
!!!!!!Allah Allah
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:13
Şu miskinler tekkesi(millet kahvesi)projesi erdoğanın bir anda aklınamı geldi?hay Allah nerden aklıma geldi dilim kopsaydı diyormudur?şaka bu yana cumhuriyet tarihinin en saçma seçim vaadi.bundan dolayı oy verecek bir seçmen varsa vay bu ülkenin haline
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:50
Elif hanım neden bu hazımsızlık. Unutmayın ki bu iktidar sayesinde Elif Çakır oldunuz. Yoksa adı bile anılmayan bir gazeteci belki olurdunuz. Bu tür yazılar ile yönlendirme yapmaya kalkmayın biz Reisçiler gayet memnunuz vatanımızdaki yönetimden adaletten hukuktan. 28şubatta milyonlarca insanın hakları yenirken neredeydi bu toplumsal mutabakat isteyenler. SPli olup da bu ittifaka oy vereceklere de söyleyecek tek laf bulamıyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 21:41
6
Benim tekerleğim dönüyor nede olsa diyorsunuz, ya dönmeyen-döndürtülmeyenlerin?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:11
Yazi gayet tartistirici ki asagisi dolmus. Hayatta laftan ziyade ise bakan biri olarak yine vaatlere ve inandiriciliga bakmak gerekir. Ozellikle benim dikkatimi ceken Ak partinin yapmak istemedigi fakat diger adaylar yuzunden yapmak zorunda kaldiklari. Ohal ve bedelli ilk akla gelenler. Bu bana pazar zor gececek diye soyletiyor hele syn c.baskaninin koalisyon olur demesi meclis kaybedildi dedirtiyor. Ne olursa olsun vatan ve millet icin hayirli olsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 17:54
Daha nasıl ezecek tüm kamuoyu yoklamaları en az yüzde yirmi fark var diyor. Neyi tartışıyoruz tayyip yüzde kırksekiz mi alaca yüzde ellibir mi muharrem ise yirmibeş mi otuz mu kamu oyu bunu tartışıyor siz diyebiliyormusunuz muharrem birinci turda yüzde kırkbeş elli alacak diye
KARARLI 22 Haziran 2018 17:53
Tüm Ak P.'li,özellikle de alabildiğine tarafgir olanlara ,geçenlerde bir çağrıda bulunmuştum.Çağrımı yineliyorum:Hemen şuan,Ahmet TAŞGETİREN'in "Bir hüzün yazısı"nı indirip okumaları. Bunu okuduktan sonra,çok daha farklı düşüneceklerini,yargılarının değişeceğini iddia ediyorum.Okuduktan sonra görüşlerini merak ediyorum.
KARARLI 23 Haziran 2018 01:21
0
Sayın kararlı bahsettiğiniz yazıyı bulup okudum ve daha önce okumuş olduğumu farkettim. Yinede güzeldi, teşekkürler.
Denizci Alperen 22 Haziran 2018 17:49
Millet ittifakı İyi parti , Saadet partisi , Cumhuriyet halk partisi bu millete iyi gelecek inşallah
KARARLI 22 Haziran 2018 17:41
Bir -iki okur ,Konyayı örnek vermiş.Yani Konyayı silip -süpüren,bütün illeri mi süpürmüş oluyor.Halbuki Türkiye'nin mozaiği İstanbul"dur.Istanbul baz alınmalı.O Konyalı arkadaşlar yoksa Konyayı mı ölçü alıyorlar.Fena halde yanılıyorlar.Hatırlatayım dedim.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 19:37
1
Maalesef Konya, İstanbul'dan çok daha fazla etkilidir. Bunun pekçok sebebi var.1-Konya zihinsel, İstanbul kitleseldir. 2-Konya, Anadoluyu yönlendirir. İşaret fişeğidir. 3-Milli Görüş'ün yönünü tayin eder. Avrupa Milli Görüş Teşkilatına yön verir. Bu arada Konya'dan gelen haberlere göre Saadet partisi büyük sıçrama yapmıştır. Ak Parti'de %16'lik bir düşüş olduğu belirtiliyor. Yani %75'den %59'civarına düşmüştür. Saadet bir vekilliği garantilemiş, 2. vekillik için çalışıyormuş.
oflu 22 Haziran 2018 17:16
Ben ifade ediyorum oyum banko saadet partisine.
KARAR OKURU 25 Haziran 2018 22:00
0
Hayaller gerçek olsa ben de ABD başkanı olup dunyaya sükun huzur iklimine ceviririm....
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 15:46
0
konya dan sp nin 1. vekili kim ki.... sn şener mi.. doğru söylüyorsunuz konya da sp nın oyları ile chp iki vekik alır ve aldıda...
mustafa 22 Haziran 2018 17:07
elif hanım belli ki akp kırgınısınız veya erdoğan mağduru..bu anlaşılabilir ancak yine de size düşen hak ne ise onu söylemek..konumunuz, ait olduğunuz inanç sistemi bunu gerektiriyor..
DDS 22 Haziran 2018 23:39
5
bunu diğer cenaha da söylüyor musunuz?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 16:37
(CHP+İP+SP)+HDP'ye verilen oylarla ne yapılmak istenecek? Bu önemli; çünkü her kararımızın bir vebali var. Nitekim bu partilerden arka arkaya gelen istifa haberleri de bu bilincin ve uyanışın bir habercisi olarak görünüyor. Ben vatandaşlarımızın sağduyulu ve tecrübeli olduğunu çok iyi biliyorum. Onca algı operasyonunun içinde, başka Türkiye ve başka Erdoğan olmadığını şu süreçte çok iyi anlamış durumdalar. Ülkemize yıkımdan ve kaostan başka hiçbir şey vaat etmeyen, “Tam Bağımlı Türkiye” hedefinde ilerleyen benzemezler ittifakına gerekli c
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:08
5
kullandığın oyun vebali kime neye göre.. chp+ip+ sp sanki bu memleketin vatandaşı değil mi. herkes sadece kendini vatansever sanıyor. birisi de çıkıp derse ak partiye oy vermenin vebali olur ne olacak. seçimlere dini, cenneti, günahı, sevabı karıştırmasak.. hangisinin doğru olduğuna herkes kendi karar verir..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 16:20
Elif hanım 2 gün sonra o taraflı bakış açınla toplumu dizayn etmeye çalıştığım bu yazıyı boşa yazdığını göreceksin Allah'ın izniyle zafer yine cumhur başkanımız Recep Tayip Erdoğan'ın olacak ve senin gibi hayel dünyasında yaşayan zıhniyetlerin yine hüsranı yaşayacaklar şimdiden kendinizi alıştırmaya çalışın sonra çok zor olur
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 16:01
bukadar muhalefeti gazlamanız tek taraflı intikam duygusu sergilemek bu topluma ne kazandırır yapılanları ve aleyhte kampanyaları dunyadaki tayyip düşmanlığını göremeyecek kadar körleşmişsiniz yazık
Sermet Ilgaz 22 Haziran 2018 15:53
Yeni bir siyasi akım çoktan oldu. Erdoğan "Türkiye'de hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak" dediğini çoktan yaptı.
vefa 22 Haziran 2018 15:37
Sayın 13.59 Sesimizin kısık olmasının sebebi sizin gibi militarist davranışlar sergileyememizden ve aldığımız terbiyeden kaynaklı ki sesimizin gür çıkması gibi derdimiz de yok ayrıca derdimiz alem-i islamın kapısının anahtarı hükmünde olan ülkemiz... ve siz sayın 14.25 Belli mevki ve makamlara zat-ı aliniz gibiler gelince EHİL olmak daha bir anlam kazanıyor herhalde... Ne diyelim canınız sağolsun...
Merhaba, ben 14.25 22 Haziran 2018 21:05
1
Vefa Bey, makama ne yazık ki hak edenler değil, partili olanlar geliyor. Ben de dâhil olmak üzere, hak etmeden particilikle yancılıkla kim makam alıyorsa Allah ıslah etsin. Ama Allah "bizden" olanlar ehil olmasalar da olur diyenleri de bilhassa ıslah etsin inşallah. Çünkü bu kafayla gidersek, bugünün "suskunları" yarının mazlumları olurlar. Selâm ve saygıyla.
Patavatsız 22 Haziran 2018 15:25
kırgın mırgın yok olsada sandıkda başka partiye oy olarak dönüşmez o sizin okuyuşunuz ya da mühendisliğiniz yemezler.Ben de ak partiden zarar gördüm ama ince ye ya da merale rey vererek telafi edemeyeceğimi biliyorum.eskiden iyi olupda şimdi olmayan bir tek şey gösterin bana.
KARARLI 22 Haziran 2018 16:35
5
İşte tarafgirlik böyle bir şey.Eskiden iyi olupda,şimdi olmayanları (olmayan değil)sayalım mı?Birlikte sayalım:1-Hukuk devleti yerle bir oldu. 2-Liyakat gitti,mülâkat geldi.3-Partizanlık tavan yaptı.4-İmamlar partili oldu.5-Toplum olabildiğince kutuplaştı.6--Bazı liderler ilahlaştırıldı.7-Atamayla Başbakanlar değiştirildi(düşük profilli başbakan arandı).8-Erkler ayrılığı mezara gömüldü.9-Seviye bir hayli irtifa kaybetti.10-Mütevaziliğin yerini kibir aldı.11-Harun'ken,Karun oldular.Bu kadar yeter mi tarafgir arkadaşım.Gerrisini de sen say.
HACİ VAK VAK 22 Haziran 2018 17:26
18
Yani kararli arkadas demek istiyor ki; 1. Hukuk eskiden bizim elimizdeydi, simdi siyasi muarizlarimiza gecti. Eskiden oldugu gibi muktedir olamayan iktidarin basinda demoklesin kilici gibi sallayamiyoruz. 2-3 Eskiden sorular calinip, birileri is guc sahibi oluyordu, tabi himmet karsiliginda. 4. Cumaya giden insanlarin kahir eksiriyetini rahatsiz edecek birsey duymadim.5.Ona kutuplasma demiyoruz, hazim guclugu diyoruz. 6. O senin hastalikli dusuncen. 7. Ne guzel eskiden darbeyle falan degisiyordu 8. Hic bi zaman mezardan cikmadi. Emirle basbakan asildi bu ulkede. 9. Ben bu yasima kadar meydanla
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 17:41
5
2002 Dünya üçüncüsü milli takım, 2001 yılında Avrupa 2. basketbol takımı şimdilerde spor geriye gitmiş. Edebiyat bitmiş, kültür ölmüş, ahlak çökmüş, eğitim can çekmekte, halk, şirketler ve devlet borç batağında. Elin güneşiyle yalancı baharı yaşayıp yolun sonuna gelmişsin. Bu ülkede 60-80 yıllar, 80-2000'li yıllar aynı mı oldu ki 2000-2020'li yıllar aynı olsun dünya ile birlikte bizde geliştik ne eksik ne fazla ama siz bütün güzellikleri iktidardan bilirken bütün kötülükleri dışarıda aradınız.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 22:02
3
16:35. Güzel bir fetöcü zihniyet tarifi, tabiki içinde olanlar, içinden gelenler bu işleri ve işlemi,işleyişi çok iyi bildikleri için o düzenin tarif,tanım ve tasvirini çok güzel yapıyorlar...
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:17
Bu secim de sanki erdoğan ile başabaş bir oy oranına sahipmiş gibi ince yi lanse etmenize hayret ediyorum. Adam %29-30 arasında oy alması icin dua edilen bir adam ile 48-55 bandında oy alabilecek bir kisi nasıl denk olabilir. Ya da nasıl bir birlerine alternatif olabilir. Secim ikinci tura kalacak, biri türk milliyetçisi, biri kürt milliyetçisi, biri atatürk milliyetçisi ve iki de demirel ve erbakanin artığı beş gurup bir araya gelecek. O çok sevdiğiniz abdullah gülün deyimi ile insan bazen gerçekten de hayret ediyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:14
bu dediklerinizin hiç biri olmassa oyununuzu kime verdiğinizi söyleyip CB özür dileyecekmisiniz elif hanım kendinizi daha çooook kandırırsınız
Olcay 22 Haziran 2018 15:07
Nihayet bu pazartesi 30 yıl sonra sol ve kemalist bir iktidar geliyor. İnce liderliğinde sol yeniden iş başına geliyor. Etyen Bey bile İnce diyorsa bu iş bitti.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:28
7
Her secim ayni seyi yapiyorsunuz. Bu kadar kendinizi kaptirmayin. Sonra ilk isiniz YSK basmak oluyor.
mustafa kemalin askeri 22 Haziran 2018 15:52
6
aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş..sol , 30 değil ama belki 300 yıl sonra iktidara gelebilir bu kafayla..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:54
4
Sol geliyor da CHP'nin kemalist olduğuna inanmıyorum. Kemalist düşünceyi savunan bir parti varsa o da iyi partidir. Umarım barajı fazla fazla geçerler de rahat bir nefes alırız.
Daywalker 22 Haziran 2018 14:40
Daha seçim olmadı birileri Konya dan şu partiye şu kadar milletvekili çıkıyor diye paylaşım yapıyor. Nereden biliyorsunuz ? Daha seçim olmadı ki.
Vatansever 22 Haziran 2018 14:33
vefa bey yazdiklariniza itibar ediyorum. madem konu acildi soyleyeyim ben memurum. istifa edip bir muhalefet partisinden aday adayi oldum. bir dostuma insaat halindeki binasina liderin fotosunu asmayi teklif ettim.abi bilirsin oyum sizde ki gercekten oyle ama insaati muhurlerler ne yapalim simdi diye cekindi.oturdugum sitede bir cok evde ki hemen cogu memur sayin cumhurbaskaninin resmi asili. oysa benim aday adayi oldugum devrede sosyal medyadan paulastigim propaganda yazilarim ve afisler icin bir memur bunu nasil paylasir diye sikayetler var. su an meslegime dondum bu arada.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 14:16
Muhalefetin aklı başında görünen eleştirilerinin bile millet nezdinde bir karşılığının olacağını sanmıyorum. Muhalefet partileri dünyanın en akıllı, en mantıklı laflarını ediyor olsa bile; millet, karşısında bir yankesici grubun olduğunu gayet iyi biliyor. “Saadet zincirleri”ne inananlar elbette az değil. Maalesef bugünün Türkiye’sinde muhalefet partilerine oy vermekle Çiftlik Bank’a katılmak arasında temelde bir fark yok. Birine paranı, diğerine aklını kaptırıyorsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 14:51
5
Yine makarnaci komurcu, bidon kafali, kardesim bu millet koyun yorumu. Bu kafayla hicbir zaman iktidar yuzu goremeyeceksiniz. Bu kafa yapisinin onde gelen dinazorlari da koselerinden hdp ye oy dileniyorlar. Kendilerinden baska herkesi ahmak kabul ederler ama kaset operasyanu ile partinin basina gelmis, 11 secim kaybeden birini niye hala o koltukta tutuyoruz demezler.
halil 22 Haziran 2018 15:02
4
erdogan--turbandan oy aliyordu--turban serbest erdogana oy yok
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 19:35
4
15:02, Türban yasağını kaldıran Erdoğan'a, türban yasağı yok diye oy vermeyin diyorsun... Çok acayip bir zekan var... Zekana soğan, sarımsak sür. Nazar olmasın.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:58
Allah Allah Elif Çakır. Sen bu düşüncelerini kendine sakla. Açıkça söyle söyleyeceklerini evirip çevirme. Seni her okuduğumda sinir katsayım yükseliyor. Bu ülke de her 2 kişiden biri sayın ERDOĞAN I istemiş. Allah RTE başımızdan eksik etmesin. AMİN. İyi ki başımızda iyi ki var sizin gibiler istemese de.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 14:53
6
13:58 Hap kullan ya da okuma. Zira gerçekleri herkes kaldıramaz, öyle tepenin tası atıverir. Olan kendine olur. Benden söylemesi.
adalet 22 Haziran 2018 13:57
aynı şeyleri düşünüyoruz...aklınyolu birdir..
Karar Okuru 22 Haziran 2018 13:46
Yazıyı o kadar uzatmaya gerek yok.... Kısaca Ak Parti dışında ki her partiye oy verilebilir.... Sizin yaptığınız da SİYASAL mühendisliğin çaktırmayanı cincinden....
Hukukçu 22 Haziran 2018 13:44
En önemli dinamik olan hukukun ırzına geçildi adalete tecavüz edildi. Fetö sayesinden memlekette herkes birbirinden intikam aldı. İhbar gerçek mi yalan bakılmadı. Gerçek Fetöcüler gölgede kaldı. Asya banka pizza getiren tutuklandı. Kuranlar yönetenler taltif edildi. Kaçanlar lüks içinde hayatlarına devam ederken burada kalan garibanların içinden geçildi. Nasıl temizlenecek bu iş?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 16:03
10
O senin kuruntun gugukcu
karar okuru 22 Haziran 2018 13:15
İnce, polemikçi yönünü ağırbaşlı devlet adamı profiliyle destekleyemedi. İnce siyasetten öte devlet yönetmeye talip. Elif hnm tabularınızdan neden kurtulamıyorsunuz anlamadım. Ne demek ağır başlı devlet adamı bir açıklayın Allah aşkına. Mesela adamcağız bisikletle makamına gidip gelse sizce ağır başlılık olmuyormu. Dindar kesimlerde bir zamanların katı laikçi kesimlerine döndü. Onlarda korkuyorlar şimdi. Anlayın artık özgürlükçü politikalar izlemeyen gömülecektir. CHP ve M.İncede bunun farkında. Yaparlarsa gömüleceklerini biliyorlar. Geri d
METEHAN 22 Haziran 2018 13:08
Erdogan muhaliflerine sozum: Tak sepeti koluna hadi kizim yoluna... Hepinize temelli "Saadetler" dilerim.
Dr Ali Kurt 22 Haziran 2018 12:40
Tek kelimeyle bire bir katılıyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:49
0
Tek kelime?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:46
0
Hangi kelime?
sadi 22 Haziran 2018 12:31
merhaba! demokrasi; yasalarin insanlar tarafindan yapildigi yeryuzu kaynakli beseri bir dindir.demokrasi ve diger tum yeryuzu kaynakli yonetimler islamla asla bagdasmaz.islam insanlar uzerindeki her turlu kisisel veya kurumsal otoriteyi,egemenligi reddeder. Islam;kanun koyucunun tek otorite ve egemenin Allah oldugu gokyuzu kaynakli yegane dindir. secimlerde oy kullanmak faiz,zina,escinsellik gibi gunahlarin serbest oldugu demokrasi dinini mesrulastirmak,kabullenmek anlamina gelirki bu islamin sirk olarak nitelendirdigi cok vahim,kabul edilemez bir durumdur ve islamla asla bagdasmaz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:50
0
Ehli sunnet kibleyi donenleri tekfir etmez. Allah daha iyisini bilir. Hariciler hasa HZ Ali'yi "Hukum ancak Allah'a aittir" ayetine istinaden tekfir etmisti.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:11
0
sadi bey siz oy kullanmayın o zaman.kullanmayacaksınız değil mi?
musto 22 Haziran 2018 13:42
3
ARABİSTAN'DA iş yaparken sarışın ve mavi gözlü elamanları tek başına CİDDE'YE GÖNDEREMEZDİK SANKİ KUTSAL TOPRAKLAR DEĞİL SODOM VE GOMORE ŞEHİRLERİ gerçi aynısı bizim ülkeye bulaştı bazı yurtlarımızın hali ortada..
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:11
1
Ak partili kardeşlerim sadi rumuzlu yorumcunun söylediklerini ciddiye alın
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:34
9
Bunlara aldanmayin ters manyel yapiyorlar. Bir tane ak partilinin oy vermemesini saglarsak kardir dusuncesiyle, her yere kopyala-yapistir yapiyorlar. Bu tarz seylerden bile medet umuyorlar.
Sezai Akkenç 22 Haziran 2018 12:17
Neyse artık siz yukarıdaki yazıyı bırakın bana bakın. Konya'dan görüştüklerimden aldığım haberler iyi. %80 Cumhur İttifakı ve RTE, AK Partimiz: 12 MV alıyor. 1 MHP alıyor. 1 İYİ Parti alıyor. 1 CHP alıyor. (O da eski bir AK Partili :D) SP alamıyor. İnce'ye neredeyse teveccüh yok. Bu tablo umarım TR'ye yansır. Ama ilk turda iş bitiyor bu kesin.
Tunç Tekin 22 Haziran 2018 12:46
4
Konya halkı bu durumda ise diyecek bir şey yok.Hemşehrileri Ahmet Davutoğlu bey sırf Reisin her dediğini yapmadı diye kapı dışarı edildi.Reisin aşırı hırsından kaynaklanan yüzde 10 oy kaybını telâfi etti diye siyasi hayatı bitirilen Davutoğlu,bu tablo karşısında acı acı gülümsüyordur sanırım.Demek ki Konya halkı için önemli olan "doğrunun " değil "güçlünün " yanında olmak galiba.Ben sayın yorumcunun aksine Konya halkının iktidara ders vereceğini ümit ediyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:57
3
Zaytung haberi galiba bu
Remzi 22 Haziran 2018 15:03
14
Konyada AKP 11 MHP 1 CHP 2 İYİP 1.. Kesin bilgi yayabilirsiniz.
ilker 22 Haziran 2018 12:17
merhaba! Bizler Muslumanlar olarak demokrasi dinini tanimiyoruz,reddediyoruz,tek yol islam diyoruz.eger Rabbimiz muslumanlara yeryuzunde yonetim nasip ederse yapilacaklara ornekler;1.anayasa ve kanunlar yapilirken mutlaka Kuran-i kerim ayetleri referans olarak alinacak.2.meyhaneler,kumarhaneler ,genelevler kapatilacak.tum mustehcen yayinlar yasaklanacak.3.icki,zina,escinsellik,faiz yasaklanacak.4.bankalar faizsiz calisacak veya kapatilacak.5.adaletsizlik ve somuru ile mucadele edilecek.6. israil ve amerikan buyukelcilikleri ve askeri usler kapatilacak.vs... Kurtulus ISLAMDA.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 16:33
2
Kur'an'daki kölelik cariyelikle ilgili ayetleri nasıl uygulayacağız? Köleliği geri getirip cariye mi satın alacağız?
vefa 22 Haziran 2018 12:09
oturduğum sitede ince'nin posteri aylardır yerli yerinde dururken RTE posterine tahammül edilmeyip bir hafta içinde kaldırdılar hemde 3-5 kişi tarafından bu mu diktatörlük bu mu kimsenin görüşlerini açıklayamaması.... sayın yazar bizler 16 yıla rağmen hala kısık sesleriz... inanmıyorsan herhangi bir okulun öğretmenler odasına git neler konuşuluyor bir dinle.... ve duyduklarını yaz eğer vicdanın ölmedi ise...
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:36
22
Kesinlikle katılıyorum. Sırf böyle muhabbetlere girmemek için öğretmenler odasını terk ettiğim çok olmuştur. Üstelik sözde muhafazakar bir semtteyim.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:55
2
@12:09: Ince 6 hafta önce CB adayı oldu. Nasıl oluyorda "posteri aylardır" asılı oluyor? Asılı olan Erdoğanın posterleri olmasın?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:59
2
Kafamızı çevirdiğimiz her yerde, maç arasında, hava durumunda, magazin proğramında sizleri görmekten bıktık. Sesinizin kısık olmasının sebebide yaptığınız yanlışların savunulacak tarafı olmamasından olabilirmi acaba
Karar Okuru 22 Haziran 2018 14:25
2
Vefa Bey, anlattığınıza göre KPSS'de başarı göstererek atanan ve çoğunluğu oluşturan öğretmenler AK Partili değil. Öyleyse nasıl oluyor da bu çoğunluk içinden hiç kimse temayüz edip okul müdürü olamıyor da hep AK Partililer okul müdürü olabiliyor? Gerçek müslüman, işi ehline veren midir, kendi adamına veren midir? Buna da karşı çıktığınız oluyor mu? Yoksa yine mi "kısık sesli" davranıyorsunuz?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:12
1
13:59 Yok ondan degil, belli yayinlardan baskasini okumayan bir kitle, isyerinde, metroda, otobuste firsat buldugu her mekanda, sizi onun gibi dusunmeniz gerektigi konusunda taciz eden, farkli dusuncelere tahammulu olmayan, secimleriniz ve fikirleriniz yuzunden, dogal olarak kendinde sizi yargilama hakki oldugunu dusunen, derhal dogru yola sokulmasi gereken bir cahil olarak goren hadsiz ve iletisim kurmanin mumkun olmadigi agresif bir kitle var. Sizi koyun ve bidon kafali goren bir kafayla nasil bir iletisim kurulabilirki. Yoksa savunulacak bir sey olmamasindan degil.
KARAR OKURU 23 Haziran 2018 04:01
1
Allah aşkına bir de eleştirin be..hepimiz öleceğiz..
Yaşlı Amca 22 Haziran 2018 12:08
Kendi annesi ve kızkardeşi başörtülü olmasına rağmen yıllarca onların dahi haklarını savunmamış; aksine kamuda olmamaları gerektiğine dair açıklamaları ortada olan Muharrem İnce'yi şirin gösterme çabanız çok hoş.
vefa 22 Haziran 2018 12:01
yarabbi selaların okunduğu şu vakitte sen bizleri nefislerine yenilip de kendi hırslarından dolayı haktan uzaklaşanlardan eyleme... (yayınlanmayacak biliyorum ama yine de yazdım)
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:29
0
Amin. Allah kimseyi sahsi kinlerinin esiri yapmasin.
KARAR 22 Haziran 2018 11:58
Keşke Türkiyeyi tarafsız ve duygularını karıştırmadan okuyabilseydin Elif.
Daywalker 22 Haziran 2018 11:53
Burada RTE olmasa şöyle olurdu nankörlük edebiyatı yapanlar. Peki RTE yönetiminin altında yapılan gözlerinizle gördüğünüz onlarca talana, yanlış işlere ne diyorsunuz. Bunca yaşanan hainliklere ne diyeceksiniz. Birlikte namaza gidenlerin birbirlerine attıkları kazıklara ne diyeceksiniz. Darbeye destek verenlerle toplantıya gitmedim diye ceza verdiler bana. Ak partinin getirdiği bürokrat verdi. Darbe gecesi meydana RTE istanbula indikten sonra geldi bu bürokrat. Kimsiniz kime had bildiriyorsunuz. Biz herşeyimizi Allaha emanet edip hareket ettik. Karşılığında taland
borego 22 Haziran 2018 11:52
çok güzel oldu yahuu..Millet ittifakı sayesinde toplum kucaklaştı, kaynaştı.. Eskiden olduğu gibi birbirine gülerek selam vermeye başladı.. Bitsin bu taraf olmayan bertaraf olur anlayışıı.. biz kardeş olmak istiyoruzz..
yusuf akkuş 22 Haziran 2018 11:45
SAADETDEKİ İSTİFALARI GÖRMUYORSUNUZ AK PARTİ SECMENİNİN SAADETE GİDECEĞİNİ SOYLUYORSUNUZ İDOLOJİNİZ NE BİLMEM AMAANCAK KENDİNİZİ TATMİN EDERSINIZ YAZDIKLARINIZ TAMEMEN YONLENDİRMEAMACLI GARİB BİR YAZI
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:51
1
Siz bu istifa konuda Saadeti MHP ile karıştırıyorsunuz galiba?
M.SNCL 22 Haziran 2018 11:39
Sizin görüşünüzden hareket edersek, anketlerde Millet İttifakı'na oy vereceğini söyleyenlerin sayısı, seçimde çıkan sonuçların üzerinde ise anketlere cevap veren kişiler baskıdan çekindiği için mi Millet İttifakı'na oy vermiş olacak? Bence manüplasyon yapıyorsunuz, en hafif tabiri ile yazınızda eleştirdiğiniz toplum mühendisliğine soyunmuşsunuz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 11:29
Oy verirken Saadet'e verilecek her oyun Kandilin emriyle 6-8 ekim olaylarini ve hendek terorunu baslatan 'serok selolara' ozgurluk isteyenlere, 15 temmuzun faili fethullahcilari serbest birakmayi taahhut edenlere gideceklerini unutmayin. PKK nin siyasi uzantisana oy verirken, elindeki kamu imkanlarini, aynen belediyeler de oldugu gibi kamu yarari icin degil, teror orgutune hizmet icin kullanacaklarini unutmayin. Ayrica akliniza uykusunda sehit edilen polisler, hendek teroru sehitleri, Aybukeler, Erenler, Necmettin ogretmenler ve su anda aklima gelmeyen daha niceleri gelsin...
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:00
28
Bu ittifaka oy verecek arkadaşlar kendilerine şunları bir sorsunlar. SP kandil operasyonunu yapar mı? CHP afrin operasyonu devam ettirir mi? fetöcü gazetecilerin ismini meydanda okuyan kk fetöyle mücadele eder mi? fetöcü polislerin yer değiştirilmesine karşı çıkan akşener fetöcüleri görevlerine iade etmez mi?
Tunç Tekin 22 Haziran 2018 12:58
2
Kardeş anlattığın her olay AKP iktidarında yaşandı. Müsebib yani sebeb olan , sebebten hesap soramaz.Bu bir Mecelle kaidesidir.Başta FETÖ olmak üzere hendek ,çadır mahkeme,çözüm süreci,kumpas davaları bizzat AKP iktidarının desteği ve göz yumması sonucu yaşandı. Bir iktidar bütün kabahati başka kişilere atıyorsa siyaseten mazurdur ve iktidarda kalması memleket için tehlikelidir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 14:09
22
12:58 Valla Mecelle'i bilmem. Suslu laflari da sevmem. Bana gore "milli birlik ve kardeslik projesi" iyi niyetle baslamis bir surecti, malasef Suriyedeki kazanimlari ugruna teror orgutu masayi devirdi. Habur gibi turlu rezaletlere imza atan, teror orgutu ve siyasi kolu sureci suiistimal etti. "Serok Selo"nun sokaklara doktugu sempatizlarin masum insanlari oldurdugu 6-8 ekim olaylarini, hendek terorunu baslatanlara tek bir elestiri getirmeyip, herseyin sebebi olarak Tayyip Erdogan'i gostermeniz, muvazenezini iyice kaybettiginizi gosteriyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 14:59
15
Hayret soruma cevap vermek yerine hükümeti suçlamışlar. Geçmişi bırakın şimdiye bakın. 5 yıldır fetöyle var gücüyle çarpışan bir lider var ve hala fetöyü savunanlar. Akp'nin geçmişte yaptığı hataları şimdi yapanlara mı destek vermeyi neyle açıklıyorsunuz? Akp döndü yanlışından ama CHP, IP, SP ısrarla sürdürüyor. Şu an devlet PKK'yı bitirmek için operasyonlar yapıyor ama muhalefet açıkça yapma diyor. Afrin'e girme Kandil'e girme diye kim diyor?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:47
8
14:59 Kardeşim bunlar işine gelmeyen şeyleri görmemekte çok mahirdirler. "Habur'a", "ne istedi de vermedik"e takili kalmışlar. Bir milim ileriye gitmiyorlar. Sanki bunlara Erdoğan dedi, devletin belediyelere verdiği iş makinalarıyla Hendek açip, içine patlayıcı yerlestirin diye. Biraz izan, insaf ya hu....
Tunç Tekin 22 Haziran 2018 16:06
1
Bak arkadaş , Tayyip bey hedefine ulaşmak için dönem dönem farklı yollar ve politikalar geliştirir. Siz bütün bunları iyi niyetli bir şekilde değerlendiriyorsunuz.Yani bir kusur varsa asla Reis de değil karşı tarafta demek biraz saflık olmuyor mu?Açıkça söylüyorum;eğer çözüm süreci güneydoğudan AKP' ye oy getirseydi,bugün bile devam ederdi. "Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım "diyen bir lider bugün MHP ile ittifak yapıyor. Mehmet Ağar "in oğlu,Tansu Çiller bugün AKP saflarında. Ankarada liste başları hep milliyetçi. Demek istediğim
musto 22 Haziran 2018 16:13
1
Sende şunlara cevap versen gazeteci milletvekilin FETÖ borsası kuruldu diyor susturuyorsunuz aday göstermiyorsunuz darbeci genaralın kardeşini baş danışman yaparsın oda yetmez FETÖ tevbe etsin emrine okul açalım ulema yetiştirsin diyen adamın kızlarını millet vekili ve büyük elçi atarsın gariban öğrenci ve erleride hapse atarsın size nasıl inanalım....
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 19:58
1
Tunç Tekin, Erdoğan çözüm sürecini barış getirmek uğruna her şeyi göze alarak başlattı. Hayatını koydu oy nedir ki. Allah'ın izniyle bu vatanın ülkücüleriyle kürt evlatları barışacak Erdoğan sayesinde. Ezanlar okunmasın artık diyenlerle milli görüşüler bir oldu, buna mı şaşırıyorsunuz?
TürkiyeVakti 22 Haziran 2018 10:51
16 yıl önce kimsenin yüzüne bakmadığı, ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören, yobaz, gerici laflara maruz kalan siz muhafazakar kesim şimdi medyada, kamuda, sosyal medyada kısaca her yerde rahatça konusabiliyor hatta kendilerine bu hakları sağlayan RTE'ye bile hakaret edebiliyorsanız ne demek gerekir bilmem..sizler hz yusufu kuyuya atan kardeşlerine benziyorsunuz..yani rte nin sadece ülkede değil müslüman dünyasında da hakederek kazandığı sevgiyi kıskandınız..yada kutsal sudan içip beyazlaşan zenci gibi..zenci olduğunuz günleri unuttunuz. Allah RTE'yi başı
osman 22 Haziran 2018 10:50
Arkadaş uzayda yaşıyor galiba...Bol bol chp güzellemesi...Chp meğerse ne kadar özgürlükçüymüş, ne kadar demokratmış haberimiz yokmuş. Elif hanım sayesinde öğrenmiş olduk...Ak parti hatasız kusursuz değil ama diğer partilerle kıyas etmek bile en büyük haksızlıktır.
keriz 22 Haziran 2018 14:42
2
uzay caginda hala turban--din iman lakirtisi
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:24
2
14:42 Sen atomu parcaliyorsun galiba, engel olmayalim sana...
Millet ittifakı daha uygulamaya geçmeden toplumda barışın ne kadar güzel bir yaşam tarzı olduğunu ,neleri başarabileceğini gösterdi. Ülkemiz inşaallah adil bir seçim sürecinden geçerde güzel yarınlara ulaşır. Normal şartlarda ülkem insanı Millet İttifakını ister oldu.Hayırlısı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:30
37
hahah guzel saka... Nerde gosterdi? Paralel evrende mi¿ Hem de daha iktidara gelmeden... Bi de iktidara gelse... ucusa gecicez desene :)))
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:09
9
O toplumsal barış fetöcüler ve pkklılarla asla yapılmamalı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 09:37
Millet ittifakı başarılıdır meydanlar bu ittifakın heyecanı süper ak parti mitingleri heyecan sıfır.siz hiç cumhurbaşkanının meydanlarda asgari ücret 1.600 TL artırılacak emekli maaşı 850 TL artırılacak duydunuz mu varsa yoksa yol yaptım havaalanı yaptım diyor bunlar karın doyurmaz.Ak Parti'nin kaybedeceği ekonomik nedenlerden olacak.koyluyu esnafı asgari ucretliyi emekliyi düşünmedi kısaca dar gelirliyi perişan etti
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 11:27
5
insanlar hayal kurmaya , güzel yarınlara inanmaya başladı.adalet ve hukuk üstün olursa bu kötü tablonun terse dönecek inancı kuvvetlenmeye başladı. gençler , karamsarlığı bırakıp umut taşımaya başladı. Torpil değil liyakat olursa çalışır başarırım demeye başladı.Az şeylermi??
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 11:40
28
Vay be Tayyip Bey citayi oyle bir yukseltmis ki, artik dunyanin en buyuk havaalanini begenmeyen bir secmen kitlesi var. Bir doymusluk, bir kaniksama var. Dunyanin en fantastik icraatini da yapsan farketmiyor. Isin ilginc tarafi bunu begenmeyen kitle, 30 yilda bolu tunelini bitirememis bir yapiya oy vermemizi bize salik veriyor. Bence muhalefet iktidara gelirse isi cok zor. Citayi bulundugu yerden daha yukariya cikarmasi gerekiyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 08:17
Akp mhp dışındaki partilere oy verenler söyleyemiyormuş, yersen. Asıl insanlar ak partili olduğunu söylemeye çekiniyor. Bin tane laf işitiyorsunuz. O yüzden sessiz çoğunluk olarak sandıkta tepkimizi koyuyoruz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:36
28
Cumhuriyetin en basarili, en icraatci hukumetlerini kuran parti ak partidir. 18 yildir girdigi her secimi kazanan bir partiye oy vermeyi soylemekten neden cekiniliyor. Siyasi kariyeri kaset operasyonuna bagli, girdigi her secimi kaybeden adama sorgusuz sualsiz biat eden, "tipis tipis oy vermeye giden egitimli kitle cekinsin. Eli kanli bir orgutun destekcisi, uzantisi, esbaskanlari kandilin emir eri olan bir partiye oy verenler cekinsin, oylarini aciklamaktan.
Nermin 22 Haziran 2018 12:46
3
Keşke herşeyin betondan ibaret olmadığını, AKP'nin toplumda yarattığı kutuplaşmanın İslamda asla olmadığını da görebilseydiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:01
20
12:46 Ne yapmis ak parti? kilik kiyafetinizden dolayi universitenin kapisindan mi cevrildiniz? Veya anadilinizi mi konusamadiniz? Daha fazla yzatmaya gerek yok. o kutuplasma degil, o belli kesime duyulan hazimsizlik.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:00
3
Kutuplaşma iyidir. Tek kutup varsa asıl orda sorun arayın.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 07:58
Saadet %3 oy alırsa hazine yardımına hak kazanıyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 08:29
8
INŞALLAH hayırlısıyla alır. ALLAH yardımcıları olsun. Iyi insanların, hakkaniyetli insanların önü açılır.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:06
4
Tabi ki kazansın. Hangi parti olursa olsun Mecliste halkını temsil edecekse emeğini almalı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 06:47
Chp Sp ittifaki ulkemizi gardrop ideolojilerinden cikartacak samimi bir ittifak olacak. artik sen niye bunu giydin bunu cikarttin gibi gunumuzde hic bir gecerliligi kalmamis seylerle ugrasilmasin. Bunu yapanlar var ise de lutfen partilerinde barindirmasinlar Oyle umuyor ve guzel gunler gorecegiz diyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:26
29
Allaskina sen bu esprileri nerden buluyorsun. Cok komikmis.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 11:31
16
"Chp Sp ittifaki ulkemizi gardrop ideolojilerinden cikartacak samimi bir ittifak olacak." ya sana bu esprileri zorlami yaptiriyorlar. :)))
Cengiz 22 Haziran 2018 06:16
yazar şahsi ve temelsiz görüşlerini anket şirketlerinden bile daha isabetli zannediyor anlaşılan, malesef seçim sonrası uğrayacağın hezimetle bol bol ağlaşırsın mahalle kankilerinle.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 08:22
5
25 Haziran günü buralar şenlik olucak.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:42
21
18 yildir her secim sonucu ayni sey, milletin en az % 50 sine her turlu, agza alinmayacak hakaretler esliginde, Turkiye'den bilmem ne olup gitmek, haritadan chp nin kazandigi yerlere tasinma goygoylari... Ha bir de her secimin olmazsa olmasi hile muhabbeti, valla simdiden darlandim. Hayirlisi ile bitse de, bi kurtulsak.
abdulrahim 22 Haziran 2018 05:51
AKP acisindan durum 6 Haziran dan daha mi iyi yoksa daha mi kotu olacak. AKP % 41 almisti MHP % 16 yani toplam % 57. 1 Kasim da MHP % 11 e dustu, AKP % 49. Yani toplam % 60. Ben AKP nin 6 Haziran oyunu alacagini MHP nin ise % 5 civari oy alacagina inaniyorum. Ikinci tura AKP ve MHP mecliste cogunluk olmadan girecek. Ikinci turda da gozu Millet ittifakina oy atip HDP den hosnut olmayan Milliyetci secmen ve Muhafazakar secmenin oyu uzerinde olacak. AKP suruc ta olan olaydan derin bir yara aldi. Bu secimi Kurt ve Kirgin Muhafazakarlarin AKP ye ne kadar tepki gosterecegi belirleyecek.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:46
19
Olsa olsa bu secim de istedikleri gibi at kosturamayan pkk ve siyasi uzantisi kirgindir. Elindeki belediyelerin imkanlarini teror orgutunun hizmetine veren bir partinin de, kurt diye bir derdi olmadigini bes yasindaki cocuklar biliyor.
Dilekka 22 Haziran 2018 03:53
Gönderdiğimiz her yorumu yayınlasanız tarafsızlığınızı anlayacağız:)
Dilekka 22 Haziran 2018 03:52
Muharrem ince! Başta parlamenter sistemi geri dönülecrğini söyleyen, şimdi ise parlamenter sistemin kötü olduğunu ifade eden, Tacizden tek fezleke düzenlenen kişi! Milletvekili sıfatıyla bir memura küfür, tehdit vs eden bir insan! Cumhurbaşkanı olmaya aday! Terör destekçisi Hdp! Her yolu mübah görenler...Allah cc bizi doğrulardan ve doğru yolundan ayırmasın!
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 08:03
6
Kaset feto isidir. Kripto fetoculer yine montaj kasetle is basinda. Daha once inanmadik simdi de kasete itibar etmiyoruz. Zamanlama manidar. Ki kasete sariliyorsa bilsin ki fetocudur.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 10:13
2
03.52 de pardon ama twitterde ne arıyorsun????
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 03:02
akp bu toplumun azinlikta olan musluman kesimi demokratlastirdi dumyaya yaklastirdi, tesekkurler..
KARAR CANDIR 22 Haziran 2018 02:40
seçimin en dramatik! sorusu; dip dalga var mı?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 08:30
12
Boyu geçmiyor gelin.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 02:15
Ee ben de mhp ye verecem oyumu, ama kimseye de söylemiyorum. Neden mi, merak etmeyin korkudan değil. Kimseyle tartışmak, oyum için bir açıklama yapmak istemediğim için. Etrafa bakalım, henüz karar vermedim, belki oy kullanmam vs. diyorum. Oyum için insanlarla tartışmak veya bir izahat yapmak zorunda kalmak istemiyorum. Bilmem psikolojimi anlatabildim mi...
HACİ VAK VAK 22 Haziran 2018 05:32
8
Mhp cumhurbaskani adayi cikarabildi mi. İsçi partisinin bile c başkani adayi var be utanin biraz . psikolojin çok iyidir anladik . psikolojini bahceliye anlat bence . seni suskun birakan bahçeli.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 13:33
8
Hacı vak vak, işte senin gibi strateji bilmeyen, sığ görüşlü kaba insanlarla enerjimi harcamak istemediğim için oyumu açıklamıyorum. Yapilacak, uğraşacak daha önemli işlerim var. İnsan artık hangi konuda kiminle ne yı nasil konuşacağı veya konuşmayacağına dair seçici olmaya başlıyor. Önyargılı, çıkarcı, dünyaya at gözlüğüyle bakanlarla nefes tüketmenin gereksiz olduğunu anlıyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 18:47
0
MHP'ye oy verecek adamla neyi tartışacaksın ki? Yine de eski bir MHP'li olarak tek bir soru sorayım: Bahçeli AKP'ye bu kadar sevdalıydı da niye 7 Haziran'da Davutoğlu ile koalisyona yanaşmadı da tekrar seçim diye tutturdu. 1999 ve 2015'te 2 defa başbakanlığı reddeden lider olarak tarihe geçti yahu.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 20:03
0
BBP vs Hüda-Par da çıkarmadı. Erdoğan'a rakip olacaksak ittifakın anlamı ne?
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 01:30
Elif hanım yine duygulara tervüman sınız ak parti sırf sizi dinlese inanın hiç kırgun seçmeni kalmaz ittifaka da ihtiyacı kalmaz yeni seçmen girişi olmadığı gibi kaçış çok aslında..
Nogay İbrahim 22 Haziran 2018 01:14
İYİ Parti'nin seçim sürecini milletvekili adayları üzerinden yürütmesi gayet normal. Hatta olması gereken bu zaten. Sonuçta Meclis'e kimlerin gideceğini belirliyoruz. Mesela benim milletvekili seçimlerinde İYİ Parti'ye oy verecek olmamın en büyük sebebi oy vereceğim bölgedeki adayları. Özellikle de merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun yoldaşlarından biri olan Yavuz Ağıralioğlu. Kendisinin Meclis'e girmesinin Meclis'e de, Türk Milleti'ne de, demokrasiye de çok şeyler kazandıracağını düşünüyor, umuyorum inşallah. Bu seçimler inşallah milletimiz ve devletimiz i
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 00:34
Saadet Partisi ile ilgili kısımlar dışında tespitler doğru. Saadet Partisi chp ile ittifaka girmeseydi Ak Partiden daha çok oy kayardı. Bu bakımdan Ak Partinin lehine bir durum oldu. Yani Ak Partiden soğuyan seçmen özellikle Temel Başkanın üslubu nedeniyle başlarda Saadet Partisi'ne yönelmişti. Ancak chp ile ittifaka girmesi bu seçmeni büyük oranda Ak Partiye geri döndürdü.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 12:12
17
Hırs insana neler yaptırıyor tam bir örneği karamollaoğlu.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 00:33
ya sayın çakır. ince hafif kaldı,akşener geride kaldı demekle bilinç altına siz yine erdoğnamı oy verin demeye getiriyorsunuz Allah Aşkına. Neden hafif veya geride kalsınlarki. Akşeneri haber yapan bir tek tv kanalı varmı.İnce iyi kötü veriliyor. bu da kafamızda şüphe doğuruyor. Acaba 2. tura erdoğan inceyimi bıraktırmak istiyor diye. Tabiki yerelde yürütecekler. Akşenerin ve incenin, her kasabaya, köye gidecek halleri ve zamanları yok heralde. O işi de yerel adaylar yapıyor. Ve başarıyorlarda. Göreceksiniz seçimde.
Raci 22 Haziran 2018 00:31
Analizleriniz de haklisiniz, 1akp mhp itifakindan rahatsiz olan, tayip erdoganin kuzey Irak referandumundaki sert soylemleri kürtleri hdp ye yonlendirdi, akp nin diger kuskunleri saadete Gitti, iyi Parti mhp yi böldü, Meral aksenerden korkan akp dikkat ettiyseniz bilincli olarak onu kale almiyorlar, cunku Chp ile milleti daha iyi korkutabiliyor bak bunlar gelse din elden gidecek diye, mecliste cogunluk bu sefer muhalefette, cumhurbaskani ise ikinci turda erdogan alacak, ama 51% 49% gibi bir oranla, ama kaybederbilirde.*kaybettirtmez kendini*
Bıçak Sırtımı? 22 Haziran 2018 00:18
AKPnin 7 Haz. seçiminden daha az oy almasını bekliyorum. Mhp nin ise %6. HDP barajı geçer. Iyi Parti ise tam bir muamma. %8-14 oy olabilir. İnce daha yüksek oy alacak partisinden, CHP %25 civarı. Saadet için ise oylarını arttıracağı kanısında olsam da %4ü dahi bulamayabilir. En etkili seçmen gençler olacak. Yaş gençleştikçe ve eğitim arttıkça AKPnin oyu düşüyor. Katılım %90nı aşarsa bu muhalefete yarar. Kürtler ve gençler ülkenin nereye gideceğini belirleyecek.
Raci 22 Haziran 2018 02:17
1
Dogru analiz, Kürt secmen kilit noktada, Burda hdp faktoru devreye giriyor eski akp yok, simdi hdp kürt secmen in En yogun oldugu Parti,
KARAR OKURU 21 22 Haziran 2018 06:12
0
Elif hanımdan daha iyi bir analiz olmuş sizin ki. Yorumunuza katılıyorum.
gerçekçi 22 Haziran 2018 10:42
1
Mhp %6'yı kesinlikle bulamaz en fazla %4 Muharrem İNCE %28 Meral AKŞENER %12 Saadet %3 HDP %10.5 AKP %43 kalan %2.5 partilere göre dağıtılabilir o kadarcık yanılma payı bırakalım anket şirketlerinin 7-8 puan yanılmaya bile başarı gözü ile baktıkları bir ortamda.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN