Back To Top
Seçmen kandırıldığını düşünüyor mudur acaba!

Seçmen kandırıldığını düşünüyor mudur acaba!

 - Son Güncelleme: 15.06.2019 Cumartesi 09:12
- A +

Bir kaç gündür sosyal medyada Cumhur İttifakının İstanbul Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’a ait video dolaşıma sokuldu. Sayın Yıldırım başbakanlığı döneminde yaptığı bir konuşma şöyle diyor:

“Seçim kampanyalarında söylenenle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir, siyasetle hakikat her zaman birbiriyle örtüşmez.” (1 Aralık 2016)

Sayın Yıldırım’a katılmamak mümkün mü? Gelişmiş ülkelerde de siyasi partilerin seçim dönemlerinde hedef kitleleri etkilemek için söylemeyecekleri söz yoktur. Siyasi partiler seçim dönemlerinde yaptıkları sosyal mühendislik ile olanı olduğu gibi değil istedikleri gibi anlaşılmasını sağlarlar. Dolayısıyla algı ile gerçek hiçbir zaman birebir olarak örtüşmez.

Nitekim politikacılar hakkındaki en güzel tespiti yapan isim “Politikacılar dünyanın her yerinde aynıdır, nehir olmayan yere köprü yapacaklarına söz verirler” diyen Nikita Khrushchev olmalı değil mi?

Evet, dünyanın her yerinde politikacılar ve seçim dönemlerinde propaganda yapan siyasi partiler aynıdır. Sorun şu ki bizim gibi kimlikler, ideolojiler üzerinden siyaset yapılan ülkelerde seçmen kitlelerinin büyük bir bölümü Yıldırım’ın söylediği bu gerçeğin farkında olmazlar. Siyasetçinin her söylediğini sorgulamadan doğru kabul ederler. O yüzden de dün seçim meydanlarında gerçekleşmeyecek vaatlerde bulunan siyasetçinin yarın yine gerçekleşmeyecek vaatlerine inanırlar. Çünkü bizim gibi ülkelerde bireysellik gelişmediği için seçmenler siyasi partilere ve siyasi partilerin adaylarına sürekli bir bağlılık duygusuyla oy verirler.

Gelişmiş batılı ülkeler ile bizim gibi ülkelerin siyasetçileri arasındaki fark şudur: Bizde siyasi partiler seçim dönemlerinde yaptıkları propagandalarda algı ve gerçeklik arasındaki makasın genişlik ölçüsüne dikkat etmezler. Oysaki propaganda her ne kadar insanın aklına değil duygularına hitap eden bir unsur olsa da yine de gerçek temeller üzerine bina edilmelidir.

Dolayısıyla politikacılar şu hususa dikkat etmelidir:

Propaganda yapılırken argümanlar gerçeklik üzerine inşa edilmelidir.

***

Şimdi yazımın başlığındaki soruyu sorayım...

31 Mart seçimlerinin “beka sorunu” olduğunu iddia eden ve kendilerine verilecek her bir oyun aynı zamanda “sandıkta teröre cevap vermek” olacağını iddia eden Cumhur İttifakının, yenilenen İstanbul seçimlerinde bu argümanlardan vazgeçtiğini gören seçmen tabanı “kandırıldıklarını” düşünüyorlar mıdır acaba?

Çünkü 31 Mart yerel seçimleri gerçekten de ülkemiz için “beka” sorunu olsaydı Cumhur İttifakı bugün bu iddialarında daha da ısrarcı olurdu.

Bir hafıza tazelemesi yaparak 31 Mart seçim kampanyası sürecindeki açıklamalara bakalım:

Öncelikli olarak 31 Mart yerel seçimlerinin bir “beka seçimi” olduğunu ilk söyleyen isim MHP Lideri Devlet Bahçeli olduğunu hatırlatalım.

Sayın Bahçeli “beka” ve “zillet ittifakı” konusunda şu açıklamaları yapmıştı:

“Zillet korosu soruyor: 31 Mart seçimlerinin bekayla ne ilgisi varmış. Zillet beğenmedi, zillet sevinmedi, takdir ve tebrik etmedi diye bekamızı yok mu sayacağız. Kimin ne söylediğinin önemi yoktur: 31 Mart seçimleri bir beka seçimidir.” (24 Ocak 2019)

“Türk milleti bekasına sandıkta ve demokratik şekilde sahip çıkacaktır. Aksini iddia edenler terör sevicileri, terörist işbirlikçileri, vatana kast eden ihanet lobisidir. Bekayı hafife alıp sulandırmaya ve savsaklamaya gayret eden çürümüş siyaset akımları milli iradenin hükmüyle hezimete uğrayacaklardır.” (26 Ocak 2019)

“Beka seçimi” söylemine bir örnek de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından verelim. 3 Mart tarihinde Samsun’da vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi: “31 Mart ülkemiz için sadece belediye değil, aynı zamanda beka seçimidir. 31 Mart’ta sadece belediye başkanı seçmeyeceksiniz, bölücü terör örgütü adına siyasi tünel kazanlara sandıkta çok güçlü bir ders vereceksiniz.” 

Hatırlayın... Cumhur İttifakı’nın içinde yer almayan bütün partiler “şer, zillet, terör” ittifakı olarak itham edildi.  Örnek olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şu açıklamasını verebiliriz:

“Siyasette ittifak olmaz mı, elbette ki olur, ama bu alelade bir ittifak değildir. FETÖ ve PKK, bu ittifakın tam göbeğindedir.” (3 Mart 2019)

Soylu, Aydın’da Cumhur İttifakı’nın seçimleri kazanamaması halinde ise olacaklar hakkında şöyle söylüyordu: “31 Mart akşamı bir zafiyet olursa ertesi sabah 1 Nisan’da, 6 yaşındaki masum çocukların eline silah vererek, kaymakamlık ve valilikleri alt üst ederler.” (13 Mart)

Millet İttifakı içinde yer alan siyasi partilerin “zillet ittifakı” olduğunu söyleyen isimlerden birisi de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dı: “Zillet ittifakı gücünü FETÖ’den ve Kandil’den alıyor. Gücünü milletten almayan siyaset anlayışı yenilmeye mahkumdur. Zillet ittifakında olacağı gibi.” (23 Şubat 2019)

Bir örnek de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan verelim: “Ne kadar terörist varsa ne kadar terör örgütü varsa istisnasız hepsi zillet ittifakının içinde.” (11 Mart 2019)

Belediye başkanlık seçimlerini Cumhur İttifakı kazanamadığı zaman “başörtülüler sokakta gezemeyecekler” gibi korkutma ya da “AK Parti’ye oy verildiği zaman cennete girileceği” vaat açıklamalarını bir kenara koyalım.

Neler söylenmedi ki?

Ancak bu propaganda tutmadı, halkta karşılık bulmadı. Bu propagandanın halkta karşılık bulmadığını AK Parti de kabul etti ve yenilenen İstanbul seçimlerinde strateji ve söylem değişikliğine gitti. İşte bu yüzden AK Parti “beka” söylemini kullanmıyor. Kürt seçmeni teröristlikle itham etmekten ve Kürt seçmeni tedirgin edecek aşırı milliyetçi söylemlerden kaçınıyor. Hatta sahalardan İstanbul’a “mitil” atacağını söyleyen MHP lideri de uzak duruyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan da...

Bunlar doğru stratejiler elbette. Ancak geçmişin yanlış stratejilerinin yerini yeni hatalı söylemler de almıyor değil.

Örneğin Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun adının zikredilmeyerek seçmen üzerinde oluşturulmaya çalışılan “CHP’nin adayı” algısı tutar mı tutmaz mı?

Mesela AK Parti iktidarlarında bakanlık yapmış tecrübeli isimlerden birisi olan Veysel Eroğlu’nun ciddiyetten uzak “CHP’nin İstanbul adayının ismini bile bilmiyorum” açıklaması İstanbul seçmeni üzerinde nasıl bir etki bırakır?

23 Haziran’da yenilenecek seçimlere sayılı günler kaldı artık. Yine de sayılı günler kala Cumhur İttifakı 31 Mart’ın sonuçlarını iyi analiz etmeli... AK Partili, CHP’li, MHP’li, HDP’li, İYİ Partili seçmenlerde politikacının bir oy için girmeyecekleri şekil söylemeyecekleri söz olmadığını bilmeli. En azından “beka sorunu” söyleminden gerekli dersler çıkartılmalıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 09:26
Allah akıl vermiş, siyasetçinin her söylediğine inanıp dolduruşa gelme, kendi aklınla sorgula ve düşün, sonra da oyunu ülke için en doğru, dürüst olanı için kullan diye. Allah vicdan vermiş, namusun bilmen gereken oyunu üç kuruş menfaat için satma, adil ol diye. Sen oy kullanırken bunları yapmıyorsan, Allah da seni oy verdiğin siyasetçinin yaptıklarının vebaline ortak ediyor. Tercih senin ...
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 23:42
İmamoğlu'nun bir yandan "Yıldırım soruları istemiş" iftirasını atarken bir yandan da moderatörle gizlice buluşup 46 dakika görüşmesi, pişkinliğine siz ne diyorsunuz sayın yazar ? Ve İstanbul seçmeni ne diyecek ?
Şok hoca 16 Haziran 2019 08:51
Ben artık partidekilerin inancına göre değil hak adalet ve liyakata verdikleri öneme göre oy veriyorum. En önemli ve belirleyici kıstas ise dürüstlük. İnancı sorgulama haddimiz değil ancak Allahın işidir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 03:15
Doğuda belediyeleri HDP'den alıp Ak Parti'ye veren beka söylemi değilse nedir? Kürt halkı HDP'nin doğuyu PKK'ya teslim edip ayrı bir Kürdistan kuracagi endişesiyle sandıkta Ak Parti dedi. PYD'nin Suriye'de yaptığı zulümler biliniyor ve Türkiye'de hiç bir kürt ülkenin Suriye olmasını istemiyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:58
CHP = Canan Kaftancıoğlu = Sera Kadigil
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:41
1
Demeyin öyle, Ekrem İmamoğlu herkesi kucaklayacak. Kalbini kırıyorsunuz. Ünlem koyun geçin!
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:23
Ekrem Imamoglunun adini kullanmayip CHP adayi demek, cok cocukca bir davranis ve bence soyleyenleri daha beter kucultuyor. Kendinize hic mi guveniniz yok. Yakinda Amerikan basbakanin dersek sasmayin. Bu sadece bir belediye secimi, kazanmak da var, kaybetmek de. O kazanir, bu kazanir. Amac sonuclarin halkin istedigi gibi olsun. Ama boyle cocukca davranislar ulkemizi kucultuyor. Disarda iyi bir itibarimiz vardi, valla bitti. Toplarmak biz genclere buyuk yuk olacak.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:31
7
Aday CHP adayıdır. Seçim kampanyasını İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yürütmektedir. HDP ile neyin karşılığı olduğu bilinmeyen bir ittifak yapılmıştır. Bunlar gerçekler. Ama birileri bu gerçekler dile getirilsin istemiyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:00
3
Ekrem imamoglunu chp aday gostermis iyi parti de desteklemistir..hdp ile chp nin ittifak yapmasina gerek kalmamis ki zaten hdp kendi esbaskanini hapse attiranlarin yaninda yer alicak degildi ya geriye tek bir secenek kaliyor o da millet ittifaki adayi..31 marti kaybedince asil cumhur ittifaki hdp ve kurt secmenin destegini almak icin kurdistan ve pekeke kartini oynadi ama tutmadi..sapla saman karismasin lutfen!
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 18:51
Seçmene karşı basitlik yapılmıştır.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:26
Bu modern İslamcıların CHP aşkını Necip Fazıl üstad görse ne derdi acaba? Herhalde "biz boşuna bir ömür tüketmişiz" derdi.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:19
15
Yazık ki ne yazık. Cumhur İttifakı ile belki de sağda görülmemiş bir birlik elde edildi. Ak Parti, MHP ve BBP. Buna rağmen bazı müslümanlar içinde CHP ve HDP olan bir oluşuma meylediyor. Allah bizi ahir zaman fitnesinden korusun.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:36
6
Necip Fazıl şuan ki müptezel dindarları görse CHP'nin saflarında yer almaktan imtina etmezdi. Birçok samimi dindar gibi.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:43
11
Hiç bir müslüman ezan düşmanına (Sera Kadıgil), "İnandığınız Allah'ınız" diyen, domuz yemekle övünen, PKK sempatizanına (Canan Kaftancıoğlu) oy vermez, VEREMEZ. CHP'nin şerrinden Allah'a sığınırım.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:47
4
Sayın samimi dindar, sakın Canan'a bayramda mesaj atmayın. Kızdırmayın hanımefendiyi!
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 03:05
10
Ne derseniz deyin. AKP'nin karşısında sağlam bir müslüman aday çıkana kadar oyum değişmez. 80 milyonluk ülkede kala kala CHP'nin adayına kaldıysam kalsın efendim. Bu ülkede Kemalist faşizminin karşısında kim duruyorsa oyum onundur. Nokta. Bağrıma taş basar gene gider CHP karşısındaki bloğa oy atarım.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:07
4
Iste bu her turlu muslumanlik adi altinda yapabilirim bana bisey olmaz zihniyeti sizin gibi dusunenler sayesinde iktidardalar ve emin olun muslumanliga sizin kadar zarar veren baska birsey olamaz..birakin siradan vatandasi akp nin israrla imamhatiplestirmeye calistigi nesil icinde bile ateist ve deist olma oranlari korkutucu boyutlara ulasiyorsa ki bunlar devletin raporlarinda sabittir bence yukaridaki gibi dusunenlerin oturup bir daha dusunmeleri gerekiyor..
Denizci Alperen 15 Haziran 2019 16:28
Ne oldu Cumhur ittifakının liderleri , siyasetçileri , gazetecileri seçimden önce İYİ partiye çemkirip duruyordunuz , bitti gitti yok oldu deyip duruyordunuz 12 Eylül öncesinin yiğit ülkücüleri Meral hanımefendinin tok sesinde birleşip size öyle bir şamar patlattı ki ne yapacağını şaşırdınız , 1 oyla bile kazanılsa hak haktır derken Yıldırım'ın kazanacağından emindiniz amma 13000 oy farkı beğenmeyip sandığı tekmelediniz , 100 sene sonraki nesiller bile bu yaptığınızı unutmayacak isminize saygı duyulmayacak.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 23:49
0
Hemşerim, hadi bu seçimi HDP, IYI, ve Saadet yardımıyla CHP aldı diyelim. Ne olacak yani. Hükümet ve Cumhurbaşkanlığı hala gelecek seçimlere kadar AkPartide. Zaten çok geçmez birbirine girerler....
Hasan Tas 15 Haziran 2019 16:29
Sayın Elif hanım, mevcut iktidardaki Siyasal çirkinleşme Türkiye Cumhuriyet tarihinde belki de ilktir: Bölüştürme, ötekileştirme, terörist ilan etme ve sunnı bekalar yaratma ile milleti korkutma vs,. Oy alma pahasına ne olursa olsun, halkın güvenini çarçur edip kötü niyetlerine alet etmek Halka ve demokrasiye ihanettir.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:21
AKP'nin derdi Elif Hanıma düşmüş...
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:51
4
Sana mi dustu Elif hanimin ne yazdigini degerlendirmek
Mustafa Rıfat Öniz 15 Haziran 2019 13:35
Yine içindeki kötü duyguları dışarı vurmuşsun, yazının girişi doğru, ancak yapılamayacak projeleri ancak muhalefet dile getirir, sizin gibiler inanmasa da bütün çirkin dünyanın desteklediği bir aday var ve bu adayın kazanması için herşeyi yapıyorlar, sizin gibilerde biraz milli duygu olsa zaten bunlar neden bu adayı destekliyor, Türkiye daha büyüsün diye mi diye düşünür. Ama sizin istediğiniz yere gelememeniz yüzünden Erdoğan düşmanlığınız her türlü kötülemeyi yapmayı zorunlu kılıyor, bir şeyi unuttuğunuz görünüyor, bu da iman sahibi olarak Allah'a hesap vereceğin unutmamak.
Trolca 15 Haziran 2019 17:05
3
Dış güçlerden 650 milyar dolar borç para almışsın onlarda aldığın parayla kredi faiz tüketim rant düzeni kurmuşsun İsraili gizli ticaret ortağın yapıp ticareti kat be kat artırmışsın Fetö'nün İhanet ticaret ve siyaset kısmına dokunmamış sadece ibadet kısmını cezalandırıp gerçekte dindar insanları cezalandırmışsın Irak ve Suriyenin karışmasına yardımcı olup PKK'nın bölgede hakimiyet kurmasına vesile olmuşsun onlarda yaptığınız iyiliklere karşı İmamoğluna destek vermiş gibi yaparak gizli ortaklarını kazandırmaya çalışıyorlar
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:03
1
Allaaha hesap vermeyi dini istismar eden,siyasete alet eden sahte müslümanlar düşünsün,Allah deyip çalanlar, kul hakkı yiyenler düşünsün, sahi onların cennetimi garanti yoksa dinlerimi başka,ne ar kalmış ne haya
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 13:08
"... Çünkü bizim gibi ülkelerde bireysellik gelişmediği için" diye devam eden cümlelerdeki tespitler doğru değil. Bilakis yurttaşlık bilincinin yerini bireysellik aldı. Hatta bireyselliği aşıp bencillik derecesine ulaştı. Öyleki aileler dağılmaya başladı.....
BK 15 Haziran 2019 12:03
Bırakın politikacıları,İHL öğrencilerinin (en azından benim)bir numaralı Fıkıh hocası Hayrettin Karaman’ın yazılarından sonra Muaviye ve oğlu yezid az bile yapmış diyorum.Kim bilir onun zamanında ne hocalar ne fetvalar vermiştir.Yalanın caizliğini geçtik,hoca yalan farzdır diyor.
eski islamcı 15 Haziran 2019 23:15
2
akp nin idolojisi emevi idolojisidir
MUHALİF 15 Haziran 2019 11:22
Vatandaşını bu kadar ötekileştiren,kendinden olmayan herkesi terörist ilan ede İktidara şartsız ve koşulsuz biat eden bir grup var.17 yıldır kesintisiz iktidarlar. yaptıkları 5 yatırım sayamazlar. Aldıkları tüm kararlardan çark etmişler.Açılım fiyasko,komşularla 0 sorun dedi,şimdi 0 komşu, ekomoni bitik, eğitim bitik, sağlık ve ekonomi ticarethaneye dönmüş.adalalet kişiye göre işliyor.İktidardan indiklerinde umarım geriye bir Türkiye kalır.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:58
18
Hangi ulkede yasiyorsunuz turkiyeye gelin bence
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 21:38
4
15;58, asil sen nerede yasiyorsun?..
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 03:03
3
Alternatif CHP olduktan sonra yukarıda dediklerinizin hiç bir önemi yok ne yazık ki.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:04
Geldiği yeri unutanlar kolay kolay milletin hafızasında yer bulmazlar silinip giderler aslolan milletin hafızasında olarak kalplere görebilmektir bu tepeden bakan kibir abidelerine mahsus değildir
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 13:57
0
Bir beste ol, hasretle söylesinler. MEVLANA
“Seçim kampanyalarında söylenenle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir, siyasetle hakikat her zaman birbiriyle örtüşmez.” Yola bu önleyici cümlerle çıkan birisinin varacağı yerin dehşetini siz düşününüz. Hayrettin Karaman hocalarından da kara propaganda yapabilme fetvasınıda aldılar ya kim tutar sizi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 21:04
0
Söyle hocanı bana; söyleyeyim kim olduğunu sana. :)
kadir 15 Haziran 2019 10:52
güzel tesbit elinize sağlık
MAHZUN MUHAFAZAKAR 15 Haziran 2019 10:51
“31 Mart seçimlerinin “beka sorunu” olduğunu iddia eden ve kendilerine verilecek her bir oyun aynı zamanda “sandıkta teröre cevap vermek” olacağını iddia eden Cumhur İttifakının, yenilenen İstanbul seçimlerinde bu argümanlardan vazgeçtiğini gören seçmen tabanı “kandırıldıklarını” düşünüyorlar mıdır acaba? Bacım alıştık artık bizi Allah ile aldatmışlar, beka sorunu ile aldatmışlar çok mu?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 10:14
Beka sorunu turkiye gelinde alinan oyla hakiki yerini buldugunu gorlstermistir 35 40 alinsaydi bu hukumet gorevini yapmiyor diye secim isteyecekler partiyi bolmek icin taklalar atacaklardi feraset sahibi bir insan bunu anlar bu soylem oylari ak partide oylarin toplanmasini saglamistir daha ne olsun hatali soylemler kismina girmeyecegim cunku boyle bir hata yok tabi anlayana
Elif hanım;ABD'nin S400 konusunda estirdiği fırtınayı,Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınmasını,Golan tepelerinin İsrail'e verilmesini,Akdenizde 200 savaş gemisinin yüzdürülmesini,Suudi,BAE,mISIR,iSRAİL,Yunanistanın birleşip Akdenizdeki doğal kaynaklardan Türkiye'yi BY-PASS edilmek istenmesini,PKK-PYD TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ONBİNLERCE TIR DOLUSU AĞIR SİLAH VERİLMESİNİDE YORUMLASNIZDA,AYDINLANSAK DİYORUM.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:43
2
madem o kadar tehlike altında ülkemiz, yeni askerlik yasasındaki erken terhis edilme işi neden.
KaRaR oKURU 15 Haziran 2019 13:06
2
Bu kadar tehlike varsa müsebbibi iktidarın yanlış politikalari. Bu kadar tehlike varsa aynı Balkan harbinde olduğu gibi asker niye terhis ediliyor. Neden toplumun yarısına terörist muamelesi yapıp ayristiriyorsun. De bakalım
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 14:58
1
O kadar tehlike varsa kullanıp kullanmayacağın belli olmayan bir savunma sistemi (s400) için, f16 ların yerine geçecek ve belki de her gün kullanacağın 100 tane f35 ten vaz geçiyorsun.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:56
7
Onlari yorumlayamaz ak partinin lehine olur
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:34
O kadar ince düşünebilen bir seçmen kitlesi olsaydı aradaki fark 10 puana çıkardı.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:18
Gece yarısı adliyeyi açtırıp hakimeleri getirtip karar çıkartabilen bir partinin yine hukuktan şikayetçi olup istedikleri yönde karar vermeyen hakimleri çetecilikle suçlaması hakkında ne düşünüyorsunuz acaba.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 12:53
1
Düşünmez kufrederler ancak
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 12:54
2
Yargı arka bahçeleriydi. Belli ki hala dikenleri kalmış içeride
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 02:31
Peki teröristlerin İmamoğlu ittifakına oy verdiği doğru degilmi ? Yoksa bu kadar oyu nereden alacak.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:14
4
Elbette doğru değil. O taktirde siz yarısı terörist olan bir ülkede yaşıyorsunuz. Ben olsam saklanacak yer ararim bu kadar teröristin olduğu yerde.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:33
4
Kandil'e de mi seçim sandığı kurulmuş? Bak haberimiz yoktu. Sağ ol.
Alparslan Tekin 15 Haziran 2019 09:50
5
AKP seçmeninin ciddi eğitime ihtiyacı var. Bu kadar terörist varsa develet neden yakalamıyor. Eğer yoksa İmamoğluna verince mi terörist oluyorlar?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:36
2
Bese Hozat ve Duran Kalkan CHP adayına oy istiyor yalan mı? PKK sempatizanları tıpış tıpış gidip dinleyecekler liderlerini.
KARARLI KARAR OKURU 15 Haziran 2019 01:59
Sayın Yıldırım başbakanlığı döneminde yaptığı bir konuşma şöyle diyor: “Seçim kampanyalarında söylenenle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir, siyasetle hakikat her zaman birbiriyle örtüşmez.” Konuya siyaset gözlüğü ile baktığımızda manidar bulsakta kabül edilebilir görebiliriz. Fakat konuya din gözlüğü ile baktığımızda fecaat bir durum ortaya çıkıyor. Hangisini baz alacağız?
KARARLI KARAR OKURU 15 Haziran 2019 01:57
Sayın Yıldırım başbakanlığı döneminde yaptığı bir konuşma şöyle diyor: “Seçim kampanyalarında söylenenle, sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. Hiçbir ülkede de aynı olmaz. Bu siyasetin gereğidir, siyasetle hakikat her zaman birbiriyle örtüşmez.” Algı, olgu gibi kelimeleri bilmeyen Anadolu insanı bu duruma hiç düşünmeden YALAN ve YALANCI diye bakar.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 01:49
Soylu'nun dediklerinin Millet nazarında hiç hükmünde olduğunu düşünüyorum. Demokrat parti günlerinde Erdogan hakkında söylediği sözleri duyarsanız, muhafezekar, İslamcıların siyasetle imtihanını kaybettiğini ve ne kadar igrençleştiklerini görürsünüz. Imamhatip mezunu olduğum halde asla bir sağ partiye artık oy vermeyeceğim.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 08:47
3
ben de imam hatip mezunuyum ve sağ partiler benim için bitmiştir..
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:40
11
8.47, Bir de İmamhatip okullarına tek tip adam yetiştiriyor diye çamur atarlar...
KARAR 'da Kararlı 15 Haziran 2019 15:26
1
Günümüzde 'sağ,'sol' kavramları artık bir şey ifade etmiyor.Önceden 'sağcı'denildiğinde;muhafazakâr,dindar,dini değerlere bağlı insan akla gelirdi ve algılanırdı.'Solcu'denildiğinde ise,tam tesi bir anlayış vardı.Meselâ İmamoğlu.Sosyal Demokrat bir insan ama dürüst birisi.Belediye başkanlığı yaptığı dönemi didik didik araştırıyorlar,açığını bulmak için uğraşıyorlar,bulamıyorlar.Olsaydı ,şimdiye kadar çıkarmazlar mıydı.İnşêallah iftira atmazlar.Bize dürüst ve güvenilir insan lâzım.Bu arada İmamoğlu müslüman adam.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:03
22
Ben imam hatip mezunu bir bayan olarak da chp ve zihniyetine asla oy vermeyecegim oy verenlerede eger bir hak varsa helal etmiuorum
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:03
8
Bir imam hatipli ona katsayı zulmünü getirip üniversiteye almayanları destekliyorsa yazıklar olsun. CHP'ye destek veren müslümanlara tek bira sözüm var, Allah sizi Canan Kaftancıoğlu ile haşreylesin.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 22:32
0
Hangi okul mezunu olduğumuz önemli değil.Önemli olan doğruya doğru yanlışa yanlış diyecek kadar namuslu İNSAN olmak .Bu işin siyasal tarafını düşünmeden doğrular bizim menfaatimize dokunsada doğru olana sahip çıkmak insanlık vazifemizdir.bu ülke için namuslu insanlar artık sesini çıkarmalı.
Ekrem 16 Haziran 2019 12:11
1
28 şubat basın bildirisini ben hazırladım Diyen Doğu Perinçek le aynı gemide olduğunu söyleyen, 28 şubatta ki rolünü açıkça itiraf eden Doğu prençeke için bir soruşturma bile başlatmayan AKP oy verenlere hakkınızı helal ediyor musunuz?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 00:15
Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı. Mahatma Gandhi
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 02:09
1
Gandhi’nin dini ne ise ben ona geçeyim. Bizim imamlar takmış bademciğe değen su orucu bozar mı sorusuna. Kalbe değen kir adamı bozar mı düşünen yok...
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:07
0
Iyi de imam ne yapsın? cemaatin derdi bademciğe değen suda, hep onu soruyor. cemaat kalbe değen kiri dert etmedikten sonra, onu sormadıktan sonra imam nasıl bademciğe değen su sorusuna cevap vermesin?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN