Back To Top
Susamam

Susamam

 - Son Güncelleme: 17.09.2019 Salı 09:36
- A +

AK Parti ve bizzat genel başkanı Sayın Tayyip Erdoğan her fırsatta “susmayan, sorgulayan, düşünen, irdeleyen ve üreten” bir gençlik istediklerini dile getirmiyorlar mıydı?

Hatırlayalım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakanlığı döneminde katıldığı 3. Gençlik Sempozyumu’nda şöyle demişti:

Gençler faili meçhulleri, terörü, terörü doğuran sebepleri sorgulayın. Ekonomideki, dış politikadaki o beceriksiz dönemleri sorgulayın. Bu millete demokrasiyi nasıl çok gördüklerini, yazıp çizenlerin nasıl içeri tıkıldıklarını sorgulayın.. Bu ülkenin aydınları, yazarları ve gençleri heba edildi.” (11 Mart 2011)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’deki Muhtarlar Toplantısı’nda şöyle demişti:

“Sorgulayan, araştıran bir gençlik istiyoruz. Sorguladığı, araştırdığı zaman gerçeğe ulaşacaktır.” (19 Ekim 2016)

Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Meridyen Open 17 Uluslararası Münazara Turnuvası”nın ödül töreninde yaptığı konuşmada şöyle demişti:

“Bize sorgusuz, sualsiz biat eden, cahil bir gençlik değil, neye inandığını, neyi savunduğunu, neyin mücadelesini verdiği bilen bir gençlik lazım.”

Sayın Erdoğan aynı konuşmasında sorgulamanın, tartışmanın önemine dair ise şunları söylemişti:

“Fikirlerin rahatça konuşulup tartışılmadığı yerde şiddet devreye girer.” (8 Mayıs 2017)

Son bir örnek de şimdiki dönemden verelim. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 3. Dünya Teknoloji, İnovasyon ve Girişimcilik Konferansı’nda yaptığı konuşmada şöyle demişti:

“Üreten, düşünen ve sorgulayan bir gençlik istiyoruz.” (21 Haziran 2019)

HHH

Bir ülkenin sorgulayan, irdeleyen, itiraz eden vatandaşlara sahip olması o ülkenin gelişmiş, modern ve çağdaş bir ülke olduğunu gösterir. Özgürlükler, kişilerin özgüvende olması, bireylerin devlet karşısında daha güçlü olması, gücü hukuki çerçeve ile sınırlandırılmış bir devlet gelişmiş toplum olmanın ön şartlarındandır.

Bu aynı zamanda bir ülkeyi güçlü kılan unsurlardır.

Bastırılmış toplumlarda bunların hiçbirisi yoktur. Neredeyse tamamı yoksulluk düzeyindedir.

Bu bağlamda bizim ülkemiz de gelişmiş ülkeler arasında yer alma kapasitesine sahiptir. Çünkü, ülkemizde sorgulama, irdeleme yeteneğine sahip gençlerimizin sayısı bir hayli fazla. Bu ise geleceğe umutla bakmamız için tek başına yeterli bir gösterge.

Sözü nereye getireceğim yazımın başlığından belli.

Önce soru şu: Gerçekten de “sorgulayan, susmayan, irdeleyen, itiraz eden” bir gençlik isteniyor mu?

Rapçi Şanışer ve  17 sanatçı birlikte söyledikleri ve bir haftadır hala gündemde canlılığını koruyan “Susamam” rap şarkısı nedeniyle linç ediliyorlar. Altın sopa başlarına çoktan indi: FETÖ’cü damgası alınlarına yapıştırılmaya çalışılıyor!

Biliyorsunuz “Susamam” şarkısı, “Son yıllarda pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu” diyerek partisinden kopan ve yeni bir parti hazırlığı içinde olan Ali Babacan’a soruldu. Sayın Babacan, gazetemizin iki kıymetli ismi, değerli büyüğüm Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sorusuna şu yanıtı verdi:

“Etkilendim doğrusu. Biz de susmadık.  Susamadık. Karar verdik ve çalışıyoruz.”

İtiraf etmeliyim ki rap sevdiğim ve pek dinlediğim söylenemez. Ancak “Susamam” şarkısını tekrar tekrara büyük bir keyifle, severek ve heyecanlanarak dinledim.

Ama elbette ki “Susamam” şarkısında en çok ilgimi “Yasalarım Anglosakson ama kafam Ortadoğulu” sözleriyle başlayan “hukuk, adalet” bölümleri çekti.

Yayınladığı ilk bir saat içerisindeki izlenme oranı 2 milyondu. Yirmi dört saat içerisinde izlenme oranı 20 milyonu bulmuştu.

Sosyolojik bir  bakış açısıyla bakalım ve soralım bu şarkı neden bu kadar popüler oldu?

Çok iyi bir müzik kalitesi mi var? Hayır. “Susamam” şarkısının müzik kalitesinden çok daha iyi rap şarkıları var.

“Susamam” rap şarkısının hayatında rap dinlememiş, ilgisini çekmemiş kişilerin dahi ilgisini çekmesinin sebebi ne müzik kalitesinin çok iyi olması ne de şarkıya çekilen klipin bir sanat şaheseri olması.

Bu şarkının bu derecede popüler olmasının, hayatında rap dinlemiş, ilgisini çekmemiş kişilerin dahi beğenerek dinlemesinin sebebi, son zamanlarda ülkemizin adalet, hukuk, demokrasi, kadın hakları, çevre hakları ve toplumsal konularda nefes aldırmayacak bir daralmışlığın içinde olmasıdır. Ve 17 şarkıcının ülkemizdeki haksızlıkları, yanlışlıkları medeni bir cesaretle haykırmış olmalarıdır.

Özellikle “hukuk ve adalet” bölümlerinin  dikkatimi çektiğini söylemiştim.

Kritik davaların hakimlerinin sürekli değiştirildiği, Nazlı Ilıcak, İbrahim Okur, Osman Kavala gibi tutuksuz yargılamaları mümkün olan isimlerin cezaevlerinde tutulduğu, yerel mahkemelerin müebbet verdiği davaların yüksek mahkemeler tarafından bozulduğu, haklarında soruşturma açılmamış binlerce KHK mağdurunun olduğu bir dönemden geçerken ülkemizde adalet sorunun olmadığı, ülkemizde hukuksuzların yaşanmadığı söylenebilir mi?

Unutmayalım ki bir ülkenin demokratik bir ülke olması, bir devletin hukukun devleti olması, o ülkenin devletinin dininin adalet olması ancak ve ancak toplumsal taleple mümkündür.

Gelişmiş demokrasi sahip olan ve hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu Avrupa ülkelerine ve ABD’ye bakın, bu ülkelerin kurumları nasıl demokratikleşmiş, hukukun üstünlüğü ilkesi nasıl geçerli olmuş?

Hepsinde toplumsal talepleri göreceksiniz…

“Susamam” bu yüzden önemlidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Eylül 2019 20:49
Cidden hala muhafazakar, sağcı, solcu, komünist diye insanları ayıranlar var. Amerika neden güçlü biliyor musun? Bir taraftan yandaş medya ''liderlerini'' pohpohlayıp bir yandan muhalif medya soğan, patates demiyor; Roket bilimi diyorlar, genetik mühendisliği diyorlar, eğitim diyorlar. Susamam'da pek çok şeye katılıyorum da apolitik olmanın kötü bir şey olduğu bence doğru değil, en azından bu ülkede. “Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen, ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.” Mustafa Kemal Atatürk
rrr 19 Eylül 2019 11:27
ahanda bu nedenle yalanı islamın amentüsünden biri haline getirdi
Olmalı 18 Eylül 2019 10:56
Sayın İnonü bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur değilse o ülke de hiç bir basarı sağlanamaz demiş
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 03:53
Devlete meydan okumak herkesin dikkatini ceker onemli olan duymak istediklerin Elif hanim yakinda sizi gece kuluplerindede gormek isteriz rapi ilk denediniz begendiniz bikac kadeh ockide icin artik yaw
hasan 17 Eylül 2019 21:14
susamam şarkısında ilk başta cengiz han kanlı zalimine övgü var ona ne diyeceksiniz?
Muhtefi. . 17 Eylül 2019 19:53
Abla..! abd dediğin $$$ matbaası var. Mürekkebi bol. Basıyor dağıtıyor. :)))..Göreceğiz matbaalari bozuldugu zaman (demokrasilerini) hallerini. Batıda ise Irkçılık sürekli Artıyor. Ekonomileri var. .tamamen DUYGUSAL takılıyorlar. Şimdilik Hizmetlerini ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİ YAPIYOR..:)))..Batı ekonomik refahini kaybetsin Köyde Ağaligi bitsin.Marabaları ile aynı seviyede olsun.Hiçbir Etik kural tanimaz..!.Tarihleri şahittir..Aşağılık komplekslere gerek yok..:))..Dunyada $$$ dengeler değişiyor. Hazırlıklı olalım. Cok sasiracagiz daha.!..Saygılar. .
ferik 17 Eylül 2019 18:12
Ben olsaydım `susamam` diyemezdim. Eninde sonunda su içmeye mecburuz. O cihetten `susarım` deriz, su içeriz.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 17:48
Kalibimi basarim siyasilerin hepsi kendine biat eden istiyor. Gerisi yalan sahte süslü sözler. Kolama ilac mi gattilar noluyoruz. Konustuklarim yanlis böyle abuk sabuk düsünmememliyim. Pardon tabii efendim. Elbette efendim. Hay hay efendim. Cok dogru efendim. Bir tek siz dogrusunuz efendim :))))
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 16:56
Sayın yazar, bugün ülke olarak susamayacak hale gelmemizde, bu kadar sorunun birikmesinde, sizin tabirinizle nefes alınamayacak hale gelmesinde şahsınızın hiç bir katkısı yok mu sizce? Özeleştiri yapıyor, Allah affetsin beni, bizi gibi tövbe cümleleri kuruyor musunuz?
kaan 17 Eylül 2019 15:34
Susamam,susamam kulağa hoş geliyor.Gerçekten hoş geliyor.Belki toplumun ortak yarasını işaret etmiştir.Çözümcüler alınmadan ,kızmadan,yorulmadan kulak verip hastalıkları tedavi etmesi lazım.Çözümcü isen insanların mutluluğu için çalışmalısın.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 14:59
İyi güzel de Elif hanım, sizler muhafazakarlar olarak susa susa işleri bu noktaya getirmediniz mi? Neredeyse, Basra harabolduktan sonra susamam, demeye başladınız. Kurumlar, değerler, zihinler, vicdanlar öylesine dejenere oldu ki düzeltmesi ancak bir nesil sonra mümkün olacak....
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 07:51
0
Hay, agzina saglik!
KAĞAN 17 Eylül 2019 13:10
Hayat felsefi olarak size uzak birisiyim ama ; bu durum her konuda sizinle ayrı düşünmemizi gerektirmiyor Elif Hanim! Demokrasi, Adalet,Eşitlik, Hukuk Devleti özlemini duyduğunuz hepimizin ortak değerleridir.Kaleminize ve yüreğinize sağlık!
musto 17 Eylül 2019 12:44
Ben dünü ve bugünü şöyle okuyorum.18,yıldır %60 insanın hakkını,hukukunu, 100 yıldır mağduruz edebiyatı, yaparak yediniz, içtiniz,Ağustos böceği misali yaşadınız.Karıncalarda takat kalmadı sizlerde iştah lüx saltanat arttıkça arttı.Bizler verdiğimizin kavgasını yapamıyoruz. Sizler yediklerinizin muhasebesini bir türlü yapamadınız artık aranızda mahsuplaşın. Hesabı hanginiz ödeyecek Türk, usulü'mü Alman, usulü'mü olacak aranızda, karar verin.
musahhih 17 Eylül 2019 15:12
12
Musto onun doğrusu şu: usulü mü. Mı, mi, mu, mü Türkçemizdeki soru ekleridir. SORU EKLERİ, KENDİNDEN ÖNCEKİ KELİMEDEN AYRI YAZILIR. Soru cümlelerinin sonuna soru işareti konulduğunu biliyorsun diye o konudan bahsetmiyorum. :) Bu ek, sorudan başka görevlerde kullanıldığında da ayrı yazılır: Yağmur yağmaya başladı mı İstanbul trafiği arapsaçına döner.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 17:45
4
Musahhih! Maydonoz kadar değerin olsun diye boşuna uğraşıyorsun. Tahmin ediyorum, musto dilbilgisini kuralını senden iyi biliyordur. Önemli olan dilbilgisi kuralını bilmek değil, beynini kullanabilmek ve insan olabilmek. Sende yok gibi görünüyor..
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 23:37
0
'musahhih' e yorumlara getirdiği açıklamalar için teşekkür etmek lazım da, şu bozulan ekonomi için de bozanları bir hizaya getirse... Ama korkudan yapamaz, yapamadığını seçtiği ligden anlıyoruz: Gerzeklik ligi, gevezelik ligi, gelir-geçer ligi, gevişleme ligi, gemli at gibi kafa sallama ligi, g-- ligi gibi gibi.
Karar okuru 17 Eylül 2019 12:44
Kimler konusan insanlardan korkar veya konusan insanlar istedigi gibi konusmuyorsa herturlu karalama ve iftiraya maruz birakir? Esas sorun bu sorunun cevabinda sakli.
Ali Kumaş 17 Eylül 2019 12:14
Susmamak başka, terör çığırtklanlığı başka..! İçerden vicdanlı eleştirilere eyvallah..! Lakin karşı taraf geçtiğinde söylediğin herşey ise bambaşka bi'şey...! Hak Batıl meselesi!
KARAR OKURU seküler ihl li 17 Eylül 2019 15:59
2
Halal hiç yorumluyorsunuz din imanla ortada dolaşmaktan ...Nasıl halen çok kazandırıyor mu
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 17:28
2
Bir de HDP PKK için bir susamak deseler keşke
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 21:39
0
Belliki sen hak tarafındansın senin gibi olmayanlar batıl öylemi? Ama öbür tarafa gittiğinde şok olacaksın. Hak kimsenin tekelinde değil. Bu kadar yükseklerden uçmayın. Sizden büyük Allah var. Kendinizi aşere-i mübeşşereden gördünüz galiba.
Karar Okuru 17 Eylül 2019 11:11
Sustuk. Sira hepimize geldi.
Mehlika 17 Eylül 2019 10:44
Basimiza ne geliyorsa sadece kendisi dusunen cevresine duyarsiz insanlardan geliyor
kabatasli zehra 17 Eylül 2019 10:41
cok guzel yazi ha gayret!
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 10:41
Siz, çığlık bile atabilirsiniz, Sayın Çakır. Haydi! Sesinize ve hançerenize kuvvet.(Sahi , zamanlardır muhâlifsiniz; şu ana kadar hakkınızda sizin başkalarına söylediklerinizden daha ağır ne söylendi size? Kim ağzınızı kapatmaya yeltendi? Bu memleketin , en pespaye tiplerine söyle(ye)mediğiniz şeyleri her gün köşenizden (mechûl olmayan) birileri için kusuyorsunuz. Başka ne söylemek sizi tatmin eder?)
Adalet 17 Eylül 2019 10:36
Elif hanım teşekkürler..beraat eden,takipsizlik alan ve hiç soruşturma geçirmeyen onbinlerce KHK'lıyı işine,aşına iade etmek az da olsa Hz Ömerleri aradığımız şu günlerde O'nu hatırlatacaktır...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 10:07
2-Özetle devletin ve ailelerin her yıl milyarlarca lira döktüğü eğitim sistemimiz, bırakın düşünmeyi, sorgulamayı,muhakeme etmeyi, yolda karşıdan karşıya geçmeyi, kaldırımda yürümeyi, toplu taşıma araçlarında oturmayı bile bilmeyen insanlar yetiştirmeye devam ediyor. Bu ülkeyi yönetenlerin işini kolaylaştırıyor ama çocuklarının iyi eğitim almasını isteyen aileler boşa harcadıkları paralarla kalıyor. Anlı şanlı eğitim bakanları gelip geçiyor, koca koca müsteşarlar, genel müdürler makam arabalarının koltuklarını dolduruyor ama ortada eğitim diye bir şey yok.Yazık bu milletin ödediği vergilere ..
Ahmet 17 Eylül 2019 09:56
Asıl mesele bütün bu susamamcıların kendilerine susamcı olmasıdır bayan, 15 temmuzun önünde, ortasında ve sonunda çok güzel susuluyordu ama hem de bağıra bağıra, herkes kendi meşrebine göre susamıyor, sonra sevgi, adalet kelebeği oluyor, ayrıca bu şedid osman kavala merakını da savunusunu da bi türlü anlayabilmiş değilim, herkes bir anda kavalacı oldu.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 09:51
1-Okullar açıldı,devlet sayıları milyona yakın öğretmene maaş ödüyor,veliler de çocuklarının eğitimle ilgili ihtiyaçları için milyarlar harcıyor.Ama insan sonuca bakınca bu paraların ne kadar boşa harcandığını anlıyor.Bizim eğitim sistemimiz, çocukların sormasını, sorgulamasını, düşünmesini, gerektiğinde itiraz etmesini engellemek ve yok etmek yani biat etmelerini sağlamak üzerine planlanmış.Ailesinde bu özellikleri alarak okula başlayan çocuklar bile eğitim hayatının sonuna kadar bu özellikleri maalesef kaybediyor.Diğerleri, insanı insan yapan bu özelliklerin varlığından bile haberdar değil
KARAR OKURU 18 Eylül 2019 10:23
0
09.51 he kardes devlet butun cocuklari akpye biat etsin diye yetistiriyo bu masil kafadir arkadas
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 09:03
Dün dile getirilen o güzel mesajların hangisi hayata geçirildi.
Nizam 17 Eylül 2019 08:51
Susmayan, araştıran, soran sorgulayan ve düşünen bir medya isteriz
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:49
Sayin Cumhurbaskaninin soyledikleri arasinda, soyledikleri ile yaptiklari arasinda tutarsizlik mi araniyor?
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:31
Kaleminize ve yüreğinize sağlık bugün doğrunyerde hakkın hukukun ve adaletin yanında duranlar Tarihin serf levhalarına Altın harflerle kaydolacaklar yandaşlar ve şakşakçılar bir paçavra gibi unutulacaklar bu yüzden kararlı olmak karar okuru olmak ayrıcalık
Dede 17 Eylül 2019 07:33
Ne Gençliği? İnternet bağımlısı bir gençlik AKP döneminin eseridir. Gençlerde saygı, sevgi ve ahlak diye bir mefhum kalmadı bu da AKP’nin ülkeye en büyük armağanıdır.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 07:28
Rahmetli Demirel'in bir sözü vardı, dün dündür, bugün bugündür diye. Siyasilerimizin sözlerine inananların akibetleri meçhul olur. O eskiden di, artık günümüz Türkiye'sinde, kayıtsız şartsız biat eden, sorgulamayan, itiraz etmeyen, patişahım çok yaşa, sana ruhum feda olsun, uğrunda ölürüm, sen olmazsan ben hiçim, anlayışında bir toplum inşa ediliyor. T. C.tarihinde haini bu kadar bol bir zaman yaşamadık! Şimdi ben de bunları sorguladığım için, birilerinin işine gelmedeğinden, kafadan kesin olarak "hain" ilan edilmişimdir!
Dünün devlet düşmanı islamcıları ebu hanifenin hayatından bahsederek konuşmanın faziletinden sozederlerdi.. bu gun ayni islamci tayfa artık susmanın hikmetinden bahseder oldular gazetelerinde.. konuşmayın ki ahir zamanda fitne uyanmasın diyor lar...peki aydınlanan turk çocukları bunu kabul ediyorlar mı...rapcisi popcusu sev genci artık islamcı kitleye yaptığınız işin biz.... diye başlıyorlar...bu gün böyle konuşurken yarın neler yapacaklarını düşünebiliyor musunuz...
Süheyl CALISKANOGLU 17 Eylül 2019 06:46
Düsünceyi yenemeyen iktidarlar,düsüneni yok etmeye calisirlar.Ne söylediyse alkisladilar,ne düsündüyse onayladilar 18 yil böyle gecti.Biat kültürü buraya kadar .Hilafsiz itaat ve sabir yok. Ilk defa Islamci bir Partiden "biat edilene'karsi duranlar cikiyor,yaptigin yanlis diyorlar,birer ,ikiser bas kaldiriyorlar,bunun devaminin geleceginin ,sinyalleri de geliyor,burasi son durak inecekler var !..
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 13:49
0
Bizim millet karnının doyduğuna bakar. Hakmış hukukmuş demokrasiymiş vız gelir tırıs gider.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 06:48
Yakında onları da pejmürde ederler. Kim koruyacak ki onları. Yargı mı?
evin 17 Eylül 2019 06:38
gezi direnişinde azıcık sesini çıkarmaya çalışan gençlere neler yaptıklarını gördük...bu arkaik zihniyetten demokrasi bekleyenin aklına şaşarım gezide yaşananlardan sonra...
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 13:59
8
gezinin neyini savunuyor sun sap la samanı birbirine karıştırma. ..
Özkan 17 Eylül 2019 06:15
Ama yılllarca “SUSTUN”
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 05:42
Susma ...ama biraz calisalim.uretelim... Sabah aksam konuşmakla ilim bilim olmaz...ekmek lazim ...kazanmak laxim...her gün itiraz kültürü ile nereye kadar.....
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 05:23
Bastır bastır Kayseri bastırması gibi oldu millet şimdi o düşünen millet olursa eğer bu iktidar işte teröristler işte hainler işte ajanlar gibi sadece millî hassasiyeti kullanarak politika yapamaz ya sanayide ne yaptığını bilim ve teknolojinin nereye geldiğini bütçenin ne durumda olduğundan bahsedecektir tabi bunları anlatmak o kadar kolay olursa
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 03:34
Toplumsal talep mi dediniz? Henüz KHK'lıların aileleri bile devlete yapılan iş nedeniyle buğz bile edemezken mi? Daha babam başıma gelenin haksızlık olduğuna ikna olmamışken toplumdan ne talep edeyim? İdarecilerimize gelince, Allah onlara adaletiyle muamele etsin.
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 03:24
KHK sorununda devletin tutumundan ziyade asıl incitici olan toplumun tutumudur. Devleti yöneten onlar, yüzler hata yapsa da toplumu oluşturan milyonlar böyle topyekün hata etmemeliydi. Değinmek istediğim husus bir mahkeme kararı olmadan işinden uzaklaştırılmış KHKlıların yalnızlaştırılması/hatta şeytanlaştırılması. Sonuçta bu insanlar aidiyetlerini kaybediyor, toplumun/devletin ise böyle bir zulümden bir şey kazanması zor. Ortadoğulu olmak böyle bir şey, boşa kürek çekmek.
Good bye Erdoğan 17 Eylül 2019 03:02
Sorgulayan seçmen olsa Erdoğan yarın koltuğunu kaybeder Erdoğan için sorgulamayan herşeyimkabul eden silik bir kitle lazım vatan millet Rabia içi boş lafla kitleyi arkasına almış gidiyor ama ne kadar çünkü Davutoğlu ve diğerleri sahneye çıktı yakında olmasada çok uzakta olmayan good bye Erdoğan şarkıları çalacak gibi ve büyük bir rahatlama
KARAR OKURU 17 Eylül 2019 00:52
Susamam haksızlığa hukuksuzluga yolsuzluğa israfa yandaş kayirmaya.. Hz.Ali ne güzel söylemiş haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN