Back To Top
Tuhaf şeyler oluyor!

Tuhaf şeyler oluyor!

 - Son Güncelleme: 11.07.2019 Perşembe 09:09
- A +

Kurulduğu 8 Mart 2013 yılından bu yana “dokunulmazlığı” olan KADEM hedef tahtasına oturtuldu. Hem de ne hedef tahtasına oturtulma...! Kıtır kıtır kesilmeye çalışılıyor! Öyle sözler ediliyor ki, ağızlardan çıkanları kulaklar duymuyor!

KADEM, yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın kurduğu ve yönetiminde olduğu dernek “Sorosçu” olmakla itham edildi. Edilebildi!

Ve KADEM’i “Sorosçulukla” itham edenler iki gündür  Ne var dokunulmazlığınız mı var?” parmağı sallıyorlar! KADEM sosyal medyada linç ediliyor! Ve KADEM’i linç edenlere ne  BEŞTEPE’den okkalı bir cevap veren var, ne de çıkan bir iki sesin dışında, AK Parti iktidarı içerisinden gelen, öyle sert bir tepki falan var!

Hayretler içerisinde izliyorum...

Kim derdi ki, gün gelecek, bir gün “Sorosçu” yaftası Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın derneğinin alnına yapıştırılmaya çalışılacak...

Öyle ya KADEM’e “Sorosçu” demek Sümeyye Erdoğan’a “Sorosçu” demektir!

Ben mi yanlış yorumluyorum yoksa?

Ama, böyledir işte...

Sonuçta, dilinin kemiği olmayanların, önüne gelene, beğenmediğine “Sorosçu” dediği ve bu tavrın alkış aldığı ve ödüllendirildiği  bir ortamda iş çığırından çıkar, çünkü nerede durulacağı bilinmez ve işin çığırından nasıl çıktığı anlaşılmaz bile! Bir de bakarsınız ki alnınıza uzanmaya çalışan eller var, dün birilerinin alnına yapıştırdıkları etiket sizin alnınıza yapıştırılmaya çalışılıyor!

Son beş yıldır, iktidardan biraz farklı düşünen, AK Parti iktidarının icraatlarını eleştiren, beğenmeyen, ‘adalet’, ‘hukuk’, ‘demokrasi’ hatırlatmalarında bulunan, hatta üç yıl önce AK Parti ile yaptığı ittifak sayesinde meşru halkaya giren ve dokunulmazlık kazanan MHP’ye bile ‘müsaadeniz olursa kaşınızın üstünde gözünüz var demek istiyorum’ sesi çıkaran herkes “Sorosçu”, “vatan haini”, “dış güçlerin işbirlikçisi” ve “Kripto FETÖ’cü”  olarak yaftalandı. AK Parti’den başka partiye oy verenler “PKK’lı”, “FETÖ’cü” ilan edildi.

Umarım “Sorosçulukla” itham edilen KADEM hadisesi iyi bir tecrübe olur ve bu tatsız hadise gerekli dersin alınmasına vesile olur.

***

Peki, ne oldu da KADEM birden bire hedefe oturtuldu? Düne kadar var olan dokunulmazlık zırhı KADEM’in üzerinden nasıl çıktı?

Kadın hareketlerinin bir ülkenin toplumsal modernleşmesinin dışa vurumu olduğuna inanan birisi olarak şunu söylemeliyim ki, KADEM  iktidara yakın sivil toplum kuruşları içerisinde işini en iyi yapan, yüzü düzgün derneklerden birisidir. Bu tür kadın hareketlerini önemsiyorum, çünkü bu tür dernekler, bir ülkenin kentleştiğinin, eğitim düzeyinin arttığının ve meslek sahibi kadınlarının oranın iyi olduğunun göstergesidir. Ve toplumun bireyselleşmesinin önünü açar. Çünkü ancak bireyselleşmiş toplumların vatandaşları kendi haklarının farkında olabilirler.

Sonuçta KADEM kurulduktan sonra öyle ya da böyle düzgün işler yapmaya da çalıştılar. Birkaç örnek verelim:

Mesela, Gölcük Mütfüsü Mehmet Yazıcı’nın sosyal medya hesabından yaptığı  “Mağazalarda ambalajı açılmış teşhir ürünleri hep yarı fiyatına satılır. Anlayana...”  skandal paylaşımına KADEM hiç düşünmeden bir açıklama yaparak kınamış hatta kınamakla yetinmeyip şu sözlerle suç duyurusunda bulunmuştu:

“Bu paylaşım, başörtüsü kullanmayan kadınların yaşam tarzlarına ilişkin tercihlerine yönelik bir müdahale niteliği taşımaktadır. Demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine katkıda bulunmak adına....” (28 Eylül 2017)

Mesela, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair AK Partili milletvekilleri tarafından Meclis’e sunulan yasa tasarısı KADEM’in gösterdiği sert tepki üzerine geri çekilmişti. KADEM, yaptığı açıklamada, bu yasa tasarısının “politik ve ideolojik çekişmelerin ötesinde” tutulması gerektiğini söylemişti. (19 Kasım 2016)

Haziran ayında İstanbul’da bir duruşmada, mini etek giydiği gerekçesiyle hakim tarafından uyarılan avukata yine KADEM destek çıktı ve “İstanbul’da bir hakim tarafından, kadın avukatın tercih etmiş olduğu giyim tarzına yönelik sergilenen hukuksuz ve gayri ahlaki tavır, hak ve özgürlüklere yapılmış bir müdahaledir” açıklaması yaptı. (1 Haziran 2019)

KADEM’e dair bunun gibi takdir edilesi pek çok örnek verilebilir.

Peki, KADEM, mahalleyi bu kadar öfkelendirecek yeni ne yaptı?

Aslına yeni hiçbir şey yok.

Kronolojiye bir bakalım. Sanırım şöyle gelişti hadise:

Her şey 4 Haziran’da  başladı.

4 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde STK temsilcileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin bağlayıcı olmadığını savunarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projeleri’ne karşı oluşan rahatsızlığı” anladığını söyledi. Bu söz üzerine KADEM’den bir yetkili İstanbul Sözleşmesi ile ilgili söz almak isteyince salondakiler tarafından yuhalandı. Haberlere yansıyan bu.

Ve sanırım film de burada koptu.

Bunun üzerine, AK Parti içindeki “malum çetenin” içinde yer alan birisi, sosyal medya hesabından, KADEM’in 3 Haziran’da Türk Kadınlar Birliği, Mor Çatı ve Kadın Dayanışma Vakfı temsilcileriyle bir araya geldiği, “İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu 7. Toplantısı”nın resmini paylaşarak “AK Parti’nin çok derin araştırmalar yapmasına, anketler yapmasına gerek yok. Olup biteni anlaması için buraya ve gelen tepkilere bakması yeter  paylaşımı yaptı.

Bu paylaşımı yapan diyor ki “AK Parti oy kaybı için buraya baksın”!

Sonrası malum...

KADEM’nin yaptığı 7 toplantı boyunca ses çıkarmayanlar, yapılan 7 toplantı boyunca ve 2014’te resmi olarak yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nin “aileyi yıktığını” , “aile birliğini bozduğunu” düşünmeyenler, 4 Haziran’dan sonra KADEM’e saldırmaya ve İstanbul Sözleşmesi’nin Tanzimat’tan bu yana en büyük tehlike olduğunu dillendirmeye kalkıştılar! Ve KADEM Sorosçu’lukla itham edildi!

Oysa sorsan hepsi sözde “kadına şiddet” uygulanmasına karşıdır. Söze böyle başlarlar ancak “ama” diyerek sözlerini “kadınlara hak tanınmasının aileyi bitireceği” ile tamamlarlar.

İstanbul Sözleşmesi kadına şiddet konusunda, kadınların toplumsal hayata katılmasını sağlaması ve kadının bireyselleşmesini sağlaması açısından yeterli bir sözleşme bile değildir.

Kaldı ki KADEM, dindar muhafazakar kesimin delirmesini sağlayacak bir  “kadın erkek eşitliği” savunuculuğu yapan bir dernek bile değil.

Dahası İstanbul Sözleşmesi’nde “aileyi yıkacak”, “aile yapısını bozacak” hiçbir şey yok. Asıl mesele ne peki? İstanbul Sözleşmesi’nin 4. Maddesinin 3. Fıkrasında  Her türlü cinsel yönelim sahibi bireyin şiddete ve ayrımcılığa karşı devlet güvencesinde olması” yazmasıdır.

Yani “aile yapısını bozuyor” dedikleri, “eşcinselliği övüyor” dedikleri maddenin eşcinselliği övmekle,  tasvip etmekle ilgili bir durum söz konusu değil. Kim olursa olsun şiddete ve ayrımcılığa karşı devlet güvencesinde olsun denilmesin mi?

Şiddete uğrayanın, haksızlığa uğrayanın, adaletsizliğe uğrayanın, kimliğine, inancına, ideolojisine, cinsiyetine mi bakılsın?

Şiddet gören eşcinselse hak ediyor mudur? Gözünün üstüne iki yumruk yemeği hak eden kadınlar var mıdır? Evinde otursun mu kadınlar? Çalışma hayatı kadının ahlakını bozuyor mu?

Dolasıyla KADEM de kapatılsın mı?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Temmuz 2019 15:32
Muhterem hanımefendi Şahsi olarak herhangi bir fikre tarafgir olabilirsiniz ama bir gazetede yazacaksınız topluma karşı sorumluluğunuz dahada artacağından daha çok araştırıp, analiz yapmalısınız. Niyetimize söz söyleyemem. Fakat Bu kulvarda Koşan rakipleriniz sizden daha aktif, zeki ve art niyetli. Kademciler ve siz kendinizi Hz Musa'nın ordusunda Kumandan görüyorsunuz Lakin Allah korusun Firavun'un ordusunda er olabilirsiniz. Her tarafı idare etmeye çalışırken Hakkı güçendirdiğinizin, bu toplumun ve İslam'ın değerlerine ters düştüğünüzü görmüyor musunuz? Allah yard. olsun
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 20:18
evet bencede kadın-erkek eşit. o yüzden bundan sonraki yüzyıl nafakayı kadınlar kocalarına ödesin. erekeklerin anası dini ağladı. askerlik kadınlara da mecburi olsun. ve de kaportacı lağımcı ve çöpçülük gibi işlerde de kendilerini eşit sayılarda görmek istiyoruz kendilerini. son olarak bilginiz olsun. EŞİTLİK ADALET DEĞİLDİR!
gezegen 12 Temmuz 2019 11:56
ayrıca mini etekle nereye gidiyor bu kadın avukat bir davete veya sokakta gezmeyemi çıkıyor ?? böyle olsa hiç kimse karışamaz zaten .siz adaleti temsil eden hakiminkarşısına çıkıyorsunuz hakim adaleti temsil ettiği için herkes saygı göstererek ayağa kalkıyor o makama saygı için ayağa kalkıyor. bayan avukat saygısızlık yaparak mini etekle giriyor duruşmaya .sorarlar adama baloyamı geldin yoksa diskoyamı yada sokaktamı geziyorsun bu ne kılık diye .yarın biri çıkar bu seferde terlikle girer yada bikiniyle yada ne biliyim bir kostümle .kurallar bazı aşırıkların keyfi davranışların önünü kesmek içi
gezegen 12 Temmuz 2019 11:52
sorosçu diyorlar sümeyye erdoğanda yönetimde diyerek kademin her türlü hareketine tam destek verilecek diye bir şey yok. soros vakfının bölücü düşüncelerini desteklediğiniz için tepki görüyorlar. cinsiyet eşitliğini savunuyoruz diyorlar ama tamda cinsiyet ayrımcılığı yapıyorlar.bence kadem kapatılmalı neden derseniz avrupa güdümünde hareket eden kadın dernekleri zaten bazı olaylar üzerinden bu Ülkenin bölünmesi ayrıştırılmasına çalışıyorlar medeni ve modernlik maskesi altında.kademde başörtülü egoist bayanlarda biz sizden daha medeni moderniz diyerek bazı olaylarda diğer kadın derneklerine rah
Metin 12 Temmuz 2019 10:17
İstanbul Sözleşmesi hakkında manipülasyon yapıyorsun. Bilgiye sahip değilsiniz. Ders almak için Sema Maraşlıyı okuyunuz. Çıbanbaşı Cedaw ve bu sözleşmedir. Başörtülü kadın yazar takımının zihninin içindeki zehirli feminist duygulara hep alışığız. Onlardan Allah'ın sınırlarını korumalarını beklemiyoruz.
karar 12 Temmuz 2019 09:28
altı yılda milyon dolarlık malikenin sahibi olacaksınız.. Malum kirası dudak ucaklatan malikenin! kadın ve aile ile ilgili islami ne katkınız var avrupanın dayatmaları dışında! Proje oldugunuz fikri/zikri daha ağır basıyor! yazarında burada magdur varmış havası altında salya sumuk konum koruma veya verilen emri yerine getirme cırpınısları taktire sayandır...
Ebuzer 12 Temmuz 2019 09:14
1-Elif Çakır'ın KADEM'i savunması, sanki feminist yanını ortaya çıkarıyor. 2-Kedem'in sororçu ya da başka bir şeyci olduğunu bilmem ama bundan birkaç gün önce AKİT TV de Sema Maraşlı hanımefendi Avrupadan KADEM e hibe olarak gelen milyon eurolardan bahsediyordu. Tarih tarih ve rakam rakam. Avrupa sevap olsun diye bu paraları vermez sanırım. Ayrıca KADEM in yanlı ve kişi ve olay seçici faaliyetlerinden de bahsediyordu. Bunu yalanlayan cevap veren de olmadı.
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 01:53
KADEM I neredeyse sütten çıkmış ak kaşık yapacaksınız 2013 den beri millet e birikti birikti şu an patladı ben dindar ve muhafazakar I'm (sana göre yobaz) yeter düşün milletin yakasından
Mehmet Emin Doğdu 11 Temmuz 2019 23:49
"Cenab-ı Allah'ın Lut kavmini helak etmesini; hem de şehirlerini altına-üstüne getirmesini; ve hem de içlerinde teheccüd namazı kılanları bile eyırt etmeden..." Şimdi müslümanlık iddiasında olan hanımefendi sen, buna da mı karşı duruş sergiliyorsun? Aklını başına al da imanını bir sorgula?!..
metin k 12 Temmuz 2019 08:43
1
ne alakası var?
Elif hn ülkemizde hukuk diyoruz adalet diyoruz ama sadece iktidarın uygulamalarını eleştirdigi için ,onunla aynı düşünmediği için “hain,satılmış,ajan vs damgası yiyen ve bir kısmıda tutuklu olan bir sürü insan var ve bu insanlar biz muhafazakar insanların hakları meselesinde bilhassa başörtü meselesinde bizden çokdaha cesur o zamanki güçlere karşı çıktılar tavır koydular risk aldılar ama şimdi nerdeler!!! Allah bunu bizden soracak
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 23:45
Erdoğan düşmanlığı içinize işlemiş. Yaz kardeşim yaz. Nerden bulursan ordan yaz.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 22:56
Bu yazıdan şunu anladım "deveye sormuşlar neren eğri deve cevaben nerenm doğru ki demiş. Hanım efendi fikir kaynağınızı nereden beslediniz..?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 21:16
Aklın yolu bir. Birey olmadan hiçbir şey olunamaz. Gerçek dindarlık için de birey olmak şarttır. Aksi taktirde önce fikir sonra inanç sözde gönül sultanına emanet edilip köleleşilir, kısırlaşılır; aslında yokolunur. Aziz Çağlar
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 20:03
Büyük cesaret ! Orta doğulu ataerkil bir toplumun, büyük çoğunluğu "erkek"lerden oluşan yorumcularının karşısına yalın kılıç çıkmak; gerçekten büyük cesaret. Kutlarım, Elif Hanım. :)
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:51
Bireyselleşmiş kadından bahsediyor. Acayip. Senin İngiltere de 2 milyon bireyselleşmiş insandan haberin var mı. Ülkedeki yalnızlıklar bakanlığından. Bunun psikolojik etkisi ve ölümlerden... Al san modern bireyselleşmiş hayat... Kafayı peynir ekmekle mi yediniz yaa... Kardeşim ailedeki kadının cazgirligindan değil, adaletten merhametten, fedakarlıktan bahsedin..
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:51
Ayrıca sayın bayanın yazısında ;İstanbul Sözleşmesi’nin 4. Maddesinin 3. Fıkrasında “Her türlü cinsel yönelim sahibi bireyin şiddete ve ayrımcılığa karşı devlet güvencesinde olması” yazmasıdır. Yani “aile yapısını bozuyor” dedikleri, “eşcinselliği övüyor” dedikleri maddenin eşcinselliği övmekle, tasvip etmekle ilgili bir durum söz konusu değil. Kim olursa olsun şiddete ve ayrımcılığa karşı devlet güvencesinde olsun denilmesin mi? Ve yazıda geçen modernleşme ve bireyselleşmiş toplumdan bahsediyor. Kadının bireyselleşmesinden dem vuruyor. Bacım sen iyi misin.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:44
Sayın yazar İstanbul sözleşmesi nde aileyi bozacak birşeyyok aslında demeniz bile konunun ciddiyetini algılanmadığı kanısındayım.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:46
Batı nın değirmenine şu taşımaya devam. Bu KADEM madem bu kadar biliyor da, ne diye mevsimlik işçi olan anneleri, Doğu Karadenizin en ücra köşesindeki işçi anneler ile, Antalya nın Toros köylerinde ekmeğini taştan çıkartan anneler ile değil de magazinsel şeyler ile uğraşıyor. Uğraşırken kim ile iş birliği yapıyor, paydaşları kimler, ortakları, akıldaneleri kim.... Yoksa bizim tarafta oturupta karşı mahalleye mi hizmet ediyorlar...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:14
Burada ki erkeklerin büyük kısmının düşüncesi şu, kadını dövelim sonra şikayetten tehditle şikayetten vazgeçirelim dava düşsün uzaklaşma kararı ortadan kalksın. Kadın şikayetçi olmaz sa zaten ilk sefer verilen cezaya hagb uygulanıyor ceza 5 yıllığına erteleniyor. Yine döverse 3000 TL para cezası alıyor. Siz hiç ağzı burnu mosmor bir kadının ifadesini aldınız mı zevkine karısını dövenleri gördünüz mü o zaman gidin kızınızı bu adamlarla evlendirin bakalım ne olacak
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 18:42
Lıyakatsız insanların kurdukları destekledikleri balon dernekler.Çözülme ilk bu tür yerlerde olur.Şimdiden sonra nema kapısı kapanan dernek ve vakıflardakiler de buraya akın edecek.Yer bulamayanlar hakaret derecesinde söylemlerde bulunacaklardır.Yakındır.
Anlamadığım Şu Ki 11 Temmuz 2019 18:09
Şu cinsel yönelimi farklı olanlara nasıl bu kadar çabuk hoşgörü gösterilebiliyor. Eşcinsellikle bitmez bu iş. Başkaları da ben çocuklara ilgi duyuyorum ve bu benim cinsel tercihim veya yönelimim diyebilir. Sapık sapıklığını bilecek kendini meşru ve haklı görmeyecek göstermeyecek. Kurtulmaya çalışacak, herkesi kendine benzetmeye değil.
12 28 ayıp oluyor.Adıma hem yalan hem seviyesiz yazma.Mert ol.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 17:16
Elif Hanim, KADEM bugun bir bildiride bulunarak escinselligin sapkinlik oldugunu iddia etti. Istanbul Sozlesmesini de KADEM imzalamamis. Dindar muhafazakar bir dernek kadin haklarini da, insan haklarini da gerektigi gibi savunamaz. Bu dernegi savunarak vaktinizi harcamayin.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:59
Elif Çakır Hanımefendi burada dostlariniza destek olmak amacıyla yazdığınız yazıların toplumda yarattığı problemleri görmezlikten gelemezsiniz. Kadın ve erkek eşitliğinin ölçüsü şeytanın lehine kaçtı. Toplumda adalete ihtiyaç var. Hiçbir kuruluş hiçbir bireye hamilik yapmasın. Devlet çıkardığı kanunlarla vatandaşını korusun yeter.
ramazan koç kayseri 11 Temmuz 2019 15:19
bunlar kadını kocaya kocayı kadına düşman ettiler kadem demiyorum feminist yapmazdı sema maraşlı erdoğana mektup yazdı yanlışlıkları anlattı aile bakanlığı batırdı işleri birde maraşlıyı okuyun ne hale geldiğimizi görün koca yan baksa polise gidiyor oda bakanının polisi aynı kafa güvenim kalmadı derneklere hele hiç kalmadı.
Halil 11 Temmuz 2019 15:04
Rabbimizin kulları (kadın-erkek)için koyduğu sınır aşıldı ve kendini çağdaş muhafazakar sananlar nasıl savruldu görünüz.Örnek olarak bu vb. yazılara bakınız!
Vatandaş 11 Temmuz 2019 14:59
Evinde otursaydı. her yer mayın tarlası kim biri bakanlık istiyor. biri dernek kuruyor, biri konferans veriyor. Reis bunların getirdikleri ile yıkılıyor. Çıldırmak içten değil
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:50
Elif hanım ETCEP ten de bi bahsetseydiniz.
engineer 11 Temmuz 2019 14:25
tek şey söyleyeceğim ; "yalan dünya yalan dünya/kargalara kalan dünya/ettin beni talan dünya"
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 14:20
Siz ve sizin gibi düşünen ahmaklar kadınları yuvalarından çıkararak,bireyselleşme adı altında yozlaşması mı sagladiniz.suan eserlerimiz oertada yazıklar olsun size ve sizin gibilere
Millet kıt kanaat para b,iriktirip borç harç evleniyor sonra eften füften sebebler en basit tartışmadan bile 6284 e sarılıp türlü iftiralar atılıp evden uzaklaştırıan çoçuklarına hasret bırakılan sonrasında tazminat nafaka taki mal paylaşımı gibi bir çok dava açılıp erkeğin yaşama hakkını alıp en sonunda cinayet işelmekten hatta eşini cocuklarını etrafta kim varsa vuran sonunda kafasına sıkan insanı bu hale ne getirebilir bu cinnet nedir nasıl oluşur bi araştırın sonra savunun millet bıktı adaletsizlikten bşr kıvılcımla başladı işte eleştiriler
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:02
30 yıllık kamudaki çalışmam da edindiğim görsel sonuç, kadını iş hayatı kadının ahlakını KESİNLİKLE etkileyip ailesinin huzurunu bozmaktadır.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 19:04
11
Vay dikizci vay. Demek 30 yıldır, elalemin kadını ne yapıyor, takiptesin. Kadının ahlakının bozulma derecesini ölçen alet bile yapmışsındır sen.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:41
Çarpıtıyorsunuz. Kimliğine cinsiyetine vs bakılmasın ama cinsel yönelimine bakılsın bi zahmet. Çünkü ahlak kalmayacak maazallah.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 15:35
5
Eşcinseller dövülsün mü yani
KARAR OKURU 12 Temmuz 2019 02:00
1
Eşcinseller dövülmesin tabii ama bunu da savunmak muhafazakâr bir derneğe kalmasın
Yav bırakın bu tepeden inmeci kadın harekatlarını Elif bacım. Bak bacım diyorum. Bize Anadolu BACIYAN-I RUM geleneği yeter.. Genel bir kadın sorunu dediniz mi bu batıcı jargona girer. İşin doğasını zorlamayın. Ha arızalı erkek varsa tamir edelim. Hoş arızalı erkek ; erkeğe de zulmediyor
Habele-Hubele 11 Temmuz 2019 11:59
KADEM'den bir kahraman beklememek lazım. KADEM'in çapını, ederini muarızlara bakarak vermek hata olur. KADEM açık seçik kadın erkek eşitliğini esas alıyor mu yoksa faaliyetleri sadece şiddet gören kadınların mağduriyetini mi esas alıyor. Ben biliyorum o yüzden gözümde büyütmüyorum. KADEM'e sınırlı çıkışı dolayısıyla çirkin yakıştırmada bulunanlar yobazın, dinbazın önde gideni. Kendi hezeyanlarını din zannederek kabule şayan gösteriyor ve eleştiriden uzak tutuyorlar. KADEM'i de cilalamaya gerek yok. Ederi belli.
kadınca 11 Temmuz 2019 11:43
sorun olanı kapatırsın, kangren olanı keser atarsın. yeni düşünceler dir önemli olan. örneğin; önce kadına cocuk yuvaları, anaokulları vb açarsın. kadına özel işler yaratırsın (mahalleler çapında olabilir). yani kadına ekonomik özgürlüğünü verirsin önce! sonra evlenir, kendi kararını kendi verir!(umarım). yanlış olan:kadını devlet korur sen özgürsün istersen hemen git boşan takır takır nafakanı al gazına getirmemektir. her adetin bir usulu zamanı vardır. önce kadının bağımsızlığını sağlayalım sonra kadın kimseden korkmadan kanunların verdiği güvenle kendi sorunu çözer.
mahmut 11 Temmuz 2019 11:45
herkesin kullanımı için bir süresi vardır..hatta en fanatiğinin bile...
Ahmet 11 Temmuz 2019 11:42
Sizin inancınız size, bizim inancımız bize...
taki mazlum 11 Temmuz 2019 11:24
11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan, TBMM tarafından 14 Mart 2012’de kabul edilen, 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren, 5 yıldır yürürlükte olan "İstanbul Sözleşmesi" nin ailenin temeline dinamit koyduğu yeni mi anlaşılmış ? Bugün top yekün saldırıya geçenler, 5 yıldır hangi hesaplarla susuyorlardı. Sn. Cumhurbaşkanı sözleşme için "...nas değildir değiştirilebilir" demese hala susacaklar mıydı? Kendilerini bu 5 yıldır "dilsiz şeytan"lık yapıp şimdi "dilli" olmaya iten gerçek sebep nedir acaba?
Abdullah hasan 11 Temmuz 2019 14:19
1
Okuyormusunuz bilmem Sema Maraşlı hanım bu konuda baya bir ilgilendi ve bilgilendirmi toplumu, dilsiz şeytan omayanlarada var aramızda Elhamdülillah.
taki mazlum 11 Temmuz 2019 18:29
0
Sayın Abdullah hasan; yorumum net, eleştirdiğim kişiler, asıl dertlerinin "ailenin korunması" olmadığı 5 yıl susup şimdi "dillenen" lerdir. Konunun içeriğine girmeden, kimin haklı kimin haksız olduğuyla ilgilenmeden yaptım yorumumu. İçerik tartışması ayrı bir konu. Eleştirim "ilke" ve "etik" odaklı.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:19
Türkiye' nin sorunu kent kültürünü henüz yeterince benimseyememektir.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 11:02
Yazar hanım siz Kadem den daha ileri seviyede eşcinsel haklarını savunan bir dernek kurun adınada başı kapalı örgüt adını verin ileri demokrasi adına
okur 11 Temmuz 2019 10:52
Muhterem/Muhteremeler KADEM bir Projedir. AB desteklidir. Getirisinden cok götürüsü var. Kadinlar Analarimiz, Teyzelerimiz, Halalarimiz, Kizkardeşlerimiz vede Eşlerimizin bati kafasiyla zihinleri bulandirilip sen güclüsün özgürsün seninde hakkin gibi söylemlerle aile yapimiza dinamit konmakta bunu da KADEM üzerinden hizlandirarak yapiyorlar, hani kedi kiliginda aslan ama bu aslan bizi yemek icin gercek yüzünü aciga vurmamakta. Bizim Maarif ve Degerlerimizde iyice köklerimizden koptuk. Önce Ahlak ve Maneviyati öncelememiz lazim. Buda Temiz Toplumla olur. Su an gen kodlarimizla oynaniyor.
Kadin Okur 11 Temmuz 2019 11:40
6
Siz erkek okursunuz sanirim. Ahlaki yalnizca kadinlar uzerinden tanimlamaktan ne zaman vazgececeksiniz? Insan gibi onurla yasamak, ekonomik ozgurluk kadinlarin da hakki.
Abdullah hasan 11 Temmuz 2019 14:48
5
kadin okur; bu feministlik çalışmalarıyla özgürlük gölgesiyle ekonomik özgürlüğün ne alakası var, ekonomik özgürlük aileyi yıkmak ve toplumu parçalamakla olmaz. KADEM Mağdur kadınları koruyorsa Mağdur kadınları niye korumaz(Genç evlilik platform derneği başkanı - sevim eraydın hanımın anlattıklarını bir dinleseniz) bana bir anlatsana. Size yem olarak sunulan kelime oyunlarıyla oynana oyunları kanmayınız. Oyuna gelmeyiniz Allah rızası için.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:48
6284 sayılı kanun kadını ve aileyi korumuyor. Evden uzaklaştırılan koca hem kendi barınma ihtiyaçlarını karşılamak,hemde kendisini evden uzaklaştıran eşinin de ihtiyaçlarını (Kira,elektrik,su vs.)karşılamak zorunda bırakılıyor.Böylesi zor bir durumda bırakılan bir insandan normal davranışlar bekleyemezsiniz.Bütün bu olanlardan sonra o ailenin bütünlüğünün devam etmesi asla mümkün değildir.
nasıl okursanız 11 Temmuz 2019 13:30
2
Evden mahkeme uzaklaştırılan koca; kadının lafını dinlemediği için uzaklaştırma almamıştı.Uzaklaştırma kararlarının geneli fiziki şiddet, ve erkeğin ahlaksız ilişkilerinden kaynaklanır ve tedbir amaçlı bir yaptırımdır. Uzaklaştırma tedbirini ceza diye niteleyerek, insanlık anlamında kendisine eşit yaratılmış kadına kum torbası muamelesini yapan aşağılıklardan mağdur çıkartamazsınız. İnsan ne yaparsa kendi eliyle yapar hükmünce, "zor durumu" varsa kendi mahsuludür. Allah adildir, bu dünyada vesilerler ile diğer dünyada bizzat kendi kudreti ile insanlıktan çıkmışlara insanlığı hatırlatacaktır
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 16:19
2
Kadınların iftira atıp evden uzaklaştırdığı kocalar var.Kadın Şikayetini geri çektiği halde cezası devam edenler var.Öyle ya Kadın beyanı esastı değil mi? Siz ne anlatıyorsunuz.Şiddeti asla savunmam,meşru görmem.Ancak bazı adaletsizlikler yaşanırken buna bir de dini kılıf buluyorsunuz pes doğrusu! Şüphesiz Allah adildir.Kimsenin yaptığı kimsenin yanına kâr kalmaz.
Mini etekliyi savundu müftüye çaktı.Kültürsüz ve esaslı dünya görüşü olmayan Kadem, sapı bizden balta gibi çalıştı.Eleştiriler eski ama görene.Nikahsız 12 yaşında ilişki güzel nikahlıya 17 yaşında hapis.Son 10 yılda öldürülen kadın sayısı 5e katlandı.Kadem ocağa körük sallıyor.Tek tokat atan koca yallah ev dışına.Kadem nerde?Boşanan kocasından nafaka sevgiliden eğlence yasa dışı çalışmayla maaş.Lüküs hayat yan gel yat?KADEM Truva atı..
İbrahim DİRİ 11 Temmuz 2019 10:30
Engizisyon bir kere meşruiyetini sağladımı durmaz,gün gelir kademi'de,sizi de yargılar
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 10:12
buradaki yorumların bir kısmı kadını başlık parası karşılığı alınıp satılan mal olarak gören zihniyetin isyanı.
Hermes 11 Temmuz 2019 10:07
Kadem enteresan, yönetimindekiler enteresan. Bu kurumda kul hakkı yeme, hak, hukuk adalet ihlallerini yaşayanlar anlatsın LÜTFEN, ne kadar "ümmet"çi olduklarını, hatta "KADININ KADINA ŞİDDETİNİ" görelim. Mesela Güneydeki turistik popüler bir ilimizdeki Kadem yönetimi...AKP belediyesinden maaş alan varmıydı?. özel bir üniversitenin yönetiminde görev alan var mı? vs. Bu kişilerin kabiliyetleri ne idi ki bu derece "değerliy"diler?...
? 11 Temmuz 2019 11:12
0
Taasuba bak.Kadem de çalışan üniversitede,belediyede çalışamaz mı onlar senin benim gibi yemeye giyinmeye,barınmaya,çocuklarını büyütmeye eğitmeye bunun için kazanmaya ihtiyaçları yok mu?
Hermes 11 Temmuz 2019 12:29
0
Anlamamışsın, sorun o değil, Kadem de çalışıp, hem belediye-hem kadem-hem üniversiteden maaş alan var mı acaba diye sordum, bu kadar ne kabiliyetleri var ki diye sordum, ayrıca, Kademdeki "kadının kadına şiddeti" var mı diye sordum :)).
? 11 Temmuz 2019 10:05
En büyük sorun Arap geleneği ile İslam ı birbirine karıştırmak.Yüzlerce ilahiyat fakültemiz var.Kadın ve aile,Çalışma hayatında kadının yeri,kadın ve eğitim,kadın ve ibadet,kadın ve yöneticilik, kadın hakları,kadın cinayetleri nin her biri masaya yatırılsa kongreler düzenlense bunlarla ilgili dergiler,filmler,Tv programları vb hazırlansa mühendislik eğitimleri kadar sosyal hayata dair de bir şeyler yapabilsek işte o zaman her şey yoluna girecek
İnsan Bu 11 Temmuz 2019 09:56
İlk başta söyleyeyim kadına da erkeğe de zulmedilmesin. Maalesef geçmişte kadın çok zulüm görmüş ancak günümüz de erkek her yönden mağdur edilmekte, izzeti emeği ihlal edilmektedir. İlkönce iş zaten ayrımcılıkla başlıyor. Pozitif ayrımcılık altında erkek baştan hak iddia edemez hale getiriliyor. Şayet evli ise ve eşiyle bazen sorunlar yaşıyorsa eşi hergün onu polisle, mahkemeyle tehdit eder, erkeğin evlenmeden önce kadının bir kuruş emeği olmayan ne varsa erkekten gasb etmek için uğraşır. Allah korusun iş boşanmaya vardıysa olanlara tahammül edemeyeceği için erkek bir kaç yıl uyutulsun bence.
Ârif 11 Temmuz 2019 09:54
Ha gayret! Türlü sapıklıkları meşrulaştırmanın yolunu açan bilmem ne sözleşmesini savunmak size ve köşedaşınıza ne kazandıracak. Arızi hali tabiileştiriyorsunuz. Vah esefâ!
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:39
1
Şeyhleriniz için erkek-kadın fark etmiyor ama bu sizi rahatsız etmiyor pek..
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:40
2
Escinselligin bir hastalik oldugunu bilmiyorsun herhalde.Hadi bir yasa cikarinda devlet kurumlarinda isverin bakalim.Onlarda baska islere yonelmesinler.İnsanlari tecrit et sonrada kufur et vaybe.Yakisir sizin gibi insanlara.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:47
Haha, 4. madde cinsiyet esitligi derken, tabiki escinselligide kapliyor. Burda lafi döndürüp masal anlatmayin. Cünkü muhatabiniz AB bunu böyle anliyor.
Mehmet 11 Temmuz 2019 09:41
Akp para derdinde oldu.Aile parcalandi
Mehmet 11 Temmuz 2019 09:40
Dernekler bilinçli bir şekilde kapatılıyor.Sanki dernekler başka faaliyet alanı da korkulan birşeyler var.Imamoglundan sonra korku basladi
Ahmed ilhan 11 Temmuz 2019 09:16
İstediğin gibi lafı kıvırıyon.. Anlam yüklüyün.. Açıkça söylesene, orda hertürlü cinsel yönelim ne demek..lut kavminin helakına giden yol değil mi.. Gazetecilik algı mı yapmak.. Dürüst olun yeter..
iyildiz 11 Temmuz 2019 09:16
İslam-CI feminist KADEM eliyle aile yok ediliyor, sen hala feministlik yapmak uğruna, can düşmanın gördüğün AKP yi de savunacaksın neredeyse... Soros-moros diyerek konuyu mecraından çıkarıp, gerçeğin üzerini kapatmayın...Toplumun temel direğini yıkmaya alet olan bunun gibi AKP destekli dernekler kapatıldığı gibi, açtığı tahribatlar da bir an önce tamir edilmeli... Yoksa gidişat vahimmmm... ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:11
2
Aç kalınca önce ahlak ve maneviyattan başlanır yemeye!
karar okuru 11 Temmuz 2019 08:59
1- islamda boşanan erkek, kadına ömür boyu (çocuklar hariç )nafaka verecek diye bir kaide var mı? 2- gelişmiş ülkelerde (avrupa vb) boşanan erkek kadına ömür boyu nafaka öder mi?
İnsan Bu 11 Temmuz 2019 10:01
2
Hangi adalet terazisinde gerçek araştırılmadan kadının kin ve öfkeyle bir iddiası ile erkek alınteri ile kurduğu yuvasından anında uzaklaştırılıyor? Bu doğru mu? Lütfedip incelensin gerçekten erkek zalimlik yapıyorsa karar verilsin. Ancak verilen kararlar delil kanıt aranmadan veriliyor...
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 12:15
3
Kadını çalışma hayatına sokmuşsanız erkeğin ömür boyu nafaka ödemesine gerek yok. Ancak kadını erkeğe muhtaç bıraktıysanız seve seve ömür boyu nafakasını sağlayacaksınız -muhterem-kardeşim. Örneklediğiniz Avrupa da işler böyle yürüyor.
Akın 11 Temmuz 2019 08:56
"cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi" dediğiniz şey 18 yaş altındaki bayanlarla dini nikahla evlenip çoluk-çocuğa karışanları bir kerelik affetmek için çıkarılacak kanundu. 18 yaş altı evlilikler cinsel istismar sayılıyor çünkü. Yani kadem bunu engellemekte büyük oranda haksızdı. Tek suçları da bu değil üstelik.
İnsan Bu 11 Temmuz 2019 10:02
2
On yedi yaşında evlenmiştir. Çocukları olmuş. Ancak kocası hapiste. Diğer taraftan o yaşlarda ve her yaşta evlilik dışı ilişkiler hızla çoğalmış. Bu normal karşılanıyor.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:43
Keşke nafaka konusu üzerinden de elestirseniz kademi ve hükümeti. Ayrıca Lut kavminin haklarını savunmayı da biraksaniz hakkı yenen ademogullarinin halini yazsanız güzel olur. İşinize gelince demokrat işinize gelince kadın hakları savunucusu işinize gelince muslumansiniz malesef
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 13:49
1
Sanki bunlar birbirlerini kapsayan şeyler olamazmış gibi... Dünya uzaya çıktı, geçiniz...
Musto 11 Temmuz 2019 08:30
Devrimler çocuklarını yermiş sırasıyla alttan başlar en tepeye çıkar.Gerçi bunların yaptığı devrim ülke kaynaklarını tuketmek ve yandaşlara peşkeş çekme devrimiydi kaynaklar tüketildi ve devrimleri bitti şimdi iç hesaplaşma ve muhasebe devrimi başladı kaynakları kim fazla tüketti.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 08:28
Reis iktidardan gidince bunlar da sırra KADEM basarlar.
Gazete okuru 11 Temmuz 2019 08:27
Cesur bir yazı. Yazarı tebrik ediyorum. Sorun demokrasi ve kişilerin yaşam tarzına saygı ile ilgili. Bizim muhafazakar kesim farklı düşünmeye, farklı yaşam tarzına hazmedemez. Herkesin kendisi gibi olmasını ister. Eğer dernekte S. Erdoğan olmasaydı asıl o zaman görürdük gümbürtüyü. "Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlendirilmesi" hangi dine, vicdana ve ahlaka sığar...
Abdullah hasan 11 Temmuz 2019 10:15
3
Zehiri altın tasta sunanlar gibi bazı cilalı sözlerle örtülen gerçekleri görürsünüz İnşallah aynı mağduriyeti yaşamadan. ''Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlendirilmesi" diye birşey yok. 18 Yaşın altında evlenenler Masum dediğiniz KADEM sayesin de desteklenen 6284 sayıulı kanun la tecavüzcü sayıldılar ve bvunlar ceza aldılar bunun telefisi için bu af çıkacaktı KADEM karşı çıktı on binin üzerinde ceza alan oldu ve alie leriyle birlikte 30-40 bin mağdur oluşturuldu. Ne demek Kadının ifadesiş geçerlidir. Sizin özgürlüğk dediğiniz bumu. Bir kadın hırsıyla , öfkesiyle birinene iftira attığ
Salih Göncü 11 Temmuz 2019 16:49
2
18 yaşın altında evlenmenin yasak olduğunu bilmiyorlar mıymış? Bekleselermiş 2-3 yıl da kız 18'ini doldurunca evlenselermiş.
KARAR OKURU 2 11 Temmuz 2019 05:18
KADEM süresi nafaka zulmünün kaldırılmasını engellemektedir ve bu konuda aile ve adalet bakanlıkları düzeltme yaptıkları halde KADEM'de çekinmektedir. Bu tip politikalar sebebiyle evlilik zorlaşmakta, aile yapısı ifsad olmaktadır
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 09:49
0
E Türkiye aile sirketiyle yönetiliyor, normal.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 04:24
Göz üstü kaş... Neyse! "Kınamayınız,kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmeyeceksiniz."( Hadis-i Şerif) Sadece kınama olsa neler neler hepsini göreceğiz. Maalesef! Cesâretinize ve yüreğinize sağlık... "Kadınlar insan,biz insanoğluyuz."(Neşet Ertaş)
Krr okr 11 Temmuz 2019 01:30
Hayır hayır mesele o değil. İstanbulu kaybedince o tarikat çevreleri günah çıkartacak yer arıyorlar. Mesele GREEN MANY meselesi. Kadem üzerinden saraya mesaj iletiyorlar. AKcelerimizi isteruk mesajı.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:23
Öyle istiyorlar. Kapatılsın diyorlar elinize sağlık Elif hanım
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:25
Elif Çakır Sende mi feministsin Kadem Mor Çatı gibi dernekler %100 feminist dernekler dir erkek düşmanı bu feminist dernekleri savunacagına Biz gariban erkekleri savun.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 01:22
Yine cesur bir yazı. Ben hep derim; bizim mahallenin kadınları erkeklerinden daha cesur daha ilkeli diye.
Türkiye'de kadının yaşı 30 olmuş hala erkek beğenmiyor AKP kadınları şımarttı erkekleri ise mahvetti erkekler AKP yüzünden çile çekiyor maalesef bir de AKP'nin kadın dernekleri var feministlerle beraber çalışıyorlar işleri güçleri erkeklere çamur atmak Türkiye'de erkeklerin durumu Çok vahim söz geçiremiyoruz derdimizi anlatamıyoruz kadınlar tarafından eziliyoruz aşağılanyoruz ve hakaret ugru yoruz Bunun tek sebebi AKP'nin kadınlara yağcılık olsun diye verdiği türlü türlü sınırsız imkanlardır Türkiye'de feministlerin Partisi akp'dir erkeklerin düşmanıda akp'dir
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 02:27
5
hergün bir erkek cinayeti, dimi efem....
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 04:44
6
Vah vah cok uzuldum erkeklerin haline. Hele su yasi 30 olmus hala erkek begenmeyen kadinlar var ya cok vahim bir durum !! ...Meger AKP kadinlara yagcilik olsun diye erkeklerin ezilmesine goz yumuyormus. Nasil oldu da farkina varamadim bunun?
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:47
Bundandır böyle dibe vuruşumuz,reisleri icazet verince nasıl kusuyorlar içlerine dolan öfkeyi hem sonra bu kafayla yürü yürüyeblilirsen bunlar asıl yüzünü gösterdikce neden gelişmiş ülkeler seviyesine çıkamadığımızı anlıyorumda nasıl hala Afganistan olmadık ona şaşırıyorum.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:22
KADEM muhafazakar kesimin tepkisini çekiyor.Bu da sandığa oy olarak yansıdı.
KARAR OKURU 11 Temmuz 2019 00:04
Ne güzel soruyosunuz? Fakat alkışlanmak istiyorsunuz neden ki? Madem evrensel düşünüyorsunuz, o vakit sadece bir mum yaksanız yeter..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN