Back To Top
Türkiye hakkında hukuk raporları

Türkiye hakkında hukuk raporları

 - Son Güncelleme: 08.03.2019 Cuma 09:04
- A +

Biliyorsunuz, Türkiye, 2019 ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde (Rule of Law Index) 126 ülke arasında 109’uncu sırada yer aldı. Yani Türkiye’nin yeri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da son sıralarda...

***

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e konuşan Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ni hazırlayan World Justice Projest’e (Dünya Adalet Projesi) “Bize sormadan hazırladılar” diye tepki göstermiş:

“Sansasyonel birkaç durumdan yola çıkarak, bizi ve hakim-savcılarımızı hiç dinlemeyerek böyle bir tespit yapılamaz.” (4 Mart 2019)

Böylesi bir açıklamayı iktidar yetkilerinden birisi yapmış olsaydı ya Dünya Adalet Projesi’nin nasıl çalıştığını bilmiyor, ya da en basitinden siyasetçidir, deyip geçerdik.

Zira, “40 yıldır bu mesleğin içindeyim” diyen, ancak daha da önemlisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun başında olan bir ismin “Bize sormadan hazırlandı” tepkisi göstermesini yadırgadığımı söylemeliyim.

Dünya Adalet Projesi, 2008 yılından bu yana her yıl düzenli olarak ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ni yayınlıyor. Bu rapor 300’den fazla yerel uzman tarafından dünya genelinde hazırlanıyor.

Yani, dünya çapında hukukun üstünlüğünün geliştirilmesi amacıyla çalışan, bağımsız bir düşünce kuruluşu olan bu kurumun raporu masa başında hazırlamadığını en iyi bilen isimlerden birisi HSK Başkanvekili Yılmaz olsa gerek.   

Endeksin oluşturulmasına katkı sağlayan bulguları, ülkelerin kendi üniversiteleri, akademisyenleri, hukukçuları, ekonomistleri, sivil toplum kuruluşları hazırlıyor. Ülkelerdeki uzmanlar, “hükümetin gücünün sınırlandırılması”, “temel haklar”, “yolsuzluğun yokluğu”, “düzen ve güvenlik”, “kanunların uygulanması”, “sivil adalet”, “cezai adalet”, “ifade özgürlüğü”, “eşitlik”, “din hürriyeti”, “mahremiyet hürriyeti”, “yargının tarafsızlığı”, “sivil toplum kuruluşlarının hürriyeti” gibi kriterleri baz alıyor.

Raporun Türkiye bölümünü hazırlayan 13 akademisyen ve hukukçunun isimlerini raporda görebilirsiniz.

HSK Başkanvekili Sayın Mehmet Yılmaz’a samimiyetle sormak istiyorum:

Dünya Adalet Projesi, Hakimler ve Savcılar Kurulu’ndan, endeksin hazırlanmasında yer alan kriterler baz alınarak bir Türkiye raporu hazırlamalarını istemiş olsalardı, “bizim yoğurdumuz ekşi” der miydiniz?

Kaldı ki bu raporlar mülakatla değil araştırma bulgularıyla hazırlanıyor.

Ülkemizin, aynı kurumun hazırladığı endekste 2014’de 59, 2015’te 80, 2016’da 99’uncu sırada yer aldığını hatırlatalım.

Dolayısıyla, 2014 HSYK seçimlerinde “yargının içinde olduğu utanç verici durumunu” düzeltmeyi ve “yargının yerlerde sürünen itibarını yeniden kazandırmayı” vaat ederek HSYK’ya talip olan Yargıda Birlik Platformu’nun kurucularından biri olan Yılmaz, şapkasını önüne alarak, 2014 yılında “Hukukun Üstünlüğü Endeksi”nde 59’uncu sırada yer alan ülkemizin bugün Nijerya’nın bile gerisinde kalmasının sebepleri üzerine düşünmesi gerekmiyor mu?

Sayın Yılmaz, “Türk hakim ve savcısının, Türk hukuk sisteminin hukuk bilinci Batılı ülkelerin üstünde olduğunu” ve “ülkemizdeki hukukçu kalitesi, hukukçu birikimi ve çalışma azmi konusunda dünyanın hiçbir ülkesinden geride” olmadıklarını söylüyor.

Biz söyleyince hukuk bilincimiz böyle oluyor mu?

Biz, hukukçu kalitemizin dünya ülkelerinden geride olmadığını söyleyince, öyle oluyor mu?

Madem öyle, toplumumuzun yüzde 50.6’sı neden yargının siyasallaştığını düşünüyor. Yargının siyasallaşmadığını düşünenlerin oranı neden yüzde 30. (Kadir Has Üniversitesi, Toplumsal Eğilimler Araştırması, 2018)

Bu tablo endişe verici değil midir?

Madem ki, ülkemizin hakimlerinin ve savcılarının hukuk bilinci Batılı ülkelerin üstünde, o zaman ülkemizin Adalet Bakanı çok değil daha bir iki ay öncesinde, ülkemizin hakimlerini ve savcılarını “geciken adaletin vicdanları yakan bir ateşe dönüşeceği” konusunda neden uyardı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Unutulmamalıdır ki, temel hak ve özgürlüklere yapılan orantısız müdahaleler, yargısal tasarrufların meşruiyetine ve yargıya olan toplumsal desteğe zarar vermektedir” diyerek ülkemizin hakimlerini ve savcılarını neden uyarma ihtiyacı hissediyor. (Yargı Reformu Stratejisi Toplantısı, Kasım 2018)

Önemle herkesin dikkatini çekelim...

Adalet Bakanı, “yargısal tasarrufların meşruiyeti” uyarısında bulunuyor!

Velhasıl kelam, sabah akşam hakimlerimizle savcılarımızla, siyasetçilerimizle beraber olup “hukuk devleti” olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak bunu sadece biz söylemiş oluruz.

Kendi kendimize söyleyip, dinlemekten başka da bir şeye yaramaz.

Siyasetçilerin “bize düşmanlık yapıyorlar” hamaseti yapmaları bir yere kadar anlaşılabilir. Ancak, hakim ve savcıların yönetiminden sorumlu bir kurumun başındaki isimlerin ‘adalet’, ‘hukuk’ konularında “bize haksızlık yapıyorlar” hamaseti yapmaları doğru değildir.

O yüzden yargıçların tarafsız olması ve bir siyasetçi gibi konuşmaması gerekir.

Bir ülkenin kalkınması için siyasi ve ekonomik istikrarın yanında, hukukun üstünlüğünün ülkede hakim olması şarttır. 

Bir ülkenin hukuk devleti olması, hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olması, ekmek su gibi önemlidir. Zira, en basitinden ülkemize yatırım yapacak olan yabancı sermaye sahipleri, uluslararası kurumlar tarafından referans kabul edilen Venedik Komisyonu, Hukukun Üstünlüğü Endeksi, AB İlerleme Raporları gibi uluslararası verilere bakarak, kararlarını verirler.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 11:09
Yani neden sadece m. Yılmaz ı yadirgiyorsunuz, bunu söyleyen siyasetçi olsa neden yadirganmiyor,,, çünkü fikir temeli hatalı, bir yanlış kim tarafından ifade edilirse edilsin yanlıştır,,, bence sizin böyle bir yazı yazmanız yadirganmamali,,,, zira yandaş bir kalemden ancak böle bir yazı beklenirdi,,,,,,,,
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:22
AKP’nin, 3 bin 600 ek gösterge düzenlemesinden vazgeçmesinde EYT'nin Ankara’daki mitingi etkili oldu
KARAR OKURU 11 Mart 2019 05:35
Emeklilikte yaşa takılanların 17 Mart’ta gerçekleştirmek istediği ve İstanbul Valiliğine başvurduğu 1 milyon hedefli miting için Valilik hala kararını vermiş değil ancak EYT mağdurları, EYT SYD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın çağrısına uyarak hummalı bir hazırlığa girişti
KARAR OKURU 10 Mart 2019 08:22
Et kokmasın diye tuzlanır peki tuz kokarsa ne yapacağız.
Ekizoğlu 08 Mart 2019 22:46
Bu raporda Çin 75. İran ise 80. sırada. Sayın yazar pek çok programınızı ilgiyle ve beğenerek takip etmiş bir okurunuz olarak, bu verilerin sağlıklı ve objektif kriterlere dayandığına inanmanız çok üzüntü verici. Sokakta siyah insanların polisler tarafından infaz edildiği ABD ise 20. sırada. Çok tarafsız değil mi? Gerçekten yazık.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 23:01
55
Kardeşim mesele de bu işte. Türkiye en kötü gördüklerimizden daha kötü. Yazar ne yapsın buna?
karar okuru 08 Mart 2019 18:07
Görünen köy kılavuz istemez diye bir atasözümüz bu hukuk endeksi için biçilmiş kaftan. Aslında endekse bakmayada gerek yok. Bir papaza bak bir alman gazeteciye bak durumun ne olduğunu anlarsın. Kral hala çıplak olduğunun farkında değil reddiyesi gibi bir şey olmuş aslında. Peki o zaman şöyle diyelim hukukumuz mükemmel kahrol endeks al sana bomba öylemi. Şimdi rahat uyuyabiliriz.Ya bu gavurlarda (özür dilerim) bizim herşeyimizi kötü gösteriyorlarda diyebiliriz.Oysa deve misali olduğumuzu hiç görmeyiz göremeyiz.
Menderes YILDIRIM 08 Mart 2019 15:46
Elif Hanım; Bana Son YORUMU YAPTIRMANIZA GEREK VARMIY dı? Yazılanları Beğenmeyebilirsiniz. Ancak, Yalan - İftira - Varsa YAYINLAMAYIN. Yorumumda YALAN - İFTİRA Var mıydı ki, yayınlamadınız? Neden YAYINLAMAKTAN Kaçınıyorsunuz? Şuan Yayınlamışsınız Israrlı Yorumum Olmadan yayınlasanız Olmaz mıydı? Sadece Benim değil, Tüm Yorumcuların Yazısında Aynı hassasiyeti Gösterin. Küçülmez, Aksine BÜYÜRSÜNÜZ.
anti maniheizm 08 Mart 2019 16:30
5
menderes gerekli gereksiz büyük harf yazarak insanın gözünü yoruyorsun
KARAR OKURU nazmi 08 Mart 2019 15:34
Bu memlekette en kolay şey hatayı kabul etmeyip,kendisi hariç herkesi hatta kimliği meçhul öcüleri sorumlu tutmak... 109. değil de farzedelim 59.olduk.. Bu başarı mıdır? "59. Olmak da iyidir" deyip kendimizi savunacak mıyız? Bu memleketin insanları Avrupalılar kadar adaleti hak etmiyor mu? "Bize sormadılar" lafının cevabı nedir? Yada ne olduğunu siz bilmiyor musunuz da herşeyi güllük gülistanlık gösterebilir misiniz? Daha yeni demedi mi TBMM adalet Komisyonu Başkan Vekili sn Özlem zengin:"50 puanla hakim savcı olunmasını hazmedemiyorum" diye..buna ne diyecek
E.K 08 Mart 2019 15:33
Gorunen koy klavuz istemezmis...Gunluk hayatimizda zaten hukukun nasil isledigini goruyoruz....Orumcek agi gibi bizim adalet...kucuk sinekler takiliyor...essek arilari delip geciyor....Demekki Mehmet Yilmaz oturdugu koltugu doldurabilen biri degil.... Bu raporlarin verilerle olustugundan habersiz....iyiki kendisine sormamislar...yazi icin tesekurler...
Menderes YILDIRIM 08 Mart 2019 15:14
Elif Hanım; Yazdığım YORUMU Neden YAYINLAMIYORSUNUZ? Yazdığım Yorum da YALAN - İFTİRA - Vb. Var mı? Yoksa NEDEN YAYINLANMIYOR? Bana Dokunulmasın mı Diyorsunuz? Birileri İzlemediği Görüntüyü, İzledim Diyecek, Sonra Toplumu KUTUPLAŞTIRACAK. Birileri HATIRLATINCA Yazdığı Yorum Yayınlanmayacak. Hadi, Burada Yayınlamadınız ve Bugünü KURTARDIĞINIZI sanın. Yaradan ALLAH Bana KUL HAKKI ile Gelmeyin Diyor, Birgün Hepimiz, ALLAH' ın HUZURUNA Çıkacağız. ALLAH' ım Bana KUL HAKKI ile GELMEYİN DİYOR. Kul hakkımı İSTİYORUM Hatırlatırım.
Halil Korkmaz 08 Mart 2019 15:43
0
Sayın Menderes Yıldırım: O kadar çok imla hatası yapıyorsunuz ki hatalarınız, beğendiğim halde yazılarınızı okunamaz duruma getirmektedir. Ayrıca alınmayın ama bu hem okuyucuya, hem de kendinize saygısızlık. Zira siz hiç cümle içinde kelimelerin bir büyük bir küçük harfle yazıldığı kitap, makale gördünüz mü? Birçok İnternet sitesinin "bu sitede büyük harfle yazılan yorumlar yayınlanmaz" diye uyarı yaptığını ve bu tür yazıların yayınlanması gerektiğini size ve Karar Gazetesi sorumlusuna duyurmak isterim.
Menderes YILDIRIM 08 Mart 2019 15:08
Elif Hanım; FETÖ Kumpasında FETÖ cülerin Söyleyip, Geçmişte FETÖ cülerle Yatıp Kalkanların da İNANDIKLARI ve Mağdur Edilen, Mehmet HABERAL – Engin ALAN – Mustafa DÖNMEZ – Fatih HİLMİOĞLU – İsmail Hakkı PEKİN – Dursun ÇİÇEK ve daha NİCELERİ Ana – Baba – Eş - Evlatlarını Son Yolculuklarına UĞURLAYAMAYAN İnsanların AHI KUMPASI Kuranları Nasıl REZİL ETTİYSE – KAYIP KAÇAK OLDULARSA. Ayrıca KABATAŞ Yalanına Gördüm Diyerek Toplumu Bıçak Gibi BÖLMEK İsteyenleri, Bu YALANLARA İNANANLARIN olduğu Ülkemizde HUKUK Daha NASIL OLSUN ki?
Halil Korkmaz 08 Mart 2019 15:08
Çocukluğundan beri tüm vakit namazlarını camide kılan, tüm ibadetlerini yerine getiren biri olduğum ve böyle bir aileden geldiğim halde, mütedeyyin insanların zalimlikte, hırsızlık, yolsuzluk, kanun yasa tanımazlıkta Atatürkçülerden geri kalmadığına şahit olmamla artık Kemalistlere ne kadar uzaksam alnı secdeye değenlere de o kadar uzağım ve onların cehaletinden, şerrinden Allah’a sığınıyorum.
Ahmet Kaya 08 Mart 2019 16:12
9
Bence senin çevrenle ilgili bir sıkntın var.Bize ne kadar dindar olduğunu anlatman baştan başa bir sıkıntı.Biz çevremiz de senin bahsettiğin dindar insanlardan görmüyoruz.Çevreni değiştirmen iyi olur!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KARAR OKURU 08 Mart 2019 18:43
9
Ahmet bey o hangi çevreymis ve o çevreyi nerde buldun söyle de biz de o çevreye katılalım.
cumhur 08 Mart 2019 14:25
Osmanlıda padişahın kolunun kesilmesine karar verebilen kadılar vardı.O kadıya"padişahım diye hukuktan ayrılsaydın şu kılıçla boynunu vuracaktım"diyen padişahlar vardı.Padişaha"ben padişahım senin kararını tanımıyorum desedin şu hançerle seni öldürecektim"diyebilen kadılar vardı.Şimdi adı var kendi yok!Hukukun değil üstünlerin hukuku var!Yüce mevla Türk milletini adaletten,hukukun üstünlüğünden insan hak ve özgürlüklerine saygı duyanlardan eylesin...
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:53
aktroller karar okuru olmus gozumuz aydin, kuzenim de bu isi yapiyor malesef, iaseni baska yerden cikart degmez dedim dinlemedi, muhtemelen bu satirlari okuyordur!
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:45
TC DE HUKUK YOKKKİ RAPORU OLSUN
Elif Hanım, yazınızı ilgiyle okudum. Türkiyede yargının siyasallaştığını düşünenlerin oranı, hukuk mesleğinde olanlar bakımından çok daha üst noktada. Doktora tezim nedeniyle avukatlar arasında yaptığım araştırmada bu oranın %82.5 olduğu bulgusuyla karşılaştık. Kendisini "dindar, milliyetçi, muhafazakar" olarak tanımlayan avukatlar arasında dahi bu oran %58 dir. Ayrıntılı bilgi için YÖK Ulusal Tez Merkezinde 497087 tez numaralı tezime bakabilirsiniz. Dolayısıyla Türkiyenin WJP endeksinde 109. sırada olması şaşırtıcı değil. Yargının içinde
KARAR OKURU 08 Mart 2019 17:51
2
Siyasallasti derken muhalefette siyasaldır.yarsav baskanlarinin aciklamalarini unutmadik
KARAR OKURU 08 Mart 2019 12:55
Battık yandık bittik daha kotu diyorsunuz.sizin bu tarafli listenizde bile TURKIYE 2 sıra gelismis gecen yila gore..sizin havaya bakarsan 5 sira daha kotulesmesi lazimdi :)))))
KARAR OKURU 08 Mart 2019 12:52
Abd ve ab elektrik şokuyla ifade imzalatan sisi nin idamlarina meşru hak diyor.yine abd den aciklama gelmiş..ama listeye bakarsan hukuka saygililar, puanlari baya yuksek, eli kanli diktatorleri severler ama.
okuyorum 08 Mart 2019 15:59
10
mısır 100. sıralarda goola yazda öğren
nereyi okuyosun 08 Mart 2019 16:27
6
15:59 mısır ı övenler üst sıralarda diyor oku da öğren.
avukat ertan 08 Mart 2019 12:52
AKP ilçe başkanından savcı hakim olursa böyle olur işte bu ülkede adalet ve hukuk olmadığını bütün dünya biliyor.
Zuhahaha 08 Mart 2019 15:15
10
Savcı hakim olma kuralinda gecmisde x parti bulunmama YASASI mi var avukat ertan??
AĞIR SORU SORUCU 08 Mart 2019 12:39
GÜNÜN SORUSU: Adının tamamı adalet olan (Adalet Partisi) parti döneminde bile adaletin hükümran olamadığı güzel ülkemde adının yarısı adalet olan parti ile adalet hükümran olabilir mi?
ENSAR 08 Mart 2019 12:09
İsviçre’nin başkenti Bern de Adalet Caddesi…Adalet Caddesi’inde ‘Gerechtigheitsbrunnen’ denen Adalet Çeşmesi var. 1543 yılında yapılmış. Adaleti temsil eden başkentteki bu anıtta insanlık tarihinin en büyük hukukçularından biri olan Kanuni’nin büstü yer alıyor. 1945’te 23 büyük hukukçu tespit edildi ABD Temsilciler Meclisi’ne bunların portreleri asıldı. Bu portrelerden biri bir Türk’e aittir: Kanuni’ye. T.C. adını taşıyan şu ülkede Kanuni’nin adı hukuk fakültelerinin bir dershanesine bile verilmedi.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:45
0
Neden hastanelere Padişah adları veriliyor, ben de bunu anlayamıyorum. Kanuni sultan süleyman, fatih sultan mehmet vb. Veya üst geçitlere mevlana, yunus emre isimleri, küçücük parklara da Atatürk ismi veriliyor. Böyle büyük insanların alakasız yerlere isimleri verilerek itibarları zedeleniyor bence. Hastanelere sağlık, bilim insanlarının adı verilmeli, padişah, düşünür, edebiyatçı, devlet adamı vb. isimleri kendileriyle alakalı, mütenasip eserlere verilmeli, olur-olmaz ilgisiz yerlerde kullanılmamalı bence...
SAKINCALI PİYADE 08 Mart 2019 12:07
Savcı: :“Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor.” Yargıtay Başkanı: “Yargıçların vicdanları ile cüzdanları arasında sıkıştı” Adalet Bakanı: “Ben CHP'lileri işe almayacağım da MHP'lileri mi alacağım” Cumhurbaşkanı: "Adaletli olsun diye 'bir sağdan bir soldan astık” Cumhurbaşkanı : “Ne yazık ki oralarda çok şey dönüyor. Avukatlarıma birçok talepler geliyor. Vicdan ile cüzdan arasında dolaşan bir yapı var” Orhan Gencebay: "Adaletin bu mu dünya?"
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:27
Bravo, bravo, bravo tebrik ediyorum Elif Hanim. Bunlarin ustune soyleyecek bir laf kalmiyor. Acilen mevzuatimiz Ceza Kanunlarimiz ve uygulamalari evrensel hukuka uygun hale getirilmelidir.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:29
5
kanunlarda sorun yok. yorum ve uygulamada sorun var.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 08 Mart 2019 11:25
İsviçre’nin başkent Bern’in en eski ve en büyük caddesi: Adalet Caddesi…Adalet Caddesi ortasında yer alan ‘Gerechtigheitsbrunnen’ denen Adalet Çeşmesi var. 1543 yılında yapılmış. Adaleti temsil eden başkentteki bu anıtta insanlık tarihinin en büyük hukukçularından biri olan Kanuni’nin büstü yer alıyor. Amerikan hukuk sisteminin temelinde yatan ilkelere ilham kaynağı olan 23 büyük hukukçu tespit edildi ve 1945’te ABD Temsilciler Meclisi (Capitol) duvarlarına bunların rölyef portreleri yapılarak asıldı. Bu portrelerden biri bir Türk’e aittir:
kpss 08 Mart 2019 11:19
HSK Başkan vekiline şu soru sorulsaydı ; KPSS de 95 alan çocuk eleniyor ,50 alan nasıl kazanıyor diye ! ne cevap verirdi merak ediyorum ...Buna vereceği cevap TC de hukukun nerde olduğuna dair belirti olurdu...109 gene iyi bir yer ....gene adamlar kıyak çekmişler
Hikmet Yenioğlu 08 Mart 2019 11:15
Bu endeks ve benzeri diğer endeksleri yayınlayan kurumların hemen hepsi siyonistlerin kontrolü altında olan kuruluşlardır. Kontrol altında tutmak istediği ülkeler ve hükumetler üzerinde baskı unsuru oluşturmak için bir çok faaliyette bulunurlar. Birde kendilerinin güvenilir olduğuna cümle alemi inandırırlar. Bu yazıyı okuyunca ilk işim bu araştırmada ABD kaçıncı sırada diye bakmak oldu. 20. sırada. Sadece Cemal Kaşıkçı olayını dikkate alın. Amerikanın tavrının hukukun üstünlüğünden yana mı? yoksa paradan yana mı olduğunu düşünün. Sonra bu
okuyan 08 Mart 2019 12:15
6
BU İKTİDARDAN ÖNCEDE dünya sıralamasında TÜRKİYE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ENDEKSİNDE SON SIRALARDAYDI OLAYI ikdara bağlamayın
Halil 08 Mart 2019 15:20
8
Sayın Hikmet Yenioğlu: Efendim Elif Hanım'ı okumadığınız veya okuduğunuz halde anlamadığınız açıkça görülüyor. Zira yazı da 2014'de Türkiye'nin endeksteki yeri 59. 2014'de bu kurumların yönetiminde siyonistler yok muydu?
AB ÜLKELERİ VE AMERİKA FETÖ VE PKK YANDAŞLARINI CEZALANDIRMAYACAK VE DİYECEK Kİ YARGIMIZ BAĞIMSIZDIR VE ONLAR BU ENDEKSTE İLK SIRALARDA YER ALACAKLAR VE BİZDE BUNLARA İNANACAĞIZ YEMEZLER
Adalet Yakın 08 Mart 2019 10:52
Bugün hukukun üstünlüğü tesis edilecek olsa ilk kim yargılanır? Halkın milyarlarca lirasını usulsüz ihalelerle dağıtanlar yargılanır. Geçti o günler, boşuna yaZıp çizmeyin. Bizim kaderimiz buymuş. Anneme babama kızıyordum bize nasıl bir ülke bıraktınız diye, şimdi bakıyorum bizim bırakacağımız daha da berbat. Yozlaşma siyasetçilerde değil, aslında aşağıdan yukarıya doğru çıkıyor. Biz de bir şey yapamıyoruz, çaresizsin, öylece izliyorsun.
hukuksuz 08 Mart 2019 10:50
sn Yılmaz fİZİK te Türkiye birincisinin sözlü mülakatta en düşük notu alarak elendiğini, bütün kamu kuruluşlarında 90 lık kpps puanlı çocukların İHL (benden olsun isterse çamur olsun) mezunlarının 50 lik kpss puanları karşısında nasıl işsiz kaldıklarını hangi hukuk kuralı ile açıklayacağını merak ediyorum..?
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:25
3
temeli ahlak olmayan hukuk, adil değildir.
Muhafazakarların muhalefetten iktidara gelişleriyle imtihanları çok çetin oldu. Haksız İstiklal Mahkeme karar ve uygulamalarını anlata anlata taraftarlarını motive edip taban buldular ve tabanlarını genişlettiler. "Adalet mülkün temelidir" sözü aslında Hz. Ömer'in sözüdür, Fatih bile kadı tarafından yargılandı ve ceza aldı deyip keyiflendiler. Kendileri iktidar oldu. Sonuç bu. Yanlış anlaşılmasın ben de muhafazakarım. Ne zaman adam oluruz? mottosunun cevaplarından birisi "Yanlışı savunmadığımız zaman." Yanlış velev ki bizim sevdiklerimiz tarafından
HSK BAŞKAN VEKİLİ OLAN SAHIS BU YAZINIZI OKURSA NE KADAR ÜZÜLÜR..TABİ BİZİ YÖNETENLERDE.... AMA SİZ ONLARI ÜZMEK İÇİN YAZMIYORSUNUZ SADECE BİZ OKURLARI BİLGİLENDİRMEK BENİM GÖREVİM DİYORSUNUZ . BENDE BUDAN ÇOK MEMNUNUM TEŞEKKÜR EDERİM SAYGILARIMLA.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 10:18
Sayın Elif hanım iyi konuşuyorsunuz da, ülkemiz pek çok sıkıntılar yaşadı, hala da yaşıyor. Bunları görmemezlikten gelemeyiz. Bazı şeylerin oturması zaman alacak.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:33
7
Aklı öldürürsen, ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür. Fatih Sultan Mehmet Han
Şahin Gündüz 08 Mart 2019 10:18
Kırk yıl bu işin içinde olan HSK bşk. vekili bu durumda ise, kürsüde adalet dağıttığını söyleyen üç beş yıllık hakim ve savcıların durumu nasıldır düşünmek bile istemiyorum. Allah adalet arayanlara yardım etsin vede sabırlar versin.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 09:35
dönüşü olmayan nokta diye bir kavram vardır. bu noktayı geçtikten sonra ne kadar uğraşsanız da geri dönemezsiniz. mesela şelaleye sürüklenen bir sandaldakiler bir noktaya kadar geri dönebilirler ve şelaleden aşağı uçmaktan kurtulabilirler, ama bir noktadan sonra artık ne kadar kürek çekerlerse çeksinler akıntıyı yenemezler. türkiye demokrasiden uzaklaşma konusuda dönüşü olmayan noktayı geçti. bu noktadan sonra çektiğiniz kürekler iyi niyetli ama nafile.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 09:00
Suruç olayında hdp li baba ve iki oğlu hastane kameralarının önünde vahşice öldürüldü. Bir tek kişiye soruşturma bile açılmadı. Akp li olandan bir kişi öldürüldü üç kişi tutuklandı. Al sana hukuk
KARAR OKURU 08 Mart 2019 08:40
o raporda mısır kaçıncı sırada acaba
OKUR 08 Mart 2019 12:00
1
110 .SIRADA İLK BAŞLARAMI YAZDILAR ZANNNETTİN
heheh 08 Mart 2019 16:34
2
12:00 mısırı övenler ve öpenler başlarda ama.
Karar okuru 08 Mart 2019 08:33
Elinizde saglik… Hukukun olmadigi bir yerde bir devletin varoldugunu soylemek abesle istigaldir... Umarim halk bunu gorur ve cabuk uyanir…
hergun karar okuru 08 Mart 2019 08:35
sızı tebrık edıyorum.yazınız son derece onemlı ve degerlı.
okuyucu 08 Mart 2019 08:25
doğrular kaleminize Allah güç versin
KARAR OKURU 08 Mart 2019 08:22
Yazık, belki de ülkenin en önemli kurumunun başındaki beyfendinin, bu seviyede olabilmesi.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 08:05
Adalet bakanı sadece konuşuyor , icraat namına bir şey yapıyor mu ona bakmak lazım .
Yıllardır terörle mücadele ediyoruz.70 ler terör mücadelesi ile geçti.Tercümanda bir yazar şöyle yazmıştı.Vaz geçilmezlerle vaz geçilebilirleri mukayese edeceğiz. vazgeçilmezleri korumak için vazgeçilebilirleri tümden feda edeceğiz kısaca önlem bundan ibarettir.Darbe 12 Eylül kısa bir süre terör bitmiş günümüzdede adı sağ sol değil ama başka türlü devam ediyor. Kısaca sopayla terbiye edilmeye devam ediyoruz.Önceliğimiz yine güvenlik.Bu sorun var olduğu sürece dünyanın en uygar kanunları bizde olsa hiç bir anlamı yok! Önce can güvenliğimiz!
KARAR OKURU 08 Mart 2019 02:38
BALIK BASTAN KOKAR.
musto 08 Mart 2019 02:30
Gözümle görmesem inanmayacağım onlarca vergi davası oy birliğiyle kazanılmış 2 veya 3 sene Danıştayda bekletilmiş tetkik hakimi ve üye hakimin kararına rağmen bozulup vergi barışı çıktığı gün PTT tarafından acilen barıştan yararlanın diye Tepligat yapıldı. Zamanınız kalmamış ya 3 katı ödeyip itiraz edeceksin kazanma ihtimalinde yok yahutta taksitli vergi barışına razı olacaksın. Bir nevi borcunu ödeyen firmalara salma salındı ceza davalarının nasıl olduğunu düşünemiyorum bile.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 02:17
Hukukun ustunlugu endeksinde 126 ulke arasinda 109. olmusuz. Yani bizden daha kotu sadece 17 ulke var dunyada. Daha da kotusu duzelecegimize dair bir umut da yok. Adalet Bakani'nin sozlerini ciddiye almayin; iktidarin hosuna gitmeyen kararlar alan hakimler isinden atiliyor, sanik avukatlarina sorusturma aciliyor, insanlar hapse atiliyor 10 ay iddianame yazilamiyor, yazildiginda suc unsuru yok, delil yok, tahminden ibaret cumlelerle dolu, tam hukuk faciasi...Dipsiz bir kuyuya dustuk, her gun daha dibe batiyoruz.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 01:56
08.09.1999 Öncesi işe başlayan ve Geriye Doğru İşletilen Yasa ile Mağdur Edilen Emeklilikte yaşa takılanlar Eyt. Geriye doğru bir şekilde yasa işletilir mi.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 01:51
Bırakın hukuku, bekaya bakın bekaya
KARAR OKURU 08 Mart 2019 01:51
Listede neden israil yok ? Yoksa bu da siyonistlerin diger ulkelerden cikarlarina uymayanlari karalama kampanyasi mi ? Venezuelayida son siraya koymuslar.sanki misirda idam etmek icin masumlara elektrik soku verilmiyor gibi venezuela son sirada.. israil listede yok..aman karalanmasin..tipik algı raporu batinın.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:21
0
listede israil'le beraber; libya, sudan, suriye, paraguay, suudi arabistan, kongo gibi hukukun esamesinin okunmadığı ülkeler de yok. biraz araştırırsan israilin uyguladığı işgal hukuku nedeniyle yukarıdaki ülkelerle eşdeğer görüldüğünü ve hukukilik tasnifine bile alınmadığını görürüsün. tabiiki amacın algı kirliliği yaratmak değil de gerçeğe ulaşmaksa.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 16:25
3
13:21 nereyi okursan ? nerde yazıyor israilin hukuksuz olduğu vb. raporda israil kelimesi geçen tek yer bir İSİM David Israel Díaz Hernández García & Bodán bunun dışında israil yokken sen nasıl nerden okudun TABİ AMACIN algı kirliliği yaratmak değilde gerçeklere ulaşmaksa...
KARAR OKURU 08 Mart 2019 00:58
Erdoğan, "Bir ülkede halk bunalmış ellerini semaya açarak adalet çığlığı atar hale gelmişse oradaki yargı sisteminde bir sorun var demektir. Adaleti kaybettiğimizde her şeyimizi kaybedeceğimizi de bilmek zorundayız. Hukukun üstünlüğüne büyük önem veriyoruz" dedi.06.03.2018
KARAR OKURU 08 Mart 2019 00:42
Dünya Adalet Projesi keşke Sayın Yılmaz'a ''halı sahayı paylaşamadığı öğretmenleri karakola düşüren'' savcıyı sorsalardı, ya da ''CB'ye hakaret davasında mahkumiyet kararı vermediği için görev yeri değiştirilen'' hakimi sorsalardı.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 00:40
Bunların hepsi aynı tornadan mı çıkmış. İşler yolunda giderken herkesle cici-bici, dostum, kardeşim; işler ters gitmeye başlayınca dış güjler, hainler. Hem kötüsünüz hem sıkıcı.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 00:32
Uluslararası indeksleri TÜİK sandılar. Verilerle istedikleri gibi oynayabilseler, enflasyon rakamları gibi manipüle etseler ne kolay olurdu işleri... Siz en iyisi hukuk için de bir yerel değerlendirme kuruluşu kurun, bir ton yandaşa da iş kapısı olur.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 00:18
Harika bir yazı olmuş yüreğinize sağlık efendim
kabatas 08 Mart 2019 00:03
hukuk yetmez, medya da lazim, vaktinde hukumete yaranmak icin neler yaptilar gazeteciler, bugun cok sukur kalmadi onlardan
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN