Back To Top
Hamasetten siyasete geçme vakti

Hamasetten siyasete geçme vakti

- A +

Brüksel’deki patlamalar Ankara’da son canlı bomba cinayetindeki mesajı hatırlattı: Siz bizim merkezimize girerseniz, biz de sizinkine gireriz… Terörün tek bir yerden yönetildiği türünden kolaycı yaklaşımlara kapılmaya gerek yok. Küresel bir dünyada yaşıyoruz ve herkes birbirinden ‘öğreniyor’. Kurulu düzenle şiddet mücadelesine girenlerin ortak araçlar ve yöntemler kullanması doğal. Bu durum terörün küresel bir planda ele alınması gerekliliğini ortaya koyduğu kadar, her ülkenin kendisini bir ‘terör çekim merkezi’ olmaktan çıkarmak için kafa yormak zorunda olduğunu da söylüyor.

***

Türkiye bu açıdan ele alındığında ilk bakışta çok handikaplı bir ülke olarak görülebilir. Bir yanda PKK’dan DHKP-C’ye uzanan ve bilumum sol şiddet örgütlerini içeren bir yelpaze, diğer yanda IŞİD ve onun muhtemel yerel uzantıları. Ancak Türkiye’nin Avrupa ülkelerinin sahip olmadığı çok önemli bir avantajı var. Avrupa ülkelerinin sorunu göçmenleri bir ‘alt sınıf’ olarak konumlandırmaları ve itiraz edilmesi güç bir hukuk yapısı altında yaşatılan sistematik ayrımcılığı engelleyememeleri… Bu ‘verimli’ zemin Ortadoğu’daki Batı manipülasyonları sonucu ortaya çıkan şiddet örgütlenmeleri tarafından kolayca zehirlenebiliyor. Batının karşısında sadece ideolojik değil, sosyolojik olarak da çözmesi gereken bir mesele var.

Oysa Türkiye’nin bu türden bir sorunu yok. Bizde mesele sosyolojik değil. Hatta AK Parti iktidarı ile birlikte ideolojik de değil. Bizde mesele siyasi ve dolayısıyla da önümüzde çözüme gidişi kolaylaştıran bir çerçeve duruyor. IŞİD’in Türkiye’yi düşmanlaştıran bir İslam anlayışına sahip olduğu ve bunu körükleme niyetinde olduğu açık. Ancak aynı IŞİD’in Türkiye ile ters düşmek istemediği de anlaşılıyor. Çünkü sonuçta Suriye/Irak coğrafyasında bir pazarlık gücü olmak ve böyle kabul edilmek istiyorlar. Dolayısıyla kontrolsüz eylemleri engellemeseler ve hatta şiddet üzerinden ‘uyarıcı’ bir strateji takip etseler de, nihayette kalıcı olmak istedikleri oranda Türkiye ile iyi geçinmek zorundalar.

***

PKK’nın durumu da farklı değil. Savaş halinden yararlanarak kanton kurmak kolay, ama barış geldiğinde kantonları yaşatmak zor… ABD, Rusya ya da Almanya’ya kategorik bir güven duymanın imkansızlığı ortada. Diğer bir deyişle, Suriye’de bir sonraki etaba geçildiğinde Türkiye’nin muhtemel bir Kürt oluşumuna nasıl bakacağı hayati bir faktör… En az bunun kadar kritik olarak, PKK Türkiye’deki sosyolojisine yabancılaşma tehlikesi ile karşı karşıya ve şiddet bu mesafeyi artırma riski taşıyor.

Kısacası Türkiye’nin karşısındaki iki terör örgütü de aslında Türkiye’nin onayı olmasa da ‘kabulüne’ muhtaç… Uzun vadeli siyasi bir analiz yaptıklarında, her iki örgütün de Türkiye’yi istedikleri noktaya getirmek üzere şiddet uygulamak isteyebileceğini, ama son kertede Türkiye’yi yanında tutmak isteyeceğini öngörebiliriz. Nitekim son KCK açıklamasını ve Demirtaş’ın konuşmasını bu bağlamda görmek lazım. Suriye’de bir biçimde masa kurulurken Türkiye’de şiddet isteyecek örgüt sayısı gerçekte artmıyor, düşüyor.

***

Mesele iktidarın bu fırsatı görüp görmediği, kullanmak isteyip istemediği… Tam da yeni anayasanın ve başkanlık sisteminin sahneye çıkarıldığı bir dönemde, dokunulmazlıkların kaldırılması gündemdeyken Rıza Zerrab’ın tutuklanması Türkiye’yi ciddiyete ve uzun vadeli bakışa davet ediyor. Zaman efelenme ve hamaset zamanı değil. Net bir hamleyle ülkeyi doğru dürüst bir demokrasiye taşıyarak Kürt meselesini bu zemine yerleştirme ve buna koşut olarak küresel büyük aktörlerle müşterek bir gelecek tahayyülünde anlaşma zamanı.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Mart 2016 22:30
Kürtlerle çözüm pkk ile olmaz Efe lik yada Hamaset değilde bunun adı olsa olsa pkk Türkiye'nin muhatabı değildir devletler teröristlerle masaya oturmamıştır oturması mümkün değildir devlet zafiyet kabul etmez. ...Bu efe lik ve hamaset rüzgarları batıya ait olmalı...pkk yı satılarınızın arasında neden destekledğinizi anlamış değilim. ..önceden asla böyle düşünceleriniz asla yoktu. ..ısrarlı takipçilerinizi hayali sükuta uğratıyorsunuz sayın mahcupyan. ..
KARAR OKURU 24 Mart 2016 18:02
Gayrimeşru örgüt olarak işid ı peydahlayan küresel aktörlerle müşterek gelecek mi? O küresel aktörler bu coğrafyanın insanını düşünüyorlar mi gerçekten?
KARAR OKURU 24 Mart 2016 13:32
IŞID'i en azında dar alanlı bir sosyolojiye bağlamak mümkün olmasa da PKK'yı sosyoloji dışına itmek gerçekçi değil. Ama nihayetinde her ikisinin de çözümü siyasi.
KARAR OKURU 24 Mart 2016 13:25
Etyen Bey, Sizin için daha önce, çok uzakları aydınlatan bir deniz feneri benzetmesi yapmıştım. Her yazınızda insanı biraz daha güvenle kuşatan bir bilgelik var. Dilerim bu ülke insanlarının çoğunun hem oyları hem de dualarıyla desteklediği yönetici sınıf, sizin bu bilgeliginizden istifade etsin.
KARAR OKURU 24 Mart 2016 11:43
Bu tavsiye simdi mi akliniza geldi sayin yazar!?
KARAR OKURU 24 Mart 2016 10:56
bodrum yalıkavakta güzel bir yazlık alın. kendinizi dinlemeye ihtiyacınız var. yalıkavak pahalı diyorsanız kuzey egede dikili çandarlı falan düşünülebilir...
KARAR OKURU 24 Mart 2016 10:27
alt yapısı çökertilmiş ülkeler çaresiz insanları onlar da terörü besliyorlar ve dünya sanıldığından daha küçük, insani bir yol/yordam bulmak lazım lakin dünyada egemen olanların buna namzet olduklarından şüpheliyiz, kötülük(çıkarlara uygun bir bir diktatörlük) ona sessiz kalındıkça yayılıyor ve batı zorla ırkçılığa kaydırılıyor, bunun sonunda yıkımdan başka bir şey olmaz, o yıkımı gene bir inşaa dönemi takip eder ama ...
KARAR OKURU 24 Mart 2016 09:51
BRAVO ETYEN BEY. KARAR BUNUN ICIN GAZETEMIZ. HAMASETTEN TROLDEN BIKTIK
KARAR OKURU 24 Mart 2016 09:43
Bu kadar karmaşık bir konu nasıl böyle basite indirgenerek analiz edilebiliyor, helâl olsun demeli bir; İnşaallah doğru çıkar iki.
KARAR OKURU 24 Mart 2016 09:17
Dün "Bu arada AB yapılan anlaşma gereği 72 değişiklik yapılacak..Peki nedir bu değişiklikler? Bizim bilgimiz yok. Sizin var mı? Gözlerinizi kısıp gülümsemeyin…" dedik ve iki satır yazmanızı bekliyoruz dedik ... Araştırdım ve şu bilgilere ulaştım; Irk ve etnik kökene bakılmaksızın, herkese eşit muamele, bu alanda AB hukuk düzeninin kabul edilmesi... Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nini kararlarına uyulması... Yargıç ve savcıların AİHM kararlarını dikkate alarak, karar vermeleri, onların ve emniyet görevlilerinin AİHM içtihadına göre eğitilmeleri vs.." Şimdi bu konularda örn."AYM kararlarına uymuyorum... Kanunlarımız İtalyadaan,İsviçreeeden ithaalll edilldi! vb" HAMASET ve EDEBİYAT YAPAN SİYASİLER ve SİYASETE de değinmenizi ...72 madde hakkında yazmanızı ve bilgilendirmenizi bekleriz.Saygılarımla A.Camnalbur
KARAR OKURU 24 Mart 2016 07:30
Türkiye'nin bizzat kendisi, küresel büyük aktörlerle müşterek bir gelecek kurulmasına manidir.
KARAR OKURU 25 Mart 2016 09:10
0
İsâbet sağlanmış desenize... -Turgut TARKAN-
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN