Back To Top
İktidarın üst aklı konuştu

İktidarın üst aklı konuştu

 - Son Güncelleme: 06.05.2018 Pazar 09:38
- A +

Kendisine biçtiği rolde her geçen gün aşama kaydeden, AK Parti’nin sessiz kalmasına paralel olarak cesaretini artıran ve yetki alanının sınırlarını hepten kaldıran Bahçeli, yüz bin imza konusunda da kayda geçecek bir çıkış yaptı.

Mantık şöyle işliyor: ‘15 Temmuz darbesinin siyasi ayağı üzerinde kesin bir sonuca varılamadığına göre, demek ki siyasi ayak var. Eğer siyasi ayak varsa onun seçmeni de var… Elimizde işlerinden atılan ve tutuklanan kişilerin listesi olduğuna göre, bakalım bunlar arasında cumhurbaşkanı adayları için imza verecekler olacak mı? Eğer varsa o adayı FETÖ adayı olarak tanımlamak ve gayrı meşru ilan etmek de mümkün olur.’ Açıklama sonrasında sorulan ‘size gelen istihbari bilgi mi var?’ sorusuna ise Bahçeli “bilgileri aklımdan alıyorum” diye cevap vermiş. 

***

Yürütülen muhakemenin baştan mantıksız olduğuna ve mizahi niteliğine takılmaya gerek yok, çünkü Bahçeli bilgiyi zaten ‘aklından’ aldığına göre ortada herhangi bir bilgi olmadığını bizzat kabul ediyor. Aksine ortada bilgiye dayanmadığı ölçüde ve tam da bu nedenle ‘ciddileşen’ ideolojik ve siyasi bir hamle var. 

Bir, bu açıklama ile Bahçeli bir kez daha ön aldı ve iktidarın kararlarının ardındaki ‘rehberin’ kim olduğunu gösterdi. Neyin asli öneme haiz olduğunu söylerken gündemi de belirledi ve hükümeti buna uygun bir tavır göstermeye davet eti. Üstelik bunu hiçbir bilgiye dayanmadan, kendi aklının hikmetinden hareketle yaptı. Diğer deyişle herhangi bir gerekçe ya da rasyonaliteye dayanma ihtiyacı olmadan iktidar üzerindeki ‘pratik tahakküm’ gücünü hayata geçirdi.

İki, bu hamle ile bir kez daha kendisini iktidarın siyaset üstü öznesi olarak tanımladı. İktidarın ortağı olarak içinde olmayı ve imkanlarından yararlanmayı sürdürürken, sanki iktidarın dışındaymış ve onun sınırlarını çizme yetkisine sahipmiş görüntüsü verdi. Kısacası aynen erken seçim olayındaki gibi ‘ben söylerim siz yaparsınız’ demiş oldu. Bu gücünü milli çıkarlar adına kullandığı izlenimini vererek de kendi ‘denetçi’ konumunu meşrulaştırdı. Böylece hükümet üzerinde bir ‘ideolojik tahakküm’ yeteneğine sahip olduğunu gösterdi. 

Üç, işin nasıl yapılacağını tarif ederek Adalet ve İçişleri Bakanları gibi ‘fanileri’ göreve çağırdı. İşin gereğinin yapılmadığının farkında olduğunu belirtmiş oldu. İktidar içinde çeşitli ünvanların önem taşımadığını, kendisinin ünvanların üzerinde bir konumda bulunduğunu, yani asıl karar vericinin kendisi olduğunu ima ederek hükümet üzerindeki ‘siyasi tahakkümünü’ pekiştirdi.

Dört, Bahçeli elbet Gülencilerin büyük kısmının yıllar içinde AK Parti’ye oy verdiğini ve AK Parti’li çok sayıda ailede de Gülen mensubu kişilerin olduğunu biliyordu. Yani ortağına kendi tabanınıza hakim olun dedi. Böylece AK Parti tabanını yeniden dizayn etmeye soyunarak muhafazakar sosyoloji üzerinde de tahakküm oluşturma niyetini açık etti.

Nihayet beş, Bahçeli tutuklamaları ve işten atmaları onayladı. Bu uygulamaları gerçeği yansıtan bir veri olarak sundu. Yapılmış olduğu gözüken birçok adaletsizliğe hedef ve görev adına sahip çıktı ve iktidar üzerinde ahlaki açıdan da tahakküm oluşturmaya çalıştı. 

Vatandaşları suçlu kılmaya, ellerinden temel haklarını almaya yönelik böyle bir cadı avının teklif edilebilmesi ve karşılığında AK Parti’den ses çık(a)maması bile çok şey anlatıyor.     

***

İşin dinamiği de ilginç… Nurlu ufuklar tablosu çizerek seçimi kazanmayı hedefleyen AK Parti’nin, bu nurlu ufka bir adım daha yaklaştığını sandığı her momentte, Bahçeli’nin çok yönlü tahakkümü artıyor ve daha da işlevsel hale geliyor. Öyle ki sanki AK Parti son hedefine ulaştığında Bahçeli’nin iktidar üzerindeki tahakkümü de en tepeye, azamisine çıkmış olacak. 

Tevekkelli değil AK Partililer her yerde üst akıl görüyorlar. Kendi içinizde bile birileri bu konuma talip olunca insan her yer üst akıl sanabilir…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Mayıs 2018 23:30
Evet Aynen oyle olacak istediğimiz de bu.
İskender 09 Mayıs 2018 23:46
İki yıl önceki tesbitlerim şimdi durum değişti . Sizé çok sevip yapmayı isteyip beceremediğiniz ÖNGÖRÜ işi konsunda yardimci olmak istiyorum ama egonuz buna izin vermiyor :(
HACI MURAT 06 Mayıs 2018 23:43
Bilginin kaynakları:1)Vahiy,2)Duyular, 3)Akıl.
Köroğlu 07 Mayıs 2018 11:13
1
Düüt yanlış cevap. Bilginin tek kaynağı var: gözlem ve deney. Ne akıl, ne de vahiy bilgi kaynağı değildir. Akıl, bilgiyi organize eder ama bilgi üretemez (bkz. genel görelilik, kuantum mekaniği, vb) Vahiy ise bilgi değil, inanç kaynağı olabilir ancak. "Bana bir melek göründü, o melek başkasına görünmez, bana bütün evrenin sırlarını anlattı" ancak inanç kaynağı olabilir, bilgi değil.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 19:00
0
Galiba kaynaktan ne anladığınıza bağlı... Gözem ve deney bilginin kaynağı değil vasıtalarıdır. Gözlem ve deneyi kurgulayan akıldır. Akıl ise sınırları kadar bilgiye ulaşır. Bilginin kaynağı Al-Alim olan Tanrıdır. Bunun inançla bir ilgisi yok. Reddedenin daha mantıklı bir tarifi yok. daha mantıklı bir tarifi yok... Çağımızda Tanrının varlığını anlamak, bir inanç değil artık bilginin mecburiyetidir.
KARAR OKURU 08 Mayıs 2018 00:29
0
KO19:00, çokluğundan diplomalarını eşekle mi taşıyorsun? Yani eşşek yüküyle diploma...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 23:06
Yakınımda, çevremde, akrabalarım arasında fetöyle ilişkili hiç kimse yok.Söylemleri, naif üslubu, kucaklayıcı bir dil kullanması nedeniyle Temel Karamollaoğluna imza vermeye gitme kararı aldım. Eşime beraber gitmeyi teklif ettim. Bana aman sen gitme işinden olursun, sadece ben gidip imza vereyim dedi. Bende korkuyla yaşacaksak hiç yaşamayalım dedim ve gittim imzamı verdim. Bunu anlatmak istemezdim ama çizilen pembe tablonun aksine halkımız üstünde büyük bir baskı var.
KARAR OKURU 11 Mayıs 2018 23:32
0
Sen baskıyı erdoğan secilemez ise gör.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 20:04
Erdoğan bunca yanlış giden işlere rağmen muhalefetteki özellikle chp tabanındaki şu düşünceye bel bağlıyor: eski kemalist devlet idealine duyulan istek ve tüm bu 15 yılı silecek restorasyon ihtiyacı. Bu düşünce muhaliflerde oldukça Erdoğan başkanlığı alanın her şeyi aldığı denge denetlemenin olmadiği bir sistemde tabanına "ya ben ya onlar" resti çekebilir. Evet ak parti tabanı rahatsız ama rahatsızlık muhaliflerdeki eski devlete duyulan ihtiyaçtan farklı bir rahatsızlık.ak partide kimsenin chp gelsin de bizim afedersin ağzımızın üstüne vursun
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 18:25
Konuyla pek ilgisi yok ama Sayın İnce adaylarla görüşeceğim demiş. Bence Erdoğan ona "Gel Muharrem" diye karşılık versin. Görüdğüm kadarıyla incenin en büyük zaafı KK dır. Gel Muharrem dir. Sayın CB buna yoğunlaşssın bence.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 22:53
2
Kendini milletin CB nına akıl verebilir görürken utanmazlığın dibine vurduğunun bile farkına varmazken yorumcu okuyucularına afra-tafra yapıyorsun. İyi vallaaa!.. Titre de kendine hakim ol, yalaka.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 13:13
7
Titredim ve kendime geldim. Gördüm ki CHP zihniyetinden birşey olmaz. Kendilerini hala İnönü zamanında sanıyorlar. Neden CB ye akıl verilemiyormuş. CB ulaşılamaz bir şey mi. Neden AKP ye oy verince yalaka olunuyor da "Gel Muharrem" yalaka olmuyor. Daha çoook seçim kaybedersiniz.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 16:28
0
KO 13:13, muhtemelen KO 18:25 sin.Titremiş kendine geldiğini belirtip, tipik yalakalık mantığıyla aynı şeyleri tekrar etmişsin. Ben, maalesef, çürümüş dişimi çektirdiğim için ızdırabının azalmasını bekliyordum ki yazını gördüm. Seçimi kazanmak bir şey, madara olmak ise bambaşka, çürük şey atılır ortamdan. Bak, seçim kazanmak için dağıtılan 'milletimmmm' vergilerine. İnönü zamanı tarih oldu, bu kadar geri-ci olmamalısın. Yanlışa yanlış de, yüreğimi ye. Vatandaşız ya... Saygılar.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 18:08
2
Sevgili K.O 1.34 Asıl siz kendi doğrunuzu dayatmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Siz sanırım iki anahtar dağıtılan yılları hatırlamıyorsunuz. Yanlışa yanlış de de nedir. Sizi hiç ilgilendirmez benim yanlışlarım. İstediğimi derim. Siz doğru yolda ilerleyin. Biz CHP nin hizmetlerini yaptıklarını ve yapacaklarını çok iyi biliyoruz. Daha doğrusu yapacak hiç bir projelerinin olmadığını. Tarzınıza ve size saygı duymuyorum.
5454 06 Mayıs 2018 17:31
“Bilgileri aklımdan alıyorum.” :-)))
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 19:02
0
Çerçeveletip asıcam bu lafı valla. Torunlarımız nasıl yönetildiğimizi görüp belki ders alırlar.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 20:23
3
17:31 Muhalefet bilgileri başka yerinden alıyor herhalde...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 17:03
İstanbul'da belediye otobüslerinin üzerine AK Parti bayraklarını asmışlar taraftarlarını taşıyorlar. Düğün alayı gibi maşallah! Kamu malını babalarının malı gibi parti işlerinde kullanıyorlar. Adında "adalet" geçiyor bu partinin. Atın o sözcüğü adınızdan be!
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 19:02
1
Bu millete haktır.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 16:29
Bunca yildir Bahceli'nin basarili oldugu tek is siyasi kariyerini devam ettirmek oldu. Sonunda bunun icin 20 yil baskanlik yaptigi partiyi de parcaladi. Ben Bahceli'nin Erdogan'a bir zarari oldugunu dusunmuyorum. Su anda Erdogan icin kullanisli bir adam ve kullanim suresi cabuk biter.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 16:12
Eriyen bey bakınız sarkozi ve güya sözde fransa aydınları kuranı kerimden üçyüz ayetinin silinmesini istemiş acaba medenî avrupa için hangi akıl devrede acaba bir yazıda buna ayirsaniz mhp kolay lokma birazda zor lokma avrupa medeniyeti ni ele aliniz
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 18:03
2
Ve sen de bu zırvaların gerçekleşeceğine inanıp burada ahkam kesiyorsun. Yahu siz ne kadar kolay ikna oluyorsunuz böyle! Derdiniz yine kıçı kırık iki düşman yaratarak seçim kazanmak mı? Bak bu ay oralardan temsilciler gelecek, Erdoğan ile AB işlerini görüşecekler. Benden söylemesi, aranıza girmeyeyim.
KARAR okumaz. 06 Mayıs 2018 15:48
Sayın yazar, siz devlet bahçeli yı eleştiriyorsunuz. Fakat unutmayinki sayın bahçeli türkiye siyasetinde herzaman belirleyici olmuştur. Bu kadar kısa sürede bu imzayı toplamış olmaları düşündürücüdür. Bahçeli nin de buraya işaret etmesini ben çok önemsiyorum.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 22:42
1
Karar okumayan yorumcu; hiç bir şey okumadığın, sadece yandaş kanallarda konuşulanları dinleyerek bilgi sahibi olduğun yaptığın yorumdan belli oluyor. Sizin gibiler demokrasinin ne olduğunu anlamaktan aciz kişilerdir. Eğer demokrasi hakkında okuyup araştırıp birazcık bilgi sahibi olursanız 3 aday için imza veren şimdilik 400 bin kişinin neden imza verdiğini anlarsınız. Tabii ki anlamak isterseniz.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 17:09
0
Bahçeli milliyetçi hareketin parçalanmasının belirleyicisi olmuştur. Başka bir şeyin değil. Fare taşa sürtmüş...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 15:23
Bahçeli diğer adı devlet ,o hep devlet ,acaba erdoğan la bunları bir araya getiren üst akıl ı düşünen var mı . Adamlar türklük, milliyetçilik adı altında her dönemde iktidardırlar.
misafir 06 Mayıs 2018 14:31
Sayın Mahçupyan gerçekleri anlatmış ama bazı atasözleri var ki onlar her şeyi çok daha iyi açıklar!Korku her şeyi yaptırır,eşeğin canı yanınca atı geçer,zorla güzellik olmaz,zenginin kağnısı karlı dağlar aşar,fakirin ki düz yolda şaşar vb.daha açık konuşamıyoruz.
Sorgulayıcı 06 Mayıs 2018 14:27
Ak parti ince bir ip üzerinde yürümeye başladı MHP ile ittifak yaparak. İp mhp'nin elinde. İstediğinde bırakabilir. Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçildiğini varsayalım. Mecliste dengeli bir manzara olacak. Muhalefet bir miktar fazla vekil çıkarabileceği gibi tersi de olabilir. Diyelim ki tersi oldu ve cumhur ittifakı 330 vekil çıkardı. Bunların 40-50 tanesi mhp'li. Bahçeli saf değiştirdiği anda reis biter. Bu şartlarda ip Bahçelinin elindedir. Erdoğan'ın dayanma gücü bitene kadar istediklerini yaptıracak. Erdoğan bu isteklere boyun eğdikçe tabanından uzaklaş
Seçici Karar Okuru 08 Mayıs 2018 01:31
0
Hiç merak etmeyin Bahçeli Erdoğan'a her ihtiyaç anında sonsuz destek verir. Geçmişten beri öyle oldu. Kendisi zaten iktidar olmak istemiyor. Parti başkanlığı O'na yeter. Odasında oturup film seyretmek en büyük icraatıdır. Arada kendisine verilen görevleri yapması (birilerini hedef gösterme, erken seçim talebi vs.) yeterlidir. Yani sayın yazarın yaklaşımı ironi değilse temelden yanlıştır.
Karar okuyucusu 06 Mayıs 2018 13:25
Artık her vatansever biliyor. İsrail, ABD ve AB,Türkiye’yi ve siyasetini projeleri doğrultusunda dizayn ediyor. Bunun için içerideki uzantılarını yönlendiriyor. Geçmişte yaşadığımız darbeler, ekonomik müdahaleler, siyasi partilere yapılan hukuk dışı müdaheleler,(CHP, HDP ve MHP) üst aklın görünen eylemleri değil miydi? Doğuda bir Kürt ve Ermeni devleti projesi yürürlükte değil mi? Şu an bu projelerin içerideki en etkili ayaklarından biri FETÖ değil mi? Bahçeli aslında biraz geç uyandı ve tavrını değiştirdi. FETÖ’nün tepe kadrosunun şu anda
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 16:19
2
Hayal aleminde yasayan bir vatandas daha.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 17:33
20
Acaba hanginiz hayal aleminde
Mustafa Soylutürk 06 Mayıs 2018 13:18
Sayın Yazar Siz Başdanışman oluyorsunuz fikirinizi görüşlerinizi Başbakan Sayın Davutoğlu ile paylaşıyorsunuz Başbakan uygun gördüğü veya düşünceleri ile örtüşenleri uygulamaya koyuyor.Bu çok normal bir durum. Lakin bu Devletin Vatandaşı bir Partinin genel başkanı öngörülerini kamuoyu ile paylaşınca nedense başta dış odaklar ve odakların gönüllü yereli işbirlikcileri yeri göğü yıkıyor...FETÖ ile Törörle mücadelede Sayın Devlet Bahçeli'nin Hükümetin Devletin ve Türk Milletinin yanında karşılıksız şartsız durmasından niye rahats
Has Parti 06 Mayıs 2018 13:15
Bu yazıdan anladığım Akparti seçimi kazansa da aslında kaybedecek çünkü Devlet Bahçeli her dediğinin yaptıracak. Hükümet Akparti nin iktidar Mhp'nin olacak.
osman birkan 06 Mayıs 2018 13:12
Önem(i) haiz, önem(e) değil.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:51
Bu bariz şekilde simbiyotik bir ilişki. Biri olmazsa, diğeri de olamayacak. Ama bu ilişkide eli daha güçlü olan Bahçeli. Çünkü o yalnızca partideki koltuğunu, AK Parti ise iktidar koltuğunu kaybedebilir. AK Parti, Bahçeli'nin ağzından dökülen her cümleye bir kabus yaşıyor bence. Tam bir yıl önce, Başbakan "FETÖ'nün siyasi ayağı yok" deyince, Bahçeli bunu inandırıcı bulmamıştı. Bahçeli bu şüphesini "seçmen ayağına" indirgedi bugün. Bu acaba birlikte iktidara tutunmanın dayanılmaz hafifliğinden midir?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:50
Ülkeyi sanki Recep Tayyip Erdoğan işgal etmeye çalışıyormuş gibi manipülatif bir yazı yazmışsın. Artık o günler geçti sayın Mahçupyan ! Elhamdulillah komutanımız öyle büyük bir komutan ki sancak onun elinde ve her türlü işgal girişimine karşı hala dimdik ayakta. Pısırık, korkak, iki büklüm ve ezik bir cumhurbaşkanımız çok şükür yok. Başaramayacaksınız!
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 22:41
1
Kim neyi başaramayacak?
Rıfat 06 Mayıs 2018 12:31
Siyasi hayatı başarısızlıkla dolu, ortak olduğu partileri bitirmiş, partisini bitirmek üzere iken can havliyle kapağı AK Parti ile ittifak ederek meclise girmeye çabalarken, şimdi bu yaptıklarıyla belliki AK Partiyi de iktidardan etmeye oynuyor
Ex AKP li 06 Mayıs 2018 13:06
3
Allah sizinde gözünüzü açsın inşallah
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 11:53
Bahçeli’nin ve ikbalini ona bağlamış bir avuç şahsın durumu malum; Akşener karşısında yenilgiye mahkum olduklarını bildikleri için kongreyi yaptırmadılar. Ardından da Erdoğan’a destek verdiler ki parti içinde iktidarda kalabilsinler. Kendi gücüyle ayakta duramayan birinin ülkeye hayrı mı olur?
Sabık Reisçi 06 Mayıs 2018 11:14
Eski bir 'koyu' Reisçiyim. Öyle ki Ak Parti Gençlik Kolları il başkan yardımcılığı görevi yaptım. Referandumda herşeye rağmen Evet oyu verdim. Seçimde Temel Bey'e oy vermeyi düşünüyordum. Bahçelinin bu rezil açıklamasından sonra eşimi de ikna edip (kendisi sandığa gitmeyecek) cuma günü ilçe seçim kuruluna gidip Temel Karamollaoğlu'na imza verdim. Hayırlara vesile olur inşallah.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 11:08
Tahammul gostermek bu kadar mi zor? Iktidar ya da onlara oy verenler mi sadece bu ulkenin sahipleri. Sayin bahceli kendisine verilen oylari hice sayarak AK Partiye yol verdi, kimbilir daha o gunlerden bugunler ongoruldu. Simdi diyelim ki yine iktidar kazanacak. Konu Tayyip Bey degil. Konu tek kisinin hukmunu surdurmesi. Bu ulkenin %70 i bunu istemiyor. Liderlik karizmasi en yuksek kisi olmasi, kuvvetler ayriligini onemsiz kilmaz. Saygilar.
karar okuru 06 Mayıs 2018 11:04
bahçelinin bu sözüne göre,akp içindeki fetöcüler yine yırtacaklar demektir.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 10:45
"Müzmin Muhalefet"kanadında beklenen büyük müjde bir kısım muhalefetin adayı M İnce tarafından uzun araştırmalar sonucunda bulundu!!.Yüz yıl sonra, Cumhuriyetin yazlık başkenti Yalova ili olacak ve yüzyıllık sorunlar,bu ilden milletvekili adayı olan M İnce Cumhurbaşkanı seçilince bir çırpıda çözülecek...bu milleti sevinçinden çıldırtacak,bu kadar güzel ve kolay çözüm yollarını bilen,bulan bu aday,bu kadar neden geç farkedildi diye ne kadar yanıp yapılsa yeridir.... teselli 24 Hazirana şurada elli gün kaldı......
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 13:13
1
Şu ağzınızdan düşürmediğiniz "milli irade" var ya, o karar verecek. Ben hangisi kazanırsa saygı duyacağım. Lakin bakıyorum da bu seçimde AK Partililer hiç rahat değil ve pek telaşlı. Ne o, işler sarpa mı sarıyor?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 18:51
7
13:13, Saygı duymasan ne yazar...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 10:28
Birbirleri hakkında hakaretin bile ötesine geçen sözler söyleyen iki liderin nasıl oldu da bu kadar kisa süre içinde bu sözleri sineye çekip birbirleri için sözcüluk yapacak kadar yakın olabildiklerini ancak ahlakli ve dürüst tarihciler tarafindan bu günlerin tarihi yazildiginda ogrenebilecegiz. Biri bilmediğimiz bir sebeple diğerine şantaj mi yaptı yoksa ikisine de hukmedebilen bir üst akıl mi vardı hepsini öğreneceğiz. Ama şunu iyi biliyoruz ki halka açıklanan devletin bekasi gerekçesine kimse inanmadi daha doğrusu ancak aklını ve vicdanını ipotek ettirm
Cvk 06 Mayıs 2018 10:21
Atalar ne güzel buyurmuş : Elini veren kolunu kaptırır.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 10:11
Akpartinin suriye politikasindan sonraki en buyuk hatasidir bahceli. Kendi tabani desteklemiyor adami akp ye ne fayda getirecek simdi bu?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 09:49
Siyasi temelini dini referanslara dayandıran partinin taraftarları partinin yaptığı her şeyi ilahi bir emir gibi görüp kabul etme eğilimindedir Bir Müslüman hak yolunda olduğu iddiasındaysa örnek alması gereken kişi ahlakı dürüstlüğü adaleti şefkati adilliği kucaklayıcılığıyla peygamber efendimizdir Dini referansla siyaset yapanların sözleriyle davranışları çelişir kul hakkı yer liyakatli şefkatli merhametli adil olmazlar ise peşinden sürükledikleri kitlenin içten içe çürümesi kaçınılmaz olur Bugün ülkemizde yaşanan ahlaki çöküntünün tem
Ali Hakan 06 Mayıs 2018 09:41
Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisi de, siyasetin bir kanadında kendisine dönük takıntının bulunduğunu şu cümlelerle söylüyor... "-Bunların tek bir amacı, millete söyleyebileceği tek bir projesi vardır. O da Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmektir. Diyelim ki bunu başardınız ve yönetimi devraldınız peki siz millete ne vaat ediyorsunuz? Ne yapacaksınız?" Ne vaat ediyorlar "-Milletimden rica ediyorum. Muhalefetten birilerinin karşılarına geçip kendilerinden oy istediklerinde şunu sorsunlar: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız? Yavuz Sul
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 10:34
1
Adalet, Liyakat, Kuvvetler Ayrılığı, Şeffaf yönetim, basına özgürlük, medyanın tek elde toplanmasına son verilip çok sesliliğin sağlanması Kutuplaştırma yerine toplumun bütün kesimlerini kucaklama, israfı bitirme, bu yönde atılacak adımlar ülkeyi ister istemez ileri itecektir.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:17
1
Yani Mahçupyan'ın yazdıkları size hiçbir şey ifade etmedi? Kendinize sorun: MHP bugün ittifaktan çekilse AK Parti'nin hali nice olur?
Adalet Yakın 06 Mayıs 2018 13:45
4
Yatırımı kalsın. Biz avrasya tüneli (40tl gidiş geliş), 3. Köprü yokken de yaşıyorduk. Çocuğumuzu gönderebilecek iyi devlet okulları bulurduk. Devlet hastanelerinde tecrübeli, iyi doktorlar bulurduk. Dolar 4.20. Benzin 6TL değildi. Daha mutlu daha huzurluyduk.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 15:00
1
Keşke bunları rakiplerinin yüzüne söyleyebilse.. mesela bir açık oturumda.. siz lider kültü peşindekiler de onların tartışmasını izler ve belki düşüncelerinizi değiştirirsiniz. Güzel olmaz mı!
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 18:58
4
13:45, Hasedinden ne diyeceğini şaşırmışsın. 2001'de asgari ücret 97 USD, 2017 asgari ücret 390 USD. 15 Yıldır AKP neden seçim kaybetmiyor anlayın artık...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 20:47
1
12:17, Aslında AKP kapatılsa muhalefet için daha iyi olurdu...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 08:52
Cumhurbaşkanlığı makamını birbirinden kurtulma aracı olarak gören ve bu anlayış üzerinden aday gösteren anlayışlara,destek vermemizi bizlerden beklenilmesi abesle iştigaldir.Ak parti ve lideri demek; bereket demek,vizyon demek,kalkınma demek, özgürlük demek, demokrasi demek, cesaret demektir.Geç bulduk tez yitirmeyeceğiz.Cumhuriyet tarihinin en büyük eserlerini hizmetimize sunan bu iktidarı asla manipülasyonlara kurban vermeyeceğiz,
Karar okuru 06 Mayıs 2018 11:00
3
Cumhuriyet tarihinin en büyük eserleri oto yollar köprüler değil fabrikalardır. Fabrikalar ve bir çok kurum satıldı yada özelleştirildi. Yollar köprüler de 10-20 yıllığına yapan şirkete ait. Elde var sıfır..
Karar okuru 06 Mayıs 2018 11:02
2
Millet ne derse o. Bi partiyi kişiyi iktidara getirdiğinde güzel, seçim yoluyla iktidardan indirince kötü! Milletin kararına saygı lütfen..
Karar okuru 06 Mayıs 2018 11:41
0
Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmeti nedir yol köprü yaptırmakmı herhalde bu başka bir şey yok çünkü onlarda yap işlet devret ve sonuçta geç geçme o yollardan dolar bazında geçmeyen aracın parasını öde bumu büyük hizmet hukuk devleti yerle yeksan adalet yok yargı yasama yok ülke OHALile ve KHK ile yönetiliyor dolar 4 lira euro 5 lira benzin 6 lira dizginlenemeyen cari açık ve 16 yıldır tek başına iktidar neymiş başarısı ?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 07:08
Bahçeli Mhp'yi nasıl bitirdiyse Akp'yide öyle bitirecek.Maalesef Bahçeli nin peşine takılan Erdoğan bunu nasıl öngeremiyor
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 23:48
0
Gerçekten adam elini neye atsa eritiyor.
EMG 06 Mayıs 2018 06:30
Bir taraf sadece Tayyibi indirmeye çalışan bir güruh bir taraf ise ulaşabileceği %51'i yükseltme peşinde ilkesizliğin doruğuna ulaşan bir güruh. Kim kazanırsa kazansın kaybeden insanlık onurudur.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:31
2
EMG, yollar bu kadar netleşmişken sen nasıl kaybolmuşsun?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 05:58
Kaleminizin hayranı olan ben -ilk kez -bugünkü yazınızın ana temasını ve uslübunu severek okuyamadım. Olmadı.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 05:11
kizil soros memleketi AB uyesi ozgur-demokrat macaristandan kovuldu, musluman Turkiyedeki YERLI-MILLI-ANTI RTE takintili aparatciklari 7/24 salyangoz satmaya devam ediyor!
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 01:56
On numara beş yıldız. Yorum dediğin böyle olur.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 01:45
Muhalefetin üst aklından iyidir...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:56
0
Bizim aklımız öyle de böyle de yetmez mi diyorsun?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 17:47
6
12:56, Bizim aklımız zekatı muhalefetin aklından fazladır.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 18:41
0
Tabii tabii, kandırılan, aldatılan da hep biziz zaten.
Salih 06 Mayıs 2018 01:33
Bahçeli bu saatten sonra birşey ifade etmez. Söylediği şeyleri dikkate alanlar aklını kiraya verenlerdir. Bu ülkeyi bölmek için o kadar uğraştılar başaramadılar lakin bugünkü iktidar ve bahçeli amerikan in bile hayal edemediği bölünmenin eşiğine getirdi. Lanet olsun böyle siyasete .
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 01:29
80 yıl Devlet iktidarını kullanan anlayışların,demokrasi ve özgürlük karnelerini çok iyi biliyoruz 80 yılda yapamadıklarını vaatler satarak mı yapacaklarını sanıyorlar Ziya Paşa'nın meşhur deyişiyle söylersek ; şahsın görünür rütbe-i aklı eseridir,gerisi lafı güzaftır
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 03:53
1
1950 yilindan beri sag iktidarlar ulkeyi yonetiyor.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 12:49
0
KO 01:29 un içinden tren geçmiş, ne yapsın garibim, atıp tutarak, üfürüp rüzgar yaratarak iktidara stepne olmaya çalışıyor. Dokanmayalım keyfine, hiç değilse trolluğa sap olmuş. Ancaaaaak, Ziya paşa aklı ile övünür garibim, geçen zamana, işsizliğe, intihar eden vatandaşına, borca batık vatandaşına kulak tıkarsa böyle, aldığı ahın ceremesini bu dünyada değilse bile öbür dünyada öder ( İnançlı kişi kendisi, değil mi?).
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 20:30
0
3:53, Evet, darbeleri de sol yapıyor...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 23:23
0
Hayir, darbeleri de sag yapi. En cok imam hatip darbeciler tarafindan acildi. En cok Sol gorusluyu darbeciler asti, hapis etti. Darbeciler her turlu dini toplumun temel taslarini dosedi ve basirtusu yasagi ile magduriyet goruntusu verildi. Yani yapilan projenin felsefi ve hissi altyapisida Boyle saglandi. Kemalistler sadece 20 yil ulke yonetmislerdir.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 01:27
Bizleri eski Türkiye'nin kısır tartışmalarına ve utanç günlerine davet eden siyasi anlayışlara, asla destek vermeyeceğiz. Bir davası ve cesareti olmayan ve başkaları tarafından yönetilen anlayışlar, toplumumuzda makes bulmayacaktır.Eski Türkiye'nin aktörlerini ve siyaset yapıcılarını düşündükçe ruhum daralıyor,hafakanlar basıyor,makyaj ve ambalajlarla gerçekleri tersyüz edemeyeceksiniz.Bu teker tümsekte kalmayacaktır
Okur 06 Mayıs 2018 04:37
0
'Eski Türkiye'nin siyaset yapıcıları' deyince ilk akla Bahçeli geliyor...
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 06:41
1
Siyasette nezaket kalmadı artık. Bir de lütfen katma değerli ürünler üretelim. Beni de şu liseye geçiş sistemi aniden değiştirilince hafakanlar basmıştı.
Kararsızım 06 Mayıs 2018 07:55
0
Sayin yazar mı gerçekleri tersyüz ediyor?? Makyaj ambalaj, medyaya hakim olanlar tarafından yapılabilir zannedersem! Burada yapılan tarihe notlar düşmek. Bir nevi entelektüel çaba ama geniş kitlelere ulaşan birşey değil. Rahat olun.
KARAR OKURU 07 Mayıs 2018 17:15
0
Osmanlı ceddimiz ama eski Türkiye ceddimiz değil mi? Eski siyasetçiden ruhumuz daralıyor da eski padişahlardan neden daralmıyor?
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 01:19
MHP yi ve liderini iktidar içerisinde belirleyici ve dominant gösterme gayretiniz, hesapsızca yaptığınız bir çaba gibi gözükmüyor.Şeytanın avukatlığını yapmış gibi olacağım belki; İnsan bu motivasyonunuzu nedenini sormadan da edemiyor,acaba seçimin kaderi üzerinde etkili olacak olan Kürt seçmenin,MHP'ye karşı olan alerjisi üzerinden, Ak partiye gidecek destekleri engellemeyi amaçlamış olabilir misiniz(?)
Xyx 06 Mayıs 2018 05:31
1
Kaç kürt sayin mahcupyan’i okuyor? Şahsen ben kendisinin hic bir zaman kanaat onderi oldugunu gormedim. Bir kurdun ak partiden Saadete gecisi mhp ile ittifak yapmasindan/soylem birligi yapmasindandir. En azindan bende oyle oldu.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 06:42
8
Belki yazar bunu hedefliyor olabilir? Sizin hedefiniz nedir? Hem MHP’nin hem de Kürtler’in oyunu almak mı? Öyleyse hedef aynı.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 13:59
1
Kürtler mhp ye oy veriyorsa bu işte nir gariplik vardır.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 20:28
2
13:59, Türler PKK yandaşı HDP'ye oy verince demokrasi oluyor da, Kürtler MHP'ye oy verince gariplik oluyor öyle mi? Pabucumun aklı...
Karar Okuru 06 Mayıs 2018 01:09
Ak Parti Bahçeli'nin yönlendirmelerine ihtiyaç duyuyor ve tahammül gösteriyorsa yandı gülüm keten helva...
aslında, ne oluyor 06 Mayıs 2018 00:49
bu tahakküm e, herkes susuyor, sn. bahçeli etkisini teke tek artırıyor, saraya gidiyor ve görüşüyor, etyen bey söylermisiniz, kaç bakan ve danışman bunu yapabilir acaba.. sn. bahçeli birşey daha çok iyi biliyor, tabanda ak parti yok artık , sadece sn. erdoğanın seçmeni var ... satrançı böyle oynuyor , koalisyon bozuyor, hükümet kurdurmuyor, yer bile almıyor , partisinin içinden ıyı parti çıkıyor, ekarte etme oyununu böyle oynuyor ve sonucunda sıfır risk, sıfır çatlak ses ile tepe noktaya çok yakın.... mı acaba , bu sefer yanılıyor olabilir mi...
OYLAR SAADETE 06 Mayıs 2018 10:59
0
Valla çok doğru kardeşim. Bu yüzden Artık oylarımız Saadet partisine.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 00:29
Iktidar sessiz demissiniz ama akpnin ysk temsilcisi bilmeye hakkimiz var diye bahceliyi onayladi. Mhp kendini feshetse yeridir. Bu fasizm iktidar olduktan sonra..
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 00:11
Kim kimi kullanıyor? Bu işin sonunda AKP mi yoksa MHP mi ''kandırıldık'' diyecek? Kafamda deli sorular.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 06:42
1
Kafani yorma be kardas. 70, 80 yasindaki insanlar. Artik bir kenara cekilip torun bakmalari gerekir. Kandirilan sen ve, ben
cevat karakalem 05 Mayıs 2018 23:58
Bahceli degil miydi "Ver Bilal'i al iktidari" diyen? Asil acikli olan bu son soylemlerine ragmen hala arkasindan giden insanlar olmasi. Yoksa kendi haline birakalim desek yeridir ama akla hayale sigmaycak sekilde bir siyasi partinin lideri. Gerci ben AKP'lilerin cogunun da artik Bahceli soylelerinden rahatsiz oldugunu ama secim sonuna kadar dislerini siktiklarini dusunuyorum.
KARAR OKURU 06 Mayıs 2018 03:38
0
O dişlerini sıkanlar da en az sinir oldukları kişi kadar ilkesizler. Köprüyü geçene kadarmış.
KARAR OKURU 05 Mayıs 2018 23:47
Bu muhakemenin(!!!) sahibine muhtaç duruma gelmiş iktidarın hali...Daha ne kadar düşecekler...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN