Back To Top
Kürt meselesinde acil durum

Kürt meselesinde acil durum

- A +

Kürt meselesinde fazlasıyla kolaycı bir noktaya gelindi. PKK karşısındaki askeri başarı ve örgütün hendek savaşında Kürt toplumu tarafından desteklenmemesi, sanki meselenin ‘çözülmesi’ gibi ele alınıyor. Hükümet yetkilileri bölgeye gittiğinde de teşkilat ve yerel bürokrasi muhtemelen benzer bir izlenim veriyor. Kimse ‘tatsızlık’ çıkarmak istemiyor belki ama tablo o denli ‘pembe’ değil…

İşin ciddiyetini tersten bir soru ile anlamak daha kolay: Son PKK kalkışmasında eğer bölge halkı örgüte destek verseydi, şu an nasıl bir durumla karşı karşıya olurduk? Bunun ülkenin geneline sıçrayacak bir savaş hali olacağı açık. Böyle bir ortamın Türkiye’nin ekonomisinden dış politikasına ne tür sonuçlar üreteceği de öyle… Unutmayın ki PKK’nın ‘halk savaşı’ çağrısına olumlu yanıt verilmemesinin nedeni bunun ‘mantıksız’ bulunması, olayın bir ‘eziyet’ olarak yaşanacağının idrakidir. Diğer bir deyişle bugün iktidarın lehine olan tabloda iktidarın olumlu katkısı pek de yok… Her iki aktörün de katkısıyla yaşandığı düşünülen Çözüm Süreci döneminin olumlu payı ve örgütün stratejisinin olumsuzluğu var. Ya PKK ilerde insanlara ‘mantıklı ve haklı’ gözüken bir taleple gelirse? Devletin bu ihtimali önlemek üzere ciddi bir hazırlığının olması gerekiyor ve bu tespit bizi Kürt meselesinde kalıcı ve sağlıklı çözümün olmazsa olmaz koşulunu hatırlatıyor: Çözüm bölgedeki Kürt halkının doğru, adil ve yaşanılır bulacağı bir birlikteliği ima etmek zorunda. Bu yeterli bir koşul değil tabi ki… Ama gerekli koşul. Tatmin edilmediği takdirde tüm ülkeyi kaosa sürükleyebilecek bir koşul.

***

Sadece hükümetin değil, Kürt olmayan ve bu sorunu çözmek isteyen herkesin ciddiyetle üzerinde durması gereken beş nokta var. Birincisi ne kadar özverili çalışılırsa çalışılsın istihbaratta daha bir süre aksamalar olacak, çünkü Gülencilerin uzun süre hakimiyeti ve ardından gelen tasfiyesi istihbaratçılığın gerektirdiği kurumsallaşmayı tahrip etti. Boşalan pozisyonlara getirilenler ise geçmiş devlet aklının temsilcileri oldu. Onların alışkanlıkları ve ait oldukları kültürün bugün bir avantaj teşkil ettiğini söylemek ise zor... İkinci olarak PKK ile mücadelenin özel timler gerektirdiği bu safhada, uzun süre birlikte çalışmış olan savaşçı birimlerin hak ihlalleri konusunda fazla duyarlı olmalarını sağlamak kolay değil. Her ölüm bir yandan işi bırakma dürtüsünü uyarıyor, diğer yandan da intikam duygularını perçinliyor. Nitekim Sur’da verilen nispeten iyi sınava karşın örneğin Cizre’de ‘işlerin hiç de öyle olmadığı’ bölgede biliniyor ve söyleniyor. Üçüncü olarak, bugün bölgedeki gençlerin halen yüzde doksanın üzerinde oranlarla örgüte yakın durduklarını görmek durumundayız. Hendeklere destek vermemek bu gençleri ideolojik olarak PKK karşıtı yapmış değil. Örgüte genç katılımı ise 12-14 yaş aralığına inerek ve neredeyse aynı hızda sürüyor. Üstelik yaşın düşmesi ailede psikolojik açıdan bir ‘bütün’ olarak katılma duygusu üretiyor. Buna binlerce ölümün ailelerde yarattığı travmayı ve bunun olası siyasi sonuçlarını ekleyebilirsiniz. Dördüncüsü her geçen gün bölgede Kürtlük aidiyeti ve bilinci artarken, örgütle aynı terimler paylaşılmasa bile ‘statü’ talebi etrafında yoğunlaşan bir beklenti oluşuyor ve çözüm devletten bekleniyor. Nihayet beşinci olarak, bu çatışma atmosferinde eski Hizbullah kalıntıları canlanıyor ve IŞİD ile aralarındaki muhtemel geçişliliklerin kapısı aralanıyor.

***

Anayasa beklenmeden ve ilave adıma gerek kalmayacak şekilde ciddi ve inandırıcı bir ‘toplumsal birliktelik’ paketine ihtiyaç var. Hamaset kendimizi kandırmaktan başka işe yaramıyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kadir 13 Haziran 2016 02:44
Arkadaslar allah askina elinizi vijdaniza koyun.biseyler sanildigi kadar basit olmuyor bu din irk mezhep kavgallari neden avrupa olmuyor.herkes kürt halkini sucluyor ben size soruyorum vijdanlariniza sesleniyorum pkk sehirlerde o kadar patlayici ve mühimat yerlestirir iken devletimizin haberi olmamasi.mumkunmu.neden mudahale edilmedi su anda evi yikilan yerini terk eden kurt halki allah sehitlerimize rahmet eylesin olan mazlum siradan turke ve kurt halkina oluyor.hic duydunuz mu tbmm herhangi bir vekilin yakini zarar gordu bu çatişmalarda.hepsinin arabasida evleride zirhli.yeter artik yeterr allah pkk belasini versin.bu kadar bu kürt halkina zarar verdi.bizz halk bunlara alkis caldikca o kiravatli pkk ve kandan besleyen siyasi parti mensuplari daha fazla kardeş kani isteyeceklerdir..ben bir kurt olarak acikca soyluyorum bu vatan icinn seve seve canimi.veririm uyanalim artikk.cok degil biraz bir birimizi sevelim.empati kuralimm.
Green eye Man 12 Haziran 2016 13:01
Mahcupyan bence orta doguyu cok iyi analiz eden yazarlardan birisidir.Tarafsiz bir kalemi var hangi konumsa olursa olsun herzaman neanel davranir.Bazi arkadaslatimiz fetocu diye itham ediyor.size basit bir cevap verilebilir zamaninda zaman gazeteaindeydi eger boyle bir dueum varsa simdiye kadar orda yazarlik yapardi ama oyle bir durum soz konusu olmadi gordugunuz gibi neyse anlayan anladi.ikinci durum ise mahcupyan bolge insanini iyi analiz eden ve bolgenin asil sorununun ne oldugunu iyi biliyor.Bazi arkadaslar siz daha kurtleri tanimiyorsunuz diyor zavalli arkadasim asil sen kendini tanimiyorsun arastirip sorgulamaldan ileri geri bos bos konusuyorsun.Baska bir turk arkadasimizda sanirim olaylara at gozluguyle bakmayi seviyor kurt sorunu diye sorun yok diyor.Arkadasim ozaman bu sorun 40 yil neden cozulmedi. Bu yuzden yorum yapacaksaniz gunluk bir data ile yapmayin derim.Bu yaziyi yazan insan objectif bir insan.Herkes ben de objectif olurum diyer ama olamaz.Cunku birilerinin piyonu olmak ilerde ona koltuk kazandiracak ilerde krallar gibi bir hayat belkide yasayacak. O yuzden naturalist yazarlari mutlaka okumanizi ravsiye ederim.Kopeklik yapanlari degil bizim esas sorunumuz kurt olsun turk olsun insan gibi kose yazarlarini okumuyoruz kendimizden olmayan bir dusunceye saygi gostermiyoruz umarim yazdiklarimindan sonra biraz sa olsun kendimizi sorgulayip empati kavramani hayatina empoze yapmak.Son olarak ben inaniyorum ki hic bir kurt ve turk arkadasimiz vatanin bolunmesini istemez. Vatan bolunurse biz de Suriyeliler gibi ege ve akdenizde olume terk ediliriz ve emperyalist gucler bizi de somurmeye devam eder.Malesef ozaman pisman da olsak pismanlik fayda vermez. Siyaset fakulresini okumuyorum ama insanim bir insaninda encok yapacagi sey arastirmak ve dogru bilgiye ulasmak ... saglicakla kalin Vatanimizin degerinide bilelim bu vatansan baska bir vatanimiz yok
vedat 11 Haziran 2016 07:10
Mahçupyan sendemi fetöcü oldun
Halil meydan 10 Haziran 2016 23:07
Sayın yazar;Sizin kürtleri iyi tanımadığınız anlaşılıyor yazılarınız boşuna.
rıza 10 Haziran 2016 18:15
iyi diyorsun hoş diyorsun da öyle bir irade var mı ki bu ülkede hele ki bugün, çılgınca herkesle savaşmaktan başka planın olmadığı zamanda
zeki duysak 10 Haziran 2016 18:06
son terörist berteraf oluncaya kadar devam. terörisle müzakere sadece teröristin dağdan inmesi olabilir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2016 15:08
Bu hdpli vekillerin hepsi militan. Militanlara ve sempatizanlara anladığı dilde cevap vermek gerekir.
A 10 Haziran 2016 14:56
Kürtler daha ne istiyor diyenlere Çeçen İskoç Katalanca Uygur haklarını verin sorun kalmaz
Adamın birisi 10 Haziran 2016 14:33
neredeyse oturup ağlayacaksınız pkk için sorduğunuz tersine sorunun hiçbir anlamı yok. dünyanın düzeni belli "güçlü olan kazanır" . Pkk kürt halkını temsil etmiyor! eğer aşırı giderlerse son kalıntılarına kadar bütün pkklıları temizlemek de Türkiye Türklerinin ve Kürtlerinin yani müslüman halkın boynunun borcudur!
mehmet hamdi 10 Haziran 2016 14:28
meseleyi kürt sorunu diyerek çarpıtıyorsunuz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2016 12:52
Halk devlete yüzünü dönemedi çünkü tekrar alanı pkk'ya bırakacağından dolayı bir güvensizlik söz konusu. Pkk ile mücadele devam edilmelidir. Demokratik zeminler açıktır. Iran'da kürt ve azeri partilerine faaliyet izni bile verilmiyor.
A 10 Haziran 2016 10:35
Gençler öldükçe ülke ayrışır beceriksiz siyasetçiler sayesinde
seko69 10 Haziran 2016 10:12
ne kürt sorunu be.. kürtlere verilen haklar türklere verilmedi. verilen ayrıcalıklar, geçilen toleranslar ve niceleri.. kürt sorunu diyerek neyi amaçlıyor neyin alt yapısını yapıyorsunuz? kürt sorununun kalkması için Türkiye'yi kürtlere mi verelim?
AAAA 10 Haziran 2016 12:34
3
Sen Gel Kürtçe oku yaz. Hakların ne olduğunu o zaman anlarsın. Hiç Türkçe bilmeyen bir Kürt çocuğuna Türkçeyi öğretmen zorbalığının ne olduğunu sen bilmezsin. Bir Türk Almanyaya gidiyor peşinden Türk öğretmneler. Bunun ne anlama geldiğini sen sen bilmiyor musun.
Velid 10 Haziran 2016 10:10
Etyen bey iyi hoş diyorsunuz da bu Kürt sorununun çözümü nedir onu da açsanız.Ak parti çözüm sürecinde yapılabilecek her türlü reformu yaptı,hatta pkk'nın şehirlere silah yığmasına bile kendi deyimleriyle göz yumdu.Bu vakitten sonra daha ne yapılabilir?Örgüt bu savaşı ''özyönetim kazanana kadar mücadele sürecek' diyerek başlattı.Devlet pkk'nın taleplerine olumlu mu yaklaşsaydı?Çözümü daha açık yazarsanız biz de destek olup olmayacağımızı daha net söyleyebiliriz.
misafir 10 Haziran 2016 09:26
içinde halen zaman gazetesi kalıntısının geçtiği bir yazı
mutkili murat 10 Haziran 2016 09:21
Yanılıyorsunuz. Doksanlardaki mücadele ile terör belli noktaya indirildi. Demokratik açılım ve yeni barış süreçleri yeniden taviz verilmesi anlamına gelir. Pkk'nın zayıflatılması tek amaç olmalıdır. Yoksa türkiye'nin azerbaycan bölgesi ile bağlantısı kesilir. Cizre'dekiler feci şekilde öldüler ama neticede militandılar ve de teslim olmak istemediler. Siz her bir şey isteyene istediklerini verirseniz ülke diye bir şey kalmaz.
KARAR OKURU 10 Haziran 2016 09:14
yapmayın etyen bey, sur operasyonu ülkenin en profesyonel asker ve polis kuvvetleriyle sürdürüldü. teslim olanlara bakın sizce yaş ortalaması kaç? elbette, içlerinde dağ kadrosundan kişiler de vardı anca büyük kısmı 18-20 yaşındaki insanlardan oluşuyordu. 100 günden fazla sürdü ve Sur'u yerle bir edilerek operasyon bitirebildi. Kusura bakmayın ama hala göremediğiniz veya görmek istemediğiniz şey; bu durumun şiddet yanlısı grup ve kişileri cesaretlendirğidir. Pkk dışındaki silahlı grupların çatışmaya başlamasının nedenide budur bence..
KARAR OKURU 10 Haziran 2016 09:01
Bolgede dogup buyumus biri olarak dogru analizler...
Erdal Karadağ 10 Haziran 2016 08:44
Sayın Yazar makalenizde bir çelişki mevcut. Halk PKK'ye destek vermiyor diyorsunuz arkasında gençlerin yüzde doksanı örgüte yakın duruyor diye ekliyorsunuz. Gençlerde 'halk' tanımı içinde yer almıyor mu? İkincisi örgüte her gün yeni katılımlar var diye yazmışsınız. Peki halk destek vermiyorsa bu katılanlar nerede geliyorlar? Uzayda olmasa gerek! Benim düşünceme göre Kürtler yeterince destek vermedi. PKK'yı ve stratejisini bile her devlet yetkiside bunu biliyor ve nedeninide çok iyi biliyor. Yazar olarak siz de biliyorsunuz. Baklavayı tam ağzınızda çıkartmıyorsunuz ama çaktırmadan belirtmeye çalışmışsınız. PKK, "demokratik özerklik" talebi ile bu savaşa başladı. Lakin aklı başındaki herkes özerklik için savaşmanın gereksiz olduğunu, bunun yerine legal siyaset yapılmasının gerekli olduğunu bilir. Onun için örgüt yeterice destek bulamadı. Belirtmiş olduğunuz gibi yarın bir gün başka talep ile gelirse işler değişebilir.
DİYARBAKIRLİ 10 Haziran 2016 08:32
Gerçekten,bulgede yaşadığım için tedbirlerinin tek bir tanesine bu gereksiz diyemezsiniz.eksikleri olabilir fakat şu gereksizdir diyemezsiniz hepsinin altına imzami atarım .teşekkürler etyen bey doğru ve sadakat islamın ilkelerindendir dene biir fakat sadece Müslüman da vardır denemez;işte örneği.
Volkan uluğ 10 Haziran 2016 07:00
Koca koca adamlarsiniz demek istddiginizi hep kiyisindan kösesinde evire cevire soylemeye calismak zor olmuyomu.sorunnet kurtler devlet istiyo ya ver yada sur bukadar basit.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN