Back To Top
Abiy Ahmed Sudan’da

Abiy Ahmed Sudan’da

 - Son Güncelleme: 08.06.2019 Cumartesi 08:36
- A +

Sudan’da sivil/demokratik yönetim isteyen göstericilerle iktidardaki askeri cunta karma bir geçiş yönetimi konusunda anlaşmaya yakın görünüyordu.

Sonra ne olduysa oldu (belki de Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın tesiriyle oldu ne olduysa) ve iş aniden tersine döndü; askerî cunta Ramazan Bayramı arefesinde göstericilere silahlı müdahalede bulunarak onlarca kişiyi katletti.

Şimdi ne olacak?

Tarafların arasına giren kana rağmen bir mutabakat zemini kaldı mı?

Kaldığını uman Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed dün arabuluculuk için Sudan’ın başkenti Hartum’a gitti.

Askerî cuntayı bilmem, ama hürriyet ateşiyle yanıp tutuşan muhalefete Abiy Ahmed’in hoş gelip sefa getirdiği kesin.

***

Etiyopya’da, küçük bir etnik gruba dayalı, halkın ezici çoğunluğuyla kavgalı, her türlü muhalefeti kıyasıya ezen ve basın özgürlüğüne de zerre kadar tahammülü olmayan fena halde despotik bir hükümet vardı.

Senelerdir devam eden olağanüstü hal uygulaması, zaten yarım yamalak olan demokrasi ve hukuk devletinin canına okuyordu.

Zindanlar siyasi tutuklularla doluydu, siyasi görüşleri veya etnik hassasiyetleri yüzünden Etiyopya’yı terk etmek zorunda kalanların da haddi hesabı yoktu.

Nüfusun en az yüzde 34’ünü teşkil eden Müslümanlar öz yurtlarında garipti.

Kamuda kadınlar ayrımcılığa maruz kalıyordu.

Etiyopya ile Eritre arasında 20 senedir devam eden savaş halinin sona ereceğe benzememesi de cabasıydı.

Derken Abiy Ahmed 2 Nisan 2018’de başbakan oldu.

Göreve gelir gelmez baş döndürücü bir hızla Etiyopya’yı tepeden tırnağa değiştirmeye başladı.

Mayıs ayında binlerce siyasi tutukluyu serbest bıraktırdı.

Haziran ayında olağanüstü hali kaldırdı.

Temmuz ayında, Eritre Devlet Başkanı ile beraber, iki komşu ülke arasındaki savaşın sona erdiğini ilan etti.

Eylül ayında Etiyopya-Eritre sınırını açtı.

Ekim ayında bakanlar kurulunun yarısını kadın siyasetçilere tahsis etti.

Kasım ayında, sürgünden yeni dönen eski bir muhalefet liderini seçim komisyonunun başına getirdi.

Bu arada basını özgürleştirdi, eskiden terörist sayılan grupları muteber siyasi muhatap kabul etti, Müslümanlara dostluk elini uzattı…

Müslümanlara dostluk eli deyince:

Ramazan’da binlerce Müslüman’ın katıldığı bir iftar programında konuşan Abiy Ahmed, başkent Addis Ababa’da -Kral Necaşi’nin Mekke müşriklerinden kaçan Müslüman muhacirlere gösterdiği şefkati simgeleyen- büyük bir caminin inşasına destek vereceğini bildirdi.

Buna ilaveten, Müslümanların uzun süredir beklediği İslami bankanın nihayet kurulması için elinden geleni yapma sözü de verdi.

(Müslüman bir baba ile Hıristiyan bir annenin çocuğu olan Abiy Ahmed’in Hıristiyanlığı tercih ettiği söyleniyor. Öyleyse bile, Birleşik Arap Emirlikleri liderlerinden Muhammed bin Zayid’e söylediği ‘Hakiki İslam herkes için barışı öngörür; ondan uzaklaşarak barışı ve bağışlamayı unutan Müslüman Ortadoğu ülkeleri kendi kendilerini inha ediyor’ minvalindeki sözlerinden İslam’a karşı boş olmadığını anlıyoruz.)

***

Etiyopya’ya esenlik getiren Abiy Ahmed’in Sudan’daki arabuluculuk faaliyeti de esenliğe hizmet eder inşaallah.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Haziran 2019 14:45
Maalesef abiy ahmet görüştüğü muhalefetteki bir çok kişi aynı gün içinde tutuklanmış
ELAZIĞ KARAR OKURU 08 Haziran 2019 15:01
Türkiye’nin de Ahmet Abisi var
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:39
Yolunuz düşerse bir gün Türkiye'ye de bekleriz.
E.K 08 Haziran 2019 11:46
Sn yazar yazi icin tesekur ederiz..Her kim nasil yaparsa yapsin, Afrika'da yapilan her olumlu adimi selamliyoruz..Destekliyoruz..Ancak, Abiy Ahmed'in dini inancina ozelikle vurgu yapilmasinin konuyla ne ilgisi var...Hristiyan veya Musluman...Adam kendince dogru olduguna inandigi bir sey yapmaya calisiyor...Bu yeterli degil mi?
musto 08 Haziran 2019 10:03
Esas kıyamet faizsiz bankacılıkta kopacak bu millet ne çekti o finans kurumlarından sahipleri Amerikada vatandaşlık alır burdan giden paralarla keyif çatarlar mağdurlar cuma çıkışı dert anlatırlar. Çoğunluk giden paraların helal para olduğuna inanmıyorum darül harp diye verilmeyen vergilerden kazanılan paralar. Kimse helal parasını bu tür insanlara yatırmaz.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 15:23
0
Nereye yatıralım. Parası olanın suçu ne. Benim param var diyelim
musto 08 Haziran 2019 17:17
0
Faizsiz bankacılık ve finans kurumlarının nasıl çalıştığını bir bilsen tam bir yılan kırkanlar binlerce kişinin canına okudular tefeciler onların yanında melaike sayılır bunlara para yatıranlarda bu suçlara ortak oluyorlar ilahi adalet önünde finans edenlerde hesap verecekler. Paran varsa yüzyıllık şirketlerimiz var hisse senedi alır yıl sonunda tementü alırsın yok beğenmedin sermaye bekleyen dürüst yüzlerce şirket var onlara hissedar olursun ekonomiye katkınız olur.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 09:50
Efendimin duasını alan Necaşi'nin manevi evladı Abiy Ahmed'in, Türkiye'ye ziyaretini dört gözle bekliyoruz. Erdoğan'a Türkiye Alevileri için tavsiyeleri olabilir. :)
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 09:03
Sayın yazar, batı medyasının, Filistin, Myanmar, Uygur bölgesi, Keşmir vb yerlerde olan biteni üstünkörü geçerken, Sudan'dan, Venezuela'dan geçtiği resimler, titrek YouTube paylaşımları, Teleobjektiv ile çekilmiş adam kırbaçlayan zalim imajları, insanının burnuna petrol kokusu getiriyor nedense. Batı, bu ülkelerdeki petrol yataklarına bir şekilde el koyacak, bu "imic"Lee bunun hazırlığı gibi.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 08:19
Bırak Sudanı buraya dön hakan .Allah sudanın yardımcısı olsun...
KARARLI OKUR 08 Haziran 2019 02:01
Dur bakam, ben bu yazının neresinden tutup laf sokabilirim... (zorlarken dikkat edin kendinize zarar vermeyin..)
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 01:58
Abiy ahmetin sonu da mursi olmaz inşallah. Gerçi fazla övmek iyi değil. Sanki abiye tek taraflı hayranca bir yazı
“Abiy Ahmed, Müslümanların uzun süredir beklediği İslami bankanın nihayet kurulması için elinden geleni yapma sözü de verdi.” bilgisini okuyunca ürperdim. Bizim ülkemizde faizsiz bankadan dolayı (bankasya) o kadar samimi müslümanın canı yandı ki; kimisi kamudan ihraç oldu, kimisi açığa alındı, kimisi hapise düştü. Hem de bu bankanın büyük törenle açılış fotoğrafında fotojenik poz verenler tarafından yapıldı bu haksız uygulamalar. Abiy Ahmed, SAKIN AÇMA O BANKAYI MÜSLÜMANLARA ACI.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 07:17
1
Sadece bank asya değil.Bşr zamanlarım İhlasbankı da milletin parasını iç etti.müslümanlık adına
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 08:53
0
00:24, siz "Íslami banka" olarak Fetö bankasını mı anlıyorsunuz ? O tür oluşumları "Ìslami" diye nitelemek abesle iştigaldir.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:59
1
08.53 sen ne anlıyorsun, söylesen de anlasak.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 00:16
yani insan olmakta bütün mesele..
Avni 08 Haziran 2019 05:08
0
Olur kardeşim FAİZSİZ BANKA olur.Hoca Nasrettin'nde kardan helva yapmıştı ya.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 00:06
Topu gene taca attin...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN