Back To Top
‘Bu şekilde’

‘Bu şekilde’

 - Son Güncelleme: 22.08.2019 Perşembe 10:04
- A +

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır, Mardin ve Van’ın ‘daha yeni seçilmiş’ HDP’li büyükşehir belediye başkanlarının ‘bu şekilde’ görevden alınmasını eleştirdi.

Özellikle belirtti “bu şekilde” diye (Aynen böyle, tırnak içinde).

Niçin?

Çünkü vaktiyle HDP’nin yahut PKK ile irtibatlı başka partilerin kontrolündeki belediyeler vasıtasıyla PKK terörünün değirmenine su taşındığını, belediye asfaltlarının altına bomba bile yerleştirildiğini göz ardı etmiyor, edemiyor.

‘Böyle bir şey yeniden yaşanır ve bu tespit edilir ise, ilgili belediye başkanları tabii ki görevden alınmalı; fakat o suçları işlemeden, işledikleri sabit olmadan görevden alınmaları doğru değil’ demiş oluyor Abdullah Gül.

HDP sempatizanları hariç, hükümetin söz konusu tasarrufunu eleştirirken Gül’ün “bu şekilde”si gibi bir şerh düşmeyen yok gibi.

***

Genellikle ‘Mahalli seçimlerin üzerinden beş ay bile geçmeden…’ vurgusu yapılıyor eleştirilerde.

Yani: ‘Zaman geçip şartlar olgunlaşsaydı, görevden alınmalarına bir diyeceğimiz olmazdı.’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Demokrasiyi ve seçilmişliği terörün muafiyet alanına sokmak isteyenler, elbette ki büyük bir hata işlemektedir” diye kızıyor;  ama yeni seçilen HDP’li belediye başkanlarının zamanla PKK terörünün değirmenine ister istemez su taşıyacakları kanaatini, o kızdıklarının çoğu da paylaşıyor.

HDP’nin legal bir parti olduğu gerçeği tartışılmaz, evet; ama o legalitenin üzerindeki terör gölgesi de tartışılmaz bir gerçek.

Bu iki gerçeğin çatışması sadece devleti değil, demokrat aydınları da HDP konusunda ikircikli davranmaya zorluyor.   

***

Sahi; görevden alınan büyükşehir belediye başkanlarının beş ay önceki hukuki vaziyetleriyle şimdiki hukuki vaziyetleri arasında bir fark var mı?

Yok.

Beş ay önce bu HDP’li siyasetçilerin adaylığına izin verilmek suretiyle ‘Büyükşehir belediye başkanlığı yapabilirler’ denmiş mi?

Denmiş.

Öyleyse, onların “bu şekilde” görevden alınması demokratik hukuk devleti ilkesiyle bağdaştırılamayacağı için, hükümetin bu kararının yoğun tepki çekmesi kaçınılmazdır.

Bununla beraber, HDP’ye canla başla sahip çıkma eğiliminin marjinal kalması da kaçınılmazdır.

Ne zamana kadar?

PKK silah bırakana veya HDP bütün cesaretini toplayıp PKK’dan bağımsızlığını ilan edene kadar.

Bunlardan biri gerçekleştiğinde HDP’li belediye başkanlarının terör gerekçesiyle görevden alınması gibi şeyler artık söz konusu olmaz zaten.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mertırmaklı 22 Ağustos 2019 23:56
Bu adamların adaylığına itiraz etmemeksuretiyle hükümet önyargılı olmadığını göstermişti; bugün de icraatları nedeniyle görevden alma yetkisini kullanıyor. Anlaşılması bu kadar mı zor?! Ayrıca, ‘idari vesayet denetimi’ diye bir kavram ve ona istinaden oluşturulmuş bir kurum var. Merkezi hükümet ile yerel yönetim - hele de terör ve bölücülük gibi temel bir konuda- 180 derece zıt yönde bir strateji ve politika uygulayabilir mi? Buna dünyanın neresinde göz yumulur, izin verilir? Bu işlem yargı kararıyla yapılsa daha iyiydi ama görevden alınanlar da pekala yargıya başvurabilir.
ŞERİF YILDIZ 22 Ağustos 2019 17:09
Hakan bey yazınızda dikkat çeken bir ifadeniz var. "HDP bütün cesaretini toplayıp PKK’dan bağımsızlığını ilan edene kadar." Peki cesaret bir tarafa, HDP'nin PKK'dan bağımsızlığını ilan etme niyeti var mı? Sizce niyeti var da cesareti mi yok? Siz yazar-çizerlerin bu konuda bilgi/fikir sahibi olmadan yazmanız ne büyük konfor? Sizi İçişleri Bakanı yapmak lazım. :)
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 16:46
Birlikte yaşamak için gerekli barışcıl ve cesur adımlar her iki tarafca atılmadiğı sürece bu terör sürecektir. Normal koşullarda İnsanlar konuşa konuşa anlaşır fakat bizim gibi konuşmayı unutmuş , empati kültürü zaten olmayan , tekci ve değer üretemeyen toplumlar için savaşmak ( en ilkel yöntem ) yegane çaredir. İnsanların milli duyguları sömürülmek suretiyle korku dağları inşa edilir. Akıl ve istişare ,yerini koyu bir kısır çatışmaya ve bilek güreşine bırakır.Çatışmadan her iki tarafda kendi nasibince zarar görür. A.B.D ' nin istediği de tamda böyle bir kaos ve yıkım.... Geçmil olsun
Muhtefi. 22 Ağustos 2019 19:43
1
Birlikte ne demek daha nasil olsun PKK ve Sempatizanı hariç Çevremizde Kürt Kökenli insanlar ile TÜRK MİLLETİ olarak gayet iyiyiz beraberiz Ayrilikcilara karsi..Etnik Kültürümüzü tabi ki Yaşatalım. Eyvallah. Fakat etnik Irkçılık değil. !...Ruhen bir olmayan Bedenen bir olamaz. .! Ruhen bir olanı hiçbir güç ayıramaz. 1000 seneden beri tüm etnik kökenler beraber yaşadık ve oyle devam edeceğiz. TÜRK MİLLETİ olarak. .
İbrahim Erdoğan 22 Ağustos 2019 14:56
Olmaz mı?.. Gerçekten mi?.. Size şunu diyeyim: HDP'nin ne yaptığına, ne dediğine bakan mı var veya bakılmasını arzu eden mi var?.. Ya da kendini anlatabileceği bir ortam mı var? Hüküm verilmiş, kalem kırılmış zaten!.. Muktedir olan (gücü elinde bulunduran) "ben ne dersem o" diyor... Gerisi laf ve lafın da harmanı olmaz!..
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 14:22
Butun sorun su.Hukuku siyasetin onunde boyunmu egdirecegiz veya bagimsiz olmasini saglayacakmiyiz.Bugun Teroru herkes lanetliyor.Unutmayalimki biz hukuk devletiyiz veya olmaliyiz.Bunu teror karsisinda olsak bile unutmamaliyiz.Secilenler hakkinda hukuki kararlar olmadan siyasi kararlar veremeyiz.Demokratik teammul budur.Yargi karari olmadan kimseyi suclu ilan edemeyiz sucluda olsa.Derler ya hani dusmanina bile adaletli olacaksin diye.Maalesef biz bunu yapamiyoruz.İnsanlarin itirazlari bundan.Bunu anlamayanin zekasi zaten demokrat degildir.
Oflu 22 Ağustos 2019 13:33
Ne oldu Agustos ayi bitiyor, birilerinin Firatin dogusundaki zaferi bos mu cikti? Meydanlarda Agustos ayi zaferlerle dolu diyip naralar atmak kolay fakat Esad ve Putin askerleri Turk mevzilerine ates yagdiriyor.
Mustafa ALSANCAK 22 Ağustos 2019 13:11
Pekçok insan pkk’ya HDP tarafından çağrı yapılıp silah bırakması sağlansın diye bir üllüzyon içinde görünüyor. HDP pkk’ya böyle bir teklifte bulunacak Medeni cesareti gösterecek bir konumda mıdır? Kandil’in rızası olmadan evlerinden dışarı dahi çıkamazlar. Bu Kandil konusu sadece üç büyük şehir belediye başkanının pkk’ya Yardım edip etmeme ile sınırlı deği ki! Avrupa’da Kürt ailelerinin çocuklarını Yaz kampı adı altında Hollanda ve başka bir ülkede toplayıp bir daha da çocuklarını göremeyen aileler olduğunu gazeteler çok yazdılar. İşin en kötü tarafı pekçok ülke PKK’yı sanki koruyor .
İbrahim Erdoğan 22 Ağustos 2019 15:02
0
Önerimdir: HDP Kandil'e ulaşamayabilir belki; İmralı'dan İstanbul seçimi için ısmarlama mektup getirtenler ve devletin ajansında haber konusu yaptıranlar, himmet etsinler de terörist başına bir mektup da Kandil'e yazdırıp göndersinler!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:55
Trt ye terör örgütünün başının kardeşinin çıkmasına izin verenlerden başlasa kayyum ataması inandırıcı olurdu.
sacit 22 Ağustos 2019 12:05
İktidar samimi olsaydı kayyum atamak yerine; seçilmiş belediye meclis üyelerinin başkan seçmesine engel olmazdı. Kayyum atayarak belediye meclislerini de işlevsiz hale getirdi. Milletin bütün seçtiklerini bir kayyımla devirdiler.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 11:31
diyelim pkk yarın kendini feshetti ve yok oldu. Hdp yine aynı düşünceleri idealleri savunmaya devem etti. O zaman terörist demekten hor görmekten tutuklamalardan devlet vazgeçer mi? Hiç sanmıyorum...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:59
Terör ile irtibat görevden alma ile ilgili bir gerekçeyse, devlet neden Apo ile görüşmekte ve onun mektubunu Kandil'e götürmekte ve neden Osman Öcalan'ı TRT'ye çıkardı? Bunları yapmak yasal mı, meşru mu ki Hdp'li belediye başkanları en ufak bir şeyde terörist ilan ediliyor? Seçimde yenemediklerini kayyım yoluyla tasfiye ediyorlar. Bu kadar basit. Rezalet!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 13:43
4
Aponun örgüt üstünde hiç bir etkisinin kalmadığıni göstermek için olmasın.apo PKK için bitmiştir. devlet bunu trt ye çıkararak tescillenmiştir.bu bile faydası açısından önemli.apo bitti yeni kral kim
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:29
Hakan Albayrak söz konusu olunca okuyucuların bazılarında hitap, sokak ağzına dönüveriyor. Mahalleden arkadaşınız mı kardeşim Hakan Albayrak? Azıcık edep yahu!
sertan 22 Ağustos 2019 10:19
Aşağıdaki yorumlara bakınca islami camia içinde geçen 25 yıldan sonra yolumu ayırmamın ne kadar doğru bir karar olduğunu esefle gördüm.Paranın ve hükmetme biçimlerinin olmadığı toplum tasavvuru hakkında artık düşünmenin zamanı gelmedimi a dostlar!Bırakın artık bu kutsal devlet anlayışını!Dünyada ençok katliam yapan,terörizme ençok destek veren,mafyanın organize hali olmuş, varlığını sadece sermayeyi korumayı şiar edinen bu anlayışı ve şiddet aygıtlarını sorgulamanın zamanı gelmedimi?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 10:17
asfaltın altına bomba yerleştirip vatan evlatlarını şehit etsinler ondan sonra görevden alınsınlar. doğru olan budur mealinde bir yazı yazmış sayın yazar. sayın gülün duygularına da tercüman olmuş böylece. ne diyelim Allah şehitlerimize rahmet etsin. geride dul kalan gencecik eşlerine sabırlar versin. yetim kalan yavruların sahibi zaten Allah dır. Da bu tayyip hazımsızlığı neyin nesi. tayyip gitsin gül gelsin. chp-ip-hdp-sp konsensusu sağlanamadığı için tayyibin karşısına çıkamayan eski başbakan-cb-dışişleri bakanı çok sayın abdullah gül..
Hergün Karar Okuru 22 Ağustos 2019 09:26
Hakan Efendi yazmışsın ama karnından yazmışsın. Yarın öbür gün muazzam bir çark örneği olmaman için buradan açıkça söylemeni istiyoruz. "Bu veya başka şekilde" HDP'li yeni belediye başkanlarının görevden alınmasını DESTEKLİYOR musun DESTEKLEMİYOR musun? Buna cevap ver yeter.
Hiç 22 Ağustos 2019 13:02
0
Açıkça söylemiş zaten neyini anlamadiniz?
Bilgili 22 Ağustos 2019 09:20
Hakan bey farkında mısın ne kadar İslami camianın kitapevlerine bir gidin kafeye gidin, kahvehaneye bir gidin, cami vb; arkadaşınıza Bir görüşün bakalım olayını nasıl yaklaşıyor ?halkın içine girin bakalım Abdullah gül'e millet neler söylüyor bence sizin yapacağınız halkın görüşlerini iletmektir.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 09:58
0
Hayr kardeşim. Hakan Albayrak tam da bunu yaptığı için değerlidir. Kalabalıkların suyuna gitmediği için. Bildiklerini zor zamanlarda söylediği için. O dediğin insanlar dün de Erdoğan istiyor diye çözüm sürecine alkış tutuyordu. Yarın Hakan Albayrak’ın dediği yere gelecekler. Aydın olmak siyaseti onaylamak değil risk alarak gerçeği söylemektir. Bu ülkenin ve islami camianın iyi ki Hakan Albayrak’ı var.
ahmetcan 22 Ağustos 2019 09:11
ağzınıza sağlık üstadım!! olayın aslı, özü budur.....
Hüseyin Gölgeli 22 Ağustos 2019 08:46
Hakan Albayrak! Abdullah Gül'ün ne dediğine değil de ne demek istediğine çok vakıf bir yazı kaleme almıssın .Bu "vakfiyetinden dolayı seni tebrik ederim!!!! Bu yol sizi asla selamete götürmeyecek,Endülüs Emevi Devletinin son yöneticisi gibi ağlamaya başladığınız zaman "atı alanın çoktan Üsküdarı geçtiğini"göreceksiniz.Ama iş ,işten çoktan geçmiş olacak. HDP bu haliyle Anadolu coğrafyasında kocaman bir "kanserojen ur" haline gelmiştir.Ne yazıkkki bu ülkede Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış kişiler ya tarifsiz bir gaflet yaşıyorlar,ya,nefislerinin zulmü şayikalarda, ya da !!!! Yazık!
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:00
İçinde CHP'nin geçmediği bir yazı. Ne garip..
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:28
Allah razı olsun Hakan bey. İyi ki varsınız. Hakikatin daha çok sese ihtiyacı var. Devam lütfen.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 06:55
Akp ve devlet de terörle işbirliği yaptı.onun propagandasını yaptı.tvye çıkardı.ona kim hesap soracak
Faik Güleçyüz 22 Ağustos 2019 06:50
Bence de; HDP, PKK'ya Türkiye'de silâh bırakma çağrısı yapmalıdır.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 04:31
Doğru"KARAR" vermek samimiyet gerektirir. HDP ve iktidar samimi mi? HDP için;demokrasinin bir kuralı da şiddeti lanetlemek olmalı. Şiddet sarmalından demokrasi devşirmek gülünç... İktidar ise şiddetin uzağında demokrasiye alan açmalı bu alanı daraltmaya çalışanlara inat...
YILLAR BOYUNCA İSLAMİ CEMAATLER TARİKATLAR MEHMET AKİF ARİF NİHAT ASYA NECİP FAZIL GİBİ ŞAİRLER SAİD NURSİ MEHMET ZAHİT KOTKU SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN GİBİ ALİMLER İSLAMİ REJİM HAYALİ KURDULAR HEDEFE ULAŞMAK İÇİN MÜCADELELER VERDİLER TALEBELER YETİŞTİRDİLER İNSANLARI DİNDARLAŞTIRMAK İÇİN UĞRAŞ VERDİLER 2002 YILINDA İSLAMİ GÖRÜNÜMLÜ AKP İKTİDARA GELDİ 17 YILDIR ÜLKEYİ YÖNETEN BU PARTİ ADALETSİZ BASKICI JAKOBEN UYGULAMALARI İLE MİLLETİ DİNDEN UZAKLAŞTIRDI BIRAKIN İSLAM NİZAMI GETİRMEYİ ÜLKEMİZDE ATEİST VE DEİST SAYISINI ZİRVEYE ÇIKARDI BU ZİHNİYETİN İKTİDARDA KALMASI DİNDARLARA ZARAR VERİYOR
bilal. 22 Ağustos 2019 08:19
2
söylenecek çok söz var da '' yüce demokrasileri'' var insanların...
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 02:04
Seni de prensipli, delikanli bilip yazilarini takip ediyordum. Konuyu sulandiracagina keske hic yazmasaydin. Bir okur kaybettin, kariyerinde basarilar temenni ederim.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 07:34
5
Güle güle her kimsen. Doğruları duymak canını sıkıyorsa allah şifa versin. Bu ülkede bir Hakan ALBAYRAK var ve biz onunlayız.
mustafa erten 22 Ağustos 2019 09:50
1
hele bide zılgıt yesin bey efendinin gün yüzü görmemiş yazılarını da görürüz
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 01:06
akp yi ergenekoncular ve pelikan çetesi ele geçirdi
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 08:18
2
AKP de başkandan başka kimsenin esamesi okunmaz
Ali baba 22 Ağustos 2019 01:06
Kürdlerin, Ulusal,Demokratik Haklari Anayasada güvence Altina alinir, PKK, ozaman silah birakir, Bu Halkin Binlerce çocugu elinde Silah,niçin çikiyor Daglara ? Soru šu olmali, Kürdler,le berabermi yašayacagiz,? Yoksa Kürdler Bagimsiz,mi olacak, ? Biz Türkler Buna karar vermemiz lazim,, IRAK kararini verdi, SURIYE karar vermek üzere, sira, IRANDA, ya biz TÜRKIYE, Ha biz bu sorunu çözemessek, Baškalari gelir Yugoslavya örnegi gibi, ÇÖZER,
Muhtefi. . 22 Ağustos 2019 11:21
3
Yugoslavya adı ustunde Güney SLAVLARIN Ülkesi. Kuruluşu Batikti. .ne alakası var bizimle. !.Ben O Eski Yugoslavya denilen ülkede Akrabaları olan Kişiyim .Bilirim alt sosyolojik yapisini.orada Katolik, Ortodoks, Müslüman ve Farklı Irklar olan bir Ülkeydi temelden yanlıştı. Sallanan Diş gibiydi sokaktaki Sarhoş bile o dişi çeker. !.. 1000 yıllık Temel var burada. 35-50 senelik Çadır sayılır Yugoslavya. ..!..Bize Adalet, Ahlak, Edep, Sevgi ile Hoşgörü sonra kalanı kolay. İnşallah.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 12:38
2
PKK hiç bir şartta silah bırakmaz, yaz bunu bir kenara...
Has Parti 22 Ağustos 2019 01:03
Sayın yazar bu hükemetin 'bu şekilde olur mu' demediğiniz üç tane icraatı var mı?
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:54
Hakan bey hayret suçu demokrasiye cumhuriyete atatürke inönüye atmamışsın
musto 22 Ağustos 2019 00:47
Anlaşılan bu kör döğüşü belli bir müddet daha devam edecek görünüyor.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:10
Gorevden alinan 3 belediye baskaninin suc isledigine dair bir mahkeme karari yok. Haklarinda sorusturma acilmis ama suclu olduklari ispat edilememis. Vay bunlar teoristlere yardim ediyorlar, destek veriyorlar diyerek secilmis siyasetcileri gorevinden alamazsiniz bir hukuk devletinde. Ama biz hukuk devleti degiliz diyerek de kendinizi aklayamazsiniz...Bu makalenin son satirlarinda yazar bu gercekleri onemsememis. Bundan sonra herhangi bir ilin belediye baskanini da suclayarak, hicbirsey ispat etmeden gorevinden alabilirler. Secimin de millet iradesinin de bir islevi kalmadi artik.
KARAR OKURU 22 Ağustos 2019 00:04
Helal olsun
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN