Back To Top
Cadı

Cadı

 - Son Güncelleme: 24.08.2019 Cumartesi 08:45
- A +

Gjergj Dedaj, Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı idi.

Geçen sene Temmuz ayında sosyal medyada “Balkanların Cadıları” başlığı altında şöyle bir mesaj paylaştı:

“Türkiye ve Sırbistan, Kosova’ya stratejik geri dönüşlerini yüzyıllar süren hakimiyetin köklerinde kalan ve bu kirli işgalcilerin kalıntıları olan temsilcileri aracılığıyla hedeflemekteler. Bu temsilciler, Kosova’dan ve Gjergj Kastrioti’nin topraklarından kökünden sökülmeliler.”

“Bu temsilciler”, yani Kosova’daki Türk azınlığı.

Gjergj Kastrioti, yani 15’inci yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı’nın Arnavut topraklarını fethine direnen Hıristiyan Arnavut komutanı İskender Bey.

***

Dileyen, İskender Bey’i kahraman olarak kabul eder ve hürmetle anar; fakat İskender Bey üzerinden günümüz Türkiye’sine ve Kosova’daki Türk azınlığına düşmanlık etmek olacak şey değil.

Kosovalı Arnavut tarihçi merhum Muhammed Pirraku’ya göre Osmanlı’ya buğzetmek de olacak şey değildi.

2009’da Priştine’deki görüşmemizde bazı Arnavut milliyetçilerinin Osmanlı aleyhtarlığı ile ilgili bahiste şöyle demişti Pirraku:

“Osmanlı’ya nasıl işgalci deriz? Sadece Türklere ait olan bir devletten bahsetmiyoruz ki. Osmanlı, Arnavutların da devletiydi. Dahası, Arnavutlar Osmanlı sayesinde varlıklarını sürdürebilmişlerdir. Zaten Osmanlı’yı buraya çağıran da bizdik. Sırp, Bulgar ve Yunan zulmüyle baş edemediğimiz için Osmanlı’dan yardım istedik. Kosova Fatihi Sultan 1. Murat’ın ordusunda Arnavutlar da vardı... Osmanlılar Kosova Meydan Muharebesi’ni kazanıp bu topraklara yerleşmeselerdi bugün Arnavut diye bir şey kalmazdı. Kimimiz Yunan, kimimiz Sırp, kimimiz Bulgar olurduk...”

***

Olacak şey değil diyorum, ama oluyor işte.

Üstelik, Kosova Cumhuriyeti’nin bir diplomatı yapıyor bunu.

Kosova’nın en yakın, en güvenilir dostlarından biri olan Türkiye’ye “cadı” diyor ve Kosova halkının bir kısmını ‘etnik temizliğe’ müstehak düşman unsur ilan ediyor.

Balkanların iki cadısından biri olan Türkiye, kirli işgalinin kalıntıları olan temsilcileri vasıtasıyla Kosova’ya geri dönmeye çalışıyormuş; bu temsilciler kökünden sökülmeliymiş Kosova topraklarından!…

1- Türkiye-Bosna-Sırbistan ve Türkiye-Bosna-Hırvatistan üçlü mekanizmalarını kuran, Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan devletler arasında yer alan ve buna rağmen Sırbistan’la iyi ilişkilerini devam ettirmeyi başararak bu iki devlet arasında potansiyel bir arabulucu olan Türkiye’nin Kosova’ya ve genel olarak Balkanlar’a ‘dönüşü’ bölgesel barıştan ve bölge halklarının esenliğinden başka bir şeye hizmet etmiyor. Buna cadılık diyen cadıdır!

2- Kosova’daki Türk kökünden sökmeyi savunmak, Çetnik ideolojisinin ihyasıdır.

Gjergj Dedaj, muarızı olduğunu zannettiği Sırp faşistlerinin izinde.

***

Anti-diplomat, evet.

O mesajı paylaştığında diplomatlığına son verilmeliydi bu zatın.

Ne var ki Kosova hükümeti onu komşu bir ülkeye büyükelçi olarak tayin etti; Kosova’da olduğu gibi bir Türk azınlığının -Dedaj’a göre “kirli işgalcilerin kalıntıları”nın- bulunduğu Makedonya’ya!

Şimdilik Makedonya-Türkiye ilişkilerini bozmaya ve Makedonya Türklerinin kökünden sökülmesine matuf aleni bir çıkışı yok ise de, geçen hafta Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki 15 Temmuz Demokrasi Parkı’na (parktaki kitabeye ve üzerinde Türk bayraklarının bulunduğu tabelalara) saldırı hadisesi üzerine paylaştığı bir sosyal medya mesajında yine Türkiye’ye düşmanlığını konuşturdu; “Osmanlı İmparatorluğu’nun işlemiş olduğu soykırım”dan dem vurarak ve “Erdoğan’ın Türkiye’sinin siyasi anıtına hayır!” diyerek destek verdi, emperyalist tezgâhı olan bir askerî darbe teşebbüsüne direnişin anıtına yönelik saldırıya.

Çetniklerden sonra FETÖ’cüler de Dedaj’la gurur duyuyor!

***

Dedaj hâlâ görevde.

Türkiye protesto ediyor, Makedonya Türkleri protesto ediyor, Kosova Türkleri protesto ediyor, ama Kosova hükümeti hiç oralı olmayıp Dedaj’ı görevde tutuyor.

Ayıp ediyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
mehmet 28 Ağustos 2019 10:01
Türkler ile Arnavutlar arasında 600 yıllık dostluk vardır.Ülkemizde 5 mlyon Arnavut vardır. Osmanlı'ya 33 sadrazam vermişlerdir. Yunan isyanı dahil Osmanlı'nın son dönemlerindeki tüm savaşlarına katıldılar.% 80'i Müslüman olan Arnavutluk toprakları Sırbistan, Yunanistan, Makedonya, Karadağ ve Sancak’a verildi. Ve batı misyonerler ile Arnavutları Hristiyanlaştırma çalışmalarına başladı. En çarpıcı örnek, Müslüman iken Hristiyanlaştırılan sembol isim Rahibe Teresa'dır.Bugün Arnavutlar; Rumeli müslümanlığının kilidi konumundadır.
Luan Kastrati 24 Ağustos 2019 18:31
Kosova'da yaşayıp Arnavutlara Kosova'ya söven nankör turkler terketsin Kosova'yı onlar
Mustafa ALSANCAK 24 Ağustos 2019 16:28
3)Avrupa’da tanıştığım SIRP KIZLARDAN DUYMUŞTUM: BELGRAD SOKAKLARINDA OSMANLI ASKERLERİ AKŞAM ÜZERLERİ BEŞ ALTI ARKADAŞ BİR OLUP GEZMEYE ÇIKARLARMIŞTI.. Uzun boylu palabıyıklı yakışıklı Türk askerlerin kapılarının önünden geçmelerini perdeleri çekip öyle beklerlermişti güzel kızlar. Babaanneleri ve onların anneleri yaşadıkları o unutulmaz geceleri kızlarına anlatırlarmıştı. Ne hikmetse bütün Balkanlar’ı ele geçirmiş olmamıza rağmen tek bir devlete HIRVATİSTAN’a dokunmamışız. Mesela Macadonya’da Türkiye için büyük sempati benseldiğini duyuyoruz.Atalarımız oralarda unutulmayacak izler bırakmış.
Mustafa ALSANCAK 24 Ağustos 2019 15:36
2)SN C.Başkanının sık sık Avrupalılara hadlerini bildiriyormuş gibi bu gibi içpolitikikaya yatırıma yarayan hareketleri SN Erdoğan iyi kullanmasını biliyor. Mesela akıllardan çıkmayan DAVOS’ta İsrail başbakanını protesto ederken söylediği ONE MİNUTE SÖZLERİ hala akıllardan çıkmamaktadır. Her ne kadarü SN Erdoğan’ın İngilizce deposu bu iki kekimeden ibaret olmuş olsa da o tartışmayı dinleyenler “ Bravo; az konuştu ama toplantının ağır adamı olduğunu gösterdi demişlerdi. Bakın şu Kosovalılar Arnavut’un nankörlüğüne.Ankara her hususta Kosovalılara para ve pek çok hususta hep destek oluyor.
Mustafa ALSANCAK 24 Ağustos 2019 15:19
1)Siz bakmayın bunların Türkiye’ye atıp tutmalarına. Arnavutlar Avrupadaki çalışma hayatlarında karşılaştıkları bir Türk için candan davrandıkları yetmiyormuş gibi adeta deli divane olurlar. Anneannelerinden kaptıkları Türkçe ile İngilizce ve Almancayı bir kenara bırakıp Türkçe konuşmak için çırpınırlar. Fanatik olanlar var mıdır? Elbette her ulus içinde olduğu gibi onlardan da olacaktır.Şu şıralardaki Avrupa ülkeleri insanlarındaki Türkiye düşmanlığı esas olarak sn Tayyip ERDOĞAN nefreti denen ve dalga dalga ağızdan ağıza epidemi gibi yayılan bir hoşnutsuzluk hakim.PARMAK SALLAYARAK EY
ÖTÜKENLİKURT 24 Ağustos 2019 14:30
Türk olduğunu sen unutsan bile, düşmanların unutmaz... Türk kimliğine sikica sarılmak ve bütün Türklerin kenetlenmesine çalışmak, aklın izanın ve mantığın gereğidir... Bazi yazılarınız bu çizgiye çok yakın oluyor ve o zaman sizi çok takdir ediyorum...Bu yazınız da güzel...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:11
Türkiye 17 yıldır dış politikada hangi doğruları yapabildi? Merve Kavakçı ve benzerlerini diplomat atamak isabetli bir yaklaşım mı? Ak Parti hükumeti alenen neo osmanlıcılık yapmıyor mu? Böyle yaptığı için de yakın coğrafyalarda tepki çekmiyor mu? Allah ülkemizi, kendisini Fatih Sultan Mehmet zanneden politikacılardan korusun.
HEMSINLI 24 Ağustos 2019 11:06
Sayin Hakan bey bir tarafin Kahramani obur tarafin dusmanidir bu hep boyle olacaktir bizim kahramanimiz MUSTAFA KEMAL ATATURK tur bana gore dunyanin en buyuk kahramanidir sana gore degil saygilarimla HEMSINLI
ilbeyhan 24 Ağustos 2019 16:11
9
BEN DE URFALIYIM HEMŞİNLİ KARDEŞ..... İKİ MUSTAFADAN DA VAZGEÇMEYİZ ......BİRİ MUHAMMED MUSTAFA ,BİR MUSTAFA KEMAL ....OMUZ OMUZAYIZ , BURDA BİR KARDEŞİN OLDUĞUNU UNUTMA .... ŞANLI URFADAN , SELAM OLSUN ŞANLI HEMŞİNE....
HEMSINLI 24 Ağustos 2019 17:40
7
Ilbeyhan sagol guzel insan HEMSINLI
Ali baba 24 Ağustos 2019 18:09
7
Hanginiz Habil, hanginiz Kabil ?
Mehmet Aktaş 24 Ağustos 2019 10:24
Şeytan diyor ki, şu Osmanlı'ya bi kalay da sen çek... Kostantin'i fethe gelen Ebu Eyyûb el Ensarî'nin kabrini de doldur bi kamyonete Arabistan'a gönder...
Muhtefi. 24 Ağustos 2019 10:57
0
Şeytan onu soylemez, söyleyemez, Hakkın Celal Esmasindan çekinir .eğer sen bunu absürt ironi olarak değil de veya anlık surc ı lisan vb. Müjdeler olsun sana. Devam et. .hiç merak etmiyecegim durumunu !...sürpriz olmayacak çünkü. !.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:09
7
Ebu Eyyub, HATAEN, savaşmayı, Allah'ın en temel emri kabul ettiği için, ömrü boyunca AYIRIM YAPMADAN tüm savaşlara katılmıştır. Ahir zamanındaki sefer İstanbul'a olunca da oraya gelmiştir. Sefer, Marmaris'e olsaydı, onu, orada görürdük. Kostantiniyye ile ilgili UYDURMA RİVAYET nedeniyle çıkarımlar yapanlara şunu da ekleyeyim, hazretin şu andaki türbesi ve nereye gömüldüğü belli değildir.
Muhtefi. 24 Ağustos 2019 10:09
Balkanlar acaip yerler. :)).öyle Irkçılar var ki. Bizimkiler Şapka Cikartamaz. Az bile yazmışsın Hakan Bey. .imkanım olsa hepsini bir Adaya doldursam buradaki ve oradaki Etnik Irkçılari çok güzel olurdu. :)).l Bütün Balkandaki Müslüman, Hristiyan, Ateist, Deist gider Avrupaya Tuvalet, Yaşlı Evleri, Dağda, Bayırda vb yaşarlar Biraz Yuro yapar. Döner memleketine. :)).Zenginlerin Hizmetcileri olurlar. Bizde Örnek olamıyoruz Paramparçayiz, etnik kökenleri gidikliyoriz. Başımız kelmi diyor onlarda :)).ama geçer bunlar .!.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:26
derdiniz ne
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:54
Osmanlı sadece Türklerin devleti değilse neden sadece Türkiye sahipleniyor da diğerleri hiç iyi gözle bakmıyor? Hepsi de işgalden kurtulduk havasında.
Muhtefi. . 24 Ağustos 2019 11:48
2
Çünkü sen,ben uzak durduğumuz için. Dedemize sahip çıkıp mirasını yasatmazsak elin oğlu sevinir. Bire, binler katarak uzak tutar. Onun olsun diye. .yazık çok yazık. İnsan Tarihine nankör olmamalı. Dedenin Evinde oturuyoruz. Ama hakaret ederek. İyi değil bu. .!..
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 14:19
1
Osmanlıyı Arap, Arnavut bir çok milletten sahiplenenler var. Bu olduğu gibi farklı değerlendiren de var. Muhtemelen burada siz öyle görmek istemişsiniz hepsi bu. Arap Lawrence'ler Arabistanda, Arnavutlukta ve Anadoluda dolaştı. Bir kısmı başarılı oldu ve Osmanlı tebasından olan birçoklarını birbirlerine düşman gösterdi ve kafasını kullanmayanlar bu propagandaya inandı...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:49
O zata uyup, Osmanlı, Arnavutluk'a davetle gitti, diyelim. Bulgar topraklarına, Yunan topraklarına, Romen topraklarına da davetle mi girdi, Hakan ? Davet, yoksa her halde senin "fetih" dediğin, bildiğimiz işgal olur, değil mi ?
talebe777 24 Ağustos 2019 08:33
Yalnız Arnavutluk'ta 15 Temmuz anıtı yapmaktaki lüzumu anlayamadım. Misal 15 Temmuz'da Arnavut kökenli vatandaşlarımız özel bir direniş mi gösterdiler? Keşke yazar bizi aydınlatsaydı biraz.
Ses Ver Osmanlı 24 Ağustos 2019 07:52
Osmanlı, zavallı Osmanlı ! Dünyayı sadece bilek gücüyle yöneteceğini zanneden, devlet idaresine her çeşit potansiyel haini alan, zamanla bunların Osmanlılaştığını zanneden, bilim, teknik, sanayi nedir bilmeyen ve bilmek istemeyen, kendi öz halkını toprak yoğurmaya hapseden, ticaret yapmayı ise içindeki hainlere peşkeş çeken, dünyadaki gidişatı, güç dengelerini göremeyen, son padişahının bile hain ilan edilmesine ses çıkaramayan zavallı Osmanlı. Şimdi senden kalan kırıntıları senin fethettiğin topraklardan silmek istemektedirler. Ses verebilirmisin yoğurduğun toprağın altından ?
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 06:52
Adamlar böyle dusunuyo ne yapcan.sizler hep kutsal millet görseniz de Araplar da öyle dusunuyo.malesef.bak ortadoğuya gidemiyor asrın lideri.bi Katar var.o da neden öyle belli.avrupa sevmiyo,balkanlar sevmiyo,amerika sevmiyo.kim seviyor ki.
KOP DAĞI 24 Ağustos 2019 05:17
Şu bekacılar ne iş yapıyor acaba?
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 04:10
Bu sözler buna ait olmadığı gibi kendi şahsı da emperyalist güçlerin eline geçmiş durumda. Bunların tek korkusu Osmanlı ruhunun yeniden canlandığını görmeleridir. Altıyüz yıl dünya ya adalet dağıtan kutsal bir imparatorluğun geriye bıraktığı ancak ve ancak adalettir, eşitliktir, inanç özgürlüğüdür ve yapılması gereken en doğru şey hayır ve dua ile yad etmektir.
Karar Okuru 24 Ağustos 2019 08:30
3
Osmanlı ruhu canlacak! Evet kılıç kuşanıp fethe çıkacağız! Önümüzdeki iki Suriye kasabası ile başedelim de gerisi kalsın!
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 08:53
3
Osmanlı diye diye Suriye'de ilk dersimizi aldık. Ben ikinci bir ders istemiyorum arkadaş. Zaten kaldırmaya gücümüz de yetmez, ikincisi sonumuz olur.
Has Parti 24 Ağustos 2019 02:01
Artık Kosova'da bir cuma namazı kılmanın zamanı geldi. Kosovalı sığınmacılar için, Edirne'de mülteci kampı hazırlanmalı, sayı yüz bini geçerse bu kırmızı çizgi olmalı...Davul nerden çalarsa sayın yazar o tarafa oynuyor.(Kosova'da duyduğum bir atasözü uyarlaması)
Ali baba 24 Ağustos 2019 01:34
Hakan,Biz Türklerden nefret etmeyen bir millet varmi ? Bu aralar Ruslar bizi çok seviyor oda S 400 lerden dolayi olmasinmi
musto 24 Ağustos 2019 00:34
Osmanlı Fatih sultan handan sonraTürkcü bir yapıyı terkedip emperyal bir yapıya dönüşmüş zorda kaldıkça Anadoluyu kullanmış yine diyet borcunu katliamla ödemiştir. 600 yılda diğer emperyal güç İngiliz ve Fransız kendi dil ve kültürünü kullanmış ve dünyada dillerini hakim oldukları yerlere hakim kılmışlardır.
Karar Okuru 24 Ağustos 2019 08:27
2
Osmanlının emperyal bir güç olamaması bir tercih değil bir sonuçtur. Gelişen dünyanın gerektirdiği akıl ve bilime ulaşamayan bağnaz ve güdük bir yapı olması bunu engellemiş ve Osmanlı geri kalıp çökmüştür. Bu gün buna güzellemeler yapmanın hiç anlamı da yok
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 00:10
Demek ki neymis? Turkler tarih boyunca hicbir zaman hicbir millete haksizlik, kotuluk etmemisler. Turkler her zaman hakli ve iyi olmuslar. Kimsenin yurdunu isgal etmemisler; sadece fethetmisler. Kosovali Arnavutlar "gelin bizi Sirp'in, Yunan'in zulmunden kurtarin" dedigi icin Kosovayi da fethetmisler...Emin Oktay'in yazdigi tarih kitabinda da vardi bu temalar. Cocuklara onlarca yil okullarda tarih yerine Irkci propaganda okuttular.
Okur 24 Ağustos 2019 02:00
0
Irkçi olmayanimiz varmi,
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 09:01
5
Bazen, keşke Osmanlılar feth ettikleri ülkeleri Avrupalılar gibi yakıp yiksaydi.Kilise,havra,hiç birşey birakmasaydi, tüm halkını öldürüp mallarını gasp etseydi,Şimdi Almanya ile sínír olurduk. Ah Osmanlı ah keşke bu kadar şefkatli ve insan olmasaydın.Bak kimseye yaranamadım içimizdeki türk olup Türk'e hainlik edenlere bile. Cumhuriyet gelince bütün azınlıklar Ermeniler yallah gönderildi.onlar kadar olamadın.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 11:41
1
09:01...Osmanli feth ettigi yerleri yakip yiksaydi, katliamlarla o topraklarda yasayan gayrimuslumleri yok etseydi, imparatorluk kuramazdi. Osmanli'nin en uretken, devlete en cok vergi veren, en buyuk katkida bulunan vatandaslari gayrimuslumlerdi. Sadrazamlar, vezirler, pasalar, komutanlar, mimarlar, sanatcilar buyuk cogunlugu gayrimuslum kokenliydi. Yani sefkat, merhamet degil, bu insanlara devletin ve memleketin ihtiyaci oldugu icin.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 20:03
1
"Katliam yapmadik, Turkler katliam yapmaz, keske yapsaydik" safsatasini daha once de duyduk. Bir kere her savas katliamdir. Hele o devirlerde, savasi kazanan taraf sehirlerde 3 gun 3 gece katliam, yagma her seyi yaparlardi. Osmanli istanbul'u aldiginda da 3 gun 3 gece yagma yapilmisti. Tarih kitaplarinin cogu yazmaz bunlari bu ulkede. Fatih Sultan Mehmed Rumlarin hepsini yok edin deseydi istanbul ticaret, kultur ve sanat merkezi olmaya devam edemezdi. Turkler'in buyuk cogunlugu meslek sahibi degildi Osmanli'da. Marangoz, demirci, tas ustasi, terzi, kuyumcu, tuccar hepsi Rum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN