Back To Top
Cemaat

Cemaat

 - Son Güncelleme: 19.08.2019 Pazartesi 09:54
- A +

Yıllarca “Gülen Cemaati” veya kısaca “Cemaat” diye anılan FETÖ’nün melaneti yüzünden cemaat kelimesini tu kaka etme furyası aldı başını gidiyor.

Bir televizyon programında, FETÖ meselesinden gerekli derslerin çıkarılıp çıkarılmadığı tartışılırken, cemaat kelimesinin ne kadar itici hale geldiği sıkça vurgulandı.

Artık diller bu kelimeyi söylemeye varmıyor, diller söylese de mideler kaldırmıyormuş.

İyi öyleyse; terörü destekleyen partilere tepki olarak parti kelimesi de tu kaka edilsin!

Bozguncu faaliyetlerde bulunan bazı sivil toplum kuruluşlarına tepki olarak “sivil toplum kuruluşu” kavramı da tu kaka edilsin!

Devleti zulüm vasıtasına çeviren ve zulümlerini devletin yüksek menfaatleri ile izah eden kimselere tepki olarak devlet kelimesi de…

Cumhuriyetçilik adına cumhurun ensesinde boza pişirenlere tepki olarak cumhuriyet kelimesi…

Hadi bakalım!

***

Vahşet manzaraları sergileyen El Kaide, “IŞİD”, Boko Haram, Şebab gibi terör örgütleri “İslamcı” olarak nitelendiriliyor diye İslamcılığı / İslami hareketleri külliyen mahkum etme eğilimi de gittikçe yaygınlaşıyor.

İyi öyleyse; dünyanın birçok yerinde özgürlük ve demokrasi adına  katliam yapanlara -mesela Irak’taki katliamını “Irak’a Özgürlük” diye adlandıran ABD’ye- tepki olarak özgürlük ve demokrasi kavramları da tu kaka edilsin!

Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi bizzat Birleşmiş Milletler tarafından paçavraya çevrildi; insan hakları mefhumu da tu kaka edilsin!

Olacak şey mi?

Değil.

***

Cemaatleri elbette tartışalım.

Tarikatları da tartışalım.

Ama abartmayalım lütfen.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 23:44
Doğu Perinçek çiler basmış burayı. Adam : " CEMAATLERİN KÖKÜNÜ KURUTACAĞIZ" dedi ve AKP sayesinde baya da yol almış görünüyor???
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 20:03
Sizin değindiğiniz bu cemaat konusunu tahliye edildikten sonra siyaseten tekrar tutuklanan ve 22 Ağustos ta tekrar yargılanmaya başlanacak olan Alparslan hoca da çok dile getirirdi.
KARAR OKURUö 20 Ağustos 2019 20:04
Hakan bey çok haklıdır.teşekkürler. Kimse şüphe ile suçlu olmaz. Her insan adam öldürebilir.o halde her insan tehlikelidir ve derhal ortadan kaldırılmalıdır. Böyle bir saçmalık olamaz. Teşekkürler Hakan bey
KARAR OKURU 20 Ağustos 2019 10:28
Efendim İŞİD ,ELKAİDE ,BOKOHARAM kötü örnekler diyor yazar.Neticede bu kötü örnekler islamın selefi yorumu diye çıkacaktık kolayca işin içinden.Yemezler tarihte Emevi, Abbasi boğazlamaları neye tekabül ediyor? hatta son FETÖ darbesi islamın en ılımlı yorumu değilmiydi? her cemaat,tarikat meşreb KURAN'I en iyi kedilerinin anladıklarını söylüyorlar.hangisine göre yaşayacağız?..geçin bunları ey! siyasal İslamcılar din bir devlet vaaz etmez.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 23:17
Sayın yazar, bu devirde hâlâ totaliter kurum ve zihniyetleri savunmak niye? Ne der Aliya İzzetbegoviç ; ahlak için önce özgür birey gerek (kısaca ve mealen). İslam'da insan ne zaman özgürlüğünü vesayete emanet etti, topluca bozulma da gerileme de o zaman başladı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 21:36
Dini nitelikli derneklesmeler bile yasaklanmalı artık. Dini on plana çıkaran partiler de kapatılmalı. AKP ataizimin öncüsü olarak ismini yazdırdı ve yazdırıyor.
16.1 saatli yorumcu Öz hakiki Çeşitcioğlu değil.14 49 dan başka yorumum yoktur.
Emre bursa 19 Ağustos 2019 20:23
abartmayalım hakan bey tabi .sağlık Bakanlığı menzil bakanlığı olsun .adalet kurumları hakyola kalsın. artık arzu hal yerine cezbe çeşidinden devlette işlerimizi halledelim .not sizi severim hakan bey alınmayın ....
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 17:23
Cemaat'e mensup olmak da inanç özgürlüğüdür. Devlet, kadrolaşırken liyakata uygun bir sistem oluştursa hiçbir sorun kalmayacak.
Cemaat, tarikat,islamcilik, dincilik bunların hepsinin birer dinbaz oldukları ortaya çıktı..hak hukuk adalet, insan haklarına ve özgürlüklere saygı, hukukun üstünlüğü, ileri demokrasi muslumanca uygulanmalı her durumda savunulmali güç karşısında elli sekiz olunmamalidir.
karar okuru 19 Ağustos 2019 15:39
Dünya siyasetine yön veren cemaatler tarikatlar yani hastalıklı beyinler.Sadece bizim ülke için geçerli bir olgu değilki.Adamlar almışlar dini ellerine istedikleri gibi oynuyorlar.İçlerinde casusmu ararsın , ajanmı ararsın herşey var.Dini siyasetin , ticaretin içine gömmüşler kendilerini yüksekte konuşlandırmış sefiller sürüsü.Allahın da bir hesabı olduğunu hala öğrenememişler.Onun adına hababam ahkam kesen zavallı ruhlar.Bunlarla birlikte hepimiz gazaba doğru gidiyoruz.Allah kimseyi onun bize verdiği özgür ruhu başkalarının kölesi yaptırmasın.
Muhtefi. . 19 Ağustos 2019 15:37
700 kusur evvel Hz Pir yazmış Mesnevide Eşek gitti..! :)) zikrini Tekkede. .çok hoş bir hikaye. Uckagitciliklari komik dilde yazmış !.:)) .Sevmezler Mesneviyi bunlar Cemaat,Tarikat adi altinda olan..ve Evrensel ilahiyatçı, Molla Kasimlar ve isid,vehhabi ,el.kaide vb saymiyorum bile Tas ustunde Tas birakmaz bu vahşiler.Çünkü uyandırıyor insani ..ee Zombi lazim.:)..Uyanık adam degil.! Cumhuriyette saygı duydu ve Dogrusu da buydu. Hz Mevlanaya ve Ariflerin Feneridir. .Kıyamete kadar. Tezgah aynı tezgah bugünde Uckagitci bitmez. !.
Kuva-yi Milliye 19 Ağustos 2019 15:27
Birilerinin tasmalı maymunu olmamanın tek yolu birey olma bilincine erişmektir. İşte bu nedenle ne zaman bir islamcı, Jean Paul Sartre, Nietzche, Montaigne, Kant ismini duysa sarımsak görmüş drakula gibi bembeyaz olur. Çünkü siyasal islamın bireye değil kuklalara ihtiyacı vardır.
TURAN dan. 19 Ağustos 2019 19:49
0
tebrikler.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:11
Tam bunun üzerine geldi. Elazığ'da kendine son peygamber benim diyen ve içinde önemli kişilerin de olduğu 500 müride sahip kişi hakkında soruşturma açılmış. Böyle bazılarını aklamaya çalıştıkça bunların sayısı azalmaz, çoğalır.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 14:51
Son islamcı siz kaldınız Hakan Albayrak..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 23:38
1
Bu din garip geldi garip gidecek davası ikimiz kaldık Allah yolunun keşkeee
İki kişi camide buluşur cemaatle namaz kılar cemaat olur.Yüzlercesi de cemaattir.İki laik kemalist bir masada buluşur olur cemaat. Sorgusuz sualsiz dayanışmanın adı cemaat değil, kör taasup fanatizmdir.Rengi şekli önemli mi?ADDni ne zannediyorsun.Sorun; açık sorgulayıcı demokrat olup olmaması. Cemaat gerçeği ders alarak; yeniden tanımlanarak yoluna devam eder; posası arkada kalır.Devlet dediğin vatandaşa gölge etmesin.Önce sosyal baraj oluşturup sonra patlatmasın yeter.Cemaat/ fetö böyle oluştu.Toplumun meşru haklarını tıkayıp, anormalliği büyütenler hala utanmıyor ders almayıp akıl veriyor.
Mustafa ALSANCAK 19 Ağustos 2019 13:00
Cemaat deyince hemen aklıma Kiracımız bir polis ailesi geldi. Üç ay önce emekliye ayrılıp İstanbul’a taşındılar. Ailecek Nakşibendi tarikatının içindelerdi. Karısı sık sık ADIYAMAN’a gider gelirdi. Oradaki Şeyhlerine fikir danışıyorlarmış. Güzel bir kızları vardı ki bir oğlanla ciddi ciddi evlenmeyi planlıyorlardı.Sonradan duyduk ki kızın sevdiği genç Alevi inançlı olduğu için Adıyaman’daki Şeyhleri evlenemez diye karşı çıkınca zavallı kız perişan olmuştu. Yani tarikata mensup olmak da problemleri de beraberinde getiriyor olmalı. Bilmiyorum kız ne haldedir şimdi sevgilisinden uzaklarda kaldı.
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 12:58
İslâm birey olmayı; günahın ve sevabın şahsiliğini, hiç bir aracınının sizi kurtaramayacağını öğütlerken.Tek tek insana hitap ederken.Siz neden Hrıstiyan/Yahudi/Zerdüşt ve envai çeşit putperest kavimlerin cemaat taasubuyla hareket etmek istiyorsunuz.Ve hâlâ akletmeyip, birilerinin sizi kurtarmasını bekliyorsunuz.Bırakın sürü olmayı, birey olun kardeşim, hiç bir dünyevi güce boyun eğmeyen Allah'ın istediği insan/birey. Hz.İbrahim bir bireydi.Tek başına hakkı savundu.Bir cemaat'in üyesi olayımda rahat edeyim demedi.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 12:57
11.14 Zaten bu yapılar kendine girenlerin aklını devre dışı bırakıp sorgulama yeteneklerini yok ettiği için onlarda deizm tehlikesi yok. Onlar zaten uyuşturulmuş oluyor. Onların bu hallerini görenler deizme kayıyorlar. Girenler için de sevinme, şirk içinde yuvarlanıyor.
Halil 19 Ağustos 2019 12:35
Yazar doğru söylüyor.İş neredeyse camilerin cemaatine dayandı, orada da sayı gittikçe azalıyor.Yoksa istenen de bu mu?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 17:25
5
Evet aynen, anlamadınız mı, mesele cemaat değil. İslam ve müslümanlar. İstiyorlar ki camilerin ve müslümanların içi boş olsun.
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 12:29
Türkiye Cumhuriyeti'nde Tekke ve zaviyeler yasaklanmıştır.Her türlü tarikat/cemaat faliyeti yasa dışıdır. Derdinizi açıkça söyleyin.Zaten fiilen kadük bu yasağın tamamen kaldırılıp, her türlü salyalı sapık, kafasına göre cemaat'ım tarikat'ım diye, daha rahat boy göstersin mi istiyorsunuz.Yapılması gereken, Devletin, iyi yada kötü kendisi dışındaki bütün yapılanmaları bertaraf edip sağlam kural ve kurumlarla insanları koruyup kollayıp, İnsanca yaşayacakları ortamı sağlamasıdır.Aksi taktirde kaos bitmez.Her önüne gelen ben doğruyum der ve gücü ele geçirince ötekini yok etmek ister.
AHMET FARUK 19 Ağustos 2019 12:27
Allah razı olsun hocam. Üzümüm bir kısmı şarap oldu diye tüm üzümleri çöpemi atacağız. Üzüm faydalıdır. Lakin şarap zararlıdır.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 12:13
Sn. yazar sizlerin de istediği bu değil miydi? İşte istediklerinizin hepsi oluyor. Ne güzel. Neden bu şikayet. Çıkarın artık yüzlerinizdeki maskeleri. Hamama girip de terlemekten şikayet neden?
karar okur 19 Ağustos 2019 11:07
BAZI HDP liler (liderleri yargılanıyor)terör yaptı desdekledi iddaları nedeniyle , bütün hdp üyeleri ilçe başkanları terör örgütü üyeliğinden yargılanıyor mu
engineer 19 Ağustos 2019 10:45
......cemaat holding aş.
istanbuloğlu 19 Ağustos 2019 10:34
“İnsanlar içinde en ağır imtihana çekilenler peygamberlerdir. Sonra sırasıyla (rütbeleri) onları takib edenler, sonra onları takip edenlerdir. Kişi dinine göre müptela kılınır (imtihana çekilir). Eğer dininde salabetli ise imtihanı (göreceği bela ve musibet) ağır olur. Eğer dininde gevşek ise o oranda imtihan edilir. Bela o kimseyi devamlı takib eder. Nihayet onu bırakıncaya kadar. Böylece kul, yeryüzünde hatası olmadığı halde yürür.” (Ahmed b. Hanbel, Buharî, Tirmizî) Akp ve türevlerinin bir e'li yağda bir eli balda olduğuna göre; onlar mı daha karlı, yoksa zulme uğrayan kayyumzadelermi????
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 10:34
En doğru ve büyük Cemaat'in Devlet olduğunu ve yapılacak her şeyin onun eliyle yapılması gerektiğini anlamadığınız müddetçe düzelmeyeceksiniz.Siz adil, sosyal, tarafsız, sapkınlıkların önüne geçen, vatandaşı olan herkesi koruyan, devleti kurun.Bırakın insanlar istediğine inanıp, istediği gibi yaşasın.Hz. Muhammed dönemine göre adil, sosyal, hukuk devleti kurmak istedi ve kurdu, cemaat değil.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:27
Cemaat kendini cemaat diye tanımladığı için bu hissiyat oluşmuş zaten yazıdaki örnekler ile alakası yok.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:03
Şeyhim beni 80-90'lara ışınla. Ne güzel hayâllerimiz var dı. İktidarı ele geçirince, dünya'ya nizam getirecektik. Mağma dahil dünyanın göbeğine, her yere hak yol İslam yazacaktık. Ama olmadı bırak nizam getirmeyi olan nizamıda bozduk. Kandırdık ve kandırıldık. Her yer kan ve gözyaşı oldu be Şeyh'im. Ne güzel yıllar dı onlar haydi göndersene niye göndermiyorsun. Hani sen her şeye muktedirdin Şeyh'im. Yoksa sen de diğer hayallerimiz gibi koftiden mi çıktın. Aslında bizi sen mi kandırdın Şeyh'im, Allah belanı versin.
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 12:03
0
(düzeltme) Şeyhim beni 80-90'lara ışınla.Ne güzel hayâllerimiz var dı.İktidarı ele geçirince, dünya'ya nizam getirecektik.Mağma dahil dünyanın göbeğine, çocukların gözbebeğine, her yere hak yol İslam yazacaktık.Ama olmadı bırak nizam getirmeyi, olan nizamıda bozduk. Kandırdık ve kandırıldık.Dünyalığı görünce gözü dönmüşçesine saldırdık. Her yer kan ve gözyaşı oldu be Şeyh'im.Ne güzel yıllar dı onlar, haydi göndersene, niye göndermiyorsun.Hani sen her şeye muktedirdin Şeyh'im.Yoksa sen de diğer hayallerimiz gibi koftiden mi çıktın.Aslında asıl sapık sendin de, bizi sen mi kandırdın Şeyh'im
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:59
Çok önemli bir konu. Değindiğiniz için Allah razı olsun.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:51
Devlet ihmalkarlık yapamaz. zehirli ortamı kapatsaydı kimse de buradan zehirlenmezdı. Ama Devletin amacı cemaat üyelerini tespit için kapatmadıysa bu demektir ki.............................. .... Devlet vatandaşına tuzak kurmuş demektir. Devlet vatandaşına tuzak kuramaz kurmamalıdır. ***15 temmuzda bir gün öncesine kadar sendika aidatlarını memurdan kesip Sendikanın hesabına yatıran devlettir. ***Cemaat Gazetesine Resmi ilan kurumundan ilan veren Devlettir . ***Bankasya da BES kesenekleri kabul eden Devlettir.Sonrada buralara üye olan memur ................... .....Devlet memurları kanu
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:50
Sayın Yazar ve Muhterem Akp li kardeşlerim. Toplumsal barış sağlanmadan yeni zaferler kazanmak çok zordur. Yeni adli yılda Adalet ve demokrasiye acilen dönülmelidir. 15 temmuz hain darbesini yapanlarin cezaları verilmesinin sonuna gelinmiştir.O yapıyı hayır kurumu gören yüzbinlerce memurun topluma kazandırılması zamanı gelmiştir. Berat edenler , haklarinda hiçbir işlem yapılmayan memurlar için .......Af indirim vs yasasının içine KHK lilar da eklenmelidir. ...... .. .....Devlet zehirli atık saçan fapirkayı kapatmayarak yüzbinlerce masumun zehirlenmesine göz yummuştur................ Devlet
musto 19 Ağustos 2019 11:44
2
Vatandaşın çoğunluğu bunların ne menem bir yapılanma olduğunu biliyor ve uzak duruyordu.Milli güvenlik kurulu kararı ile onaylanmış mücadele edilmesi zaruri olan bir yapı çoğu tanıdığım aç gözlü insanlar bilerek bu yapıya dahil oldular bazılarıda çaresizlikten maaşının belli bir bölümünü verme kaydıyla örgüte dahil oldular.Vatandaşın yasaları bilmeme gibi bir lüksü yok her vatandaşın yasaları bilmek zorunluluğu vardır.İdari para cezalarında her gün yasa değişiyor mahkemeye daha dün başkaydı desekte takip etseydin deniyor köprü cezaları seçim olmasaydı af çıkarılmazdı.Anlaşılan Yeni bir seçime
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:25
Das capitali okumamış marxisizler, meal okumamış dinciler, nutuk okumamış kemalistler. Okumak düşünmek yok. Biri anlatsın biz dinleyelim aydınlanalım. Kendini eğitimli kabul eden kesimin bile, İlber ortaylı dinleyip , tarih öğrendiğini sandığı ülkede, cemaatler en tehlikeli yapılardır. Gir bir cemaate adam anlattıkça coş , ibadet say dini sohbeti. Hocaya iyice bağlan, o olmazsa , o anlatmazsa, dinimizi öğrenemeyiz diye kabul et. Hocaya ters bişey söyleyene tövbe haşa de.. Hoca vur desin vur sonra da.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 09:07
Biat kültürünün yerleştiği, üstün emrini astın sorgulamadan kabul edip yerine getirdiği her yapı tehlikelidir.
Habele-Hubele 19 Ağustos 2019 08:47
Hakan Albayrak işe milliyetçilik ile başlasın. Sonrasına biz bakarız. Milliyetçilik eşittir ırkçılıktır diyen birinin yerine göre hassasiyetine bak. Ayrıca ne siyasi partiler, ne de sivil toplum gayr-i resmi ve kanuni. Kanunlar dairesinde veya değil ayrım mümkün. Cemaat veya tarikat denen yapılar hangi kanundan alıyor faaliyetlerinin meşruiyetini de kendilerine zaten hiç olmayan meşruiyet bahşedeceğiz. Bugün Barış Terkoğlunun yazısını okudum. Böyle akla ziyan işlere bakılırsa müslüman bir nesil rüya. Onlara bu vebal de yeter!.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:58
Abartma hakan bey.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:44
Ne oldu sadece fetoyu mu sildik defterden. Fetö kötü ötekiler cici mi? Ötekiler in feto ile ayni arzulari sahip olmayacağına veya yabancı istihbaratlara sızmayacaginin garantisi var mı. Yok zira yapısal sorun var. Toplumda Cemaat talebi Tefekkür etmek, hakikati aramak için degil beleş cennet peşinde koşmak gibi sufli bir gaye ile olunca arz da böyle sufli oluyor. Ortaya çarşıdan aldım Allah Kitap eve geldim CİA MOSSAD yapıları çıkıyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:53
Hakan Bey, Pelikancı cemaatini de yazar mısınız. Toplumumuz bu konuda bir türlü aydınlanmadı gitti. Bu cemaatin gücü nedir, faydası zararı kimedir, amacı nedir, Reis'le bağlantıları var mıdır? Lütfen bizi bilgilendirin bu konularda.
istanbuloğlu 19 Ağustos 2019 10:41
0
Pelikancilar şeyhi kim, örgütleyeni, finansörleri kim. Bu değirmenin suyu nereden geliyor. Adamlar boğaza nazır yalıda üs kurmuşlar .Bu işler az boz para bile dönemiyor Hakan bey
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:49
0
Yazar bir ara ucundan konuya girmişti ama suyu fazla derin ve tehlikeli buldu anlaşılan. Pelikan meselesinde ağzını bıçak açmıyor. Hâlbuki önemli sermaye gerektiren bir yapıyı birkaç gazetecinin döndermesi zor olsa gerek.
Hiç 19 Ağustos 2019 06:51
Yaşananlardan sonra oluşan tiksintiye ve tepkiye abartı demeye hakkınız yok.evet cemaat kelimesini duymaya tahammulumuz kalmadı.keske malum din tacirleri toptan yok olsa da bu kelime unutulsa
Mehmet Aktaş 19 Ağustos 2019 10:25
14
Din tacirleri toptan yok olsa senin için felaket olur; tezgahta kalırsın.
Hiç 19 Ağustos 2019 11:29
2
Mehmet Aktaş eleştirecek mantığın yoksa yorum yazma.saçmaliyorsun çünkü
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:33
Fetö bir cemaat değil istihbarat örgütüdür. Diğer cemaatlere sataşmak için kimse el ovuşturmasın( bu arada kesinlikle denetlenmeliler, bu ayrı bişey) Bundan önceki bütün darbeler Atatürkçü saiklerle yapılmıştı; kesinlikle yasaklanmalılar
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 15:49
0
Elinde ajan/cemaat diye ölçermi var.Nerden biliyorsun diğerlerininde Fetö gibi ajan olmadığını.Daha düne kadar Fetö'ye de alnı secdeye değen, yardım sever dindarlar deniyordu.Çıkarlar çatışmasa belkide ortaya bile çıkmayacaktı ajan oldukları.Yarın misal "Menzil'in ajan olduğu çıkarsa ne diyeceksin.Bu tür yapılara istihbaratlar sızar ve ele geçirir, senin gibileri de kullanır.Kimsenin ele geçirmek istemeyeceği adil,sosyal,tarafsız yani herkesin kayıtsız şartsız hakkını koruyan Devlet'i oluşturalım.Aklını kiraya vermeyen bireyler yetiştirelim.Bunları toptan yok etmezsen, Fetö gider Metö gelir.
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 15:56
0
Din,Allah,Kitap,Atatürk fark etmez neyi kullanırsa kulansın, eğer bir gurup insanları akıl dışı sorgusuz biat ettirip kullanıyorsa ve bunun adına cemaat desin yada demesin yanlıştır.Herkes Devletin koyduğu kurallara tabii olmalı.Neden birey olamıyor, bir guruba tabii olmak istiyorsunuz.Neyin eksikliği ve ezikliğini yaşıyorsunuz, anlamıyorum.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:29
Geri kalmış toplum ve bireyler cemaat peşinde koşar. Kendi hiçliğini cemaat içinde eritmeye çalışır. Allah akıl versin diyelim ama akılla da işi olmaz o tiplerin. Haklıdırlar, donanımları, bilgileri bir yerlerde bir şey olmaya yetmez. Cemaat sayesinde bir yerlere gelip yaşayabilirler.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:18
Kendini ya da aklını bir güce, simgeye, kutsalı temsil ettiğine inandığına teslim edenler birey olarak varlığını sürdürmekte zorlananlardır, her yerde badelenir bular.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 03:38
Günaydın gözün aydın sayısız devrimler saydın. Menzil cübbeli ve diğerlerine ne lâzım. Onlara da lanet okunmaması için illa tedbir lâzım. Lazım lakin acilinden olmalı. Kuluçka dönemi bitmeden tedavi olunmalı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 02:39
FETÖ İslâm tarihinde eşine çok az rastlanan, belki de ilk olan, ümmetin üzerine çöken kapkaranlık bir kâbustur.Ahmet Taşgetiren hocamız FETÖ soruşturmalarındaki binlerce mağdurları dile getiriyor. Haksız değil. Suç şahsidir. İslâm hukuku açısından da böyledir. Ceza yakınlarına kesilmez. Orantısız olmaz. Eyvallah.Peki ya özellikle 82 milyon Müslüman Türk Milleti ve ardından birbuçuk milyar müslüman ümmeti ne yapsın. Kendimizi biliyoruz. Ama şüpheliyiz. Uyuyan hücre diyorlar. Ne olduğunu bilmiyorum. Acaba bende uyuyan hücremiyim? Eşim, dostum, kardeşim, arkadaşım, kripto FETÖ'cü diye korkuyorum.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:25
1
Ilaclarini hemen al Sonrada bi hocaya git ve okun
Has Parti 19 Ağustos 2019 02:36
Yeni Fetö Menzil tarikatı diye herkes yazıp çiziyor. Bunu test etmenin tek yolu Bekir Bozdağ'a sormak. O bu konuda uzman. Bülent Arınç, o da uzman yardımcısı.
Mustafa topak 19 Ağustos 2019 02:28
Tebrikler hakan bey .Tarikat ve cemaatları tenkit edenler inanın Tarikat nedir cemaat nedir Türkiyedeki cemaatların yaptıkları nedir yüz seneye yakın faaliyetlerinin neticesindeki yetiştirdklerinden kime ne zarar gelmiştir veya kimler ne gibi faydalar görmüştür bunları bilmeden tenkit ediyorlar karanlık kuyuya taş atıyorlar Tvlerdeki üçbeş müptezelin safsatalarına kapılıyorlar lütfen doğrusunu öğrenin ondan sonra .
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:30
0
Neymiş yararları ülkeye ?anlatında bilelim. Fetö için , eğitim hizmetleri üstünden , methiyeler düzülüyordu. Fetö ye laf etmeyin , onların ülkeye yararlarını bilmeden konuşmayın, deniyordu. Ne oldu sonra ?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 02:27
FETO daha sonra titiz bir çalışmayla kriptolarını diğer cemaat ve tarikatlara ihraç ederek, onlarında özellikle tepe noktalarını dünyevileştirdi. Dünyalarını cennete çevirdi. Zenginlik, şatafat, şan, şöhret, güç, kudret sahibi olanlar cemaat ve tarikatlarda söz sahibi oldular.Bunların bir kısmının akademik kariyerleri vardı. Kalabalığa hitap ve ikna kabiliyetleri ile donatılmışlardı.Bunlara karşı koymak imkânsız gibi bir şeydi. Çünkü önce ustalıkla kendilerini kabul ettirmişlerdi. Ağızları iyi lâf yapıyordu.Dava mensupları tarafından kabul görmek için belki hapis ve mahkumiyet bile almışlardı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 02:27
Bir bank asya mağduru olarak söylüyorum. Bütün tarikat ve cemaatler kapatılmalı ki bundan sonra benim yaşadıklarımı kimse yaşamasın. Sevgili hakan, bu yaşananlar senin başına da gelseydi o zaman beni anlardin..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 02:15
Bu günkü tarikat ve cemaatlerin tehlikesi konusunda fikrinize kısmen katılıyorum.Tersi bir durum olmasını çok arzu ederdim. Cemaat ve tarikat faydalı bir yol. Amma FETÖ sayesinde belki de bütün cemaat ve tarikatlar yara aldı. İmajları yerle bir oldu. Kripto FETÖ'cüler, maalesef hemen hemen bütün cemaat ve tarikatleri iğfal etmeye devam ediyorlar. Çoğu tarikat ve cemaat mensubu saf ve temiz vatandaşların bundan haberleri yok.FETÖ cemaat olarak bilindiği dönemde oldukça dünyevileşmişti.Önceleri diğer guruplardan adam çalarak(en çok da Nur cemaatinden) güçlendi, büyüdü.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 02:00
Sayın takipçiler: Kişelerin hatalarını kurumlara yüklemeyin. Geçmişte parti ve partizanlık yoktu. Dolayısıyla cemaat ve tarikatlar da politize edilmiyorlardı.Hakiki erenler siyaset, politika, şan, şöhret, makam, mevki, güç, kudret, iktidardan uzaktadırlar. Bugün böyleleri varmı diye sorarsanız, mutlaka vardır, amma onlar kendilerini gizlediklerş için,bilinmiyor ve görünmüyor olabilirler. Çünkü onlar sadece Allah'ın rızasına talip oldukları için kendilerini ve manevi makamlarını ele vermezler. Medyatik şeyhler ve hocalar için bir şey diyemem.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:55
tartisalim ama abartmayalim ile kendimizi niye kisitliyalim. binlerce insan bu cemaatler yuzunden tehlike altinda
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:47
Kaleminize ve yüreğinize sağlık Hakan bey. Çoğu köşe yazarları(bu ister iktidar veya muhalet, isterse iman ve küfür tarafında olsunlar) maalesef çoğu zaman ideolojik ve partizanca yaklaşımla sap ile samanı karıştırmakta."Hak'kın hatırı âlidir. Hiçbir şeye feda edilmez." düsturunu dikkate almadan, hak olanın her zaman kendinde olmayacağını, karşı tarafta olabileceğini hesaba katmıyorlar.Hak düşmanımızın elindede olsa öpüp, başımıza koymalıyız. Doğruluk ve dürüstlük bunu gerektirir.Gayri Müslim birisi bir cinayete şahit olsa, şahitliğini kabul etmemek mi gerekir?
musto 19 Ağustos 2019 01:03
Niçin rahatsız oldunuz orduya gerçek subaylar yetiştiren askeri liseler Gatalar kapatılırken sesiniz çıkmadı.Toptan kapatılsın kurunun yanında yaşda yanacak yansın ama halk memnun olur isterseniz bir referandum yaptıralım sonucuna razı olalım.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:45
Tarikatlar gencler icin cok tehlikeli, toplum icin de cok zararli orgutlerdir. Musluman, Hristiyan tarikati farketmez; hepsinden uzak durmak lazim. Cocuklarima ikidebir telkin ediyorum sakin bir tarikatin uyesi olmayin diye.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:56
4
Hatta sol tarikatlardır.bi solcu olarak biliyorum.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:16
Feto yetmedi bir kaç yapının daha bu tür yasa dışı faaliyetler yapması lazım ki Hakan Bey gibilerin aklı başına gelsin. Merak etme, onlar da olacak. Hepsinin nihai amacı yönetimi ele geçirip toplumu istedikleri şekle sokmak. Tek mesele güçlerinin yetip yetmeyeceğine karar verme meselesi. Güçlü olurlarsa Fetonun aynısını yapacaklarına iddiaya girerim.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:14
Tarikat,cemaatlere karşı değilim.Deizm ve ateizm tehlikesi tarikat ve cemaatler ile önlenir.Evde anne ve babalar din eğitimi vermekte yetersiz kalıyor.Sorun şu ki;tarikat ve cemaatlerin siyasallaşmasının önüne geçilmesi gerek.AK Parti'nin en büyük zararı cemaatleri politize etmek oldu.Eskiden cemaatler kime oy vereceklerini bile açıklamazdı.Şimdi açıkça ilan ediyorlar.Yapılacak şey siyasallaşmanın önüne geçmek ve cemaatlerin ıslah edilmesidir.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 06:46
5
Din ile devlet işleri birbirine karıştırılmasın, diyorsunuz. Kesinlikle katılıyorum.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:11
7
Tarikat ve cemaatler deizmi besliyor güzel kardeşim. Din diye anlatılan saçmalıkları dinleyenler ya deizme ya ateizme yöneliyor. Aklı yok eden ve bir yığın uydurmayı din diye anlatırsan imam hatipli çocuklar bile deizme yelken açıyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:14
4
10.11 Tarikat ve cemaatlerin birçoğu ile bağlantım oldu.Hiçbirinde ateizm ve deizm tehlikesi görmedim.Elbette sapık tarikatlar vardır bunu reddedemeyiz.Ama bütün cemaatleri de kötüleme hakkımız yok.Tam tersine ateizm ve deizm tehlikesi cemaatler yolu ile önlenir
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:08
Hakan cemaatler de tehlikelidir, tarikatlar da tehlikelidir. Bir kişinin her söylediğini doğru kabul eden, onun diğer alemle iletişim halinde olduğunu kabul eden, sorgulaması ve aklı kullanması yasak edilen kitlelerin olduğu bütün yapılar tehlikelidir. Bunu anla. Önderi vur derse vurur, kes derse keser. İnsanları uyarmak lazımken sen masum gösterme derdindesin.
karar okuru 19 Ağustos 2019 09:37
12
bütün cemaatleri bu şekilde hareket ediyor gibi göstermek en büyük yalandır...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:50
4
islami cemaatler asırlardan beri vardir ve olacaktir.Cunku topluma dunya ve ahiret saadetinin kazanilmasi yolunda hizmet vermislerdir ve vermeyede devam edeceklerdir.Cemaat adi altinda bazi hainler cikiyor diye gercek hizmet ehli cemaatler mahkum edilemez.Ve bu manevi yapilari hicbir beseri guc ortadan kaldiramaz. Tarihi biraz bilenler bunu anlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN