Back To Top
Davutoğlu ve arkadaşlarının açıklamaları

Davutoğlu ve arkadaşlarının açıklamaları

 - Son Güncelleme: 06.09.2019 Cuma 10:02
- A +

Eski AK Parti Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Merkez Yönetim Kurulu’nun “kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk” kararına ilişkin sosyal medya mesajında “AK Parti yönetiminin ihraç etmek istediği şahıslar değil daha önce hatırlattığımız bu ilkelerdir. Söylediklerimizin arkasındayız” diyerek 31 Mart seçimleri sonrası yayımladığı manifestoyu yeniden paylaştı.

Gayet yalın, ama çok ağır bir tepki.

Çok ağır, ama yerli yerinde.

***

Davutoğlu ile beraber hareket eden ve onunla beraber ihraçları istenen AK Partili üç eski milletvekili Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı, ayrıca -şimdilik ihraç listesinde yer almayan- AK Parti’nin eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Selçuk Özdağ, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Biz pozitif eleştirilerde bulunduk. Hem AK Parti iyi olsun hem de AK Parti ile birlikte Türkiye hem ekonomide hem siyasette hem eğitimde hem de dış politikada iyi olsun istedik. Bizi kesin ihraç talebiyle disipline vermekle bu aksaklıklar yok olmayacak” diye konuştu.

Ayhan Sefer Üstün, haberturk.com’a verdiği demeçte, bu kararın AK Parti’nin kuruluş ilkeleriyle çeliştiğine dikkat çekti; “Partinin kuruluşunda ‘3Y’ ile mücadele sözü vardı; biz ‘Yolsuzlukla mücadele edilsin’ dediğimiz için mi ihraç edilmek isteniyoruz? Farklı fikirlere saygı duyulacaktı; kendi evlatlarının fikirlerine saygı duymuyorsa şimdi nereye koşuyor bu parti? AK Parti nereye sürükleniyor? Biz kimseye hakaret etmedik, kibar cümlelerle eleştirilerimizi söyledik, buna bile tahammül edemiyorlar; nasıl fikir hürriyeti, ortak akıl olacak?” diye sordu.

Medyascope’a konuşan eski AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de partinin kuruluşundaki “ortak akıl” ilkesinin hazin sonunu vurguladı: “2001 yılında partiyi kurduğumuzda lider oligarşisine karşı ortak akıl diyen bir AK Parti vardı. Maalesef dün alınan kararla AK Parti bu aklını kaybetmiş durumda.”

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Abdullah Başçı ise ‘Durmak yok, yola devam’ mesajı verdi: “Biz ne konuştuysak konuşmaya yine devam edeceğiz. Yanlışları söylemeye devam edeceğiz…. Kişilere bağlı değildir bu dava; bu halkın davası, milletin davası… Biz doğru olanı yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Şahıslara bağlı olarak çalışmayacağız, doğruları söyleyeceğiz.”

***

Durumun dramatikliğini yeterince ortaya koyan esaslı ifadeler bunlar.

Ne var ki Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Selim Temurci bunlarla yetinmeyip -herhalde dramatikliğin altını iyice çizmek düşüncesiyle- bir de AK Parti’ye “AKP” deme gereğini duydu.

Selçuk Özdağ: “2010 yılına kadar sorun çözen bir AK Parti vardı ama 2013’lü yıllardan sonra sorunların çözdüğü bir AKP ile karşı karşıyayız.”

Ayhan Sefer Üstün: “…AKP’leşmiş bir AK Parti yönetimi…”

Selim Temurci: “Ben artık kendi ilkelerinden kopmuş AK Parti’ye AK Parti demiyorum, AKP diyorum.”

Bence bu tavır ne lüzumlu ne de anlamlı.

Adalet ve Kalkınma Partisi isminin resmî kısa hali olan AK Parti yerine “AKP”  diyenlere katılmak, bu ekibin ait olduğu AK Parti tabanında menfi bir çağrışıma yol açarak o tabanın hatırı sayılır bir kısmıyla aralarına psikolojik bir duvar örmekten başka bir işe yaramaz.

Çünkü AK Parti’ye en çok kızan AK Partililer bile, genelde, AK Parti’ye “AKP” diyenlere daha çok kızarlar.

İçgüdüsel bir tepkiyi tetikleyen bu “AKP” lafından uzak durmak lazım.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar Okuru... 06 Eylül 2019 23:12
Geçmişte seçimlere 5 kala Reis hep ne derdi yada ne demişti?!!! "Bu dönem bizim USTALIK Dönemimiz olacak" derdi! Anlaşılan USTA'nın kendisi de, kendi söylediklerine ve yaptıklarına inanmamış olacak ki, Çıraklara yol görünmüş..!
Halil 06 Eylül 2019 21:57
Ne AKP ne de Ak Parti; üşenmeyelim, Adalet ve Kalkınma Partisi diye konuşalım ve bu basit tartışma bitsin!
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 19:38
Lafa bak 2013'ten sonra "AKP" leşmiş. Kelimenin tam anlamıyla halt etmiş. Ben bir vatandaşım, bunu ben ya da bir başkası söyleyebilir ama son yerel seçimde partisinin Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmak için son ana kadar çabalayan, bekleyen, bunun için bütün ilçe teşkilatlarını dolaşan Selçuk Özdağ'ın söyleme hakkı yoktur. Şayet söylerse de, Hakan Albayrak takdir etmesine bakmazlar, "hadi ordan" derler adama.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 19:11
Bugun Canan Kaftancioglu 9 yil hapis cezasina carptirildi. Sucu sosyal medyada yaptigi paylasimlar ve Nazim Hikmet'in bir siirini okumasi. 20 sene once siir okudugu icin hapse atilan reis, siir okuyan bir kadini hapse attiriyor. Trajikomik...
efedamat 06 Eylül 2019 16:23
ak bir sıfattır.bu sıfat temiz ve pak olmayı ifade eder.sizce bu sıfat hakediliyormu. ak deyince makam saltanatı ben sizin babanızım ben ne dersem o olur akla geliyormu. biraz devlet biraz perinçek ve çok çok yazlık saray kışlık saray sayfiye saray yakında dağlık saray ovalık saray saray oğlu saray. toruna saray damada saray ben sayamıyorum sen say. neymiş ak partiye kızanlar bile akp diyenlere kızıyormuş.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 15:40
Ak olana ak, kara olana kara demeyecekseniz-diyemeyecekseniz,inançlarınızı bilmem birşeyde diyemem ama insanlığınızı sorgulamanızı tavsiye edebilirim...hesabi olmak yerine hasbiliği tercih edin ...belki kayıplarınız olur ama inanın ayıplarınız daha az olur...
cihangir 06 Eylül 2019 14:50
kurulduğu günden beri gönlüm de gözüm de dilim de hep AKP idi bana ak parti dedirtmeyen rabbe şükürler olsun
Kararlı. 06 Eylül 2019 14:04
Ya ya ne demessin iz magdur edebiyatcilari ne kadar cok magdur okadar oy degilmi . Keske biraz daha agir olsaydi degilmi. Yazik, menfeatler ihtiraslar milletin önüne geçince neler de oluyormus.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 13:01
Ganimet az olunca yeni parti pay alamayınca hirlasir yarın ganimet cukka olunca ortak masada bulusurlar
MUSTAFA ALSANCAK 06 Eylül 2019 12:14
Bu parti kuruluşunda AKP olarak kurulmadı mı?Sonra birden bire son harfi olan P yi kaldırıp KENDİLERİNE AK PARTİ DEME LÜKSÜNE KAPILDILAR.AYNI ZAMANDA YOLSUZLUK VE ÇABUK ZENGİNLEŞMELER ALIP YÜRÜDÜĞÜ BİR ZAMANDA. AK parti deseniz ne yazar AKP dedeniz ne kaybettirir. Eğer siz parti olarak Başbakanlık yapmış Bilge bir adamı fikirlerini açıkladı diye kesin ihraç istemiyle disipline gönderirseniz o zaman Aklığı Beyazlığı kalmaz o partinin. O,Tek Adam idaresinin önünde eğilmeyenlerin başına gelecek bir ihtar işaretidir.Sn.ERDOĞAN MUTLAK HAKİMİYETİNİN ÖNÜNDE KİMSEYİ İSTEMEZ.Temizliklere devam
ZOKUR 06 Eylül 2019 11:15
akepe dağılıyor mu noluyo la....usta son cuğara ve alkol zammı bitirdi bizi
e.k 06 Eylül 2019 11:07
Bır cok konuda halkı yanılgıya surukleyen Akp, partının yazılısı konusundada oyle yaptı. Turkce gramer kurallarına gore ısmı Akp,dır. Sevsınler sevmesınler oyledır. Kısılerı yok edebılrısınız, ya fıkırler? Elestırıler aynı zamanda tekamulun sartıtır. Elestırı mekanızması tıkanan bır hareketın basarı sansı yok olur. Sn Davutoglu dogru soyluyor. Ihrac etmek ıstedıklerı ortaya koydukları fıkırlerdır. Ak Partı-Akp meselesınde sn. yazara katılmıyoruz. Mesele salt ısım degıl fıkır ve zıkır meselesıdır. Kurda kuzu demekle kurt kuzu olmaz.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 14:16
0
Gramerle konunun zerre ilgisi yok. Akademik ukalalık bu
Has Parti 06 Eylül 2019 10:54
Akparti'ye Akp demekle, Esad'a Esed demek arasında kategorik bir fark var mı?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 10:13
Sovyetler Birliği Komünist Partisinden deve dişi gibi adamlar tasfiye edildi. Hepsi yerinden oynatılması çok zor görünen kurucu babalar idi. 1928 de Trocki tasfiye edildi daha sonra 1930 lar boyunca Zinovyev, Kamanev en son Buharin. Eh Kremlin işleri böyle yürür zaten. Hep parti işleri bunlar.
Hermes 06 Eylül 2019 10:08
Lafa bak: "İçgüdüsel bir tepkiyi tetikleyen bu “AKP” lafından uzak durmak lazım". "Reis(!!!)" çıkış yapınca, Bir çırpıda Davutoğlu ve ekibini savunup dururken nasıl da satıverdi!!!
iyildiz 06 Eylül 2019 10:04
MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİni çıkardıkları günden beri tamamı AKP lılerdir bunların... Siz de bırakın oraya buraya savrulmayı da, "SAADET" e gelerek MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİni giyin, çare sadece burada... Ki FELAH bulasınız...
İbrahimiz 06 Eylül 2019 09:49
Akpartideki dejenerasyon ve özünden kopma partiye gönül veren çok sayıda kişiyi arayışa itmişken Davutoğlu bu noktada bir alternatif gibi belirdi ama kayyum konusundaki duruşu maalesef benim gibi birçok insanı tekrar sorgulamaya sevk etti. Akpartinin en büyük dezavantajı alternatifinin olmamasıydı galiba muhalefet olmayı yanlış anlayan siyasiler bu durumu doğru okuyamıyor.
Hermes 06 Eylül 2019 09:27
Tahminimdir: 2013 öncesi ve sonrasında, derin devletin elinde devletin tepesindekiler aleyhine(rüşvet, komisyon, yolsuzluk, kanunsuzluk vs) o kadar delil olabilir ki, bu deliller onları ve ailelerini bitirecek deliller olabilir. Bu delillerle derin devlet(başı çekenler ulusalcılar) bunları esir almış olabilir: Dini tımar et, yönünü rusyaya-çine dön vs..Esad ile de el mecbur barıştıracaklar. Ama dindar kesimi de budayacaklar, ama dindar kesim şimdilik oy için lazım...Hakan da saf saf hala AK Parti diye bir parti var zannediyor.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 09:12
AKP, kimsesizlerin kimsesi olacağı taahhüdü ile iktidar olmuştu ama bugün geldiğimiz noktada, o kimsesizlerin zamlar altında inim inim inlediğini göre göre yandaşı elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerinin ürettikleri hizmetlere zam üstüne zam koymalarına göz yumuyor. Çünkü seçim bitti, AKP kimsesizlerin oyunu alıp cebine koydu, artık kimsesizler ile bir işi kalmadı, şimdi işi milyar dolarlık yerli ve yabancı büyük sermaye ile, malum para onlarda ...
KaRaR oKURu 06 Eylül 2019 08:56
AKMHP olsun işte.Hem kavga etmeyin siz kardeşsiniz. Hep beraber daha çok hak yiyip çok mal götüreceksiniz bu dünyada. Ganimet paylaşım kavgasının zamanı değil. Parsel parsel kervan kervan size daha çok yük çıkar bu güzelim topraklardan. Bakın şer güçler! dibinize gelmiş ganimetinize göz dikmiş. Aman haa, mal mülk DAVAnizi bölünerek sekteye ugratmayin.
Bursa ilhan 06 Eylül 2019 08:12
Sayın hakan albayrak AKP savunuculugu değil yazarlık yapın AKP demezler aktardı demek arasında ki fark sorunlarımızın çok gerisinde gerçek sorunları irdele eleştir parti sozculuğu yapma kirli siyaseti savunma aile devletini irdele ya da köşeni boş bırak daha etkili olur
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 07:25
Utanç duyulacak hainlik Kardeş gibi görünüp pusu kurmak Ve utanmadan biz kardeşiz uyarırız edeniyatı Satılmış hain ben ben ben takımı
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:29
Basbakan oluyon hic birsey soylemeden seni o koltukdaalip devre disi brakiyolar beldiye baskan olyon hallk secyor isdifan isdedi bunlar baside alncak gibi deyil rendice edci asalyci bunu kablenmek zor olsa gerek bu partiye bagllik nasil olcak hicmi gururlari yok am gec kalnmis bir karar
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:16
Yola yeni revan olanların, bir araya gelememesi ilginç değil mi? Akparti kötü tamam, siz niye birlik olup tek çatı altında hareket edemiyorsunuz?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 06:18
Parti içinden yapılan eleştiri ile kalsaydı ve bundan dolayı ihraç istense idi haklıydınız.... Parti içinde eleştiri kültürünün oturmaması ve ihanet olarak algılanması ayrı bir utanç vesikası... Ayrı görüşten olanları parti içinde tutamayışımız en büyük eksikliğim, bu ve buna benzer konularda hemfikiriz... Ayrı parti kurma fikir düzeyinden eylem düzeyine geçtiğinde, kesin, net ve dönülmez hale geldiğinde, hala aynı parti içinde durmaya kalkmak ne derece ahlaki... En kötüsü, daha yolun başında yok birbirimizden farkımız algısının oturması değil mi?
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 05:51
Hz. peygamber 'kişi kendisine ne şekilde hitap edilmesinden hoşlanırsa;o şekilde hitap ediniz 'buyurur... Şeytana ve nefsine uyanların yolları da şaşıyor, dilleri de... Sen il bşk.olduğun zaman her şey iyi ;görevden alındığın zaman kötü... Biz de böylelerini çok ilkeli (!) buluyoruz...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 05:51
Ne kadar derin bir düşünce tarzına sahip yazar. Sanki AKP deyince küfür sanıyor.. Alt tarafı bu partinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi değilmi? Bence AKP demek bir iltifat mevzuu. Hani bu partinin neresinde Adalet neresinde Kalkınma. Dolayısıyla AK Parti ismine daha layık.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 05:09
Ak Parti 2013 yılından beri Akp oldu dediğine göre, Selçuk Özdağ la 2013 ten sonra olanlar arasında bir ilişki var demek ki. Eğer 3 ilke çiğnendiyse bu tarihten önce başladığı muhakkak. Ama 2013 ten sonra olanlarla kastedilen başka olmasın. Selçuk Özdağı bilenler bilir.
Semsurlee 06 Eylül 2019 03:02
Dava ne davasiysa 50 yildir muslumanlari peşlerinden kosturup ilk firsatta keyiflerine bakiyorlar. Politikacilara fazla guvenmeyin dava mava hikaye. Herbirisi gudumlu ve hirsi ugruna cabalamaktan baska derdi olmayan tipler.
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 08:54
0
Bu, halkları müslüman olan tüm ülkelerde böyle. Ülkeyi yönetenlerin saltanatı uğruna halk demokrasi, hukuk, insan hak ve özgürlüklerinin ne olduğunu bile anlamadan bu dünyadan göçüp gidiyor. Yani aslında yaşamadan ...
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 01:53
"AK Parti" kısaltma kurallarına aykırı olduğu gibi, "adalet" ve "kalkınma" referanslarını da gölgede bırakan, biraz ciddiyetsizce bir güzelleme. Bunun insanlara bir nevi dayatılması ise baştan yanlış idi. Önemsiz bir konu gibi görünebilir fakat öyle değil, çünkü asıl tahakküm ifade yasağı değil, ifade zorunluluğu ile gerçekleşir. "Saygı" gerekçesine dayandırılan açık veya örtülü bu tür dayatmalar Türkiye'de çoktur maalesef. Bu ortamın ürettiği şey ise ikiyüzlülük ve zihin kısırlığıdır.
Türk oğlu ! 06 Eylül 2019 01:51
"Umut ışıklarım bir bir söndüler Dost bildiğim kalleşler yoldan döndüler Her topluma girdim onlar ittiler Ezdi tükenmedik bilmez yordu geceler Uykular haram oldu gençliğim bak Talan oldu çok sevdiğim yan oldu zalım geceler Geceler yıktı geceler geceler zalım geceler geceleeer hayın geceeleeer" YAZAR SANA TAVSİYEM AÇ BU ŞARKIYI DİNLE hem eğlenir hem hüzünlenirsin, ikisinide yapıyor nömissiz Şarkının adı: Çok sevdim yalan oldu !
Müs-Genç 06 Eylül 2019 00:46
Dervişin fikri neyse zikri de odur. Adamların içinde patlamadan çıkıverdi işte AKP. Sen de pragmatik davranma Hakan Bey. Bence sen de söyleyiver de içinde patlamasın. Artık özgürsünüz, içindekinizi söyleyip yaşamakta serbestsiniz. Döküverin içinizi de millet ne idüğünüzü görsün. Kerameti kendinden bilenler milletin sinesine toslayınca görür AKP mi Ak Parti mi?
KARAR OKURU BURSA 06 Eylül 2019 00:29
Türkçe'de kısaltma kurallarına göre AKP :Adalet ve Kalkınma Partisi ise AK Parti hangi kelimelerin kısaltması.Eğer A adaletin K kalkınmanın kısaltması ise Adalet ve Kalkınma Parti gibi bir isim tamlaması ortaya çıkıyor.Bu da takısız isim tamlaması oluyor.Partinin ismine uymuyor.Eğer AK temiz,pak anlamında kullanlıyorsa o zaman da sıfat tamlaması oluyor.Gerçekten bu partinin ismini çok merak ediyorum.
MNC 06 Eylül 2019 11:32
0
Çok teknik olmuş ama beğendim..
KARAR OKURU 06 Eylül 2019 00:31
Ak olarak ne kaldıda AKP ye AK Parti demelerini istiyorsunuz. 3 Y unutuldu, hak, hukuk, adalet yerlerde sürünüyor. Dünyada sonunda hakikaten müslüman olanlar dahil bir dost ülke bırakmadılar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN