Back To Top
Davutoğlu’nun özgürlük vurgusu

Davutoğlu’nun özgürlük vurgusu

 - Son Güncelleme: 24.05.2019 Cuma 09:16
- A +

Çözülmeyi bekleyen devasa siyasi, hukuki, sosyal ve ekonomik sorunlarımız var. Başı, ortası ve sonu “beka meselesi” olan söylemler bu sorunlar için bir çözüm perspektifi sunmuyor. Bilakis, bu sorunları sindirmeyi ve ‘Beterin beteri var’ diyerek statükoya dört elle sarılmayı telkin ediyor o söylemler. 

Mevcudu korumanın ötesine geçmeyen bir ufuk, ufuk değildir. Mevcudu kaybetmemekten ibaret kalan bir ümit, ümit değildir. Nasıl kurtulacağız bu acıklı halden? Sadra şifa bir atılımı, sıçramayı nasıl gerçekleştireceğiz? 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu evvelki akşam Ankara Dostları Platformu’nun iftar programında yaptığı konuşmada bunun yolunu yordamını -bir kere daha- gösterdi. 

***

Ortak referanslara sahip bir topluluğun üreteceği yeni bir vizyondan bahsetti Davutoğlu. Vizyon üretmenin ön şartı olarak düşünce özgürlüğünden, düşünce farklılıklarına bereket nazarıyla bakmaktan, “Her şey zıddı ile kaimdir” anlayışı içinde en aykırı düşüncelere bile tolerans göstermekten bahsetti. 

Düşünce özgürlüğü! Düşünce özgürlüğü! Düşünce özgürlüğü! Çünkü “düşünmekten korkan insanların, düşündüğünü ifade etmekte mütereddit davranan insanların vizyon üretmesi de, vizyonu yayması da mümkün değil.” 

Öyleyse “soğukkanlı bir şekilde konuşmamız lazım. Konuşmaktan korkmamak lazım… Konuşalım, tartışalım… Farklı görüş beyan eden kim olursa olsun, bunu dış komplolarla, ihanetle veya başka suçlamalarla karşılamak yerine karşı bir fikirle buna cevap verelim…” 

***

Davutoğlu, yeni bir vizyon için “ana referans noktaları” olarak yedi madde sıraladı. Bunların ilki olan “İnsan Odaklı Siyaset” maddesinde de özgürlükçülüğünü konuşturdu. “Biyolojik varlığı devam ettirmek için güvenlik, insan onurunu yaşatmak için özgürlük” ihtiyacının altını çizdi. Güvenliğin özgürlüğe feda edilemeyeceğine ama özgürlüğün de güvenliğe feda edilemeyeceğine, ikisinin aynı anda ve aynı ölçekte sağlanması gerektiğine dikkat çekti. 15 Temmuz sonrasında güvenlik risklerini bertaraf etmek için alınan tedbirlerin doğru olduğunu belirtmekle beraber, güvenlik lehine / özgürlük aleyhine bozulan dengenin ihyası için özgürlükçü bir dalgaya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.  

Diğer altı madde: “Ortak Aidiyet Bilinci”, “Toplumsal Ve Siyasal Ahlaki Değerlerin İhyası”, “Adalete Güvenin Tesisi”, “Devlet Yönetiminde Ehliyet Ve Liyakat Ve Devlet Yönetiminin Yeniden Tanzimi”, “Ekonomik Rasyonalite”, “Çok Kutuplu Dış Politika”. 

“Ortak Aidiyet Bilinci” bahsinden kesitler: “Son dönemde gerek mahallelere kapanma, gerekse ötekileştirme ve kutuplaştırma söylemleri öylesine arttı ki, ortak aidiyet bilincimiz zaaf göstermeye başladı… Mahallelerimizden çıkalım ve bu toplumda kimsenin öteki olmadığını gösterelim. Siyasetimizde ne beriki olmalı ne öteki olmalı, ne benimki olmalı ne seninki olmalı; hepimiz ortak bir aidiyeti yaşatmalıyız…” 

“Toplumsal Ve Siyasal Ahlaki Değerlerin İhyası” bahsinden kesitler: “Bugün toplumumuzda en fazla kaygı uyandıran akraba kayırmacılığı, yolsuzluğun değişik türleri, kibir, lüks, şatafat, görkem, sadece siyasi yolculuğumuzda değil, bu bedeni yolculuğumuza çıktığımızda çocukluğumuzda dahî reddettiğimiz şeylerdi… Evet, kazanımlarımızı kaybetmemeliyiz; ama ya kaybettiklerimizi nasıl kazanacağız? Kazanımlarımızı kaybetmemek için ve salt o saikle attığımız her adımda iktidar ve güç ile daha çok bütünleştikten sonra, o bütünleşme esansında kaybettiğimiz değerleri ne zaman yeniden keşfedeceğiz ve o değerlere (ne zaman yeniden) sarılacağız?... (Başbakanlığım döneminde) şeffaflık, siyasi etik, siyasetin finansmanı, imar yasası gibi konulara yaptığımız atıflar hep bir ortak ahlak zeminini korumak içindi. Yeni bir siyasi vizyonun pratikte, eylemde en önemli unsuru, bu siyasi pratiği ortak referanslara, ahlaki değerlere göre yeniden inşa etmektir…” 

“Adalete Güvenin Tesisi” bahsinden bir kesit: “Arkadaşlar, adalet araçsallaştı mı toplumda huzur olmaz. Adalet bizatihi amaçtır. Adaletin bu amaç olma özelliğini yıkan ne varsa toplum için en büyük tehlikedir…” 

Maşeri vicdanın sesi.  

***

Konuşmada Kürt meselesinin geçmemesi -veya ‘adıyla sanıyla’ geçmemesi- bir eksiklik olarak görülebilir. Zannederim ki Davutoğlu nasipse 27 Mayıs Pazartesi akşamı Diyarbakır’da (Demir Hotel’de) katılacağı iftarda bunu ziyadesiyle telafi edecektir. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 23:05
Kusura bakmasın ama milletin böyle boş ve Hamasi söylemlere karnı tok
Makedonyalı 25 Mayıs 2019 09:49
Sayın Albayrak görüne o ki sayın Davut oğlundan baya etkilenmiş lider olarak onu görmek istiyor.Evet Davut oğlunu mütevaziliği ve herkısımı kucaklaması yozlaşmış bir siyaset ortamında örnek teşkil edebilir ,lakin bu sırtlanlarla kuşatılmış bir Türkiyede liderlik için yetmez gün gelir o siyonist sırtlanlar senin hoş görünü mütevaziliğini kullanır seni parcalar.Merhum Adnan menderese yaptıkları gibi
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:32
Bu gün davutoğlunun söylediklerini, o iktidar nimetlerini yerken o zaman ki muhalifler söylüyordu. Kendisine verilen nimetler gidince muhaletle fikir birliği etmesi ne kadarda ilginç.
Samsunlu 24 Mayıs 2019 23:12
Bu tespitleri ve daha fazlasını iktidar bilmiyor mu sizce.Cumhurbaskani bunlardan başka şeyler mi söylüyor.İsler kötüye gidince bizim buralarda "kahramanlar" sadece ve sadece kendilerini düşünüyor.Sizin oralardakiler memleketi mi düşünüyor.Sayin Davutoğlu'nu takdir edenler gerçek kahramanlar mı.Sunu bilmeliyiz bence sayın Cumhurbaşkanı, sayın Gül, sayın Davutoğlu ve diğer zevat birbirinin tumleridir.Bunlar birbirini tamamlar.Sayin yazar siz bu konuda birşeyler yazın,haydi deyin tam vakti gelin bir olun,iri olun deyin.Varsin sizin için çok saf desinler en azında
ibrahim can 24 Mayıs 2019 19:05
Davutoglunun teorileri bos cikti. Turkiye teroru sona erdirmek icin masaya oturdu masayi devirdiler. Butun komsulari ile iyi gecinmeye calisti onlar bizim kuyumuzu kazmaya calisti. Onun icin tekdir ile uslanmayanin hakki kotektir. Davutogluda otursun oturdugu yerde.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 18:20
Dümeni başkasında olan gemiye kaptan değil kendi gemisinde kaptan olmanın zamanı geldi de geçiyor
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:33
Müslümanlar, yada İslami kesim diyelim. On yıllardır özgürlüğün peşinde koşarken, seslerini duyurabilmek için, bunu hep mahallelerinin dışında yaptılar. Herkesi ayrım yapmadan kendi mahallesine davet ettiği gibi karşı mahalle ile de özgürlük değerleri üzerinden bir yerlerde buluşmak istedi.Ancak karşı mahalle bunu hiç bir zaman istemedi, bugün de istemiyor. Çünkü, kendilerini ayrıcalıklı kılan kurdukları statükoyu korumak istiyorlar. Sayın Davutoğlu hayalini dile getirirken, çuvaldızı kardeşine batırarak dile getiriyor.Ama getto kuran karşı mah
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 17:32
İnan’ın müslümanınların en çok ihtiyacı huzur AŞ iş özgürlük
Dursun ERDEM 24 Mayıs 2019 16:16
Sayın Davutoğlu Başbakanlıktan azledildiği ! zaman deseydi ki ben %49.5 oy aldım. Gitmiyorum seçimle geldim seçimle giderim kim ne diyebilirdi ki. O zaman başbakan olurdu bana göre. Bir özdeyiş vardır "tahtını veren bahtını da verir" diye haydi selametle (yukarıda ki vurguya dikkat azledilmek padişahım çok yaşa kabilinden)
Abdurrahman Konevi 24 Mayıs 2019 16:05
Dört gözle Sayın Hocamın kuracağı partiyi bekliyoruz. Yeni bir başlangıç yapmadan, içine düştüğümüz bu bataklıktan kurtulamayız. Krizi oluşturanlar, oluşturdukları krizi asla çözemezler.Onun için de AKP mutlaka değişmeli artık
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:12
1
Akp kurulurkende aynı senin söyledklerini diyorlardı
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:21
akpyi de artıklarınında istemiyoruz. davutoğlu adam olsa milletin verdiği yetkiyi çaycı gibi bir kelimeyle devretmezdi. gitsin emevi camiinde namaz kılsın o
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:05
Bu akpde inahmet binahmetti Bi cacık olmaz bundan. Simdi kimin binahmetti olacak merak ediyorum. Cunku kendi basına liderlik yapabilecek bir cevheri yok
karar gazetesinde yazdığımız yorumlar, farklı düşünceler neden yayınlanmıyor.. küfür yok, hakaret yok fikrimizi açıklıyoruz neden yayınlamıyorsunuz.. dhkpc, pkk, fetö ve esad sempatizanlarının görüşleri yayınlanıyor ama onlara en ufak bir fikri mücadele veren insanların düşünceleri yayınlanmıyor. önce siz demokrat olun sonra başkalarını demokrat değil diye eleştirin. Herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı admin bey?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:32
2
hakaret yok diyorsun ama gelgörki millete terörist esadcı pkk cı demekten geri durmuyorsun tabiki senin gibi ak trolleri engellesin editör iyide yapıyor
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 12:29
NE ZAMAN DAVUTOĞLU BEY AĞZINI AÇSA SALDIRI HEM SAĞDAN HEM SOLDAN MÜŞTEREKEN AYNI ANDA GELİYOR. BİRDE KAMU İHALE KURUMUNDAN BESLENEN GAZETELERİN LİBERAL DEMOKRAT GÖRÜŞLÜ YAZARLARIDA BU TERANEYE KATILIYOR. DAVUTOĞLU BEY DEMOKRAT ÖZGÜRLÜKÇÜ VE DÜRÜST AYNI ZAMANDA BEYTÜL MALIN KORUYUCUSU OLDUĞU MÜDDETÇE BU SALDIRILAR SÜRECEK GİBİ.
E.K 24 Mayıs 2019 12:14
Akp'li eski bir vekil "Reis istedi. Secim iptal oldu." diyor...Gorunen o ki YSK'ya siyasi baski kurularak secim iptal edildi..Gerekcesi aciklandi. Delil yok...Yani adalet, hukuk "araclastirildi"..Adalet bizatihi amaçtır. Adaletin bu amaç olma özelliğini yıkan ne varsa toplum için en büyük tehlikedir…” diyor sn Davutloglu'da. .. Bu ongoruyu baz alirsak, sizce toplum icin en buyuk tehlike ne ?....!!
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:54
Biraz düşününce örneğin İstanbul adayı Binali bey yerine davutoğlu olsaydı bence rahat bir şekilde kazanırdı ak parti çünkü hdp nin de sıcak bakabilecek bir kişilik iktidar elinde olsa yanlış yapan kendinden bile olsa anında silecek bir yapısı var gibi davutoğlunun lakin yeni bir oluşum nasıl olur onu kestiremiyorum
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:19
Kibirliye kibir sadakadır,meseleleri yüzeysel görenler yanılmaya mahkumdurlar.Biz Reisimize sahip çıkacağız.
KARARLI KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 15:16
1
Rahmetli Hasan Celal Güzel hâlâ kendisine kominizm pazarlamaya çalışan bir dinazor yumurtasına: "Hâlâ bıraktığımız yerde otluyorsunuz demişti."
KAFKASYALI 24 Mayıs 2019 11:10
Sayın yazar, doğru, lakin dış bağlantıları da açık olan 15 Temmuz kalkışması sonrasındaki, Türk emniyet ve adliyelerinin faaliyetleri esnasında yapılan kimi hatalar, olan bitenin vahameti ve büyüklüğü de dikkate alındığında çok büyütülmemelidirler. Herşeye rağmen Türkiye'de artık işkence ve kötü muamele yoktur. Böyle bir hengamede dünyanın her yerinde olduğu gibi mağdur olanlar olacaktır. Bu mağduriyetler üzerinden iktidarı köşeye sıkıştırmaya çalışmak, aynı iktidarı çok daha başka amaçlarla alaşağı etmek isteyenlere çanak tutmak
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:51
Kürt sorunu yoktur aynı feto gibi ABD aparatı olan PKK sorunu vardır bide nereye cekistirsen oraya giden HDP sorunu vardır.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 14:38
3
Senin de hayal aleminde yasama sorunun var.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 10:18
Kendi hakkını, hukukunu koruyamayandan ne beklenir?
Maraşlı 24 Mayıs 2019 10:09
Abdullah Gül bile referandumda daha ilkeli tavır takındı. Ahmet Davutoğlu ise refarandumu onaylamadığı halde Konya'da mitinge katılıp konuşmasında hiç referandumda Evet deyin demediği halde oraya katılarak örtülü destek verdi. Siyasetçilik bu değildir. Gerekiyorsa kendi partinin karşısında bile apaçık duracaksın ve eleştireceksin. Yine de bir umut bekliyoruz onun akıllı ve dengeli siyasetini
Torunoğlu 24 Mayıs 2019 09:18
Özgür bir ortamda hürriyeti soluklayarak ve tadına vararak konuşalım kendimzi, ailemizi, milletimizi, insanlığı, dinimizi, devletimizi, hayallerimizi, sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi. Zira " Asyanın bahtının miftahı meşveret ve şuradır." insanı hayvandan ayıran insaniyet dairesinde tam bir hürriyettir.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 09:15
AKP içinden birilerinin konuşabilmesi önemli ama onun dışında Suriye gibi bir püsküllü belayı başımıza sarmasından dolayı benden destek alamaz.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:58
Bir kere de aynaya bak...Siz bize yaptiniz biz de size...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 08:02
Davutoglu'nun meşhur stratejik derinlik kitabinda kürt sorunundan tek bír kelime edilmiyor ki.. Davutoğlu yeni osmanlicilk anlayişinin teorisyenidir. Bu anlayişin içinde kürt sorunu olmaz, yeni osmanlicilik perspektivinde teba olur. Özgürlük, düşünce özgürlüğü, insan haklari da olmaz, itaat olur. islam cografyasi birilerinin babadan kalma tapulu arazisidir. Şehirler hakeza..
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 21:08
0
Osmanlıcılık i yanlış anlamışsın sen. Padisahcilik senin o dediğin.. 3 kıtaya yüzyıllarca hükmetmiş bu devasa imparatorluktan çıkarımın bu kadar sığ olabilir ama Davutoğlu nün kastettiği bu değil! Derinlik diyor , ki bu kelimeden bile yola çıksan anlarsın zaten.. Osmanlı, egemenliği altındaki topraklarda nasıl bir sosyo kültürel yoğrulma yaşamış, orayı bi incele istersen... yüzeysel ve sığ padisahciligi, bırak Davutoğlu nu, dünya bile terketti...daha neler yazılır da burası yeri değil...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 07:42
Suriye politikasındaki rolünü sayın Davutoğlu unutmuş olabilir ama Türk halkı unutmadı
Salih Yıldırım 24 Mayıs 2019 06:12
Sayın Ahmet Davutoğlu bir parti kurup başarılı olmak istiyorsa daha fazlasını konuşmak zorunda. Kürt meselesinde net çözümler dile getirmeli. Parti programını Türkçe ve Kürtçe yazmalı. Parti çalışmalarının tümü Türkçe ve Kürtçe yapılmalı. Federatif yapıyı savunmalı. Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını savunmalı. Alevi meselesinde Alevi vatandaşların isteklerini dile getirmeli. Çevre ve kentleşme konusunda radikal çözümler üretmeli. Aksi halde Ak Parti karşısında başarılı olması mümkün değil. Bunları yaparsa ilk seçim
karar okuru 24 Mayıs 2019 10:47
3
Ülkeyi böleceğini vaat ederse oy var diyorsun yani. O işe HDP bakıyor. ona oy verebilirsin bence.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 11:05
2
İki de takla atsın mı? Federatif yönetim adı altında bölücülük yapıyorsunuz. Davutoğlu'nun senin oyuna ihtiyacı yok.
Erol ozmen 24 Mayıs 2019 04:46
Sayin davutoglu yazar cizer bir adam ondan siyasetci olmaz bunu yasadik gorduk hayal gucu kuvetli yani bol nenni soyler kendisine verilen devlet gorevlerinde basarisiz olmus ulkenin basini belalardan belalara sokmustur birde en komik olani milletin Reis icin vermis oldugu oylari kendisine verildigini sanarak havalara girmesi artik zamani gelmistir kursunlar partiyi de gorelim karsiliklari ne kadarmis.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 02:03
Konuşanı bu ülkede yedi köyden kovuyorlar. Karar yazarları düşünüp konuştuklarından, gazeteye ambargo uygulanıyor. İnşallah bu günlerde kötü biranı olarak kalacak yeterki daha kötü günleri görmeyelim.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 01:56
Davutoğlunun sahaya inmesi gecikmiş bir karardır. Başbakanlıktan saygısızca alaşağı edildiğinde sahaya inseydi mağdur olarak halktan revaç görür, ülke de etkili bir muhalefetle bugünleri görmezdi. Hala şansı var. Ama iki hususta soru işareti var: 1. Başbakanlıktan uzaklaştırılma sürecinde lider gibi davranamadı. Lider olduğunu ispatlamalı. 2. İslamcı hayalperest anlayışını realize etmeli ve daha kucaklayıcı bir söylem geliştirmeli. Mesela kendisine ciddi bir eleştiri getiren Esat Aslan'ın itirazlarıyla yüzleşmeli.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 06:23
2
Lider olunmaz doğulur,derler.Halk hakkını arayamayan benim hakkımı mı savunacak diyor.
KaRAR OKURu 24 Mayıs 2019 01:10
Birçok kürt arkadaşım kardeşim var. Sever sayarım çoğu zaman yakınlarımdan bile daha değerli bulurum. Lakin kendilerine sorduğumda Kürtlerin ne gibi sorunları var dediğimde mantıklı bir cevap alamıyorum. Devlet aygıtının geçmiş dönemde yaptıkları insanlığa sığmayan davranışlarını elbette kabul edemem, herkes yaptıklarının bedelini ödesin isterim. Ancak günümüzde bu kardeşlerimizin diğer her unsur gibi hakkı hukuku gözetiliyor. Sorun ayrımcı kitle ile onları manipüle eden Pkk gibi terör örgütleri ve siyasal uzantılarında...
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 04:19
9
Ödeyin kardeşim o zaman.vır vır vır.başka birşey yok.yaşadığın yerde sadece bir saat anadilini konuşmana izin vermesinler bak bakim ne oluyor. Başka zulümleri yazmıyorum bile.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:38
Her gun Irak ve Suriye'de "ofkeli musluman gencler"in katlettikleri insanlara ait toplu mezarlar ortaya cikiyor. Sayin Davutoglu bu konu hakkinda ne dusunuyor acaba?
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 00:10
Hocam Davutoğlu hocanın halkı etkilemsi gönülleri birbirine kaynaştırmasından geçiyor.. Birde bir Kürt olarak artık bu ülkede Kürt ve sorun sözlerinin yanyana gelmesinden kurtulmak istiyoruz. Gerçekten neden Kürtlerin en masum hakları bir sorun olarak 100 yıldır bu ülkede duruyor.. Neden devlet gaddar bir örgütün Kürt kimliğini suistimal etmesinin önünü kapatmıyor artık... Halk kaynaşmak istiyor ama galiba siyasetçilerin işine gelmediği için kalplere menfi duygular yerleştiriliyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN