Back To Top
Elveda Şule Abla

Elveda Şule Abla

 - Son Güncelleme: 30.08.2019 Cuma 09:52
- A +

Spartaküs komutasındaki isyancı köleler Roma ordusuyla çetin bir harbe tutuşmuş ve mağlup olup esir düşmüşlerdir.

“Spartaküs hanginiz?” diye sorar Romalıların komutanı; “Ortaya çıkmazsa hepinizi çarmıha gereriz.”

Dava arkadaşlarını korumak isteyen Spartaküs hemen öne atılır:

“Spartaküs benim!”

Yanıbaşındaki köle de Spartaküs’ü korumak için öne atılır:

“Spartaküs benim!”

Sonra bir köle daha, bir köle daha, bir köle daha:

“Spartaküs benim!”

“Spartaküs benim!”

“Spartaküs benim!”

Hepsi Spartaküs’tür...

Kirk Douglas’n başrolde oynadığı o müthiş filmin en can alıcı sahnesiydi bu.

Tüylerim diken diken olmuştu seyrederken.

***

Başörtüsünün köylü ninelere mahsus bir şey olarak görüldüğü ve kentli hanımlara hiç yakıştırılmadığı (!) yıllar...

Şule Yüksel Şenler isminde bir hanım -genç, kentli bir hanım- 1960’lı yılların ikinci yarısında özgün tesettür tarzıyla ortaya çıkıp bu algıyı değiştirmek, tesettür farizasının tatbikini yaymak ve genel olarak da dindarlığı ihya etmek için destansı bir mücadeleye girişir…

Yazdığı makaleler ve kitaplar milyonlara ulaşır, şehir şehir dolaşarak verdiği konferanslarda iğne atsan yere düşmez; Şule Yüksek Şenler’in güçlü kalemi ve muazzam hitabet gücü sayesinde binlerce mini etekli ve Belgin Doruk saçlı hanım ‘çarmıha gerilmek’ dahil her şeyi göze alarak tesettüre girer...

Basın ayağa kalkar, “Şule baş”ın yaygınlaşmasına isyan eder, irtica yaygarası koparır ve başta Şule Yüksel Şenler olmak üzere tesettürlü hanımlara karşı linç kampanyası başlatır...

Bu kampanya kâr etmez; Şule Yüksel Şenler hiç korkmadan ve yılmadan yoluna devam eder; “Şule baş” yayıldıkça yayılır...

Şer güçler, çıban başını etkisiz hale getirmeye karar verirler...

Şule Yüksel Şenler tutuklanacaktır...

Karar, Şenler’in bir konferansından hemen sonra uygulanacaktır...

Polis, konferans salonuna girer...

Salon, tutuklama haberiyle çalkalanır...

“Şule baş”lılardan biri gidip Şenler’in yanına dikilir...

Sonra biri daha, biri daha, biri daha...

5, 10, 20 kişi olurlar…

Tevkif için gelen polislerin kafası karışır...

“Hangisi Şule Yüksel Şenler?” diye sorar biri...

“Hepsi!” der öteki...

Spartaküs filmindeki o sahne gibi bir sahne.

***

Yazar Demet Tezcan’ın dediği gibi “bit çığır öyküsü”dür Şule Yüksel Şenler’in hikâyesi.

Şule Yüksel Hanım evvelki gün vefat etti, ama hikâyesi devam ediyor.

Benim evimde de devam ediyor.

İki kızım var, ikisi de “Şule baş”.

***

Allah ganî ganî rahmet eylesin güzel ablamıza.

Mekânı cennet olsun.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 19:55
Hakan Albayrak, Suriyeli muhacirler kapılarımıza yığıldı, Reis içeri almıyor. Şu ensarı toplayıp, olaya bir el koysan, diyorum.
Mustafa ALSANCAK 30 Ağustos 2019 18:58
Es geçip boş vermek kendi kendimizi aldatmaya benzer .Muhterem yorumcu bir arkadaşımız en büyük bayramlardan biri olan 30 Ağustos bayramı için sayın yazarın tek bir kelime sarfetmemiş olmasına işaret etmiş. Nedense bu İMAM HATİPLİLER ATATÜRK’ün isminden bile çok çekildiklerinden olacak kalkıp Şule hanıma köşesini ayırıp arkasından hayır dualar ettiği halde bugün bu topraklarda yaşayabiliyorsak yüz binlerce şehitin ,Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesindedir. Neden acaba Diyanet başkanlığı başta olmak üzere Kadir Mısırlı’ya bile dualar ederler de bilhassa hutbelerde Atatürk’ü hep es geçerler.
KARAR OKURUMürsel 30 Ağustos 2019 18:28
Cumhuriyetten sonra yapılan açık saçıklığı önlemede büyük bir fütuhatı oldu. O zaman başörtülü insan göremezdiniz. Ben onun için “Tesettür Risalesinin Kahramanı” diyorum.”
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:48
1
Allah iftiradan korusun 'O zaman başörtülü insan göremezdiniz.'. Mürsel'in de sol omuzunun yükünü affetsin.
KARAR OKURUMürsel 30 Ağustos 2019 18:18
Şule Yüksel benim için; harika bir rüyanın anlatıcısı.Yatılı okuyan köylü çocuğuna aşık olacağı kızın silüetini gösteren.Nitekim aşık olduğu kızla karşılaşınca utançla yere bakan, ancak 4 yıl sınra mezun olurken; bir arkadaşına verdiği kibrit kutusu kadar kağıtla aşkını belli eden, sonra; hz Muhammed'in;" kim ki aşkına aşkını bildirmeden ölürse cennete gider" hadisini duyunca çok pişman olma duygusu veren bir abla.. Şenler'in mekanı Firdevs Cenneti olsun.Rahim olan Allah taksiratını mağfiret etsin.Ötede; hoşgeldin gençlerin zor gündeki ablası/ 'ablamız'diye karşılanacağını umarım.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:13
Anlamadım, niye elveda ! Gidenin arkasından, güle güle ya da, "Uğurlar Olsun Uğurlar Olsun/Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun/Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük/Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun." denmiyor muydu ?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 16:19
Ortaokulda huzur sokağını okudum.Tekrar okudum.Kendimizi romanda bulduk.Ne mutlu Şule ablaya ki dolu doku, faydalı, fedakarca bir hayat.Unutulmayacaklardan oldu...Başkaları iyi yaşasın diye kendi hayatından vazgeçmiş.Selam olsun ona...
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 16:08
Hanım efendiye Allah Rahmet etsin. Fakat gereksiz zaman ve Konulardi herkesler için. !.Olmamalıydı öyle. Orfumuze,Adetimize göre Tesettür kimseyi rahatsiz etmemeli..toplumu gereksiz yere meşgul etmemliydi. Otoritenin karisacagi veya Molla Kasimlarin Dayatmaları Cehalettir. Ahlak, Edep, Adalet üzere olup İlim, Hikmet yarışı yapmalıyız. Geçsin, bitsin, çıksın gundemimizden. Yolumuza bakalım. !
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:20
1
Bence, göçmen alevi, örtü konusunda haklı. Türban mücadelesinin, ahlaki kaygıların önüne geçtiğini, hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz. Sol elle yemek yemenin, hak yemekten daha ciddi bir dinsel konu sanılması gibiydi, örtüye yüklenilen anlam.
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 19:16
0
Teşekkür Ederim.Haklı dediğiniz için Haklı değilde Hakla,Hakta Beraber olalım deriz. Alevi demişsiniz :)..Bilmiyorum ben ne o ve Sunniligi Mahşere Müslüman, Mümin olarak Çıkmayı Dileriz.Sadece o Sıfatla. Başka hiçbir taki istemiyoruz.yazıda ŞAHİDİM OLSUN.Allaha iman, Şah ı Resule Biat. Hanedani Ehl i Beytine Sevgi ve Saygı,Hürmet ,Mübarek Sahabelerine Rahmetler ile İSLAM'a Kim bir Kum tanesi kadar Hizmet etmişse Can ı Gönülden yolları, Yolumuzdur.Yokuz biz Ayrılıkta, Gayrilikta.acizane. inşallah.
Anti trol 30 Ağustos 2019 15:38
Geçmişte türbanlı kızların başlarını açmaları için kurulan , " ikna odaları" ne kadar yanlış ise rahmetlininde köy köy gezip "şulebaş" takın demesi yanlış. Örgüde bir başka, düzde bir başka Gizlendiği zaman nazda bir başka Omuzda bir başka yüzde bir başka Kirpik olmuş inmiş, göze saçların
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:25
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Onun isyanı Asiye annemizin isyanı gibiydi. Allah cennette birbirlerine komşu eylesin.
bir zamanlar...(1) 30 Ağustos 2019 13:45
Kıbrıslı, okulu bırakıp terzi yanına girer, terzi Avrupa modası takipinde ve Fransız dergileri alır. tunus Müslüman ve frz. sömürgesidir, dergide bir model üzerinde bu bağlama şeklini görür. aslında bu bir akdeniz modasıdır 60 lı yılların. grace kelly, sophıa loren, audrey hepburn, kim novak bile bağlamıştır bunu. fakat tarikatçı abisi baskı yapınca bu şekli kendine uygular ve yolu iki gün önce son bulur.sever evlenemez. iki evlilik yapar kocalar dincidir, ikisindende şiddet görür.babası akıl hastanesinde vefat eder...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:34
Kişisel kimlik arayışı içinde zavallı İç Anadolu.
kararsız okur 30 Ağustos 2019 12:33
Amerika'ya hizmete devam, bilerek veya bilmeyerek.
Mustafa ALSANCAK 30 Ağustos 2019 12:31
Milletin yüzlerce derdi, geçim sıkıntısı ve terör belası ile uğraşması yetmiyormuş gibi dönüp dönüp illaki turban ve tesettür konusu sofraya konuyor. Pekçok dinbilginine göre dinimizde böyle turban tesettür gibi şeylerin adı bile geçmiyor deniyor. Burakın Mahalle baskısını Kadınların üstünden. Turbanla gezecekse bırakın Turbanla gezsin başı açık gezecekse o da özgür iradesini kullansın demeliyiz. Bu Turban konusunda en tehlikeli şey dini siyasete alet edenleri gözden kaçırmamak olmalıdır.Çocuk yaşta kızları tesettüre girmeye zorlamakla ellerine ne geçmektedir? İnsanın içi temiz olmalı.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:20
Hakan, Şule baş, benim evimde de devam ediyor, diyor. BENİM EVİM, dediğine göre, o hanımlar, herhalde, babanın isteği ile “Şule baş” oldular. Hakan tipik bir ataerkildir. Her ataerkil, gücü yettiğini güder, yetmediğine teslim olur. Bizimkinden örneklendireyim : Hakan, ‘HALİFESİZ GÜNLER’den bizardır. Bir halife bulsam da, beni gütse diye aranır. Halife bulamadık Hakan, reis olur mu, deseniz, hemen eteğine yapışır. Hakan, reisten daha kuvvetli biri çıkmış, Calut’u öldüren Davut’un oğluymuş galiba, deseniz, bu sefer gider ona biat eder. :))
KARAR OKURU hasan 30 Ağustos 2019 10:56
Allah(c.c), Haksızlığın karşısında susmayan ablamızdan ve bizlere o ablamızı hatırlattığın için senden razı olsun muhterem kardeşim. Hayırlı Cum'alar.
Krr okr 30 Ağustos 2019 10:08
Kadını eve kapat, kadının başını kapat, kadına cuma-cenaze namazını kapat, kadına ticareti-siyaseti kapat... kapat oğlu kapat. Bu din İslam degil. Varlık aleminin en müstesna şahsiyetini her yönüyle KAPATIN sonra dünyaya huzur gelsin diye bekleyin. Çok beklersiniz. Önce gerçek ve özgür din olan İSLAM hükümlerini gerçek manasıyla yaşamaya çalışalım. Samimiyetle, edebple, dürüstçe yaşayalım. O zaman birşeyleri kapatmaya gerek bile kalmaz değil mi BEYLER...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:53
Allah rahmet eylesin.Sule yukselin yaymaya calistigi ideolojinin hakim oldugu bir ailede dunyaya geldim maalesef.Cocuklugum ve gencligim bu islamci ideoloji tarafindan calindi.Sule yuksel, cayin icinde sekeri goremiyorsun ama seker var.Allahi da ayni sekilde goremiyoruz ama var diyerek Allahin varligini kanitladigini sanan insanlarin dunyasina hitap ediyordu.Neyse bu kadarla yetineyim.
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 10:47
1
Bağnazlık din değil ideolojidir. Dünya ile barışık yaşayamayanlar dünyayı da ahiretide zora sokuyorlar
ÖZGÜR SARIKAYA 30 Ağustos 2019 10:52
1
Ağzına sağlık kardeşim.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:36
30 Ağustos bugün sayın yazar, haberin var mı? Hani biri çıkıp, halkın genelini ilgilendirmez o kutlu zaferimiz diye kusmuştu, sen de o bu yüce milletin kahramanlık destanına kayıtsız kalanlardan mısın yoksa? Öyleysen eğer bil ki yazdığın gazetenin genel okuyucu kitlesiyle aranda aşılmaz bir duvar var. Yok öyle değilsen, hadi kaleme aldığın öykünün başaktörüne rahmet diledin, anladık, neden o güzel temenniyi başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kutlu destanımızın büyük kahramanlarından esirgedin? Bu kadar mı uzaksın bu yüce milletin değerlerine?
kara zülüm 05 Eylül 2019 21:16
0
ataturk neden kuran ve sünnete gore hareket etmedi neden bu chp dine bu kadar düşman diye bir sor sor ...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:31
Sahi, nur risaleleri ne zaman din olmuştu? Pilavoğlu ne yemişti? Doğmuş muydun ki?
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 09:29
Sonunda bu anlayış iktidara gelir ve gerçekle yüzleşilir. Dinin nasıl bir uyutma ve oyalama olarak kullanılabileceği de ortaya çıkar!
Takipci 30 Ağustos 2019 08:55
Islamcilarin dünyaya soylenecek sozleri yok Basortusu'nden baska, o da artik kimseyi heyecanlandirmiyor, cunki samimiyet sinavini gecemediler.
KARAR OKURU hasan 30 Ağustos 2019 11:02
7
E inanç yoksa akıl tiyatro oynamaya devam edet muhterm kardeşim sana verilen o akıl niğmetini düşünerek insaf eleğinden geçirerek kullan. Yattığında bir düşünce seansı yaparsan iyi olur kanaatindeyim. Selamlar
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 13:52
2
İnanç inançtır sen inanırsın ben başka şeye inanırım. Ama din bezirganı her şeyin en doğrusunu yaptığına İNANIR! Gerçekten çoğu zaman hiç haberi olmaz.
Abdullah birisi 30 Ağustos 2019 07:23
Başörtüsü islamın emrettiği ahlak umdelerinin mütemmim cüzi değildir..öyle olsaydı cahilliği hodğamlığı ve acı bir ironi olarak ibadetsiz müslümanlığı örten bir şal olmazdı...ne diyor yüce yaratıcımız evlere camlarından ve arka taraflarından girmek ve diğer saçma sapan totemler takva değildir..takva ancak zor zamanlarda sabırlı ve sabit kadem olmak,darlıkta ve bollukta infak etmek savaşdan kaçmamak verdiğı söze sadık kalabilmektir sayın yazar..bakın bakalım islam dünyası topluluklarına ve bu toplulukları yöneten ümmet !!!!!! Liderlerine bu takva ölçülerinden kaçına sahiptir.allah rahmet etsin.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:42
Evet o kadar da abartılı ki, sanırsın 6666 ayet tek başörtüsü üzerine indi. Bir inat uğruna gibi geliyor artık yapılanlar ya da sen bana zorla baş açtırtamazsın isyanı gibi geliyor. Çünkü ortada o kadar çok baş örtülü var ki “Erdemden” uzak. Buna erkekleri de dahil ediyorum. Savaşı kazanmış ama her şeyini ( bütün erdemini ) kaybetmiş epiruslu pirus herbiri.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:12
Artık o dönem bitti.o zamanlar gerçekten müslümanlar samimiyetle yapıyorlardı her şeyi.iman için yapıyorlardı.artik çıkar için yapiyorlar
Aydınlı Adem 30 Ağustos 2019 04:13
Elveda demek bir mümine yakışırmı , kevser havuzunun başında buluşmak in sizi bekleyeceğim diyen Muhammed mustafa as gibi demeli değilmiyiz,
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:32
İslam'dan geriye kala kala başörtüsü kaldı. O kadar abartıldı ki bu konu... Kimi alimlere göre İslam'da böyle bir emir dahi yoktur. Keşke başörtüsü için verilen mücadelenin binde biri de İslam ahlakı için verilseydi. Belki adam olurduk o vakit. Sembollerle yaşamak kolay tabii, takva yürek ve inanç ister. Her başı örtülüyü de dindar sayıyoruz ya en komiği de o. Dış temizliği bile başaramayan İslam dünyasından ahlak ummak da benim garabetim olsun.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:43
6
'.....böyle bir emir dahi yoktur', emri Mecusilerde vardır...dır.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:08
Anadolu'da, aynı günlerde, halk, Şule Yüksel Şenler'in konferanslarına ve Abdullah Kars'ın, Hz. Ömer, Yunus isimli tiyatrolarına doluşurdu. Muhafazakar kamuoyu bu iki kahramanının evlenmeleri için çok dua etmiştir. Evlendiler. Yine aynı kamuoyu, bu mücahit ve mücahideden, örnek gösterilecek bir aile hayatı ve çocuklar beklediler. O günlerin şahidi olan ben, boşandıklarını duyunca yaşadığım hayal kırıklığını hala atamadım. Niye bizim sokağımız hep huzursuz ?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 06:42
0
Hitabet yüksek ama sadakat ve sabır yok. Şu anda da öyle...
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 10:45
1
Akıl ve bilim heyecan ve heves uyandırır. Muhafazakarlıktan taassuba evrilince hayat bayar
KARAR OKURU 29 Ağustos 2019 23:55
Allah rahmet eylesin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN