Back To Top
Erivan cephesinde yeni bir şey yok

Erivan cephesinde yeni bir şey yok

 - Son Güncelleme: 28.11.2019 Perşembe 07:37
- A +

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, İtalyan Corriera della Sera gazetesine verdiği demeçte “Türkiye’yle hiçbir ön koşul olmadan diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız. Ermeni soykırımının uluslararası alanda tanınmasını Ankara’yla ilişkilerimizin ön koşulu olarak görmüyoruz” dedi.

Geçen sene, Paşinyan iktidara yürürken, “Ermenistan’ın önünde yeni bir ufuk açılır mı?” diye sormuştuk. Bu demeç yeni bir ufka işaret ediyor mu?

Etmiyor; çünkü Türkiye’yle ilişkileri normalleştirmek için zaten öyle bir ön koşulu yoktu Ermenistan’ın.

Başka bir ön koşulu da yoktu.

Ön koşulu olan, Türkiye.

***

Ermenistan’ın dört komşusu var: Türkiye, Azerbaycan, İran, Gürcistan.

Türkiye ve Azerbaycan sınırları kapalı.

İran ve Gürcistan sınırları açık; ama İran’a ambargo uygulayan ve müttefiklerinin de ambargo uygulamasını isteyen ABD’nin baskıları yüzünden İran sınırı da kapanabilir veya ‘sadra şifa’ olma özelliğini kaybedebilir, Gürcistan kapısına mahkûm olabilir Ermenistan.

Dünyaya açılma imkânlarının darlığı ve daha da daralma ihtimali Erivan yönetimini haklı olarak endişelendiriyor; Paşinyan, ABD’ye, ‘İran ile özel ilişkilerimiz hayati derecede önemli, bizi anlayın, üstümüze gelmeyin’ diye sesleniyor.

Ermenistan-İran sınırındaki trafiğin olduğu gibi devam etmesi halinde bile, Türkiye ve Azerbaycan sınırlarının kapalı kalması -zaten zor durumda olan- Ermenistan ekonomisine ağır bedeller ödetmeye devam edecektir.

Halk bu iken, Ermenistan’ın Türkiye ve Azerbaycan’la ilişkilerini düzeltip bu komşularıyla sınırlarının ardına kadar açılması için gerekeni yapmaya azmetmemesi anlaşılır şey değil.

Gelelim Türkiye’nin ön koşuluna…

***

Ermenistan, Azerbaycan topraklarının aşağı yukarı beşte birini çeyrek asrı aşkın bir müddettir işgal altında tutuyor: Ermeni vatanı ilan ettiği Yukarı Karabağ’ı ve -prensipte Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etmekle beraber- akıbetini Yukarı Karabağ’ın akıbetine bağladığı Laçin, Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Zengilan, Cebrail ve Kubatlı ilçelerini.

Azerbaycan, bu işgal sorunu çözülmeden Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirecek değil.

Türkiye de, Azerbaycan’ın can kardeşi ve müttefiki olarak, Ermenistan’la ilişkilerini normalleştirmeyi aynı şarta bağlıyor.

Gerek Türkiye ve gerekse Azerbaycan yetkilileri, geçmiş yıllarda, bu şartı ‘esneten’ açıklamalar yaptılar.

Türkiye, Ermenistan açılımı günlerinde (2009) dedi ki: Öncelikle Yukarı Karabağ’ın (yaklaşık 4000 kilometrekare) etrafındaki yedi ilçeden (yaklaşık 14 bin kilometrekare) aşamalı olarak çekilin, biz de çekilmenin her aşamasında ilişkilerimizi düzeltme yolunda bir adım atalım.

Azerbaycan, hem Dağlık Karabağ’ın hem de bu bölgeyle Ermenistan arasında koridor işlevi gören Laçin ve Kelbecer’in durumunu ileride ele almak üzere, beş ilçedeki işgalin sona erdirilmesi karşılığında normalleşme sürecine girmeye hazır olduklarına dair güçlü işaretler verdi (2010).

Peki Erivan yönetimi tarafı ne yaptı?

Zaten Azerbaycan toprağı olduğunu kabul ettiği o ilçeleri Azerbaycan’a iade edip Türkiye ve Azerbaycan’la ilişkilerini önemli ölçüde –Ermenistan’ın selameti için hayati derecede önemli ölçüde- düzeltmeye tevessül etti mi?

Ne gezer!

Hiç oralı olmadı ve 18 bin kilometrekarelik işgal topraklarının tamamına hükmetmeyi sürdürmekte anlamsızca ısrar etti.

***

Ermenistan’ın nüfusu 1977’de  2 milyon 900 bin civarındaydı.

Bugün de aşağı yukarı o kadar.

Halbuki 1977’den bağımsızlığını kazandığı 1991’e kadar nüfusu 3,6 milyona çıkmıştı ve normalde bugün 4 milyonun epeyce üzerinde bir nüfusa sahip olması gerekirdi.

Olamadı; çünkü, işgal siyasetiyle doğrudan ilişkili olan ekonomik sorunların dayanılmazlığı, yüzbinlerce Ermeni’yi Ermenistan’dan çekip giderek ekmeğini başka diyarlarda aramaya sevk etti ve bu gidişle sevk etmeye devam edecek.

Hülasa: Ermenistan’ı güçlendirmeye değil zayıflatmaya ve ıssızlaştırmaya yarıyor işgal siyaseti. 

Günbegün eritiyor Ermenistan’ı.

***

Peki bu konuda ne söylüyor Paşinyan?

Sadra şifa mahiyetinde bir şey söylediğini işitmedik daha.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cemil 28 Kasım 2019 23:41
Yorumlara bakılırsa türkiyedeki bazı insanlarda hala ermenilere karşı ön yargı var, azerbeycan ile ermenistan arasındaki bir anlaşmazlık varsa bu iki devleti ilgilendirir. Ermeniler rumlar kürtler andoluda türklerden önce yaşamış halklar, türkiye dili osmanlı döneminden gelme içinde farsi ve arapça kürtçeden ve bölgede yaşamış başka halkında dillerinden ve kendi türkçeden kelimelerle birleşen bir dil ortaya çıkmıştır. Mesela abdest kelimesi kürtçe ve farsidir yani (ab dest) yada av dest el suyu demektir. (çarşami)dördüncü gün türkçesi çarşamba (pencşami)beşinci gün perşembe
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:31
Milliyetçiliği ırkçılıkla eş tutan söylemler, hele hele dini saiklerle milliyetçiliğe öcü muamelesi yapanlar tam da emperyal amaçlı devletlerin değirmenine su taşıdıklarını bilmelidir. Saygılarımla. (3)
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:24
Hiç bir milli kültürün bir başka milli kültüre üstünlüğü yoktur. Kültür bir toplumun sosyal kişiliğidir. Kültürün en belirleyici unsuru (bazıları kabul etmese de realite böyle) dindir. Milliyetçilikle dinin çatışması gerekmez. Irkçılık ise tabiatı icabı İslam'la bağdaşmaz. (2)
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:12
Milliyetçilik hassaten milli kültüre (toplumun sosyal kişiliğine) sahip çıkmak ve uluslararası ilişkilerde ülke çıkarını gözetmektir. Irkçılık ise soy üstünlüğü iddiasında olan bir toplum vazeder. Kültürünü de ilişkilerini de bu doğrultuda belirler. Halbuki hiç bir milli kültürün bir başka milli kültüre üstünlüğü yoktur. (1)
Çekingen 28 Kasım 2019 16:13
Sayın yazar bu pencereden bakın umarım yazıları okuyorsunuz
Çekingen 28 Kasım 2019 16:11
Irkı için malı yada canı için hiçkimseyi hor ve hakir görmeyelim.müslümanız ama müslümancı değiliz.adaletin ve hakkın dini ırkı cinsiyeti yok.
Çekingen 28 Kasım 2019 16:06
ermenistanda almanya fıransa ingilizler gibi hıristiyandır hemde tüm hıristiyan dünyasında saygın bir millettir onlara verdiğimiz önemi neden ermenilere vermiyoruz neden yıllarca kinle baktık bu yanlıştır biz elimizi uzatırsak onlar ayaklarımıza kapanırlar ön yargısız olalım eski algıları yıkalım.
Çekingen 28 Kasım 2019 15:57
Başka bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin ALLAH böyle diyor tabiki işgal konusunda ermenistan haksızdır.ve gereğinide yapması lazım ama unutmuyalım çok acılar çekmiş bir halktır.din ayrı hak ayrı. ve türkiyede ermenistana ön yargısız yaklaşmalı.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 13:50
Sayin yazar, başka ülkenin hükümetlerine akıl vermeyi bırakta kendi ülkene bak. Bu ulkede birçok sorunu varken gidip azeri-ermeni kavgasına yorum yapmanın anlamı ney? Cesaretiniz var ise TR ile alakalı yorumlar yap. Selamlar, müslüman Kürt kardesin.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 11:17
2,5 milyonluk ermenistan 25 senedir azarbeycan topraklarını isgaletson,azeriler ne yapıyor acaba? Ordunu kur ,petrolün var savaş geri al
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:18
0
Petrol gelirinin yarisi Aliyev'in cebine giriyor, yarisi da israil'den ve Rusya'dan satin alinan silahlara harcaniyor.
Mustafa 28 Kasım 2019 10:52
İnsanın bu yorumcuların yorumlarını okuduğun da şaşırıp kalmaması mümkün değil. Yazar son derece güzel yorumlar yapmış örneklemeler mükem mel lakin yorumcular adeta başını kuma gömen kuşlar gibi. Ermenistan vatandaşlarına bu yazı için yorum yaptırılsa böyle yorumlar yapmazlar. Bu zihniyeti çözebilene helal olsun. Hala Ermenistan meselesinde Türkiye yi haksız bulan yorum yapanlara da bu milletin ekmeği haram olsun.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 10:40
Kuzey Kibris'i 45 senedir isgal eden bir ulkenin Karabag isgal altinda diye sikayet etmesi yaman bir celiski. "Turkiye Azerbaycan'in can kardesi" sozu de buram buram Irkcilik kokuyor. Demek ki sizin icin Azerbaycan vatandaslari Turk asilli olmayan vatandaslarinizdan daha degerli. Halbuki DNA arastirmalari Azerilerin buyuk cogunlugunun iran kokenli bir kavimden geldigini ispatlamistir.
KAZIM 28 Kasım 2019 10:08
Mesele ile ilgili Rusya faktörünü göz ardı etmeyin derim.Rahmetli Türkeşin temasları ile mesele hal yoluna sokulurken 1999 Ermenistan parlamento baskını ile bitti her şey. Normallemesi için Ermenilerin batıdaki diasporasından ve Rusyanın askrei hegemonyasından kurtulmalıdır. Ayrıca Türkiye ile ilişkilerinde şunu da iyi düşünmeliler; Kendilerinden bahsedilirken geçmişte Tebaa-yı Sadıkan dan bugün Ermeni dölü'ne ne süreçlerle geçildiğini batının dolduruşuna gelerek hem beraber yaşadıkları bu topluma hem de kendilerine yaşatmış oldukları travmayı iyi irdelemeliler.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:26
3
Rusya olmasa Ermeniler'e bir soykirim daha yapilir. Hem 1 milyon Osmanli Ermenisini kadin coluk cocuk demeden katlet, hem de hakli oldugunu iddia et. Siz once gecmisinizle yuzlesin.
Bülent Murabıt 28 Kasım 2019 09:52
Ermenistan anayasasında Sivas vilayeti de dâhil olmak üzere Doğu Anadolu, Batı Ermenistan olarak geçer. İlişkilerimizin düzelmesi için Anayasa'dan o maddeyi çıkarsınlar. Soykırım iddialarından ilanihaye vazgeçsinler. Dağlık Karabağ'daki işgallerine son verip Azerbaycan'a Hocalı katliamı başta olmak üzere Karabağ'da yaptıkları katliamlar nedeniyle özür dilesinler ve tazminat ödemeyi kabul etsinler.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:33
1
Tabii neden olmasin. Ermeniler, Varlik Vergisi, 6-7 Eylul Pogromu, 20 Kura Kanunu icin de ozur dilesinler. Hatta 1930dan 1995e kadar devletin Ermeni vatandaslara ait gayrimenkulleri gasp etmesinden dolayi da devletten ozur dilesinler oldu olacak. Baska bir arzunuz var miydi Bulent Bey?
Bülent Murabıt 28 Kasım 2019 09:50
"Yunanistan’la, Bulgaristan’la, Ermenistan’la dostane ilişkiler kuramayız. Neden? Çünkü onlar milli varlıklarını Türk’ü başlarından atmakta arıyorlar. Türk’ü defetmiş olmak onlara bir milli şahsiyet temin ediyor. Türk’ten kurtulmayı atın Yunanlı’nın, Bulgar’ın, Ermeni’nin kafasından; geriye hiçbir şey kalmaz. Bütün dertleri Türk’ten kurtulmak, Türk’ü başından atmak.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 13:53
5
Bulent bey, son zamanlarda psikologa hiç gittiniz mi? Yok gitmem diyorsanız, bahsettiğiniz ülkeleri gidip görün.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 08:03
Anlaşılan herkes haksız bi biz haklıyız.
evin 28 Kasım 2019 07:02
karabağ ile kıbrıs sorunları birbirine çok benziyor. türkiye kıbrısa "barış harekatı" yaptı deyip ermenistanı karabağı işgalle suçlayamazsınız...karabağda nüfusun çoğunluğu çok eskiden beri ermeni zaten...
cemil 28 Kasım 2019 01:04
sayın yazar birde kendimize bakalım, türkiyenin bir tek kendi içerdeki sınırlarının kapanması için çırpınışını görelim. Suriye ile düşman, ırakta kürtler komşu düşman olduk. yunanistanla kavgalıyız ikide bir petrol aramalarından dolayı brde geçmişten dolayı kavgalıyız, rusya durumu belli bir yanlışta ihraç ettiğimiz tomatesleri portakalları bize postalıyor. Ermenistan erivan komşuları ile iyi geçinir, istersen bir araştır yüzde 90 azerbeycan erivan arasını bozan gene bizimkiler çıkacaktır. hangi taşın altını kaldırsan bizimkiler çıkarda.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 00:45
Sayin yazar, komsu ulkelerle olan iliskilerimizi "gene biz hakliyiz" mealinde anlatmak aliskanliginizdan bir turlu kurtulamadiniz. Bu makalede es gectiginiz birkac onemli bilgiyi yaziyorum, lutfen okuyun. Bildiginiz gibi Turkiye Ermenistanla iliskilerin duzelmesi icin 1 Ekim 2009 da protokol imzaladi. Bu protokola gore iki ulke de hicbir on kosul olmadan iliskileri duzelteceklerine dair soz verdiler. Azeri lobisinin baskisiyla Turkiye bu anlasmaya uymadi. Yani Turkiye verdigi sozu tutmadi...Karabag nufusunun %80i Ermeniydi. Referandumla bagimsizlik ilan ettiler. Savasin sebebi buydu.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 21:47
0
10:58... Karabag savastan once Azerbaycan'a ait ozerk bir bolgeydi. Ermeniler tarafindan yonetilen, ic islerinde bagimsiz bir yerdi. Sovyetler dagildiktan sonra Azerbaycan Karabag'in ozerkligini tanimadigini ilan edip israil'in Filistinde yaptigi gibi Azeri yerlesim bolgeleri kurmaya baslayinca buyuk cogunlugu Ermeni olan halk referandumla bagimsizlik ilan etti. Yani Azerbaycan durup dururken basini belaya soktu.
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 10:58
4
Karabağ Azerbaycan siyasi sınırları içerisinde bir bölgedir. Kaynağın nedir bilmem ama nüfusunun isterse tamamı ermeni olsun, egemen bir ülkenin bir bölgesinin referandumla alınıp başka bir ülkeye bağlandığı nerede görülmüş? Üstelik malum ülkeyle kara sınırı bile bulunmayan bir bölgeden bahsediyoruz. Tapusu bende olan bir apartmanda 10 daire var, 9'unda türk 1'inde ermeni aile oturuyor, o zaman o aile isterse oturduğu daireyi kendi üstüne geçirebilir öyle mi?
KARAR OKURU 28 Kasım 2019 14:32
3
karar okuru 10 58 referandum diyorsun, bence çok güzel bir düşünce keşke bu düşüncede türk ünsanı ve hükümetide kuzey ıraktada refarandumda aynı anlayışı gösterseydi, kürtlerin en doğal hakları olan milletlerin kendi kaderini tayin etme hakkı elinden alındı. Bu gün aynı zamanda türkiyede 20 milyonun üstünde kürt kardeşimiz yaşıyor, bunlar referandum yapıp kendi yönetimlerini kendi kaderlerini tayin etmede haklı, ayrılabilme hakkına sahip bir miletten olan insanların topraklarında zorla işgalle silah baskıları ile izole edip yaşatmak size ne ifade eder acaba keşke biraz enpati kurabilsek
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN