Back To Top
Hem istibdat hem yoksulluk

Hem istibdat hem yoksulluk

 - Son Güncelleme: 25.11.2019 Pazartesi 09:27
- A +

Ne demişti Tahran Milletvekili Ali Rıza Zekai, İran destekli Husi milisleri Yemen’in başkenti Sana’ya girerken?

“Üç Arap ülkesi bugün İran’ın elinde ve İslam devrimine bağlı. Sana, İran devrimine katılma yolundaki dördüncü Arap başkenti oldu.”

Bu konuşmanın üzerinden beş sene geçti; ama İran söz konusu ülkeleri / başkentleri kendine bağlamanın hayrını görmedi ve göreceğe benzemiyor.

Bu ülkelerin halkları da “İran’ın elinde” olmanın hayrını görmediler ve göreceğe benzemiyorlar.

Nasıl görsünler?

Suriye’deki İran siyaseti, amansız bir diktatörlüğün yüzbinlerce insanın öldürülmesi ve milyonlarca insanın yerinden yurdundan edilmesi pahasına korunmasından ibaret…

Yemen’deki İran siyaseti, mezhep faşizmini ayyuka çıkarmaktan ibaret…

Bu iki ülke, Ali Rıza Zekai o konuşmayı yapalı beri adeta yerle bir oldu.

“İran’ın elinde”ki diğer iki ülke, Irak ve Lübnan da kargaşa içinde; sokaklar ‘İran defol!’ diye haykıran kalabalıklarla dolup taşıyor.

***

Yayılma siyasetinin gerekçesi: “İran İslam Cumhuriyeti”ne kasteden şer güçlere karşı bir set oluşturmak, onları söz konusu ülkelerde oyalayarak cephenin İran’a taşınmasını engellemek.

Kulağa gayet ‘reel politik’ geliyor; ama o ülkelerdeki sonu gelmez operasyonların yüksek maliyetini taşıyamayan İran halkının tahammül gücünü daha fazla test etmemek de ‘reel politik’in konusu olmalı değil mi?

Üstelik İran halkının hatırı sayılır bir kısmının rejime karşı derin bir husumet beslediği ve onun bekasına metelik vermediği de ortada iken.

Her protesto dalgası devletin kanlı müdahalesiyle bastırıldığı halde tekrar tekrar protestolara tevessül eden İranlılar bir gün en korkunç müdahalelerin bile kâr etmeyeceği bir şiddetle patlarsa ne olacak?

2009’da protestocular Muhammed Hatemi (Eski Cumhurbaşkanı), Mir Hüseyin Musavi (Eski Başbakan) ve Mehdi Kerrubi (Eski Meclis Başkanı) gibi “inkılabi” siyasetçilerin posterlerini taşıyarak, mevcut sistem dahilinde bir çözüm aradıklarını ortaya koyuyorlardı; geçen seneki ve halihazırdaki protestolarda ise Humeyni ve Hamaney’in posterlerinin yakıldığına, yani ‘rejimin köküne kibrit suyu’ eğiliminin sergilendiğine şahit oluyoruz.

Bu eğilimin sergilenmesi şimdilik istisna olarak kalabilir; ama İran’ı bilen herkesin bildiği gibi, potansiyel bakımdan hiç de marjinal kalmayan bir eğilimden söz ediyoruz.

Rejim, demir yumruk siyasetinden vazgeçip, halk ile devletin arasındaki duvarlar yıkılsın ve cumhuriyet olmanın gereği yerine getirilsin diye çırpınan ıslahatçı (reformist) siyasetçilerin ensesinde boza pişirmeyi bıraksa, “İslam Cumhuriyeti”ni koruma amacına hizmet ettiğini ileri sürdüğü vahşice yayılma siyasetinin aslında bunun tam tersine hizmet ettiğini görüp bu siyasetini de ıslah etse, ABD öncülüğündeki uluslararası ambargonun etkileri şimdiki kadar feci olmayacak ve halkın bunlara tepkileri de şimdiki kadar sert olmayacaktır.

Ortalama vatandaş için, geçim sıkıntısı olmasa belki istibdat bir nebze çekilebilir, istibdat olmasa belki geçim sıkıntısı bir nebze çekilebilir; ama hem istibdat hem geçim sıkıntısı olunca, bombanın patlaması an meselesi oluyor.

***

Geçim sıkıntısı deyince…

İran hükümeti, ülke çapında protestolara yol açan benzin zammından elde edilen gelirin 18 milyon yoksul aileye dağıtılacağını açıkladı.

Tekrar: 18 MİLYON YOKSUL AİLE.

İran’ın nüfusu 82 milyon; aileler ortalama üç kişiden oluşuyorsa 54 milyon kişi eder, toplam nüfusun neredeyse üçte ikisi.

Felaket.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yakup ORUK. 26 Kasım 2019 04:24
İran petrol ülkesi. Bizim paramız ile benzin 50 kuruştan 75 kuruşa çıkmış. Bu zam için İran yıkılıyor. Kaddafi'nin ülkesi Libya'da benzin bedava idi. Yeni evlenenlere araba / ev bedava verilmiş. E... Libya ne oldu?. Allah'ım bizim insanlarımızı da böyle imtihanlara sokma.
KARAR OKURU 26 Kasım 2019 21:50
0
Biraz bilgilerin ve konusun. Kardes Tebrizden yeni geldim benzin 50 kuruştan 3750 çıktı.muthis bir artış oldu.petrol ülkesi olmayan Türkiye'ye neredeyse aynı yani bizde benzinin 20 liraya çıkmasi neyse İran'da olanda odur.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 22:39
Bu tablo size tanidik gelmiyor mu?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 18:47
biz de boyle olucaz diye korkuyorum
Karar okuru 25 Kasım 2019 15:23
Hiç, yazılarınız ile, tavırlarınız ile, atarlarınız ile bu duruma gelme de pay sahibi olduğunuzu düşünürmüsünüz acaba, yani siz de dahil zihniyetiniz!
KARAR OKURU Mürsel 25 Kasım 2019 15:08
Ortalama vatandaş için, geçim sıkıntısı olmasa belki istibdat bir nebze çekilebilir, istibdat olmasa belki geçim sıkıntısı bir nebze çekilebilir; ama hem istibdat hem geçim sıkıntısı olunca, bombanın patlaması an meselesi oluyor.Fars yayılması ve palavrası geri tepiyor..
musto 25 Kasım 2019 11:37
Tencere dibin kara benimki senden kara.
muhammed haris 25 Kasım 2019 11:08
istibdat yoksulluk adaletsizlik merhametsizlik yalan dolan yolsuzluk akraba kayırma eşdost zengin etme iranı batırırda türkiye yi abad edermi sayın yazar ?
turgut ertav 25 Kasım 2019 10:28
istipdat ve yoksulluğu türkiye de arayın derim.türkiye hırlı mı?
Takipci 25 Kasım 2019 09:51
1) Iran icin istediklerinizin yarisini da Turkiye icin isteseniz... 2) Iran bir kisim Arap ulkeleri gibi Israil ile is tutmuyor. 3) Suriyeye yapilan Hacli Saldirisina karsi Iran var gucuyle mucadele ediyor.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:18
Türkiye de kaç yoksul aile var?
Acem Şalı... 25 Kasım 2019 09:09
Bütün baskı rejimlerini atakta tutan en büyük güç yoksullardır. İranda da bu yoksul kesim insanlarını öldüren kanlı rejimin sadık kullarıdır. Yapılan açıklama 18 milyon için müjde ve motivasyon kaynağı. Yani durum sandığınız gibi değil üstad...
karar okuru 25 Kasım 2019 08:48
Tam da içinde yaşadığın ülkeyi özetlemişsin Hakancım... "Hem istibdad, hem yoksulluk" vesselam! "Allah, aklını kullanmayan toplumların üzerine pislik yağdırır" (Yunus/100) Ne doğru buyurmuş Rabbim!!!
KaRAR OKURu 25 Kasım 2019 13:48
0
Bize de yağacak o kötülük. Aklını yitirmiş bir toplum olduk. Hakkı yenene ses çıkarmıyoruz, elindeki azar azar gaspediliyor tık yok. az kaldı bize de geliyor.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 08:01
Bizim İran ve Rus aşığı liderlerimiz de maalesef aynı fikre sahipler. O yapılan katliamlara da bir şekilde ortaktırlar. Rusya ve İran, ABD ve Nato'dan daha az mı Müslüman kanı döktüler?
evin 25 Kasım 2019 07:10
türkiyeden bahsediyorsunuz sanmıştım, meğer iranmış... iran yıllardır süren ambargolar sebebiyle bu durumda, peki türkiye neden bu halde? emeklilere bile para yok diye maaş veremeyen bir ülke haline nasıl geldi?
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 07:07
Bizde de 16 milyon yoksul aile var. Yani 60 milyon. Her şey ateş pahası. Benzin İran'dakinin kaç katı. Bunu niye görmüyorsun? Dahası İran'ı bölgeden çekersen büyük İsrail'i kim durduracak? Araplar mı, biz mi? Siz dua edin ki ABD-İsrail şer ikilisine her şeyiyle direnen bir İran var. Yoksa İsrail sınırımıza kadar gelmişti. Esad'a en büyük düşman niye İsrail?
Karar Okuru 25 Kasım 2019 04:24
Mezhep ne olursa olsun dinci mezhepçi anlayışın geleceği yer bu. Diyanet yoksulluğa isyan etmeyin diye saçma hutbelere yöneldi. Bu anlayışın geleceği yerler buralardır.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 04:13
Mollalar dış güçleri suçlayıp duruyor. Kendileri bir “dış güç” olarak oraya-buraya müdahale ederken tamam. Ama ambargoyu yiyince dış güçlerin suçu oluyor.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 03:29
Bu ayaklanmaları ABD Israil kışkırtıyor olmasın.siz her protestoyu haklı mi görüyorsunuz.yoksa işinize geleni mi.ama benim anladigim Türkiye hariç tüm protestolar hakki yazara gore
İSTİBDAT VE YOKSULLUĞUN ZİRVESİ TÜRKİYE DE YAŞANIYOR İNSANLAR GEÇİM SIKINTISI YÜZÜNDEN İNTİHAR EDİYOR BUNLARI NİYE YAZMIYORSUNUZ? MİSTER HAKAN ALBAYRAK
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 02:56
"Hem istibdat hem yoksulluk "baslogini gorunce hah dedim.yazar nihayet Turkiyeden bahsetti.ama ne gezer.yine yurt dışındaymış.ama anlattığı şeyler turkiyeye ne kadar da benziyo.bizm dunya lideri de suriyede filistinde arakanda ....dünyanın her tarafında müslümanları kurtariyo, Bi BIZI KURTARAMADI.iran halkı ses cikariyo bari. Biz korkudan onu da yapamıyoruz.sokaga çıkan terörist çünkü.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 01:17
İran İslam'ın çıbanbaşıdır. Kanatmadıkça iyileşmez.( bu ağır gelebilir belki ama İran siyasal yayılmacılığı yüzünden sünniler de karşı cephede daha sert önlem almaktadır. Bu da ayrımcılığı ve gerilimi artırmaktadır).
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 09:17
7
İran olmasydı güney komşun çoktan İsrail olmuştu. Keşke sünni alem de emperyalistlere ve İsrail'e İran kadar direnebilse. Bölgede İran dışında kim var Allah aşkına söyle de bilelim. Suriye de vardı, onu el birliğiyle hallettiniz.
KARAR OKUR 25 Kasım 2019 01:04
Hele kardeş sen bizim ülkeden haber ver Allah aşkına! Sokağa mı çıkmamız gerekiyor? Yakıp yıkmak mı? Millet gırtlağına kadar borç harç içinde.
KARAR OKURU 25 Kasım 2019 00:33
Türkiye de 17 milyon sosyal yardımlarla ayakta duruyor resmi rakamlar irandan ne farkımız kaldı bizim
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN