Back To Top
‘İslamilik Endeksi’

‘İslamilik Endeksi’

 - Son Güncelleme: 25.05.2019 Cumartesi 23:25
- A +

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir üniversitede görev yapan ve İslam dünyasında reforma adandıklarını ileri süren iki Müslüman iktisatçı her sene bir “İslamilik Endeksi” hazırlayarak hangi ülkenin ne kadar “İslami” olduğu konusunda kendilerince racon kesiyor.  

Kur’anî kıstaslar çerçevesinde, ülkelerin şu dört ana başlık altındaki performanslarına bakarak yapıyorlarmış bunu: İktisat, hukuk ve devlet yönetimi, insani ve siyasi haklar, uluslararası ilişkiler. Bunların şu gibi alt başlıkları var: Toplumun tüm üyelerine eşit iktisadi fırsatlar, mülkiyet hakkının korunması, çalışmak isteyen herkes için istihdam imkânlarının oluşturulması, eşit eğitim hakkının temini, yoksulluğun önlenmesi ve temel ihtiyaçların karşılanması, vergilerin verimli kullanılması, tabii kaynakların ölçülü kullanılması, yolsuzluğun önlenmesi, siyasi istikrar, hukuk devletine uygunluk, kadın hakları, uluslararası ilişkilerde barışçılık. 

2018’in “İslamilik Endeksi”nde 153 ülke sıralanıyor. En “İslami” üç ülke Yeni Zelanda, İsveç ve Hollanda imiş. İlk 44’te İslam dünyasından bir tek ülke bile yok. Türkiye 95’inci sırada. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 45’inci sıraya yerleşerek ‘En İslami İslam ülkesi’ unvanını kazandı. 

Ekonomi sahasında 22’inci, hukuk ve devlet yönetimi sahasında 40’ıncı sırada BAE; fakat insani ve siyasi haklar sahasında 86’ıncı, uluslararası ilişkiler sahasında ise 96’ıncı sırada olduğu için ortalaması düştü. Uluslararası ilişkilerde 96’ıncı sıra da fena sayılmaz aslında; İslam dünyasındaki demokratik reform çabalarını canla başla destekleyen ve savaş mağduru milyonlarca muhacire kucak açan Türkiye o sahada 148’inci sıradayken, kanlı askeri cuntaların 1 numaralı destekçisi olan BAE’nin 96’ıncı sıraya kadar yükselebilmesi büyük başarı! Ekonomi sahasındaki 22’inci sıra zaten destan! Hindistanlı, Bangladeşli, Filipinli göçmen işçilerin patron-devlet işbirliğiyle iliklerine kadar sömürülmesi ve ezim ezim ezilmesi, BAE’nin iktisadi ahlak konusunda muteber bir ülke sayılmasını engellemeye yetmemiş demek ki. 

Pardon, ilgili devletlerin vatandaşı olmayanlara yönelik muameleler değerlendirmeye alınmıyor, değil mi? İsrail’in bütün İslam ülkelerinden daha “İslami” sayılıp 39’uncu sıraya yerleştirilmesi de bu sayede olsa gerek. 

İktisat, hukuk ve devlet yönetimi, insani ve siyasi haklar konusunda daha bile “İslami” imiş İsrail; bunların birincisinde 26’ncı, ikincisinde 33’üncü, üçüncüsünde 34’üncü sırada yer alıyor (Uluslararası ilişkilerde 152’nci sırada). Demek ki toplumun tüm üyelerine eşit iktisadi fırsatlar, mülkiyet hakkının korunması, yoksulluğun önlenip temel ihtiyaçların karşılanması ve hukuk devletine uygunluk gibi konularda durumu hiç fena değil İsrail’in. Gel de bunu İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da topraklarına el konup iktisadi fırsatları yok edilen, evleri yıkılan, yoksulluğa itilen, bunları protesto etmeye kalktıklarında da tutuklanıp işkenceden geçirilen ve hatta oracıkta vurulup öldürülen Filistinlilere anlat… Ama siz İsrail vatandaşı değilsiniz ki kardeşim! Size bu şekilde zulmetmesi İsrail’in ekonomide, hukuk ve devlet yönetiminde, insani ve siyasi haklarda “İslamilik” notunu düşürmez ki! Gazze’deki katliamlar zaten hiç düşürmez, çünkü orası İsrail işgal bölgesi bile değil; İsrail dışarıdan bombalıyor orayı.  

İçerisi-dışarısı deyince: Farz edelim ki kamu sermayeli bir Fransız petrol şirketi Afrika’da binlerce insanı birbirine kırdırarak bir servet kazandı ve o serveti Fransa’ya nakledip ulusal ekonomiye kattı (“Farz edelim” dediğime bakmayın, oluyor maalesef böyle şeyler); Fransız ekonomisi ile alakalı değerlendirme yapılırken o kana da bakılıyor mı? Fransız ekonomisinin “İslamilik” notunu düşürebiliyor mu o kan? Düşüremiyor. Hukuk ve devlet yönetimi sahasındaki, insani ve siyasi haklar sahasındaki “İslamilik” notunu da düşüremiyor. Niye? Çünkü “İslamilik Endeksi”ni hazırlayan arkadaşların şablonları buna müsait değil.  

***

İslam ülkelerinde söz konusu sahaların genellikle sorunlu olduğu muhakkak; ama bu “İslamilik Endeksi”nin sorunlu olduğu da muhakkak. 

Başta ismi sorunlu zaten. Arkadaşlar herhalde çarpıcı bir şey olsun dediler; gerçekten de çarpıcı bir şey oldu, ama yanlış oldu. Allah’a ve Resulüne imandan bağımsız bir “İslamilik”ten söz etmek yakışık almıyor. Yeni Zelanda yahut İsveç’in İslamiliği olmaz; bunların şu veya bu sahadaki şu veya bu muamelesinin de İslamiliği olmaz; bazı muamelelerinin İslami değerlerle örtüşmesi olur ancak. Endekste “İslam” kelimesinin ille de geçmesi gerekiyorsa, “İslami Değerlerle Örtüşme Endeksi” denebilir… mi acaba?  Yok, o da olmaz; genel olarak “İslami Değerler” demek de yakışık almaz. 

Arkadaşlar iktisatçıymış. Bari o sahaya çekilip “Ekonomide İslami Değerlerle Örtüşme Endeksi” hazırlamakla yetinseler... 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Mayıs 2019 00:08
Hakan Bey; Tebrikler. Bir müsteşrik ağız ve üslubu ile değerlendirme yapanlara itibar etmenin bir bühtan olduğunu cok güzel özetlemişsiniz. Ümid ederim ki bu yazınızı sütundaşınız da dikkatle okur ve ona göre kendi yazdıklarına bir çekidüzen verecek kadar hakperestdir. Bekleyeceğiz ve göreceğiz. Saygılarımla.
Muhtefi. .. 26 Mayıs 2019 21:30
Tamam abiler Islami Endeksimiz zayıf demişler doğru Kuzey Avrupa ulkeri İnançta en zayıf Deist hatta Ateist Diyebileceğimiz İnsalar çoğunlukta. Onlar icin humanist ölçüleri var..ya Onlar Ehl i Kitap Hz İsa a.s ne kadar yakınlar. !..ya Musevi Şeriatı ile yönetilen Israil en ZİRVE durumdalar her açıdan ya onlar ne kadar Yakınlar Hz.Musa a.s yoluna. .biz her halimizle onlar ile yakından, uzaktan alakamız yoktur. Bu new zuhur Isid, vehhabi şizofren,piskopatlar vb hariç onlar ile de orta bir paydamiz yok-tur. .!..
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 03:06
Yorumlar saç baş yolduracak cinsten; Hakan Bey, BAE diyor, İsrail diyor, imandan bahsediyor, eleştiri noktası bu fakat aklına geleni yazan komplekslilerin yaptıkları " yorumlar" standartın ne kadar düşük olduğunu gösteriyor. Allah yardımcınız olsun Hakan Bey
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 23:28
Bir kere de aynaya bak...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:54
Bir ülkede, memur rüşvet almıyorsa, adam kayırmacılık yapmiyorsa, kanuni sorumluluğunu yerine getiriyorsa, vatandaş rüşvet vermiyorsa, müteahhit malzemeden çalmıyorsa, mükellef vergi kaçırmıyorsa, siyasetçiler birbirine saygılı ise, seçimler şeffaf yapılıyorsa, iktidardakiler kanunları partizanca uygulamıyorsa, muhalefet eleştirilerini hakkaniyet ölçüsünde yapıyorsa, fikrinden dolayı kimse kimseyi ötekileştirmiyorsa, bu devlete MEDENİ DEVLET denir. Bütün BUNLAR sadece İSLAM ADINA UYGULANIYORSA İSLAM DEVLETİ denir. Esasen Önemli olan bunların uygulan
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 22:35
Ülkemiz için herhangi bir İslami endekse gerek yok. Çünkü, durum berbat ötesi...Haksızlık ve kayırmacılık almış başını gitmiş. Neyse çok konuşmayalım polis kapımıza dikilmesin. Yüce Yaratıcı her şeyi görüyor.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 21:04
Sorun, bu tür kimin itmesiyle ve kimi ne idüğü meçhul kişilerin yaptığı bu tür sözde bilimsel statistikleri çok önemsiyor olmamızdadır. Amerika, Guantanamo'dan AbuGrayb'a, Irak'tan Afganistan'a, beyaz polislerce öldürülen yüzlerce siyaha, yargısız öldürmelere, yargılı idamlara ve dünyanın dört bir yanını karıştırmaları ile, bu hesaba göre listenin en sonunda yer alsa gerek.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 20:35
türkiye akp eliyle sünni hanefi faşizmiyle yönetiliyor tipik emevi saltanat gibi.
KARAR OKURU 53 25 Mayıs 2019 22:31
2
Sırf muhalif olacağım diye abuk sabuk saptamalar yapmayalım. İmamı Azam Ebû Hanife emevi saltanat sahiplerince idam edilerek katledilen büyük bir alimdir. Faşizm ile adını bir arada anmak eDepsizlikten ötedir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 19:31
Feraset sahibi yazınız için teşekkürler.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 19:08
klise bir "gercek islam bu degil haberi": -gercek islam akp degil, fethullah degil, isid degil, arabistan degil, iran degil, -eee, ne? -yeni zelanda. -kriterler ? -insan haklari, hukukun bagimsizligi, ifade ozgurlugu, ozgur medya... -yani islamin sartlari. -evet, -washington icin iftar vakti.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 18:19
Bir gün Davutoğlu bir gün ümmet. nerde kitabın ortası. Nerde bugünkü sen. Çevrene bak nerede duruyorsun
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:46
Bir sürü kuyruk acısı olan tip fitne için yazıp durmuş, gardasim sen önce kendin yani bir kişi olarak Allah a layık bir kul olmaya çalış sonra millete akıl ver.
Okur 25 Mayıs 2019 16:42
Bu ilk ûç ûlke aslinda mûslûman ûlkeler demokrasiyle yônetilen,hak,hukuk ve adaletli, insan haklarina saygi,, dini siyasete alet etmeyen ,Devletlere biz GAVUR DIYORUZ,
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 16:31
Yazık hemde çok yazık..Ne yapalım Sayın Hakan bey kardeşim kimse Hıristiyanlar çok mükemmel Müslümanlar çok berbat iddiasında değil ama müslümanların şu anki durumunu da görmezlikten gelmek adalet olmasa gerek. Ne yapalım şimdi Son 300 veya 400 yılda bilimsel bir buluş yada çalışma yapmış bir İslam ülkesi gösterebilir misiniz . Bana ne Avrupalılardan kardeşim yok şöyleymişler yok böyleymişler. Bir hırka bir lokma diyeceksin ama saraylarda yaşayacaksın Mercedeslere bineceksin..Müslüman her şartta doğru olacak, dürüst olacak, adaletli olacak ve her
Her müslüman her davranışı İslami olmadığı gibi, her kafirin de her davranışı kafirce değil H.Albayrak. Kelimelere takılıp kalma .Kamuda şeffaflık, dürüstlük, verimli çalışma, basitlik İslami bir özellik mi değil mi onu söyle.Demek istediğin İmani değil.Bu doğru.Ama İslam'la İman aynı şey değil zaten."Araplar/ bedeviler iman ettik" dediler.De ki " Siz henüz iman etmediniz.Ancak İslam olduk( teslim)" deyin. Batının güzellikleri imani değil ama İslami.İslami sıfat babadan müslümanın babasının tapulu malı değil!.
Ali Kumaş 25 Mayıs 2019 14:39
Sen de farklı bir racon kesmiyor musun Hakan..?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:28
herşey tamam da bu yavru mankurtlara ne oluyor, ne alakanız var sizin islamla falan, az bi düşünün abd ne derse onu dillendiriyorsunuz sonra din elden gidiyor teraneleri.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 19:10
0
TABİYA İSLAM AKP LİLERİN TAPULU MALI
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:29
Hakan bey.Niye rahatsiz oldunuz.Bu arastirma dogru.Muslumanlar musluman olmayan Hristiyanlarin ulkelerine goc ediyorlar.Neden...Zengin Araplar dahi butun yatirimlarini Batiya yapiyorlar...Huzur Islam'da diyenler Solugu Londrada Paris de Bonnda New York da Sidney de Amsterdam da aliyorlar.Neden....Islamcilarin bu konuda ikiyuzlu olmalarida ayri bir sorun....
E.K 25 Mayıs 2019 13:23
Guzel bir yazi. Tesekur ederiz.. Elestirel dusunce... "Racon Kesmek" deyimi guzel olmus.. Iki Iranli akademisyenin bir Amerikan universitesinde yaptigi calismanin adina "Islamilik" demesi, calismayi Islami kilmiyor..Yazarin belirttigi gibi isimde sorunlu. .Arap Emirliklerinin, Seyhlerinin Turkiye'den daha iyi durumda oldugunu gostermeleri ilginc. Yine Israil'in durumu tartismali... Islam ulkeleri her konuda nal topladiklari icin, calismanin bulgularini kabul etmeye zaten zihnimiz elversili. Ancak, yazar hakli noktalara dikkat cekmis.
İsmail Kahraman 25 Mayıs 2019 13:18
İşaret ettiğiniz bazı konularda hak versem de genel olarak problemi çözüyor mu?
Takipçi 25 Mayıs 2019 13:14
Küfür ve şirk zulümdür. Bir insan, topluluk yada devlet başta Allah'ı bir kabul etmedikçe zulüm yapıyor demektir. Hristiyanlar her yere adalet, hukuk, iyilik ve yardım saçsalar zulüm yapıyorlar. Bu böyledir. Değişmez. Kaldı ki bunu da yapmıyorlar. Tarihçiler Avrupanın temelinin zulüm ve sömürgeye dayandığını bilirler. Müslümanların işleri ise hayra çevrilir. Adalet ve hukuk asıl müslüman ülkelerdedir. Komşu hakkı, yardımseverlik, hayvanlara iyi davranma, misafire ikram, aile kurumu,saygı, hürmet ve güzel olan her şey islamdadır.
Karar Okuyucusu 25 Mayıs 2019 12:56
Sizlerin İslam'dan başka konunuz yok mu? İslam islam diye diye Allah'ın dinine düşmanlar türetmeye başladınız.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:20
3
bu neyin hazımsızlığı arkadaşım. müslüman canını dini için taşır. okumazsın olur biter. dinimizi konuşmak yaşamak ve anlatmak için sizden izinmi alacaz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:22
5
yeni türedi dimi. konuşmasak düşman falan olmayacak. kıyamete kadar Allah düşmanları var olacak bizde susmayacağız bitmeyceğiz. çatlasanızda bu böyle patlasanızda bu böyle
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:14
3
allahın dinini sömürüp siyasete alet edenler siz düşmansınız dine
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 14:59
1
Ne saçmalıyorsunuz Allah aşkına. Zaten İslami hassasiyeti kendine dert eden ender yazalar burda var. Ne yani ne desinler .; sporla sahte kültürel sanatla , pespaye siyasi analizlerle ,sahte konularla milleti mi uyutsunlar onlarda diğerleri gibi bize en çok lazım olan inancımızın penceresinden durumları analiz etmek...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:50
Her Müslimin her vasfı Müslim olmak vâcip iken, haricen her dem vaki, sabit değildir. Öyle de, her kâfirin her vasfı kâfir olmak, küfründen neş’et etmek yine lâzım değildir. Her fâsıkın her vasfı fâsık olmak, fıskından neş’et etmek, öyle de, her dem sabit değildir. Demek bir kâfirin Müslim olan bir vasfı, Müslimdeki lâmeşru vasfına galip olur. Bilvasıta, o kâfir dahi ona galiptir. Hem dünyada, hayatın hakkı şamil ve âmmdır. O rahmet-i âmmenin bir cilve-i mânidar, onun bir sırr-ı hikmeti var; küfür mâni değildir.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:42
Ben 13 yasindan beri 5 vakit namaz kiliyorum. Islamiyet uzerine cok kitap okudum halen okuyorum. Sunu soyleyebilirim ki bugun yasanan sey Islam degil. Bunu cok net gorebiliyorum. Islam ulkeleri Islamdan uzak. Toplumsal adalet ve insanilik noktasinda Avrupa bizden cok ileride
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:20
2
o yüzden sürünüyoruz zaten. ayet var Allaha ve Resülüne itaat etmezseniz gücünüz devletiniz elinizden gider
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:19
doğru dedin. radikallere göre "racon kesiyor"
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:16
ülkelerin diğer ülkelerle ilişkileri üzerinden islamilik endeksi yaratacak olursak emeviler, hele hele zalim haccac zamanındaki emeviler endeksin neresinde yer alır. malum, haccac o insanın kıt olduğu dönemlerde 200 bin insanı katletmiş.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 12:12
Türkiye ilk 10'a girmeliydi. Geri dönmeye niyeti olmayan milyonlarca muhacire kucak açtı ya, size kriter olarak bu yeter.
osman çakır 25 Mayıs 2019 11:22
İslam ülkelerinin çoğunluğu her anlamda sömürgeleştirilmiş ve kukla rejimler eliyle yönetildiğinden mütevellid İslamilik endekslerinin düşük olduğu malumumuzdur.Fakat bu sözde İslamilik endeksi küfür zaviyesinden bakılarak oluşturulmuş hakkaniyetten uzak bie endeks..
iso. 25 Mayıs 2019 10:50
Bir tane bile yeni kilise yapilmadi, ama isterseniz, buna karsilik 2 tane daha muazzam ilkokul, ve 2 tanede birbirinden daha muazzam lise acildi.Degerlendirmeyi siz yapin sayin kiymetli yazar, isterseniz sehrin 10 gelisme surecini size resimleriyle gondereyim..
iso. 25 Mayıs 2019 10:50
Ha israile gelince israil bizden daha iyidirler.Buna hic suphem yok.Onlar Filistinde insanlarin onlarca gun cenazelerini sokakta alinmasini engellemediler, insanlari cocuklar olmesin diyen birini iceri tikamadiler, onlar insanlari panzerin arkasina baglayip surukleyerek bomba kontrolu yapmadilar.Bunu sonsuz bir sekilde uzatabilirim.Hangi dinden bahsadiyorsunuz , Memleketteki sekliyle herhangi bir dine gore kabul edilemez, birakin Din tacirligini, Bu ne size ne cocuklarimiza, nede torunlarimiza bir sey birakmaz.Is cami acmakla olmuyor.20 yil once yerlestigim yerin nufusu 10 bindi simdi 20 bin
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 10:36
Avrupada her seyin basi liyakattir.Vatandas eline ne gectigine bakar,Ve bir insani vicdan vardir.Secimlerde gidip oyunu kullanir,evine gelir.Secimlerde hile yapilacagini aklina bile getirmez.Daha gidip kilise icinde ,onunde secim propagandasi yapan birine rastlamadim.Diger ulkelerle iliskisi daha cok ekonomik deger le ilgilidir.Ne yani adamlar ulkelerdeki Refah,insani degerlerin toplaminin ortalamasi uzerinden bir deger,uzerinden bunu oraya koymuslar, ki bu islamin vecibeleriyle catismiyor.Ismi ister islamcilik ,ister hiristiyanlik endexi olsun, sonuc yinede ayni cikardi.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 09:44
Biz ihaleyi mümin bir kardeşimize vermeyi tercih ettiğimizde, gavur bunu ahlaksızlık olarak algılıyor. Değerlerimiz farklı.
Takipci 25 Mayıs 2019 08:51
Sn Hakan bey, siz Avrupayi da Islam ülkelerini de bilirsiniz. Sadece 'durustluk' endeksi yapilsa durum ne olur? Lütfen gercekci olalim...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 07:12
Bu bir bilimsel çalışmadır ve bilimsel çalışmalar çalışmayı mümkün kılamayacak kadar büyük beri setiyle değil çalışabileceğiniz kadar bir örneklem ile yürütülür. Eleştirdiğiniz konular siyasi konular ve ne yazık ki her ülke için dikkate alınması imkansız. Bilimsel yöntem de zaten sonuçlarını açıklarken veri setini, kısırlarını ilan eder. Yine de ortalama bir dünya insanına Yeni Zelanda'da mı yoksa Türkiye'de mi yaşamak istediğini sorsanız alacağınız cevap farklı olmaz. Evet Türkiye mazlumlara kapılarını açtı ama kendi halkı ile ili
sosyal bilimci 26 Mayıs 2019 01:41
0
Örneklemlerin nelerden seçildiği sonucu pekala belirler değil mi sayın okur? Sosyal bilimlerin (hatta pozitif bilimlerin) teoriler ve paradigmalar üzerinden yapıldığı bilinen bir gerçek. Önce oturup serbest piyasa ekonomisinin niçin islami olduğunu tartışmadan bu araştırmanın sonucunun niçin doğru olduğunu konuşamazsınız.
Yazdıklarınız doğru..AMA..Şu da bir gerçek ki İslâm ülkeleri 1400 yıl önceki zamanda takılı kalmış.Ahlak çökme noktasına yaklaşmış.Birakin müslüman özelliklerini İNSAN olabilme özelliklerini asgariye indirmiştir.Siyasetcilerin cemaatlerin basının vs.nin İslam dinini bu kadar kolay kullanabilmesi insanların akıllarını kullanmayıp bunlara pirim vermesindendir.Gercekten Musluman ülke var mı?yoksa sadece adları mı müslüman Allah Kur'an da neden şöyle diyor..Ey iman edenler iman edin!.. .
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 06:26
Sansasyonel endeks, ülkemizde adalet ve ahlakla ilgili tartışma başlattıysa, amacına ulaşmış demektir. Allah (c.c) nazarında, kendini İslami olarak adlandırıp şekilde Müslüman olmak mı önemli, yoksa şekilde nasıl olursa olsun özünde ahlaklı ve adaletli olmak mı?
Karar Okuru 25 Mayıs 2019 05:47
Bağnaz düşünceler ağır basıyor. Adamlar islam anlayışındaki değerlere ve o değerlerin hangi ülkelerde daha fazla yaşadığına bakmışlar. Sonuçta da tamda beklendiği gibi islam toplumlarının güya islam gibi davranıp sözüyle ve özünün tutmadığı görülüyor. Bu yazıdaki değerlendirme benzeri anlayışlarda dine zarar veriyor. Sanki Allah’a ve Resule iman yeterli gerisini kafana göre takıl gibi absürt bir anlayış çıkar ki bu kötü; ama galiba maalesef durumda bu bizim kafalarda
batmanlı abdülselam 25 Mayıs 2019 04:05
akp lilier şimdi toplumu rumsun ermenisin diye ayırmaya başladılar hani islamda ırkçılık haramdı niye ırkçılık yapıyorsunuz akp liler.
sıradan müslüman 25 Mayıs 2019 03:35
Türkiye'de ve İslam dünyasında bir çok şeyi eleştirse de bu endeksin geçerliğini sorgulayan zihinlerin ve vicdanın sesi oldunuz. Öncelikle bu iki arkadaşın dünyada hakim paradigmadan hareketle ulaştıkları tespitlerin (!) ne kadar su götürdüğü sorgulanmalı. Bu değerli gazetede mesele üzerine yazılan en akl-ı selime uygun yazıydı. Teşekkürler sayın Albayrak.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 03:26
Abi bosver bu düz mantik ayaklarini, kelime oyunlarini. Sen adina "İslami Değerlerle Örtüşme Endeksi" de, sonuc degisirmi onu söyle. Allah ve rasulunü diline dolayip ögütlerini ayaklar altina alarak da olmaz o is. "Yazıklar olsun o namaz kılanların hâline" ayeti israilliyemi yoksa?
karar 25 Mayıs 2019 02:55
"Allah’a ve Resulüne imandan bağımsız bir “İslamilik”ten söz etmek yakışık almıyor. Yeni Zelanda yahut İsveç’in İslamiliği olmaz; bunların şu veya bu sahadaki şu veya bu muamelesinin de İslamiliği olmaz; bazı muamelelerinin İslami değerlerle örtüşmesi olur ancak.".laik bir rejim sahibi halkı büyük oranda müslüman ülkeler için de aynı şeyleri düşünüyormusunuz.ayrıca endeksi hazırlayanlar sizin gibi"Allah’a ve Resulüne imandan bağımsız bir “İslamilik”ten söz etmek yakışık almıyor. " düşündüklerinden olsa gerek bu iman kısmın
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:50
DİN İMAN DEDİLER MEMLEKETİ YEDİLER.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 02:27
bir tane yürekli adam yahut kadın çıkıp ey akp liler eyy erdogan din sizin babanızın malımı çekin elinizi islamın üzerinden demiyor çünkü hepsi aynı rantttan geçiniyorlar DİN RANTINDAN.
musto 25 Mayıs 2019 02:06
Senin ülken sadakaya aç sen başka ülkelere yardım ediyorsun tamam yap desinler için yapma okadar imam hatip cemaat tarikat kuran kursları sonrada şikayet gençlerimiz camiden uzaklaşıyor deist oluyor. Orta çağ avrupasını yaşıyoruz bizde onlar gibi ruhban sınıfı yoktu mantar gibi her tarafı sardılar biri darbe yapar öbürleri menzil kapma peşindeler insanlarımız bunları gördükce Elhamdülillah müslümanım demekten çekinir oldular.
asena 25 Mayıs 2019 02:09
Avrupa ve Amerika gibi Hristiyan ülkelere bir bakın çağdaşlar demokrasileri çok güzel insan haklarına önem veriyorlar insanlar rahat yaşıyor işçiler haklarını alıyorlar emekliler emekli maaşı ile dünya turuna çıkıyorlar kadınlara saygı var hayvanlara saygı var çevreye doğaya saygı var batılılar Hristiyanlar insanlara Saygılar Gel gör ki Ortadoğu'daki Arap diktatörleri ve hatta Türkiye'deki onların yandaşları hiçbir şeye saygıları yok Ne insana ne emeğe ne de kadına ne de çocuğa gerçekten dincilik başa bela
Ben Türkiye'deki siyasal Radikal islamcılara aynen şöyle diyorum şeriat devleti mi istiyorsunuz şeriat Devleti'nde Yaşamak mı istiyorsunuz o zaman gidin İran'da Suudi Arabistan'da yaşayın yaşayın da ebenizin Sürmeli gözünü görün 3 gün sonra yandım anam deyip İran'dan Suudi Arabistan'dan kaçarsınız
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 05:45
6
Sen seriatin ne oldugunu biliyormusun cocuk?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 10:25
3
Şeriat insanlara saygı ve nezaketle hitap etmek ve yaşını bilmedigi bir fikir sahibine ''çocuk'' diyerek güya aşagılamada bulunup, barışı bozmamaktır aynı zamanda.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:02
0
Yasiniz kac acaba?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:29
1
Adam Allahın kanunu aşşağılıyor dert olmuyor adamcağız çocuk demiş ondan rafhatsız oluyor paşam. kafalara bak yaa. Allaha küfredilen yerde barış olmaz zaten.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:32
1
islamın şeriatçısı şeraitsızı olmaz. islam tekdir. ya kabul edersin yada etmezsin. şeritaı istemiyorsan müslümanım diye gezmeyeceksin ortalıkta. o laf ettiğin şeriat sayesinde bugün yaşadığın topraklara sahipsin. Fatih o şeriatın tebliğicsinin müjdesine mazhar olmak isçin istanbulu fethetti. osmanlı bir şeriat devletiydi. hatası eksiği tabiki vardı ama şeriatla yönetiliyordu. gitmesi gereken biri varsa eğer -ki ben olduğunu düşünmüyorum- o biz değiliz.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 13:35
1
Allahın değil hıristiyan kanunuyla yönetilmek isteyenlerde abdye fransaya gitsin o zaman. babanızın tapulu malı ya bu ülke. sanki kiracı kovuyor. hadi gücünüz yetiyorsa gönderin olm. varmı o yürek. hadi çoluğumuzu çocuğumuz atın bu ülkeden. hodri meydan
gerçekleri söyleyen adam 25 Mayıs 2019 21:02
1
evet ben şeriatın ne oldugunu biliyorum akp sayesinde ögrendim kul hakkı zulüm rant kafa kesme kadınları dövme taşla infaz etme şeriat ışiddir akp dir el nusra terörizmidir
KARAR OKURU 26 Mayıs 2019 02:40
1
olm madem kafirsin bizi ne uğraştırıyon. he teröristiz biz.hergün ayinle kafa kesiyoz. seninkini es geçmişiz dalgınlığa gelmişse demekki. akpde sizin gibi işte. işine geldimi müslüman gelmedimi laik. iyi anlaşmanız lazım aslında
eski islamcı 25 Mayıs 2019 02:00
siyasal islamcıların ekmeğidir din siyasal islamcıların yemeğidir din siyasal islamcıların parasıdır din siyasal islamcıların ve geçim kaynağıdır Bu sebeple AKP'liler ve siyasal islamcılar asla dini kullanmaktan ve dini sürmekten vazgeçmezler çünkü onlar din sayesinde karınlarını doyuyorlar Din sayesinde köşeyi dönüyorlar Din sayesinde milyon dolarlar kazanıyorlar bunların geçim kaynağı din olmuş durumda bu sebeple AKP Bu saatten sonra dini kullanmaktan da sömürmek ten asla vazgeçmez
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 05:01
0
Din İle insanları kandıranlarin Allah cezasını versin...
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:49
Haklisiniz, Islam ulkeleri ve en basta bizim ulkemiz, Islam’in temel ilkelerinden olan adalet, kul hakki yememe, sozune guvenilir olma, rusvet, yalan ve iftiranin toplumda kabul gormemesi, vesaire konularinda tum dunyaya ornek uygulama sergiliyor. Calmayi bilmeyiz, calismak bizden sorulur. Dunya bizi kiskaniyor! Islamilik Endeksinde ilk sirada bizim olmamiz lazim. Bu arada 45. siradaki BAE’ye takilmanizi anlamadim, biz nasil olsa birinciyiz.
Birileri sayın yazara "müslüman işverenlerimizin" İstanbul ve Ankara'da günlük 15-20 liraya (3 dolar) suriyeli çalıştırdığını anlatsın. Belli ki sömürülen sadece filipinliler sanıyor kendisi.
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 01:32
Yapılan çalışmanın adını değiştirsek bile içerdigi istatistikler ve üzücü tablo degişmeyecek. ''Ama batı da başka ülkelere karşı günahlar işliyor'' düşüncesi bizim kendimize çeki düzen vermemize mani olmamalı. Hedef önce onların üstün oldugu konularda dengeyi sağlamak olsun.Ülkelerinde zulüm gören müslümanlar oraya sığınmak mahcubiyetinden kurtulsun önce. O zaman onları gönlünüzce kınarsınız rahat rahat..
Krr 25 Mayıs 2019 01:30
Ne fark eder adı İslami Değerler Örtüşme Endeksi olsun... Neticeyi değiştirmiyor. Ne kadar çok ateist inancına mensup varsa o ülke İslami değerlere daha yakın bir sistemi kurmuş gözüküyor. Sorunun İslam dininde olmadığını düşünürsek o zaman sorun dinin bakir alanına SİYASET sokarak onu kirleten anlayışta. Sonunda bunun adı da Siyasal İslam oluveriyor. Bu kavram da yanlış olduğu için Siyasal Dincilik demeyi tercih ediyorum. Yani yıllardır yana yakıla savunduğunuz ütopik siyasal dinciliktir bizi geri bırakan, ahlaki duruşumuzu yok eden. Nokta...
Has Parti 25 Mayıs 2019 01:16
Çoğunluğu müslümanlardan oluşan ülkeleri yönetenler üçe ayrılır krallıkla gelipyönetimden gitmeyenler, darbeyle gelip yönetimden gitmeyenler, seçimle gelip yönetimden gitmeyenler. Sorsanız hepsi dindar, hepsi adaletli bir de elbette bu ülkelerde muhalif olduğu için hapse atılan gazeteciler 'sözde gazeteci'. İslam aday ile seçmen arasında bir mevzu mudur yoksa Allah ile kul arasında mı?
KARAR OKURU 25 Mayıs 2019 00:52
Dürüstlük endeks mi desek.. Adalet endeksi.. Yolsuzluk Rüşvet ve Hırsızlık endeksi. İnsan Hakları endeksi.. İktisadi huzur ve Refah endeksi.. İbadet ve itaat endeksi.. Kul hakkı endeksi. Doğruluk endeksi.. Yaşam hakkı endeksi. Mal emniyeti endeksi.. Akıl ve Nesil emniyeti endeksi.. Eeee Hangisi???
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN