Back To Top
İyi haber

İyi haber

 - Son Güncelleme: 29.07.2019 Pazartesi 08:56
- A +

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi”nin şu meşhur bildirisi, benzerlerini köşe yazısı olarak on yıllardır okuduğumuz bir metin.

Ortalığı ayağa kaldırabilecek bir şey değildi aslında.

İktidarın aşırı tepkisi olmasaydı hatırı sayılır bir gündem teşkil edemez ve yayımlandıktan birkaç gün sonra unutulup giderdi.

Üç senedir bu bildiriyi konuşuyoruz.

Daha doğrusu, bu bildiriyi imzalayan akademisyenlerin başlarına gelenleri konuşuyoruz.

İyi mi oluyor?

Devletin şerefine şeref mi katılıyor?

Özgürlükçü demokrasilerde insanlar ileri geri konuşabilirler kardeşim.

Afaki bir barışçılık adına şu veya bu gerekçeyi ileri sürerek terörle mücadeleye çamur da atabilirler.

‘Yuh!’ dersin, ‘Pes!’ dersin; ama ortada şiddete çağrı filan yoksa kolluk kuvvetlerine ve yargıya müracaat etmezsin özgürlükçü bir demokraside.

Yanlış ve sakıncalı bulduğun söze karşı kendi sözünü söylersin.

Kendine güvenmiyor musun?

Haklılığına güvenmiyor musun?

Maşeri vicdanı harekete geçirecek argümanlarını koy ortaya!

O sözün sahiplerini mahkûm ettir; ama mahkemelerde değil, maşeri vicdanda!

***

Söz konusu bildiriye imza atan akademisyenler gözaltına alındı, tutuklandı, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak”tan ve ayrıca “terör örgütü propagandası yapmak”tan yargılanıp mahkûm oldu.

Üniversitelerden atılmaları da cabası.

Başından beri bu muamelenin yanlışlığına dikkat çekmeye çalışanların sesleri kuru gürültüde boğuldu.

Bu hususta devletin sağduyusundan ümit kesilmek üzereydi artık.

Derken, Anayasa Mahkemesi girdi devreye…

İmzacı akademisyenlerden Füsun Üstel, İbrahim Garip, Yasemin Gülsüm Acar, Ayda Rona, Aylin Altınay Cingöz, Melda Tunçay, Canan Özbey, Nazlı Ökten Gülsoy ve Zübeyde Gaye Çankaya Esen, “terör propagandası” suçundan cezalandırılmak suretiyle ifade hürriyetlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne müracaat etmişti.

Bu müracaatı haklı bularak “yeniden yargılama” kararı veren Anayasa Mahkemesi’ne -daha doğrusu o yönde oy kullanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan ve yedi mesai arkadaşına- kocaman bir alkış.

Dileğimiz o ki, yerel mahkemeler bu kararın gereğini tereddütsüz yapsın.

***

Terörle mücadelenin yerden göğe kadar haklılığını takdir etmeyenlere duyulan öfke, özgürlükçü demokrasiye bağlılıktan daha büyük olmamalı.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 22:38
Simdi burda herkes verilen sehitlerden dem vurmusta is o noktaya gelene kadar üc maymunu oynayan iktidarin bu isteki payinida sorguluyorlar mi? Üc bes mehmet veya ölmek bu meslegin dogasinda var diyen kimdi. Kusura bakmayin ama bu iste en az payi olan bu akademisyenlerdir. Düsünceyi anti tezle cürütebilirsiniz, mahkum ederek ancak kendi acizliginizi tescil edersiniz.
muttalip 31 Temmuz 2019 18:50
Yanına elif cakirii da al demrtası hapishanede ziyaret edin..şaşırmayız!
ibrahim can 30 Temmuz 2019 18:19
Sen o bildiriyi okumaddin herhalde yada sende ayni kafadanssin. "devlet şiddetine ve “terörle mücadele” adı altında gerçekleştirilen “katliam”a hemen son verilsin" demek ne demek ya. Devlet orada PKK ile savasiyor ve masum halka zarar gelmesin diye sehitler veriyor. Demokrasi diye vatanimi satalim.
Ismail 30 Temmuz 2019 16:58
Yazıklar olsun. El mer'u hüve men ehabbe!
barış mert 30 Temmuz 2019 10:18
hakan bey,sizce,hendek olaylarında teröristler tarafından hayatını kaybeden şehitlerin yakınları sizinle aynı fikirde midir?eğer sizinle aynı fikirde değillerse şehit ailelerinin karşısında cephe aldığınızı hatırlatırım.o hain sözde akademisyenler "barış!" bildirilerinde,orada ölen güvenlik güçleriyle ilgili neden tek satır bahsetmediler?teröristlerin haklarını savunmak serbestse,bu devlet neden terörle mücadele ediyor.ne istiyorlarsa verelim,kurtulalım.
KARAR OKURU 30 Temmuz 2019 00:34
Malesef hiç gelisemedik bazı konularda. Muhafazakarlar da gördükleri ni yapıyorlar ilginç. Benim gençliğimde sürekli muhafaakar gazeteler kapanır partiler kapanırdi. Biliyormusunuz okulumuzun şoförü mahalle bekcimiz bile başörtülüyüz diye bize kötü davranirdi. Sahi bazı ayakkabı çanta mağazaları bizleri içeri almazlardi. Galiba bunlar unutulmuyor. Ne derin yaralar milletin sinesinde. Keşke herşey baştan yazılsa kimse kimseye acı hatıralar izler bırakmasa. Bu vatan hepimizin başka türkiye yok. Bence böyle cennet vatan hiç bir yerde yok. Yoksa
Muhtefi. . 29 Temmuz 2019 21:47
Özgürlük Slogan bilgi herkes kafasına göre Algılıyor. :)))..Böyle bir lüks kimsede, hiçbir toplumda hicbir zaman, olmadı, olamaz, olmayacak. !.Cunku Ne ilmidir ,,ne.de Ahlaki .Toplumlar Ortak Ahlak, Edep ve amaç uğruna olursa ONA TOPLUM. Denir aksine. Kaos denir.kimseye faydasıda yoktur zarardan başka. Adalet temeli üzere TÜRK TOPLUMU olursa, olmalı Ahlak, Edepte üstün olan Bastaci. Gerisi sloganlar, sloganlar. Evde bile çoluk, cocuk guler slogan atıp ,tutmaya once Pratik Lazım. Sonra Kelam. :)).
mehmet 29 Temmuz 2019 18:21
Dile kolay, 793 şehit verdik. ABD ve Avrupa ülkelerine ait yeni nesil silahlar YPG üzerinden ülkemize sokuldu. Alman menşeili anti tank mayını, ABD piyade tüfeği M-16, zırh delici mermilere sahip keskin nişancı tüfekleri, NATO silahları ve yabancı uyruklu yüzlerce terörist destekli PKK, batı destekli özerklik denemesine kalkıştı. Emin olun Batı da böyle bir özgürlük yok, olamaz da. İngiltere'yi inceleyin yeter.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 22:43
0
Öylemi? peki neden senin vatandasin bu kadar terörist varken onlarin yok?
Omer 29 Temmuz 2019 15:40
Hakan Bey Ülkemizde dusunce özgürlüğü olmasin diyen kimse yoktur herhalde. Bu özgürlüğü put haline getirip beyaz siyah herşeyi ıçine atınca sorun çıkıyor. Konu akademisyenler simdiye kadar kactane sehit olunan terör eylemlerini kınamışlar acaba? Mesele bu teroristlere operasyon olunca mı özgürlük dersi başlıyor. Yaşama hürriyeti dersi daha mı az önemli nazarınızda. Ebuzer rolünden epeydir savrulmuş gibisiniz. Sanırım yük ağır, hükümete çakmak hafif geldi.
Fatih Aslan 29 Temmuz 2019 14:18
Hakan Albayrak, seni terk ediyorum !
suat 01 Ağustos 2019 11:06
2
Hakan Albayrak, seni tebrik ediyorum !
alperen 29 Temmuz 2019 12:36
İslamcı yazar keşke bu olanları "Özgürlükçü Demokrasi" adı altında savunmasaydı..Bu "Özgürlükçü Demokrasi"kalıbının içine her türlü menhiyatı rahatlıkla işleme özgürlüğü girer ki bu İslamın reddettiği şeydir..Demokrasiyi itikadi yönünü görmeden sadece seçim ve bir takım özgürlükler olarak tanımlayıp meşruiyet kazandıranların tavrını göstermesi Hakan ALBAYRAĞ'a uygun düşmüyor..Demokrasi batının icadı rejimdir ve rükunlarını onlar belirlemiştir..Bir takım teknik düzeyde olumlu yönleri olsa da hüküm koyma hakkını bizatihi insana vermesi temel rükündür..Bu ise İslamın temel rüknü ile çatışmadır..
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 14:09
4
Adın gerçekten Alperen mi? Yok rumuz olarak kullanıyorsan beynim dumura uğradı.
ALDULKADİR 29 Temmuz 2019 18:10
3
KARAR OKURU 14:09 Alperen, İslam devleti davasının mükellefiyetini taşıyana denir.Türk devletlerinde “alp” olanlar İslam’la birlikte tasavvuf terbiyesi ve tarikat ehli olunca “alperen” unvanına terfi ettiler.Dervişlik ve savaşçılık birbirine zıt gibi düşünülebilir. Savaşçı “alp” tipinin Müslümanlıktaki karşılığı “gazi” dir.Müslümanla Türk’ün aynı manaya gelmesinin en cerbezeli halidir.
KARAR OKURUMehmet atay 30 Temmuz 2019 01:48
3
İdare hükmünü hangi makam verecek? Kişiler değilse soyut göksel mi Bakanlar kurulunu oluşturacak
KARAR OKURUMehmet atay 30 Temmuz 2019 01:45
3
İyi ki Din var ve her şeye çare üreten argümanı oradan atfederek sofistike bilge rolünü oynuyorsunuz
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 11:28
Özellikle ifade özgürlüğü olmayan ülkeler ilerleyemezler bu yemek içmek kadar gereklidir bırakın herkes konuşsun konuşmaktan ifade etmekten zarar gelmez
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 11:12
Sayın yazar, eskiden senin gibi düşünen insanlar Akp'yi yönetip yönlendiriyordu. Bu ilk on yılında gerçekten ülkeye çağ atlattı. Allah aşkına bırakmayın bu koca camiayı yalaka, faşist ve çıkarcı sürülere.Siz, Yıldıray Oğur, Akif Beki, Mehmet Ocaktan... lütfen dışarıda değil, içerde kalın, toparlayın bu partiyi. Bu en büyük iyiliğiniz olur bu ülkeye. Bedeli ne olursa olsun. Yoksa yıkım büyük olacak. Saygılar.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 12:45
2
AKP'de bu görüşlerin savunulması imkansız hale geldi. İçine MHP kaçmış gibi davranıyorlar. Yeni oluşumlara bakmalıyız.
Polyannacılık bir yere kadar 29 Temmuz 2019 16:52
2
AKP diye bir parti kalmadı. Erdoğan MHP'nin başkanı, AKP de onun sekreteryası.
AHMET 29 Temmuz 2019 17:59
2
Kardeșim ne güzel söylemișsin ama zor görünüyor bende senin gibi ümitle bekliyorum
? 29 Temmuz 2019 18:54
4
Ak parti Türkiye nin en büyük partisi en yakınındakini ikiye katlıyor.Bu parti başka birilerinin sekreteryası ise muhalif partiler nerenin sekreteryası,ABD nin olabilir mi?Önce saygılı ol.Yoksa dilin kemiği yok.Herkes her şeyi söyleyebilir.
sevi 29 Temmuz 2019 10:06
ever sevindirici. Ama devletin asil yapmasi gereken - kendine güveniyorsa - tazminat davasi acmali. ya da ortada büyük bir suc var, ve devlet bunu aydinlatmasi lazim ya da akademisyenlerin yazdigi metin yalan ve kabul edilebilir bir metin degil
karar Okuru 29 Temmuz 2019 09:48
Yazık, Hakan Albayrak nerelere savrulmuş , Bir terör Örgütü Devlete , Millete silahlı mücadeleye girişmiş , Vatan topraklarında kendine alan açmak için silah kullanıyor , Çukurlar kazıyor , yerleşim alanlarındaki milletin evini tarumar ediyor buna tek çift kelime yok bu akdemiden , fakat devlet Meşru müdahalede bulunması SUÇ oluyor ,Terör örğütünün değirmenine su taşıyan bu Akademi istediklerini söyleyebilir öyle mi ? , bu açıklmaları yaparken ve sen Hakan Albayrak sen bu yazıyı yazarken hiç düşünmedinmi Şehidleri ve o şehidlerin yetimlerini Yazık Hakan Albayrak hakikaten yazık .
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 19:31
3
Keşke analar ağlamasın projesi barış için olsaydı. Bu bir kürt vatandaşın daha oyunu nasıl alabilirim projesiydi. Kürtler oy vermeyince sözde proje bitti. Ve bir Türk ten daha oy alabilir miyim diye operasyonlar başladı. Yani bu silah yığma hamleleri biliniyor, ve oylarin gelmeyeceği tarihe kadar bekleniyordu. Şimdide türküler de oy vermeyince garibim suriyelilerle uğraşıyorlar. Yok mu Allah için memlekete hizmet edecek????
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 17:04
2
O hendekleri iazanlara kapi acan yol veren gormezden gelen rejimin kendisiyken ve sonra da bu hatadini gorup sivil halkida icerecek kusatmalarla ortaligi allak bullak eden de bu rejim degilmiydi.asil hesap sorulmasi gerekenleri gornemek buyuk aymazlik.
ÖTÜKENLİKURT 29 Temmuz 2019 09:42
Ülkemizdki mütedeyyin kesimin ve dünyadaki Müslüman ülkelerin ne büyük günahı muhalife verilen cezanın haklı haksız olmadığına bakmadan alkışlanmasıdır! Bu sebeple İslam ülkelerinde muhalefet ya yoktur ya da çok siliktir! Kralların keyfine göre yönetilirler, kimse ağzını açmaz, çektikleri sıkıntı da Allahın takdiridir! Böyle düşününce kurtulma ümitleri de sıfır olmaktadır! Bizde de mütedeyyinler aynı konumdadır ki zaten çoğu da Araplaşmıştır! Allahtan bazı yargı mensupları böyle güzel kararlar veriyor da yüzümüz ağarıyor!
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 09:28
AYM'nin karari için korkunç yorumlar yapan gazetelere ne buyrulur.. Utanç verici! Hürriyetlerden yana olmasi gereken zavalli basin!!!
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 09:17
Zaten bu ülkede akademisyen sanatçı bu tip olaylara karıștığı zaman bu ifade özgürlüğü oluyor ama bir gariban Allah muhafaza asyabankın önünden geçtiği zaman ișinden așından oluyor adaletse herkese eșit olması lazım bu ülkede pkk hendek olaylarında dünyanın silah mühümmatını yıgınak yapıyor resmen kurtarılmıș bölgeler olușturuyor devlet olması gereken müdahale yi yapınca terör lehine bildiri yayınla oldu abi ifade özgürlüğünüzü sevsinler sizin
ÖTÜKENLİKURT 29 Temmuz 2019 11:36
1
O sığınaklar yapılırken askere ve polise dokunmayın, göz yumun diyenler Angele Merkel ve adamları mıydı! Onlar neden içeride değiller? Aklı Allah kullanalım diye verdi!
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 08:32
Tamam kardeş katılıyorum, o zaman herkes özgür ve eşit olsun ama. Biz Türk'ler de Türk olmayanlara karşı istediğimizi söyleyip yapınca hemen ırkçılaaar diye hoplama ordan olur mu. Aynı ifade özgürlüğünü Türk'ler için de savun, tamam mı.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:51
2
"Herkes özgür ve eşit olsun" temennine can u gönülden katılıyorum; herkese KÜRTLER dahilse, Türk oğlu.
Okur 29 Temmuz 2019 10:58
1
Türk oglu kokuyor,kokuyor biraz irkçilik senden,
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 12:03
3
10:51 olsun kardeş Kürt,Arap,Çerkes,Laz,Rum,Ermeni fark etmez yer yüzündeki bütün herkes olsun. Dedim ya bir zahmet Türk'ler de olsun. Ondan sonra silaha sarılanın boynunu vurmakta farz olsun ama olur mu. 10:58 ırkçılık falan yok. Sadece herkesin istediği özgürlükten ben de kendi ırkıma istiyorum o kadar.
Hiç 29 Temmuz 2019 07:20
Sayın Albayrak gazetenizin bugünkü manşet haberiyle ilgili de yazar mısınız acaba merak ettim doğrusu..zira mevcut iktidar ve bazı yazarlar muhacir olarak sadece suriyeli afgan göçmenleri görüyor ve onlara ensarlik yapıyor da.soydaslarimiza da kacak muamelesi layik görülüyor.bu iki yüzlü tutum yazılmayı hak etmiyor mu sizce de?..
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:19
Şiddete çağrı olursa suç oluyor, ama sokağın ortasında tekme tokat dayak atanlar adli kontrol ile tutuksuz yargılanıyor. Şaka gibi ülke.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 05:13
Son parafınıza cevaben, kimse bu ülkede terörle mücadeleye karşı da değil. Çünkü bu insanlık suçu.
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 02:09
Tamam kardeş o zaman eşit olalım. Biz Türk'ler de Türk olmayanlara karşı istediğimizi söyleyip yapınca hemen ırkçılaaar diye hoplama ordan olur mu.
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 10:58
0
"Özgürlükçü demokrasi" de, şiddete davet içermeyen HER TÜRLÜ FİKİR, özgürce savunulur. Ama senin istediğin, fikir açıklama özgürlüğü değil, KÜFÜR ÖZGÜRLÜĞÜ. Onunla bile yetinmiyorsun. Türk olmayanlara, her istediğimi hem söyleyeyim, hem de yapayım, diyorsun. Allah şerrinizden muhafaza etsin.
Türk oğlu ! 29 Temmuz 2019 15:25
3
10:58 yukarda biraz olsun açıkladım. Bak güzel kardeşim, önüne gelen özgürlük diye ırkını gözümüze sokacak, ülkemize, kurucusuna ve Türk'lüğümüze, geçmişimize saldırıp sövecek, bölmeye yıkmaya çalışacak, silahla üzerimize gelecek biz de bakacakmıyız. Başkaları ırkına özgürlük isteyince demokratik hakta bizim ki neden ırkçılık olsun.
10,58 29 Temmuz 2019 20:31
1
Tûrk oglu bu yorumundada, sende birazda Devśirmelik belirtileri görüyorum
KARAR OKURU 29 Temmuz 2019 00:54
Bu yaziyi daha once yazsaydiniz keske ama gec olsun, yeter ki olsun. Insanlari yazdiklari veya yazmadiklari seyler yuzunden elestirmek hakkimizdir. En sert sekilde elestirelim. Dusunce ve ifade ozgurlugu en temel insan hakkidir. Irkcilik propagandasi veya farkli dinden, mezhepten olanlari asagilamak diye bir durum olmadigi surece insanlari mahkemelerde surundurmek, hapse atmak, ekmegine mani olmak kabul edilemez. Bunun adi zulumdur cunku.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN