Back To Top
Jammu-Keşmir: ‘Normal’ mi ‘hassas’ mı?

Jammu-Keşmir: ‘Normal’ mi ‘hassas’ mı?

 - Son Güncelleme: 26.08.2019 Pazartesi 09:22
- A +

Hindistan hükümeti, özel statüsünü kaldırdığı ve dünyayla iletişimini kestiği Jammu-Keşmir’de “durumun normale döndüğü”nü ilan etti.

Durumun normale dönmesi için önce anormal olması lazım.

Demek ki özel statünün kaldırılması üzerine bölgede anormal şeyler oldu.

Neler oldu?

Jammu-Keşmir’in merkezî hükümete bağlanması pratikte tam olarak nasıl gerçekleşti?

Keşmir’in statüsüyle ilgili referanduma gidilmesini öngören Milletler Cemiyeti (Birleşmiş Milletler) kararının uygulanmasını 70 sene beyhude bekledikten sonra bir de özel statülerini kaybeden Pakistan yanlısı Jammu-Keşmir Müslümanlarının tepkisini bastırmak için tam olarak hangi yöntemlere başvuruldu?

Anormallik, protesto gösterilerinin düzenlenmesinden ve güvenlik güçlerinin bu gösterilerdeki taşkınlıklara orantılı müdahalelerinden ibaret idiyse, Jammu-Keşmir niye dünyaya kapatıldı, orada yaşananlar dünyadan niye gizlendi?

Hangi anormalliklerin üstünü örttü Hindistan hükümeti?

Ve madem durum normale döndü, bölgeyi niye kapalı kutu olarak tutmaya devam ediyor?

***

Pakistan Başbakanı İmran Han “Srebrenitsa benzeri bir katliam ve etnik temizlik” uyarısında bulunmuştu.

Geçen gün soykırım uyarısını tekrar etti İmran Han; Hindistan işgali altındaki Keşmir topraklarında halkın tüm temel hak ve özgürlüklerden mahrum bırakıldığını, kurban bayramını kutlamasına bile müsaade edilmediğini, taciz ve şiddete maruz kaldığını belirtip, dünyayı “yaklaşmakta olan soykırımın önlenmesi için harekete geçme”ye çağırdı.

Dünya değil ama Hindistan’daki bazı muhalefet partilerinin temsilcileri Jammu-Keşmir’de nelerin yaşandığını tespit etmek için harekete geçti.

Aralarında Hindistan Ulusal Kongresi eski lideri Rahul Gandi, Hindistan Komünist Partisi yöneticilerinden Sitaram Yechury ve Janata Dal’ın liderlerinden Sharad Yadav’ın da bulunduğu, dokuz siyasi partinin temsilcilerinden oluşan bir heyet, evvelki gün Hindistan’ın başkentinden Jammu-Keşmir’in merkezi Srinagar’a uçtu.

Ne var ki Srinagar Havaalanı’ndan öteye geçemediler.

Orada saatlerce bekletildikten sonra Yeni Delhi’ye geri gönderildiler.

Neymiş?

Bölgedeki hassas durum sebebiyle muhalif parti temsilcilerinin ziyareti münasip değilmiş!

***

Bölgede durum normale döndüyse bu ziyaret niçin engellendi?

Bölgede durum hâlâ hassas ise “durum normale döndü” açıklaması neyin nesiydi?

Hindistan hükümetinin sergilediği bu çelişkiler hayra alamet değil.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 18:28
Dışişlerinden doğru dürüst etkli bir tenkit uyarı duyamıyoruz.siyonist oyunlar devam ediyor.Bati islam ülkelerinde savaş çıkarmak istiyor. Yağmalanan talan edilen islam diyarları.3. Dünya davası islam coğrafyasında çıkartılmak isteniyor. Batılılara göre müslümanın kanının malının bir değeri yok.Muslumanlar hale gafil ve duyarsız. Batı ve siyonistler hristiyan coğrafyasında savaş istemiyor ve planlarını buna göre yapiyorlar
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 11:21
Normallesme icin....Hindistanda da kayyum atanmali !! Milletin iradesi - oyu, beka sorunu varolunca.... onemli degildir !! Secmen oyunu tercih degil de tepki ... odakli kullaninca secimler gecersizdir !! Bunu Aksam gazetesinden yazar yaziyor ....Zillet ittifakina oy verenler boylece vatana ihanetten yargilanmali..... Dinci yazarlar bu ortami olusturmali.... Daima hakliyiz..... Hukuk , adalet, insan haklari en yuksek seviyede !!
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 14:03
8
Adam ne anlatmış sen ne anlamışsın. Hindistan'dan kayyuma ne alaka siyaseti de edepli ve hakkıyla yapmak lazım.Kayyum yorumunuzu onunla ilgili bir yazı olduğunda yazarsiniz.Nefret kötüdür.Keskin sirke küpüne zarar
Ali baba 26 Ağustos 2019 09:28
Hindistanin, Yammu - Kešmiriyle, Türkiyenin, Yammu - Kurdistan,i birbirine ne kadarda benziyor,
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 14:11
7
Yuh artık diyorum.İnsafiniz kurusun.Doguya yapılan yatırım iç Anadolu'ya yapılsaydı Sivas,Kayseri,yozgat İstanbul olurdu.
14,11,e 26 Ağustos 2019 18:35
2
14,11 senin gibilerin söylemi yatirim yatirim, Kürdlerin ve Kešmirlilerin Derdi Kimlikleri, al yatirimini ic ana doluya yap
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:31
Hindistan komünist partisi de keşmir için harekete geçmiş.filistine de en fazla küba ve caves sahip çıkıyordu.dunya liderinde tisss.musluman ülkeler tisss.dunyada böyle haksızlığa uğrayan toplum ve gruplara sahip çıkacak bi müslüman ülke veya şöyle meşhur sivil toplum örgütü var mı yok.niye acaba.sayin hakan.hemen bi örgüt kurmalisiniz
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:21
RTE, 25 yıldır, kupon arazilerine kadar bilfiil yönettiği İstanbul’u sular basınca, Rize'de, 40 günlük İmamoğlu’na, laf çaktı. Trabzon’da da :”Aşkı ve davası olmayanlar şehir felaket pençesinde kıvranırken önceliğini tatile verebilir. İstanbul bunu yaşadı. Trabzon gibi Fatihin emaneti olan İstanbul’a sahip çıkacağız. Bu aziz şehrin bölücü örgüt destekçilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız.” dedi. Erdoğan’ın hedefi İstanbul’a kayyum atamak. Üç belediyeye yaptığı operasyon, İstanbul için prova amaçlı.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 13:27
1
Veysel Eroğlu, seçim çalışmalarında, İMAMOĞLU’nun adını ağzına almamış, adı ne bilmiyorum, demişti de, çok şaşırmıştım. AKP için İBB sağmal inektir. Hepsinin yedi sülalesini beslemiştir. Veysel Hoca’nın harçlığı mı kesilecek de böyle davranıyor, diye, düşünsem de, yok ya, o kadar da değildir, demiştim. Yakıştıramamıştım. Mardin belediyesinin AKP’li kayyumu, Erdoğan’a ve bakanlarına çeşitli “hediye”ler vermiş. Eroğlu’na da, 74.886,89 TL değerinde gümüş hediye edilmiş. Gariban Mardin’den bunu alan, İstanbul’dan aşağısına razı olur mu?
Karar Okuru 26 Ağustos 2019 07:05
Hindistan da bu yakınmaları pek önemser sanki.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 01:25
Davutoğlu çok mühim şeyler söyledi geçen gün. 7 Haziran 1 Kasım arası anlatırsam sokağa çıkamazlar dedi. Onun üstüne yazmak yok mu? Biz sizi Davutoğlucu olarak bilirdik.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 01:25
Hey gidi günler hey. Bir zamanların ayağı Converseli Çankaya köşkünde resepsiyona katılan genç sivili bırakın Beştepe'yi ünlü Conversesiyle ülke toprağında adım atamıyor. Varsa yoksa binlerce km öteler.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 14:17
6
İstiyorsunuz ki çıldırmış gibi Tayyibe saldirsin.Hakli haksız demeden yerin dibine batirsin.Belki yazar gerçek bir vatansever ve Fincancı dükkanına dalan fil gibi degil de daha yapıcı yorumlarla , eleştirilerle doğru yola sokmayı hedefliyor. Belki amacı CHP ye payanda olmak değil.Yazarin amacı vatanın selameti ,yaptığı eleştiriler aynı gemideyiz batarsak beraber batariz tarzında.Siz ise gemiyi batirmasini istiyorsunuz.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 01:16
Pelikandan kaçacağım diye yine nerelere uçmuşsunuz sayın yazar? Gönül isterdi ki birazcık cesaretiniz olaydı..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN