Back To Top
Kemalist ‘öğrenci andı’ meselesi

Kemalist ‘öğrenci andı’ meselesi

- A +

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, kendisinden önceki bakan döneminde yönetmelikten çıkarılan “(Öğretmenler Kurulu toplantılarında) Atatürkçülükle ilgili konular üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması” maddesini yeniden yönetmeliğe koydurduğunu yazmıştım (Karar, 8 Eylül 2018). Meğer bu, bakanın kendi tasarrufu değilmiş. Danıştay’ın dayatmasıymış. Danıştay şimdi de ilkokul çocuklarına okutulan “öğrenci andı”nın yönetmelikten çıkarılması kararını iptal etti. Gerekçesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “bu değişikliği hukuka uygun kılacak bilimsel bir gerekçeye” dayanmaması!

Bir zamanlar Anayasa Mahkemesi’nin statükoyu milli iradeye karşı korumak için aldığı kararların zorlama gerekçelerindeki garabeti hatırlatmıyor mu bu?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül diyor ki: "Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar. Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır."

Abdülhamit Gül yerden göğe kadar haklı. Daha sert bir tepki gösterseydi de yeriydi. Yeni bir vesayet düzeni doğuyor çünkü. Danıştay’ın yerindelik denetimi yapması, yürütmeye ait bir tasarrufun bilimsel temelini sorgulaması, idarenin yerine geçerek karar vermesi bir kere kabul gördü mü, milli iradeye dayanan siyasi iradenin iradesi yalan olur.

***

Kemalist “öğrenci andı”nın ihyasını kutlarken, buna itiraz edenlere ‘Ya seve seve, ya döve döve okutacağız andımızı’ diye meydan okuyanlar var.

Geçmişte olduğu gibi bundan böyle de Kemalist “öğrenci andı” döve döve okutulabilir tabii. Ve geçmişte olduğu gibi bundan böyle de PKK bunu tepe tepe kullanabilir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarla “çözülme süreci” dediği süreç gerçekten çözüm süreciydi ve şu son birkaç senede bunun herkes tarafından iyice anlaşılmış olması gerekirdi; Kemalist “öğrenci andı”nı döve döve okutmayı marifet bellemekten vazgeçmenin de yer aldığı bu süreç -ve genel olarak açılım süreci- sayesinde, evvelce ‘çözülen’ kitleler yeniden ortak vatan fikrine bağlandı ve devlete yaklaştı; iyi niyet gösteren, barış için fedakarlık yapan ve risk alan AK Parti iktidarının devleti o eski ceberrut devlet olmaktan çıkarıp makul bir zemine oturttuğu algısı öyle büyük bir memnuniyet doğurdu ki, bu muazzam gelişmeye rağmen yeni bir terör furyası başlatan PKK’ya öfke de o denli büyük oldu; eskiden on binler caddeleri ve meydanları “Vur gerilla vur!” diye inletirken, açılım ve çözüm süreçleri sayesinde PKK terörü tabansız kaldı, çukur terörü esnasında halkı dayanışmaya çağıran teröristlerin yardımına üç-beş HDP’liden başka kimse koşmadı, terör işbirlikçisi belediye başkanlarının görevden alınmasına ve tutuklanmasına da kayda değer bir tepki gösterilmedi; Afrin harekâtı da, PKK’nın varını yoğunu ortaya koyarak gösterdiği gayretlere rağmen, kitleleri sokağa çıkmaya sevk etmedi; yıllardır Türkiye aleyhtarı kitlesel bir gösteriye şahit olmuyoruz bir zamanlar “Vur gerilla vur!” sloganıyla inletilen caddelerde ve meydanlarda…

Evet, çözüm sürecindeki bazı ihmaller kısa vadede PKK’nın işine yaramıştır; fakat o süreç olmasaydı, uzun vadede bu ihmallerden kaynaklanan felaketleri mumla aratacak çok daha büyük felaketler yaşanır, belki de çözülmenin önü alınamaz olurdu. Kim ne derse desin, çözülmenin önünü kesen çözüm süreci AK Parti iktidarının en büyük artılarından biridir.

***

Bahçeli, "Danıştay’ın vermiş olduğu karara gölge düşürmek için kuyruğa girenlere, adeta tahammülsüzlük yarışına heves edenlere ne oluyor? Neden kabus görmüş gibi hareket edip, yıkım ve çözülme süreçlerinin kötü hatıralarına sarılıyorlar? Ne var Andımızda?... Türküm demek suç mu? Doğruyum demek yanlış mı? Çalışkan olmak gaflet mi? Eğer Andımıza cephe alanlar kripto damarın karanlık failleri değilse… dertleri nedir?” diye soruyor.

Kimsenin Türklükle, doğrulukla, çalışkanlıkla bir derdi yok.

Kemalist “öğrenci andı”nda “Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim” deniyor; konu, “Atatürkçülüğü” dayatıp dayatmamak, Mustafa Kemal’in açtığı yolda yürümeye ve gösterdiği hedefe kilitlenmeye ant içmeyi icbar edip etmemek, Kemalist rejimin -“asil kan” söylemi ve kafa tası ölçümleri ile maruf- Türklük anlayışının sonuçlarıyla yüzleşip yüzleşmemek, tek parti döneminin adliye bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt’un “Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı” hezeyanında en ‘veciz’ ifadesini bulan ırkçı dayatmaların acı hatırasını yok sayıp saymamaktır.

İtiraz, Kemalist “öğrenci andı”nın ötesinde, Türkiye’yi çıkmaza sokan ve ne Türklüğe ne doğruluğa ne de çalışkanlığa hizmet eden bir yolda yürümekteki ısraradır.

Danıştay ‘Bilimsel olun!’ diyor ya; denenmiş ve milli birliğe değil çözülmeye hizmet ettiği görüldüğü için vazgeçilmiş olan dayatmaları ihya etmeye çalışmak hiç bilimsel değil.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 26 Ekim 2018 15:49
Memleketin hayrına olmadığı aşikar olan bu andı geri getirmek bir komplodur. Ben Türküm ve Vatanımı herşeyden çok severim. Vatanıma nefret duyan nesiller yetişmesine sebep olacak böyle bir and kabul edilemez. Irkçılık temayülü ittifak değil, ihtilaf doğurur.
barış mert 24 Ekim 2018 18:25
hiç kimse şunu sormuyor.21. yüzyılda,6 yaşındaki çocukları,sabahın köründe asker gibi sıraya dizip,anlamını bile bilmedikleri kelimeleri tekrarlatmak şart mı?içeriğinde ne olduğuna bakılmaksızın,çocuklara bir ant okutulmasına gerek var mı?hangi gelişmiş bir ülkede böyle bir uygulama var?80 yıl okundu ne işe yaradı.5 yıldır okunmuyor ne kaybettik.ant tartışmasıyla beraber af tartışması da yapılıyor ya,bu affın muhatabı olan cezaevlerinde yatan hükümlülerin hepsi bu andı okuyarak büyüdüler.evde anne-babanın,okulda öğretmenlerin kazandıramaya
KARAR OKURU 23 Ekim 2018 12:34
andla sözle lafla uğraşılacağına şu rezil eğitim sistemiyle uğraşılsa ehliyetli ellere teslim edilsede çocuklarımız okullarda heba olmasa. papağan gibi doğruyum demekle doğru olunmuyor. bu memleketin en başından en sonuna alayı yalancı zaten. ne doğrusu ne çalışkanı
abdulkadir 23 Ekim 2018 10:35
Yasaklar ve dayatmalarla bu ülke gelişmez. Putlaştırılmış beyinlere bunu anlatmaya çalışmak beyhude bir çabadan öteye gitmiyor. Moiz Kohen adlı bir yahudinin Munis Tekin Alp adı altında yazdığı Türkçülük kitapları kurulan kumpaslardan sadece biriydi. Aslında formül basit. Sen Allah'ın ismini yücelt, Allah'da seni yüceltsin. Ecdad İlay-ı Kelimetullah sayesinde 3 kıtaya hakim olmuştu. Ya Allah rızası için şehit ve gazi olup iki dünyayı imar edeceksin yada zelil olup iki dünyayı da kaybedeceksin.
karar okuru 22 Ekim 2018 23:00
Doğan Cüceloğlu'nun "Savaşçı" kitabının 113. sayfasında ilkokula giden kızının bir gün kendine "Baba Allah mı daha büyük yoksa Atatürk mü?" diye sorar. Yazar makul bir dille cevap verir. Demem o ki eğitim sistemimiz, Atatürk'ü ilahlaştıran Kemalizm ideolojisinin vesayeti altındadır. Buna benzer örneklere öğretmenler çok şahit olmuşlardır. Andımızın kaldırılmasına fit mi olacağız. Bu pedagojik olmayan askeri-ideolojik vesayetten kurtulmak için daha kaç neslin kurban olmasını bekleyeceğiz?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 22:40
Andımız uzunca bir zamandır okullarda okutulmuyor. Türklüğe bir şey mi oldu? Çocuklarımız Türk olduğunu mu unuttu? Okutulduğu dönemlerde doğruyum, çalışkanım diyerek daha doğru, daha çalışkan mı olduk? Lafla peynir gemisi yürümüyor. Bırakın tek parti dönemlerinin dayatmalarını. Çocuklarımıza evlerimizde terbiyeyi, edebi, çalışkanlığı öğretelim. Zira okullarda verilen eğitim yeterli olmuyor.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 20:31
Çözüm sürecini savunan var. Hendekler, mayınlar.. bunları temizlemek için yapılan operasyonlar..Garip yaa söyleyecek söz bulamıyorum.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 20:30
Bu and ne zaman kimler tarafından kondu ? Bu konulurken bilimsel bir araştırmaya mı dayandırılmıştı ? Anayasanın değiştirilmesi dahi teklif edilemezlerinden mi yoksa ? Danıştay birilerinin dolduruşuna gelmiş gibi görünüyor. Kimse bu birileri artık...
Insiyator. .. 22 Ekim 2018 19:12
Andımız okunurmu, okunmazmi bilmem. Kişisel fikrim çocukları Okulun bahçesine dizmek çok mantıklı değil. Çocukların Gönlüne hitap etmeliyiz. Kalıcı olması için. TÜRK kelimesi etnisite, andropolojik (fasitlik) çağrım yapmaz. Balkan Kökenliyim Anadilim, Örf ve Adetlerim, müzik, mutfagimiz var TÜRK kelimesi bende ASLAAA alerjik reaksiyon göstermez. .aksine birlestiricidir onlarca ETNİK KÖKENİ bir arada tutar. Kaynastirir. TURK ismi Doğrusu budur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 19:08
Bunlar nasılsa sola oy vermezler mantığıyla, ak parti kendi seçmenini çantada keklik görüyor. Yapılanlar oy alamadıkları kesimin gönlünü kazanmak için sanki.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 17:51
Merhaba. Şayet bu kararın gerekçelerindeki yerindelik denetimi yapan beyanlara karşı kuru kınamanın ötesinde kararı verenler hakkında işlem yapılması dahil gerekli yasal tepki Başkanlık tarafından gösterilmezse yeni sürprizlere hazır olmak lazımdır. Yoklama çekiliyor olmasın sakın!
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 17:00
Ee sırtını mhp ye daya başkan ol ne bekliyordu akp
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 15:40
Andımız gibi faşist bir kafanın uydurduğu faşist bir metni savunanlar aradan 1dk geçiyor ülkede diktatörluk var demokrasi yok demiyorlarmi sinir olmamak elde değil.
ATİ 22 Ekim 2018 15:36
"biz türkiye denen dünyanın en hür ülkesinde yaşıyoruz. mebusumuz inançlarından samimiyetle bahsetmek için buradan daha müsait bir ortam bulamazdı. onun için hislerimi saklamayacağım. türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. saf türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları, vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler." (cumhuriyet, 19 eylül 1930) mahmut esat bozkurt adalet bakanı YORUMSUZ!
metin 22 Ekim 2018 15:08
Atatürk..ilelebet bu memlekette yaşayacak ama sevmeyenler tarihin çöplüğünde yeriniz hazır..
Araştırmacı 23 Ekim 2018 09:39
2
İnsanlar anasını, babasını hatta peygamberini ve Allah'ını sevip sevmemekte hür ama Atatürk'ü sevmeye mecbur öyle mi?FAŞİSTLİK
dilek 22 Ekim 2018 14:29
sevgili yorumcular, artık beğenmeyen çekip gitsin gibi salak bir cümle kurmayalım , beğenmiyoruz eleştiriyoruz ve daha iyisi olsun diye fikir sunuyoruz ne var.. bu arada onca olaydan sonra Kemalist söylemlerin geri geleceği barizdi.. daha dikkatli davranılmalıydı, hükümete eleştirimdir, kıymet bilsin ve aslına rücu etsin..
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 14:48
1
Aslı buydu bacım. Önceki gördüklerimiz reklamlardı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 14:53
1
FAŞİST JARGON HİÇ DEĞİŞMEDİ. BUNLARIN BABALARI, KIRK YIL ÖNCE DE, KOMÜNİSTLER MOSKOVA'YA DİYE BAĞIRIRLARDI/YIRTINIRLARDI.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 16:17
3
Kardes Kemalizm 1971 de bu cografyada öldü. Yerini Amerikancı Islamcılar doldurdu. 15 Temmuzdada sahiplerinin sesine kulak verip milli son unsurları da tasviye edeceklerdi. Onun icin Kemalizm mavalı okumayın.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 17:06
1
Bu hukumetin aslini bir anlatta bizde ogrenelim arkadas
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:56
hem demokrasiden bahsedip hemde çocuklarımıza zorla kemalistliği dayatmak neyin kafası. her sabah kelimei tevhid getirmeden okula girilmeyecek dense bütün ateistler ayağa kalkar. ve kalkmakta da haklıdır. kimse kimseye inancını görüşünü dayatamaz. illa yapacaksan ayırırsın okulları altarnatif okullar açarsın. herkes inancına göre gönderir çocuğunu okula. kaldı ki eğitim müfredatındada islama hakarete varan bi dünya metin var. ben müslümanım kardeşim bunları dinlemek, katlanmak, maruz kalmak zorunda değilim. çocuğumu müslüman olarak yetiştirmekte beni
Sercan 22 Ekim 2018 12:47
Hakan bey inançlı birisiniz ve bu inanç size doğruluğu emreder. Görevden alınan kaç tane belediye başkanı teröre destek sağlamış.. İddia edilenlerin ne kadar temelsiz olduğunu görün sonra fikir beyan edin. Çözüm isteyenlerin en çok saygı duyması gereken halkın iradesi değil mi? Ki iktidarlarını halkın tercihi diyerek meşrulaştıranlar neden 'diğer taraf' için de aynı şeyin geçerli olabileceğini anlamıyor?
sisifos 22 Ekim 2018 16:37
2
Hepsi değil ama büyük çoğunluğu teröre destek sağlamış, belediyenin araçlarını teröristlerin emrine vermiş.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:44
bir müslüman bir ateistin yolundan izinden gideceğine ant içmez. ama zaten neremiz doğru ki
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 14:11
8
Rıza Nur kaynaklı hurafelerle büyüyen muhafazakar kafaların Mustafa Kemal’e ateist demesi şaşılacak iş değil. Bir insan hiç okumazsa muhafazakar olur. Buna da en çok bugünün iktidarı sevinir. 8 milyon üniversiteli var ama 80 milyonun yüzde üçü sarih bir Türkçe’ye bile sahip değil.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 17:14
1
arkadaşım adam ağzıyla söylüyor inanmadığını. nutuktada söylüyor meclistede. millete yaptığın okuma tavsiyesine birazda kendin uy istersen. kemalistlerin hurafeleri hiçbir dinde yok. atatürke evliya diyen var. bir aynaya bakın önce
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 17:22
0
"gökten indiği zannedilen kitap" tabirini atan demiş. görüntüsüde var. bak bakalım hurafemiymiş.
Kasim Özdemir 22 Ekim 2018 11:58
Radikal ve cahil taraftara: Bu ülkede (her ülkede)huzur herkes için adaleti,nimeti temin etmekten geçer. Aksi her çarpışmada çatlak büyür. Akledene
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 11:49
Atatürkü menfaatleri için araç yapan sahte kemalistler kadar, dini menfaatleri için çıkar kapısı yapan yoz kafalı islamcilar da topluma zarar veriyor. Hepsi slogan üzerinden siyasi fikirlerini dayatıyor. İkisinden de kurtulmadikca bu millet huzur bulamayacak.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:23
13
kemalistin, islamcının sahtesini sahicisini nasıl ayırt ediyoruz? hafif ısırınca belli oluyor mu?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 11:41
biz yıllarca andımızı okuduk. kimse döve döve okutmadı. seve seve okuduk. türküm demekten kasıt türkiyelidir. gocunan varsa bu memleketten gider. yarın birgün suriyeliler çoğalıp iki hatta üç katına çıkacak. türkiyede yaşayan her etnik gruba ayrı anayasa ayrı dil ayrı marş mı koyacağız. bu mantığa göre istiklal marşı da okunmamalı..
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 13:03
17
bu ülke senin babanın çiftliği mi ki herkesi kovuyorsun.. benim atalarım senin atalarından önce bu topraklarda vardı.. çok istiyorsan atalarının anayurduna dönebilirsin.. kafatasçı.. sizin gibiler yüzünden bu ülke 200 yıldır huzur görmüyor.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 14:32
8
ama andımızı okumasan, ben okumuyorum desen neler olurdu?neler yaparlardı?sen bunu bi düşün.bence bu konu kapanmalıdır.okumak isteyen evinde okusun.başkasının düşüncelerini de dinlemeliyiz.ama ortak noktada buluşmalıyız.istiklal marşından kimse rahatsız değil.ama andımızdan rahatsız.neden diye düşünün
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 21:18
2
Sen seve seve okumuşun belli. O kadar memnun kalmışın madem, her sabah seve seve okumaya devam et. 70 yaşına geldiğinde hala oku. Ama ayakta oku. 80'ine geldiğinde sıkılmadan oku. 90'ına geldiğinde gevşeklik göstermeden oku. Ama hala ayakta ve hazır olda oku. 100'üne geldiğinde okuma,,.... Neden mi? Çünkü değişmeye artık niyetin yok. Bi insan bi kere and içer, ve daim ikinciye gerek kalmadan sözünde durur.
musto 22 Ekim 2018 11:38
Türk olmadığım halde beni rahatsız etmiyor neticede dürüstlük ve ülke sevgisi türk kelimesini'de amerika'da yüzlerce değişik ırk ama tek potada eriyebiliyorlar amerikalıyım diyebiliyorlar zannedersem ikiyüzlülük genlere işlemiş fetönün yeşerdiği yerlerde kendini türk olarak ifade eden kentlerde olmuştur...
engineer 22 Ekim 2018 12:26
7
sn musto, amerikan diye bir etniste yoktur biliyorsunuz, amerikan milleti ingilizler,almanlar,italyanlar, hispanikler ve diğer başka etnisitelerden oluşuyor, evet tek dil tek bayrak, tek para sistemi,tek eğitim sistemi vs bunlar tamam ama, varlığım ingiliz varlığına armağan olsun bir and içiyorlarmı?
musto 22 Ekim 2018 13:43
2
Onlarca yakınımı askeri okullara almadılar türk değil diye yüzlerce fetöcüyü aldılar sonuç malum türkler bu bölgeleri aldığında bizler vardık yine varolacağız amerika vatandaşlık andına baktığında içte ve dışta düşmanlara karşı varlğını teslim eder tanrı yardımcım olsun der birazda bu gözle bakalım inanın sade vatandaşın böyle bir poplemi yok..
musto 22 Ekim 2018 15:39
1
Ya bizden olursunuz yada bertaraf olursunuz vs gibi yıkıcı ve kindar söylevlerden bir nebze olsun doğruluk çalışmak sevgi gibi sözlerden oluşuyor.
m.mustafa 22 Ekim 2018 11:01
Soyum sopum Türk iyiki Müslüman Türk olarak yaratılmışım diye Allaha hep şükrederim yalnız ortağım Cemal de soyu sopu Kürt o da Müslüman Kürt lüğü için Allaha şükredyo Andımızın zerre kadar birleştiriciliği yok ayrıştıran üstünlük millettedir anlayışını öne çıkaran kötü bir metin kesinlikle okutulmamalı ülkenin birliği ve dirliği için yasaklana bilir dahi o kadar
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:49
Hakan abi bir yazı daha lazım Kemalizm ağırlıklı..
METİN P. 22 Ekim 2018 10:41
KİMİN TÜR OLDUĞU VEYA OLMADIĞI,KİMİN KENDİNE İSLAM KARDEŞLİĞİ YERİNE IRKÇILIĞI VEKUTUPLAŞMAYI SEÇTİĞİ DE BENİ İLGİLENDİRMEZ.BENİ İLGİLENDİREN TARAFI BU ZORBALIĞIN DEVLET ELİYLE YAPILMASIDIR.BU ZİHNİYET YÜZÜNDEN 6 MİLYON KÜRT PKKLILAŞTI VE BUNU DA BİLEREK YAPTILAR.ÇÜNKÜ ETKİ TEPKİYİ DOĞURUR.BUNDA HALA ISRARCI OLMALARI ÖNÜMÜZDEKİ ZAMANLARDA 90LI YILLARI ÖZLEDİKLERİNİ ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKIYOR.LANET OLSUN IRKÇILIK YAPANLARA VE LANET OLSUN TERÖRE TERSİNDEN DESTEK VERENLERE.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:38
Tek millet..tek din...tek para düzeni...tek hukuk düzeni...küreselcilerin yeni dünya düzeni hedefleri bunlar..önlerindeki ilk ve kuvvetli engel ulus devletler tarafından ayakta tutulan ulus bilinci..bunu kırdıklarında ülkelerde dahagüç sahibi olacaklar ve sıra tasarımı çoktan hazır tek dine gelecek..TC numaranız ,block chainde datanızın kayıtlı olduğu DÜNYA numaranız ile değiştirilecek .Son aşamada , çip kontrol ile yapay zeka tarafından yönetilen uslu köleler olacaksınız.Ama iyi tarafından bakın işe "andımız , mandımız" daha ilk aşamalarda(istiklal
okur 22 Ekim 2018 10:14
ve nihayet dişe dokunur bir yazı. bunlarla gelin bize.
ati 22 Ekim 2018 10:13
''Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı” hezeyanında en ‘veciz’ ifadesini bulan ırkçı dayatmaların acı hatırası...!!! mahmut esat bozkurt. şimdi bu ülkede yaşayan ve etnisitesi farklı insanlara ben ne diyeyim?
engineer 22 Ekim 2018 10:08
ŞİİR:Ben sözümü tutamadım /Affet beni anacığım/Sana layık olamadım /Affet beni anacığım/Hayat güzel zaman başka /Her gönülde yalan başka/İçimdeki isyan başka/Affet beni anacığım/İnsanlığın tarifi ne /Kalleşliğin tarihi ne/ Banan baştan öğretsene /Benim canım anacığım/Vicdan hangi devirdedir /Vefa hangi revirdedir/Öğrenmedim suç bendedir /Affet beni anacığım/ Öğrettiğin oyol başka /Hayat denen okul başka/Değiştim ben baştan başa/Affet beni anacığım/ Yolum düzdü dağa düştüm /Çırpındıkça ağa düştüm/Bir bilinmez çağa düşt
Takipci 22 Ekim 2018 09:59
Rabia işareti de bir AND degilmidir?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:56
Konu iktidarın hoşuna giden bir konu olunca hemen yurt içine dönüvermişsiniz.
karar okuru 22 Ekim 2018 09:48
Aynı tepkiyi neden zorunlu hale gelen din dersleri için de koymuyorsunuz Yazar Bey herkes sizin dininizi öğrenmek zorundamı ?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:27
AKP başkanı, Dolmabahçe'de oturulan çözüm süreci/barış masasını, tekmeleyip, yıkıyor; Hakan bunu bile görmüyor; medhiye düzmeye devam ediyor. Bu hayalperest dincilerin genlerine putperestlik nakşedilmiş galiba.
DILBIRİN 22 Ekim 2018 11:39
7
KARAR OKURU KARDEŞ;DOLMABAHÇE SADECE BİR BASIN AÇIKLAMASI İDİ.BİR ANTLAŞMA FALAN YOKTUR.BEN BUNUN ÜZERİNDE DURDUM.ORADA KARAYILANIN 6 MADDELİK BİR İLANI VEYA ÖNERİSİ OKUNDU ANCAK KARŞI TARAF BUNUN HAKKINDA TEK KELİME SÖYLEMEDİ.BU TARAFLI BİR BASIN AÇIKLAMASI İDİ.SIRRI S. ÖNDER TARAFINDAN OKUNDU.BÜTÜN MESELE BU.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 11:50
7
bu yalancılar hiç bitmiyor... erdoğan o konuşmayı yapmadan 1 hafta önce kandil çözüm süreci bitmiştir diye kendi medyasına açıklama yaptı bay sahtekar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 14:10
1
BİR İNSANIN ANA DİLİNDE EĞİTİM ALMAKTAN DAHA DOĞAL HAKKI OLABİLİR Mİ ? MASAYI TEKMELEYEN ZAT, BUNU AKLINIZDAN BİLE GEÇİRMEYİN, KÜRTÇE EĞİTİM DİLİ OLMAYACAK, DEMEDİ Mİ ? ÇÖZÜM SÜRECİNDE DEVLET "ARTI" NE VERDİ ?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:11
İnşallah birilerinin aklına ne mutlu Müslümanım diye bir ant dayatmak gelmez. İtiraz da edemezsin. Bunca imam hatip okuluna dinsiz damgası yememek için kimse ağzını açamıyor.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 08:58
Bilimsel istatistiklere göre ülkemiz: Türk'üm ama doğru değil yalancıyım, çalışkan değil kolaycıyım, çalışmadan para kazanmak için takla atarım, zekiyim ama zekamı hinliğe ve cinliğe kullanırım. Müslümanım ama yolsuzluk yaparım, en önce dünya menfaatime bakarım, adam kayırır, liyakat ehlini değil itaat edeni kollarım, fitneyle fesatla ötekileştiririm, ayırırım, sevgiyi değil nefreti yayarım. vs.. :))
ahmet 22 Ekim 2018 08:57
helal olsun. kalemine sağlık
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 08:41
Bravo Hakan bey. İyi ki varsınız. İyi ki karar var. Yoksa memlekette fikir kalmayacak.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 08:30
Kasabalı aydin yorumu. Ne mutlu ümmetim deseler itiraz etmeyeceği kesin olan omurgasız pragmatizm.
Kasaba Aydını 22 Ekim 2018 10:04
3
Çık ortaya millet aydın görsün değil mi ama dikkat et fazla aydınlatma milletin gözleri kamaşır önünü göremez sonra.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 08:08
Gizli bir el bütün kazanımları tek tek elimizde alıyor bu nu yaparken haklı bir sebep buluyorlar başörtü de yasaklar nırsa şaşmamalı
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 07:22
Kemalist titrini burada Türk olarak okursanız yazarın anlatmak istediği ortaya çıkar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 07:01
Korkarım MHP yi kaybetmemek için andımız dan daha beter bir metin okutulur başlığında “okul duası” olursa şaşırmam doğrusu..
Neyzen 22 Ekim 2018 06:30
ZORBALIK RUHUMUZDA Sorun ANDımız değil,sorun ADN üzerinden toplumun bir kesimini , diğer bir kesim,muktedir olunca muhalifin etnik,siyasi,ideolojik, dini aidiyetine göre baskılarken,kendi grubuna duygusal tatmin tattırma,intikamcı işgüzarlık yapması. Herşey tabi olarak gitse, şartlar ve zaman içinde gereksiz şey hayatımızdan çıkar.Tarih terk edilmez sanılan alışkanlıklarn terki örneği ile dolu.Ama patolojik ruhumuzda toplum olduğumuzdan (her seviyedeki adamımız ile ) olmayan sorun icadında üstümüze yok. Daha dün papaz hadisesi de örnek,değil mi!
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 06:27
O zaman İstiklal Marşı da kaldırılsın. Orada da "Kahraman ırkıma" diyor. Irkçılık kokuyor! Yazık yani. Bu kadar basit bir irdelemek biçimini sizden duymak beni hayal kırıklığına uğrattı...
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:08
3
Yazarı tanıyorsanız hayal kırıklığına gerek yok.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:38
2
Andda ırkıma diye bir kelime bile yokrur.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:53
1
Merak etme..küreselcilerin bir sonraki adımı o ...orduları olan Milletleri söndürdükten sonra sıra dinlere gelecek..ordusuz ümmetlerin bilincini kırmak daha kolay olacak."Ne mutlu milli bir aidiyetim yok diyene" demeye devam edin.
İbrahim DİRİ 22 Ekim 2018 02:34
Aynı tepkiyi zorunlu din dersi ve camilerden yükselen yüksek volümlü ezan sesleri için yazabilirsen bir manası olur.Yoksa islamcıların klasik tavrı, bütün hak/özgürlük ve ayrıcalıkları kendisi için isteyip müslümanlık dayatmak size özel bir hakmı.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 02:27
Bu ulkede Kurt Sorunu var, azinliklar sorunu var ama bu ulkede en buyuk sorun Turk sorunu. ille herkese Turkum dedirtecekler. Turk asilli olmayan cocuklar neden Turkum desin? Turkse Turk, Kurtse Kurt, Arapsa Arap. Varligimiz da hicbir Irkin varligina armagan edilmez. Hele bedellik askerlik kanunu olan bir ulkede.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:05
9
Doğru en büyük sorun Türk sorunu. Bu ülkenin en az yüzde 80'i Türk veya kendini öyle kabul ediyor ama Türküm diyemez olduk. Irkçılıkmış, Kürtlere, Lazlara, Araplara ayıp olurmuş. Halkların eşitliğine aykırıymış.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 10:44
5
Ayidiyet sorunumuz gerçekten büyük. Türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür der. Dili Türkçe olan vatandastir demez. Onun icin etnik ırkçılar istedikleri kadar yırtınsınlar bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı herkes Türktür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istemeyen de hürdür. Bu coğrafyada yine diledikleri gibi yaşarlar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:42
1
10:44 Bu durumda Rojavalılar da Diyarbakırlı Türklerin soydaşları. Bazı vatandaşlarımızın Kıbrıslı soydaşlarını koruduğumuz gibi onları da korumamız gerekmez mi? Ayrıca madem Türk bir vatandaşlık tanımı, Azeriler'e ya da Kazaklar'a Türk demeyi bırakalım. Kafa karışıyor. Batı Trakya Türkleri de yok bu durumda. Müslüman Yunanlılar var.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:44
2
10:05 Kim senin Türküm demeni engelliyor? Sen dilediğince Türk ol, oluyorsun da zaten. Başkasının kimliğine karışma sadece.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 13:46
1
Göktürk İmparatorluğu'nu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mı kurmuş yani?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 21:18
0
En büyük sorun ne biliyormusun terör örgütününde ona yakın siyasi partininde ipinin terör baronlarının Elinde olması bunlarla hangi barıștan bahsediyorsun barıș sürecini sabote ettiler hep beraber gördük yok herkese türk dedirmek istiyormuș sorun bu değil laf salatası yapma
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 02:01
Atatürk'e saygı duyuyorum.ona minnettarım.ama yobaz Kemalistlere karşıyım.onlar Atatürk'ün adını kullanarak bu halka zulmettiler.Türküm.ama HERKES Türk değil.önemli olan vatandaş olmak,İNSAN olmak!küçücük çocukken hergün bize de okuttular andımızı.ama 'doğruyum çalışkanım' demenin,bunu hergün demenin emin olun bir faydası olduğunu sanmıyorum.önemli olan Özgür ve bilimsel düşünce
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 15:21
0
Peki şimdikiler ne yaptı Allah kuran deyip insanları haksız yere işinden ettiler elhamdulillah hepimiz müslümanız kimseye bir haksızlık yapmadık sağcıymış solsuymuş diye bakmayız yaradılanı severiz yaratandan ötürü.
Neye, niye hayret ki? Cocuklari egitsin diye (!) devlete teslim etme cilginligindan sonra garabetten baska ne beklenir ki? Zorunlu kamu egitimi oyle ya da boyle insanlari korpe iken istenilen sekle sokmak, kamuyu ailenin ve fitratin izzetinden pagan ulus devletin kalibina uydurmak uzere tasarlanmistir, tek amaci budur. FETO egitim uzerinden insan devsirirken ne yaptigini iyi biliyordu gercekten. Cunku cocuklari okul denen kisiliksizlik, sahtekarlik ve cehalet kuyusuna attiktan sonra, ant olsun olmasin, beklenecek tek sey var: ozlerinden ve koklerinden, hulasa insanliktan kopmalaridir.
Bence bir ülkedeki en büyük milliyetçi işini en iyi yapan insandır.Öğretmen, öğrenci,iş adamı ,polis, siyasetçi, esnaf ,temizlik işçisi ,gazeteci ya da inşaat işçisi vs.kim işine hile karıştırmıyor ve hırsızlık yolsuzluk yapmıyorsa milliyetçi odur.Ayrıca kaba ,kavgacı, kızlara sarkan ,uyuşturucu satan, çetelere ve mafyalara katılanlarda milliyetçi olamaz .Milliyetçilik sloganla değil çalışarak olur.
dr. tavsiyesi 22 Ekim 2018 01:27
Dayatmaların çözüm olmayacağı bir gerçek. Çocuklarımızın örnek alacakları güzel ahlaklı yönetici ve ebeveyn görmelerine ihtiyaçları var. Diğer tarafta aynı mantıkla siyasi işaretlerin de bir dayatma olduğunu kabullenelim. Mesela rabia yapılması da, bozkurt işareti de bilmem ne siyasi işaret de kaldırılsın. Çocuk büyüklerinden görmüş sınıfta siyasi işaret yapıyor diğeri de tepki gösteriyor. Alın size çatışma örneği. Adaleti sadece kendinize yontmayın lütfen...
Çerkez Ethem 22 Ekim 2018 01:25
Kuzey kore ve çin'le putlara/heykellere saygı duruşunda yarışıyoduk ama ezik hissediyoduk, birşeyler eksik gibi geliyodu, ant'ı getirseler tamam olcak kim bizi tutar artık ! Birde yasa koysalar herkes yüksek sesle günlük 5 defa antı putlar/heykeller önünde söyliycek, ne güzel olur ! Dindarlar mutlu ve ataputcularda mutlu ! Böylece herkes kazanır (kazan-kazan) ve bizlerde geri kalmış dünyaya nasıl toplum ilişkilerini güçlendirilir onuda öğretmiş oluruz ! Son olarakda herkese zorunlu genetik test yaptırılsa, dünya görse en Saf kan Irk olduğumuzu !
aslında ne oldu, 22 Ekim 2018 00:57
danıştay bir karar verdi, önce yıldıray kardeş yazdı, reşit galipten başlayıp, s. özbekten bitirmiş, bu gecede siz .. artık top tek kişinin ayaklarında. kim diye sormazsınız inşallah. demek ki, ne olup bittiği daha anlaşılamamış...…….. ALLAH satrançta kimseyi devlet bahçelinin rakibi yapmasın....haydi, hep beraber seyredelim.
cıısssss 22 Ekim 2018 00:52
ne oldu canın mı yandı ?
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 00:39
Helal olsun
HAMDİ 22 Ekim 2018 00:20
çözüm süreci faciaydı kalktığı iyi oldu hendek faciasından dolayı 750 güvenlik görevlisi şehit oldu .andımızın tekrar gelişi eski ittifaklaı geri getirdi nakşi halidi kürtçülerin sahte milliyetçilik maskesi düştü kararı temyiz edenler biztürk milletini derinden yaralayacaktır umarım genel kurul bozmaz danıştay üyelerini kutluyor büyük türklerinin yanında gönlümüzde yer aldığını minnetle belirtirim
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 12:56
2
Sen de örnek bir Türk olmuşsun. İş yalnızca Türkçe öğrenmeye kalmış.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 00:13
Kemalist yazılan yerleri Türkler diye okuyun niyet çıkar.
KARAR OKURU 22 Ekim 2018 09:18
4
muhafazakar bir once insan sonra kurt olarak bu andi kiniyorum bu ulkeye hayir getirmez
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN