Back To Top
Keşke gene Erdoğan ve AK Parti yapsa…

Keşke gene Erdoğan ve AK Parti yapsa…

 - Son Güncelleme: 19.07.2019 Cuma 09:05
- A +

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi henüz teklif aşamasındayken yazdığım bir yazıda şöyle demiştim:

“AK Parti’nin teklif ettiği ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ ile mevcut parlamenter sistem arasında bir tercihte bulunmak, bence, ‘daha otoriter’ olanı ‘daha demokratik’ olana veya ‘daha demokratik’ olanı ‘daha otoriter’ olana tercih etmek değildir. Birinin ötekinden daha demokratik veya daha otoriter olduğunu ileri sürmeyi anlamlı bulmuyorum. Hem mevcut sistem hem de mutasavver ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’, otoriter eğilimli siyasetçilere geniş imkânlar sunuyor. Aynı şey, demokratik eğilimli idareciler için de geçerli. Sistem, idarecilerin meşrebine göre işler… Hülasa; ben sistemin şeklinden ziyade hangi anlayışa göre ve nasıl çalıştırıldığı / çalıştırılacağı konusuyla ilgileniyorum.”

Böyle düşünüyordum; ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin -ileride tashihten geçirilmesi kaydıyla- kabulü halinde, yanlış kurulan cumhuriyetin düzeltilmesinin kolaylaşabileceğini ve hızlanabileceğini de düşünüyordum.

***

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, en çok eleştirilen taraflarıyla bile, hatta bilhassa o taraflarından bazıları sayesinde, cumhuriyetin sırtında yük olan dogmaların atılmasına ve hakiki bir demokratik hukuk devletinin inşasına hizmet edebilirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin kendisine sunduğu olağanüstü imkânları o yolda kullanarak, insan hak ve hürriyetlerine dayalı sahici bir demokratik cumhuriyetin kurucu başkanı olabilirdi.

15 Temmuz 2016 sonrası şartlar -milli irade üzerindeki asker gölgesinin kalkması ve yargısal/bürokratik sabotaj zemininin kaybolması- buna fevkalade müsait bir ortam sunuyordu ve halen de sunuyor.

Erdoğan, söz konusu imkânları ve ortamı şimdiye kadar daha ziyade başka bir yolda, yanlış kurulan cumhuriyetin bazı yanlışlarını ‘ihya’ yolunda kullanmayı tercih etti.

Bu yol, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin açtığı bir yol değil (Erdoğan bu yola parlamenter sistem zamanında girmişti); ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bazı ‘teknik’ ve ‘psikolojik’ özelliklerinin bu yolda yürümeyi kolaylaştırdığı elbette söylenebilir.

Bununla beraber, aynı sistemin tam tersi bir yolda yürümeyi kolaylaştırdığını da  bir kere daha önemle belirtmek isterim.

Erdoğan’ın buna niye tevessül etmediğini bir türlü anlayamadığımı da…

***

17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe teşebbüslerinin oluşturduğu olağanüstü şartlar, olağanüstü tedbirleri kaçınılmaz kıldı.

Bu olağanüstü tedbirler, genel geçer demokratik hukuk devleti kurallarına ister istemez aykırı kaçtıysa da, paradoksal bir şekilde o kuralların kâmilen uygulanmasına el veren bir zemin oluşturdu veya böyle bir zeminin oluşmasına yardım etti.

Şimdi soru şu: Bu zeminin hakkı verilecek mi verilmeyecek mi?

Verilecekse ne zaman ve kimler tarafından verilecek?

Erdoğan bu zeminin hakkını vermese bile Erdoğan’dan sonra gelecek olanlar verebilirler; ama niye bekleyelim ki?

Yapılmakta olan yanlışlar ve bunların nasıl düzeltilebileceği belli; bunlar düzeltildiğinde Türkiye’nin ve dahî Erdoğan / AK Parti iktidarının  rahatlayacağı da belli; eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen Nisan ayında yayımladığı manifestonun gereği yapılsın, yeter.

Bunu ‘Davutoğluculuk’ olsun diye söylemiyorum; Davutoğlu’suz da yapılabilecek -veya yapıldığında Davutoğlu’na gerek kalmayacak- şeyler bunlar.

Nitekim Davutoğlu da dün bir youtube kanalında üç meslektaşımıza verdiği beyanatta ‘Bunlar yapılırsa ben bir kenara çekilip kitaplarımı yazabilirim’ dedi.

AK Parti zaten bunlar için kurulmamış mıydı?

Erdoğan zaten bunlar için ön ayak olmamış mıydı AK Parti’nin kurulmasına?

İlk iktidar yıllarında bin bir güçlüğe ve kısıtlı imkânlara rağmen -hem de ağır bedeller ödemeyi göze alarak- bunlar için canla başla çalışmamış mıydı Erdoğan ve AK Parti?

Şimdi, bunları gerçekleştirmek için gereken imkânları ziyadesiyle elde etmişken, niye duruyorlar ki?

***

O ‘devrimci’ ruh, Erdoğan’da potansiyel olarak hâlâ var olsa gerek.

Hiç değilse zihnen Keçiören’deki o mütevazı daireye dönüp her şeyi yeniden düşünmesini ve kendini eski Erdoğan olarak yeniden üretmesini diliyorum cumhurbaşkanımızın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR KURU 19 Temmuz 2019 19:18
Herkes hesap verebilmeli şeffaf temiz siyaset için
Musto 19 Temmuz 2019 18:59
Ahmet necdet sezerin hakkini verin o olmasaydı çekeceğimiz cileler 2002 başlayacaktı.Halen bu zihniyetten demokrasi bekliyorsunuz demokrasiyi tramvaya benzeten istediğimiz durağa gelince ineriz diyenden demokrasi beklemek Allah akıl fikir ihsan eylesin.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 16:14
Hakan By! Çok haklısınız.Mütevazi evinde otururkençok daha fazla insandı.Halkının arasında yaşıyordu ve maalesef külliyeye taşınalı beri tam devletlu oldu,etrafındakilerde hep kınadığımız,eleştirdiğimiz tek parti dönemi bürokratlarını aratmaz oldular,rabbım ülkemizi hayırlara çıkartır inşallah. ŞAMDAN
Laylay lom 19 Temmuz 2019 20:04
6
İnsan aklini inkar eder mi eder. Son 70 yillik demokrasi tarihinde 68 hukumet kurulan bir ulkeyi en agir ihanerlere maruz kalarak ve de 7 duvelin saldirilari altinda 17 yil yoneten birinden hala taze damat safligini, hal ve tavirlarini bekleyen allameler siz hangi ulkeyi kac gun yonettiniz? İnsanda azcik empati olur, ar olur.
mehmedali 19 Temmuz 2019 15:19
hakan, hikaye bitti, hikayemiz bitti..topluma söyleyecek yesyeni sözlerimiz de bitti.. insan lazım, kirlenmemiş ama zehir gibi kafası çalışan insan'lar.. Düşünsene adamlığından şüpe edilmeyecek "hakan" bile dairenin dışındaysa..
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:27
Sn karar yazarları sizleri okuyunca o gün bilmece çözmüyorum çünkü dolaylı yollardan eleştirinin muhatabına ulaşıyoruz ve inanın yaptığınız eleştiriler isabetli ama artık direkt ulaşsak kişi lere ve şimdide eskiden iyiydi falan filan çıkmaya başladı bu tür sözleri mahallemizde ki bir kişi için diyebiliriz biraz bekleyelim düzelir be misali ama burada ülke yönetiliyor ufak hatalar bile geçiştirilemez
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 14:15
Sonuna kadar katılıyorum
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:58
Oldukça iyi niyetli kinden uzak,aklı selim bir şekilde daha nasıl yazılırdı? Neden hatlarını görmezler ve Keçiören’i neden unuturlar acaba??
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:11
Basbakan gibi gorun ama basbakan olma dediler.Bunu soyleyen kim Ahmet Davutoglu.Soyleyen kim Cumhurbaskani Erdogan.Hakan hala ne diyor.Akp ve Cumhurbaskanindan hala umitkarim.Daha sayayimmi.Balikesir ,İstanbul,Ankara BB baskanlari.Binali Yildirim TBMM baskani İBB baskan adayligina.Yani ben ne dersem odur diyen bir Partili Cumhurbaskani ve ona biat eden insanlar.Hakaninda hala umitvarim diyen sig sozleri.Sen neden umitvarsin hakan farkindamisin.Farkinda isen eger seni biz nereye koyacagiz arkadas.Neyin farkindasin sen.
Zerr 19 Temmuz 2019 12:55
Hakan beyin tarzi guzel elestirileri yapici.. sevmeyenler feto ruhu ile yorum yapiyor. Bazi yorumcular istiyor ki tum yazarlar aksama kadar c basbakina kufretsin. Ah fetocular ahh hic akillanmayacaksiniz cehenneme direk olana kadar...
mutlu yücel 19 Temmuz 2019 12:46
" Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin kendisine sunduğu olağanüstü imkânları o yolda kullanarak, insan hak ve hürriyetlerine dayalı sahici bir demokratik cumhuriyetin kurucu başkanı olabilirdi .." sözünüze kendiniz inanıyor musunuz sahiden ..?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:28
Iyi ilan her şeyi sahiplenen,kötü giden her şeye bir bahane üreten sorumluluğu kendi partisinde bile aramayan hatta muhalefetin üzerine atarak ülke yöneten bir anlayıştan demokrasi beklemek anayasa gore ettigi yemine sadık kalmasini beklemek bir hayal.
İbrahim 19 Temmuz 2019 12:27
Bir onbeş yirmi sene muktedir ve sözü geçer tek adam sistemine ihtiyaç var Hakan bey. Neden mi ? Cumhuriyet ilan edildikten sonra neler yapılmıştı geçen asırda? Tek adam kendi ideolojisini tatbik edip kurumsallaştırmak ve sistemi yerleştirmek için tam bir istibdatla ülke idaresini eline geçirdi.(hususan 1924-1935 arası) sonrasında millet istediği kadar bağırsın 'demokrasi, halkın özgür iradesi' diye. Sistem zaten yerleşmiş ki halkın istemesi ancak sitemin dahilinde yapılabilir olmuştur. Şimdiyse o işin müsbet cihette tecellisini bekliyoruz.Sistem iyileştirilecek, oturtulacak, sonrası serbes
yavuz 19 Temmuz 2019 12:19
açık ve net bir şekilde islamı ,şeriati ilke edinen,savunan bir parti niye yok?niye gerçeklerin üstü örtülüyo?lgbt si var,kominist partisi var ama islam partisi yok!.trajik,vahim bir durum. müslümanları demokratik partilere mahkum ederek uyuşturup dinlerinden uzaklaştırmayı,çıkarmayı hedefliyolar.halbuki islam ayrı bir din demokrasi ayrı bir dindir.bu yolun sonu felaket ve azaba çıkar.
KARAR OKURU 27 Temmuz 2019 15:17
0
Saadet var. %1 oy alıyor.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 11:14
Şaka gibi bir yazı. Yasama, yürütme, yargı bütün güçler açık veya gizli bir kişiye verilecek ve o da bu gücü demokratikleşme için kullanacak, yani kendisinde toplanmış olan güçleri yok ben istemiyorum deyip tekrar başkalarıyla paylaşacak. Allah'ım aklıma mukayyet ol.
konyali apdi 19 Temmuz 2019 13:10
1
agam.pardon. yazar bizimle egleniyir
Allah Kulu 19 Temmuz 2019 10:54
Güç uyuşturucu gibidir. Bağımlılık yapar. Kullanan daha fazlasını ister.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 22:32
0
Hocam o arabesk sözler avrupada cok fazla gecmez, sadece orta dogu ülkelerinde gecerli ;)
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:47
Bu gazetedeki yazanlar da bir alem öyle bir yazılıyor ki sn Erdoğanın birşey den haberi yokmuş yanındakiler karar veriyormuş VS gibi herzaman yazılar zaten sn cumhurbaşkanı da dile getiriyor kararları kendinin verdiğini yalnız bu gazeteye çok çok geç ulaşıyor sanırım
okur 19 Temmuz 2019 10:48
iman artan azalan ve yok olan bir şeydir
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 12:50
7
nolmuş yani napalım azalıyorsa yok oluyorsa artıyorsa herkesin imanı kendinedir. İnsanlığı ise ailesi dahil herkesedir. Bize imanlı değil insaflı izanlı merhametli liyakatli hakkaniyetli insan lazım
hey kak 19 Temmuz 2019 20:56
1
Boyle: ''nolmuş yani napalım azalıyorsa...Bize imanlı değil'' atar yapip da, devaminda soyle: ''insaflı izanlı merhametli liyakatli hakkaniyetli..'' diye, dinin meydana koydugu kelimeleri yuzsuzce siralamak nasil bir kafadir acaba?
MNC 19 Temmuz 2019 10:45
Bu dönüşümün olması ancak bir müsibet ile olur. Oradan bir inip aynı güç başkasının elinde nasıl oluyormuş bir görmesi lazım.
Mehmet Arslan 19 Temmuz 2019 10:39
İlk yıllardaki o özveriler hep bugüne kavuşmak içindi..Onların hepsi rol icabı idi..Oyıllar o günler içi kan kusuyordu..Çünkü içseleştiridği için değil bugüne ulaşmak için katlanılan zorluklardı..
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:14
Erdoğana Devrimci Ruh, Suriyeli mülteciye sıkılmadan Muhacir diyen Hakan Bey hakikaten sizin için endişeliyim. Sağlıklı ruh böyle şeyler yazmaz.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:47
Reis 'in kendisininde dediği gibi "Atı Alan Üsküdarı Geçti" hakan kardeşim. Sen hala romantik şekilde iyi niyet bekliyorsun. Bunuda onların İslam itikadına bağlı olduğunu düşündüğün için yapıyorsun ama, unutma iman artan, azalan hatta biten birşey dir. Kişinin imanı sabit olmayabilir. Onların senin inandığın değerlere artık önem vermedikleri gerçeğini kabullensen iyi olur. İslami değerlerden uzaklaşmanın tarihte birçok örneği var. Bunu sende biliyorsun.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 09:41
Bu yazar çok komik. Herseyini bila kaydı şart birine teslim etmeyi nasıl kabullenmiş anlamadım. Neymiş belki iyi biri olur muş muş. Sistemin önemi yokmuş muş. Tam bir ilkellik. Sen biraz en azından köşedaşın taha yazar beyi oku. Sistem nedir. Sistem olan yerde keyfiliğin olmayacağını belki anlarsın. Sanırım bir peygamber vasfında bir yönetici beklentisi var yazarda ki bu kadar yetkilerin bir kişide olabilmesini gerekli bile görmüş. Neymiş belki devlet ıslah ve yeniden ihya edilirmiş miş.
HACI MURAT 19 Temmuz 2019 09:29
Seçim hengamesinde iktidara yönelik eleştirileri Ak Parti'yi yıpratma çabası olarak gördüm.Niyet öyle olmasa bile doğuracağı sonuç buydu.Ama şimdi kimin ne eleştirisi varsa bütün açıklığı ile yapsın derim bir Ak Parti seçmeni olarak.Mesela Hakan Albayrak'ın bu eleştirisinden hiç rahatsız olmam. Bilakis faydalı bulurum.Bir de şurası var:Bazı kişiler eleştirilerini çok üstenci bir hava ile,bir mürebbi havası ile yapıyorlar.Hakan Albayrak'ın eleştirilerini daha samimi ve daha mütevazi buluyorum.
VAR MISINIZ İDDİASINA :) 19 Temmuz 2019 12:19
2
HACI MURAT ilkeli adam gibi gözüküyor. Burada defalarca yorumunu okudum, hep inandığı doğruları (KARAR okurları yanlış bulsa da) tekrar ediyor. Önemsediği ahlaki yada gayr-i ahlaki tutumlardan, bazılarını muaf tutmaz, görünüyor. Bence o, her şeyi en iyi bilen olduğunu düşünen, kendisini halkın babası zannedip milleti fırçalayan, muhaliflerini, terörist, hain, ehl-i zillet diye yaftalayan siyasiye de, hop hemşehrim, ne bu "üstenci hava", ne bu "mürebbi havası", niye “mütevazi” olmuyorsun, der.
Mehmet 19 Temmuz 2019 09:15
Zor çünkü başkanlık sistemi devleti devşirmek için büyük fırsat .Peki başarılı olur mu kesinlikle hayır çünkü eğitimli ve dindar kadro ak partide yok.Her dönem birileriyle ortak olmak bu işi çözmez.Geri dönülür mu zor çünkü coook hata yaptılar ve korku var
TACETTİN 19 Temmuz 2019 08:52
Çok beklersiniz geçti o günler. Şimdi onlar MUKTEDİR.
Çok beklersin gibi. 19 Temmuz 2019 08:53
Bunca hatadan sonra Erdoğandan hala beklenti içinde olmanızı anlayamıyorum. Başkasına dogmacı derken yine yapmayacağı/yapamayacağı belli birinden hala beklenti içinde olmak iddiasından vurulmaktır. Akıllanmamakta ısrar niye?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 08:44
İyi uykular Hakanım. Erdoğan sarayı bırakıp, mütevazi evine dönebilirmiş. He he döner. Hatta, simit sattığı, hadi bilemedin, çocuklarını burs verenlerin okuttuğu, DAHA DÜNKÜ fakirlik günlerine bile dönebilir.
Murat 19 Temmuz 2019 08:37
Kimse attan inip eşeğe binmez. Elinde süper güçler varken kimse elindeki gücü bırakmaz. Türk tarihi de dünya tarihi de böyledir.
Türk oğlu ! 19 Temmuz 2019 08:14
Fazla hayal kuruyorsun efendi.Erdugan istesede geri dönemez döndürmezler. Çevresi ve kör olası o kirbri bunun önünde en büyük engeldir.Demem o ki Ömer olacağım diye çıktığı yolda Muaviye olmuştur.Gerçi yola Ömer olmak için mi çıkmıştı onu da sormak gerek belki herkes öyke sanırken o Muaviyelik peşindeydi.Bak kardeş, senin dediklerini kendini Halife sanan biri gerçekleştiremez.Belki de kendinin Allah tarafından seçildiğini sanmaya başlamış bile olabilir.Adam her uyarıyı ümmeti bölmek sanıyor.Bu ümmet ne menen birşeyse bildiğimizden farklı olsa gerek.Onun her dediğini olumlamayan sayılmıyor
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:23
2
Ne güzel ozetlemissin.
Deli Emin 19 Temmuz 2019 08:12
DİLO DİLO YAYLALAR! Hakan kardeş eski Erdoğan bir daha gelmeyecek!Siz BAĞIMLILIK TEDAVİSİNE cevap vermeyen bağımlı birini incelediniz mi! Temel dinamiği aynıdır HER bağımlılığın. Bu nedenle bağımlılığa neden olacak DOZ aşımı riskini kural ve kurumlar ile dengelemek şarttır. Haz sınırına varmış bağımlılıktan dönüş ve kurtuluş ZORDUR.RTE ve ailesi artık İKTİDAR BAĞIMLISIDIR. Bağımlısı olduğu şeyi terk etme korkusu bağımlılığın etkin faktörüdür. NE İSTEDİĞİNE DİKKAT ET GERÇEKLEŞEBİLİR diye uyarmıştı Kral Midas. Ama RTE dinlemedi.Allah kurtarsın.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 07:48
Rusvetleri sineye cekecez. Devletin en üst kademelerinin, cia temelli fetö ye , gözgöre göre teslim edildiği gerceğini görmezden gelicez. Millete zillet demeler falan hiç bir şeyi etkilemeyecek. Yeterki tövbe etsinler. Di mi? Siyasal islam çok iyi ya. Dön baba dönelim akimi?bugun yargi bagimsizlaşsa ilk ucu kendilerine dokunacak o yüzden birakin bu keşkeleri dünyaya dönün. Hakka adalete dönün diycem ama siz dva adina herseye eyvallah diyen bir kitle oldunuz. Çok yazık.
Türk oğlu ! 19 Temmuz 2019 20:51
0
Son cümlende "dava adına" demişsin de o dava neyse artık hiç bilen yok. Biri açıklasa da biz de bilsek bu dava neymiş. Yoksa dava makam,mevki,şatafat mı. Dava diye diye bundan başka gördüğümüz birşey yok ortada.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 06:47
Maşallah devrimcilik bakımından sayın cumhurbaşkanımızın üstünde bir kişi tanımıyorum. Herşeyi deviriyoruz. Sorun yerine inşaattan başka birşey yapamamakta. Devire devire ortada birşey kalmadı ki.
Has Parti 19 Temmuz 2019 05:14
Sayın yazar o dediklerini yaptığında seçilemeyeceğini biliyor, niye yapsın.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 04:13
Ahmet Davutoğlu nun parti kurması çok olumlu olacaktır inşaallah...
millet...size... 19 Temmuz 2019 03:07
bir kez ama bir kez yüzde 60lık gelirin yüzde birin ve yüzde 90ın da yüzde 10luk gelirin sahibi olmasına ve sağcı,milliyetci,dindar v.s v.s adı ne olursa olsun hep iktidarda olanların da buna göre siyaset yaptığına ve bunu yaparken iç-dış düşmanlar yaratıp ,vatan-din-bayrak-millet deyip halkı bu adaletsizliğe mahkum edip sorunları çözemediğine,halkı ekonomik olarak sürekli yüzde 10 kıskacında açlığa mahkum ettiğine ve doğadan insan haklarına adaletsizlikle hükmettiğine dair siz milliyetci,dindar v.s v.s lerden de ses çıkmadığına,sosyal dokunun her alanda felç olurken.ne diyim size ya
Vasat 19 Temmuz 2019 01:34
'' Ahmet Davutoğlu’nun geçen Nisan ayında yayımladığı manifestonun gereği yapılsın, yeter.''! Secim calismalarina destek vermeyen Davutoglu'nun, AKP'yi elstirmesi, AKP uyesi iken, disaridan biriymis gibi konusmasi, manifesto yayinlamasi da ayri bir garabet. Dunu, bugunu ''Bilen/hoca'' bir stratejist olarak geldigi disisleri banakanliginda, Suud elinden Sion-israil yem/zokasini yutup Suriye'yi batakliga cevirmesi anlasilir sey degil. Bilen biri olarak Suriye'yi batakliga cevirmemeliydi. Gucu yetmiyorsa da cikip itirazini, muhalefetini aciktan yapmaliydi. bin reyim olsa birini vermem.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:58
"Bu darbe bize Allah'in lutfudur" sozunun ne anlama geldigini bazilari erken anladi, bazilari da anladiginda ati alan uskudari gecmisti. Bir insana bu kadar genis yetkiler verirsen, ulken icin hayirli olmaz. "Mutlak guc mutlaka yozlasir" sozunun dogrulugu her devirde ve her ulkede defalarca ispatlanmistir. Referanduma evet oyu verenlerin bazilari demokrasiye, insan haklarina ve hukukun ustunlugune inanan vatandaslardi. Baltayi tasa vurdular.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:48
Onlar hepsi takiyyeydi. Güç elde edilince gerçek yüz ortaya çıktı. Şunu anlaman lazım. İslamcı olanların hepsinde bir hükmetme, emretme isteği vardır. Çünkü en doğruyu onlar bilirler. Demokrasi, insan hakları, hukuk gibi konular gündemlerinde yoktur.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:50
Size birey olarak saygi duyan bir insanim ama tanidigim günden beri Romantik Devrimci bir yaniniz olduğunu ve bunuu hiç kaybetmediniginize de taniklik ettim. Bu sizde genetik bir özellik Hakan bey! Keske demeyiniz keske seytandandir. Keşke insanin olmasi gereken zamanda ihmal edip yapmadigi telafisi imkansiz hatalardir. Bazi amellerin geriye dönüşü ve hatta tövbeside imkansizdir.
Karar Okuru 19 Temmuz 2019 00:31
Tam da ortadoğulu kültüre uygum bir yazı çağdışı bir anlayıştan medet ummak. Kolay gelsin muhacir-ensar takıntısı, mezhepçilik de önemli. Bu anlayışla kötücül batı medeniyetine karşı çoook etkili bir mücadele verebiliriz. Tonlarca çay satıp, bir telefon alarak değilmi?
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:26
Şu an TBMM binasının üstünde dev Erdoğan posteri asılı. Bunun özünde ne kadar yanlış olduğunu idrak edebiliyor musunuz?
Süleyman d. 19 Temmuz 2019 10:01
1
Doğruysa çok vahim! Yazdığınızdan emin misiniz? Bence düşük ihtimal!
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:27
1
Gözümle gördüm.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 10:33
1
İsmet İnönü bulvarı yönünden bakarsanız görürsünüz. Bir tarafta Atatürk diğer tarafta Erdoğan poster. Bütün binayı kaplıyor.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 13:52
1
Her iki poster de derhal indirilmeli. Meclisin içerisinde meclis başkanları, cumhurbaşkanları için fotoğraf alanları düzenlenebilir. MECLİS MİLLETİNDİR. Dışına sadece BAYRAK asılmalıdır. ERDOĞAN BU MİLLETİN ORTAK PAYDASI DEĞİLDİR. Ayrıca, posterin, idarenin yasama üzerinde demoklesin kılıcı görüntüsü veren boyutu da, işin vehametini artırmaktadır.
KARAR OKURU 19 Temmuz 2019 00:01
Keşke...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN