Back To Top
Keşmir’de kaçırılan tarihi fırsat

Keşmir’de kaçırılan tarihi fırsat

 - Son Güncelleme: 09.08.2019 Cuma 09:23
- A +

İşgal altında tuttuğu Keşmir topraklarına zulüm, vahşet, kan ve kinle kök salan Hindistan, geçen Pazartesi günü “Cammu ve Keşmir” eyaletinin özel statüsünü kaldırdığını ilan ederek 70 senelik çözümsüzlüğe tuz biber ekti.

Bu münasebetle, Muhammed Esed’in Keşmir’le ilgili bir hatırasını paylaşalım…

***

Pakistan’ın kuruluşunda emeği geçen mütefekkir Muhammed Esed (bir zamanların Lepold Weiss’ı), 1948 sonlarında, ahbabı olan Tümgeneral Hamid’in daveti üzerine Keşmir cephesini ziyaret eder.

Askerî bir ciple Poonch (Punç) civarında gezerler.

Hindistan ile Pakistan’ın ayrıldığı 1947’de bölünen ve bu iki devletin kanlı savaşına sahne olan Keşmir’de savaş resmen bitmemişse de silahlar o günlerde suskundur.

Poonch vilayetinde konuşlanan 100 bin civarında Hindistan askeri ateşkesin tadını çıkarmaktadır.

Sınırın Pakistan tarafındaki askerî vaziyet de ilk bakışta gevşektir.

Esed, “Etrafta küçük asker grupları yol kenarlarında aylakça oturuyorlardı” diye anlatıyor hatıratında.

“Epeyce uzakta sağ tarafta koyu davetkâr gölgesiyle sıkı bir ağaçlık var”mış, “fakat orada da hiçbir hareket yok”muş.

Yanıltıcıydı bu ilk bakış...

General Hamid, Esed’e dönüp sorar:

-O ağaçlarda ilginç olan herhangi bir şey gördün mü?

Esed cevap verir:

-Niçin, özel bir şey yok, sadece ağaçlar…

General Hamid gülümser ve Esed’e müthiş bir sır verir:

“O küçük ağaçlıkta, Pakistan’ın tüm mühimmatının yarıdan daha fazlası gizlenmiş vaziyette… Poonch’a kadar bütün yol ve Poonch’un ötesi şu anda tamamıyla sarılmış durumda… Yarın Poonch’taki Hindistan kuvvetlerine hücuma başladığımızda, her iki yönden de tamamıyla kuşatılmış olacaklar. Şu anda mühimmat durumumuz onlarınkinden çok daha iyi olduğundan ve Hindistan’dan destek kuvvetleri getirmeleri için çok geç olacağından, ya teslim olacaklar veya yok olacaklar, çünkü şu anda bütün ordu birlikleri bu bölgeye yığıldı. Ve daha sonra inşaallah Srinagar’a doğru devam edeceğiz. Bizim için, ya şimdi veya asla!”

***

General Hamid ve misafiri karargâha döndüğünde “büyük bir şok” yaşar.

Pakistan Genelkurmay Başkanı’ndan şifreli bir telgraf gelmiştir.

Başbakan Liyakat Ali Han’ın özel emriyle, yarın için planlanan hücum iptal edilecektir.

Sebep?

“Haftalar sonra işin aslını öğrendim” diyen Esed anlatıyor:

“… bizim tarafımızdan planlanan şeyi haber alır almaz Pundit Nehru (Hindistan Başbakanı), İngiliz Başbakanı Clement Atlee ile telefonda temasa geçmiş ve Pakistan kuvvetlerinin her ne pahasına olursa olsun durdurulması gerektiğini, çünkü Poonch civarındaki kuvvetlere havadan bile zamanında destek gönderemeyeceğini söylemiş. Eğer o birlikler Pakistan kuvvetleri tarafından mağlup edilirlerse -ki bu kaçınılmazdı-, Hindistan derhal İngiliz Milletler Topluluğu’ndan çekilecek ve siyasi destek için başka yere dönecekti (ve bu “başka yer” ile açıkça Sovyet Rusya kast ediliyordu). Diğer taraftan eğer Pakistan saldırıyı ibtal etmeye ikna edilir ve Poonch bölgesi Hindistan’a bırakılırsa, Pundir Nehru çok yakın bir zamanda yapılacak Keşmir ile ilgili bir halk oylamasını kabul edecekti…” (Muhammed Esed, KALBİN YUVAYA DÖNÜLŞÜ – MEKKE’YE GİDEN YOL II, Türkçesi: Sinan Yapıcı, İşaret Yayınları 2018)

Bunun üzerine İngiltere ile Pakistan hükümetleri arasında telefon trafiği başlamış ve sonunda Pakistan Dışişleri Bakanı Muhammed Zafirullah Han’ın Başbakan Liyakat Ali Hanı’ı ikna etmesiyle Nehru’nun İngiltere’den garantili (yani garantisiz) “halk oylaması” sözü muteber sayılarak askerî harekâttan vazgeçilmiş.

Unutmadan: Esed’e göre Muhammed Zarifullah Han, “hayatı boyunca İngilizlerden çok daha fazla İngiliz taraftarı” idi.

***

1949’da Milletler Cemiyeti, nüfusunun ezici çoğunluğu Müslüman olan Keşmir’in Hindistan’a mı yoksa Pakistan’a mı ait olacağının belirlenmesi için halk oylamasına gidilmesini kararlaştırdı.

Aradan 70 sene ve üç savaş daha geçti; o halk oylaması hâlâ yapılacak! 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Ağustos 2019 11:43
Insanoglu her zaman iki yuzlu ama kendine musluman diyene ikiyuzluluk hic yakismiyor. Yugoslavya uniter bir devlet degilmiydi? Bosnalilarin kurtlerden ne farki var. Ben kurt degilim ama muslumanim. Kurtler kendi haklarindaki karari kendileri vermelidir. Nasilki kasmirli muslumanlar, Cindeki uygur turkleri icin hak talep ediyorsam kurtlerin sesinede kulak tikayamam. Cunku tikarsam, "Yapmiyacaginiz seyleri nicin soylersiniz, bu Allah katinda en sevilmeyen islerdendir" ayetine mazhar olmaktan korkarim. Uc kurusluk dunya hayati icin ahiretimi feda etmeyi risk etmem.
Ahmet çevik 10 Ağustos 2019 00:39
O halde savaşalım!! Şaka şaka :) köşe yazıları ile gaza gelip 3 tane zalim öldürmeye çalışırken milyonlarca muslumanin yerinden yurdundan edilmemesi gerektiğini ogrendi bu millet. Darısı başımıza sayın Albayrak :)
Muhtefi. . 10 Ağustos 2019 00:23
Geçenlerde yazıldı.Afgan kıralı ile M Kemal başbaşa görüşürken; Afgan kıralı İngilizlerden şikayet ediyor.M.Kemal krala sus işareti yaparak; konuşma her yerde adamları var duyarlar! diyor.Öyle veya öyle inandırılmış.
Mustafa ALSANCAK 09 Ağustos 2019 19:43
Hayrettir konu KEŞMİR MESELESİ OLARAK KONUŞULURKEN TÜRKİYE;DE PAŞA GİBİ YAŞAYAN KÜRTLERİ ARAYA SOKMAYA ÇALIŞMAK BİRAZ MÜNASEBETSİZ GİBİ GELDİ.TÜRKİYE;DE BİN SENELİK BİR GEÇMİŞE SAHİP TÜRKLER VE KÜRTLER AİLELER BAKIMINDAN DA BİRBİRLERİ İLE KIZ ALIP VERMELERİ NEDENİLE KAYNAŞMIŞ AİLE TOPLUMLARI OLDUKLARINI UNUTMAYALIM.ATATÜRK KÜRT ŞEYHLERİNİ ANKARA"YA DAVET EDİYOR. DEVLET KURMAK İSTİYORSUNUZ DİYE ETRAFTA PROPAGANDA YAPIYORMUŞSUNUZ DİYE DUYDUM.HANGİ AŞİRETİ SEÇECEKSİNİZ DER DEMEZ ODADA BULUNANLARIN HEPSİ DE AYRI AYRI DEVLET KURMA KAVGASINA TUTUŞUYORLAR.O ZAMAN ATATÜRK HEPSİNİ GERİ GÖNDERİYOR.
Yakup Oruk 09 Ağustos 2019 14:29
1)Sömürgen İngiltere Babürşah vs. gibi Türki devletlerden istila ettiği Hindistan'dan ayrılırken, her yerde çıban başları bıraktı. 2)Zaten Hindistan'ın bölünmesi yanlıştı. Muhammed Esed burada suç ortağı. 3)Keşmir meselesi = Halkın yüzde 90’ının Müslümanların teşkil ettiği Keşmir’de de, plebisit/ referandumda halk Pakistan’la birleşmek yönünde irade belirttiği halde, Keşmir Sadrâzamı olan Şeyh Abdullah, Keşmir’in Hindistan’a bağlı kalacağını açıkladı.Keşmir o zamandan beri kanayan bir yara..Şeyh Abdullah, Müslüman Keşmir halkına hıyanetini ölümüne kadar sürdürdü ve 1984’de öldüğünde,  Hindis
Müslümanlar her zaman masa başında yani siyasette kaybediyorlar. Kesmir paylaşılirken kesmir halki Pakistani istiyor ama başlarında bir Sih bey var. Hanedan o. O ise Hindistanin kandirmasi (siyaseti ) ve Ingilizlerin oyunu ile Hindistani istiyor ve ingilizler Hindistana birakiyor. Işlerine geliyor. Orada kanayan bir yara birakarak her zaman iki tarafi da kendilerine muhtaç bırakıyorlar. Müslümanlar siyasetle o Sih hukumdari ikna etseler Pakistana baglanacakti. Ama maalesef muslumanlar siyaset yapamiyor.( yalan söyleyemiyor, kandıramıyor veya ikna edemiyor diyelim ). Ama savaşta her şey mubah.
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:30
1
Sakın savaşta her şey mübah dedikleri ama bu tavırlarının çoktan anlaşıldığını fark etmedikleri için kaybediyor olmasınlar?
Demokr hukukçu 09 Ağustos 2019 14:20
1
Şavasta her sey mubah demem yanlış oldu. Yani masa savaşırken hile mubah demek istedim. Yoksa mesela cocuklari kadinlari öldürmek esirlere kötü davranmak vs mubah degil. uluslararası kurallara uymak gereklidir. Hintliler masa basinda Sih Bey'i kandırdilar. Müslümanlar ise Kesmiri onun elinden almaya kalktilar. Adami korkuttular. O da Topraklarini Ingilizlere satti ve Hintlilere yanaştı.
maçkolik 09 Ağustos 2019 11:25
evet bundesliga başladı hakan bey alalım yorumları
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:03
Ah be Hakan, Pakistan topraklarındaki El Kaide, İŞİD gibi terör örgütü kamplarına Pakistan Hükumetinin neden izin verdiğini de yazsaydın. O kamplardaki teröristlerin Kaşmir'de yaptıkları bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sivillerden bahsetseydin. Allah'ın huzurunda nasıl hesap verecekler bu insanların canına kıyanlar?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 13:00
3
10:03, o terörün bir nedini de Hindistan tarafından Keşmir halkına yapılan zulümlerdir. 70 sene önce Birleşmiş milletler tarafından kararlaştırılan ve Hindistan'ca taahhüt edilen referandumu hala bekliyenlerin mi yoksa o referandumu ısrarla yapmayanların mı suç ?
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 16:35
1
13:00, Şiddet ve terör, haklıyı haksız duruma düşürür. Pakistan ve devlet destekli terörizm denince herkes herşeyi anlıyor. Bangladeş bile illallah etti. 2015'de Pakistan, Bangladeş Mücahitleri Cemaati adlı terör örgütünü finanse ettiği için diplomatik sorunlar yaşadılar.
Karar Okuru 09 Ağustos 2019 08:12
İslam ülkelerinin hepsinde batının kolaylıkla idare edebileceği lider ve örgütler etkindir. Bunun sebebi oyun ve düzen değil bu ülkelerin ileri derecede yetersizliğidir. Bizi doyuran teknolojileri üreten, tedavi ilaç ve yöntemlerini geliştirenler biİ yönetirlerde. Gerisi laf-ı güzaf.
Ali baba 09 Ağustos 2019 01:09
Baskasinin Halk oylamasini Destekle, ama sira KÜRD,lere gelince, iki yüzlülük, Halk oylamasi KÜRDISTAN,da yapildi, sahi bizim Devlet,hükümet,vatandas niye karsi çiktik,Kürdlerde baska Halklar gibi Bagimsiz yasama Haklarini kullandi Referandumla,
KARAR OKURU 09 Ağustos 2019 10:29
5
Ali baba, Kürdistan'ın 100 yıldan beri neden kurulamadığı, senin gibi düşünen Kürtlerin bu anlayışı yüzündendir. Şu anda Türkiye'nin Kürtlerin yaşadığı doğu ve güneydoğu bölgeleri dışındaki batı illerine yerleşmiş kürt sayısı, o bölgedeki kürt sayısından çok daha fazladır. Malazgirt ile başlayan kader birliği öyle üç beş aklı evvelin emperyal akla yaltanarak "bağımsızlık" istemesine kurban edilemeyecek kadar köklü ve iç içedir. Türk faşistlerinin Cumhuriyet ile başlayan asimilasyonist politikalarının buna katkısı da ayrı bir konu haliyle.
Demokrat Mùslùman 09 Ağustos 2019 13:12
1
Kešmir,Filistin, kosovalilar Uygur,Bulgar tùrkleri ,Kibris Tùrkleri ičin istediklerimizi Kùrtler ičinde istemek Allahin emridir, Mahšerde sizlere, Baškalari ičin istediginiz,Hak, Hukuku, kùrtler ičin niye istemediniz diye soracak, cevabiniz ??? ya 20 bin kibrisli tùrk ičin kibrisi išgal ettik, 50 milyon kùrtùn istedigi bir referandumla kendilerine bir soralim, kùrtler ne istiyor, E Hindistan referandumu kabul etmiyor, ya Biz tùrklerde kabul etmiyoruz bu nasil mùslùmanluk ??
KARAR OKURUMehmet atay 12 Ağustos 2019 22:15
1
50 milyon kürt" ise ülke sizin o zaman
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN