Back To Top
Martin Koçesoko’ya özgürlük!

Martin Koçesoko’ya özgürlük!

 - Son Güncelleme: 22.06.2019 Cumartesi 16:15
- A +

Rusya Federasyonu’na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin önde gelen Çerkes sivil toplum önderlerinden Martin Koçesoko 7 Haziran gecesi -Moskova’da rahatsızlık uyandıran birçok başka sivil toplum önderi gibi-“uyuşturucu madde bulundurmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Bu suçlamaya inanan kimseye rastlanmadı şimdiye kadar.

Rusya, Kuzey Kafkasya, Abhazya, Azerbaycan, İngiltere, Almanya, Gürcistan, İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Ürdün, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Ukrayna, Finlandiya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nden birçok gazeteci, tarihçi, antropolog ve siyaset bilimci, yayımladıkları ortak bildiriyle Koçesoko’nun derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Meselenin arka planına da ışık tutan söz konusu bildiri şöyle:

“Kafkasya, Rusya ve Sovyet sonrası coğrafyanın geçmiş ve bu gününü inceleyen gazeteciler, bilim adamları, tarihçiler, antropologlar, siyaset bilimcileri olarak, ‘Xabze’ sivil toplum kuruluşu başkanı Martin Koçesko’nun derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

“Güvenlik güçleri Koçesoko’yu uyuşturucu bulundurmakla suçluyorlar. Çerkes aktivistine açılan ceza davasının aynısı Medusa haber sitesinde gazeteci olan İvan Golunov’a karşı da açılmıştı.

“Aynı zamanda, edindiğimiz bilgilere göre, Martin Koçesoko siyasi nedenlerden dolayı işkence görüyor.

“Özellikle, 17 Mayıs’ta Nalçik’te Rusya’da federalizmin sorunları hakkında bir yuvarlak masa toplantısı yapıldıktan sonra, yerel yönetimden bir kişi Koçesoko’nun ailesini ziyaret ederek Martin’in faaliyetlerini yavaşlatmaması halinde sorun yaşayacağı konusunda uyarmıştı.

“21 Mayıs’ta Koçesoko başkanlığındaki Xabze, Kafkas Savaşı Kurbanlarını Anma Günü etkinliklerinin organizatörlerinden biriydi. 24-25 Mayıs’ta, Koçesoko, Moskova’da düzenlenen ve Rusya’da federalizmin sorunları konusunun yeniden görüşüldüğü Rusya Halkları Demokratik Kongresi’ne katılmıştı.

“Martin Koçesoko 7 Haziran’da polis tarafından gözaltına alındı, Xabze sivil toplum kuruluşunun ofisinde de arama yapıldı.

“Rus Ceza Yasası’nın 228. maddesindeki uyuşturucu bulundurma ile ilgili olarak, gazeteci Jalaudin Geriyev ve Çeçenya İnsan Hakları Aktivisti Oyub Titiyev hakkında açılan ceza davalarının da aynı senaryo ile nasıl üretildiğinin farkındayız. Geriyev’in üç yılı cezaevinde geçti ve 30 Nisan 2019’da serbest bırakıldı. Titiyev ise Mart 2018’de, dört yıl cezaya mahkum edildi. 

“Büyük halk tepkisi ve gazeteci topluluğunun protestoları sonrasında Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı’nın, tutuklu bulunan gazeteci İvan Golunov aleyhindeki suçlamaları geri çekerek suç üretildiğini itiraf edip, suçlamaların ciddi bir şekilde araştırılması emrini verdiği bir sırada Koçesoko’ nun tutuklandığı gerçeğini vurgulamakta yarar var.

“Sivil toplumun Golunov konusundaki bu küçük zaferinin, öfkelenen kolluk güçleri karşısında yalnız bırakılma riski taşıyan Martin Koçesoko’nun kaderi üzerinde acımasız bir oyun oynayabileceğinden endişe duyuyoruz.

“Martin Koçesoko’nun derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

“Rusya’daki meslektaşlarımızdan, Koçesoko davasını yakından takip etmelerini ve doğru bir bilgi desteği vermelerini istiyoruz.

“Rus güvenlik güçlerinin sivil toplum aktivistleri ve muhaliflere karşı sahte ceza davaları hazırlayıp uygulamalarından vazgeçmelerini istiyoruz. 

“Rus yetkililerini, Kuzey Kafkasya da dahil olmak üzere tüm ülke genelinde Rusya Federasyonu Anayasası’nın işleyişini sağlamaya çağırıyoruz. 

“Martin Koçesoko’ya özgürlük!”

(Kaynak: cherkessia.net)

***

Koçesoko’nun derhal serbest bırakılması için, Çerkeslerin yaşadığı her yerde olduğu gibi Türkiye’de de kampanya yürütülüyor.

Ne yazık ki Moskova şimdilik hiç oralı olmuyor.

Dahası, Çerkeslere baskı minvalinde yeni tutuklama haberleri geliyor Rusya Federasyonu’ndan.

OC Media’nın haberine göre Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde üç kişi, resimlerini taşıyarak Koçesoko ile dayanışma gösterisi yaptıkları için tutuklandı.

Yuh! 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bozoklu Celal 22 Haziran 2019 23:19
Yapılan yorumlara bakıyorum da çoğunun Hakan Bey'in yazısıyla alakası yok. Yazı Ruslar tarafından sudan sebeplerle tutuklanan bir Çerkes aktivistle ilgili. Yorumlar vırt zırt. Halbuki Filistine, Bosnaya, Karabağ'a, Doğu Türkistana ilgi duyduğumuz kadar Çerkeslerin yurdu olan Kuzey Kafkasyaya da ilgi duymalı ve Çerkes haklarını savunmalıyız.. Ayrıca Türkiyeki bazı Çerkeslerin de Putin'e övgüdüzmeleri de garip bir dururmdur.
N.Öztürk 22 Haziran 2019 23:00
Allaallah, inanılmaz bir durum yahu, biz benzer vakıaların yalnızca Patagonya bölgesinde yaşandığını duyardık, kumpas mı ne, öyle şeyler olurmuş. Bizde böyle şeyler olmadığı ve kesinlikle olmayacağı için boş ver, Ruslar da ayıp etmiş doğrusu.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 18:51
Kirmizi bultenle aranan Osman Ocalan TRT Kurdi'de programa cikti. iktidarin medet umdugu insanlara bak.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:57
Ben de Hakan Albayrak’a ozgurluk diliyorum.
Nevzat KUNTER 22 Haziran 2019 12:05
Rusya muhaliflere ve müslümanlara karşı uyuşturucu suçlamasıyla kişileri kurumları itibarsızlaştırma çalışmalarına tam gaz devam etmektedir.Ancak Rusya Federasyonu devletini yönetenlerin bu uygulamanın artık bir inandırıcılığının kalmadığını anlamaları gerekir.Demokratik bir mücadele içerisinde olan Çerkes aktivist Martin Kochesoko nun derhal serbest bırakılması federasyonu oluşturan tüm cumhuriyetlerin yararına olduğu bir gerçektir.
Hasan 22 Haziran 2019 12:08
Haktan, adaletten şaşmayan yazılarla yola devam... bugün Rusya, yarin Abd, Ingiltere dün Almanya,Fransa, öncesi Mısır, Filistin, sonrası Türkiye... dünkü yazında harikaydı! aynen devam ınşallah..
Mülayim Firarioğlu 22 Haziran 2019 11:57
peki Hakan bey, vatandaşın AKP'den vazgeçmesi için AKPnin daha ne yapması gerekiyor? Şu sınırdır, artık şunu da yaparsa vatandaş CHPden hayır ümit edebilir dediğiniz bir sınır var mı? PKK liderinden mesaj getirmek mesela hangi tarafa düşer, CHPye meyletmek için yeterli midir değil midir?? Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Cemil Çiçek, Ertuğrul Günay, Beşir Atalay bu sizin yaptığınız hesabı yapamamakta mıdır? Yoksa bunlar bile artık yapılanların artık tahammül edilemez olduğuna mı kanaat getirmişlerdir? Durumun özeti Bektaşinin şarap fıkrası gibi: hiçbir şey bundan daha kötü olamaz!!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:31
istanbulu fetöcü ve hendekçilerden yarın bir kurtaralım gerisi kolay . hayır anlamadığım sayın davutoğlu nerede, bu önemli ve gergin günlerde ortaya çıkmayacaksa bu ülkeyi yönetmeye nasıl talip oluyor biri anlatsın hele.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:25
yarın istanbul seçimi var fetöcüler ve hendekçiler iştahla istanbulu ele geçirmeye çalışıyor , yılların hakan babası nın derdine bak , yav bu ne siyasetmiş arkadaş.
Ahmet 22 Haziran 2019 14:28
1
Apo ile beraber trafik sorununu mu çözecek akp :) apo hendekci değil mi? Yerli mı?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:09
Rusya'daki Putin uygulamaları. Bak bak sen adamı uyuşturucu bahanesi ile tutuklamak . Ne kadar sinsice . Ne kadar şükretsek az. Ülkemizde bu tür demokrasi yanlışları asla yaşanmadi . Yaşanmayacak.insaaalah !!!!!!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:45
Beyin konforunuzu bozmayın hakan bey.Kendi ülken güllük gülistanlık sanki siz masal anlatmaya devam.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:09
0
Herkes sizin gibi sığ olmak zorunda mı ? Evet bunlar sizin için masal belki ama biz Çerkeslerin en önemli gündemi. Üstelik bu ilkte değil. Bölgede sistematik hale gelmiş bir durum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:21
Moskova kimseyi takmaz ama hadi senin hatırın için destek verelim. Yeter ki Rusya'da adalet ararken Türkiye'de kaybetme. Örnek: Dünkü yazı.
KARAR OKURU DEDE 22 Haziran 2019 08:27
Mustafa Kemal icin Hasan huseyin Korkmazgilin bir siiri var.Sen hep samsuna mi cikarsin Kemanın adlı.simdi bu yazarimiz Hakan Albayrak da hep dışarılarda yaziyo.arada bir ıçeri giriyo.yogun eleştiri aliyo.cunki hep iktidarı ovuyo.simdi hapiste bizde kac gazeteci var.bi onların hikayesine de baksan.inan bir yıl boyu her gün birini yazabilirsin.iste sana konu.yeter artık.aslinda bu tür yazılarda biraz da bakın ben ne cok sey biliyorum edası var
KOP DAĞI 22 Haziran 2019 08:11
Abd kötü de Rusya iyimi? Aralarında ne fark var? Rusya Gürcistanı bombalamadı mı?, Kırımı ilhak etmedi mi? Suriye yi çok mu seviyor? 2017de Türkiye nin de katıldığı Astana görüşmelerinde Suriye de kürtlere 'özerklik' önermedi mi? Biz NATO dan kopsak bize ne faydası olacak? Gerçekten cahilliğimden soruyorum.!
karar okuru 22 Haziran 2019 13:56
1
Azerbaycan'a tanklarla girip Azerileri tank paletleri arasında ezmedi mi?
Demokrat musluman 22 Haziran 2019 16:21
1
ÖZERKLIK NIYE BATIYOR SIZE ? iste cahilligimden soruyorum
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:59
1
Özerklik batar bize kardeşim. 1000 yıllık Türk yurdunu kimseye yedirmeyiz.. Gözü olanın gözünü oynarız.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:10
Hakan bey sehahet rehberi seklinde yazilar bekliyoruz. Daha dogru yol gosterici olur.
Karar Okuru 22 Haziran 2019 07:14
ABD ile problemliyiz zaten, şimdi Ruslar ile olamayız. Bizimkiler sıkışınca Apo’ ya bile el uzatıyor. Bırakın oradaki çerkesleri kollamayı burada destek veren çerkesleri bile toplayıp içeri atsalar şaşırmam. Makyavelli’nin ruhu şad olsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 03:20
Yildiray Bey'in bugunku yazisinda Hakan Bey'in dunku yazisiyla ilgili elestiri var. Okumanizi tavsiye ederim.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 03:15
Ne oldu Hakan Bey? Türkiye hakkındaki dünkü yazının pek olmadığını gördünüz de bugün Rusya taraflarına kaçayım mı dediniz?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 02:38
HDP ile ittifak yaptilar teroristlerle ser ittifaki kurdular diye ortaligi velveleye verenler simdi terorist orgut PKKnin lideri Apo'yu devreye soktu. Bu ne zavallilik.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 02:12
mahalleden büyük olan yurt vardır..o yurtta da çocuklarimiz...ülkesini sevmesini..renklerini..işine gelmese de dogruları seçmesini...bilmesi gereken...ama nafile...elestirdiginiz ideolojilerden bir farkinız yok..stalin..hitler...franko..bo koharam..ve siyonizm...zayifken sevecen ve magdur..iktidarken...hz.omer ve mum..bir de cakarlı arabalar ve saraylar..her seyin açiklamasi vardîr elbet...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 01:45
hakan bey ıa tarafsıniz ıada ber taraf mı''bil cümle sonuç bu mu..bu kadar yılların ezeni ezileni..magduru..illa ki aynı mahalleden mi olmak zorundayız..cadde..asfalt..semt..biz ayni ülkedeyiz bence..karşı mahallenizden biri dogru ve durüst çıksa bile...sizin fikriniz...bence ..nafile..insanı fikriyle düşman görmüşsunüz.."tanrı dağı kadar kadar túrk hira dağı kadar müslüman"..çocuklarımız dilerim biz gibi ve siz gibi kindar olmaz
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 00:31
Allah yardımcısı olsun. İnşallah Türkiye güçlü bir devlet olarak gereken yardım için resmi ya da gayriresmi adımları atar.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:33
1
Türkiye güçlü bir devlet değil. Orta boy bir devlet.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 00:26
Rusya'da iktidari elestirenleri uyusturucu satmakla itham edip hapse atiyorlar, bizde de darbeci, fetocu, pkkli diye delil ispat olmadan. Hakan Bey Rusya'da haksizliga ugrayan insanlari savunmak, zindanlardan kurtarmak icin makale yaziyorsunuz cok guzel de, vatandasi oldugunuz ulkede meslektaslariniz agirlastirimis muebbetle icerde kac yildir. iktidar yanlisi oldugunuz icin sesiniz cikmiyor.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:20
0
Bu yazıda Çerkes sivil toplum önderine yapılan baskı değil de Uygur bölgesindeki baskılar anlatilsaydi yine aynı tepkiyi verir miydiniz ? Biz Çerkeslere yönelik sorunlar kırk yılda bir yer buluyor basında ama faşist kafalar buna bile tahammül edemiyor
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:11
0
Cerkeslerin durumunu biliyorum. Anadilinizde egitim yasaklandi bu ulkede. Musluman halklarin kimligini unutturarak asimile etmek, homojen bir millet varatmak projesi basarili olmustur Turkiye'de. Bugun anadilinizi konusanlar yok denecek kadar azalmistir. Bu kultur soykirimidir. 150 yil once Rusya'da buyuk bir soykirima ugradiniz ve bu topraklara sigindiniz. Bu ulkeye buyuk katkilarda bulundunuz. Karsiliginda anadilinizi, kulturunuzu unutturmaya calistilar. insallah mucadeleye devam edersiniz. Sayilarimla
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN