Back To Top
Miçotakis’in çağrısı

Miçotakis’in çağrısı

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 08:54
- A +

Yunanistan’ın yeni başbakanı Kiriakos Miçotakis, Doğu Akdeniz’deki gerginlikle ilgili güzel bir açıklama yaptı:

“Öfkeli bir retorikten uzak durarak uluslararası hukuk ve dostane iş birliği yönünde ilerlemek istiyoruz. Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum. Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. Bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir.” 

Amerikalıların böyle durumlarda dediği gibi, “now we’re talking” (“Hah, şimdi doğru dürüst konuşmaya başladık”).

Öfkeli bir retorikten uzak durma vurgusu çok önemli.

Ortak bir yaklaşım vurgusu çok önemli.

Bu coğrafyada birlikte yaşadığımız vurgusu çok önemli.

Gerginlikler yüzünden iki ülkenin de değerli kaynaklardan mahrum kaldığı vurgusu çok önemli.

Bu gerginliklerin gereksiz gerginlikler olduğu vurgusu çok önemli.

Gereksiz gerginliklere son vererek o değerli kaynakları ülkelerimiz yararına kullanabileceğimiz vurgusu çok önemli.

Çok önemli, çok güzel; peki tam olarak ne yapmak lazım şimdi?

“Cesur adımlar” dediğine göre, şimdiye kadar takip edilen siyasetlerin, şimdiye kadar yürünen yolların, şimdiye kadar uygulanan stratejilerin ve taktiklerin ötesinde, sıra dışı, yepyeni bir şey yapmak gerektiğini düşünüyor Miçotakis.

Ne mesela?

Benim -Kıbrıs Rum gazetesi Kathimerini’nin 18 Mart 2018 tarihli sayısında yer alan- teklifim:

İlk iş olarak, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki büyün askerî harekeler -semalardaki askerî hareketler dahil- durdurulmalı, bunları kaçınılmaz kılan karşılıklı rızasız doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetlerine de ara verilmeli. Ortalık sakinleştirilmeli, gerilimsiz bir ortamda kafalar toparlanmalı, ‘Nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz?’ sorusunu herkes kendi kendine sorup salim kafayla cevaplamalı, sonra da güven ve huzur içinde müzakere masasına oturulup hem Türkiye ve Yunanistan’ın hem de Türk’üyle Rum’uyla bütün Kıbrıslıların  gözünü aydınlatacak bölgesel bir barış ve refah düzeni kurmak için kafa kafaya verilmeli. (Diyelim ki öyle bir sürece girildi ama bir sonuca varılamadı; ne kaybederiz ki? Hiçbir şey kaybetmez ama her halükarda kazanırız. O süreçte uçmayacak olan savaş uçaklarından tasarruf edeceğimiz milyonlarca dolarlık yakıt parası ceplerimizde kalır hiç olmazsa.)

***

Evet; bence ilk iş ‘kilometreyi sıfırlamak’ olmalı.

Sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkanı Mustafa Akıncı’nın Rum mevkidaşı Nikos Anastasiadis’e teklif ettiği gibi, “hidrokarbon konusunun bir çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir iş birliği alanına dönüştürülmesi” için müzakerelere başlanmalı.

“Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum” diyen Miçotakis’e -hiç vakit kaybedilmeden, sıcağı sıcağına- “Memnuniyetle” karşılığı verilip yukarıda mezkûr adımların önerilmesi lazım.

Barış, işbirliği, müşterek refah yolunda daha cesur adımlar da düşünülebilir mi?

Olursa, baş göz üstüne.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Murat toper ceylan 25 Temmuz 2019 15:42
Her zaman okuduğumuz makalelerle ufkumuz açılıyor elhamdülillah emeğinize teşekkürediyorum.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 14:00
Bunuda gördük! Sizden daha ne yazılar okuyacağız. Görende sürekli hırçınlık yapan, bölgede huzursuzluk üreten, devletlerin egemenlik hakkını hiçe sayıp doğalgaz arayan Türkiye.El insaf diyorum. Türkiyenin yaptığı haklarını savunmaktır. Muhalifliğinizin ülke menfaati olunca bir sınırı olduğunu düşünüyordum ama nafile galiba
E.K 22 Temmuz 2019 13:24
Ulke olarak iki tarafa eeeyyyyt cekmekten gerildik...Artik konusarak sorunlar cozulsun..Guzel bir yazi.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 13:54
3
Ülke olarak bölgede gayet reel bir politika izliyoruz.Bize rağmen doğalgaz hamlesine arama gemimizi gönderiyoruz. Oluşan tehditlere S400 alıyoruz. Suriyede savaşın durması için rusyayla diyalog içindeyiz. Sınır güvenliği için uçuşa yasak bölge kuruyoruz. Sadece eyyyyyttt demiyoruz. Anladın???
bir not 22 Temmuz 2019 19:08
0
saolun. cok aydinlatici bir aciklama.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 13:00
Belediye secimlerinin beka... sorunu oldugu bir ulkede Birl.Milletler, uluslararasi hukuk, komsular, demokrasi, hukuk, adalet ,azinliklar , halk, vatandas,ve secmenin tercihi gibi kurumlar, kavramlar yok hukmundedir !! Bahcelinin dili en karakteristik olarak baris....dilidir.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 11:50
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gazdan yararlanması için AB ile anlaşması şarttır. Ama Avrasyacı+ülkücü+islamcı koalisyon iktidarı kaybetmek üzere olduklarından, milli duyguları kaşımak için bu işi bir çatışmaya çevirecekler.
Arkadaş yazılarını okuyunca sen hangi dünyada yaşıyorsun diye düşünüyorum. Loow burası dünya ruhlar alemi ses ver. Tamam idealist olalım da senin ki biraz ne birazı çook fazla be birader. Artık ayaklar yere bassa diyorum.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 10:23
Micotakise barış çağrısı yaptıran rabbime kurban canım. Yönetim başkaların da olsaydı gorurdunuz Micotakisin naralarini. Bizler 74 evlerimizin lambalarını karartip oturtulduk. Nereden nereye. Evet gerçekten herşey çok güzel olacak. Bu kadim topraklara yaşamanın bir bedeli var sayın okur. Anlamadı nız gitti. Bu millet tekrar bağımsızlığını geri alacak inşaallah. Biraz poliyannacilik olmuş ama yazı güzel. Çünkü hakan kardeşimiz güzel insan. Çünkü güzel düşünen guzel görür ve yazar.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 10:35
2
Tabi ya reis olmasa barış çağrısı yapamazdı. Gerçi daha önce Ecevit demirel ve özal döneminde de barış çağrısı yapıyorlardı ama olsun tarih reisle başladı. Öncekiler sayılmaz.
ÖTÜKENLİKURT 22 Temmuz 2019 09:53
Hakan bey kardeşim, senin dediğin radikal politika değişikliği, bilhassa dış politikada ancak cadir devletlerinde olur! Reis der ki, haydi hücum komşuyla savaşıyoruz, herkes silaha sarılır, bırakın silahları der, herkes bırakır! Medeni ülkelerde başbakan sadece uzun yıllar içinde belirlenmiş rotaya göre ülkeyi yönetir! Rota değiştirmek haddi degildir! Yunanlı aklinca sazan avına çıkmış! Bu oltaya ülkemiz takılır mı? Dilerim ülkemizde sazan sayısı fazla degildir! DERS GEREKİR, KOMŞUYA, SALDIRANA AZANA / UYANIK OL TÜRK SOYU, BENZEME HİÇ SAZANA...
mugo61 22 Temmuz 2019 09:19
Kuzey ırakta yapılan oylamayıda türkiye tanısın diyodunuz birzamanlar devletin tam tersi yönde istekleriniz var ama olmuyo .Yunanistan bizle dost olmaz onların anlaşalım dediği şey siz arama yapmayın diyecekler kibarca kabaca yemedi onu deniyecekler ama olmıyacak yakında hepsiyle savaşacagız not edin biryere canlarınada okuyacagız 40ı birden gelecek bizde kırklarla karşılık verecegiz.
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 08:16
Hayat bayram olsa. İnsanlar elele tutuşsa dimi ne güzel lay lay lom. Sevgili Albayrak bu yazıları bazen sen mi yazıyorsun çok merak ediyorum.Akdeniz de mesela Çin’in kontrolünde kaç liman var. İsrail-rum kesiminin anlaşması nedir. Bölgedeki Abd savaş gemileri ne anlama geliyor.Doğu Akdenizde sular çok ısınıyor ve bu ortamda Türkiye hiçbirşey yapmasın. Tıpkı eski günlerdeki gibi Nato’nun ileri karakolu önündeki hatıra fotolarına bakıp nostalji yapalım. Öyle bir dünya yok. Yada artık Türkiye öyle bir dünyada figüran olmayacak. Suriyede ki insiyatifimizi az bulan sen egede kuğuya dönüşme. Saygıla
KARAR OKURU 22 Temmuz 2019 06:35
Bizim iç ve dış politik hayatımız öfkeli retorik. Nasıl olacak bu iş? Reis’in, Bahçeli’nin öfkesiz konuştuğu vaki mi?
Her askerin bir Annesi vardır Ve Anneler savaşları sevmezler
Has Parti 22 Temmuz 2019 01:04
Sayın yazar bu yaklaşımı her ülkeyle yapsak, en azından önümüzdeki seçime kadar, seçimde zaten tüm dünya bize düşman...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN