Back To Top
Mugabe’nin ölümü üzerine

Mugabe’nin ölümü üzerine

 - Son Güncelleme: 07.09.2019 Cumartesi 08:34
- A +

Afrika’nın güneyindeki Rodezya,  yerleşimci / işgalci beyaz azınlığın siyah çoğunluğa amansız zulüm yoluyla hükmettiği bir İngiliz sömürgesiydi.

1965’te ırkçı beyaz azınlık yönetimi Rodezya’nın bağımsızlığını ilan etti, fakat İngiltere’nin itirazı yüzünden bu karar uluslararası toplum tarafından tanınmadı.

1972’de yerli halkın yiğit çocukları beyaz despotlara karşı ayaklandı.

Sekiz sene süren zorlu bir devrim mücadelesinin sonunda yönetim demokratik seçimler yoluyla yerli halkın temsilcilerine geçti ve ülke Zimbabve adıyla tam bağımsızlığa kavuştu.

Devrimin 1 numaralı kahramanı ve Zimbabve’nin kurucu lideri, Robert Mugabe idi.

***

1980’de başbakan, 1987’de devlet başkanı olan Mugabe, 2017’ye kadar iktidarda kaldı.

İktidarının ilk 20 senesinde İngiltere ve diğer Batılı ülkelerle iyi geçindi.

Öyle ki, Batı’ya göre Mugabe “Afrika’da bir istikrar ve demokrasi abidesi” idi.

Mugabe yönetiminin tarım ve ekonomi politikaları uluslararası ödüllere layık görülürdü.

Amerikan üniversiteleri Mugabe’ye eğitim, ekonomi, hukuk ve uluslararası ilişkiler gibi sahalarda fahri doktorluk unvanı vermek için birbiriyle yarışırdı.

Batı medyası “bütün Afrikalı liderler tarafından örnek alınması gereken” Mugabe’yi övmek için hiçbir fırsatı kaçırmazdı.

Batılıların gözbebeğiydi Mugabe.

Derken, birdenbire, ‘Bu adam bir bozguncu, yolsuzluğa batmış kanlı bir diktatör, bir cani’ demeye başladılar.

“Afrika’nın Hitler’’i” ilan ettiler Mugabe’yi.

Boykot kararları aldılar.

Bununla da yetinmeyip, Güney Afrika’yı Zimbabwe’nin üzerine salmaya çalıştılar.

Neden mi?

Çünkü Mugabe, elmas zengini Kongo’nun İngiliz işbirlikçisi Ruandalı ve Ugandalı milisler tarafından işgal edilmesini önlemeye matuf Afrika Gelişme Birliği inisiyatifinin başını çekti ve bunun rövanşını Zimbabwe’deki toprak reformu için ayırdığı destek fonunu iptal ederek alan İngiltere’nin restini görüp 11 milyon nüfuslu Zimbabwe’nin ekilebilir topraklarının yüzde 70’’ni ellerinde tutan 80 bin beyaz çiftçiyi istenmeyen adam ilan etti; vaktiyle yerli halktan gasp edilmiş olan o toprakları beyazların elinden alıp yerli halka geri verdi.

Çünkü Mugabe, uzun müddet katlandığı İMF ve Dünya Bankası dayatmalarına sonunda isyan etti.

Çünkü Mugabe, 1980 devrimiyle resmen sona ermiş olan sömürgeciliği fiiliyatta da sona erdirmeye kalkıştı.

***

Ne yazık ki Mugabe’nin şanlı istiklal savaşçılığı zamanla gerçekten de yolsuzluk, muhalefete tahammülsüzlük, işkence ve siyasi cinayetlerle gölgelendi.

Üstelik, Zimbabve zengin doğal kaynaklara sahip olduğu halde ülke halkının ekseriyeti hâlâ sefalet içinde; 37 senelik Mugabe iktidarı bu sorunu çözemediği gibi, çözme perspektifi de sunamadı.

Afrika’nın parlayan yıldızı iken, onun makus talihinin sembollerinden biri oldu Mugabe.

Yazık oldu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet çevik 08 Eylül 2019 15:25
Geçmiş yazilariniza atfen... Neden Abdullah Gül-ali Babacan in kuracağı partiyle ilgili hiç bir şey yazmiyorsunuz?
KARAR OKunmaz 08 Eylül 2019 01:04
Adam yerine konmadık Değerimiz anlaşılmadı Ümmet derken gümlettik Eeeee vardığımız nokta CHP ve PKK ekmeğine yağ sürmek Cep uygulamamızda yahudiye “reklam penceresi” diye sattık O para ile eve ekmek götürdük Tam çakma ümmetçi Ben ben ben para para para takımı
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 19:55
Martım sana söylüyorum pelikanım sen anla...
Muhtefi. . 07 Eylül 2019 15:03
Elin başka ellere MUHTAÇ ise Zihninde senin değildir. .Geleceğinde. ! Siyasal *ISLAM* veya Muhafazakar Mahalle bunu anlamıyor. .Köylü Babam Derdi. Elektrik, Suyu (o zaman o vardı ) odeyemiyorsan KAPATTIR. .O Adamn KIRMIZI ÇİZGİLERİ vardı. Kendi Alanına müdahale ettirmezdi. Ve kimsenin Alanina Mudahale etmezdi. Simdi bizler Beden yaşam Konforu için baska ELLERE MUHTAÇ isek Zihniyetimizde köledir .Komşudan TENCERE ödünç aldıysak. Verene kadar ESIRSIN. sen Verirsen o Esir olur..hayatta Yazı,Tura yoktur. .!
Ben 07 Eylül 2019 11:49
Demek ki neymiş. Batı karşıtı isen dünyanın en başarısız yöneticisi de olsan, evliyken metresinden çocuklar da yapsan, beni Tanrı getirdi ancak buradan Tanrı alır deyip otoriterliğin dibine de vursan, ülkeni de batırsan, binlerce yetişmiş insanı ülkenden de kaçırsan, kendin saraylarda yaşarken halkın ekmek de bulamasa kötü adam olmana imkan yok! Batı karşıtlığı müthiş bir zırh sağlıyor insana böyle geri ülkelerde. Hem neymiş öyle demokrasi, özgürlükler filan. Gereksiz şeyler. Bize kahraman kurtarıcılar lazım, ondan da bolca var!
N.Öztürk 07 Eylül 2019 11:00
Sayın Yazar, her şey ÇOK KLASİK. Yönettiği halk, alçak sürünme aşamasını geçemediği halde, yönetici sınıfın Yol-Su-Elektrik hamlesini, biraz sapmayla YOL-SUZ-LUK moduna çevirmesidir. Tüm geri kalmış toplumların kaderine uygun bir durum. İtiraf edelim ki, müslüman ülkelere de yabancı değil. Arafat ölünce, Filistinlilere ait milyon dolarların Avrupa bankalarında eşinin hesabında çıktığı anlaşılmıştı. Paranın olduğu yerde şeytandan ve şeytanlıktan başka bir şey kalmıyor galiba.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 10:08
Bu gazetenin okuyucu yorumları bazı yazarların yazılarını cebinden çıkarır. Küfürbaz dinci gazetede olsaydı "Eline sağlık Hakan hocam, çok güzel bir yazı olmuş, bak bak bu kafir İngiltere-Amerika neler yapmış" türü yorumlardan geçilmezdi.
KARAR OKURUahs 07 Eylül 2019 21:37
0
Size aynen katılıyorum. Üniversite yıllarında (15 yıl önce) Akit okurdum artık yüzüne bakmıyorum. Hele o gazetedeki yorumlar okuyucu kitlesinin ne seviyelerde oldugunu hemen gösteriyor. Sırf seviyeli, kültür ve bilgi dolu yorumlardan dolayı Karar takip eden insanlar var. Bu denli kaliteli yorumlar, The Guardian gibi dünya gazetelerinde rastlanabilir. Karara kararlı duruşundan dolayı teşekkürler.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 09:55
Bağımsızlık savaşının lideri idi ama uyguladığı politika ilk başta başarılı olsa da daha sonra tıkandı. İktidarı bırakmamak için her yola başvurdu. Seçimlerde yaptığı hile attık normal bir olaymış gibi algılanıyordu. Elindeki medya gücü ile gerçekleri saklıyor veya çarpıyor, kendini ülkenin tek lideri tek kurtarıcısı diye halka dayatıyordu. Zimbabve medyası bağımsızlıkta 171 ülke arasında 153. sırada idi. Bu bana başka bir ülkeyi hatırlatıyor ama...
Habele-Hubele 07 Eylül 2019 08:35
Despotun tekiydi. Albayrak Batı karşıtlığına savrulmanın tanıdık hikayesine uzaktan meşruiyet malzemesi taşımış. Halbuki 1987’de ülkesinin ikinci devlet başkanı seçilmesinden sonra başbakanlık makamını kaldırmıştır. Artık hem devlet başkanı, hem başbakan, hem yargının başıdır. Kendinde olağanüstü güç vehmeden benzerleri gibi biri işte. Kendisini ülkesinin başına gelmiş ilahi bir varlık sanan bir zavallı. Ülkenin bağımsızlık mücadelesine büyük katkıları olanları düşmanlaştırmış bir populist! Hikayesi çok tanıdık!
efedamat 07 Eylül 2019 07:51
hakan albayrak beyin similasyonu ile diktatör denilenlerin diktatör olmadığı rüşvet hırsızlık devlet imkanlarını ve mallarını yandaşlarına ve akrabalarına peşkeş çekmediği bunun batının algı yönetim biçimi olduğunu zihinlere nakşetmek istiyor. örnek vermek için bula bula mugabeyimi buldun. o kadar uzağa gitmenize gerek yoktu.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 06:11
Dünyanın en şerefli insanları emperyalistlere karşı ülkesini peşkeş çekmeyen, zenginliklerini, topraklarını peşkeş çekmeyen liderlerdir. Mugave bu grubun içine giriyor mu girmiyor mu bilmiyorum ama ülkemizde bu gruba giren biri var. "Ya İstiklal ya ölüm" diyen, varlığıyla onur duyduğumuz Mustafa Kemal Atatürk.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 04:30
Güçlü bir liderdi.
Has Parti 07 Eylül 2019 03:02
Sıkışınca her dikdatör gibi, popülist milliyetçiliğe bel bağlayan, halkı sürünürken lüks içinde yaşayan, oturduğu koltuktan kalkmamak için her türlü, kanunsuz, ahlaksız yönteme başvuran bir adamdı. Başınız sağolsun sayın yazar. Üzülmeyin Afrika ve Ortadoğu onun gibi çok dangalakla dolu çoğu hala hayatta.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 02:44
Ozel Harp Dairesinin hukumetle birlikte planlayip yaptigi 6-7 Eylul, 1955 pogromunun 64. yildonumu bugun. istanbul'da onbinlerce musluman vatandas, gayrimuslum vatandaslarin evlerine, isyerlerine, kiliselere, mezarliklara saldirdi. Resmi rakkamlara gore 16 kisi katledildi, 300 kisi yaralandi, 400 civarinda kadin tecavuze ugradi. 4214 ev, 1004 isyeri, 73 kilise, 26 okul saldiriya ugradi. Devlet bu olayla ilgili arsivleri hala acmis degil.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 10:46
2
Dilek Güven’in 6-7 Eylül Olayları önemli bir kaynak kitap.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 02:21
Mugabe tek adam rejimini muhalefete karsi gaddarca kullanan, bogazina kadar yolsuzluk batagina batmis bir despottu. Secimi kaybetmesine ragmen koltugunu birakmayan, calmaya doyamayan, zalim bir insan bozuntusuydu. Ulkesindeki beyaz vatandaslarinin mallarini, mulklerini gasp etmesi de bizdeki varlik vergisini hatirlatiyor.
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 10:20
4
Varlık vergisini mi yoksa son yıllarda çeşitli bahanelerle el konulan onbinlerce şirket,milyar dolarlık gayrı menkul ve milyar dolarlık nakit parayı mı
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 13:32
3
Hukuk devleti olamamis ulkelerde surekli gasp vardir. Turkiye'de 1930lardan 1990lara kadar Rum ve Ermeni vakiflarina ait olan yuzlerce gayrimenkul devlet tarafindan gasp edilmistir. Bunlarin arasinda bir oksuzler yurdu da vardi. Bugunlerde bazi musluman vatandaslara ait mal, mulk, para gasp ediliyor. Huylu huyundan vazgecmez.
MAZLUMLARIN EZİLENLERİN UNUTULMUŞLARIN KITASI AFRİKA EMPERYALİSTLERİN SÖMÜRGECİLERİN BÖLDÜĞÜ ÜLKELER ARASI VE İÇ SAVAŞLARLA KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİKLERİ AFRİKA ÜLKELERİ BİRLİK OLUŞTURABİLSELER KAYNAKLARINI SÖMÜREN KAN EMİCİ VAMPİRLERİ KITALARINDAN KOVMAYI BAŞARABİLSELER DÜNYANIN EN MUTLU İNSANLARI OLURLAR
HEMSINLI 07 Eylül 2019 01:38
Sayin Hakan bey keske yalniz bir kere ye mahsuz ama bir kerecik de olsa bizim kahramanimiz bizim icin yani sizi okuyan okurlariniz Icin bizim kendimizin milli kahramanimiz ATATURK icin yazsaniz ne iyi olur saygilarimla HEMSINLI
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 08:56
2
Atatürk hakkında kitap bile yazdı: Kemalizm Terakkiye Manidir.
Malik Bin Nebi 07 Eylül 2019 10:06
11
Şanlı Tevhid sancağını Yeryüzünde ilk dalgalandıran Urfalı Hz İbrahim, Anadolu Fatihi Türkstanlı Sultan Alparslan,Kudüs Fatihi Kürdistanlı Sultan Selahaddin,Konstantiniye Fatihi Sultan Mehmet,Uluhakan Sultan Abdulhamid,Şeyh Şamil ve anti-Anadolu çakma Türk (yunan, bulgar vs kırıntısı) kAmalist muhacir azınlık sömürgeciliğine başkaldıran 1924 Hilafet Ordusu komutanı Şehy Said,İskilipli Atıf Hoca,Bediüzzaman,Mehmet Akif,İzzetbegoviç ve Erbakan ile Yeniden Osmanlı reisimiz Prof Ahmet Davutoğlu'ndan başka ATA asla tanımayacağız her karışı şehid kanlarıyla sulanmış bu mübarek toprakların dahilinde
külyutmaz 07 Eylül 2019 00:21
Bu anlatının neresini düzeltelim bilemiyorum. İngiltere'den sömürgelerini bırakmasını isteyen ABD'dir. Bu şapşal heriften de bir kahraman yaratan ABD'dir. "IMF ve Dünya Bankası'nın dayatması" mı? İngiltere niye bu adamlara fon ayırsın ki ? İşin gerçeği şu: Reform yapacağım diye aldığın paraları çarçur et.Paraya yatmaya kalk.Sıkışınca da her salağın yaptığı gibi savaş işlerine girip içeride durumu kurtarmaya çalış.İstiklal savaşçısı Mugabe ! hiç güleceğim yoktu .
KARAR OKURU 07 Eylül 2019 02:21
3
Hakan Bey'in sanal alemine hos geldiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN