Back To Top
Mustafa Kemal’in askerleri

Mustafa Kemal’in askerleri

 - Son Güncelleme: 27.06.2019 Perşembe 09:09
- A +

Pardon, demokratik hukuk devleti ilkesinin çiğnenmesi değil miydi sorun?

Fikir ve ifade hürriyetinin ihlali değil miydi?

Devlette ‘Tek Adam’ anlayışının hakim kılınması değil miydi?

Meşru siyasi muhalefetin kriminalize edilmesi değil miydi?

Milletin kutuplaştırılması değil miydi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını muhakkak Ekrem İmamoğlu’nun almasını, AK Parti’nin muhakkak irtifa kaybetmesini, CHP’nin muhakkak irtifa kazanmasını gerektiren şeyler bunlar değil miydi?

Öyle demiyor muydunuz?

Madem öyleydi; o halde İmamoğlu’nun / CHP’nin 23 Haziran seçiminde elde ettiği başarıyı niye Twitter’da -hepsi de TT olan- “Atatürk”, “Mustafa Kemal Atatürk”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” etiketli mesajlar paylaşarak kutladınız?

Sevincinizi, heyecanınızı, coşkunuzu bu şekilde ifade etmenizin mantığı ne?

Ne alâka?

Mustafa Kemal’in iktidarda olduğu yıllar Türkiye’de özgürlükçü demokrasinin, insan haklarına saygının, hukuk devleti ilkesine bağlılığın tavan yaptığı yıllar mıydı size göre?

O zamanki tek parti rejimini, hatta tek adam yönetimini en ileri demokrasi olarak mı görüyorsunuz?

Her türlü muhalefetin vatana ihanet diye damgalanıp idamla cezalandırıldığı İstiklal Mahkemeleri’nde hukukun üstünlüğünün kitabı yazıldı diye mi düşünüyorsunuz?

Basında iktidara eleştirinin “e”sinin yer almasını imkânsız kılan Takrir-i Sükun Kanunu sizce düşünce özgürlüğünün öbür adı mıydı?

“Tek Adam”, “Ulu Önder”, “Ebedî Şef” kültü ne ara özgürlükçü demokrasinin referansı oldu?

‘Ama o dönemin olağanüstü şartları…’ derseniz, ‘Ama bu dönemin olağanüstü şartları…’ diyene bir şey deme hakkınız kalır mı? 

Bir soru daha:

Eskiden irticayla mücadele adı altında toplumun büyük bir kısmını öcüleştirme furyalarında yaptığınız gibi  “Mustafa Kemal’in askerleri” olduğunuzu haykırarak toplumun kutuplaştırılması meselesinin çözümüne nasıl bir katkıda bulunacağınızı umuyorsunuz?

Yoksa, ‘Kutuplaşma; asıl şimdi!’ mi demeye çalışıyorsunuz?

Belki de bu ülkede herkesin Mustafa Kemal’e asker olması gerektiğini, olmayanların da bir şekilde ‘oldurulacağını’ ve toplumsal kutuplaşma meselesinin böyle çözüleceğini anlatmaya çalışıyorsunuzdur; ama o zaman da bütün vatandaşları tek tipleştirmeyi savunmuş oluyorsunuz; totaliter bir rejimden yanasınız yani.

Efendim?

‘Yok, yeni bir kurtuluş savaşı veriyor olmamız bakımından…’ gibi şeyler mi geveliyorsunuz?

Anladım, ‘Pontus projesine geçit yok!’ gibi bir şey.

Yine başa döndük farkındaysanız; neydi AK Parti iktidarıyla derdiniz?

***

Klasik CHP’li refleksiyle karşı karşıyayız.

Kolayca değişebilecek bir şey değil bu.

‘Partideki değişime ayak uydurmakta müşkülatı olan taraftarların tavrı’ ile sınırlı bir mesele de değil.

İmamoğlu da seçim sonucu belli olduktan sonraki ilk konuşmasında -Beylikdüzü’nde binlerce taraftarına hitap ederken- kendini tutamayıp “Atatürk Cumhuriyeti” vurgusu yaptı; cumhuriyet bir şahsa bağlanabilirmiş veya bir şahsa bağlanan cumhuriyet cumhuriyet olabilirmiş gibi…

Konuşmada ağırlık özgürlük ve demokrasi, sevgi ve barış mesajlarındaydı; ama en büyük, en coşkulu, en çarpıcı tezahürat “Atatürk Cumhuriyeti” vurgusu üzerine koptu; o savaşçı tezahürat işte: “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!”

Nereden baksan tutarsızlık.

Alıştığımız için normal karşılıyoruz, ama aslında çok acayip bir şey.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 17:49
Kritik düşünce.. Kurtuluşumuz, kritik düşünceyi çocuklarımıza ve gençlerimize iyice aşılayabilmekte. Yoksa onlarca yıl daha "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" "hayırlı cumalar" "kahrolsun emperyalizm" "reisimizi yedirmeyiz" klişelerinden öteye geçemeyiz. Mustafa Kemal 'in, dinin, vatanın bir değer olması başka şey; bunları putlaştırıp ezberden öteye geçememek, dahası gerçekte hiç anlamamış olmak, hatta merak bile etmemiş olmak başka şey. Ülkedeki her kesim, zihin olarak sanki geçmişte bir yerlerde donup kalmış. Oysa hayat akıyor, dünya sürekli değişiyor, esnek düşünme becerileri gerektiriyor.
Anti kemalist 29 Haziran 2019 00:37
5816 sayılı kanun kaldırılmadan Bizlere rahat yok
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:29
Hocam, bu donemin ozel sartlari nedir yazar misiniz. Biz kacirdik galiba. Cumhuriyet tarihinin en buyuk yolsuzluklarinin 25 yildir IBBden baslayarak yapiliyor olmasi mi? Ya da ulkenin kurucusuna hakaret etmenin normal olmasi mi? Ya da, liyakatin tamamen cope atilip sadece sadakatle ulke yonetiliyor olmasi mi? Hukukun h'sinin kalmamis olmasi mi? Nedir, allah askina..
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 06:14
0
Pardon da hukuk mu vardı yah;cıcekler boceklerr kelebkler cıvıl cıvıl bahar tadında mıydı hayat Bence daha berbattı,sehır'de berbattı,haliç kokardı,ergun goknel uckura ıskı'yı bosaltmıstı,metro-metrobus yok,Umberto Eco'nun dedıgj gıbı karsı tarafı şeytanlastırmadan kazanamayacaktınız ve oyle oldu ha askerisınız ya bu sadece 30bıne odeyene dek kı mesele askerlıkse cemıl ıpekcısınız ha adam aktı ahır 60 metrekare alanda yetısmıs ama 4 yıl beylıjduzu beledıye reıslıgınde buyukcekmece dahıl ındırmşte ındırmıs-hadi ordan-
meraklı 28 Haziran 2019 00:20
Mustafa Kemal'in askerleri ne yapmıştı-kurtuluş savaşı yani işgalcilerin bozguna uğratılması. Adam Kayırma Partisinin dini siyasete alet ederek Mustafa Kemal Atatürk'e yaptığı sayısız saygısızlık ve saldırıya her halde en çok sevinecek olan işte o bozguna uğramış "yedi düvel" olsa gerektir. Olaya hiç bu çerçeveden baktınız mı? Yani o sloganları kullananlar yerli işbirlikçilerle bir daha işgale kalkışmayın demek istiyor olmasın?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:16
Adamların bildik sloganlarından o kadar ürktün bildik icraatlarında ne yapacaksın Chp asla değişmez fikir babaları lenin ne demiş amaca ulaşmak için her yol mübahtır demiş
Umut 27 Haziran 2019 23:56
Hakan Kardeşim, tutarsızlık eleştirinizi saygıyla karşılıyorum. Fakat klasik CHP refleksini eleştirirken, AKP’deki çok daha ileri boyuttaki lidere tapma kültürünü ve bu refleksi de eleştirirseniz, sizi tutarlı ve inandırıcı bulabiliriz.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 02:24
1
Yapamaz
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 23:03
Türkmenistandada Türkmenbasi var. Simdi Atamiz M.K mi yoksa Türkmenbasimi...yoksa metehan, yoksa Oguzhan...sonuca gelemiyorum...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:37
Seninle aynı fikirde olan ve yazılarını okudukça birileri hala kaybetmemiş diyen insanlar var burada. Yazmaya devam et. aldırma
B 27 Haziran 2019 22:13
Mustafa Kemal ve onun gibi düşünen arkadaşlarının AVRUPA'dan ithal ettikleri cumhuriyet yanlış bir idare biçimidir. Bilimsel değildir. Bir ülkenin yöneticilerini diğer bir ifadeyle beyin takımını oluşturmak seçimle olmaması gerekir. Onca üniversite var, profesör,, doçent, uzman var. Neden seçim ?Bu insanlar rotasyonla bakanlıklarda görev alabilirler.İnsanların seçim kriteri aynı olamaz ki. Seçimle ülkeyi idare edenleri belirlemek, insanın midesi yada barsaklarının beyni oluşturmasına benzer. Beynin oluşturulması bunların keyfiyle olamaz.
Anonim 27 Haziran 2019 22:04
Bir taraf kazaninca 'Recep Tayyip Erdogan' diye slogan atiyor, diger taraf kazaninca 'Mustafa Kemal' diye slogan atiyor. Bir taraf 'Erdogan'in ulkesi' diye tanimlama yapiyor, diger taraf 'Ataturk Cumhuriyeti' diye yapiyor. Aslinda iki tarafta yapiyor benzer seyleri. Bu konuyu buyutmenin sinekten yag cikarmaya calismaktan bir farki yok Hakan Bey. Daha derin analizler yapmanizi bekliyoruz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 21:46
Gazeteci ,yazar,siyasileri dövenler kim?
Murat Akın 27 Haziran 2019 21:30
Ne muhteşem bir basiret ve ferasete sahisiniz ki, daha bir hafta dolmadan en romantik kelimeleri kullandığınız beraberliğinizde sorunlar baş gösterdi. Belli ki çok naifsiniz Hakan bey, maskelere ve makyajlı sözlere kanmışsınız. Ama strateji uygulayan liderin bıyık altından gülüyor. Hiç olmazsa onu anlamaya çalış. Yani bu bir derin strateji!!! önce ortak düşmanı zayıflat sonrası önemli değil. Emperyalist eğilimler tarafından kullanılman bile. Tek hedef ortak düşmanı çökertmek için her yolun mübah olduğudur.
Tarkan Bey 27 Haziran 2019 21:04
Günaydın Hakan bey.Bir önceki yazınız feraset ve basiret konuluydu. Hakkınızı teslim edelim.Gazeteniz ve bilge lideriniz, seçim boyunca sahip olduğunuz basiret ve ferasetle E.İ ‘nin seçilmesi için Kemalist medyadan daha fazla mücahede ettiniz. Bunu gören bir karar okuru seni bu tür eleştirilerden men edip, kardeşlik, hoşgörü, sevgi vb. Üzerine yoğunlaşmanı istiyor. Erdoğan düşmanlığı bir emperyalist kurgudur. Bakın eleştirisi demiyorum, düşmanlığı diyorum. Erdoğan’da fanidir. Ama bu kurguda oluşturulan ortak düşman algısı çökmesin diye, seni ve sizi E.İ gibi sevgiye, davet ediyorlar!!!
yobaz her yerde yobazdır. yobazın cinsi cibilliyeti ismi partisi ideolojisi değişsede zihniyeti aynıdır. heryerin yobazı mevcuttur. tanımak çok kolaydır yobazı. karşıdakini dinlemez, saygısı yoktur, fikrini yaşam tarzını başkalarına dayatır, hep kınar sürekli zan içindedir. azıcık kuyruğuna bas maskesi anında düşer
gerceli 27 Haziran 2019 19:57
Bu ülke bir Afganistan, bir Irak, bir Suriye bir Yemen olmamışsa eğer Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının kurduğu (yanlışıyla doğrusuyla) devlet yapısı sayesindedir. Atatürk beni ilahlaştırın dememiştir. Bu toplumu Padişahın kulları olmaktan kurtarıp Allah'ın kulları olmaları sağlamıştır. Vesselam
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:00
3
Nerden biliyorsun atatırk olmasaydı belki şuan bi almanya ing fransa hollada gibi bir ülke olurduk belki de o rejim ulkeyi yuz sene geri goturmustur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:59
Zülfü livaneli bile öyle dedi onlar değişmez hakan bey kardeşim ve çok haklılar çünkü sistem bütün eğilimleri islamcı ülkücü kürtçü hepsi sistemin şemsiyesi chp de birleşti buna bile isteye sizde katıldınız çok selam
Köroğlu 27 Haziran 2019 21:55
0
Sen Erdoğan'ın yanındakileri görmüyorsun herhalde? Bahçeli, Perinçek, Ağar üçlüsü sistemin kendisi zaten. O 55 sisteme karşı olan liberaller, Kürtler, muhafazakarlar ve ülkücüler sayesinde geldi. Sen kerameti kendilerinde sanan şaşkın kemalistlere bakma, kemalist endoktrinasyonun kurbanı onlar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:56
O cenaha bakışınız doğru, bir de aynı gözle bulunduğun tarafa bakabilsen
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:52
Hiç samimi gelmiyorsunuz
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:32
Bravo
Doğrucu Davut 27 Haziran 2019 19:22
Hakan bey kardeşim bırak Mustafa Kemal'in askerleri gargarasını da asıl kaybeden kim ona bak. Bence en önemli kaybeden tarikat-cemaat-Allah dostu ünvanlı !!!!! hoca efendiler kaybetti. Seçimden önce AKP destek açıklaması yapmışlardı. Peki neden kaybettiler, cevap ise şu: Konuşmaya başlarken hepsi peygamberimiz 2 hurma ile oruç tutardı derken kendilerinin besili olmasıdır. Cübbeliden başlamak üzere bütün Allah dostu !!!!!! hocafenedilerin göbekleri burnuna değiyor, hepsinin yanakları elma gibi kırmızı, vatandaşa fakirliği öğütle kendin malı götür
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:23
Kişiler etrafında oluşan bu 'cult' veya kültür bu ülkedeki çok yaygın bir hastalık. Aşağıdaki bir yorumda değinildiği gibi 'M Kemalin askerleriyiz' sloganı başkalarına asker olmaktan sonra patladı. Aksiyon-Reaksiyon kısır döngüsü. İlkellik ve basitlik. Ama önce kendi mahallenize bakın. Saygılar.
Yasin 27 Haziran 2019 19:20
Atatürk ve izleyenleri Osmanlı'nın sonunu hazırlayan etmenlerin farkındaliğında bu cumhuriyeti inşa etmeye çalıştılar. hataları yok muydu veya eleştirilecek noktaları. tabi ki vardı. ama getirdikleri yanında ufak bir detaya tekabül ediyordu. getirdiği yenilikler çağının ötesinde refleksler içeriyordu. Atatürk son noktada Osmanlı'nın son 200 yıllık yenileşme ve sorunları çözme mekanizmalarının kristalize olmuş haliydi. minnetle anılmayı fazlasıyla hak ediyor. diğer müslüman coğrafyanın verili durumuna bakınca bunu daha net görebiliriz. ama dediğim gibi oda bir kul sonuçta, hataları da olmuştur
Turan 27 Haziran 2019 19:01
“Atatürk”, “Mustafa Kemal Atatürk”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” etiketli mesajlar paylaşmak; özgürlükçü demokrasiye, insan haklarına saygınligina, hukuk devleti ilkesine bağlılığa karşı olmak anlamına gelmediğini gibi toplumun kutuplaştırılmasına çabalamak anlamina gelmedigini takdir ettiginizi saniyorum.... Bu varsayimdan yola cikarak: 1) "Atatürk" kelimesinin/ "Atatürk"ün şahsının neresi sizi rahatsiz ediyor?? 2) "Atatürk" kelimesinin ve/veya şahsının AKP ya da MHP secmenini rahatsiz ettigine mi inaniyorsunuz?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:30
1
O degil, Ona atfedilenler rahatsızlık verici ki yazıda açıkça belirtmiş sebebini.. demokrasiye inanan, cumhuriyetçi ve milliyetci olmak için Atatürkçü olmak zorunlu mu!? Öyle ise AB ne Atatürkçü olmak zorunda olduklarını dayatmali! E malum, kemalistler çok sever dayatmayi (ıkna odaları).. Ayrica memleketin, milletin sahibiymiş gibi, yeri gelince tapinircasina atammmm naraları (bir elinde rakı veya şarapla) ... yasayla ayrıcalık, üstünlük verme (hani herkes eşitti) Atatürk, cumhuriyetin kuruluşunda liderlik etti. O olmasa başkası olurdu.. vefa ?? O dönemki milyonlarca şehit dedemiz var ya ..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:45
"Hak, Hukuk, Adalet!" diye de bağırıyorlar, onu hiç duymazsın Hakan Bey...
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:45
(8)böyle bir 'oluşma aşamasında' site tanrısı daha biliyorum; 'naber apo?!' ama onunda önüne 'batıcılık' çıktı ve 'askerlerinin bir kısmını' avladı.. verdiği batıcılık yönü, tıpkı diğer örnekte olduğu gibi kendi hilafına döndü.. o da artık gücü elinde tutanlar tarafından her türlü istismara açık 'RUHU BİZİMLE SAVAŞAN' ama kendi fikrine gerek olmayan sitenin tanrısıdır!. öyle söyleriz ama böyle yaparız; her site tanrısının kaderi!.. bide tersi var: böyle söyleriz ama öyle yaparız; muhafazakarlar!..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:45
O yillarda yapilan hersey dogru degildi ama bugunun kriterleriyle o yillari yargilamak zihinsel bir kalite gerektiren marifet degil...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:32
6
İlkeler zamana, koşula göre değişikliğe uğramaz. Ama siz yine bulursunuz kılıfını
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:41
Boşverin bunları ya, hepinizi seviyorum. Herkes kendini istediği gibi tanımlasın, bırakın artık bu işleri. Herkes olduğu gibi güzel.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:21
0
Benide sevebilecekmisin ben bir kürtüm
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 21:15
0
20:21 :) herhalde severim neden sevmeyeyim ki?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:38
Sayın yazar o taraf da herşey yolunda mı?
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:36
(7)germenler frankları, franklar saksonları, onlar latinleri ve hepsi birlikte slavları sevmez!. kavim refleksi ile kapanan, şefi takip ile batıcılaşan ve siyasal alana hakimiyet imkanı ile bencilleşen kesim, kapalı alan içinde ayrıca kapalı bir alan daha inşa etmiştir ki, (bunlara ne denir bilemedim, elit türk, beyaz bişey ne ise işte) bunlar, kürtleri, suriyelileri, lazları ve bilumum 'öküz anadoluluyu' sevmezler; ne söylediğinden çok ne yaptığına bakınız!. bu kesimin ürettiği retoriğin sürüklediği sokaktaki 'elit zavallı' için ise durum trajikomik!.
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:30
(6)batı, siteden 'açılmanın' dayanağı olarak demokrasi (isanın birleştirici sevgisi) yolunu arıyor.. bizim arada sıkışmış görüntümüzün sebebi ise, siyasal alanda 'makuller' üzerinden ifade edilen rasyonel argümanları kabul etsek de, iş toplumsal muhtevaya geldiğinde, bünyenin bu 'kokuyu' daima yabancılaması sebebiyledir.. 'isa, tüm batı-avrupa toplumlarına bir parfüm gibi sinmiştir'!. buna rağmen, ab, siteci-kabileci çatışmaları hala yaşıyor; toplumlara inildiğinde, referandumlarda en fazla reddin çıkması bu sebepledir; ...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:25
Elhamdülillah ISLAM'ın askerleriyiz ve bizi yaratan ALLAH'ın kuluyuz. Materyalist düzenlerin oyuncağı ve maşası değiliz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:02
1
:) 2019'dayız. Umarım çocuklarınız biyogenetik okur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:14
0
:) biogenetik okuyunca islam 'ın askeri Allah 'ın kulu ne oluyor ki? 2019 da olunca ne değişiyor? Cidden merak ettim, biogenetikle, yukarıda yazılanların ilgisini?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:51
0
22:14 yorumu ben yazmamıştım ama bana daha çok "materyalist düzen" lafına bir cevap gibi geldi.
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:23
(5)olan oldu ama bizim sorunumuz 'bitmemiş' bir çatışmanın, şekil ile muhtevanın uyumsuzluğunun yarattığı sorun olarak devam etmektedir.. demokrasiye atfettikleri tüm beklentilerin aslında cumhuriyette mevcut olduğunu anlayamamaktan kaynaklanan bir rejim sorunu sözkonusudur. demokrasi adına nihai olarak her matlub aslında cumhurun dayanışması fikrine dairdir. demokrasi ise, bunun ne kadar seküler olursa olsun, batı için 'isaya giden yol-metod' ile oluşturulmaya çalışılan muhtevasıdır.. biz 'muhammediyiz'!. ama nasıl?.
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:15
(4)herşeyi SİYASAL ALANDA İNŞA ETMEK?. bunun mümkün olduğunu zannetmek?. bir cemiyet böyle BAŞLAMAZ!. (öyle değil mi kiras?) başlarsa?. ama herkesin büzüştüğü zamanlardı; site devletleri yerini uluslara mı bıraktı?. ne roma, ne osmanlı ruhu anlaşılamadı.. herkes büzüşmek zorundaydı zira makine ve silah dehşet salıyordu; herkes razı olmalıydı.. ama bu denge korunamaz bir kararsızlık içerir; bir atomu onu belli bir hadde kadar tutacak bir küre içine hapsetmek?. atom bombasının tarifi bu değil miydi?.. faşizm ve yine savaş!..
ramazan gün... 27 Haziran 2019 18:08
(3)büyük bir yıkımdan kurtulmuş ve içine, en tabii, EN DAYANAKLI VE SAF DİRENÇ NOKTASIna (kavim) kadar büzüşmek zorunda kalmış bir açık bir zihin, kendi üzerine çöken bir yıldızın ürettiği tansiyon kadar büyük bir gerilimi de taşımak zorunda kaldı.. ne yapılabilir di?. batı doğu arası ahlaki oluş kanunlarını heceleyecek ve bir KEYFİYET ameliyesine girişecek zekalardan yoksunduk.. her vasat zeka gibi ŞEKLE yöneldik; içi boşaltılmış formülleri galipten almak; cumhuriyet, laiklik, ilerlemecilik vs.. bir makina yaptık, kendiliğinden çalışır sandık.. enerji?
ramazan gün... 27 Haziran 2019 17:54
(1)eski yunanda sitenin tanrısı vardı; kabile taasubu, kurtarıcı, verici, herkes için doğruyu bilici, kendilerinden ve kendileri ile ve kendileri adına savaşan bir tanrıyı da getiriyordu.. bir yerlerde yunana bunun yahudilikten girdiğini okumuştum. makuldü; yahudinin tanrısı da böyle tasvir ediliyordu zira.. mustafa kemal böyle anlaşıldı. böyle olmak ister miydi bilemem, ama 'evet' demekte büyük bir beis göremeyecek kadar çok alamet var.. iddiaların silahlarla yollarının kesildiği, kazananlar da dahil herkesin 'kapandığı' zamanlarda belki normaldi!..
bora 27 Haziran 2019 17:43
ne demeliyiz hakan bey, bu devleti kuran rejimini belirleyen ve o belirlediği rejimin ilkleri sayesinde, araplardan farklı olarak yaşayan biz değilmiyiz. sizde burda yazı yazabiliyorsanız onun sayesinde olmuyormu, saddammı size yazı yazdırırdı, yoksa sisimi, yada diğer diktatörlermi. Darda kaldığımız zaman sarıldığımız tek şey o büyük insanın ilkeleri değilmi, tabi siz hala bunları göremiyorsanız ben ne deyim Türk milletinin bekasının mustafa kemalin askeri olmaktan geçtiğini görün artık. sizde fesli kadir gibi düşünüyorsanız bilemem.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:08
0
O dönem olsaydı hiç yazamazdı herhalde. Neden hep araplar diyorsunuz niçin AB VE ABD gibi olamadığımız acaba söylediğin sahis ve rejimi sayesinde olmasın birazda tersten baksana olaya
Recep ivedik filmi gibi... Rakibini dopingle, böylece asıl rakibini ona dövdür. Ringe çıkma sırasının yaklaştığını görünce de... " vay bu adam şöyleymiş, böyleymiş..." diye yaygaraya başla... O hesap... Ak partiye çakayım derken, kendinize yeni bir rakip çıkardınız. Tribünlerin söylediği isim sizinki değil. Havlu tutanları kimse hatırlamaz. Geçmiş olsun....
KARAR Okur 27 Haziran 2019 17:38
Mustafa Kemal, in askeri olmayacaksan kimin askeri olacaksın. Bi yazda bilelim hakan bey. Millet'in askeriyiz itiraz, cumhuriyetin askeriyiz itiraz, halkın askeriyiz itiraz itiraz. Geçin efendim bu işleri, İstanbul karar verdi iş bitti, hariçten gazel okumayalım.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:38
Ne bekliyordunuz sayın yazar. Üç yıldır bir fetö muhabbetine devlet kurumlarında alnı secde gören kimseyi bırakmadılar. Bir bakın lütfen müslümanım diyen bir iktidar döneminde altın cağını müslümanlar mı yoksa yazınızda saydiginiz azgın azınlık (Perinçekgiller ve şamanist milliyetçiler)mı yaşıyor.Perincek ve Bahçeli reisi niye desteklesin ki.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:30
Ne var bunda, öyle diyecekler tabi, bu devleti kuran ilkelerini belirleyen mustafa kemaldir, Her Türk Cocuğuda bunu demekle mükelleftir, bu bir vefa borcudur, hala görüp anlamıyorsanız bizim yapacak bir şeyimiz yok, o olmasaydı onun kurduğu rejim olmasaydı araplardan daha kötü durumda olurduk, ha sizde fesli kadir gibi düşünüyorsanız bilemem, Çok merak ediyorum siz kimin askerisiniz hakan bey....
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 19:03
2
Bu devleti millet kurdu. M.Kemal liderdi sadece.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:14
0
Her Türk çocuğunun vefa borcu, bir kişiye değildir! toprağın her karısını kanıyla sulamış şehit dedelerimizdir! O olmasaydı da bu aziz millet, bir yolunu bulur yine o kötü dediğin duruma gelmezdi, merak etme.. yazar belli ki Allah 'ın kulu, milletinin askeri.. Kula kül değil yani...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:17
0
17:30 İşte korktuğumuz zihniyet tam olarak senin zihniyetin. Çocuklarımız hiç de birinin askeriyim demeey mükellef değil. Hadi dedirtin de görelim...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:29
Doğru tespitleriniz için teşekkürler.
ALİ 27 Haziran 2019 16:37
GÜNAYDIN EFENDİM.
zekai 27 Haziran 2019 16:17
Atatürk ün yıllarında yeni bir devlet kuruluyordu, bu günkü şartlarla aynı koşullar mış gibi değerlendirilmez herhalde sayın yazar
Hikmet 27 Haziran 2019 20:16
4
Sn. Yazar Atatürkün kurduğu cumhuriyetten önce ülkede norveç demokrasisi olduğunu zannediyor. Atatürk'e padişahlığı kabul etmesi için çok baskı yapıldı. Kabul etmedi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:21
1
Daha beter şartlar olduğunu görmek için neye ihtiyacın var onu söyle.. Suriye, Irak, Pkk, Ypg, feto, doğu akdeniz de konuşlanmış bilmem kaç millete ait donanımalar, yunanistana bulgaristana son 3 ayda yığın yapılan abd askerleri... dahasını da kendin anlarsın herhalde.. eee şimdi istiklal mahkemesi mi kuralım?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:12
NE BEKLİYORDUN HAKANNNN....
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:04
Oy verdin de tavırlarından rahatsız oluyorsan söz hakkın vardır.Oy vermediysen de adama sorarlar sana ne? Bırak da o kısmına kendileri karar versin
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:00
Günaydın Hakan Bey kardeşim. Bu naif eleştirimi yıllardır sizi seven ve takip eden bir okurunuz olarak kabul edin lütfen. Selamlarımla.
Şerif 27 Haziran 2019 15:47
Bir sivil akıl; asker olmaz, illede olmakla karşı karşıya kalırsa, Fertlerin, liderlerin değil, Milletinin, devletin askeri olmalı, o da olağanüstü bir ahvalde. Aslolan Sivil kalmaktır. emir eri, emir subayı olmak değil. slogan mücahitiğini bırakın işinize bakın. bu yetkiyi veren millet ilk fırsatta sizi yerden yere çalar.
Adem yolcu 27 Haziran 2019 15:38
Milletçe putlarımızı kırmalıyız sağ veya sol dindar ya da laiklik Türk veya Kürt ortak değerler altında birleşmeliyiz hak hukuk ahlak özgürlükler gibi
Gazete okuru 27 Haziran 2019 15:28
Yazar haklı. İstanbul'da yaşasaydım İmamoğluna oy verirdim. Ancak ben kimsenin askeri değilim. Atatürk saygın bir büyüğümüzdür, siyasi malzememiz ve sloganımız değildir. CHP Türkiyeyi yönetmeye talipse bu dilden vazgeçmelidir. Atatürk'ü, Abdülhamid'i öbür tarafa karşı kullanarak bir yere varamayız, zaten varamıyoruz. Artık geçmişle övünmek yerine geleceğe bakalım...
Savas48 27 Haziran 2019 15:31
Atatürkün askeri olmak; dine, peygambere, inanca, tarihi ve milli değerlerimize, ceddimize karşı olmak anlamına gelmediği gibi diktatörlüğe, tek adamlığa, adaletsizliğe, haksızlığa, taraf olmak anlamına da gelmez. Hele hele bir kişiyi putlaştırmak anlamına hic gelmez. Atatürk çü olmak haksızlığa zulme yobazlığa her anlamda gericiliğe emperyalizme, elinde sonsuz imkanları da olsa, zalime, işgalciye, dini alet edip milleti sömürene, elinde hiçbir şey olmasa da sadece millete ve onun damarlarında tarihten, neslinden, milli ve dini karakterinden gelen asil kana güvenerek mücadele etmek etmektir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:33
5
Senin kendi kendine yaptığın tanım önemli değil, benim ne algıladığım önemli. Dost tavsiyesi: kullanmayın bu sloganı. Derdinizi başka türlü anlatın.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:24
Kıymetli kardeşim;Tek kurtarıcı var.Allah(C.C.)Kendini ölümün pençesinden kurtaramayan bir faniyi kurtarıcı gibi görmek,Allah'ı(C.C.)isim ve sıfatlarıyla tam olarak bilmemenin neticesidir.Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere(Çünkü Başkumandan),şanlı ecdadımıza minnet ve şükran borçluyuz.Onlar sadece ve sadece vesilelerdir.Lehül mülk(Mülk Allah'ındır).Bu Cennet Vatan topraklarını bize bağışlayan Rab'bül Alemindir.En başta O'na(C.C.) teşekkür borcumuz var.Ardından ise,Mustafa Kemal Paşa'nın da içinde olduğu şanlı ecdadımıza teşekkür ve minnet borcumuz var.Katı Lâikler bunu anlar mı?
Halil 27 Haziran 2019 15:17
CHP'liler (ve İmamoğlu)Ak Parti'de yanlış gördükleri şeyleri asla yapmasınlar. "Şimdi sıra bizde, biraz da biz yanlış yapalım" diyeceklerse, seçimleri boşuna yapıyoruz o zaman.Bakalım ne değişecek, yaşayan görür.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:17
Arkadaşlar internette bir tabir var bilir misiniz "Don't feed the troll" diye. Bu tartışmalara öyle mi baksak acaba?
Özay İbrahimbaş 27 Haziran 2019 15:04
Haydi sizin söylediğiniz gibi, bütün kötülükler Atatürk'ün olsun. Hepsi bir yana, bu gün var olabilmişsek, hiç amasız, hiç koşulsuz bunu ona borçluyuz. Yoksa siz borçlu değil misiniz.? Atatürk isteseydi bir Stalin gibi olurdu. 2-3 milyon muhalifi yok edebilirdi. Ama o var gücüyle ülkeyi kalkındırmaya (Birçok fabrika,....), ülkeyi çağdaşlaştırmaya, ( Köy enstitüleri, kadınlara eşit yurttaşlık hakkı,..), insanlarımızı cehaletten kurtarmaya çalıştı. Ömrü vefa etseydi, insanlarımız bu gün daha gerçek ve sahici müslüman olacak, ama onun eserine düşman kalmış bu kadar çok islamcı olmayacaktı..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:57
CHP seçmeni sadece "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyenlerden ibaret değil.. Merakta kalmayın..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 21:47
0
Emin misin?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:48
Siz Mustafa Kemal derken 1930'lardaki otoriter ve totaliter rejiminin hasretiyle yanıp,tutuşuyorsunuz.O günün olağanüstü şartlarıymış.Sevsinler.Hiç bir şart Adalet'in dışına çıkmaya izin vermez.İstiklâl mahkemelerinin marifetiyle ipe giden masumların diyetini CHP zihniyeti henüz ödemedi.Borçları gecikme zammıyla katlanarak artıyor.Sizin sığındığınız liman Atatürk ve Lâiklik.Başka projeniz varmıydı.Ben cahilim bilemedimde.Çağ taşlar beni aydınlatın kuzum.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:17
4
Alkislar... Bunlara göre kendileri gibi düşünmeyen herkes cahil, yobaz.. bir bayana başörtüsü yüzünden karafatma demek bunların özgürlüğü imiş! O halde bunu diyene hamam böceği demek de o başörtülü bayanın özgürlüğü! Atatürkçüyuz, laikiz ... diye diye 70 sene milletin anasını ağlattı bu yobazlar.. Ama ne çare.. darbelere rağmen, millet yine de yolunda.. şimdi 9 puanı kendileri aldı diye seviniyorlar.. oysa secim kazanilmadi, kaybedildi!
karar okuyucusu 27 Haziran 2019 14:44
senin sorunun atatürk ün dediği gibi fikrin ,irfanın vicdanın hür değil.hür dimağ ne bu gözle bakar ne de bu gözle yorumlar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:41
Karşınızdakini güç sarhoşu diye yerden yere vuracaksınız ki,bunda bütün bütün haksızda sayılmazsınız.Sizler ise bir kısım belediyeleri kazanmakla(mutlak zafer değildir)hemen şampanya,kumpanya patlatmaya başladınız.Mustafa Kemal'i bile mezarında rahat bırakmıyor,fosilleşmiş ideolojinize meze yapıyorsunuz Size tek söylüyorum;"Hadi ordan.Hadi ordan."Siz insan olan Mustafa Kemal'in arkasında falan değilsiniz.Sizin tabirinizle,zihninizde yarattığınız Mustafa Kemal'in arkasındasınız.Biz buna karşıyız.Aklımızla alay etmeyin.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:19
K. Kilictaroglu, Istanbul secimini Mustafa Kemalin arkadaslar kazandi demis. Dogru söze ne denir? Ekrem i. nin kendi agzindan 5 milyondan fazla serveti varmis, M. Kemale arkadas olarak cok yakisiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:06
0
Sana ne adamin servetinden ne yapacagina bakmak lazin
demircan 27 Haziran 2019 17:25
0
adam seçildi ve servet beyanı yaptı.hadi akp nin önde gelenleri belediye başkanları bakanları da servet beyanlarını yapsınlar da görelim bakalım. parmağımda sadece bir yüzüğüm var zengin olduğumu söylerlerse haram yemişimdir diyen siyasetçi bende değilim babam da değil acaba kim.internete girip de araştırıver.
Sizi daha önce bilgili birisi sanırdım biraz dikkatimi çektiniz okudum. Okudukça şunu anladım sizin de ülkemizin kurucu değerleriyle sıkıntınız var. Bakın o zamanın olağanüstü devri denildiğinde bu zamanın olağanüstü devri denildiğinde ne yapacaksınız ? diye sormuşsunuz. o noktada karşıdaki adamla muhabbeti bitirmek gerek cahile daha fazla laf anlatamazsınız. Atatürk kimsenin değil bir ulusun kendini kurtarışının tek sembolüdür. Sizin o dönem hakkında eleştirel yazmanız sadece sizin bilinç altınızdaki dehlizleri ortaya çıkarır. 15 Temmuz'dan gerekli dersi almamışsınız anlaşılan.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:50
5
El oğuşturucular her zaman olacaktır.Bunlar her 10 yılda bir el oğuşturur.Bunların kim olduğu da bellidir ne kadar maske taksalarda ilk zafer sarhoşluğunda ortaya çıkarlar.Bilmezler ki niçin kazandıklarını ve kendi ajandalarını uygulamaya başlarlar.Verdikleri sözleri unutup.Sözlerine sadık olmalarını beklersin hayatında yeri olmamasına rağmen kuran bile okumuşlardır çünkü sizden biri gibi gelir.(buna takiye deniyordu ).
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:05
0
Bence yanılıyorsun.
mutlu yücel 27 Haziran 2019 13:43
Bir ülkede yüz sene önceki izler hala duruyorsa o ülkede hiç rüzgar esmemiş, yağmur yağmamış, güneş açmamış demektir, devinimin önüne taş konup, kazık çakılmış demektir. Acaba bu işi izinden giden düzen muktedirler mi yapmıştır. Yapmış ise Atatürk hala onlar tarafından kullanılıyor demek değil midir. Gerçek,:yüz sene öncenin çengelline asılı kalmamaktır,faşizmin kol gezdiği çağdaki nispeten daha ileri adımları yeterli görmeyip hızlandırmaktır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:30
Mustafa Kemalin değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin askerleriyiz. Atatürk, ne Erdoğan, ne Kılıçtaroğlu, nede bahçeli hepsi fani . Devleti ebed içün devletin askerleriyiz.
karar okuru 27 Haziran 2019 14:37
1
Birinin askeri olmanı gerek yok.Herkesi bu ülkenin evladı olarak ve ülkesini seven olarak gör yeter.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:46
3
Bu yukarida saydigin isimlerle Ataturk'u bir tutamazsiniz..cunku o ebed dediginiz ulkeyi ve devleti bizlere emanet eden lider..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:10
0
İster asker ol ister başka meslekten, mesleğini iyi yap yeter. Devletin askeri olmaz ayrıca. Milletin olur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 18:29
4
Ülke Atatürk'ün mü ki bize emanet etmiş? Bende emanet yok. Asli sahibim ben. Ülkeyi de Mustafa Kemal kurmadı. Millet kurdu.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:17
2
O zaman tutmayalim seni istedigin yere gitmekte ozgursun..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:29
0
Atatürkle saydığım isimleri bir tutmuyorum zaten. Erdoğanı daha çok seviyorum. Ama gene de şahısların değil devletin askeriyim.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:30
Siyasal islam teraziyi bozuyor, bunca hukuksuz soylemden rahatsiz olmayip, buna mi takildiniz?
Mete 27 Haziran 2019 13:29
Kendini yenilemek, geliştirmek lazım.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:27
Ey CHP liler. Akp nin yıllarca yaptığı yanlışları sıralayarak veryansın ediyordunuz. Şimdi sıra tekrar bizde mi demek istiyorsunuz.Madem dürüstsünüz Akp nin yaptığını siz yapmayın. Bu kafayla giderseniz tez zamanda gidersiniz. Millet siz sevdiğinden değil Akp nin yanlışlarından dolayı seçti.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:10
0
aga dur hele. adam bir otursun, bişeyler yapsın sonra atarlan.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:20
Bir grup gencin kendini ifade ediş sloganını genele teşmil ederek, aslında belediye seçim sonucunu hazmedemeyişinizi farklı biçimde ortaya koymuşsunuz. Her ne kadar sizin düşünce yapınızı, ideolojinizi biliyorsak da bu yazıyı size yakıştıramadım. O kadar çok yanlış şeyler yazmışsınız ki , neresini eleştireceğimi bilemedim. En iyisi bir süredir seçimle ilgili Karar'da çıkan meslektaşlarınızın yazılarını okumanız, sanırım size en güzel yanıt o yazılardır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:11
2
CHP 367yi kınadı mı? Kınamadı ise neden?
Hakan Palaz 27 Haziran 2019 13:15
Sayın adaşım, Mustafa Kemal önce bu toprakların kurtarıcısı, ardından bu ülkenin kurucusudur. Her ülke kurucu babalarını kutsar, onları günlük siyasi tartışmaların dışında ve üstünde tutar. ABD nin yönetim merkezi Washington nedir kimdir bir bakın isterseniz. Bu nedenle Mustafa Kemalin askeri olmak kötü değildir, keşke hepiniz onun değerlerine sahip çıksaydınız da bu hallere düşmeseydik.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:24
1
Onu günlük siyasi tartışmalara sokanlar, Atatürkçüyuz diyenler.. M.Kemal 'in askeri olmak kötü mü değil mi sen mi karar vereceksin! Bence kötü! Kim olursa olsun bir şahısa askerlik yapmak kötüdür! Bu tür inanış için bknz.. fetoculer.. o hain için onlar da aynı düşüncedeler..yanı onun askerleri... Bırak ona buna kul olmayı! Kulluk Allah a olur, askerlik de millete...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:11
Biri cikip osmanli torunuyuz der biri cikar mustafa kemalin askeriyiz der biri çikar muslumcuyuz der. Seçüm kazanır mehter dinler ama Burdan niyet okumak bir slogan okuyup kafa rontgeni çekmek yeni galiba. Maça gidiyoruz hep bir agızdan bagırıyoruz , ama tek adam rejimini kutsadığımızı hiç düşünmemiştim bugune kadar. Aynı maç Fatihin askerleriyiz diye de bagırıyoruz mesela ama kardeş katlini veya saltanati istediğimiz düşünülmesin, bizimki Atalari anmak onlari onurlandirmak . yazarinki ise bi acayip bakisacisi
Dusunen 27 Haziran 2019 15:20
0
Devletin bekasi icin ...kanun haline getirip, kundaktaki kardes bebeklerini bogarak olduren Fatihle ve ondan sonraki padisahlarla gurur duymak !! , insanliktan, sevgiden uzak bir toplumun hastalikli durumunu acikca gostermektedir .... Resmi ideolojinin ve tarihin, tek tarafli carpitmalarini gururlanarak... tekrarlamak, cehalet veya militarist dusuncelerin tezahurudur...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:44
Resmi adı, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Ama T.C. ibaresi kaldırılırsa, 19 Mayısta Samsun'da, 18 Martta Çanakkale'de, kurucu lider Atatürk'ün adını anmaktan imtina edilirse, Atatürk'e minnetle dua edenler, "Atatürk Cumhuriyeti" diyerek sevgilerini belirtebilirler. Sevmek zorunda değilsiniz, ama sevenlerin samimi cümlelerine tahammülsüzlük, hiç yakışmıyor.
karar okuru 27 Haziran 2019 12:46
hakan bey günaydın biraz geç olmadı mı
Özay İbrahimbaş 27 Haziran 2019 12:40
Sayın yazar, senin liderin seçim meydanlarında üç beş oy için Kuran-ı kerim salladı mı. Senin liderin 14 yaşındaki evladını polis kapsülüyle kaybeden bir anneyi seçim meydanlarında sırf alevi olduğu için yuhalattı mı. Mustafa Kemalin askeri olmak, asker olmak mıdır. Yoksa çağdaş uygarlığı benimsemiş, demokrasi ve hukuka yol almada çaba içinde olmaktır. Dinbazlık ve dincilikle insanları kandırmak değildir. Yakın geçmişte kim söyledi anımsamıyorum, ama ne güzel söyledi. "Dindarlığınızı Allah'a gösterin, biz insanlığınızı görmek istiyoruz."
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:54
6
Dindarlık sadece ibadetten mi ibaret?Dindarlığın ibadetini Allah'a,insanlığını ise elbette insanlara gösteririm.Dindarlık sadece namaz kılmak değil,sevgi sahibi olmak,ahlak sahibi olmaktır aynı zamanda.Dindarlığın içinde aynı zamanda insanlıkta vardır.O dediğiniz söz M.İslamoğlu'na ait olan saçma bir söz.Dindarlık insanlıktan ayrı düşünülemez.
Haşim 27 Haziran 2019 18:05
1
İslamı getirebileceklerini düşünüyorlar. İslam geleli 1400 yıldan çok oldu. "Güzel ahlağa sahip olmayan, yalan söyleyen, çalan, iftira atan, nezaketten nasibini almayan, İslam'a siyaset bulaştırmaya çalışanlar" geldiğini fark etmemişse, bu dinin değil, kalbinde nur olmayan münafıkların problemidir. Bu, sevgili Peygamberimiz Hz. MUHAMMED (s.a.v.) 'in vefatından 280 yıl sonra İslam'ı 5 şarta bağlayan uyduruk hadisleri yazanların yaptığı kötülüktür.
E.K 27 Haziran 2019 12:40
"Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganindan tek parti ozentisi sonucuna ulasmak on yargidir...Cumhuriyetin degerlerine onem veren kisilerin kutlamalarda kullandiklari bu slogan...Kutlamalarda gorgusuz, cahil magandalarin silah atmasindan, Allahu Ekber diyerek kafa kesmeden, daha iyi degil mi? Bazi insanlar, Milli Mucadele'de ordularimizin baskumandanina gosterilen sevgiyi niye elestiri meselesi yaparlar anlamak zor...Sn yazar bizlerde Cumhuriyet'in askerleriyiz..Ortada acayip olan, sey sizin olayi algilayisiniz ve on yargilariniz..Ozgurluk boyle bir sey..Isteyen istedigini sever..
Köroğlu 27 Haziran 2019 16:15
7
Kendimizi kandırmayalım. Mustafa Kemalin askerleri açıkça kabileci/kutuplaştırıcı bir söylem. Hukuk ve demokrasi kavramları neden yetmiyor? Eksik kalan ne?
e.k 27 Haziran 2019 18:08
2
CUMHURIYETin askeri olmak ayni zamanda demokrasi ve hukuk taraftari olmaktir. Yorumunuz icin tesekurler.
Köroğlu 27 Haziran 2019 19:04
0
O senin yorumun. Ben hiç öyle görmüyorum. Lafı eveleyip gevelemeden hukuk ve demokrasinin destekçiyiz demek niye zor? Ayrıca AKPlilerin yaptığı çarpıtmaların aynısını yapıyorsun. Cumhuriyetin askeri ne yahu? Oysa M.Kemal'in Askerleri diye bir slogan var, ortalama IQsu olan herkes bunun bir kabile sloganı olduğunun da farkında.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:31
Ne güzel de yazmışsın abi.. Cumhuriyetin kurucu lideri Atatürk 'ün isminden nemalananlarin anlayabileceği türden olmasa da, gerçekler bunlar! Burası Türkiye Cumhuriyeti! birilerinin tapulu mali değil! Türk milletinin ülkesi! Atatürk veya Erdoğan.. kimsenin veya ülkenin sahibi değiller! Demokrasi de Cumhuriyet de kimsenin tekelinde değildir!
miralay 27 Haziran 2019 12:25
Allah razı olsun, yüreğinize sağlık, kaleminize kuvvet . Çok vatandaşın hissedip, düşünüp fakat müsait mecra bulamadığından dile getiremediği meseleleri yazıp beyan etmişsiniz Hakan Beg. Üstad Kadir Mısıroğlu olsaydı, yazdığınız hakikatler için herhalde takdir ederdi, teşekkür ederdi..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:49
0
:D
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:17
Hay Allah razı olsun sizden; birdenbire öyle bir rüzgâr çıktı ki biz bütün ütopyaların gerçekleştiği bir ülkedeyiz sandım. Neyse ki olan biteni hakikat penceresinden gören de varmış. Çok şükür. Not: bu mesele böyle ele alındığında Ak Parti aklanmıyor, yalnızca başka bir hakikate işaret ediliyor. Saçma sapan yorumlar yapmayın Allah aşkına. Hakan Bey'in daha önceki yazıları da ortadayken hele.
karar okuru 27 Haziran 2019 13:01
2
Saçma sapan yorumlar yapmayın hakikati ben bilirim sendromu.Ne zaman bitecek bunlar bakalım.Ne zaman kurtulacağız Allahım bu işlerden.Herhalde yorumları iyi okumuyorsun arkadaş.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:18
Insanlar istedikleri gibi kutlar sevincini kirip dokmedikten sonra, bunun adina da demokrasi denir. insanlar bunun ozgurlugunu istiyorlar.Siz hala kral ciplak hatta cisciplak diye haykiramadiginizdan baska konularla gun geciriyorsunuz. Bam teline dokundurmak yetmez, vurmak lazim.
Köroğlu 27 Haziran 2019 16:16
5
Kutla istersen. Ama 55i mustafa kemalin askerleri almadı. Mustafa kemalin askerlerinin alacağı oy 15i geçmez. Denemesi bedava.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:16
Mustafa Kemal Paşa ise,Başkumandan olması hasebiyle önemli bir paya sahiptir.Oda tek başına değildir.Başarısını Ordu Kumandanlarıyla paşlaşmak zorundadır.Zafer ve kuruluştaki ASLAN payı Aziz Türk Milletinin ve Kahraman Türk Ordusuna aittir.Sol'ungacına kılçık kaçanların dediklerimi anlamasını beklemiyordum.Ey Karar Gazetesinin Kıymetli Yazarları;Sol'ungaçlıları asla memnun edemezsiniz.Reis'i eleştirin.Amma eleştirinizi sol'ungacı olanların ,kendilerine nasıl malzeme yaptıklarını görünüz ve görüyorsunuz zaten.Keşke daha önce görseydiniz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:51
1
Solungaçmış, aman ne komik. Solcu değilim, ama senin bu yaptığın ayıp.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:16
Mustafa kemal Atatürk'ten niye rahatsız oluyorsunuz.sonuçta bu devletin kurucusu Atatürk'tür en azından buna bari saygı duyun...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:34
4
Mesele saygı meselesi değil mesele Mustafa Kemal Atatürk 'ün arkasına sığınıp bu memlekette sadece kendilerinin asıl diğerlerinin 2.sınıf vatandaş olduğuna inanan bir kemalist grup var rahatsızlık bunadır.Arabanın arkasına kemal atatürk yazarsın sana birşey yapamazlar diyen minübüsçü geliyor aklıma o haberi izlediyseniz olay daha aydınlatıcı olur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:04
Şimdi ne oldu, sol'ungaçınıza kılçık mı kaçtı? Recep Tayyip Erdoğan'a sıra gelince her türlü atış serbest.Küfür ve hakaretin bini bir para.Atatürk ve dönemiyle ilgili durum tesbiti yapılınca apışıp kalırsınız.Ne demek Atatürk Türkiye'si?Ne demek Mustafa Kemal'in askerleri?Onu mezarından çıkarıp,diriltecekmisiniz.Siz Reenkarnasyoncumusunuz be kuzum?Türkiye ve Cumhuriyet'i Atatürk Selanik'ten,babasının evinden mi getirdi?Türkiye'nin,Cumhuriyet'inde gerçek sahibi Türk milletidir.Ordu- millet birlikte kazanmıştır zaferi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:56
5
Cok dogru, binlerce yillik gecmisi olan bir millet bir tek kisiye köle yapilamaz. Kimsenin askeri degiliz. Atalarimiz Babalarimizdir, ceddlerimiz Dedelerimizdir. Soyumuz sopumuz belli allaha sükür.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:05
Yorumcular müthiş formunda. Hakan Albayrak'ın imdadına gelenler de durumu kurtarmaya yetmiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:04
Sayın yazar yine "Edirne'yi Enver alacağına Bulgar alsın." modunda. Atatürk cumhuriyeti demiş, hem de kendini tutamayıp. Bir ülkenin, kurucusunun adıyla anılmasında tuhaf olan ne var? Osmanlı'yı Osman Bey kurdu demek çok mu tuhaf olur? Yıl olmuş 2019 siz daha hayal etmeden hayalinizi gerçekleştirenlerin adını bile anamadan çevreden dolanarak eleştiri yapabiliyorsunuz. Üstelik bir koruma kanunu da yok bildiğim. Ülkenin kurucularıyla uğraşma hevesi sizi daha nerelere kadar savuracak bakalım.
Valla ben masumum :) 27 Haziran 2019 12:04
Bu ülkede herkesin birilerini yada bir şeyleri sevme özgürlüğü var yeter ki bunu o sevilen kişileri yada şeyleri sevmeyen kişilere dikta aracı olarak kullanmasın. Öğrenin abicim artık bunu. Hoşuna gitmiyor mu "SELAM" de geç...
ibrahim 27 Haziran 2019 11:59
Dindarız eşimiz tesettürlü aynı zamanda Mustafa KEMAL'İN askerleriyiz. Bizi daha önce hayal bile edemeyeceğimiz. Sahillere sürükleyen. Siz değerli kişilere teşekkürü borç biliyoruz.
anlayana saz 27 Haziran 2019 11:47
ne yani abdülhamid i diriliş ertuğrulu mu etiketleselerdi. hala anlamadınız 23 haziranın sebebini. anlayın artık bu ülke de kurtarıcı ve kuruculara hakaret edilmesi iki ayyaş denilmesi 3 bebe doğurun 5 bebe doğurun emirleri, türgeve okçuluğa kaynak akıtılması çamlıca tepelerine cami ormana saray yapılması toplumun geriye götürmek istenilmesi istenilmiyor. Hele İktidar olup ta şunu şunu yaptık diye kafaya kakılması Ne yani iktidar hizmet etmeyecekte yan gelip yatacak mı.. şimdi elbette marmaray yapılacak geçmiş iktidarlar barajları zaten yaptı Marmarayın sırası 16 milyon olunca g
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:43
6
Bu ülkede 60 lardan 2000 lere zamanları yaşayanlar hala hayatta. Ben 80 ler sonrasını bilirim.. her yer siyahken üstüne koyacağın beyaz olur ! Onlarca yıl icraat yerine hırsızlık yapıldı. Her 10 yılda bir darbe yapıldı.. her darbede kaçırılan milyar dolarlar! (sadece 28 şubat da 300 milyar dolar) bunların üstüne geldiler ve yaptılar.. yapılamayanı yani icraat yaptılar (02-14 dönemi) beyaz koydular siyaha! O yüzden tabi ki yapacaklar derken bunu gözönünde tutmalı! Bu arada asker olacaksam ülkemin askeri olurum, bir şahsın değil.. yok M.Kemal 'in, yok Tayyip in..
bu sefer davul 27 Haziran 2019 16:36
0
onlarca yıl hırsızlık yapıldıada bu iktidarın sattıklarını kendi mi yaptı... Unutmayın sayıştay bu dönemde devreden çıkarıldı... Bu anlayış ile 50 sene sonra tava taşımacışığı yapıldığında iktidar bizzzzzzz hava taşımacılığı yaptıkkkkkkkkk geçmiş yapmadııııııı mı diyecek. Hewr iktidarın hizmeti dönemin koşulları şartları ihtiyaçları ile ilgilidir. Menderesin tutup ta marmaray boğazköprü yapacak durumu yoktu. Olmazdı da kurtuluştan kuruluştan yeni yapılanmadan çıkılmış .. sözü bile dilemezdi adım adım başarı öyküleri yazılırken...
www 27 Haziran 2019 11:45
Demek ki katranı kaynatmakla şeker olmuyormuş...
F34 27 Haziran 2019 11:45
Hakan bey seni severiz. Bir zamanlar editörlüğünü yaptığınız Gerçek Hayattan da Milli Gazeteden de biliriz seni.Diriliş Postasında da takip ettik. Muhalif duruşunuza başka bir platform da devam edin lütfen. Görüşlerin bizim için değerli, yalnız burada değil...
HERMES 27 Haziran 2019 11:37
Hakan, hayatın her alanına dini argümanları siyasileştirerek sokarsanız, birileri de "Atatürk"ü siyasileştirerek sokmaya çalışır. Atatürk, bu milletin ortak bir degeridir, ister kabul edin ister etmeyin. Sen bile haksızlık-hukuksuzluk-adaletsizliklere açıktan, mertce tavır koyamıyorsun, cekingen de olsa, hala Reiscisin, nedense?. Önce sen şucu-bucu-dinci-filistinci-bilmem neci olma!!! Once ülkendeki acı ve ızdırapları mertce eleştir, sonra baskalarinin "Atatürkün askeri olmalarini" elestir, olur mu Hakanım?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:32
Yazı trol akınına uğramış. Trolleri bu kadar sevindirecek bir yazı yazsam oturur ikinci bir defa kendimi sınarım.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:25
Ben bir oneride bulunacagim.Bu mahalle fanatiklerini miting meydanlarina toplayalim.Bunlar tartissinlar,birbirlerine ne yapacaklarsa yapsinlar sonrada ya kucaklassinlar yada sonsuza kadar sussunlar.Dahada otesini soyleyecegim amma insanligim musaade etmiyor.Anadoluda bir lehce vardir Yetti gari diye.Hakikaten yetti gari.Rahat birakin bu ulkeyi ya. Sıkıldık artik sizden gari.Dusmanlik yok kardesim kin yok ofke yok otekilestirmek yok.Anlamiyormusunuz gari.
ismet badem 27 Haziran 2019 11:22
Hakan Abi Allah razı olsun hakikati her zaman haykırıyorsun, senin gibi hakiki cumhuriyetperver sayısı memleketimizde maalesef azınlığın da azınlığı ama ümitvarız inşallah sayılar artacak...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:06
7
cumhuriyetperver? hahah güzel ironi
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:48
3
Noldu 12.06! Cumhuriyetperver olmak için, M.Kemal 'in askeri mi olmalı! Cumhuriyetperver olmak kendini Atatürkçü addeden sizlerin tekeline ne ara girdi ! O sehitlerin kanlari toprakta hala duruyorken , Cumhuriyeti, kurucu lider de olsa, bir kişiye addetmek bizde olmaz! Türkiye Cumhuriyeti milletindir! şucu bucu hicbir kesimin malı değil! Ironiyi çok seviyorsan, özgürlük var bu ülkede deyip, metroda başörtülü bayana karafatma diyen ablanın ironisine dikkatini çekerim!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:14
1
12:48 Kafanızda öyle kalıplar belirlemişsiniz ki insanları bir karikatür gibi abartılı düşünüyorsunuz. Öncelikle herkes cumhuriyetperver olmak zorunda değil, Hakan Bey'in bu konudaki görüşleri ise oldukça açık. İkincisi metrodaki garip tip gibi bana denk gelsin de haddini bildireyim diye uzun süredir bekliyorum, henüz kısmet olmadı. Her kesimde bu tarz ucube yaratıklar var diye herkesi böyle mi zannediyorsunuz?
HACI MURAT 27 Haziran 2019 11:21
Güzel bir yazı.Hakan Albayrak form tutmaya başladı.
engineer 27 Haziran 2019 11:17
kimi m.kemalin kimisi a.türkeşin askerleri,kimisi Allah'ın askeri, kimi Muhammed ordusu, biz kaldık açıkta acaba hangisine kaydolsak? kayıt büroları ya da askere alma şubeleri nerde biz de gidip kaydolalım, bunlarda bedelli oluyormu? yoksa illa ki uzun dönem askerlik mi oluyor?
Ümmetçi 27 Haziran 2019 11:19
Kuranda Allah iki türlü gruptan bahseder. 1-Hizbullah(Allahın Taraftarı) 2-Hizbulşeytan(Şeytanın Tarftarları) Bu sloganı atanlar hangi tarafın askeri olduklarını kasdediyor acaba??
engineer 27 Haziran 2019 16:15
1
bismillahirrahmanirrahim "ela inne hizballahi hümül galibun" sadakallahül aziym.
İstanbul 27 Haziran 2019 11:18
eeeeE AK Parti Gençlik ve Kadın kolları milletvekili belediyeleri genç dolduracağım dediniz. Kaybediyorsunuz. Bırakın kazananlar bizi biraz çatlatsın. Hak etmedik mi acaba, Metal yorgunluğu her yerimizi sardı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:58
tüzüğünde atatürkçülük olan partinin atatürk'ü anmasından mı rahatsız oldunuz gerçekten :D tebrikler süper bir kafa.
Maraşlı 27 Haziran 2019 10:52
Son zamanlarda anlamaya çalışıyordum değişimi, direnci, kuma kafa gömenleri v.s .. Dedimki tek kelimeyle nedir bu Ak partili akp zihniyetinin sorunu. Yahu ya adam bu işi doğru yaparsa .. Anladim bilinc altinda yatan korkuyu . Adam kazandı tamam. Ya adam yaparsa !. Butun kavram ve kurumlariyla çökecek bir sağı tahayyül edebiliyormususnuz.?
YAZIR 27 Haziran 2019 10:55
Atatürk ve cumhuriyetten niye rahatsızsınız. Fransız sağına bakın kralcılık yok. Alman, İtalyan hakeza. O yıllarda hiçbir devlette "ileri demokrasi yoktu. Her devrim sonrasında bir hesaplaşma süreci yaşanır. Tabiki olumsuzluklar olmuştur. Önyargılarınızı gözden geçirin, tarih okuyun, her şeyi kendi zaman ve şartları içinde değerlendirin.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:58
3
..niye rahatsızsiniz. diyorsun, sonra da avrupada kralcilik yok .. eee.. yazar da bunu diyor zaten.. kralcilik yapmayın diyor.. Atatürkçü? Abdulhamitci? Tayyipci? fark ne ola ki.. burası Türkiye Cumhuriyeti!!! Atatürk cumhuriyeti değil! Bu cumhuriyet milyonlarca şehidin kanıyla kuruldu! Atatürk e atfetmekte problem yaşamadığınız konularda, Akpartililerin Erdoğan a atfettiklerine tek kelime hakkınız kalmaz.. Cumhuriyetin kurucu lideri Atatürk dur. Nokta.. Ama cumhuriyetin veya insanların sahibi değildir! Bu ülke insanı şahısların degil, bu ülkenin askeri olurlar..Sonra sokakta Erdoğan 'ın asker
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 16:00
0
Bunlar senin sübjektif fikirlerin. Herkes senin düşündüğün gibi düşünmek zorunda mı? Herkesin üzerinde birleşebileceği demokrasi ve hukuk kavramları sana niye yetmiyor?
Krr 27 Haziran 2019 10:35
Bir kesim sürekli "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganı atıyorsa bilin en büyük sebebi sizin gibiler yüzündendir. Samimi insanları, ahlaki değer ve erdemleri kenara itip zoraki siyasi baskı ile yola getiremezsiniz. Dini her alana afedersiniz virüs gibi bulaştırırsanız daha az dini hassasiyeti olanları korkutur karşı tarafa asker yaparsınız. İktidarı ele geçirip din endeksli devlet kuracam ben dersen, karşınıza kurucu liderinin ismi etrafında öbekleşen milyonlarca asker bulursun. Yanlışsınız.
Murat124 27 Haziran 2019 11:05
3
Dini hassasiyet konusu hariç, katılıyorum. Laikleri dindar saymamaya, hatta Müslüman saymamaya kimin karar verme ehliyeti var? Dinimize siyaset ve çıkar ilişkisi bulaştıranlara karşı laik Müslümanların duyduğu rahatsızlık, 'dini hassasiyet' sebebiyledir.
Maraşlı 27 Haziran 2019 10:35
Ya sanki güney afrika rejimlerinden daha kötüydü cumhuriyet yılları. Bak onlar barıştı islamcılar hala kin güdüyor. Senin entellektüel olmanın kriteri de bu olsa gerek Atatürkü aşamıyorsun. Biz bunu derken militarist kemalistleri mi savunuyoruz şimdi... Kardeşim Mustafa Kemali sen istemesende kemalistler putlaştırsa da memeleketin evlatları seviyor yahut saygı duyuyor. Ak parti bu konuda büyük gayret gösterdi sağolsun. Ona sövdüğünüz kadar kendinize de saydırın
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:25
Hakan Bey "kemalist" oltanı atmışsın gene, rastgele! Arkadaşlar iki taraftan da gelen bu kışkırtmalara uymayın artık ne olur.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:53
0
Sazanlık yapmayın diyor kibarca. Gündemi değiştirme çabalarına körükle koşmayın.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:12
Hakan onca olandan sonra sen bunlarami takiliyorsun.Ben senin travmalarini anliyorum.Amma bunu birbirimizi surekli dusmanlastirarak yapamayazikki.Tamam sizde Kemalist travma onlarda dinci travma.Eeee sizlemi ugrasacak surekli bu ulke.insanlar sizin travmalarinizdan bikti hala anlamadinmi.Hala iki mahalle kavgasi seni mutlumu edecek.İnsanlar kardeslik , sevgi , ahlak , vicdan, adalet , refah diyor sen hala olmaz diyorsun. Vallahi senin bu yazini okuyunca acaba ben yeni akitmi okuyorum diye suphelendim.Neyse ben seni anliyorum uzulme.
MNC 27 Haziran 2019 10:08
1-Mustafa Kemal gerçek bir komutandı 2- Mustafa Kemal gerçek bir kurtuluş savaşını başlattı ve kazandı Dolayısıyla onun askeri olmak, bu uğurda hizmet etmek anlamına gelir. Ama din tüccarları, yıllar önce tezgahları bozulduğu için bunu hep başka türlü algılar. Mustafa Kemalin çizdiği yolun doğruluğunu 15 Temmuz bile size anlatamadıysa, size söylenecek söz yok demektir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:44
13
Aynen öyle. Bu yorumdan hoşlanmayanlara ne demeli? Kaldı ki yazı son derece sığ. Hala bu günün şartları ile Kuruluş yıllarını değerlendirmesi yazarın, pes doğrusu.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:15
11
“Türkiye Cumhuriyeti; dinini ver vatanını al pazarlığının tezahürüdür.”
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:55
2
Kurtulus savasinda şehit olanlar bu ülke için şehit oldu, Mustafa Kemal için değil! Şu anki komutanlar da askerlerde havuz partisine gitmiyor! Vatan için şehit oluyorlar! Osmanlı yi sevmez, hatta inkara gidersiniz. Padişaha kulluk vs. diyerek en agir eleştiriyi yaparsınız .. sana soru; 1-Padişahım çok yaşa ! 2-Yaşa M.Kemal paşa yaşa! Bu ikisi arasındaki fark?
Mutlu Yücel 27 Haziran 2019 10:09
3)Siyasette böyle katılaştırılmış bir gücün zaman içinde toplumu bağnazlaştıracağını, kemikleştireceği söylenirdi. Cumhuriyetten gelen bu yanlış anlayış Cumhurbaşkanımızı dâhi etki altına almış olmalı ki o da, Gezi Olayları zamanında “ %50 zor tutuyorum diyerek( onların kapısını açarsam düşmanı kılıçtan geçirir)zihniyetiyle kelamda bulunmuştur.Şayet bahse konu zihniyet dimağının arkasındaki zihniyet olamasaydı, tek adamlığa soyunmaz,aklından bile geçirmezdi.
Tarkan Bey 27 Haziran 2019 20:37
1
Neden 17 yıl öncesi irtica üzerine kurulu, ayrıştırıcı, ötekileştirici kemalist, ırkçı, faşist zihniyeti anmıyorsun? Kürt’lere hayvan muamelesi, irtica üzerine inşa edilmiş darbeler, enflasyon, ülkenin çöplük hali, inançları gereği farklı giyinenlere okul yasakları, ikna odaları, başbakan asan yada omuzlayan genareller, cumhuriyet mitingleri ve daha onlarcası. Ya cahilsin yada algı oluşturmaya çalışıyorsun.
Mutlu Yücel 27 Haziran 2019 10:09
2) Ama ne gezer bu zihniyet darbe yapmaktan öte demokrasi önüne de tıkaç olmuştur. Eğer yetiştirilen genç nesillere gerçek anlatılsaydı, onlara “hiç bir kişiye, düzene, kuruma ve topluluğa asker olmamalı”fikri verilirdi. Çünkü asker, emir komuta zinciri dâhilinde üstlerin her dediğini değişmez buyruk olarak telakki edip yerine getirme zihniyetiyle yetiştirilmiş, katılaşmış, düşünce ufku daraltılmış bir güç olduğu öğretilirdi.
Mutlu Yücel 27 Haziran 2019 10:08
1)Atatürk’ü gerçeğinden koparıp betonlaştıran, gençleri de betonlaştırdığı o büstün karşısına zırt pırt dizip”Atam İzindeyiz “dedirterek şartlandıran bir neslin, içeriğini bilmeden, sorgulamadan, papağan gibi tekrar ettiği boş bir slogan. Boş olmasaydı”Cumhuriyetin ve eserlerinin yılmaz bekçisiyiz, atam izindeyiz, senin askeriniz, diyen Cumhuriyet muktedirleri zamanında demokrasiyi teneffüs eder, Mısırdan vs Orta Doğu ülkelerinden kat ve kat ilerde olurduk.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:31
8
Mısır ve Ortadoğuyu görmemişsin. Görseydin böyle boş boş konuşmazdın.
mutlu yücel 27 Haziran 2019 11:07
1
Mısır gittim, orada okuyan arkadaşla yıllarca sık sık haberleştim.Onların aşırı kirli çevresi hariç hık demiş birbirinin burnundan düşmüş iki ülke.Bunu bilmek için oraya gitmek te gerekmiyor. Sisi nin darbesi ile bizim hala da gündemimizde olan darbeleri kıyaslarsan bunu anlarsın.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:18
3
Muhafazakarların “beton kemal” sözü, zamanla kendilerine döndü anlaşılan. Zira dünya tarihinde bu kadar beton üreten bir zihniyet muhtemelen yoktur. Asıl beton kim diye düşünmek gerekir.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:05
Sayin Albayrak Bunlar gücü Eline gecirdiginde o zaman göreceksiniz bu yaziyi bile yazabiliyormusunuz? Biz rahatsiz gerisini Tokyekün onu Destekleyen gazeteniz arkadaslariniz düsünsün saygilarimla
Hakan 27 Haziran 2019 09:57
CHP seçmeni olarak beğenmediğim, militarist bulduğum o slogan, ilk kez 2009'da FETÖ'nün kumpası sırasında vefat eden Türkan Saylan'ın cenazesinde atıldı. Ama bu sloganın, tepkinin sebebini anlamaya çalışalım: devlet kurumları imam örgütlenmesine teslim edilmişti. Atatürk düşmanı imam Fethullah Gülen'in darbe girişimi, laik ve Müslüman askerlerimiz tarafından engellendi, bunu da unutmayalım.
Olan şey 27 Haziran 2019 11:24
9
“Türkiye’de olan şey Pentagon’un üniformalı personel istihdam etmesidir. Bunun darbeyle, darbeye karşı koymayla ilgisi yoktur.”
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:56
Çok acayip bir şey diye bitirmişsiniz ancak bence çok korkunç bir şey. Herşey kendilerinin istediği gibi olsun diyen, başkalarının düşüncelerine duygularına en ufak saygısı olmayan insanlar.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:50
Sen bu konuyu bile istismar ediyorsun. Kendi siyasi menfaatiniz için karsi tarafi haksiz oldugu bir konuda hakli bir eleştiriye tabi tutarken zeminini kaydırarak kendinizi gülünç duruma sokuyorsunuz. Beka gibi bir konuyu istismar ettiğiniz gibi.
karaayna 27 Haziran 2019 09:48
Biraz zorlama bi yazi olmus. Ileride hatalar yaparlar onlari zaten elestirirsiniz. Daha adam koltuguna oturmadan onlar bunu tweetledi, bagirdi diye elestiri yapilmaz. Bizimkiler de taramaliyi alip havaya ates ediyor hangisi daha tehlikeli? Munferit olaylari genele vurmak icin cok erken, azicik sabredin yine elestirirsiniz yeri geldiginde. Simdi kendi mahallenizdeki yanlislari, yalanlari, curumeyi konusma zamani, nerede ne hatalar yapildi bi dahaki sefere ne yapilmali konusma zamani. Cehapenin sirasi degil!
Neyzen 27 Haziran 2019 09:41
Her dönemin kendi şartları var.Şartları bahane etmek ile aynı şey değil.Atatürk dönemini günümüz şartları,ihtiyaçları ve taleplerinden bakarsan eksik ve hatalıdır.Yahu o dönemde sandık kuracak imkanın bile yok.Ama hanedan ve sultanlık düzenine göre ileri derecededir.Şu an katılımcı ve çoğulcu demokrasi ekseninde bakarsak, 1960 ve önceki yılların demokrasi yapısı da batıda eleştirilir.AHLAKİ,DEMOKRATİK,HUKUK,ADİL EKSENİNDE GÜNÜN GEREĞİ DEMOKRATİK HUKUKİ SİSTEM OLMALI.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:36
Onu da siz kendinizi nize bir sorun.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:28
her şey güzel olacak. artık chp özgürlükçü ve mağdurların partisi. 3 oy verdim akp ye. sonra nasuh tövbesi yaptım
ÖZGÜR SARIKAYA 27 Haziran 2019 09:29
AKP’nin yaptıklarından sonra, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” şiir gibi gelmeye başladı insanlara.;)) neyse işin şakası bir yana, 2002 den 2011’e kadar AKP’yi desteklememin yegane sebebi, askeri vesayeti ortadan kaldırma ihtimaliydi(kaldırabildi mi?). İnancım oydu ki, silahlı bir orduya karşı siyasi mücadele verilemezdi, ama seçimle geleni seçimle gönderebilirdik(biraz zor oluyor ama oluyor). Bu yüzden “Mustafa Kemal’in Askerler”inden endişe etmiyorum. Endişem, uzuuunca zamandır askeri vesayetten söz etmeyen siyasal islamcılar... Sebebi ne ola ki? Acaba artık ordu bizim mi diyorlar.
CEVDETT 27 Haziran 2019 09:23
BAKALIM HER ŞEY NE KADAR GÜZEL OLACAK? TAKİP EDİYORUZ!
Dusunen 27 Haziran 2019 09:16
Dinci ve militarist agirlikli ideolojiler ulkeyi yonetiyor. Hukuk, adalet, saygi, tolerans, demokrasi, katilim, diyalog gibi insanliga,humanizme vatandasa deger veren kavramlar az istisnalar disinda yok hukmundedir.... Hamaset, uydurma haberler, irkci, milliyetci, dinci soylemler, istismarlar, gittikce artiyor. Beka,zillet, illet, hain ......tanimlamalari hergun en revacta olan tanimlamalar !! Humanizm, reform, diyalog katilimci toplum, bagimsiz , subjektif medya haberleri gittikce azaliyor...Hortumcular, garibanlari dinle , militarizmle iyi manipule ediyor ....uyutuyor !
Karar Okuru 27 Haziran 2019 09:13
Yapilacak ilk secimde madur numarasi yapabilmek icin dovulmeden agliyorsunuz. Algi yaratmaya calisiyorsunuz. Zahmet etmeyin onyedi senede kimin ne oldugunu herkes ogrendi.
Karar Okuru 27 Haziran 2019 09:05
Dinci, milliyetçi ve mezhepçi dogmalar toplumlarda küçük çocukların gelişim evresinin ilk dönemlerindeki “benim babam senin babanı döver, benim annem en iyi kadındır” gibi bir psikolojik döneme benziyor. Çocuk büyüdükçe hayatı, gerçekleri ana babasını olduğu yere koyar. Toplumlarda da bu nispeten az gelişmiş anlayış zamanla şekillenir ve dogmaların yerini gerçekler almaya başlar. Bireylerde de dünyayı ve olayları inanç ve dogmalar ile değerlendirme yerine objektif algıya bağlı gelişme olur. Yüzlerce yıl öncesinin anlayışlarına yönelmek günümüzle baş edememeye bağlı gibi
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:08
Biz kimsenin askeri ve gözü kör takipçisi değiliz. Fakat Atatürk'ün getirdiği laiklik ilkesini benimsiyor ve fikri hür vicdanı hür insanlar olarak hayatta kendimize bilimi rehber almaya çalışıyoruz. Bunlardan hangisi sizi rahatsız ediyor?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:00
5
Yazıyı okuyunuz. Orada yazıyor. Ama anlamak istemiyorsanız o başka...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:09
6
Yukarida bi arkadasin yazdigi gibi bunlarin aklini 15 temmuz bile baslarina getirememis..Ataturkun din dusmani olduguna o kadar sartlandirmislar ki arkadaslar kendilerini laikligin dinin istismarinin onundeki en buyuk engel oldugunu bile algilayamiyorlar..
karar okuru ben 27 Haziran 2019 09:04
evet geçmişi bırakıp ileriye bakabilsek, galiba bunu hiç bir mahalle hiç bir zaman başaramayacak... Akpartiyi artık desteklemiyorum ama chp zihniyetinden de Allah muhafaza etsin bizi..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:06
1
merak etmeyin gençler böyle değil
Karar Okuru 27 Haziran 2019 08:39
Geri kalmış zihniyetler için modernleşme gelişme öldüresiye korkutucudur. O neden gelişmiş ülkelere gidenler içe kapanır, adet ve ananelerine ölesiye sarılır ve değişmeye direnmeye çalışır. Kural o ki aşamayacağı duvarlardan ileri gidemeyenlerin geriye gitmekten başka çaresi olmaz. Bu bir tercih değil mecburiyettir.
takip'ciniz 27 Haziran 2019 08:26
meral akşenerin ilk anıtkabir ziyaretinde '''---iman tazelemeye geldik '' cümlesi bence daha vahimm.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:49
1
Aksener göcmen degilmi?
Takipci 27 Haziran 2019 08:24
Gunumuz islamcilarini tanidikca, M.Kemalin degeri daha iyi anlasiliyor.
? 27 Haziran 2019 08:23
Müslüman Basiret sahibidir.Bir müslüman iki kere aynı yılan deliğinden ayağını ısırttırmaz.60 ihtilalinden ders almadık.28 şubattan ders almadık.Muhafazakar basındınız deistim, ateistim ,eski islamcıyım diyenlerin mesajlarını yayınladınız.bir kadeh alacaksın diyenleri baş tacı ettiniz.Ak partileri sansörlediniz veya linç ettiniz.Ekrem kazandı diye sevinç çığlıkları atıyordunuz.Başardınız Ne mutlu size!
Maraşlı 27 Haziran 2019 10:41
3
Kaybolmuşsun. Buraları okudukça kendine gelirsin
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:17
Esas olan her koşulda demokrasi, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, insan hak ve özgürlük lerini savunmak olmalı. "Senin diktatör un kötü benimki iyi" tartışması boş. İlkesel olarak diktatorlere ve diktatorluge karsi durmak gerek. Esas olan demokratik ilkeler ve kurumlardır. Tribün amigolugundan vazgeçmek zamani. Birlikte yasamak karşılıklı saygi ve sevgisiz olmaz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:17
Seni Mustafa Kemal alerjisi yeyip bitirecek sayın Albayrak :)) Ülkenin kurucu liderinin askeri olmak fena bir şey midir? Ah o saydığın kısıtlamaları bir de dönemin şartlarına göre değerlendirsen, ama nerdee. Atatürk dönemini ve bugünü hak ve özgürlükler, ekonomi, hizmet vb. bakımından karşılaştırmak neresinden bakarsan bak ahmaklıktır. İmamoğlu'nun ötekileştirmeyen, kucaklayıcı üslubu seni rahatsız ettiyse, söylersin, seni kucaklamaz.
Atakan Kaya 27 Haziran 2019 08:15
Siz ve sizin gibilerin Atatürk alerjisi yüzünden bugün insanlar bu kadar sarılmakta ve sahip çıkmaktalar ona. Eğer gücü ele aldığınızda yaptığınız ilk iş ona hakaretler edenleri övmek, ayyaş vb. ifadeleri kullanmak olmasaydı bugün insanlar onun adını her yerde haykırmak için fırsat aramazlardı. O istese Mussolini, Stalin, Hitler olmayı seçebilecek iken eksiğiyle gediğiyle demokrasiyi kurarak kendini geri plana atmayı ve egemenlik milletindir demeyi seçti. Erdoğan ise bugün var olan demokrasi yerine farklı olmaya çabaladı. Aradaki fark aslında çok net siz bulamasanızda
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:44
2
Atakan iste kemalist sistemin okulundan mezun olanlar böyle coook bilgili oluyor. Baska bir sey ögretmiyirlarki cocuklara!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:07
Hakan Bay, nasıl akparti seçmeninin içinde radikal islamcısından liberal demokratına kadar geniş yelpazede bir seçmen varsa benzer bir yelpaze chp'de de var. Siz o seçmen yelpazesi içinden siz görmek istediğinizi görüyorsunuz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:27
0
Hakan, 08:07'e ek olarak.. Hani bir zamanlar, birlikte parti kurmayı ya da Ertuğrul Günay'la birlikte parti kurarlarsa destekleyeceğini düşündüğün, Mehmet Bekaroğlu, desem mesela...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:02
Mustafa Kemal’in öncülüğünde kurulan cumhuriyet olmasaydı, bugün Osmanoğullarından olmayan Erdoğan, devletin başında olmazdı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:42
1
Dogru ya, niye bizim 3-5 bin yillik tarihimiz var diye ögünüyorsunuz o zaman? Osmanoglu gider hasanoglu gelir. En azindan bizden biri.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:04
3
Eeee.. olmasaydı olmazdık dersin şimdi.. bi bitmediniz .. olurdu olurdu bal gibi olurdu.. M.Kemal olmasaydı, Hasan Mustafa olurdu.. binlerce yıllık tarihimizi, onlarca devletimizle devlet kurma yeteneğimizi sadece M.Kemal e bağlayıp, siglastirmak! Biz Türk milletiyiz ve her daim bir devletimiz olmuştur.. (bkz..Dünya tarihi) kendi küçük dünyana bu milletin genlerini sigdiramazsin, uğraşma!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 14:56
2
Eğer bir insan geri zekalı değilse, bu yorumdan, "olmasaydı olmazdık dersin şimdi" sonucuna ulaşamaz. Yorumun neresinden çıkarttınız, Mustafa Kemal'in yeni bir devlet kurduğu bahsini ? Konu devlet değil ki, rejim.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 15:00
1
Gel de simdi erol mutercimlerin ulkeyi isgal kuvvetlerinin tam hakimiyetinin ve zulmunun millet uzerinde hissedilmeden kurtardigi icin Ataturke kirginligina hak verme..Adam o kadar hakli bi konuya deginiyor ki..kurtulus biraz daha gec olabilseydi su an burda Ataturkten rahatsiz olan insanlari goruyor olmazdik..suçun gercekten cok buyuk atam..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:56
Hakan Bey AK Parti eleştirilerinde zorlandığı için durup durup suyu ısıtıyor. Ülkede tartışılması gereken bunca şey varken konuyu buraya çekene cevap vermek çok da akıl karı değil fikrimce.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:36
3
işte tam da bu!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:48
Elbette Sümer zırvalıklarının peşinden değil; Mustafa Kemal’in akıl ve biliminin peşinden gidiliyor. Dijital çağda yeni nesil bu yüzden onu çok seviyor. 5 duyu organıyla kavranılana hayranlar. Ayrıca batının 300 senede yapabildiği bilim hukuk ve demokrasi devrimlerini 15 senede başarabilmek için o takriri sükunlara ihtiyaç olduğunu da yeni nesil biliyor. Gördülerki safsatayla uğraşanlar 21. Yy da bile demokrasiyi yok ediyorlar. Tüm bunlardan dolayı yeni nesil Mustafa Kemal’in askerleridir.
Yaman Arıkan 27 Haziran 2019 07:50
Tüm dünyanın dünya lideri olarak tanımladığı RTE yi sırf nefretlerinden dolayı yıkmak İçin kendi öz evladını yıllardır şehit eden teröristlerle omuz omuza hainlik yapan CHP zihniyetine ne desen boş. Ama bu iş bumerang gibidir güvendikleri kimselerin namlularının kendilerine dönmesi yakındır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:14
0
Bu ne balik hafizalik kardesim secimi kazanmak icin ocalan kardesler kartinizi daha masadan toplamadiniz..iyisiyle kotusuyle secilmis bi partiye terorist basinin sozunu dinlemedigi icin teessuflerinizi bildirdiniz..kusura bakmayin ama artik bu argumani kullanazsiniz buyuk gecmis olsun bi kaleniz daha yikildi..
Yaman Çelişki 27 Haziran 2019 11:28
0
Selam Yanan Arıkan. Kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı televizyona çıkaran, bebek katili abisi Apo’dan mektup taşıyıp kendisine yerli ve milli diyenleri nasıl savunabilirsin. Ne akp ne cehape. Bilgilenmemiz gerek. Aklımızı kullanmamız gerek.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:13
Sayın Albayrak, yazılarınızı okumaya kısa bir zaman önce başladım ve ilgiyle okuyorum. Ben 70 yaşında devlet bursuyla öğretmen okullarında okumuş cumhuriyet değerleriyle yoğrulmuş, 35 yıl gençleri yetiştirmiş idealist bir emekli bayan öğretmenim. Yazınızda sözünü ettiğiniz "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sözünü o kadar yanlış anlayıp o kadar ilgisiz yerlere taşımışsınız ki. Oysa bu sözü söyleyen bizler onun bizim aydınlanma ışımış olduğunu ve onun sayesinde tam bağımsız bir ülkeni vatandaşlar olarak onun açtığı çağdaş uygarlık yolunda yürüdüğümüzün ifadesidir. Kefen giydik diyenlere karşı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:04
2
Çok iyi niyetle yazmışsınız ancak sizin iyi niyetinizi o sloganı atan herkeste görmek mümkün değil. Ayrıca "sivil askerden üstündür".
Yüksel dinçer 27 Haziran 2019 07:13
Atatürk düşmalığı siz ve sizin gibi düşünenlerin beynini uyuşturmuş lütfen bir format atın
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:08
Imamaoglunu tebrik etmemek icin yandi gulum keten helva. Atatürk bir felsefe akil ve bilimin rehber alindigi. Kisi olarak algilanmiyor zaten. Kimse tek partiyi ozlemiyor. Zaten yasiyoruz gun be gun. Baska ne demek istiyorsunuz açıklayın lütfen.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:49
Son 8 yılda, bu ülkede Atatürkçülüğü Ak Parti ve siyasal İslamcılar hortlattı. Dini o kadar siyasete alet ettiler ki, bundan rahatsız olan seküler kesim de Atatürk'e sığındı.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:43
0
Bu dogru, RTE anti kemalistlikten, kemalistlige evrildi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:45
0
Yav he he... Kenan Evren, ihtilal sonrası çıkarttığı yasalara bak, 90 ları ne çabuk unuttunuz.. Atatürk de Atatürk... şu an yorum yazdigin yazar hapis yatti.. bil bakalım niye?! Ahmet Kaya ya atılan çatallar... üniversite meziniyetinde başörtülü olduğu için verilmeyen diplomalar, 1000 yıl sürecekler ... bunlar hep Atatürkçülükle başlayan cümlelerdi...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:37
Merak ediyorum devletin kurucusunu sevmek neden suç oluyor ? Albayrak çok galiz bir soru sormuşsun o dönemde demokrasi mi vardı diye. Allahtan kork yahu, o dönem de olmasını nasıl beklersin. Olağan üstü hal vardı o dönem. Haaa tabi olağan üstü hal sadece bu zamanda olabilir o dönemde öyle bir uygulama olamaz diyorsun. Resmen ikiyüzlülük bu yaptığın.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:03
1
O dönemde dünyada hangi ülkelerde demokrasi vardı ki?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 06:31
Hakan Bey, durup durup bize sataşıyorsunuz, size laf yetiştirmekten sıkıldık. Siz daha iki gün önceye kadar destek vermeye devam ettiğiniz partinize ve devriminize mi dönseniz acaba?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 05:13
Atatürk’ten önce Osmanlı Devleti günümüz Norveç’i seviyesindeydi herhalde. Abdülhamit’e nobel barış ödülü verilmişti. Atatürk geldi diktatörlük getirdi. İdamı ilk o getirdi bu topraklara. Her şehirde Sorbonne ayarında hukuk fakülteleri vardı. Atatürk tek tek kapattı o güzide kurumları.
Ben 27 Haziran 2019 04:06
Hakan Albayrak'ın uyarıları çok önemli. CHP'lilerin 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganı bence günümüze uygun değil. İmamoğlu'nun kullandığı Atatürk Cumhuriyeti sözünde ise bence sorun yok. Sonuçta ülkemizin kurucusunun kim olduğu belli. Ama özgürlük standartlarımızın yükselmesine ihtiyacımız olduğu ortada. Hiç bir dönem asrı saadet değil, Atatürk dönemi dahil. Geçmişe değil ileriye bakmalıyız. Hatalarımızdan öğrenip doğrularımızla gurur duymalıyız. Asrı saadet özlemi değil, mutlu bir gelecek inşası gerekli.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 03:05
Sayin yazar, sizin cenahin buyuk cogunlugu Erdogan'i idol olarak goruyor, karsi cenahin buyuk cogunlugu Ataturk'u. Siz, yargiyi emir kulu yaparak muhalifleri, gazetecileri, halkin sectigi milletvekillerini, sivil toplum liderlerini, akademisyenleri, hak savunucularini gulunc iddianamelerle hapse attiran Cumhurbaskani'ni elestiriyor musunuz? Butun olup bitenlere, yapilan haksizliklara, adaletsizliklere, hukuksuzluklara ragmen Cumhurbaskani'ni elestiren tek bir cumlenizi bile gormedim bugune kadar. Ataturk'u ovenlere kiziyorsunuz, Erdogan'i ovenlerle araniz hos. Sizinki tutarsizlik degil mi?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 05:06
6
İkisi bir değil kardeşim. Atatürk’ün kütüphanesi var. Reis, danışmanlarından kitap özeti okuyormuş. Ha ortak yön mü? ikisi de topçuymuş, ama birinin attığı top vatanı kurtardı. Diğerinin attığı toplar hep auta gidiyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:56
3
Soru ( aslında içinde net cevabı olan soru ) harika. Sayın yazarın kendisini de tasvir eden bir yazı olmuş. Yazı güzel ama, taraflı ve samimiyeti yok.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:35
1
05:06, "diğerinin attığı toplar" auta gitse, öp başına koy. Arkadaşın attığı toplar hep kendi kalemize.
Top Erdoğan’da 27 Haziran 2019 02:38
Bu gün sevdiğim değerli Kürt bir dostumla konuşuyorduk, Kürt’ler akp ve erdoğandan Selehattin Demirtaş ve diğer içerdeki Kürt vekillerin öcünü aldı diye ve mutluyduk yalnız sorun şuydu bu CHP’li ler zaten ulusalcı Vd milliyetçilerin önde gideniydi ve ikimizde bundan hemfikirdik... demem şuki CHP’ye oy veren çoğu seçmen oyunu CHP’yi sevdiği için değil Erdoğan’dan nefret ettiği ve ona yanlış yolda olduğunu söylemek için verdi oyunu eğer Erdoğan eski haline döner ve demokrasi insanhakları diğer ırk ve meseplere saygılı olursa çoğunluk geri akp ye döner yani top Erdoğan’da
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:08
2
Bundan sonra ne kadar söylem degistirirse degistirsin inandirilicigi kalmadi erdoganin yani bitti o iş..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:22
1
Başkanlık sisteminde inat eden Erdoğan değişemez. Değişmez değil, de-ği-şe-mez. Çünkü, kendisini saraya taşıyan ve orada tutan Bahçeli, buna izin vermez. Bu millet de, ona, tek başına % 50 + 1 ‘i vermez. Kendisine yeni bir koltuk değneği lazım. Görünürde, tek alternatif var, HDP. Soru şu : Kürtler, daha birkaç gün önce 'Kürt de olsa benim kardeşim, O da İnsan' diye ayrımcı bir dille, onlara lütfen hak tanıdığını beyan eden Erdoğan’ın kendilerini bir daha kandırmasına izin verirler mi ? Bunu, değerli Kürt dostuna, bi’ sorsana arkadaşım.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 02:25
M.Kemal'in yaşadığı yıllarda dünyada Musolini,Hitler,Stalin gibi adamlar vardı. Bazı ülkelerde kadınların oy kullanma hakkı yoktu. Liderleri yaşadığı dönemle değerlendirmeli. Siz dincileri Atatürk kini yedi bitirdi
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:19
7
İzollu
Karar Okuru 27 Haziran 2019 02:11
Mustafa Kemal Niye çok rahatsız eder? Onun yaşadığı dönem, o dönemdeki sosyal koşullar, ülkenin ve halkın gelişmişlik düzeyine bakmadan günümüz ve gelişmiş toplumların kavramları ile karşılaştırmak 1 yaşında iken çocuğun altına kaçırmasını eleştirmek gibi olur. Ama esas hazımsızlık önerilen gelişmenin, çağdaşlaşmanın donanımı yetmeyenlerde yarattığı iç korkudur. Öfkeyide yaratan bu iç korku olmalı. Ne o dönemin özellikleri ne şartları geçerlidir bugün. Onunla hatırlananlar ise, en hakki mürşit ilimdir, yurtta sulh cihanda sulh ve egemenlik kayıtsız şartsız milletindir deyişleridir.
karar okuru ben 27 Haziran 2019 09:06
2
o denemeleri geçiniz artık lütfen, o dönemin koşullarını da..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:56
Bu size niye dert oldu? Onlar yıllardır böyle.Bize bakan kısmı şu ki aynı zihniyetin Erdoğanlısı oluşturuldu.Üstelik Mustafa Kemal Cumhuriyetin banisi olarak normalleştirildi ve içselleştirildi. İtiraz edecek yüz bırakmadılar ki Kemalistliğe? Ne diyeceğiz eğer yarın iktidar giderse? Efendim Reyiscilik yaptık ama siz Atatürkçülük yapmayın mı diyeceğiz?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 01:36
Gunaydin Ayıldınız Tebrik ederim O kadar parlatmanin sonucu normaldir..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:45
17 yıllık akp belasını açan chp'lilerdir.Sağ seçmen chp gelmesin diye mecburen akp'ye veriyor.Chp yıllardır halkın inancıyla,başörtüsü ile uğraştı.Bedelini ağır ödüyorlar.17 yıldır inmiyor işte akp!Erdoğan akıllı adam.Siyaset sosyolojisini iyi biliyor.Karşısında chp gibi sözde bir parti var.Kutuplaştırma siyaseti ile oyları topluyor.Chp yönetimi ılımlı bir çizgiye gelse de taban aynı şekilde cahilliklere devam ediyor.Örnek İBB tesislerinde alkol yasağı devam edecek diyen İmamoğlu'na sitem ediyorlar.Bir seçim kazandılar mı ne yapacaklarını bilmiyorlar
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:42
Düşer bir gün maske. Bugün değilse bi hakkın yarın. Elinize kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:41
Abi yat uyu istersen. Bu zamanin chpside tek adamida ona tapinanlarda kimler cok iyi biliyoruz.
Dost acı söyler 27 Haziran 2019 00:36
Katranı eritsen de olmaz şeker Cinsini sevdiğim cinsine çeker. Bu din düşmanı zihbnyetten başka ne beklenir ki. Bırakın böyle gerçek yüzlerini göstersinler ki ne mal oldukları bilinsin. Böyle yalandan yasin okumakla melek yüzlü görünmekle olmaz bu işler.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:36
İmamoğlu'na üzülüyorum.Chp tabanı kendisini yıpratacak öyle görünüyor.Kendisi merkez sağ kökenli.Seçim sürecinde Atatürk güzellemelerinden kaçındı.Biliyor ki bu ülkede başa Atatürkçülük ile geçilmiyor!Ama seçim gecesi zafer sarhoşluğu olsa gerek gaza geldi.17 yıldır niye AK Parti'nin inmediğini şimdi daha iyi anlıyorum.Atatürkçülük ile bu ülkede iktidar olunmuyor.AK Parti Atatürkçülük ile mi ilk seçimde %34 oy aldı?Asla!2007'de bindirilmiş kıtalar kendilerine çok güvendi.Aynı sloganları attılar.Dindar kesime saldırdılar.Ak Parti %47 ile oyunu %13 artırdı
Karar Okuru 27 Haziran 2019 09:16
10
Günümüzde liyakat, eğitim, hukuk, özgür toplum kavramları gelişmişliğin hem göstergesi hem de sebebi. Orta doğu toplumsal kültürü henüz ümmet anlayışından birey anlayışına geçememiş.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:34
Anlaşıldı..Dini kullanarak teba yaratma fikrinden vazgeçilmeyecek... Atatürk nefreti açık ve sarih...Bunun tesadüf ve masum bir yetişme iklimi ile açıklanması mümkün değil.Koca imparatorluğu yiyip bitiren dinciliğin ne demek olduğunun anlaşılmasını beklemek ise bizim saflığımız...Elverişli koşullarda organize sinsi planları yürütme iradesi tasımaya devam ediyor..Temelinde dini kullanarak güç devşirme hareketinin afaki bir çaba olduğunun bilinmemesi tesadüf olamaz...
Ah evet bu harika oldu :
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:26
O insanların yaptığı klasik CHP zihniyeti diyelim , sizin onlara verdiğiniz tepkiye de klasik siyasal islamcı tepkisi diyelim ; peki biz bir arada nasıl ve uygun koşullar altında hoşgörülü ve saygı duyarak yaşayabiliriz buna cevap bulmak inanın çok zor
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:35
1
Kardeşim biz anlaşırız, merak etme. Saygı her şeyi çözer. Korkaklar korkmaya devam etsin, boşver.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:30
Ekrem İmamoğlu %54'ü Atatürkçülük ile almadı.Bu ülkede Atatürkçülük ile başa geçilmez!Şu halkın topu topu %30'u kemalist.%10-15'lik bir kitlede M.Kemal'e "kurucudur","liderdir" diye bakıyor hepsi bu.17 yıldır ülkeyi AK Parti yönetiyor.Hiçbir seçimde Atatürkçü politika izlemedi.%50'lere kadar oy aldı.CHP'nin yönetimi değişse bile taban aynı taban.Bir zafer elde ederler içki içmeler,Atatürk güzellemeleri başlar durur.Nasıl çocuk tecavüzlerine karşı çıkıyorsak,yolsuzluğa karşı çıkıyorsak aynı şekilde alkole de karşı çıkıyoruz
Saçmalamak normal burası tr 27 Haziran 2019 04:15
29
CHP’li değilim ama Yolsuzluk kul hakkı yemektir alkolse sizin inancına göre haram olabilir ama onun inancına göre değildir siz buradaki olmayan bağlantıyı alkol alarakmı alkolsüz mü yaptınız çünkü hiçbir bağlantı ve alakası yoktur yolsuzluk ve alkolle alakalı kısaca siz saçmalıyorsunuz
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:23
26
çocuk tecavüzü ile alkolü nasıl aynı kefeye koyabiliyorsunuz? Başkasına bir yanlış harekette bulunmadığı sürece alkol almak kişinin kendi tasarrufundadır. Tekrar sorayım çocuk tecavüzü ile bu nasıl bir olabilir? Bakın dikkatinizi çekerim, çocuk tecavüzü diyorsunuz!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:29
27
Sayın okur, bakın bakalım devletin alkolden aldığı vergi ne kadarmış, onadan sonra isterseniz madem çocuk tecavüzü kadar kötü bir şey bu yasaklansın. Devlet bu vergi kaleminden vazgeçsin.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:59
27
Kendi halinde içen adamın sana ne zararı var? Yolsuzluk ve çocuk tecavüzü ile alkolün ne ilgisi var? Öyle olsa en büyük yolsuzluklar ve tecavüzcüler alkol içenler arasından çıkardı. Oysa sen de tarikatlarda ve dinci yurtlardaki tecavüz olaylarını biliyorsun. Yoksa o yurtların yöneticilerinin çocuklara musallat olması da mı alkol yüzünden. Herşeyin serbest olduğu ülkede bir tek alkol mü yasak? Kendi halinde eşiyle dostuyla iki kadeh içen adamdan kimseye zarar gelmez. Alkole karşı çıkman alkolün zararı yüzünden mi yoksa dini taassubundan mı? Kafanı taassup ve sana çocukluğundan beri ezberletilm
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:51
2
08.59 İçki islami olarakta insani olarakta uygun değil.Senin yobaz aklının almasını elbette beklemiyoruz.Alkol içenler arasında yolsuzlukların çıkmadığı ne alaka?ÇYDD ve Aziz Nesin Vakfında da tecavüz olayları oldu ama basına yansımadı.işinize gelmiyor tabi.Kendi halinde içen ne demek?Diğer insanlara kötü olan bir şeyi(alkol) nasıl tasvip edelim?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:56
2
04.15 İşinize gelmiyor tabi.Bana göre de yolsuzluk belki kul hakkı yemek değil.Saçmalamak sizin gibi cahillere yakışır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 10:59
3
07.23 Alkolün kötülenmesine niye bu kadar hopladınız?Alkol gibi bir zıkkıma karşı çıkmamdan sanane?İstediğim kıyaslamayı yaparım.Seni ilgilendirmez!İşine gelmiyor değil mi?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:03
3
08 59 Suçun şahsiliği ilkesi diye birşey vardır bunu öğren.Ensar Vakfında çocuklara kim tecavüz ettiyse elbette yargılansın.Ama diğer ensar çalışanlarını lekeleyemezsiniz.Kendi halinde içen adam filanda görmedim ayrıca.Sarhoşluk veren birşey ve kendi halinde içmek!Zanlımca bu yorumu sarhoşken yazmışsınız.Önce bir kendinize gelin ondan sonra konuşalım.Tamam mı alkolü savunan kardeşim?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:06
3
04.15 Alkolün zararları bilimsel olarak ortadadır.Bizim dinimiz hak din.Ben dinimin ne dediğine bakarım.Dinim içkiyi caiz görmemiş.İçkili ortamda bulunmayı caiz görmemiş.Her günahın içinde bir küfür vardır.Müslümanca bakış yolsuzluğa da adaletsizliğe de alkole de karşı çıkar.Zararlı olan ne varsa ona karşı çıkar.Bireysel olana da toplumsal olana da.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:09
3
07.23 Bir kişi kendi evinde alkol alıyorsa hesabını yaradana verir.Kendi hayatıdır çünkü.Hakikati anlatırız,içerse zararına içmezse yararına..Alkolün zararları ortadadır.Soralım madem alkol alan ailelerin çoğunluğu niye çocuklarına alkol içirmiyor?Alkol ile tecavüzlerin kıyaslanması sizi niçin rahatsız etti?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:08
4
08.59 Islâm, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, müslümanlar arasında ticaretini de yasaklamıştır. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Peygamber (s.a.s) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan...(Tirmizî, Büyû`, 59; Ibn Mâce, Eşribe, 6).
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:03
1
11.03 madem suç şahsiliği ilkesi var da nasıl oluyor da içkiyi yani haftada bir kadeh içeni de tecavüzcü sınıfına koymakta sakınca görmüyorsunuz.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:25
imparatorluk yıkılmış dünya fasizmle calkalanıyor ve bir ulus devlet kurulacak? O zamanın sartları denir de neymiş bugunun sartları? pontus imaparatorlıgu darbe mi yapacakmış? Putine posta koyucam derken yediğimiz tokatın sesi amerikadan mı duyulmuş? askeri cuntayı bitiricem diye tarihte gorulmemiş bir operasyona maruz kalmışız da kendi uçaklarımız bizi mi vurmuş? Butun bunların sorumlusu Chp miymiş yine?
KararSIZ Okur 27 Haziran 2019 00:24
CHP nin Ak Partiyi taklidinin bittiğini gösteren gelişmeler bunlar, ama yeterince güçlü değil henüz. İmamoğlunun böyle bir strateji yürütmesi mümkün olmadığına göre Kılıçdaroğlunun söylemine dikkat edeceğiz, Kılıçdaroğlu normalleşmediği sürece takiyenin bittiğini söyleyemeyiz. Diğer yandan Ak Partinin süreç boyunca tıpkı CHP gibi davranıp Seçimi tanımama gibi CHP alışkanlıklarını taklit i olumlu, seçim gecesinden başlayarak Erdoğan’ın normalleşen söylemi ise en azından bu tarafta işlerin yoluna girmeye başladığını gösteriyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:25
Mustafa Kemal'in askeri sloganını onaylamıyorum yalnız sayın yazar, durumu anlamıyor veya anlamamış gibi yapıyorsunuz. Sizin de dahil olduğunuz dar bir İslamcı grup dışında Atatürk'ten, onun adının anılmasından rahatsız olan kimse kalmadı. Sizin de Mustafa Kemal'in askerliğinden değil cumhuriyetten, saltanatın ilgasından ve bunun kardeşi din-devlet ayrımından rahatsız olduğunuzu düşünüyorlar. Çünkü siyasal İslamcılık kendi taraftarlarına bile savaş, yıkım, açlık getirmekten başka bir şey yapamadı. Anlatabildim mi?
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:24
Hakan bey CHP tabanından bahsediyorsunuz.Hiç değişmediler ki.Ufuk Uras'ın kemalistler hakkında attığı twit zaten gerçeği kanıtlıyor.Bir galibiyet elde ettiler mi başlıyorlar yok laiklik yok m.kemal.Şimdi de belediye tesislerinde içki olmayacağından hoplayıp duruyorlar.İçlerinde bi akıllı imamoğlu çıkmış.Sanıyorlar ki laiklik,atatürkçülükle %54 oy alınacak?17 yıldır niye alamadınız madem?2007 Cumhuriyet mitinglerini hatırlayın.Dindar kesimi aşağılayıp durdular laiklik ayaklarıyla.%47 oy aldı AK Parti.8 senedir AK Parti'ye oy atmam ama CHP'ye de oy vermem
Zihni 27 Haziran 2019 00:18
Harika bir yazı. Seçim bitince Makyajları hemen dökülür.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 04:54
13
Asıl sizin takke düştü kel göründü. Haramzadeleri alkışlamaya devam edin
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:21
Günaydın. Böyle olacağını herkes biliyordu. Jeton yeni mi düştü. Ak parti yönetimini her açıdan mumla arayacağız malesef.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:19
Sayin yazar asil size sormak lazim bu Ataturk ve chp alerjinizin sebebi ne?Mustafa Kemal isteseydi tek adam olarak olene kadar tek basina iktidarda kalabilirdi ama bu yola tevessul etmedi..Mustafa Kemal Ataturk bu ulkenin ortak degeridir..desteklediginiz partinin be degere her firsatta kufur etmesinin tuhafiniza gitmeyip chp nin sahip cikmasini garipsemeniz de oldukca trajik..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 05:46
4
Ne yani ölene kadar iktidarda kalmadı mi? Seçim mi vardı o dönemde ? Geçmişi bilmeden yazmak ahmaklıktır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 11:22
3
Asil ahmaklik rahatlikla tek adam olabilecekken bunu tercih etmeyip demokrasiye gecisi ve guclendirme cabasini gormezden gelmektir..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 12:38
3
8+4+4 yillik kemalist egitimin sonucu, cahillik.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 22:28
1
Sizinkiler gibi hosaf icmedigimiz icindir..
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:14
Ne oldu hakan, ne demelerini bekliyordun? "Muhammedin ümmetiyiz" mi diyeceklerdi...
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:12
Ülkeye 17 yılda bir felaket yaşatanlar sıkıştıkça kuruluş yıllarına sataşıyor. Vay efendim niye demokrasi yokmuş. Kaç ülkede demokrasi var o dönemde? Savaş ortamı, dünya birbirini yiyor. Beceriksiz olanlar bahane arar. Hakan Bey de bu kötü günleri örtmek için, vicdanını rahatlatmak için bahane arıyor. Geçmişten suçlu çıkarmaya çalışıyor.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 21:07
0
"Ülkeye 17 yılda bir felaket yaşatanlar" mı??? 10 yılda bir darbe yapıp ülkeyi felakete sürükleyenler siz değil misiniz?
jöntürk 27 Haziran 2019 00:11
hakan sen bu siyasal islam ayaklarını bırak artık akp ile beraber siyasal islamı bitirdi halk 23 haziran türkiyede siyasal islamın mezarını kazdı sende artık jübile yap atatürke laf edip durma.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:06
HAKAN BEY KARDEŞİM. İMAMOĞLU KAZANÍNCA BU KADAR ÜZÜLÜP HİDDETLENECEĞİNİ BİLEMEDİK. YOKSA YİNE AKP Yİ KAZANDIRIR SENİ ÜZMEZDİK......!!!!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:06
Yok olmanın eşiğinden dönülmüş, bu günkü düşmanların yüz yıl önce de kapıya dayandığı bir dönemde yeni bir devlet kurulmuş ve sen kalkıp o dönemi eleştiriyorsun. Hangi ülkede gülücüklerle devrim yapılmış. O dönemde de bazı yanlışlıklar olmuştur ama abartmaya gerek yok. Kaç kişi asılmış Hakan Bey? Kalkıp o dönemi eleştirmek bir acizliği ifade ediyor. Bu güne gel Hakan Bey bugüne.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:03
Ataturk duşmani olunca madalyası takiyorlar
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:59
Anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Atatürk bilmem kaçıncı, sıradan bir cumhurbaşkanı değildir. Ülkenin kurucusudur. Cumhuriyet vizyonu onundur. İstediğiniz kadar kadroları vardı şuydu buydu diye bahane üretin. Değişmeyen gerçek, Atatürk’ün nefesi barut kokan donanımlı bir asker olduğu ve milli mücadeleyi organize edecek siyasi dehaya sahip olduğudur. Ve kurduğu Cumhuriyet öldükten sonrada yoluna devam edebilmiştir. Atatürk bir Saddam, bir Kaddafi değildir.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 23:54
Reis’te rabia selamı veriyor. Ya Allah Bismillah Allah’ü Ekber. Tekbiiir. Allah-ü Ekber. Tekbiiir... bu sesleri de unutmayalım
Timur 26 Haziran 2019 23:53
Atam Babam, Ceddim Dedem. Elhamdüllah. Kimsenin askeride degilim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN