Back To Top
‘Önce psikolojimizi düzelteceğiz’

‘Önce psikolojimizi düzelteceğiz’

 - Son Güncelleme: 23.05.2019 Perşembe 08:22
- A +

Ankara Dostları Platformu’nun iftar programında konuşan Ahmet Davutoğlu, birbirinden önemli pek çok şey söyledi. 

Hepsi başım gözüm üstüne, ama karamsarlık bahsinde söylediklerinin altını bilhassa çizmek gerektiğini düşünüyorum. 

Dünyanın kaotik gidişatını özetledikten sonra dedi ki: 

“Hem dünyada karamsarlık var ve maalesef hem de ülkemizde. Son dönemde nerede kimle karşılaşsanız, psikolojik olarak bir karamsarlığın etkisi altında olduğunu görüyorsunuz. Ekonomik krizler, gergin siyasi söylemler ve hepimizin karşı karşıya kaldığı ve görmekten üzüntü duyduğu ahlaki erozyonlar bir karamsar atmosfer oluşturuyor. Eğer dünyanın bu kaotik döneminde insanlığa yeni bir mesaj ileteceksek, önce psikolojimizi düzelteceğiz. Bize her şey yakışır, ama asla yeis ve karamsarlık yakışmaz. Her şeyi kaybedebiliriz, tekrar kazanırız; iktidar kaybedilir, tekrar kazanılır; mal mülk kaybedilir, tekrar kazanılır; bir tek şey var ki kaybedildiğinde ikame edilmesi mümkün değildir, o da ümit. Ümidi kaybedenin yarını olamaz... Ümidi oluşturacak olan şey korkular, dürtüler değildir; ümidi oluşturacak olan şey ortak referanslara sahip bir topluğun yeni bir vizyon üretmesidir.” 

Konuşmanın devamında o ortak referansları anlattı ve yeni bir vizyonun işaretlerini verdi Davutoğlu. 

Teferruata ileriki yazılarda gireriz inşaallah. 

***

Evet; ufkumuz mevcudu korumanın ötesine geçemez hale gelmişse, ümidimiz mevcudu kaybetmemekten ibaret hale gelmişse, “önce psikolojimizi düzelteceğiz.” 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 22:05
Sayin Erdogan Davutoglu’na bir isaret caksa kosarak gelir. Dik durusu milletin oyuyla secilmis basbakan iken git deyince gitmiyorum diyerek gosterecekti. Suriye politikasinin zararini cekiyoruz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 16:53
Bu milletin, AK-Parti dizisinin ikinci sezonunu izlemeye ne takati ne de tahammülü var.
E.K 23 Mayıs 2019 14:15
Dunyada da isler cok iyi degil bizde bozuk olmasi normal demis Sn Davutoglu... Dunyayi bilemem ancak, bizdeki islerin ve morallerin bozuk olmasinin nedeni Akp'nin ve kismen de Sn Davutoglu'nun kusurudur... Bunlar kendileri sutten cikmis ak kasik olduklari icin, sorunlarin kokenini hep baska yerlerde aramak gibi bir huylari var... Her iki gecten biri issiz, devlet kadrolari Akp'lilere peskes cekiliyor. Ve biz moralimizi bozmayalim... Akp'nin yanlis Suriye politikalari sonucu genclerimiz oluyor biz moralimizi bozmayalim.. Adalet yok, moralinizi bozmayin...Siyasetciler az konussa cok iyi olur...
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 13:07
Davutoğlu bir an önce yeni partiyi kurmalı ve akp nin Meclisteki çoğunluğunu engelleyerek parlamenter rejime dönmenin yolunu açmalıdır. Aksi halde Türkiye Erdoğanın iki dudağına sıkışmış halde yoluna nasıl devam edebilir?
Abdullah hasan 23 Mayıs 2019 11:57
Yaşananlar içerisin de karamsar olabilirim fakat Ümitsiz olamam, Şuan başkalarının bize giydirdiği deli gömleğiyle hayat memat anlayışımızdan sıyrılıp biz biz olunca her türlü zorluğu aşıp yeniden bismillah deyiveririz, öyle bir durum yani.
Ali Kumaş 23 Mayıs 2019 11:35
Sisi asker olmayıp, siyasi olaydı, o da benzer şeyler söylerdi.!
karar verildi 23 Mayıs 2019 10:26
"Müddet-i hayatımda tecrübelerimle fikrimde tevellüd eden şudur: Yeis (ümitsizlik) en dehşetli bir hastalıktır ki, âlem-i İslâmın kalbine girmiş. İşte o yeistir ki bizi öldürmüş gibi, garpta bir-iki milyonluk küçük bir devlet, şarkta yirmi milyon Müslümanları kendine hizmetkâr ve vatanlarını müstemleke hükmüne getirmiş. Hem o yeistir ki, yüksek ahlâkımızı öldürmüş, menfaat-i umumiyeyi bırakıp menfaat-ı şahsiyeye nazarımızı hasrettirmiş. Hem o yeistir ki, kuvve-i mâneviyemizi kırmış." (Bediuzzaman)
ismet badem 23 Mayıs 2019 13:19
2
Şu ifadeleri beğenmeyen arkadaş neyin kafasını yaşıyor merak ediyorum. Merhum tespitte bulunmuş, hastalığı teşhis etmiş... Yanlış olan ne var acaba?
METİN P. 23 Mayıs 2019 09:50
Türkiye siyasetinin ufku neden daraldı:Türkiye kendini batıya karşı takiyye yapmak zornuda hissetti.Böyle bir gereklilik olmadığı halde.Bu ak parti iktidarları döneminde zina suç olmaktan çıkarıldı,aileyi yıkan istanbul sözleşmesi imzalandı,lgbti dernekleri çok yazık ki maateessüf bu itida döneminde yasallaştı.Süresiz nafaka hala devam ediyor.Nedir bunların derdi Allah aşkına.Sadece basit bir takiyye mi?Darbe anayasasına hiç dokunulmuyor.Ona dokunma buna dokunma bu ülke nasıl düzlüğe çıkacak.Makam arabaları,devletin israfları falan
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 08:50
Sayın Albayrak sizi takip ediyorum genel anlamda da her yazınızı okurum. Ahmet Hoca tek başına hareket ederse büyük bir kaşılık bulamaz. Mutlaka Babacan, Şimşek ve Gül gibi karakterlerle birlik olmanın yolunu bulmalı. Aksi durumda sonuç hüsran olur. AKP'nin iktidara geldiği dönemdeki tablonun çok daha ağırını oluşturdu bu iktidar ve şuan ciddi bir boşluk ile birlikte toplumda ciddi arayış mevcut. Herkese adalet, şeffaflık, bireysel özgürlüklerde medeni toplumları referans alma olarak yola çıkılmalı...
Metin 23 Mayıs 2019 08:49
Hakan Bey bu köşe yazısı değil ki. Ahmet Davutoğlu'nun basın açıklamasına dair haber metni olmuş.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:36
Millet birliğini sağlamadıkça sorunlar devam edecektir. Birliğe en büyük darbeyi iktidar hırsıyla kendi tabanını konsolide etmeye çalışan iktidar vurmuştur. Şimdilerde dostlar alışverişte görsün kabilinden birlik beraberlik söylemleri verilmektedir. İş işten geçmiştir yeni bir sayfa açmanın zamanı geldi.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:31
İnsanın psikolojisi terapistte giderek düzelir.
N.Öztürk 23 Mayıs 2019 07:18
Sayın Davutoğlu iyi bir akademisyen ve teorisyen olabilir, ama hepsi bu kadar. Politikaya dönmesin, ona göre değil, düşünce potansiyeli ve hayalleri hacimlidir, ama pratiğe çevirme ve demokratik mücadele yeteneği olmadığını ortaya koydu .Örnek:1- Suriye politikası eseri ortada 2- Pat diye görevden alındı, tek itiraz edemedi, niye, çünkü görev kendisine de pat diye yukarıdan ( mücadele etmeden, hazır ) verilmişti. 3- Özeleştiri yapmıyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:56
Ahmet hoca özünde iyi insan ama bazen boşa konuşuyormuş gibi geliyor. Tarih ve edebiyat ölçülu konuşmalar siyaset çerçevesinde dise dokunur ses getirmiyor. Ne söylüyorsa uzatmadan kısaca söylesin yoksa mahalledeki amcalar hiçbir şey anlamıyor, ben dahil. so what? demek zorunda kalıyorum.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 04:30
Sayin Albayrak sizin vicdanli insafli bir insan ve allahtan korktugunuzu biliyorum yazilarinizdan Bunu Anliyorum Iki de bir davutoglu hersecim öncesi piyasa cikip Chp yöneticilere gibi konusup Ak partiye zarar vermekten baska ne ise yariyor söylermisiniz? Gelinen noktada kendisinin hicmi kusuru yok? Istanbul secimleri kaybedilsin diye ugrasmak Bu nasil bir vefa örnegin Chp gibi bir partinin tarihi zülümlerle doluyken Sizlerdeki Bu rahatligi anlamaktan gercekten güclük cekiyorum Avusturyadan yaziyorum saygilarimla
karar 23 Mayıs 2019 03:31
bu adamlarla bu psikoloji düzelmez.düzelirse bu defa onlarınki bozulur yine insanlara rahat vermezler.başlangıçtan beri amaçlarıda zaten bu psikolojinin düzelmemesi üzerine.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 02:08
Ne davutogluymus arkadas
Engin SFCA 23 Mayıs 2019 06:36
1
guldurdunuz beni...))) Suriyede hangi camide cuma namazi kilacakti Sayin Davudoglu?..))
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:39
Sayin yazar sence bu ulkemizdeki karamsarlikta ahmet beyin payi yokmu?, Samimi olstak soyle .bence ulkenin bu hake gelmesinin en buyuk problemi ahmet beydir Komsularla sifir problem stratejik derinlik rus ucahinin dusurme emrini ben verdim onurlu yanlizlik Yetermi?
karar okuru 23 Mayıs 2019 06:39
0
Hoca - Türk Dış Politikası'nda Davutoğlu Etkisi - Gürkan Zengin, kitabını okumanı tavsiye ederim.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 01:20
irandakiler arabistandakiler suriyedekiler psikolojilerini düzeltebiliyorlarmı? cevap hayır... çünkü dincilikle demokrat olunmaz, barış gelmez kardeşlik olmaz.. benim dinim seninkinden iyi ben üstünüm sen değilsin tarzı anlayışla bu işler düzelmez.. boşuna yazı yazmayın
musto 23 Mayıs 2019 01:15
Hoca nerdeyse gençliğe hitabı okumuş.Son sözünü şöyle bağlasaydı bizlerde kervana katılırdık.Muhtaç olduğun kudret, damarlarında akan asil,kanda mevcuttur!
KARARLI KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 06:36
3
Bu bir cümleden dolayı bütün metni yok sayıyorsun öyle mi? Sen yanlış durakta bekliyorsun bu kervan hematoloğa gitmiyor.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 07:50
2
asil kan ne yav? yok öyle bir şey.
musto 23 Mayıs 2019 13:00
0
akp oy isterken islamın bayraktarı bu türkmen kardeşinizi yolda bırakmayın kurda kuşa yem etmeyin diye % 49.5 oy aldı.Sonrada ben işin ehli değilim diyerek emaneti sahibine teslim etti.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN