Back To Top
Optimar’ın anketinde Davutoğlu ve Babacan

Optimar’ın anketinde Davutoğlu ve Babacan

 - Son Güncelleme: 04.10.2019 Cuma 09:04
- A +

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan liderliğinde kurulması beklenen yeni partilere oy vermeyi düşünenleri yüzde 6 ila 9 (Babacan yüzde 6-7, Davutoğlu yüzde 8-9) civarında gösteren anket sonuçlarını abartılı bulanlara kötü haber:

Kamuoyu araştırma şirketi Optimar’ın 5-10 Eylül 2019 tarihleri arasında 26 il genelinde 18 yaş üzeri 1708 kişi ile görüşerek gerçekleştirdiği “Türkiye Nabzı Araştırması”nda bu rakamlar daha yüksek çıktı.

***

“Parti kurarsa oy verir misiniz?” sorusuna olumlu cevap verenlerin oranı Babacan için yüzde 12.1, Davutoğlu için yüzde 10.9. 

Bu soru ikisi için ayrı ayrı sorulmuş, ‘İkisinden hangisini tercih edersiniz?’ diye sorulmamış, dolayısıyla hem Babacan hem Davutoğlu’na oy vereceğini söyleyenler olabilir.

Bu nedenle iki rakamı toplayıp “İkisi toplamda yüzde 23’ü buldu” diyemeyiz.

“Optimar’ın araştırmasına göre ikisinin toplamı her halükarda yüzde 12’nin üzerinde” diyebiliriz ama.

Tabii ki yeni partilerin gerçek potansiyelleri (daha büyük veya daha küçük), bu partiler şekillendikçe ve siyasette varlık gösterdikçe ortaya çıkar.

AK Parti iktidarının ve mevcut muhalefet partilerinin tavırları da buna tesir edecektir.

***

Davutoğlu ve Babacan’ı yüzde 1-3 veya en fazla yüzde 3-5 bandında görmek isteyenler için yukarıdaki haberi iyice kötüleştiren bir hususu belirtmeden geçmeyelim:

Söz konusu araştırmayı yapan Optimar’ın başında Hilmi Daşdemir bulunuyor ve Hilmi Daşdemir -televizyonda katıldığı tartışma programlarını izleyenlerin çok iyi bildiği gibi- AK Parti’ye yakın, Davutoğlu ve Babacan liderliğindeki yeni parti teşebbüslerine mesafeli.

Yani, Daşdemir’in Davutoğlu ve Babacan lehinde ‘şike’ yapması düşünülemez.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ÖZAY OĞUZ 17 Aralık 2019 11:21
KALBİMDE TEKRAR RAHMETLİ ERBAKAN HOCAM DÖNEMİNDEKİ GİBİ AŞKI VE ŞEVKİ VE HEYACANI UYANDIRAN YENİDEN REFAH PARTİSİ DİYORUM.
karar 17 Ekim 2019 11:12
Davutoğlu babacan beraber olsunlar daha iyi olur
Murat AKSOY 07 Ekim 2019 15:04
YENİDEN REFAH geliyor! Gerisi hikayeden tayyaredir. Hele az sabır!..
KARAR OKURU 05 Ekim 2019 04:57
AKP istemeyerek oy verip bir kesim var. Sorulduğunda başka kime verelim, Kılıçdaroğlunamı verelim diyenlere işte alternatif. Hayırlı olsun.
KARAR OK 04 Ekim 2019 22:29
Göbek at..Ak partiden kurtuluyorsun..her şey süper olacak..Koalliasyon..kaos..Bütün dünya sevinir artık..nefsiniz biraz olsun doyar ...
mahalenin delisi 04 Ekim 2019 20:10
her kim seçime girerse girsin isterse bizim mahallenin delisi, parçalı bulutlu bir oy oranı çıkacak partilere. belki birinci ikinci yüksekalır fakat digerleri üj bej. yani chp + iyi parti nin listesinden..
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 19:45
Babacan Türkiye için bir sans yoksa dibe doğru hızla çakılacagız.
Mehmet 04 Ekim 2019 18:31
Devlet adalet,liyakat ve ortak akılla yönetilir.Baskanlik sistemi bunları yok etti.Ip e oy veriyorduk ama babacan gelirse oyumuz babacana
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 17:36
Sevinmiş gibisiniz , hayır olur inşaallah
Mustafa Soylutürk 04 Ekim 2019 16:39
İnsanlar neden dereyi görmeden paçayı sıvasın !..İsmi geçen Parti kuracaklar toplumun bilmediği Beyefendiler değil ki ....Daha önce yetkileri vardı..Türkiye'yi düze çıkaracak ne yaptılar ki.Yoksa .yapacaklarını parti kurunca yaparız diye görevlerini suistimal mi ettiler? Aslında görünen köy kılavuz istemez...Bunların bildikleri yanıldıklarına yetmeyecek...Orta da vol yok yumurta yok ..Neyin kamu oyu araştırması .Kamu var lakin oyu yok....
Hayır, ne perhiz ve ne de lahana turşusu. Bu iktidarı kaybetme korkusu. Dün seçim kazanma oranını yüzde 20 lere indiren yazar bugün yeni partilere övgü yağdırmakta. Tutarsız mı? Hayır, sonuna kadar tutarlı. Yazarın kampı ezelden beri belli. Kim demiş çapraz dilli! Sanmayın ki, ortaya konuşur gibi; Tuttuğu takımla senli benli. Hem seçim geçer puanını indirme taraftarı ve hem de yeni partilere sıcakkanlı olmasının tek sebebi Erdoğan'ı tekrar kazandırmak. Nasıl olur bu? Yeni partiler hem ocaktan dağılanları, hem solcuları, hem liberalleri toplayıp son tahlilde Erdoğan'ın potasına boca edecekler.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 15:53
Anketleri yabana atmamak lazım. Tam tahmin tutturamasalarda. Üç aşagı beş yukarı, bir şeylerin olacağı belli olur .çevremde tanıdığım iş yerinden arkadaslar filan. Ekseriyetle akp ye oy vermiş insanlar.ekonomik gidişattan onlarda memnun değiller. Heleki zamlar milleti bıktırmış..bu insanlar chp ye hayatta oy vermezler. Ama, alternatif parti, Davutoğluna babacana oy verirler. . .Daha Davutoğlu partiyi kurup sahaya inmiş değil..hele bir sahaya çıksın.vaatlerini programını açıklasın, hatırı sayılır oy alacaktır
Yusuf 04 Ekim 2019 15:38
Davutoğlu tutmaz. Ama Babacan biraz liderlik gösterebilirse, %30'u bile bulur. Ancak Gül'ün piyonu gibi gözükmektende kurtulmalı.
Baba Candır.
Kendilerine ÖSO komutanı diyen, Türkiye'nin himayesindeki dört tane terörist çapulcu Şanlıurfa'da toplanıp, milli ordu kurduklarını açıklamışlar. ABD himayesindeki dört tane terörist çapulcu PKK'lı, Suriye'nin kuzeyinde devlet kurmak için bir araya gelmişler.
daş 04 Ekim 2019 14:29
mevcut sistem dışında hiçbi yere oy veremiyordum muhafazakar ve islami hassasiyetleri olmadıkları için ve tabii alternatifleri olmadığını düşündüğüm için ancak önüne gelen yargılanmadan fetöcü diye yaftalanınca işlerinden, okullarından itibarlarından olunca istesemde veremez oldum.davutoğlunu ve babacanı tebrik ediyorum.4 tane oyum var 2+2 size ananızın ak sütü gibi helal olsun siz alternatif oldunuz.
iyildiz 04 Ekim 2019 14:21
SAADET PARTİSİ dururken, hâlâ bu AKP nin akıbetinden ders almadan, bahsettiğin şahısların vebalini ölçmeden, adam gibi MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİni yeniden giymek gerektiğini savunacağına asıl şikeyi sen yapıyorsun...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 15:46
3
saadet gibi hazır bir parti dururken gidip 2 tane yeni parti kuracaklarmış.Millete sormuşlar bana da yolda sorsalar veririm derim ama ne yazık ki işler öyle değil.yüzde 3 bile bulamazlar. gelin saadete gül,babacan.davutoğlu,şener ve diğer küskünler en azından %15 kesin
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 21:19
1
15:46, Saadet zaten var. Oyu %1. Demek ki varlık oy nedeni değil. Saydığın zevat Saadet'e gelirse %14 ediyor, gelmezse %3. Bu Bahçeli matematiğine benzedi. :))
MALKOÇ 04 Ekim 2019 14:06
.ÇALIYORLAR AMA ÇALIŞIYORLAR.... ÇALIŞANLAR ÇALABİLİR diye bir ruhsat... ..... DÖRT KİTABIN , HANGİSİNDE YAZIYOR.... ALLAH RIZASI , İÇİN , BİRİNİZ GÖSTERSİN..... BENİM BİLDİĞİM, HİÇ BİR KİTAPTA YOK... ...... ÇALIŞIYORSA ; ÇALABİLİR DİYE BİR SURE , AYET, BAB, SUHUF VS YOK..... YOK, YOK, YOK.... ALLAHIN KİTAPLARINDA YOK.... PEKİ BUNLARIN BİR KİTABI , VAR MI., VARSA HANGİSİ.....??? KİTABI DA BIRAKTIK, BU DİN TÜCCARLARININ İNANDIĞI BİR AHLAKİ DEĞER VARMI? ABD KÖPEKLİĞİNDEN BAŞKA....
Murat Calik 04 Ekim 2019 14:04
yakinda Ak parti olmasinda ne olursa olsun dersiniz. davutoglunun yüzde 1 dahi alamiyacagini tahmin ediyorum. zaten ak partiden kopanlar koptu.
CEVDETT 04 Ekim 2019 13:40
''TÜRKİYE KOALİSYONU'' OLACAK ŞEKİLDE DEVLET YÖNETİMİ BAŞKANIN ALTINDA BİRLEŞTİRİLMELİ. ALİ, VELİ İŞİ DEĞİL DEVLET YÖNETİMİ. BABACAN'DA KARİZMA YOK, DAVUTOĞLU'NDA LİDERLİY YOK. ÖRT Kİ ÖLEM!!!
malatyalı 04 Ekim 2019 14:54
2
Demekki devlet karizma ile yönetiliyor. Yeni bir yönetim şekli. Türkiyeye özgü. Vah ki vah...……!!!!!!!!!!
AHMET KARADAĞ 04 Ekim 2019 12:37
SAYIN ALBAYRAK; OY VERİRMİSİNİZ İLE KURULDUĞUNDA ALTERNATİFLER ARASINDA OY VERMEK ARASINDAKİ NUANS FARKINI FARKETTİKLERİNDE..... ABDULLATİFİN ARKADAŞLARI OLUVERİRLER DE SİZZLERİNDE BUN DA PAYLARI OLUR. YAZIK... ÇOK YAZIK...
Türk oğlu ! 04 Ekim 2019 11:48
Konuya girmeyeceğim. Sadece merak ettim. Bu Siyaset, Basın, İş dünyasında ki "Albayrak" soyismi taşıyanların akrabalık bağı nedir. Mesela, Hakan Albayrak'la Berat Albayrak'ın bağlantısı var mı. Sadece isim benzerliğiyse, benzerliğin bu kadarına da pes diyorum doğrusu.Çünkü bu alanlarda o kadar çok "Albayrak" var ki. Bence devleti kurtarmak için bir an önce bütün Albayrak'ları sınır dışı etmeliyiz.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:07
Davutoğlu Türkiye in başında yakışıyordu bağırmayan ve sorunları çözecek bir duruş vardı bu arada yabancı dil iyiydi sanırım ve Suriye den gelen göç alakası yok sn Davutoğlu ile evde kavga çıksa ilk gidilecek yer komşudur
ÖZGÜR SARIKAYA 04 Ekim 2019 11:06
Kullandığım GSM şirketinin bedava arama hakkımı kullanarak 5-10 bin kişiyi de ben aradım, anket yaptım. Babacan %26, Davutoğlu %27. Maşallah! dedim.
avni 04 Ekim 2019 11:06
Yıllar önce ;Erdoğanın Babacanı yıpratmayarak partinin başına geçireceğini düşünüyordum.Bana öyle geliyor ki buda bir Erdoğan projesi ,ak parti kaybettiğinde kendilerine dokunmayacak birilerinin ikdidara gelmesini istiyorlar.Ama halk yavaş yavaş chp li olmaya başladı.Bunun önüne geçmeye çalışıyorlar gibi gelmeye başladı bana.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:41
2
Avni sen gene mi ortya çıktın
Sarı Selim 04 Ekim 2019 10:43
Akparti az hata yapmadı kabul ama ortada en iyi seçenek yine o çünkü terazide hala iyi yönleri ağır basıyor. Yeni oluşumların ne kadar oy alacağının pratik bir neticesi Cumhurbaşkanı seçiminin millet ittifakı adayında kalması olacaktır. Yeni partiler iktidara gelseler Akpartideki kadrolar olduğu gibi yeni yapılanmaya geçecektir dolayısıyla bugün şikayet ettiğimiz şeyler bu sefer de farklı tabelalar altında yaşanacak (ki iktidar olma durumları şu şartlarda mümkün değil) Bugün Erdoğan olmasa Davutoğlu'na oy verirdim ama onu gönderip sola ülkeyi teslim edecek yapılanmalar millete ümmete zarar
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 10:15
Hakan Bey; Tayyip Bey ve AKP 40+1 i NEDEN İSTER? Temel Bey çok güzel söyledi. Tayyip Bey ve AKP % 10 Baraja MUHTAÇ olacağı ANLAŞILDI. Bende olacağını biliyorum, ama artık KESİN bende İNANMAYA BAŞLADIM. Hakan Bey; % 50+1 olmadığını anlayan AKP + MHP + BBP İttifakı, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde AKP + MHP + BBP + Bebek katili (Mektubu) + Bebek katilinin Kardeşinin (TRT de Röportajı) İTTİFAKI işe yaramayınca şimdi de HDP yi aralarına alabilmek için HDP den içeriye atılan Milletvekilleri AYM den AKlanıyorlar. ZAMANLAMA MANİDAR DEĞİL mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:12
Hakan bey birgün reis güzellemesi yapıyorsunuz, bir gün de davutoğlu ve babacan Bu kadar çelişkili olmanız sizin adınıza güzel bir tablo ortaya koymuyor. Net olun lütfen
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 14:34
2
Aksine çok iyi yapıyorsun hakan bey. Takıntı yapmıyorsun eğriye eğri doğruya doğru. Allah razı olsun.
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 09:51
Hakan Bey; Tayyip Bey 24.6.2014 AKP Grup da; Bu sabah yaptığı konuşmaya bakıyorsunuz Bahçeli’nin, aman yarabbi. Baştan aşağı, yine ifade ediyorum bu kürsüden ağzından salyalar akıyor. T.C. Başbakanına köksüz diyecek kadar kökten binasip olan kişi bunun hesabını verecektir. Despot diyen bir adam bunun hesabını verecektir. İftiralarla dolu bir konuşma. 16-17 yıldır partinin başındasın geldiğin yer ortada. Ben MHP’li kardeşlerime hep sesleniyorum. MHP’yi küçülten bu adamla bir yere varamazsınız. HATIRLADINIZ mı? ANLAŞILAN, MHP yi Küçülten, AKP yi de KÜÇÜLTMÜŞ. Saygılarımla
Bir CB seçiminde diyelim Davutoğlu yüzde 10 oy aldı. Bu oyun tamamını da AKP'den aldı. Ve Tayyip'in ilk turda seçilmesine mani oldu. Davutoğlu'nun dünya görüşüne bunun ne katkısı var. Şiş indirmek için siyaset yapılmaz. Siyaset ülke için yapılır.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:39
Aç tavuk ve darı ambarı hikayesi. CHP gericiliğinin, HDP ırkçılığının ekmeğine yağ sürüyorlar sadece...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:30
Belediye secimlerinin beka sorunu !! bile olarak goruldugu bir ulkede secimler gereksiz olmayabilir.....Zillet - hain ittifakina !! devlet teslim edilemez.... Verilen oylar tercih degilde ...tepki oyu ? oldugu icin yok hukmundedir.....(Aksam gazetesi yazari yorumu...). Siz bir fanatik mezhepci ve sagci yazar olarak, neoliberal yeni versiyonlari simdilik tercih edebilirsiniz, Yarin belki yine eski tercihlerinize donebilirsiniz.... Hukuk, demokrasi, insan haklari, katilimci toplum, hur gazetecilik, farkli dusuncelere yasam hakki, olmayan ulkelerde , verilen oylar pratikte yok hukmundedir..
Hasan 04 Ekim 2019 09:12
Türkiye'de 3,5 milyon Suriyeli'nin bulunma nedeninin başmimarına %11 oy çıkacağına ben ihtimal vermiyorum
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:13
1
Anketi Suriyelilerin mahallesinde yapmış olabilirler mi? Gerçi onların da çoğu Avrupa'ya geçmek istiyordu. Türkiye'de sıkışıp kaldıkları için kızgınlar.
okur 04 Ekim 2019 10:47
1
bu ülkeyi kim yönetiyorsa mimar (köprüleri, yolları kim yaptı ise) odur artılara sahip çıkıp eksileri başkalarına yıkmak doğru değil
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:36
1
bence ihtimal versen iyi olur.
Bakara 11-12 04 Ekim 2019 08:56
Onaylayandıktan sonra mı yayınlanacak. Hadi bakalım. Çoktan eleştirdiğiniz şeylerde beter olmuşsunuz
Bakara 11-12 04 Ekim 2019 08:55
HAKAN ALBAYRAK'a Bilmem okurmusunuz yorumları Ancak ya ne yaptığınızı bilmiyorsunuz yada hırsınızın esiri olmuşsunuz. Yazık ki ne yazık. Nasıl parçalarızın çabası. Nasıl böyle savruldunuz. Kim ne vadetti. Yada kim vadinde döndü. Sizi böyle kim savurdu. Siz ve siz gilleri. Benden daha iyi tarih bildiğinizden hiç şüphem yok. Ancak tarihin tekerrürlerden ibaretti sözünden bir habersiniz anlaşılan. Siz ve sizgiller zamanı geldiğinde davasını terkedip abdülhamide isyan edip sonrasında ona methiyeler düzenler gibi olcaksınız ama tarih o zaman sizide büyük harflerle AKILSIZLAR diye yazacak. Yazık.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 13:17
2
Davasını terk edenler; davayı Perinçek'e, Bahçeli'ye, Damat'a yem edenler... Partizanlar, çıkarcılar, özgül ağırlığı olmayanlarla yol yürümeye kalkarsan birileri de sana "dur" der.
Azamat 04 Ekim 2019 13:47
1
Hakan Albayrak isteseydi bir kamu kurumunun yönetim kurulunda görev alır cebini doldururdu. O doğru bildiğini savundu Ak Partideki çetelerin gadrine uğradı. Sen bence önce çevrene bak sonra aynaya bak kimler dava adına çıkar peşinde koşturuyor görürsün.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 08:39
Analiz doğru. Hayırlı olur inşallah.
Davutoğlu'nun Esed ile görüşmesinde "cezaevindeki ihvan üyelerini serbest bırak ve onlara 3 bakanlık ver" demek suretiyle -olmayacak bir talep ileri sürerek- iç savaş tezgahladığı iddiası doğru mu...?
KAMİL GÜRSOY 04 Ekim 2019 08:29
istifa etmeden bir anda ihraç edilince parti teşkilatı kuran yıllardır Ak partiyi içten vurmuş olmaz mı? Bu adamın nesine güvenelim. Bu adam Allah bilir son dönemlerde Ak partiye oy bile vermemiştir. Ahlak la ilgili bir yazı yazarsanız sevinirim..
evin 04 Ekim 2019 08:24
ılımlı islam projesi son kalesi olan türkiyeyi de terk ediyor. umarım bir daha karşılaşmayız...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 11:16
3
İslamdan haberin olmadığı için karıştırıyorsun. Ilımlı İslam'ın kalesi Pensilvanya'ya taşındı.
Menderes YILDIRIM 04 Ekim 2019 08:13
Hakan Bey; AKP 40+1 olsun diye yoklama çekiyorlar. Ama NEDEN? Anlaşılan AKP + MHP + BBP İttifakı 50+1 yapmıyor. AKP İttifakı (EN İYİ İHTİMALLE) % 49,9 olsa gerek. Bu % 49,9 oy içerisinde daha A. Babacan ve A. Davutoğlu Beylerin kuracakları YENİ PARTİ nin oy oranları DAHİL DEĞİL. Öyleyse; A. Babacan + A. Davutoğlu Toplam % 10 Oy alacağı var sayılsa. Alacakları % 5 Oyu (CHP + İYİ + Vb.) alırken Yine % 5 Oyu da (AKP + MHP + BBP) den alacaktır. Demek ki, En İyi İhtimalle % 49,9 Olan bu BLOK EKSİ (-) 5 daha giderse? Tayyip Beye kalan = % 44,9. Saygılarımla
karar okuru 04 Ekim 2019 07:59
yeniler daha iyi dürüst adil, vicdanlı
adem sayduman 04 Ekim 2019 07:54
Buraya ilaveten 81 ilin tamamında teşkilatlanmış 600 e yakın ilçede teşkilatlanmış ve 17 kasında Ankarada 1 oloğan genel kongersini yapacak olan Dr fatih Erbakan liderliğindeki YENİDEN REFAH PARTİSİ'ni de eklerseniz siyaset çok hareketli olacaktır. Bütün medya ambargasına karşın sahada olan efah partisi adından çok söz ettirecektir sayın Albayrak. Saygılar
KARAR FAZLASI 04 Ekim 2019 10:11
1
MAALESEF ÇOK ÜZÜCÜ AMA FATİH BEY HAKKINI KAYBETTİ.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 10:15
1
Fatih Erbakan'ın merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu olma dışındaki özelliklerini yazarsanız seviniriz.
Fatih Hacıoğlu 04 Ekim 2019 11:00
3
Prof.Dr.Necmettin Erbakan diyorki:"Her kim Saadet Partisi haricinde ben de Milli Görüşçüyüm derse palyaçoya benzer." , "Saadet Partisi; Fatih Erbakan'ın babasının partisidir ama babasının malı değildir." Erbakan Hoca'nın vasiyetine ve emanetine sahip çıkanlara selam olsun.
KARAR OKURU Hakkı Sever 04 Ekim 2019 14:59
2
Yeniden Refah Akp nin koltuk degnekçisi, su taşıyıcısı rolünde, değişir mi bilemem. Sadece Saadet partisi bitsin diye kurulmuş.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:44
0
14.59, SP nin nesini bitirecekler...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:47
Sayın Albayrak biz sizi bağımsız Özgün özgür ve bağımsız bir İslamcı olarak biliyoruz. şu anda sanki bir siyasi hareketin sözcüğü ,sözcüsü yanında onun bir eleman olarak duruyorsunuz .Bu size hiç yakışmıyor bence Özgün , özgür ve bağımsız olmayı koruyun.siyasi hareketlerin doğasında vardır ;değişiklik çıkar belki yarın o hareket Tayyip Erdoğan'a birlikte hareket edecektir .dolayısıyla belirsizliği İslami kimliğinize ve islamcılığı feda etmeyin. etmeyin.
Bilal. 04 Ekim 2019 07:38
yahu hangi biri iktidar olup da bu topluma faydalı olacak ??? HİÇBİRİ. İslamı temel esas almadıktan sonra hepsi bir.... SİSTEM : İSLAM SİSTEMİDİR... Bunu bu toplum anlayacak ama ortada aile kalacak mı, bak onu bilmiyorum işte ....
Nadir Baba 1 04 Ekim 2019 07:26
Akparti Akplileşti ve bunun kendi imkânları ile ıslah etmesi de mümkün değil! Sandık sonuçlarından ders çıkarmayı bırakın sandık sonuçlarını bile kabul etmeyen bir savrulma yaşıyor. Devlet partisi haline gelip kendisini devletle özdeşleştiren ve diğer parti ve taraftarlarını düşman gören bir zihniyet savrulması ve güç zehirlenmesinden iflah olunmasını beklemek beyhude bir davranış olur. Bu itibarla yolumuza bakalım!
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:20
Onu bunu bilmem. 2 parti kurulursa ikisi de baraji asamaz. 1 parti kurulmasi lazim. Davutoglu'nun lider vasfi Babacan'a gore daha kuvvetli bence. Davutoglu partinin baskani, Babacan baskan yardimcisi olursa alabilecekleri oylarin en yuksegini alirlar. Bir de su var: ne yapacaklarsa bir an once yapmalarinda yarar var. Zaman gecerse kivilcim soner.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 05:55
Ülkeyi teknokrat bir ekip düzlüğe çıkarabilir. Bu kişi de Ali Babacan'dır.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 05:33
Duyuru: Biz de bir daha ki seçimde Davutoğlu na oy verecegiz(denizli-merkezefendi)
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 04:32
Ak Parti nın son hızla yeni neslin adını bile bilemeyeceği şu anda siyasi yelpazede kalmayan sağcı partilerinin yolunda olduğu sokağın nabzını tutan herkesin gördüğü bir gerçek. Zamanı geldiğinde Sn. Babacan ve Sn Davutoğlu’nun yanında görülecek güçlü isimlerle ve batan gemiden atlayacak politikacıların da etkisiyle %12 sadece bir taban oran olabilir. Halka artık bir umut lazım.
Karar okuru 04 Ekim 2019 00:54
Dun iktidar guzellemesi yapiyordunuz bugun yeni partlerin muhafazakarlarin sesi olmamasi icin on almaya calisiyorsunuz. Ne kadar cabalarsaniz cabalayin akpnin kaderi degismeyecektir. Cunku ekonomiyi batirdilar ve insanlarimiz ac.
KARAR OKURUx 04 Ekim 2019 00:43
Meclise girerlerse ilk yapmaları gereken iş diğer muhalefet unsurkarı ile beraber çalışıp bu sistemi değiştirmek olmalı.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 00:39
Tatlı rüyalar
KARAR OKURUx 05 Ekim 2019 00:12
0
Niye yuzde 30 a mi düşürürler seçim kazanmayı?
Erol ozmen 04 Ekim 2019 00:04
Hakan bey siz akilli bir adamsiniz gercekten boyle ucuk kacik hayali bile gercek olmayacak durumlara inaniyormusunuz bu iki muhteremi ak partide bakanlik yapana kadar kimse tanimiyordu ne degistide birden bire liderlige zipladilar kimler bu beyleri balon gibi sisirip piyasaya surdu yarin ilk secimde millet boylarinin olcusunu alir gonderir Rahmetli muhsin yazicioglu bile karizmasina ragmen % 3 goremedi bos yere ugrasiyorsunuz soyle dusunebilirsiniz baskanlik sisteminde %1 bile onemli demekki bu beyler %1 e oynuyor secim lla hayrola bence umitsiz vaka
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 02:15
1
Madem ümitsiz vakalar (kesinlikle kendilerine oy vermeyi düşünmüyorum, bence AKPnin laciverdi bunlar, mevcut yanlışlara ciddi bir eleştiri getirmediler şimdiye dek, zulme rıza gösterdiler vb), bırakın ilk seçimde boylarının ölçüsünü alsınlar. Niye doğmadan boğmaya çalışıyorsunuz? Bu iki adamın da ciddi birer eğitimleri var, bu bile mevcuda göre iyidir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 07:14
2
Bu dediklerin imamoglu icin de gecerli idi. Herkes istanbul secimini de oyle dusunuyordu. Sonuca bir daha bakarsaniz ve neden boyle oldu diye sorarsaniz yukardaki yaziyi daha iyi anlarsiniz...
Karar Okuru 04 Ekim 2019 09:33
0
İmamoğlu da bilinen biri değildi ama devleti, başındakileri ve çevresindekileri, sonuncusu hezimet düzeyinde iki defa yendi. Asıl sebeb iktidara duyulan yoğun tepki.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 23:49
SAYIN YAZAR DAMAT OLDUĞU SÜRECE DAVUTOĞLU VE BABACANIN OYLARINI ATTTIRACAĞINI VE AK PARTİNİN OYLARININ ERİYECEĞİNİ GÖRÜYORUZ. Dün itibarı ile berat beyin yetkilerinin gittikçe arttırıldığını basından okuyoruz, Berat bey bürokrasiye partiye, delegelere basına hakim gözüküyor. SEÇİM BERAT BEYLE ANADOLU YİĞİTLERİ ARASINDA GEÇECEK.KAZANAN ANADOLU YİĞİTLERİ OLACAK.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN