Back To Top
Peki Uygurlar ne olacak?

Peki Uygurlar ne olacak?

 - Son Güncelleme: 01.12.2018 Cumartesi 00:57
- A +

Doğu Türkistan’da 30 milyon Uygur’un yanı sıra toplam sayıları 5 milyonu bulan Kazaklar, Kırgızlar ve Özbekler de Çin zulmünden muzdarip.

Son yıllarda bu zulüm “siyasi eğitim merkezleri” denen toplama kamplarıyla ayyuka çıktı.

Türk medyasında ne yazık ki İngiliz yahut Alman medyasındaki kadar gündem teşkil etmeyen ve hükümetimizin de pek ilgilenmediği bu kamplarda Uluslararası Af Örgütü’ne göre 1 milyon, Uluslararası Türkistanlılar Derneği’ne göre 4,5-5 milyon civarında Doğu Türkistan Müslümanı tutuluyor.

Kazakistan hükümetinin kamplardaki Kazaklar için devreye girip bunların tutukluluk şartlarının düzelmesini ve birçoğunun serbest bırakılmasını sağladığına dair haberler var.

Kırgızistan hükümetinin de kamplardaki Kırgızlar için Çin hükümeti nezdinde girişimlerde bulunduğu ve aynı neticeyi aldığı söyleniyor.

Geçen gün bir grup Özbek gazeteci ve “Özbeklerin kaderine kayıtsız kalmayan aktivist”, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’e yazdıkları açık mektupta, böyle bir inisiyatifi kendi devletlerinden de beklediklerini ifade ettiler.

Şöyle:

Özbekistan Cumhuriyeti Başkanı Yüksek Başkomutan Şevket Mirziyayev’e müracaat:

Bir grup Özbek gazeteci ve Özbeklerin kaderine kayıtsız kalmayan aktivist olarak bu müracaatı yazmaya karar verdik. Hepimizce malum olduğu üzere, dünyadaki Özbeklerin sayısı 60 milyonu geçmektedir; çeşitli siyasi olaylar sebebiyle bugün her tarafa dağılmış bir millet haline geldik. Özbekistan dışındakiler, özellikle Çin’deki Özbekler bugün bizim yardım ve desteğimize ihtiyaç duymaktadır.

Bilinmektedir ki, Özbekistan’la işbirliği ve ticari ortaklığı olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde “eğitim kampları” kuruldu. Güvenilir kaynaklara göre, kamplarda milyonlarca müslüman tutulmaktadır. Alınan haberlere göre kamplarda Uygur, Kazak ve Kırgızlarla birlikte Çin vatandaşı etnik Özbekler de var.

Zikredilen kamplardaki faaliyetle ilgili olarak Kazakistan ve Kırgızistan hükümetleri tutumlarını bildirdiler ve Çin hükümetinden kendi soydaşlarına yapılmakta olan baskıların durdurulmasını talep etmelerinden sonra kamplardaki Kazak ve Kırgız soydaşlarımızın durumları iyileşti, birçokları serbest bırakıldı.

Bize ulaşan haberlere göre, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kurulan kamplarda binlerce etnik Özbek de tutulmakta ve durumları çok kötü.

Biz Özbekistan hükümetinin bu konudaki tutumunu açıklamasını, Çin hükümetinden etnik Özbeklerin durumunun iyileştirilmesini talep için başvurmasını rica ediyoruz.

Saygılarımızla.

(Kaynak: turkistanlilar.org)

***

Özbekistan hükümetinin bu çağrıya müsbet cevap vermesi ve Doğu Türkistan’daki o kamplarda çile çeken Özbeklerin sadrına şifa olması umulur.

Peki Uygurlar ne olacak?

Bir Uyguristan Cumhuriyeti yok ki onların hakkını-hukukunu savunsun.

Bu iş Türkiye Cumhuriyeti’ne düşüyor.

Kimse “Vay sen Türkiye’yi Çin’le papaz ederek Batılı emperyalistlerin ekmeğine yağ sürmeye mi çalışıyorsun?” demesin şimdi…

Kazakistan ve Kırgızistan Çin’le ‘papaz’ olmadı.

Çin yönetimi için Doğu Türkistan’daki Kazaklar ve Kırgızlar, esas mesele olan Uygurların yanında tali önemde olabilir; Uygurların hakkını-hukukunu savunmak daha meşakkatli bir iş olabilir; ama Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğu halde Sırbistan’la iyi ilişkilerini muhafaza edebilen ve Kırım meselesinde Ukrayna’yı tuttuğu halde Rusya ile “yüksek düzeyli stratejik işbirliği”ni sürdürebilen Türkiye Cumhuriyeti, bu işi de kazasız belasız yürütmenin bir yolunu bulabilir.

Arıyor mu?

 

18-12/01/hakan-albayrak.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Analiz 07 Aralık 2018 15:43
Myammar, Uygur olsun özellikle bir ülke devlet nufusu/30 milyon uygur halkı müslüman durumu gözardı edilemez. Çin ile ticari,kültürel ilişkiler nedeniyle bir bağımlılık esası var.. Çin Türkleri önemsiyor olsa ki bir fm radyo kanalı yayın yapmakta çini tanıtmak için.. Yalnız doğu felsefesi, budizm inancı ve kültüründen, Uygur müslüman halkına karşı, militarist bir güç çıkarak dünya kamuoyunu rahatsız bir sorun ortaya çıktı. Temennimiz durumun suhulet içinde çözülerek çözüm bulması.. Çin komunist parti ya da kapitalist üretim, ticaret/AB
Analiz 07 Aralık 2018 18:08
0
Çin komunist partisi ya da kapitalist üretim, ticaret/ABD ve Dünya ile ticari ilişkiler içinde ki Çin adına iyi bir PR değil.. Dünya kamuoyu için Uygur müslüman halkın durumu.. Çin aleyhine Uygur sorunu, Uygurlar için belli güç odakları tarafından istismar edilmez dileriz.. Dünya imtihanı var, Allah "kul" ile imtihan etmesin!
KARAR OKURU 02 Aralık 2018 18:45
Turkiye'de yasayan Turklerle, Cin'de yasayan Uygurlar ayni Irk degildir. DNA testinde ayni Irktan olmadiklari ortaya cikmistir. Turkiye'de kendilerini Turk olarak tanimlayanlarin buyuk cogunlugu melezdir. Aile agacinda Turkmen, Kurt, Cerkes, Arnavut, Zaza, Laz, Ermeni, Rum, Arap, Gurcu vardir. Uygurlar da cesitli Cinli kavimlerle karismislardir. Zaten Turkiye'nin kuturu ile Uygur kulturu arasinda daglar kadar fark vardir. Onemli olan vatandasliktir. Dunyanin oteki ucunda yasayan ve akraba oldugunuzu sandiginiz insanlarin haklarini savunuyorsunuz ama kendi vatandaslariniz umurunuzda degil.
KARAR OKURU 03 Aralık 2018 01:40
2
Bir çin maşası bu saçmalıkları yazmaya cüret ediyor ve bu tahrifat yorum diye yayınlanıyor öyle mi!
KARAR OKURU 03 Aralık 2018 21:57
1
Çin zulmünden inleyen uygur türkleri için vicdanında bir sızı duymayanlara insan demek bile fazla.
Av. Mehmet SEVİM 04 Aralık 2018 14:42
1
Mensubiyet duygusu kanda veya kafatasında değil, yürekte ve beyindedir. Genetik araştırmaların hiçbir kıymeti yoktur. Kişi Türklüğünü hissetmiyorsa ve bununla gurur duymuyorsa Mete hanın öz torunu da olsa Türk sayılmaz! Genetik olan Türk olmayan biri Türklüğe gönül vermişse o halis Türktür...TÜRKLÜK NE KAN, NE GENDE, NE DE KAFATASINDA / TÜRKLÜK AŞK VOLKANIDIR, YÜREĞİN ORTASINDA... demiştim bir şiirimde...
KARAR OKURU 05 Aralık 2018 09:43
15
14:42...Safkan bir Irk yoktur. Herkes melezdir. Herkesin atasi Afrikali zencilerdir. 100 bin yil once Afrika kitasindan baska yerde insan yoktu. Once Asyeya, ordan Avrupaya, sonra da Amerika kitasina goc ettiler. Onbinlerce yil suren bu olay esnasinda iklim sartlari insanlarin dis gorunusunu, ten rengini degistirdi...Turkluge, Kurtluge, Cerkeslige, Yahudilige,vs gonul vermek Irkciliktir.. Kendini genetik olarak Turk sanan biri icin de Irkciliktir, sanmayan icin de. "Turkluk ask volkanidir" sozu de Irkci bir sozdur. insan olmak neyine yetmiyor ki.
Yunus Kerem 01 Aralık 2018 23:27
Dostdoğru ol Karar şahidiz
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 19:38
Arakana filistin e sonaliye ... bağıran müslümanlar hükümet nerdesiniz.eyy.sesum geliyor mi
Yaklasmakta olani gor 01 Aralık 2018 19:35
Uygur'dan once Kirgiz, Tacik, Kazak, Ozbek vs diger Turkleri Cin isgalinden istilasindan nasil koruruz'u dusunmeli degil miyiz? Bu gidisle, 20-30 Seneye kalmaz Cin degir Turkleride isgal, istila eder. Kusura bakmayim ama yorumcularda dahil, ya körsünüz ya da riyakar
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 18:50
Uygurları satalı çok oldu. Maalesef çin istihbaratı Türkiyede çok güçlü
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 18:42
Cin ile aramizin bozulmasini beklemekten baska careleri yok gibi görünüyor. Ah pragmatizm..
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 15:27
Üzgür memliketlerde müslüman yok, ancak sahte görünüş. var olsaydı işler böyle gitmez.
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 14:31
Neresi o Eyyyler! Gazze unutuldu.Cin' in uygurlara yaptigi zulmu Islamci iktidar ve yandas medyasi gormuyor, haber bile degil. Ama hristiyan kafir bati medyasi uygurlarin cektigi zulmu dunyaya duyuruyor hergun...
Büyük decaal baba buşun ölümü büyük bir hayrın başlangıcı olsun inş.Ortadoğu/İslam coğrafyasını ilk ateşe atan oydu.(1991). Gerçekçi! müslüman kabul etmese de onun alnında hazadeccal yazdığını ahirette görürüz inşaallah.Ateşin bol olsun mistirbuş.. Teker dönmeye başladı arkası gelecek.Onlar bekliyor biz de bekliyoruz!!
Çerkez Ethem 01 Aralık 2018 13:55
Uygurlar, Dogu Türkistanlılar ölmeye devam etcek herzamanki gibi ve t.c. de katliamcı çin' le ticaretine devam etcek ! Acı ama gerçek bu ! Şuanki muslim devletlerin hiçbirisinin prensipleri yoktur ve işin içinde ticari çıkarlar varsa hepten yoktur, bunun aksini beklemek hayal dünyasıdır ! Belki birgün devrim olurda biz sömürülenlerin yaşadığı bu coğrafyalarda ozaman düzen değişir ve sömürücülere karşı kıyam başlarda en azından dizlerimizin üstünde yaşamaktansa, ayakta şerefimizle ölürüz !
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 13:19
Helal olsun sana hakan abi, islam böyle temsil edilir.
RANT YOKSA, AKP DE YOK 01 Aralık 2018 13:10
Boşa umutlanma Hakan Bey ! Doğu Türkistan, Filistin değil. Uygurlar (=İnsan), Mescid-i Aksa (=Bina) kadar SİYASİ PRİM YAPMAZ, Türkiye'de.
BU OLMADI İŞTE 01 Aralık 2018 13:05
Şevket ağa, YÜKSEK başkomutanmış. Bizimki sadece başkomutan.
engineer 01 Aralık 2018 13:05
uygurların aklı varsa abd mixerine aldanmayaıp idaresi altında yaşadıkları çin idaresi ile iyi ilişkiler içerisinde haklarını geliştirmeye çalışırlar, başta abd olmak üzere batı dünyası ya da Türkiye'den medet umarlarsa yazık ederler acınası hallere düşerler, batının kışkırtmalarıyla yüzüstü kalan ukrayna içleracısı, gürcistan osetyayı kaybetti,çeçen milletinin yarısı kırıldı,karabağ perişan oldu saymakla bitmez..
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 13:55
2
Tabi. Bu insanları rus ve çin zulmüne bırakmak lazım. Kafaya bak.
okur 15 Aralık 2018 10:57
0
doğru tespit engineer. abd ve ingiltere rusya ve çinde yaşayan müslüman halkları yeşil kuşak projesiyle rusya ve çini sıkıştırmak için kışkırtıyor. çin ve rusyanın da bunu görüp bu halkları ezme politikasını terketmesi lzm
İlbeyhan 01 Aralık 2018 12:18
MİXER...Made in U.S.A (çok amaçlı...)
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 11:28
Onlar Türk.
ÖZGÜR SARIKAYA 01 Aralık 2018 11:04
Şu an aranan üç şey var; PARA PARA PARA.
Krr 01 Aralık 2018 10:08
3 milyar dolar aldık. Ekonomimiz uçtu. İşin ucunda menfaat var. Uygur kardeşimiz versin üç beş dolar bak nasıl ilgileniyor iktidarımız. Mesele bu....
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 09:47
Demek Turancılık hikâye. Kazak, Kırgız, Özbek hepsi kendi insanına sahip çıkıyor. Zaten birbirleriyle araları da pek iyi değil. Özbek Kırgız sürtüşmesi meşhurdur.
Turgay 01 Aralık 2018 09:09
Hayır aramıyor aramaya da niyeti yok.
Ali 01 Aralık 2018 08:17
Eğer aktardığınız duyumlar doğruysa Çin’in Kazak ve Kırgız devletlerinin hassasiyetlerine uygun tavır alması orta asyadaki çıkarları gereğidir. Hem nüfuz, hem enerji, hem de ticari ilişkileri yönüyle Çin’i motive eden bir çok unsur bulunmakta. Türkiye tarafında ise Çin’in bu ölçüde vazgeçemeyeceği çıkarlarının varlığı şüpheli. Ayrıca uygurlar sizin de bahsettiğiniz gibi meselenin tali değil ana hedefi durumundalar. Evet, medyatik hale getirmeden ve popülist tavır sergilemeden girişimlerde bulunulmalı ama bilmeliyiz ki pazarlık gücümüz oldu
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 03:40
butun muslumanlar toplanip Uygurlara yardima gidiniz.
BK 01 Aralık 2018 13:53
0
Lafı neresinden anlamışsın belli! Katışıksız bir artniyetle söylenmiş bir cümle.Aslında bu kafaya bir söylemek de boş ama,sussam gönül razı gelmiyor.
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 03:40
Diğer müslüman ülkeler bir yana özellikle Türkiye'nin bu konuda ses çıkarmamasını anlayamıyorum. Filistin, Arakan, Kırım için tutum alabilirken Doğu Türkistan için sürdürülen bu sessizliğin sebebi ne ola?Alman dışişleri bakanı pekin'e gittiğinde basının önünde bu insanlıkdışı uygulamayı kınadı.hükümet cesaret edemiyorsa bari siyasi partiler bu konuda ortak bildiri yayınlayamıyorlar mı. Bir halkın onuru, kimliği, inancı ayaklar altına alınıyor, yok edilmeye kalkışılıyor. Kaşıkçı'ya yapılan fiziksel vahşi yokediş,manen bir topluma yapıl
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 02:14
Aramıyor...
sefer aydin 01 Aralık 2018 02:01
2, Mogol devlet islerini, okumaz yazma, kayit vs Uygurca ile yapmistir. Uygurdaki zulme Turkiye elbette sessiz kalmamalidir.. Lakin yarayi bir kez actin mi.. yarani, derdini acik ettin mi artik hangi sinek neresine pisleyecek, mikrop nerede nasil bulasacak kontrol etmesi zordur vesselam.
sefer aydin 01 Aralık 2018 01:51
1990'larda gizli bir gorev icin o bolgeye gazeteci kimligilyle giren Batili bir nukleer fizikcinin cektigi video goruntulerde; Toprak ve suyun radyasyonla zehirlenmesi sonucu, 50 yas ve altinda dogutan kolsuz, bacaksiz, burunsuz, kulaksiz bir suru insan vardi. Turkistandaki isgal, zulum bugun baslamadi 70 senedir devam ediyor.Turkiye'nin su anda oradaki zulmu onleme gucu yok. Dunyanin tek super gucu ABD su anda Turkiyenin Guney sinirlarinda israil uydusu bir Hacli-Kurdistan kurmak icin ugrasiyor. Turkiye kendisi beka mucadelesi veriyor. Turke soykirim uygulayan, sayisiz Turk devletini
KARAR OKURU 02 Aralık 2018 03:45
1
Oradaki zulmü önleyemeyeceğini biliyoruz türkiyenin. Ama "Türkiye'nin dünyada adalet ve vicdanın temsilcisi"olduğunu iddia edenlerin bu söylemlerine uygun hareket etmelerini, çin'in bu vahşi uygulamasını en azından görmezden gelmemelerini bekliyor insan. Nerde adalet, nerde müslümanlık, nerde Türklük!!!
duydunu yazma bildigini yaz! 03 Aralık 2018 02:17
0
bu sana >>02 Aralık 2018 03:45! eger durustsen sen daha ne dedigini bilmiyorsun! Peki NEDEN Cin-Kirgiz-Tacik- Afgan, Hint-Pakistan-fars-iran'dan Afrika'dan herkes Turkiye'ye geliyor? Turkiye tabiki Turktur, Adaletlidir, yardimseverdir. inkar eden munkir-munafiklardir!
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 00:55
Peki Kurtler ne olacak?
musto 01 Aralık 2018 12:10
2
Sen önce ne istediğini söyle bizde o bölge'de ülkenin gerçeği liyakatsız yönetecilerin hatası yüzünden isyan ettik bir kısmımız öldü bir kısım kalanlar anadoluda çift çubuk verildi eğitim gördük yardım gördük afla dönenlermizin arazileri komşularımız tarafından yağmalanmıştı istersen kamuran inan'ı oku oda bizimle aynı kaderi paylaşmış birisi yeter biraz huzur...
engineer 01 Aralık 2018 13:07
3
"bir uygur çine cumhurbaşkanı olamaz ama bir kürt Türkiyede cumhurbaşkanı olabilir"
KARAR OKURU 01 Aralık 2018 21:50
15
Uygurlar Cin nufusunun %3u. Kurtler Turkiye nufusunun %20si. Uygurlar Cinde ozerk bir bolgede yasamaktadir. Uygur anadili egitimi vardir orda. Kurtlerin ozerk bir bolgesi yoktur Turkiye'de. Kurtce anadil egitimi yasaktir ulkemizde. Uygurlara haksizlik yapilmiyor demiyorum; biz once Kurt vatandaslarimiza insan haklarini verelim diyorum. 1993de 2 bin Kurt koyu buldozerlerle yerle bir edildi Dogu Anadolu'da. 1 milyon yoksul insan evsiz barksiz kaldi, kimseden ses seda cikmadi. Haberiniz var mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN