Back To Top
Saçma sapan bir ezber

Saçma sapan bir ezber

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 09:24
- A +

İçi kıpır kıpır, genç bir yazardı; Baas rejiminin sansür kurulu ‘Şurayı şöyle değiştir’, ‘Şurayı tamamen kaldır’ dedikçe çılgına dönüyordu.

Dayanamadı, çekip gitti.

Almanya’ya sığındı.

Muhaceretteki rejim muhaliflerine katıldı.

2011’de devrim hareketi başlayınca Suriye’nin nihayet özgür olacağı ümidiyle coştu, Baas rejimine karşı canları pahasına ayaklanan yurttaşlarını gıyaplarında alınlarından öptü, onların soylu isyanına çamur atan Baasçıların propagandasını yerin dibine soktu.

İyi, hoş; ama Baas’ın rahle-i tedrisinde maruz kaldığı propaganda bombardımanının izlerini silip öyle konuşsaydı daha iyi olurdu.

1971’den beri Almanya’da yaşayan ve bir müddettir Almanca yazan Suriyeli yazar Rafik Schami (Refik Şami), Die Geheime Mission de Kardinals (Kardinalin Gizli Görevi) adlı romanının bir yerinde Osmanlılara ‘giydirirken’, Baas okullarındaki ezberi -artık serde Avrupalılık da olduğu için Arap vurgusuna Yunan ve Roma vurgusunu ekleyerek- tekrar ediyor:

Yunan, Roma ve Arap medeniyetlerinin harman olduğu Suriye ışıl ışıl parlarken Türk işgali ile karanlığa gömüldü ve yüzlerce yıl süren işgal boyunca karanlıkta kaldı. Nihayet Araplar Türklere karşı ayaklandı ve özgürlük yolunda yüzbinlerce şehit verdi!...

Deveye ‘Neren eğri?’ diye sormuşlar, ‘Nerem doğru ki?’ demiş; bu propagandanın iler tutar yanı yok.

***

Suriye, Osmanlı topraklarına 1516’da katıldı.

Osmanlılarla Memlukler (Dikkat! Araplar değil Memlukler) arasındaki Mercidabık Muharebesi’nden başka muharebeye ihtiyaç kalmadan katıldı.

Suriye halkının buna direndiğine dair bir kayıt yok tarihte.

Filistin kökenli Suriyeli yazar Eymen Halid, Osmanlı’nın Suriye’ye yerleşmekte zorlanmayışını, “Memluklerin son döneminde kargaşaya sürüklenen ve büyük zulümlere maruz kalan Arapların esenlik arayışı”na bağlıyor.

Yani öyle ışıl ışıl parladığı filan yokmuş Suriye’nin.

Sonra?

Sonrasına dair Baasçı iddiaların tavan yaptığı 1958 senesinde yayımlanan Türk-Arap İlişkileri ve Arap Milliyetçiliğinin Doğuşu adlı kitabında Lübnanlı tarihçi Zeine N. Zeine (Ziyn N. Ziyn) şöyle diyor:

“Halihazırda Türklerin, Arapların geri kalmışlığının ve dört yüzyıl boyunca kültürel gecikmelerinin ana sorumlusu olduğu yolundaki popüler görüşü destekleyecek hiçbir tarihi kanıt yoktur. Bilakis, Arap yurtları öyle görünüyor ki Türk hakimiyetinden kârlı çıkmıştır. Bütün hakkaniyetle şu da söylenmelidir ki Türkler Arapları, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin 1908’de iktidara gelişine kadar asimile etmeye veya Türkleştirmeye çalışmamışlardır.” (Türk-Arap İlişkileri ve Arap Milliyetçiliğinin Doğuşu, Türkçesi: Emrah Akbaş, Gelenek Yayıncılık 2003)

Bu satırların devamında Baas’ın Türkler / Osmanlılar hakkındaki tezviratını çürüten olgular sıralanıyor.

“Arap İsyanı” denen şeyin marjinalliği de ortaya konuluyor.

Osmanlı’ya karşı “özgürlük” savaşı veren yüzbinlerce Arap yoktu ki yüzbinlerce Arap bu yolda “şehit” düşmüş olabilsin.

***

Konuyu Kosova’nın Makedonya’daki büyükelçisi Gjergj Dedaj’ın Türkiye / Osmanlı aleyhindeki saçma sapan çıkışlarına getirecektim, ama geç kaldım.

Yerim doldu.

Başka yazıda inşaallah.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURUMürsel 23 Ağustos 2019 18:28
Rusların istilâsı altındaki Tatarlar ve Kafkaslar, validesi hükmünde olan Osmanlıya cephe almışlardır. Şimdi ayakucuna oturmuş ağlıyorlar! İngiliz oyununa yenik düşen Araplar, bin yıllık kahraman kardeşi Osmanlıyı düşmana karşı yalnız bırakmışlardır. Şimdi şaşkınlıklarından ağlamasını da bilmiyorlar! B.Said Nursi ra.
KARAR OKURUMürsel 23 Ağustos 2019 18:16
1908 de iki taraflı ulusalcılığın dayatması vardı.1917 den 2019a 1002yıl.Yarısı Fransız sömürgesi yarısı; baba oğul diktası.Arap uyanığını bu havalar uyuttu.Cezasını 24 milyon çekiyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:40
13.18 Dünya'nın en ileri, en muhteşem devletlerinden biri olan Memlüklüleri kuran da aynı milleti. Bizans'ı yenen, iki savaşla Sasanileri yıkan da aynı milleti.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:58
Menfi milliyetçilik her ülke için en büyük düşmanlardan biridir. Bu işin sonu nazizme çıkar. Nazizmin eline soykırım suçu bulaşmama ihtimali de yoktur.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:19
Değişmeyen kural: Hiçbir toplum işgalcisini sevmez. Fethettiğimiz yerlere adalet götürmüşüz. Asırlarca huzur içinde yaşamışlar. Sokaktaki insanlar Türkleri çok severmiş, bugün bile neredesin ey Osmanlı diye gözleri dolarmış ama baştaki yöneticiler hep büyük güçlerin adamıymış vs. bir sürü zırva. Emperyalist olacaksan İngiltere, Fransa, Rusya gibi olacaksın ki itibarın olsun. Yoksa zayıfladığın an herkes ayaklanıp intikamını alır, sana da bunu bize nasıl yaparsınız diye ağlamak kalır.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:14
Bu yorumcular tüm karar gazetesi yazarlarına hayırlı olsun nihayet bu gazeteyi sözcü seviyesine getirdiniz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:08
1
Siz de Karar'a yakışır nezih bir yorum yazıp onları mahcup edin.
Kahraman 23 Ağustos 2019 15:04
Ne ile gururlaniyorsun? ilk uc yuzyili iyi gecmis Osmanlinin ve daha sonra cokmus. Avrupa ve hiristiyan alemi aya giderken bizim osmali pasalari yaya gitmis ve bu hale gelmisiz. Halende Avrupa teknolojisine muhtac bir islam alemi ile karsi karsiyayiz. 10 yil ikdidarda kaln da 20 yil ikdidarda kalanda birsey yapmamis ve bizi hiristiyan alemine muhtac etmeye devam etmisler. Agir sanayisi olmayan ulkeler koledir ve bizde onlardan birisiyiz. Kimse kendi kendini yol ve kopru yaptik diye kandirmasin. hani topun, fuzen, savas ucagin ve Okyanuslarda erkek gibi Turk bayragi tasiyan Savas gemilerin?
Muhtefi 23 Ağustos 2019 14:58
Tarihlerin şanlı efendisi TÜRK. İSLAMA yaptığın hizmetler olmasa bu kadar Gavur Düşmanın olmazdı. :).Ornek;Patronum Kafkasya gocmeni, çalışanlar çeşitli Etnik kökenli Arab,Kürt,Balkanlı vd fakat hepimiz Patronun bayrağını sallarız. Mecburuz, İsyerinin birliği ve başarısı ve Ulkemizin zenginligi için ve son derece doğrudur. ve kapıda TÜRK BAYRAGI dalgalanir.Patron dahil Selam dururuz..konu budur..! Beğenmiyen Şapkasını alıp gider. !..Dünya büyük.
aldatılan vatandaş 23 Ağustos 2019 14:55
ezber değil Hakan bey gerçek. Benim ninem Gara Fadimenin (Kara Fadime) babası Süleyman ve amcası Hakkı Yemen'de Araplar tarafından katledilmiştir. Arap, bunlarda sarılira (altın para) çok diye ninemin babasının karnını eğri bıçakla yarıyor. Ninemin annesi Havali ebe (Havva Ebe) dul kalıyor. Ninemin babaanneri İreb Ebe (Rabia Ebe) gitti Hakkım, Süleymanım, söndü bizim ocak diye ağlamaktan gözlerini kaybediyor, kör oluyor
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:37
Eğer Osmanlıyı öveceksen Osmanlı nın övülecek bir tarafı yok. İşga ve haraça dayanan bir gelir anlayışı. Anadolu ya yaptığı yol yok.köprü yok. Bir iki başkente bütün yatırımlar. Bir tek iyi yanı azınlıklara iyi davranmış. Ancak Türklerin yükselebildiği en büyük mevkii seyislik. Bütün padişah lar yabancılarla evlenmiş ama nikah yok. 600 den fazla kadın hem de yabancı. Haremde . Utanılacak Bir durum. Bilim yok sanat yok. Benim Osmanlı diye bir atam yok. Benim atalarım Selçuklu lar
musto 23 Ağustos 2019 13:48
Tarihimizi iyi okumak lazım bizler yemen türküleriyle büyüdük.Çuvaldızı birazda kendimize batırmak lazım büyük Cemal paşanını suçlu suçsuz Şamda binlerce arap ileri gelenlerini asması Kutul amara'da canıyla malıyla bizle savaşan arabları elimizle ağlatarak İngilize teslim ettik.Şerif Hüseynin yapmış olduğu ihaneti tüm arap alemine yüklemeyelim.Kıbrıs çıkartmasında bize yardım eden tek ülke Libya lideri Kaddafiydi biz ne yaptık öldürülmesine ve silahlarının Suriyeye taşınmasına yardım ettik .Unutmayın Libya bizim için ekmek kapısıydı.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 16:10
0
Ah.ah ki hem de ne ah..Musto..Kuran kursu mezunları stratejisi bu hale getirdi.Dünyayı zerre bilmezler. ŞAH I RESULÜ sadece Sakal, Bıyık, Şalvar mantığı ile takip ederler. !..nerede Hudeybiye Antlaşması Stratejisi. .Akabe Batı. RUHU.Hendek Savaş taktiği. .en.büyük İSTİHBARAT ağı. Müşrikler aman ha yerler bile haber veriyor korkusuna kadar. !..Ekonomik, Stratejik tedbirler vb..ne karıştın sen oraya zaten Esad Yönü bizdeydi.5-10 sene içinde birlik,bir olurduk. Rüzgar öyleydi. Simdi çık işin içinden. !.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 13:29
Yoruma göre iktidar potansiyeli olan beş milyon Suriyeliyi almış mı oldu. Biz potansiyel motansiyel görmüyoruz. Tüketici bir kitle var ortada. Muhtacliga! rağmen durmadan üreyen bir topluluk. Eğitimli olanları akıllı Merkel aldı, eğitimsiz olanları da diplomasiz Erdoğan aldı. Bu gidişle aslı unsur Türk ve Kürt olan ülkemizde "Arap İsyanı" çıkarsa hiç şaşırmayın Hakan bey. Umarım yanılırım ama vaziyet iyi gitmiyor.
KARAR okuru 23 Ağustos 2019 12:36
İhvan medeniyeti sancı içinde...Türk ulusuna saldırmanın özeleştirisini yapacağınız günleri bekliyoruz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:04
Ortadoğu'da hala evrimini tamamlayamamış o kadar halk varki at izi it iziyle aynı gorsellikktedir anlatmak nafile
Takipci 23 Ağustos 2019 12:02
Atamiz Osmanli Araplara 'Necip Kavim' demis. Gunumuzde bir kisim Araplar Necip Kavim olduklarini isbat ediyorlar, Trump'in karsisinda hazirolda duruyorlar...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:42
Sizin ezberleriniz ise resmi tarihin tekrarlanmasi !! Daima hakliyiz...butun komsular kotu... Bize oy vermeyenler, zillet ittifaki (hain) !! Osmanli bir yeri isgal-gasp ederken cok guzel... isgal edilenler isgalcilere karsi ayaklaninca....bizi arkadan vurdular ...teranesi !! Hayatiniz, kavga, tehdit, nefret, kul, kole, naylon kahramanliklar, hamaset , etkisiz hale getirilenlerin hergun sayisi ,isci, memuru, esnafi, din, milliyetcilik, ulusalcilik soylemleriyle uyutma misyonudur. Belediye secimerinin beka sorunu goruldugu ulkeden iyi ve hayirli seyler gelmez....Hukuk -adalet yok hukmundedir !!
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:31
Şimdi Hakan Bey Mısır ve Suriye bizi kabullendi diyor ya. Kabullendi çünkü Osmanlı çok güçlüydü, ezer geçerdi. Ama şunun da hesabını yap. Mısır, bir vali ile şahlanmış, Osmanlı'yı iki defa yenmiş, Ruslardan yardım istemek zorunda kalmıştık. Yani potansiyeli olan bir milletti. Sanırım biz bunu öldürdük.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:26
Şu bir gerçek ki bizim işgal ettiğimiz hiç bir millet bizi sevmiyor. Çünkü onlara göre gelişimlerini durdurduk. İstediğiniz kadar adaletli yönetim, barış masalı anlatın, hiçbir etkisi yok. Peki gelişimlerini durdurma iddiası doğru mu? Bence doğru. O milletlerin tarihinden 400 yılı aldık. Belki de bu sürede yeni bir düzen geliştireceklerdi.
Krr okr 23 Ağustos 2019 13:18
1
Mantıksız bir yorum. Büyük ihtimal İngiliz veya fransız sömürgesi hatta erken davranan İspanyol sömürgesi olacaktı Arap toprakları. İhtimal Arapça bile konusulmayacakti. Ortadoğuda şark kuralları vardır. Gelismeye açık değiller. Osmanlı sayesinde huzurlu birkac yüzyıl yaşadılar. Yatıp kalkıp dua etsinler.
Najaz 23 Ağustos 2019 10:11
Refik Şami'nin düştüğü yanılgıya siz de düşüyorsunuz sevgili Albayrak. "Türkler yönetir, diğerleri boyun eğer" cümlesinde vücut bulan, Türklere ilahi bir misyon yükleyen bu tarihi yanılgı, başka bir milletin boyunduruğu altında yaşamak istemeyen halkların mücadelelerine karşı gözlerinizi ve vicdanınızı kör ediyor. İşte bu yüzden Türklerin işgalcilere karşı mücadelesi "bağımsızlık savaşı" oluyor, benzer bir şeyi misal Araplar veya Ermeniler yapmaya kalkışırsa "hainler, sırtımızdan hançerlendik". Bu ezberi bozabilmeniz dileğiyle...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:18
Orta Doğu’da Türkiye’nin çıkarı için dost olacak tek ülke İsrail’dir. Ümmet mümmet hikaye.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 19:49
1
Niyeki
bilal. 23 Ağustos 2019 08:02
rabbim türkelere de araplara da ve tüm diğer ne kadar etnik kökenden ingiliz fransız yada amerikan farketmez HEPSİNE BİR OLMAYI BERABER OLMAYI ÜMMET OLMAYI NASİP ETSİN... bize araplar sizi arkadan vurdu araplara türkler sizi arkadan vurdu diyen yalan ingiliz tarihini okumaya devam edin ey insanlar. evet iki tarafında hataları var belki ama arkadan vurmak yok. biz din kardeşiyiz. yeniden ÜMMET olmak duasıyla...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:01
Yunan, Roma ve Arap medeniyetlerinin harman olduğu Suriye ışıl ışıl parlarken Türk işgali ile karanlığa gömüldü ve yüzlerce yıl süren işgal boyunca karanlıkta kaldı. Nihayet Araplar Türklere karşı ayaklandı ve özgürlük yolunda yüzbinlerce şehit verdi!...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 07:20
'2011 Devrim hatekatiyla...' 2011 Devrim harekatıymis. Teröristlerin tüm emperyalist guclerin çapulcuların suriyeye saldırma harekatı bana göre.siz niye bitlesiniz anlamıyorum.mesela libya için de mi öyle düşünüyorsunuz.
KARAR dan 23 Ağustos 2019 07:01
her ulus kendi tarih tezini yazıyor hakanım. türk tarih tezi yazanlar arapları geri kalmışlığın sebebi olarak görürken kürtler türkleri işgalci görüyor. tarihi inançlılar yazmazsa gelecek dönemde türkiyedeki suriyeliler de türkiyenin işgalci oldugunu söyleyecektik emin olabilirsin unutmadan balkanlardaki türkiye muhalefeti yada düşmanlığınan arkasında ulus inşa etmek inşa edilen ulusa da bir tarih tezi geliştirmek oldugunu biliyorsundur.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:06
Türkler Arapları asimile etmemiştir çünkü kendisi asimile olmayı tercih etmiştir. Dili, kültürü Araplaşmış, Türk olmak küçük düşürücü bir durum sayılmıştır. O dönemin saray edebiyatçılarına bak, bunu anlarsın. Ne yazık ki bu süreçte dini de Araplaşmış ve bu bugün artarak devam etmektedir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:02
"2011’de devrim hareketi başlayınca Suriye’nin nihayet özgür olacağı ümidiyle coştu..." Siyasal İslamcıların iktidara geldiği hangi ülkede özgürlük oldu ki Hakan Bey? Hakim olan Selefi inancına bağlı olarak zulüm, kan değil mi? Dünyanın her tarafındaki psikopatların Suriye'ye özgürlük getireceğine sadece Refik değil hepiniz inanmadınız mı?
HEMSINLI 23 Ağustos 2019 02:30
Sayin yazar daha once de bellirtigim gibi ben 32 senedir iskocyada yasiyorum iskocyanin baskenti Edinburgh degisik ulkelerden gelen insanlarla kurulmus bir sehirdir bu nedele dunyanin her kosesinden insanlarla tanistim ve Turkleri seveni cok gordum yine diyorum allah sahidimdirki Turkleri seven bir arap gormedim kusura bakmayin ama tarihe bakip ALTI GUN SAVASINI okuyunuz alti gunde koca arap dunyasi kucucuk Israile teslim oldular simdi israil dostlari Turkler dusmanlari araplarin yarari olsaydi kendilerine olurdu saygilarimla HEMSINLI
HAKAN BEY BİR ZAMANLAR GERÇEK HAYAT DERGİSİNDE GÜNÜMÜZDEN ÇOK DAHA GERÇEKÇİ VE GÜZEL YAZILARINIZ VARDI HAYALLER VE GERÇEKLER DİYE BİR SÖZ VAR SURİYE 100 YILDAN BU YANA MAALESEF BİZİM TOPRAĞIMIZ DEĞİL TIPKI İSTANBUL'UN 1453 ÖNCESİ BİZANS TOPRAĞI FATİH SULTAN MEHMET HAN'IN FETHİNDEN SONRA TÜRK TOPRAĞI OLDUĞU GERÇEKLİĞİ GİBİ LÜTFEN EN KISA ZAMANDA HAYAL DÜNYASINDAN ÇIKIP GERÇEKLERE GEÇİŞ YAPIN
Karar Okuru 23 Ağustos 2019 00:40
Bu orta doğulu güya aydın takımının uğraştığı işler döner dolaşır din mezhep olur. Orayı bir türlü aşamazlar. Hepsi batı düşmanıdır ama oralara göç etmeye çalışır orada kalırlar. Akıl sağlığı diliyorum.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 00:19
Yani diyorsunuz ki Turkler'in isgal ettigi topraklarda yasayan halk Turklerden cok memnundu. Araplar Turklere karsi isyan etmedi ya da Arap isyani marjinaldi...Sayin yazar, ben Arap ulkelerine birkac kez gittim. Suriye, Lubnan, Misir, Cezayir...Araplarin buyuk cogunlugu Turkleri sevmez. Turklerin Araplara cok zulum ettiklerini soylerler. Bunda sasilacak birsey de yok. isgal altinda yasamis milletler isgalcilerden nefret eder. israil kurulduktan sonra da Turkiye'nin israille muttefik olmasi ve onlarca yil BMde israil'den yana oy kullanmasi yaranin ustine tuz ekmistir. Gerceklerle yuzlesin.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:03
4
Modern kavramlarla yüzlerce, hatta bin yıl önceki olayları değerlendirmeye kalkmak ağır cahilliktir. Arap milliyetçiliğinin geçmişi bir asırdan biraz fazladır, Arap coğrafyasında Türk varlığı ise Osmanlıdan yüzlerce yıl öncesine dayanır, kaldı ki Suriye ve Irak'ın belli bölgelerinin ne kadar arap coğrafyası olduğu da tartışılır. Bu mesele işgal değil egemenlik meselesidir, öyle cahil bakışıyla bakılacak düz bir mesele değildir. İslam dini de kavmiyetçiliği reddeder. Sen git, bilen gelsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN