Back To Top
Suriyeli muhacirlerin suç oranı

Suriyeli muhacirlerin suç oranı

 - Son Güncelleme: 15.06.2019 Cumartesi 08:57
- A +

Sözcü gazetesi Suriyeli muhacirleri “suç makinesi” ilan etmişti ya; son günlerde bu minvaldeki haberlerin bini bir para.

Hele sosyal medyada…

Sanırsınız Türkiye’de asayiş berkemal idi de Suriyeliler gelince aniden suç patlaması oldu.

El insaf!

***

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne göre Türkiye’de 3.5 milyonun biraz üzerinde Suriyeli muhacir bulunuyor.

Onlarla beraber 85 milyon olduğumuzu farz etsek, nüfusun yüzde 4’ten biraz fazlasını teşkil ediyorlar demektir.

Suriyeli muhacirlerin suça olağanüstü derecede meyilli olduğunu ileri sürenlere soralım: Nedir bunun derecesi? Türk vatandaşlarının iki katı mı, üç katı mı, ne?

İki katıysa, Türkiye’de işlenen suçların yüzde 8’inden fazlasını Suriyeli muhacirler işliyor demektir.

Üç katıysa, yüzde 12’sinden fazlasını…

Gelin görün ki resmi rakamlar öyle demiyor.

Bambaşka bir şey söylüyor resmi rakamlar; “suç makinesi”nin yanından bile geçmeyen bir şey:

Türkiye’de işlenen suçların sadece yüzde 1,3 kadarını Suriyeli muhacirler işliyor.

(Bu oran bir ara yüzde 1,5 civarındaymış, ama düşüş trendine girmiş).

***

Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz’ın 28 Ağustos 2018’de Anadolu Ajansı’na verdiği beyanattan:

“Suriyeli misafirlerimiz bazı kesimlerce suçlu olarak gösterilmeye çalışılmakta, kendi aralarında gerçekleşen en küçük tartışmalar dahi basında olması gerektiğinden, taşıdığı haber değerinden çok daha fazla gündemde tutulmaktadır. Suriyelilerin 2014 ila 2017 yılları arasında toplam asayiş suçları içerisindeki yıllık ortalama oranı yüzde 1,32. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardan oluşmaktaydı. Suriyelilerin ülkemizdeki suç işleme oranındaki düşüş trendi 2017’de olduğu gibi 2018’de de devam etmektedir. 2018’in güncel verileri 2017 ile karşılaştırıldığında en az yüzde 20’lik bir düşüş görülmektedir. Geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimiz ülkemizde artan nüfuslarına rağmen azalan suç oranları ülkemizin ortaya konduğu uyum politikaları ve Suriyeli misafirlerimizin ülkemize uyum sağlama çabalarının gösterilmesi açısından da adeta sağlama yapmamıza olanak vermektedir.”

***

Suç makinesi, öyle mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 19 Ekim 2018’de yaptığı bir açıklamaya göre “Türkiye’de işlenen suçların oranı yüzde 2,5. Suriyelilerin ise yüzde 0,8.”

Ne demek bu?

Suriyeli muhacirlerin suç işleme oranı Türkiye ortalamasının üçte birinden daha az…

Biz onlardan üç kat fazla -ve üstüne bir miktar daha- suç işliyoruz…

Onlar suç makinesi ise biz suç fabrikasıyız!

(“Biz” ve “onlar” tabii ki lafın gelişi. Et-tekraru ahsen velevkâne yüzseksen: Sykes diye bir İngiliz’le Picot diye bir Fransız’ın çizdiği sınırlar benim gönlüme işlemez. Biriz.)

***

Suriyeli muhacirlerle ilgili diğer rahatsızlık konularında da abartı ve yalan payı yüksek.

Suriyeli muhacirlere yönelik ötekileştirici, dışlayıcı, ayrımcı, düşmanca ve düşmanlığı davet edici yaklaşımlar -ki bunlar baş edilmesi güç sorunlar doğurma potansiyeli taşıyor- galebe çalmadığı müddetçe endişeye mahal yok.

Planlamada, organizasyonda, koordinasyonda, mevzuatta hatalar yahut eksikler olabilir, ama bunlar yavaş yavaş telafi ediliyor; öteden beri hicret yurdu olan Türkiye’nin tecrübesi, Suriyeli muhacirler meselesinin altından kalkmaya ziyadesiyle yeter.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Sami 05 Temmuz 2019 21:03
Sayın Albayrak kendi oyunuz kadar isteyebilirsiniz Suriyelilerin kalmasını. Bizler de kendi adımıza kendimiz karar veririz. Suçlular ya da değil, istemiyoruz o tosun gibi insanlar gitsin ülkeleri adına savaşsınlar. Siz bizim adımıza karar veremezsini sanırım. Biz yıldık artık. Misafirlik bu kadar uzayamaz dı..
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 18:02
Suriye'liler ile ilgili referandum yapılsa sizce ülkemizde nasıl bir sonuç çıkar acaba?
Fahrettin 05 Temmuz 2019 21:00
0
Gitsinler
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:33
Türkiye'den bütün ırkçılar gitsin, Suriyelilerin kalsın.
Mustafa ALSANCAK 16 Haziran 2019 15:26
Allah rahmet eylesin C. Başkanı Kenan EVREN YAPTIĞI AFGANİSTAN KABİL GEZİSİNDE ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAŞAŞAYAN KIRGIZ TÜRKLERİ İLE KAUGUZ TÜRKLERİNİ TEMSİLEN HEYETLER GELİP EVREN’i ZİYARET ETMİŞLERDİ. İSTEKLERİ ARASINDA MÜMKÜNSE AİLELERİNİ TÜRKİYE’ye ALDIRMASI RicasındaBULUNUNCA EVREN DE HEMEN ORACIKTA VERDİĞİ BİR EMİRLE SOYDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’ye NAKLİNİN YOLU AÇILMIŞ OLUYORDU. Gelenler Türk halkı tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Böyle 5 milyona yakın bir Suriyeli Arab’ın Türkiye’ye sığınmış olması u sosyal ve kültürel çatışmaları da beraberinde getirmiş oluyor. Halk bunalımdadır
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:37
Allah razı olsun abi. Suriyelileri suç makinası olarak görenlerin duymak istemeyeceği şeyler yazıyorsun.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 01:44
Ne kadar Türk düşmanı varmış arkadaş burada. En başı yazar çekiyor.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:42
4
Yazar , bir düşmanlığın yanlışlığı üzerine yazmış.. sense haddini aşarak Türk düşmanı diyorsun.. aslinda Türk düşmanı sen ve senin gibiler. Özeleştiri kabul etmeyen yapınla da, bildiğimiz haliyle naziden hiç bir farkın yok. Neyse ki ülkemizin güzide insanlarının çoğunda, senin gibi kafatasçı anlayış hâkim değil.. beri dur!
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:32
4
Siz ırkçı kavmiyetçi olmayan herkesi düşman bellemişsiniz. Ben Türk'üm ama önce bir Müslüman'ım. İster Suriyeli olsun ister Bosnalı ister Pakistanlı, zulümden kaçana kapımızı açmak görevimizdir. İnsanlık onuru bu u gerektirir.
Sueda Can 05 Temmuz 2019 21:09
0
Sinan Beyi tanırım kardeşi Sinan albayrak çok sevdiğimiz saygın bir sanatçıdır. Zira Hakan Bey’de saygın islamiyeti seven çerkez bir aileden yine saygın gazetecimizdir. Çerkez halkının geçmişte yaptığı göçte yaşadıklarıyla, Suriyelilerin topluca gelmesini bir tutuyor empati yapıyor sanırım
HARUN S. 16 Haziran 2019 01:43
hakan albayragın muhacir suriyelileri istanbul plajlarında nargile fokurdatıp kollarına manita takıp dans edip egleniyorlar siyasal islamcı hakan albayragın suriyeli kardeşleri istanbul plajlarında disco yapıp cihat ediyorlar.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 20:01
Kendi yoksul vatandaslarimiza yardim edemiyoruz burda. 3 milyon multeci buyuk yuk bu ulkeye. Suc oranlarina da inanmayin. Bu rakkamlari kimin verdigine bagli.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:36
1
Resmi rakamlar yanıltıcı suriyeliler olduğu suçların adını değiştirip başka kılıfa sokuyolar herşey sahte hal geldi hileli o oranlar
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 19:44
Bir şekilde Esatla diyalog kurulacak. Yakıp yıkılmış yerler Türkiye tarafından yaşanılacak duruma getirilerek Suriyeliler vatanlarina gönderilecek. Yapilacak olan budur. Yoksa işi aşı olmayan insanlar daha fazla suç işleyecektir.
Tercih! 15 Haziran 2019 19:10
Hakan bey,daha büyük düşünün.Türkiye-Suriye-Irak'ın Federal olarak birleşmesi mümkün mü?Ben Türkiye nin bu noktaya doğru savrulduğunu görüyorum.Irak harabeye döndü Suriyede öyle böyle bir birleşmenin Artı ve Eksileri ne olur?
Sueda Can 05 Temmuz 2019 21:11
0
Hadiniz oradan. Gidip kendiniz birleşiniz. Biz ancak Birleşmek zorunda kalsak kendi kardeşimiz olan Azerbeycanla birleşiriz
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 18:52
Bir defa o sayı 5 milyonu aşıyor. Suç oranları yüksek ama hükümetin baskısıyla haber bile yapmak yasak. Bıktık hepsinden. 40 milyar dolar harcadık. Yeter artık. Sakın bizim de yurt dışında vatandaşlarımız var deme. Bizimkiler çalışıp karnını kendi doyuruyor. Yük değil büyük katkı sağlıyorlar. Çok seviyorsan al evine bak sayın yazar. Bizim paramızla bu hovardalık nereye kadar?
? 15 Haziran 2019 22:03
6
Bütçeden para verildiğini mi söylüyorsun.Bu doğru değil.Onlara harcanan para,Kızılay,İHH,Belediyelerin sosyal fonlarından harcanan paralar yani gönüllülük esasına dayanıyor.Örneğin,eskiyen çekyatını çöpe atmıyorsun belediye alıyor tamirat yaptırıp bağışlıyor yada gıda yardımlarını topluyor,giysileri topluyor,bunları tamir edip bağışlıyor.Bundan zararın ne arkadaş.Zekatı iyi muhtaç birine bağışlamak sana ne zarar veriyor.
KaRaR oKURU 15 Haziran 2019 22:28
5
Avrupadaki 1 inci jenerasyonun neredeyse tamamina bulunduklari devletler bakiyor sadece bilgin olsun diye yazdim
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 23:19
0
@22:03, Mayıs 2019 itibariyle 45 milyar dolardan bahsediyoruz. Gönüllülük, çekyat, fıkra mı bu? 45 milyarın dolar ne demek olduğunu bilmeyenleri mi aldatmaya çalışıyorsunuz?
? 16 Haziran 2019 01:22
1
Fetö bile bu ülkeden yurt dışına yüz milyar dolarlar çıkardı.5-6 yılda bu ülkede fitre ,zekat ,sadakaların 45 milyar dolardan az olduğunu mu iddia ediyorsun.Ben sana sadece fitrenin hesabını yapayın.80 milyonx25=2 milyar yapar.Sadaka ve zekatlar dahil değil.Mesala senelik ben 100 lira fitre veriyorum.Ama bin dolar civarında da zekat veriyorum Aradaki farkı anladın mı kardeş!
Adaletsever 17 Haziran 2019 09:02
0
"Al evine bak" İnsanları kedi köpek seviyesinde görüp yazılan şu ve şunun gibi iğrenç söylemlerinizden kurtulmanızı Rabbimden niyaz ediyorum. Allah hepimize hidayet etsin.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:50
Kusura bakmayınız, Kilis diye bir şehrimiz var bilir misiniz? Belki de sizin için Suriye'nin yahut "gönül coğrafyanızdan" herhangi başka bir bölgenin bir vilayetinden daha değersizdir. Kilis'te Türk'ten çok Suriyeli yaşıyor. Bu durum sizi tedirgin etmiyorsa -etmediği besbelli- derhal mesleğinizi bırakmalısınız. Çünkü gazeteci, köşe yazarı bu kadar romantik olamaz, olmamalı.
Sayın yazar karşılaştırmanız istatiksel olarak doğru değildir. Çünkü Türkiye'nin her ilindeki Türklerin yaptığı suçları toplam olarak almışsınız, Suriyelilerin yaptığı suçlarla karşılaştır mısınız. Oysa Artvin'de 30 Tunceli'de 35 Suriyeli bulunmaktadır. Bazı illerimizde hiç yoktur. Siz nüfusun yüzde 80'inin Suriyeli olduğu kilisle 600000 Suriyelilerin yaşadığı İstanbul'a baksaydınız suç oranlarındaki artışı göre bilirdiniz. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 16 Mayıs 2019'da Bu gerçeği açıklamıştır.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:26
Sayin yazar Suriyelilerin bu ulkenin yuzunu batidan ortadoguya cevirdigini nasil goremezsin? Suriyelilerin cogunlukta oldugu mahallelerden gecerken nasil tedirgin oldugumuzu bir bilseniz emin olun bu konulari yazarken daha dikkatli olursunuz.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:59
Bu rakamlar bizim etrafımızda gördüklerimizle uyuşmuyor. Hükümetin çok inandırıcılığı da kalmadı.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:58
Ey siyasal İslamcılar yardım edecekseniz bu kardeşlere cebinizden edin. Son 20 yılda kazandıklarınızla size dokunmayacaktir bile.Niye milletin üzerine yikiyorsunuz. Millet yokluktan inim inim inliyor. Bı şeyi kalmadı milletin elinde avucunda , cebinde ,yanında kenarında . Hatta sayenizde çocuklarının bile gelecek 20 yılı ipotek altında . Hadi pamuk eller cebe ateşleyin bakim.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:47
Suriyeliler 50 yıl sonra, bu doğurganlıkla ülke nüfusunun en az üçte birini oluşturacaklar. Demografik yapıyı kasıtlı bozma planı net görünüyor. Kendi elimizle kendi kafamıza sıktırıyorlar. Adına Ensar diyorlar.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:23
3
Aynen katılıyorum
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:43
Kardeş anlaşıldı senin tuzun kuru. Şahsi hayatına dokunmuyor mesele.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 14:46
3
Sanki bütün Suriyelileri sen bakıyorsun...
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:16
Eğer yanlış hesap yapmıyorsam, nüfusu birbirine oranlarsak, yani 3,5 milyon Suriyeli / 85 milyon Türk = 4% ediyor. İçişleri bakanının verilerine göre suç oranını kıyaslarsak; yüzde 2,5 lik suç oranının yüzde 4’ ü, yüzde 0,1 yapar. Peki açıklanan veri ne? Yüzde 0,8! Bu durumda bir Suriye’li bir Türk’e oranla 8 kat daha fazla suç işlemiş oluyor. Eğer veride ve hesapta bir hata yoksa.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:00
5
Dostum veriler ne kadar doğru bilmem. ama söylenen: türkiyedeki her yüz kişiden 2,5'u suç işliyor. Her yüz suriyeliden ise 0,8'i suç işliyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:09
7
15:26, yahu bu kadar cambazlığa ne gerek var ? Her 100 Türkiyeliden 4 kişi suç işlerken her 120 Suriyeliden 1 kişi suç işliyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:10
4
15.16, Senin matematik hocan kim?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:52
2
15.16 matematik dersinde telefonla mı oynuyordun
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:11
Sayın yazar madem bunlar muhacir neden ensar olmuyorsunuz. Alın 5.10 tane kardeş kardeş geçinin bol bol da sevap kazanırsınız gözümüz yok.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 12:54
Devlet entegre etmede daha etkin olmalı; beleş yaşamaya alışmasınlar. Ama geri göndermek!.. Olmaz bence.
SONUÇ Milletimiz Suriyeli mülteciden çok yanlış politikalara, bu yanlış politikaların siyasete alet edilip rant devşirilmesine, çocuklarının geleceğinin karartılmasına, emeğinin vergisinin çarçul edilmesine, aklıyla dalga geçilmesine kızıyor karşı çıkıyor. Problem mülteciler değil.
KARARLI KARAR OKURU 6 15 Haziran 2019 12:45
Meseleyi uzatmayalım ve adını koyalım. Milletimizin tepkisinin belki % 30’ u Suriyeli mülteciyedir. Milletimizin tepkisinin %70’i A ka Pe nin özelde de RTE yanlış politika başlatma ve yanlış yürütmesinedir. Nasıl İstanbul seçimi sadece İstanbul seçimi değilse, mülteci sorunuda sadece mülteci sorunu değildir. İşin doğrusu RTE sorunudur eğri oturalım ama doğru konuşalım. A Ka Pe ve RTE halkımızdan önce özür dileyecek sonra da milletimizin sabrı ve fedakarlığı için teşekkür edeceği yerde,
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 14:23
11
12:45, ha şöyle, çıkarın ağzınızdaki baklayı. Erdoğan nefretinizi açık açık yaşayın, psikolojiniz daha fazla bozulmasın. Bu nefretinize kılıf uydurmak için de şekilden şekile girmek zorunda kalmayın, kördüğüm olmayın.
KARARLI KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:09
3
14.23 editör Kararlı Karar Okuru 7-8-9'u ısrarıma rağmen yayınlamadı. Yayınlasa gerekli cevabı alacaktın. Şekilden şekile giren senin gibi bukalemunlardır. Sözümüzü RTE ye rağmen söylediğimizi ve yazdığımızı görmüyor musun? RTE Suriyelilere 37 milyar doların harcandığını marifetmiş gibi söyledi.
KARARLI KARAR OKURU 15 Haziran 2019 17:11
1
14.23 Türk Milletinden toplanan dolaylı-dolaysız vergilerden oluşan ulusal bütçeyi, yine Türk Milletinin faydasına şeffaf bir şekilde harcayıp hem milletin refahını yükseltmek hem de emanetin sahibi olan Türk Milletine hesap vermek zorundadır. Çünkü harcadıkları para Türk Milletinindir, babalarının parası değil! Birde sizin “ha şöyle, çıkarın ağzınızdaki baklayı” inanın yerine getirmeyi çok isterim fakat “Abad olası hanede evladı iyal var.”” Çıkar ağzınızdaki baklayı”deyiminin hikayesini öğrenirsen demak istediğimi anlarsın.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:01
0
Anlaşılan, 14:23 taşı gediğine yerleştirmiş gibi. Yaygaraya bakılırsa, hemde kılı kılına.....
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:56
3
12.45, milletin % 52 Tayyip'i seçmiş sen neden bahsediyorsun...
KARARLI KARAR OKURU 5 15 Haziran 2019 12:45
Puanımızın ve gücümüzün yetmediği dallara uzandık, stratejik müttefikimiz (!) gazına oyuna geldik, yarı yolda bırakıldık başımıza bir sürü bela musallat edildi. Suriye de biz de bir bataklığa atıldık. Bu iktidar partisinin, partinin reisinin ve kadrosunun yanlış tercihinin ve politikalarının bir sonucuydu. Sonuçta 3-4 milyon mülteci kapımıza dayandı. Problemi kendi sınırımız dışında tutamadık yani krizi iyi yönetemedik. Bu sayıda mülteciyi hangi gelişmiş ülkeye bir anda soksak aynı problemler yaşanır.
KARARLI KARAR OKURU 4 15 Haziran 2019 12:44
Ben meseleyi şöyle görüyorum ve milletimizinde kahir ekseriyeti ile benim gibi düşündüğüne inanıyorum. Üniversite sınavında diyelim ki 350 puan aldınız. Tercih yaparken 600 puanlık fakülte tercih ederseniz ne olur, ölü tercih yapmış olursunuz, fakülteye yerleşemez açıkta kalırsınız, onca emeğiniz boşa gider bir yıl daha para verip emek verip çalışmak zorunda kalırsınız. İttihatçılar “turan yapacağız” derken ülkeyi “viran” ettiler daha fazlasını isterken eldekinden de olduk. (Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma hali.)
KARARLI KARAR OKURU 3 15 Haziran 2019 12:40
İlginçtir Cumhuriyet kurulunca 150 likler yurtdışına sürgün edilirken nereye gitmek istedikleri sorulunca çoğu Suriye’ye gitmek istediğini belirtmiştir. Bu tercihte coğrafi yakınlık kadar kültürel yakınlıkta etkili olmuştur. Bu tarihi şartlarda Suriyeli mülteci milletimize kolay uyum sağlayabilecek, milletimizinde bünyesine kolay kabül edebileceği bir unsurdur. Pekala sorun nereden ve neden çıkıyor? Olayın adını doğru biçimde ortaya koymamız gerekiyor. Anahtarı nerede kaybettiysek orada ramamız gerekiyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 16:25
1
12:50, o 150 liklerin çoğu, toplam 80 kişi Çerkes asıllı idi, onlarda oralardaki akrabalarının yanına gittiler haliyle. Osmanlı tarafından hicaz demiryolunu korumak için Rusya'nın Anavatanları Kafkasya'dan sürdüğü Çerkesler Suriye, Filistin, Ürdün topraklarına yerkeştirilmişlerdi. Milli mücadeleyi, Salihli cephesi ile Yunanistan'a karşı başlatan, ve haksız yere vatan haini ilan edilen Çerkes Ethem'de Ürdün'de öldü.
KARARLI KARAR OKURU 2 15 Haziran 2019 12:43
Afganistan gelen Kırgızlar, Doğu Türkistan’dan Uygur Türkleri gibi. Saddam Hüseyin’in Halepçe katliamı sonrasında Peşmergeler Pkk lı teröristlerin aralarında sızma tehlikesi olmasına rağmen Türkiye’ye kabül edilmişler ve ağırlanmışlardır. Türk insanı bunlarla ekmeğini bölüşmüş ve ciddi itirazlar olmamıştır. Milletimiz ali cenap bir milletdir. Suriyeli mülteciler konusunda niçin farklı bir durum ortaya çıkıyor? Öncelikle şunu belirteyim Suriye 100 yıl öncesinde bizim yönetimimizde olan bir toprak parçasıdır.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 13:12
3
Afganistan ve Doğu Türkistan'a gelenlerin yüzde kaçı İŞİD uzantısı silahlı terör örgütünden geldi?
KARARLI KARAR OKURU 15 Haziran 2019 13:54
0
13.12 Afganistan'dan Kırgız Kardeşlerimiz 1980 yıllarda Kenan Evren döneminde geldiler. Uygur kardeşlerimiz 1940 lı yıllarda İsmet İnönü döneminde gelmeye başladılar. Bilgi sahibi olmadan yaftalama yapma. O tarihlerde ABD ve istihbarat örgütleri İŞİD-DAEŞ i kurup, cahil müslümanları devşirip, yetiştirip masum müslümanların başına henüz bela ve musallat etmemişti.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 15:13
1
13:54, 2010'dan sonra gelenlere bak.
KARARLI KARAR OKURU 1 15 Haziran 2019 12:42
Hakan Bey, bu millet tarihi boyunca kapısına, sınırına gelen mülteciyi geri çevirmemiştir. Savaşı göze almış hatta savaşmış bu mültecileri geri vermemiştir. Buna Osmanlılar döneminde Leh ve Macar mülteciler örnektir. Cumhuriyet döneminde de bu gelenek devam etmiştir. Bir imparatorluk bakiyesi olmamız hasebiyle Balkanlardan, Kafkaslardan, Ortadoğudan ve Kuzey Afrikadan sürekli göçler olmuştur bu da gayet doğaldır. Bazı olumsuz dönemlerde Orta Asyadan Türk kardeşlerimizde Anadoluya gelmişlerdir.
E.K 15 Haziran 2019 11:52
Sn yazar 15 Temmuz'un basarisizligini Turkiye'de dogan 450 bin Suriyeli cocuga baglayan icisleri bakani Suleyman Soylu'nun demecine yer vermisti dunku yazisinda...Soylu'ya gore verilmis sadakamiz varmis...Darbenin basarisizliginin iki onemli nedeni: 1. TSK komuta kademesi isin icinde degildi. 2. Demokrasiye inanan insanlar direndi..Darbenin basarili olma sansi sifirdi...Ayrica, kendi cocuklarimiz okullarda yetersiz imkanlarla ust uste okurken, 450.000 fazladan cocuk...! Ve Karar Gazetesi dun bu yorumu yayinlamadi..
Hakan 15 Haziran 2019 11:42
Muhacir mi? Uluslararası hukukta MÜLTECİ diye geçiyor, o da mülteci kamplarında olması gereken geçici mülteci. Vatansız değil bu insanlar, vatanları Suriye Arap Cumhuriyeti. 3 milyon Arap mülteciyi neden biz aldık? 23 tane Arap devleti var, dinleri dilleri bir. Cari açığımız 50 milyar dolar, mültecilere harcadığımız 45 milyar dolar. İltica mı, istila mı bu? Muhacir de nereden çıktı?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 13:09
2
Arap, neden alsın ülkesine kendi milletini? Türkiye'den tank fabrikası kiralar, AVM'ler araziler satın alır, Finansbank, Abank, Digitürk, BMC ve Boyner'e ortak olur o harcayacağı parayla. Daha kârlı.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:25
İki şey arasında oran karşılaştırması yapabilmek için, o şeyler, aynı şartlarda olmalı. Suriyeliler ile, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına aynı suç için aynı ceza mı veriliyor ? Suriyeliler kavgaya karışsa, sınır dışı edilme riskleri var. Onları "tutan" bu tehdit. Yarın, bunlar vatandaş yapılsın da gör suç oranlarını. Bir başka faktör, geldikleri güne göre, genç yaş oranı gençler lehine çok değişti. Çocuk gelenler, şimdi gençler. Benim insanım gibi, onlar da işsizlik sorunu yaşayacaklar. O gençler, mafya, tarafından istihdam edilecek.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:14
EYT’liler gibi “Suriyelileri Ülkesine Kavuşturma Dernekleri” kurulamaz mı? İşi düşmanlığa, kavgaya dökmeden suça pek az bulaşmış bu güzel insanların %80-90’ı gönderilerek vatan hasretleri giderilebilir ama en önce Esed’le iletişim kurmak ve siyasilere baskı yapmak gerekiyor. Gerçi Suriye onları tekrar alacak mı, can güvenlikleri olacak mı, en önemlisi Hakan Bey kabul edecek mi çözülmesi gereken diğer önemli sorunlar.
Karar Okuru 15 Haziran 2019 11:05
Neyseki yorumlara bakınca kimse bu saçma akıl yürütmelere pirim vermiyor
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:06
iyi sallamış boş ver rakamı falan sen gerçek hayata bir bak.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:35
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 19 Ekim 2018’de yaptığı bir açıklamaya göre “Türkiye’de işlenen suçların oranı yüzde 2,5. Suriyelilerin ise yüzde 0,8.” Ne demek bu? Suriyeli muhacirlerin suç işleme oranı Türkiye ortalamasının üçte birinden daha az… S.a Yukarda yazmış olduğunuz köşe yazınıza göre nüfuslarına oranla bizden daha fazla suç işlemiş olmuyorlar mı . İkamet ettiğim şehirde bir Türk vatandaşını gece 24:00 da evimin kapısının önünde , bu saatte gürültü etmeyin dediği için tartışma çıkarıp bir kız çocuğu olan 26 yaşındaki genci arkasından boynuna bıçakla öldürdüle
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:52
4
Yüz Türkten 2,5 tanesi suç işlerken, yüz Suriyeliden 0,8 tanesi suç işliyor...
ÖZGÜR SARIKAYA 15 Haziran 2019 09:17
Resmi makamların, hükümetin hele hele kıymetli sayın içişleri bakanımız Süleyman Soylu beyefendinin açıkladığı rakamlara inanmıyorum. Ama şunu biliyorum; Esenyurt’ta, Antep’te, kilis’te, Hatay’da, Urfa’da...Hasılı Suriyelilerin gettolaştı(rdı)ğı yerlere gidip bakın, bakmak yetmez birkaç gün yaşayın sonra o açıklamaları bir daha düşünün.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:08
Suriyeli kardeslerimiz vatandaslarimizdan kim istiyorsa kardeslik bagi ile baglanti kurulsun. Kefil olup masraflarini karsilasin. Tum millete mali yuku yuklenmesin. Cok arzulu olanlar karsilasin. Suc islerlerse hesabini bu kisiler versin
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:07
Türkmen komutanlar savaşacak 18-45 yaş arasını gönderin, biz adam bulamıyoruz diyorlardı. Amerika ve Suriye'de etkili diğer devletler ülkeyi kurtaracak sonra Suriyelilere gelin ülkenizde güle güle yaşayın mı diyecekler
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:05
Istatistiklere nasil guveniyoruz. Kayda girmeyen bir suru suc var. Bu kendi vatandaslarimiz icin de gecerli bir durum. Asil rahatsizlik verici olan kendi vatandaslarimizin sergilemedigi rahatlik ve konforu onlarin sergilemeleri. Bu da vicdani adalet duygusundan ileri geliyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 09:00
Sn yazar iş o aşamaya geldiki artık çoğu Suriyeli sığınmacının gidecek evi yok Esad el koydu. Pakistandaki Taliban sığınmacıları bir araştırın 30 yıldır kaldıkları ülkenin sahibi oldular, bugün nakliye sektörü onların. Sorunu uzun vadeli düşünmek zorundasınız
Kemal Nakıs 15 Haziran 2019 08:53
Muhterem, yine meselenin yanlış yerinden tutmuşsunuz... Yazını hangi yerini düzeltelim. Geçen aylarda Almanya'da bir Alman vatandaşı Suriyeli tarafından öldürülmüş ve tüm Almanya ayağa kalkmıştı. Türkiye'de ise Suriyeler tarafından öldürülen Türk vatandaşlarının haddi hesabı yok. Gerçi bu kadar tepkisiz bir millete her şey...
Maksadın ne yazar 15 Haziran 2019 08:37
Yazını okumaya değer bulmadım. Neden mi çünki sen ve senin gibilerin maksadının farklı olduğunu düşünüyorum. Amacınızın daha çok Türkiyenin demografisini değiştirip ülkede Türk nüfusu ve etkisini zamanla kırmak ve azınlığa düşürmek olduğunu seziyorum. Suça karışsın karışmasın hiç kimsenin ülkeye milyonlarca yabancıyı doldurma hakkı yoktur. Amacınız insanlık olsaydı Yemen'de ve daha bir çok yerde müslümanlar öldürülüyor. O zaman o insanlarıda getirin ülkeye. Bırakın milleti kandırmayı da asıl maksadınızı söyleyin artık.
Maksadın ne yazar 15 Haziran 2019 10:23
3
Suriye topraklarını insansızlaştırıp Abd, İsrail ve diğerlerinin Pkk için rahat bir devlet kurmasının önünü açmakta olabilir mi maksatlar arasında. Yav arkadaş ne olursa olsun, yanlız kendi insanından üstün tutup bedava beslemenin mantığı ne. İslam ve insanlık tarihinde böyle bir aymazlık yok yazar tarihi bir siz bilmiyorsunuz. Ensar muhacirde, muhacirlerin zamanla güçlenip Yesrib'i (devleti) tamamen ele geçirip iktidarı ele alınca ensara davranışına da bakmalı. Üstelik Rasül yanlarındayken. Yada kölemen Türklerin Mısırda devlet kurması. Kendi elimizle Devleti verelim mi diyorsun.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 08:26
Yazdıktan sonra bir kez okusaydınız keşke. Eğer nüfusun %4 lük bir kısmı nüsun işlediği suçun %1.5 uğunu işliyorsa ciddi bir tehlike olduğunun ispatını siz yapmış oluyorsunuz. Lütfen beyin yakmayın
Mustafa ALSANCAK 15 Haziran 2019 08:21
2) Siz, vatandaşın günlük yaşamında nelere maruz kaldığını ve huzursuzluk duyduğu sıkıntılarını resmi istatiklerde göremezsiniz. Bir uçak yolculuğunda bir Türk’le evli olan İngilterede İngilizce öğretmenliği yapan bir bayan anlatmıştı. Aile tatil için Mersin’de oturan kocasının anne ve babasının geliyorlar.Kaldıkları sokakta gecenin geç saatlerine dek uyumak mümkün olmuyormuştu. Nerdeyse bütün gece PKK marşları çalınıyormuştu. Korkudan polise gidip şikayet etmeye de cesaret edememişler. En iyisi bu şehri terk edip kocasının Adana’daki akrabaların yanına gitmek demişler. Vatandaş sıkıntılıdır.
.......... 15 Haziran 2019 08:19
Rakamlara bakmaya gerek yok..olağan koşullarda yaşamayan, mecburi göçe maruz kalmış her kitle suça meyillidir.azicik sosyoloji de mi okumadınız? Sizin gibi romantik bakanlar yüzünden çocuklarımızın geleceği karardi...
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 12:09
4
İnsan olan insan her yerde insandir! İnsan dedigin azicik dara dustu die arından numusundan vaz gecmez!
niko 15 Haziran 2019 08:07
suriyeliler veya diğer göçmenler. Ülkelerinde savaş koşulları ortadan kalktığı zaman ülkelerine dönmesi sağlanmalı. Hakan bey ülke göçmen toplama merkezi haline getirilmemeli ve hiç bir devlette ülkesini göçmen merkezi yapmaz. Tabiki İnsani yardım yapılmalı ama açık kapı politikasıyla bu olmaz. Siz duygusal bakıyorsunuz. Ama insanlarla bir konuşun sahillere insanlar gitmekten imtina ediyor. Misafir edelim ama misafirliğin bir süresi olmalı. Örneğin siz kaç göçmeni veya yoksul türk vatandaşı evinizde misafir ettiniz. Ettiysenizde sürekli kalın gitmeyin dediniz. Ben sizi sürkli okurum selam.
Karar 15 Haziran 2019 14:08
6
Niko sen nerelisin? Yunanistan mi? once sen git
Mustafa ALSANCAK 15 Haziran 2019 07:58
1) Muhterem Hakan bey! Dünkü Suriyeliler savunmasına ayırmış olduğunuz yazınıza karşı hiçbir art düşünce taşımadan içlerinden geçtiği gibi fikir ve görüşlerini açıklayan yorumcular ırkçılık yapıyor diye bir düşünceye sahip olduğunuz görülmektedir. Böyle düşünceler içinde olmuş olmanız bir bakıma vatandaşın özgür iradesi ile kaleme aldığı kaygı ve korkularını hafife almakta olduğunuz anlaşılıyor. Nedense Barzaniler ve Suriyeli sığınmacılara karşı muazzam bir hümaniter bir yaklaşıma girip böylesine milyonları aşmış mülteci yığılmasının memleket içinde ne gibi sosyal politik problemleri de
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 08:25
19
Gelen Rus ,Alman,Fransız,Norveçli,İtalyan ,Bulgar,Sırp,Ermeni,olsaydı sesiniz çıkar mıydı.Arkadas erdogana düşmanlık yapacağız diye insanlıktan oldunuz.Allah sizi tez zamanda onların durumuna düsúrsún.
Karar Okuru 15 Haziran 2019 11:00
3
Alman Rus buraya tatile gelir sonra gider. Suriyeli Afrikalı buraya kaçar burdaki Avrupaya kaçmaya çalışır. Orta doğu böyle bir yer. Allahtan Almanlar bizi kıskanıyor
Kitap oku 15 Haziran 2019 07:23
Suriyeli mültecileri ayırım yapma niyeti olarak algılanmasın diye sorunları da dile getiremeyeceğiz. Gettolasma mesela...
Selçuk 15 Haziran 2019 06:36
Bir arastirsak, "Suriyeliler gitsin" diyenler NEREDEN gelme acaba? %100 onlarda biyerden gelmedir. İlk önce dagdan gelipte bagdakini kovmaya kalkan kustahlari geldikleri yere postalamak lazim.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 08:23
4
Gelenler dişiyle tırnağı ile tirmalayarak varlık mücadelesi verdiler ve bu milletin evladı oldular. Bedava, yatarak yasamadilar. Sahillerde isgalcilik yapmadilar. Onlar adam idi adam...
Oguz 15 Haziran 2019 06:30
Anadoluya ilk gelen Oguz boylarindanim. Ama şu gercegide iyi biliyorum: Anadoluda seceresi 500 yildan eski olanlarin sayisi bir kaç milyonu kesinlikle gecmez. Nufusun buyuk cogunlugu, Kırım, Kafkas, Balkan, Irak, Şam vs diyarlarindan, bugunki ulke sınırları dasindan gelmedir. 1979'da Iran'dan gelenlerin 2 milyonu hala Turkiyede yasiyor. 1980'lerde Bulgardan 4 milyon geldi ve cogu hala Turkiyede yasiyor. "Suriyeliler gitsin" diyenler kesin bir yerlerlerden gelme! Suruyeliler 80 sene önce bu ulkenin vatandasi idiler! Gelen iki misafirin biri digerine, "Bu gitsin" demesi ev sahibine hakarettir.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 08:21
5
Bir kere rakamları çarpı 10 yapmışsın. Biz sizden daha iyi biliyoruz. Mesela Bulgaristandan kaçarak gelen Türk kardeşlerimizin hepsi kalifiye idi, çalışkan idiler, kanun nizama herkesten fazla riayet ederlerdi, eğitim seviyeleri yüksekti. Hem çalıştılar, vergi verdiler, hem askerlik vazifesini her Anadolu evladı gibi severek yaptılar. Suriyelilere gitsin kalsın demiyoruz ama benim vergimle de boş beleş yaşamasın. İnsaf biraz.
A.A. 15 Haziran 2019 10:49
4
İlgisi bile yok. Tam tersine, Türkiye nüfusunun çoğunluğu binyıllardır bu coğrafyada yaşayanlardan oluşur. Göç ile gelenler her zaman azınlık olmuşlardır. Zaman içinde de Anadolu'daki esas nüfusa karışıp erimişlerdir. Dolayısıyla ev sahibi, ziyareti haddinden fazla kalan misafirine ufaktan kapıyı işaret ediyor.
Oguz 15 Haziran 2019 12:32
1
0821! Nazi ornekler: 1735'ler Kirim'da Rus soykirimindan kacip Anadoluya gelenler 3 milyon civaridir.1800'lerde Mora'da katledilenlerin sayisi belli degildir. Kurşun harcamamak icin Musluman/Turk denizde bogularak öldürülmüştür. Balkan bozgununda kacip Anodoluya gelenlerin sayisi 10 milyon civaridir! 1600'lerde Bulgaristanda 7 milyon Turk, 3 milyon Bulgar yasiyordu! Yani Bulgar nufusun 3 katina yakin Turk vardi! Neden kacip geldiler? Yazacak o kadar cok var ki. Dagdan gelen birilerin evdeki bir başka misafiri kovmaya kalkmasi afedilir bir kustahlik degildir. Suriyeden gelenlerin bir cogu Turk-
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 03:57
Hakan kardeş, unutma ki verdiğin rakamlar hem nüfus olarak hem de suç yüzdesi olarak resmi beyanları yansıtıyor.Bir de işin gayrıresmi tarafı var.Her suç kayda geçmiyor, bir de sadece Suriyeli yok; Afgan'ı, Özbek'i, Tacik'i, Paki'si... Var oğlu var memlekette.Bunlar da suça meylediyor ve çoğu kaçak göçek vaziyette.
bizim apdi 15 Haziran 2019 03:56
Allah askina. aklimizla dalga gecmeyin, bunu herkes biliyor. her vatandasimiz biliyor. yerel gazetelerin. suriyelilerle ilgili haber yapma yasagi var. valiliklerin emriyle. bir olaydan ötürü. hangi suriyelinin ifadesi alinip.ta zabit tutuluyor. en basit örnek. park,ta duran arabama, suriyeli gelip vurdu. polis cagirdim, dediki bu suriyeli bir sey yapamam. birakin tutanak tutmayi. ehliyet bile sormadi.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 02:06
Yüzde 4 suriyeli var. Biz seçim barajının yüzde 5 olmasını konuşuyoruz. Bir dur düşün. Meclise parti olarak girecek çoğunlukta bir nüfusu hangi aklı selim ülke kabul eder?
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:48
5
Suruyeliler seçmen değil. Ayrıca ABD nin tamamı göçmen.
Oguz 15 Haziran 2019 12:34
0
1148 Allah senden razi olsun.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 01:51
öyleyse bir milyon daha alabiliriz
İbrahim DİRİ 15 Haziran 2019 01:16
Yani ne diyorsun? ülkelerinde savaş bitsede sırf sizin manevi duygularınız tatmin olsun diye burda kalmaya devam etsinler göndermeyelim mi diyorsun.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 10:45
3
Evet, öyle diyor. Hatta daha fazlası gelsin istiyor.
KARAR OKURU 15 Haziran 2019 11:49
4
Onu mu anladın.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN