Back To Top
Vahşi hayvanların otlağı

Vahşi hayvanların otlağı

 - Son Güncelleme: 31.08.2019 Cumartesi 08:48
- A +

İdlib’in Maaratunnuman -kısaca Maara- ilçesi son zamanlarda sık sık hava bombardımanlarıyla gündeme geliyordu.

Katliam üstüne katliam.

Yıkım üstüne yıkım.

Halk, Rusya ve İran destekli Esed kuvvetlerinin zulmüne dayanamayıp şehri terk etti.

Hayalet şehre döndü Maara.

Şehir?

Harabe.

Şimdi Esed kuvvetleri o harabenin ortasına rejimin bayrağını dikmek için ilerliyormuş.

İhtimal ki, hunharca katlettikleri masumların kanına bulanmış evlerin enkazı üzerinde zafer şarkıları söyleyecekler yakında.

Zulmün, vahşetin zaferini ‘kutlayacaklar’ arsızca.

Haçlılarla aynı karede olacaklar tarih deklanşöre basarken.

***

Sene 1098.

Haçlılar Maara’yı yakıp yıkıyor.

Çoluk çocuk demeden üç gün boyunca kılıçtan geçiriyorlar şehir ahalisini.

Vahşetlerini yamyamlığa kadar vardırıyorlar.

O esnada başka bir yerde bulunan ve Haçlı istilasından bir müddet sonra memleketine dönen Maaralı bir şair, karşılaştığı korkunç manzara üzerine şöyle der:

“Burası doğup büyüdüğüm yuvam mıdır, yoksa vahşi hayvanların otlağı mı, bilmiyorum!”

***

Maara yine vahşi hayvanların otlağına döndü.

Haçlıların izindeki Şebbiha sürüsü Maara’dan geriye kalan harabeye bayrak dikmeye hazırlanıyor, evet.

Aşağılık zaferlerini ‘kutlarken’ Esed’e bağlılık yeminleri edecek, Baas rejimini payidar kılacaklarına ant içecekler.

Temel insan haklarını talep etmekten başka ‘suçu’ olmayan Suriye halkının mahvedilmesi, yüzbinlerce insanın öldürülmesi ve halkın yarısının hicrete zorlanması pahasına ayakta kalan, üstelik bu yolda Rusya ve İran’ın esiri haline gelen bir rejimin hayrını görmek mümkünmüş gibi!

Halkın nefreti rağmına kazanılan ve korunan iktidar, ne kadar güçlü görünürse görünsün, zavallıdır.

***

Esed halka karşı verdiği savaşı kazanabilir; ama halkın sevgi ve saygısını, asla!

Babası Hafız Esed otuz sene hüküm sürdü, her yere resimlerini astırdı, on binlerce insanı katlederek diz çöktürdüğü Hama’nın ortasına devasa bir heykelini diktirdi, halkı her fırsatta “Canımız kanımız sana defa olsun ey Hafız” diye diye bağırttı; ne oldu?

Kazanabildi mi halkın sevgi ve saygısını?

Kendisini sevmeyi ve saymayı öğretebildi mi halka?

Bugün, ölümünden 19 sene sonra, hâlâ her yerde resimleri asılı, bir sürü de heykeli var; peki kaç Suriyeli candan sevgi ve saygıyla anıyor Hafız Esed’i?

İktidarının 19’uncu yılında Beşşar Esed’i kaç Suriyeli candan sevip sayıyor ve öldükten sonra kaç Suriyeli onu candan sevgi ve saygıyla anacak?

Tekrar: Halkın nefreti rağmına kazanılan ve korunan iktidar, ne kadar güçlü görünürse görünsün, zavallıdır.

Esed daima arkasını kollamaya, derin bir endişe içinde kıvranmaya, paranoyanın dibini bulmaya mahkûm.

Halbuki 2011’de halkın haklı taleplerini karşılasaydı, o basiret ve feraseti gösterebilseydi, bugün esenlik içinde bir Suriye’nin esenlik içindeki başkanı olabilirdi.

Bütün İslam dünyasının parlayan yıldızı olabilirdi hatta.

***

Zulüm payidar olmaz.

Maara toprağında medfun bir zatın alamet-i farikası olan dava er veya geç yeniden yükselecek.

Sadece iki sene beş ay halifelik yaptığı halde hatırası 1300 senedir baş tacı edilen, raşid halifeler arasında sayılıp daima rahmet ve hasretle anılan Ömre Bin Abdulaziz’i bu kadar muteber kılan dava:

Adalet.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Murat toper ceylan 01 Eylül 2019 20:57
Akleden gönüldaşlarımız bizi aydınlattı derin bir iç çekiçle durumu idrak etmek canımızı acıtıyor rabbe iltica ediyorum
KARAR OKURU 01 Eylül 2019 16:16
Komik Cep uygulamasındaki alt kısmı yahudi şirkete sat Ordan millet dolandırılsın Edebiyat yap sonra
Muhtefi. . 31 Ağustos 2019 22:36
Bugunku Ürdün,Lubnan,Filistin, Irakin Musulu ve bugünkü Suriye.Hepsi Şam Vilayeti Sınırları..ama Kafalarına göre dağıttılar. !Fitne,Fesad bıraktılar.Siyonist onlarca yıl Mezhepler, Mesrepleri fitneledi.Fitne patladı.Curcuna simdi ortalık,gerek varmiydi, olsa bile Kaybedilen Hayatlar,Perişan Halk için kazanılan ne olacaktı.Kimse bana İSLAM adına mazeret soylemesin.bizden (bölge ülkeleri) baska herkesin işine geldi /geliyor. Hiç mi Sevgili Peygamberimizin nasıl Siyaset,Strateji,Ekonomi ve Savaslarini Akilla bakmayız. !.hala hayallerdesiniz. !
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 21:26
Üzgününüm ama bu yazdıklarınıza ancak kendiniz inanırsınız.
Malik Bin Nebi 01 Eylül 2019 09:24
4
@21:26-- Sayın "Karar Okuru" yorumun tipik Atatürkçü/Kamalist aciz tepkiler taşıyor. Ama yinede (haklı olarak) çok adi sıfat ve vatan haini gibi kanıtlanmış tarihi acı gercekler çağrıştıran sözkonusu Atatürkçü/Kamalist etiketiyle etiketlemiyorum seni. Bu nezaketimize karşılık dilerim sen de genel değil, sadece kendi adına yorum yaparsın artık, ÇÜNKÜ bu ülkede benim gibi genç, yaşlı, her yaştan milyonlarca yurtsever insan Türkiye İslami Hareketi'nin gururu SEBÎLÜRREŞÂD ekolünün yılmaz neferi Gazi Hakan Albayrak'a her konuda kayıtsız şartsız inanır ve onu çılgınca her daim destekleyip alkışlar
karar okuru 01 Eylül 2019 11:12
2
sıradan bir faniye kayıtsız şartsız inanmaktan bahsedildikten sonra hiçbir yoruma gerek yok aslında.bey hakan a hangi otorite gazi ünvanını layık görmüş.halkı müslüman yöneticilieri müslüman bazı ülkelerin bol keseden dağıttığı gazilik şehitlik gibi ünvanlara siz de mi itibar eder oldunuz.
Mustafa ALSANCAK 31 Ağustos 2019 20:08
Şöyle böyle yok efendim muhacır Suriyeliler diye tutturanlarımız birşeyi unutuyorlar: Bize gelen Suriyelilerin içinde yüz binin üstünde çakı gibi asker olacak gençler var.Geçenlerde bir otobüs durağında beklerken Suriyeli gençler de vardı. Emekli bir bayan kendilerine şu soruyu sorunca kıpkırmızı olup kızarıp kaldılar:” SURİYE SAVAŞ HALİNDEYKEN SİZ MEMLEKETİNİZİ TERKEDİP BURALARDA YAŞIYORSUNUZ. YABANCI ÜLKELER MEMLEKETİNİZ iÇİN ÇARPIŞIYORLAR. BİR SIKILMA HİSSETMİYOR MUSUNUZ DEYİNCE GENÇLER TOPLUCA DURAĞI TERK EDİP GİTTİLER.SURİYE’nin geleceği umurlarında bile değil. Bizim politikacıla uyusun.
Âmidî 01 Eylül 2019 08:57
1
Beyefendi, klavye delikanlısı olmak kolaydır. O gençler gidip kime karşı savaşsınlar? Büyük devletlerin vekalet savaşına dönen it izi-at izi ülkelerine gidip kimin kanına girecekler? En masum Suriyeli elini kana bulaştırmamak için bağrına taş basıp ülkesini terk eden Suriyelidir.
Kaan 31 Ağustos 2019 17:04
Şu meşhur beyez, sarı, siyah......inek hikayesinin gerçeğe dönüşümü.Paçayı kaptırmamak lazım.Birlik ve beraberliğinönemi.İnsanımızın önemi.İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:53
Haçlıların izindeki Şebbiha sürüsü Maara’dan geriye kalan harabeye bayrak dikmeye hazırlanıyor, evet. Demişsin. Esad’a kim destek veriyor. Rusya. Haçlılar’dan kastın Rusya. Pel güzel. Daha geçen gün o haçlıların elinden kim dondurma yedi? Ama biz Amerika’ya dayılanıp, sabrımız tükendi diye meydanlarda olalım. Amerika nasıl olsa bizim nazımızı çekiyor. Türk ordusu İdlib’de yenilgiye uğradı. İşin gerçeği bu. Gerisi halkın dikkatini dağıtmak.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 14:28
Suriye halkı senden ve senin gibilerden ya da seni sevdiklerinden ibaret değildir Mutlaka esed'i seven bir grupta vardır Esed'in bu zulmüne Rusya destek çıkıyor Türkiye'de Rusya ile ortak hareket ediyor Ne diyeceğimi şaşırıyorum bu yazar da çıkmış hala hayal dünyasında yaşıyor
MALKOÇ 31 Ağustos 2019 14:27
SURİYEDEN 3 MİLYONLUK YENİ GÖÇ DALGASI..... BÜYÜKLERİMİZ DURUM TESPİTİ YAPMIŞ.... # BİZE DOĞRU GELİYORLAR # DEMİŞ.... UZAK GÖRÜŞ SAHİBİ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY.... DÜNYA LİDERLİĞİ.... STRATEJİK DERİNLİK SAHİBİ OLDUĞUNU İDDİA EDENLER , SACIR ÇAYINDA BOĞULDU....MADE İN USA...
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:37
Esad zulmunu ve onun babasi gibi eli kanli bir zalim oldugunu sonuna kadar haykirabilen birisi olarak sunu da yazara sormadan edemeyecegim: Basimizdaki dahil, bugun kac devlet baskani iktidarina karsi silahli kalkismayi kabul edip kenara cekilmis? Bu silhli kalkismaya benzin dokenlerin, bugun de hicbirsey olmamis gibi dondurma yalayanlarin sucu yok mudur? Ulkede zamaninda hendek kazanlara ses cikmadi konjonktur geregi, o is mesela Esadin destegi ile buyuk yangina donusse, Devlet de tum bolgeyi kanla bastirsa ne dicektiniz? Zalim iktidar? Insani degil devleti kutsayan zihniyet ayni kapiya cikar
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:27
Evinde çoluk çocuğunu sopadan geçiren babanın komşusuna aile düzeni hakkında akıl vermeye, hatta çıkıp komşuya sözde engel olmaya kalkmasına benziyor bizim halimiz. Kendi demokratik bir ülkeymiş gibi gidip Suriye'ye demokrasi getirmeye kalktılar. Şimdi duvara toslamış gibi gözlem noktaları Suriye kontrolü altında kalmaya başlayınca sivil halk güzellemeleri...
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 13:16
12
pkk nın uzantısı parti bile mecliste daha ne demokrasisi istiyorsunuz.Bu halk düzelirler diye hdp ye yıllardır sabır gösteriyor.Dilleri serbest oldu,istedikleri ilde çalışıyorlar,sen git diyarbakırda ticaret yap bakalım bir yerlerden icazet almadan sıkıysa. devlet ,mit apo ile görüşüyor silahlarını bırak siyaset yap diyor.esat tüm bu iyi niyetli girişimleri yaptı mı ? yönetimde olmayı isteyen muhalefete seçim hakkı verdi mi? .Turkiyeyle suriyeyi bir tutuyorsun. sen ya babandan dayak yemedin ya da dayağın ne olduğunu bilmiyorsun.
Karar Okuru 31 Ağustos 2019 19:37
2
Gene trol dolmuş burası. Geri kafa bu tip işlerde iyi organize olur
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 23:46
1
19.37 trolün ta kendisisin.. 13.16 gayet güzel ve "medeni" bir eleştiri yapmış.. bir de geri kafa diyorsun.. bir tepki, eleştiri veya yorum; senin istediğin gibi olmadığı için geri kafa oluyor öyle mi? Sen ileri kafa mi oluyorsun bu hazımsızlığınla!? Önce karşı görüşün varlığını bi hazmetmek gerek oysa .. 11.27 gayet güzel bir tespit yapmış, 13.16 da aynı güzellikte eleştiri.. Bi bitin artık ya! iktidar medyasına yandaş yaftası vuran medya da muhalefetin tek bir olumsuz haberi yok! Ee ne farkı var şimdi? Velhasıl kelam; "dinime söven müslüman olsa!...
nevzat 31 Ağustos 2019 11:23
kutsal cihad icin dunya uzerindeki en uygun yerler afganistan ve afrikanın orta kesimleridir.muslumanların guclerini ve desteklerini bu bolgelere yogunlastırması gerekmektedir.isid,feto gibi proje- taseron orgutlerin, suriye bataklıgı gibi olusturulan sahte cihad bolgelerinin vahsi tuzak oldugunu gormemenin bedeli cok agır oluyor. neticede islam-kufur arasındaki mucadele kıyamete kadar kesintisiz surecektir.dunyadaki imtahan,cennetin kazanılması Rabbimiz tarafından bu sekilde dizayn edilmistir. "Fitnenin kökü kazınıp Allah'ın dini kesinlikle egemen oluncaya kadar onlarla savaşın".enfal 39.
Ümmetçiliği Bırak! 31 Ağustos 2019 11:14
Hakan Bey, Esad vatanını ve ülkesini koruma savaşı veriyor. Dünya'nın dört bir tarafından ülkesine yığılmış olan teröristlere gül mü verseydi?
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:44
İdlib'de on binlerce ağır silahlı el kaide militanından söz ediliyor. Yazar bunları sivillerden nasıl ayrıştırmayı düşünüyor bilmek isterdik.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 16:59
1
Yazarın gözünde onların hepsi mücahit.
karar okuru 31 Ağustos 2019 10:15
artık bu hicret lafını her yazdığınızda aklıma kötü sözler getireceğim,haberiniz olsun.eğer bir halk gerçekten dayanamaz hale geliş ve bu her yere sirayet etmişse önünde hiçbir kuvvet hiçbir ordu duramaz.böyle bir hezimet varsa olay dış güçlerin bop vb gibi emellerle kışkıtrmasının sonucudur.gerisi boş laf.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:04
Yahu bu suriye bir devlet degil Mi? Kendisine isyan eden hangi devlet aaa ne guzel isyan ediyorsunuz vallaha bravo hadi alin devlet artik sizin, hayrini gorun demistir. Ey Ya devlet basa ya kuzgun lese deyiminin neset ettigi milletin mensubu hakan Bey. Ayrica ehlibeyti hacli tablosunda göstermen hangi dehlizlerde kulac attiginin nisanesi olmus
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 17:00
1
Esad suriye’nin yüzde yirmisinden geliyor ve tüm ülkeye sahip çıkmak istiyor.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 22:15
0
Suriye halkı Sünni ve Şii iki ana bloktan oluşur. Sünniler çoğunluktadır. Ama bu çoğunluk sadece sayısal bir çoğunluktur. İç savaşta, Sünni cepheden kırktan fazla tugay/cephe/ordu çıktı. Nüfusun % 20-25'i Şiidir. Şiiler, hem örgütlü, hem Esed ailesine bağlı, hem de eğitimlidirler; ticarete de hakimdirler. Seçim olsa gene kazanırlar.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 23:45
0
Gezide yapılan vandalliklara tepkisiyle Türkiye bir devlet değil miydi? Şimdi dersin gezi başka bu başka! .
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:07
Eskiden seni cesur bir yazar zannediyordum. Maalesef senin de diğerlerinden bir farkın yok!
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 23:50
0
Adam inandığı neyse onu yazıyor! Cesaret burda! Sadece seninle aynı şeylere inanmadığını gösterir bu; cesur olmadığını değil!..
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 08:48
Yazar, Esad'ın sivilleri katletmesini eleştirmiş, aşağıdaki yorumcular kendilerine küfredilse vermeyecekleri tepkileri vermişler. Katilleri savunmaya meraklı ne kadar yorumcu varmış meğerse. Ondan sonra kadın cinayetleri neden artıyor, çocuklara şiddet niye yüksek? Aşağıdaki bazı yorumları okuyun anlarsınız nedenini. Ağır psikolojik sorunları olan tipler Karar yorumlarında sürekli papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayarak insanlığa nefret kusuyor. Yazık... Bunlarla aynı havayı soluyoruz maalesef.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:39
2
Walla biz kimlerle aynı havayı soluyoruz, bir bilsen ! Adam, her nefes alışında oksijenimizin yarısını tüketiyor.
karar okuru 31 Ağustos 2019 09:52
1
Maalesef...Yeryüzü cennet değil ama bu kadar akıl tutulması da fazla değil mi kardeşim?
karar okuru 31 Ağustos 2019 10:25
2
bize dayatılan başarısız süriye politikası da kadın cinayetlerine körükle giden ist anlaşmasıda bu rejimi yönetenlerin eseridir
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:14
0
Yazar sivillerin katledildiğinden söz ediyor doğru. Muhtemelen bazı annelerin cansız bedeni günlerce sokaklarda kalmış, yakınlarının cenazesine erişmelerini de engellemiştir Esed'in askerleri. Hatta bazı anneler ölen bebeklerini defnedemedikleri için buzdolabında günlerce saklamış bile olabilirler. Bu Esedler böyledir işte.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:59
Hakan’ın eli kolu bağlı; aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık. Suriye’de akan kanda en çok sorumluluğu olanlardan birine yıllarca çığırtkanlık yapıp oy topladı; şimdi de diğerine çalışıyor, onu cilalıyor. O iki zata bağımlılığı yüzünden, yazarımız, Suriye ve Suriyeliler konusunda sağlıklı düşünemiyor.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 13:13
2
Taşı gediğine oturtmuşsunuz... Bravo harika bir yorum....
sertan 31 Ağustos 2019 07:57
Bu topraklarda zulüm ne zaman olmadıki.Hz ömer sizin için raşid halife peki şia ve caferiler aynı düşünceyi paylaşırmı sizinle.Şunu çok net söylüyorum iktidar ve güç ilişkilerinin belirli zümrelerde(ister halife,ister isterse başkan olsun farketmez)toplandığı bütün yönetm aygıtları sonunda şiddete ve faşizme evrilir.İnsan kendi varolma ve eylem yapma gücünü bir başkasına devredemez.DİN sadece gücün varolma ve süreklilik bçimini meşrulaştırma işlevi görmüştür ve bu sizin gibi abilerimiz sayesinde maalesf devam edecek gibi görünüyor.SAYIN Hakan abim paralax kavramı üzerine sizi düşünmye çağıryom
karar okuru 31 Ağustos 2019 09:51
5
Sertan siz evvela dünyaya bir dönün , sonra yorum yaparsınız.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:50
Teröristleri tasfiye için üzerinize aldığınız görevi, zamanında yerine getirseydiniz, İdlib'te kan dökülmezdi. İdlib'teki teröristleri tasfiye etmediğiniz gibi, bir başka terörist grup ÖSO'yı da oraya nakletmeye kalktınız. Suriye'de Birleşmiş Milletler'in tanıdığı "meşru" bir yönetim var. Her devlet, kendisine silahla kalkışana dünyayı dar eder. Bunu en iyi doğumuzdaki dağlar bilir.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 07:32
Ne kadar doğru söylemişsin Hakan ! Gerçi bilindik bir şey ama, bir "taraf" olan senden duymak güzel : "Zulüm payidar olmaz... Sadece iki sene beş ay halifelik yaptığı halde hatırası 1300 senedir baş tacı edilen, raşid halifeler arasında sayılıp daima rahmet ve hasretle anılan Ömre Bin Abdulaziz’i bu kadar muteber kılan dava: Adalet." Dile kolay 17 yıl ...
Çerkez Ethem 31 Ağustos 2019 07:13
Babası ve kendisi heryere resimlerini ve putlarını koymuş, bu Yobaz, gerici aile 50 yıldır halka katliamla, zulümle, zorla sevdirmeye çalışmış, başaramış! Nedense tanıdık bir ülke aklıma geldi! Sen kalk ben yatam ve buna benzer kolpa tonla sloganlarla, anaokullardan başlıyarak beyinleri yıkıyan, putların önünde, zorla milli marş adı altında, taptırıp nerdeyse ömürboyu putperest yapan, halkların kimliklerini inkar edip devşirip bir tek kimlik yapan bir ülke? Nereydi ? Kuzey kore'miydi ?
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 06:29
Keşke o kadar basit olsa. Suriye’ye girilecegi mayın temizleme zamanından belliydi ana o zaman kardeş Esad dı. Ayrıca o mayınları kimler temizledi ?? O topraklar kac yıllığına temizleyen firmaya verildi. Bunları da hatırla. Romantizmi bırakalım. Suriye kaos oluşturma kararları birileri tarafından daha olaylar olmadan öncesinden verilmişti.
Garip Çelişki 31 Ağustos 2019 04:42
Yüzde yüz katılıyorum.Bir de şu var millyonlarca insanın katili Esad için adamın devleti istediğini yapar diyenler Türkiye'de tomadan su yiyince vaaaaaay diktatör diye bağırıyorlar. "İnsan gerçekten hayret ediyor "
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 10:51
3
Haklisinix.Esad istediğini yapar derseniz kendi ulkenizde yapılanlara ses cikaramazsiniz.Esad zalimi halkın taleplerine kulak verseydi demokratik bir seçime yol verseydi ülkesi bu durumda olmazdı.O ezmeyi ve yok etmeyi seçti.Turkiye herkesce PKK nin siyasi kolu olduğu bilinen HDP ye belki adam olurlar diye ya sabır çekiyor.kayyim atıyor teröristi yok ediyor ama halkı her zaman koruyor.
musto 31 Ağustos 2019 01:10
Papağan gibi aynı şeyleri biz dinlemekten usandık siz söylemekten usanmadınız.Saudi ve İran her cuma günü onlarca muhalif diye adam asıyor senin ülkene, gelip, muhalifleri,infaz ediyor gücün yetiyorsa onlarada savaç aç demokrasi getir.Hafız Esad'dan sonra açık kapı politikası uygulandı tekrar kaynaştık İsrail bundan rahatsız oldu elinde vermek istemediği bir golan tepeleri vardı.Suriye İsraelin çekindiği bir ülke Lübnanda hakim güç elbirliğiy'le parçaladınız bu halkı hikayelerinize inandıramadınız vicdanınızı rahatlatmak için yazsanız'da destek bulamayacak'sınız.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 08:20
10
Musta'ya: Hakan Bey'i okumak zorunda değilsiniz.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:45
0
Niye okumayacağım ? Okurum, doğru bulursam kutlar, eğri bulursam eleştiririm. Bu arada ben musto değilim.
karar okuru 31 Ağustos 2019 10:21
0
siz de hakan BEY in avukatı değilsiniz.
musto 31 Ağustos 2019 10:26
1
Bu ahaliyle birlikte yaşıyoruz Hakan bey gibi onlarca ülkede yaşama şansımız yok Ülkeyi doğru bildikleri fikirleri ile beyin yıkama yöntemi ile ne hale getirdikleri ortada, karşı fikrimizi ,her zaman her, yerde dünde ,bugünde söyleyeceğiz doğru kararı millet verir.Gerçekler her zaman acıdır.
Muhtefi. . 31 Ağustos 2019 22:57
0
Bire bir katiliyorum Musto, Istanbula Geliyorlardı Alış, Veriş vardı. Suriyelilerle.açık pazar fikir alış,verişi gelişiyordu.Etkilenecektik birbirimizle kacinilmaz.Bizim Israile sinirimiz Golanda/Lubnanda olabilecekken/olacakken..bu Merdiven altı Kuran Kurslu kafalar. Dünya gerçeklerini görmeyerek. İnşallah, maşallah ile Sunnetullah (sebebleri es gecerek) kırmızı halı bekliyorlardı. Gazi Fatih Sultan flmide seyretmedinizmi.Toplar,Tüfekler, Stratejiler,Kaleler ile ve Son kisimde Dua ile ancak Nasip oldu.
Karar Okuru 31 Ağustos 2019 00:58
Akılsız, ağır ve utanç verici bir maceradan, kışkırttıkları silahlı militanlar ile birlikte mağlup ayrılmış bir politika ve zihniyetin acınası ağlaşmaları sınırda idi bugün. Sırf ABD gücü ile arada kendimize pay çıkarıp, Emevi camisinde namaz derken böylesine rezil olmak bu mezhepçi yaklaşımın tam da durumunu gösteriyor.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 23:43
0
00:58, Esed katili kendi şehirlerini yerle bir edip harabeye çevirmiş, fıçı bombası ile zehirli gaz ile yarım milyon vatandaşını öldürmüş, 10 milyonunu sürmüş, sen emevi camisinde kılınmamış namazın hesabını yapıyorsun, biraz vicdan, biraz empati, biraz insanlık yahu ! Çok mu bekliyoruz ?
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:35
hala usanmadınız kuru propagandandan. suriye halkı esad'ın yanında olmasa şimdiye kadar çoktan devrilirdi baas rejimi. islamcı marjinalleri halk diye görmenin yükünü taşıyor bu millet yıllardır. 4 milyon mülteciye bakıyor, suriye kaynaklı terörün etkisinde kalıyor. siz hala tutmuş selden kütük kapmaya çalışıyorsunuz. bir an olsun ideolojinizle, zihniyetinizle yüzleşebilseniz söylediğiniz birçok şeyin yanlış, çok şeyin de kısmen doğru olduğunu görebilirsiniz ama korkarım sizden o basireti beklemek lüks kaçacak.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:38
2
Lübnan, İran, Pakistan, Bangladeş'ten taşınan katil sürüsü Beşşar'ın halkı. Bir de Rus uzman ve silahları.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:01
6
Esad'ı ayakta tutan Ordu ve Nusayri halkıdır.Yapdin bir demokratik seçim ne oluyor görelim.Ama sizin amacınız farklı Türkiye'de 11 seçim sonucunda bile yikamadiklariniza diktatör diyorsunuz ama kendi halkını öldürene vatanını savunuyor diyorsunuz.O insanlar Nusayri olsaydı Suriye ve İran bombalarmiydi oraları.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:30
0
09:38 şu anda Suriye yönetiminin kontrolünde 15-18 milyon insan yaşıyor. Bir tane bomba yok. Siz karar verin Suriye halkının kimi desteklediğine.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:58
0
11.01’e: Secimler demokrasinin bir unsurudur ama yeter sarti degildir. Lafi Turkiye’deki secimlere getirdiginize gore, gucu elinde tutanin secim kaybedince nasil millet iradesini hice sayip hareket edebildigini (ist), atanmislarla degistirebildigini (g. dogu) gorduk. Esad ola ki idlib de secim yaptirsa ve kaybedince bunlar terorist deyip kayyum atasa yorumunuz ne olurdu?
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:31
Dusmanlarinizin yaptigi katliamlari hatirlarken, Osmanli'nin yaptigi katliamlar hakkinda tek bir satir bile yazdiginizi gormedim bugune dek. Mesela, Sirbistan'in Nis sehrinde kelle kulesi vardir. 200 sene once isyan eden 900 Sirp milliyetcisinin kellelerini kesip kule yaptirmis Osmanli. Bugun muze olmus, gidin gorun... Hakan Bey, SAVAS KATLiAMDIR. Her savasta sivil halk katledilir. En buyuk zarari da hicbir sucu olmayan masumlar, kadinlar, cocuklar gorur. Bunun icin insanlar vicdani redci oluyor. insan haklari dernekleri kuruyor, baris sarkilari besteliyor.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 11:51
1
Cok haklisiniz, ben de eski bir osmanli kutsayicisi olarak ayni seyi dusunuyorum. Bizler de bircogu gibi kendi zulumlerimizi kutsayabilen bir halkiz. Devlet basa kuzgun lese zihniyeti. Baskalarinin zulmunu goruruz ama kendimizinkini es geceriz. Ulkemden gecmis ve su ana dair Esada yakin cok guzel zulum ornekleri yazarim da, yayimlanmaz. Kemalist zulmu laikler, islami iktidar zulmunu muhafazakarlar cok guzel savunur veya gormezden gelir. Yazar da dahil
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN